הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 במרץ, 2007 11 תגובות

דומה כי אריאל שרון, ראש הממשלה שקדם לאהוד אולמרט, החליט להתנקם בעם ישראל כאשר מינה את האחרון לממלא מקום ראש הממשלה. כאילו אמר, בטרם נכנס לתרדמת עמוקה: "אתם חושבים שאני הרפתקן ופושע מלחמה? חכו וצפו בממלא מקומי כאשר ימלא את מקומי. אתם חושבים שאני מלך המושחתים? חטאי כשלג ילבינו אל מול שחיתותו של אולמרט".

כאשר קמה מפלגת קדימה, היו כאלה שהשתעשעו בהזיה שהנה עולה על הבמה מפלגה חדשה שיוצאת מבור הזוהמה של הליכוד, שראשיה למדו את הלקח והיא תהיה נקייה וטהורה, שתיתן גט כריתות לשחיתות, לרמייה, למלחמה, לכיבוש.


מי שלא נלכד בחזיונות שווא אלה, ידע מיד כי מה שנכון במתמטיקה – מינוס כפול מינוס שווה פלוס – לא תופס בפוליטיקה, שם מינוס כפול מינוס שווה מינוס בריבוע. במקום שבו שני המינוסים אריאל שרון ואהוד אולמרט נמנים על ההנהגה, טוב לא יכול לצאת מזה.


אהוד אולמרט מכהן בסך הכל כשנה כראש ממשלה, אבל הוא התגלה כאיש מוכשר באופן בלתי רגיל בצבירת מחדלים. מה שלוקח לאחרים שנים, אהוד אולמרט הצליח לרכז בשנה. מי שעוקב אחר הקריירה של אולמרט ללא דעות קדומות, אינו מופתע ממה שקורה בישראל. קו ישר מחבר בין אולמרט ראש עיריית ירושלים, שבשנת 1996 יזם יחד עם ראש הממשלה דאז ביבי נתניהו את פתיחת מנהרת הכותל, פרובוקציה שהובילה לשפך דם, לבין אהוד אולמרט ראש הממשלה ההרפתקן שכעבור עשר שנים, בקיץ 2006, מחליט בחיפזון ובקלות דעת, תוך מספר דקות, לפתוח במלחמת לבנון השנייה.


אין ספק שמלחמה זו היא בשלב זה פסגת כישלונותיו.


דרישתם של חיילי מילואים להתפטרותו של אולמרט בעקבות ביצועי המלחמה הכושלים, צבא שלא היה מוכן, עורף שהופקר – צודקת, אבל לא ממצה את גודל המחדל. אולמרט היה צריך להיות מסולק גם אם המלחמה היתה מסתיימת בהצלחה מטאורית מההיבט הצבאי. הדרך הנמהרת והנחפזת שבה ניווט אולמרט את הממשלה לפתיחה במלחמה; חדוות הלחיצה על ההדק; נפילתו בשבי הבטחות הצבא כי הנה תהיה לנו מלחמה קטנה ונחמדה שינהל חיל האוויר בלי שחייל אחד ייכנס ללבנון; הפיתוי שהזרים אדרנלין לדמו כי הנה גם על שמו תהיה מלחמת בזק מפוארת; המשחק הציני בחיי אדם; ההזנחה של שיקולים מדיניים לטווח ארוך – כל אלה מצביעים על אדם בלתי שקול שמהווה סכנה למדינה.


הצמד אולמרט-פרץ, שנגרר אחרי הצבא במקום להוליך אותו ולפקח עליו, הוא דוגמה ומופת לכישלון בקרת הדרג האזרחי על הצבאי. מההיבט של הרפתקנות מלחמתית, אולמרט הוא ממשיך דרכו של ראש הממשלה מנחם בגין בקונספציית מלחמת הברירה. גם בגין האמין להבטחות הגנרלים ושרון בראשם, כי מלחמה בלבנון תהיה קצרה, מהירה ואלגנטית, ופתח במלחמת לבנון הראשונה, שסופה הנורא ידוע. ההבדל בין בגין לאולמרט הוא שבגין נכנס למלחמת הברירה לאחר שהבטיח את מקומו בהיסטוריה כמי שחתם על הסכם השלום הראשון של ישראל עם מדינה ערבית, מצרים, בעוד אולמרט, כך הדברים נראים היום, מבטיח את מקומו בהיסטוריה כסרבן שלום הן עם סוריה והן עם הפלסטינים, שעה שהסכמי שלום כאלה הם בהישג יד. בעוד סוריה כמעט מתחננת לשלום, משיב אולמרט את ידיה ריקם, תוך השתעבדות לעגלתו הרעועה של איל מלחמות אחר, נשיא ארה"ב ג’ורג’ דבליו בוש.


אולמרט יעמוד כמובן לדין ההיסטוריה, אבל ראוי היה שיעמוד גם לדין על פשעי מלחמה לנוכח ההפצצות הפראיות בלבנון, הרס התשתית האזרחית, ירי על אוכלוסייה אזרחית בפצצות מצרר שממשיכות עד היום להפיל חללים בלבנון וזיהום נורא של חוף הים התיכון בגין הפצצת מאגרי דלק.


ההחלטה של אולמרט לפתוח במלחמת לבנון השנייה בעקבות חטיפה והרג של חיילי מילואים שיזם החיזבאללה, משולה לתלמיד ששרף את בית הספר בגלל שהמורה נתן לו סטירה. הפרובוקציה של החיזבאללה העמידה במבחן את שיקול הדעת והתבונה של המנהיג אולמרט – שהרי יש מגוון של דרכים שבהן ניתן היה להגיב, בטרם החלטה להתפרע צבאית. במבחן זה אולמרט כשל.


יש לכך השלכות קיומיות לעתיד. אנו רואים כבר סימני קטסטרופה מתקרבת בנושא החימוש הגרעיני של איראן. אולמרט דוחף לעימות צבאי. הידיעות כי חיל האוויר הישראלי מתאמן לקראת פעולת הפצצה באיראן צריכות להדאיג כל בר דעת.


הגישה ההרפתקנית שאפיינה את אולמרט במלחמת לבנון השנייה, אם תופעל גם בסוגייה האיראנית, עלולה להתברר כסופה של ישראל. איראן גרעינית היא סיבה טובה לדאגה, כך גם ישראל גרעינית. בניגוד לאיראן, ישראל היא כבר מעצמה גרעינית, וכאשר הכפתור האדום הגרעיני נמצא בידיים הרפתקניות – הדרך להתאבדות לאומית קצרה.


כמו בלבנון ובסוריה ועם הפלסטינים, כך גם עם איראן הפתרון אינו במהלומות צבאיות אלא במאמץ דיפלומטי. הביטחון לא יושג באמצעות מירוץ חימוש גרעיני, שישראל היתה היוזמת שלו כשהכניסה את הנשק הגרעיני למזרח התיכון, אלא במזרח תיכון חופשי מנשק אטומי, ביולוגי וכימי, ופירוק נשק זה בכל המדינות שכבר התחמשו בו.


גם בעימות הישראלי-פלסטיני אולמרט לא התגלה כאיש בשורות. הכיבוש והדיכוי נמשכים, הבנייה בהתנחלויות נמשכת, ההוצאות להורג ללא משפט נמשכות, שיטת ה"אין פרטנר" ממשיכה להוביל את מדיניות ישראל וגובה מדי יום את מחיר הדם והדמים שלה. הצבא ממשיך לשאוב מיליארדים מיותרים מהתקציב הלאומי, בחסות מנטרת "המלחמה הבאה" שמאפילה על סדר היום הלאומי. מדינת ישראל בראשות אולמרט ממשיכה להיות אחת מיצואניות הנשק הגדולות בעולם ומייצאת נשק למשטרי עריצות.


ישראל של אולמרט מתגלה כמדינה גזענית לא רק בשטחים הכבושים אלא גם בתחומי הקו הירוק בדמות חקיקה גזענית שאוסרת על אזרחיה הפלסטינים שנישאו לתושבי השטחים להתאחד עם בני/בנות זוגם. ישראל של אולמרט ממשיכה במרץ להפקיע אדמות פלסטיניות בשירות התנחלויות, מאחזים וכרישי נדל"ן, כמו אדמות הכפר בילעין שהופקעו למען בנייה בלתי חוקית בהתנחלות מודיעין עילית. ישראל של אולמרט ממשיכה לבנות את גדר האפרטהייד והופכת את הגדה המערבית לשורה של גיטאות, המזכירים את הבנטוסטאנים בתקופת שלטון האפרטהייד בדרום אפריקה, לאחר שבעזה משימה זו הושלמה.


במקביל וכהשלמה לאולמרט ההרפתקן המלחמתי, מתנהל לו אולמרט המושחת פוליטית וכלכלית. אולמרט הדואג למשרות לחברי מפלגתו, אולמרט שהשכיל לנצל את השלטון כדי "לעשות לביתו", אולמרט הדואג לחבריו המיליונרים בהפרטת המדינה לדעת, אולמרט המוכר את ביתו המפואר בירושלים לחברו המיליארדר האמריקאי ואחר כך ממשיך לגור שם בשכירות, אולמרט הקונה דירה אחרת ומקבל הנחות והקלות הן במחיר והן באישורי בנייה חריגים, אולמרט המנתב תקציבים ממשלתיים ליקיריו באמצעות עו"ד פרטי שהיה בעבר שותפו, אולמרט הממנה שר אוצר שהוא מושחת בזכות עצמו, אולמרט הממשיך לנתב מדיניות ממשלתית המעשירה את העשירים ומרוששת עוד יותר את העניים, מדינה ששברה שיא עולמי במעבר ממדינת רווחה למדינת פערים גיידמקית של עולם שלישי. כך נפרשת לה תמונה מפחידה של הון המחזיק בשלטון.


עמוד קלון אחד לא יספיק.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. Rollon הגיב:

  I hope Mr. Spiro fully understand the current feasible alternatives, if (or, more correctly – when) Olmert and Pertez are gone: Bibi, Liberman, and Gaydamak.
  Olmert now is a default option and we can think about him what some think about the Capitalistic economic system: It’s terrible but the alternatives are worse (as we saw in history) …

 2. ובכל זאת הגיב:

  יאמר לזכות אולמרט, בהשוואה מול בגין – אולמרט ידע מתי להפסיק. בגין גרר אותנו ל-18 שנה בלבנון
  , אולמרט לחודש.

 3. כרגיל הגיב:

  לערבים מותר לדעת ספירו לעשות הכל אבל כל מה שישראל תעשה בתגובה זה פשע מלחמה.

 4. ככה זה כשאין מה לכתוב הגיב:

  ככה זה כשאין מה לכתוב ובכל זאת צריך למלא טור שבועי. לוקחים חומר ישן וממחזרים, ללא סימוכין, ללא הוכחות אבל מלא החופן השמצות.יאיר את ענינו הספירומן בסוגיה האירנית: מצהירים מנהיגיה שאין מקום לישותחנו כאן, ממשים את יכולתם בהתחמשות בליסטית וגרעינית, מזיינים את "לוחמי החופש" מסביבנו. אפילו האירופים ה"נאורים" מישרים קו איתנו. ומה מציע הספירומן? שב ואל תעשה. אגיד לך משהו, שב אתה ואני אעשה ולא איכפת לי שתגיד אח"כ שגם בדיבורים היינו שורדים.
  ואגב בילעין, איחולי החלמה לשני השוטרים שנפצעו ע"י "לוחמי החןפש" האנרכיסטים

 5. ל"ובכל זאת" הגיב:

  לבגין היה היושר והמצפון להכניס לארץ ספינת פליטים שבשום מקום אחר בעולם לא רצו לקבל, ולבגין היה את היושר והמצפון להכנס לדיכאון בעקבות מלחמת לבנון ולא לצאת מביתו עד מותו.

  הלוואי עלינו היום מנהיגים כמו בגין, גם אם דעותיו הפוליטיות לא לרוח רוב רובם של המגיבים והכותבים באתר.

 6. לגדעון – מיגאל הגיב:

  מפנה אותך למדינות סקנדינביה אשר התירו כניסת זרים כמעט ללא הגבלה, ואילו עתה, מערימות קשיים ההופכים את קבלת האזרחות לכמעט בלתי מושגת.

  מעבר לכך, המצב בישראל שונה, כיוון שבמידה וישראל תתיר לכל זוג המתחתן לגור בישראל, יחל גל אדיר של נישואים אשר המטרה הסופית שלו תהיה זכות השיבה בפועל.
  ישראל לא יכולה להרשות זאת לעצמה, אלא אם כן היא מחזיקה בדעותיך.

 7. יגאל – קריות הגיב:

  כותב ספירו:
  ישראל של אולמרט מתגלה כמדינה גזענית לא רק בשטחים הכבושים אלא גם בתחומי הקו הירוק בדמות חקיקה גזענית שאוסרת על אזרחיה הפלסטינים שנישאו לתושבי השטחים להתאחד עם בני/בנות זוגם.

  מספר דברים:
  – מדוע הזוג המאושר לא עובר לגור בשטחים ??
  – מי אמר שישראל צריכה באופן אוטומטי לקבל תושב זר לקירבה, מה עוד שהוא מגיע מישות עוינת את קיומה ??
  – מדוע מר ספירו אינך מציין שבמרבית מדינות אירופה הנאורה המצב הוא זהה , עד חמור הרבה יותר??

  קצת יושר ואמירת אמת לא תזיק.

 8. גדעון ספירו הגיב:

  ליגאל-קריות,
  ההגיון שלך פגום. הבה נניח שכדבריך המצב באירופה הוא הרבה יותר חמור. אז מה, זה נימוק לאמץ עוול רק בגלל שגם אחרים נוהגים כך?
  אבל אתה טועה. זה לא המצב בארצות אירופה הנאורות. אין מדינה אירופית המגבילה את זכותם של אזרחים לחיות עם בני זוגם, גם אם בן הזוג מגיע ממדינה לא ידידותית או עוינת.
  בוודאי שאין אף מדינה באירופה, שחוקקה חוק המגביל זכות זו רק לקבוצה אחת של אזרחים ומבדילה אותה מיתר האזרחים, כפי שעשתה ישראל.
  באירופה מבינים כי הזכות להינשא ולחיות עם בן/בת הזוג במדינתו היא זכות אדם בסיסית.
  מדינה דמוקרטית נאורה אינה רשאית לומר לאזרח שאין לו זכות לחיות במדינתו עם בן/בת זוגו. ההחלטה איפה לגור היא הכרעה אוטונומית של בני הזוג.
  ההגבלה שמדינת ישראל הטילה על הזכות לחיות עם בן/בת הזוג היא גזענית משום שהיא חלה רק על אזרחים ערבים, והיא לא דמוקרטית משום שהיא פוגעת באחת מזכויות היסוד של האדם.

 9. יועד וינטר שגב הגיב:

  ספירו צודק כנראה בהערתו על אירופה, שבה מגבלות על נישואין – מגונות ואנטי-דמוקרטיות גם הן – לפחות אינן על בסיס מקום המוצא של בן/בת הזוג. בעקבות שינויים לרעה שנעשו לאחרונה כדי למנוע מה שמכונה בגזענות "יבוא נשים לנישואין" ע"י מהגרים, גם אמריקאים מתחילים להתקל בבעיות כאשר הם מנסים לחיות עם בן/בת זוגם באירופה.

  אבל למיטב ידיעתי ההגבלה שהחילה ישראל איננה רק על אזרחים ערבים, לפחות לא על הניר, למרות שהם כמובן הנפגעים העיקריים ממנה. כדאי שתבדוק שוב.

  מעבר לזה – חוק האזרחות הישראלי הוא דרקוני ומפלה פלסטינים לרעה מהרבה היבטים, וצודק ספירו באומרו שהוא רחוק מאוד מהמצב ברוב ארצות אירופה.

 10. גדעון ספירו הגיב:

  ליגאל,
  יש להבחין בין הגבלות על הגירה, לבין הגבלות על זכותו של אזרח להינשא לבן/בת זוגו ולחיות
  עימו/ה במדינה בה הוא אזרח.
  מדינות סקנדינביה הנהיגו הגבלות על הגירה, אבל לא הגבילו את אזרחיהן בזכותם לחיות בארצם עם בני זוגם שבאו ממדינות אחרות.

  ההנחה שלך כי הערבים הישראלים יתחתנו בהמוניהם עם פלסטינים מהגדה או הפזורה הפלסטינית כדי לממש את זכות השיבה, היא חלק משגעון הרדיפה שקברניטי ישראל משמרים.העיקר להפחיד "שמכל עבר זוממים להשמידנו".
  מבט מעט יותר מפוכח ילמד, כי הפלסטינים אזרחי ישראל, כשאר בני האדם, לא מתחתנים למען מטרות לאומיות אלא עושים זאת עם איש או אישה שהם אוהבים.

 11. שירה ליגאל הגיב:

  אין אפשרות לנושאי אזרחות ישראלית לגור בשטחים. צריך היתר מיוחד מבג"ץ לזה.
  במדינות סקנדינביה לא רק שמתקבל כאזרח שווה זכויות בן הזוג הזר הנשוי לאזרח סקנדינביה אלא גם הצהרה על חיים משותפים מזכה את בן הזוג בקורסים מטעם המדינה ללימודי השפה ועזרה במציאת עבודה. אותו הדבר לגבי בני זוג הומואים ולסביות זרים.
  החוק הדמוגרפי בישראל לא רק שלא מתיר חיים משותפים, לא בישראל ועם קשיים עצומים בפלסטין, אלא גם שמהרגע שיש לך בן או בת זוג פלסטיני מהשטחים הכבושים כל המערכת הזוגית שלך תלווה בצלע שלישית: בתי המשפט ומערכת הביטחון בישראל. בן הזוג בעל התעודה הכחולה נרדף ללא הרף ונלקח לחקירות שוב שוב בגלל חרדת הרדיפה של המדינה, שכצוך, קשה לה להבין מה זו אהבה וחיים משותפים.
  זוג שאני מכירה , יהודיה ופלסטיני שרק אחרי שנה וחצישל מפגשים חטופים במחסומים קיבלה הבחורה היתר לחיות ברמאללה (כמובן תחת מעקבים וחקירות נון-סטופ וחשדנות מצד הפלסטינים) עכשיו הם נוסעים שניהם למדינה באירופה. היא כבר שם. הוא עוד מחכה לויזה. רק אהבה אמיתית מאפשרת לאנשים לאכול שוב ושוב את החרא הזה.
  זוג נוסף שהכרתי היא מג’נין והוא מכפר בצפון הארץ נפרדו לאחרונה. שאלתי אותו למה אז הוא אמר: אני כבר לא יודע אם זה בגללנו שלא הלך לנו ולא התאמנו או בגלל כל המנגנונים האלו שהפכו אותנו ואת האהבה שלנו לשקופים והיינו עסוקים בלהתעסק כל הזמן עם אישורים ובדיקות וחקירות וקשיי פרנסה במקום בעצמנו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים