הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 באפריל, 2007 40 תגובות

מזה יותר משבוע שהעיתונות מלאה בפרשת ח"כ ד"ר עזמי בשארה. כולם יודעים שהשב"כ מנהל חקירה, תופר תיק לבשארה, אבל יש צו איסור פרסום על פרטי החקירה. עיתון "הארץ" ומפלגת בל"ד ביקשו מבית המשפט להסיר את צו איסור הפרסום, אולם שופטת השלום ליה לב-און, אותה אנו מכירים עוד מהתנהגותה המחפירה במשפטה של טלי פחימה כשפחה כנועה של השב"כ, פעלה כך גם הפעם והותירה את צו איסור הפרסום על כנו. בטוב ליבה התירה השופטת לפרסם את מה שכל המדינה יודעת ממילא, כי מתנהלת חקירה נגד ח"כ בשארה. בוקר טוב הגברת לב-און.

צו איסור הפרסום אינו מפריע לשב"כ לתזמר מסע הסתה פראי נגד בשארה, ולצערי לא חסרים בעיתונות הישראלית עיתונאים שפועלים כשלוחי השב"כ ועושי דברו; כמו למשל בן דרור ימיני מ"מעריב", שממלא תפקיד של כלב ציד מטעם השב"כ, מסית נגד בשארה כאחרון הפרחחים הגזענים, והכל במסווה של מי "שמבקש את טובת הערבים" – מזכיר את האנטישמים שמעמידים פני ידידות ליהודים ומייעצים להם "דפוסי התנהגות רצויים" למען לא ישנאו אותם.


להקיא!


אנחנו חיים בארץ הזו מספיק זמן כדי לדעת מה מסתתר מאחורי הקוד: "השב"כ מנהל חקירה" נגד ח"כ בשארה.


השב"כ קיבל אישור מבית המשפט (כנראה אחד משופטי בית המשפט העליון) להאזין לכל שיחותיו של ח"כ בשארה. ההאזנה מתבצעת כבר יותר משנה. המטרה ברורה: בשארה נתפש בעיני השב"כ כחוד החנית של אזרח ערבי ישראלי בעל מודעות דמוקרטית וזכויות אזרח, שמבקש לממש את זכויות האזרחים הערבים, הן על בסיס אישי והן על בסיס לאומי. ראש השב"כ לא התבייש להודות בפומבי כי ארגונו יטפל בערבים שמערערים על תפישת "מדינה יהודית דמוקרטית" גם אם הם פועלים על פי החוק. כלומר, השב"כ הוא משטרת ביטחון פוליטית כמקובל במדינות טוטליטריות.


אין דבר קל יותר מאשר לביים כתבי אישום על "פגיעה בביטחון המדינה", כפי שראינו אצל טלי פחימה. עזמי מדבר בטלפון עם כל העולם הערבי, הכל גלוי, הכל פוליטי. השב"כ יכול להלביש עליו את סעיף "מגע עם סוכן זר" מתי שיחפוץ. ביום זה וזה דיברת עם הלבנוני הזה והזה, שהוא "סוכן החיזבאללה". רגע אחד, מאיפה בשארה או כל אדם אחר צריכים לדעת זאת? יש להם מנגנוני חקירה? האם תפקידו של בשארה לבדוק ולשאול כל בעל דרכון זר, סדרת שאלות באשר להיותו סוכן זר?


החוק בישראל הוא כזה, שסוכן זר הוא מי שהשב"כ קובע שהוא סוכן זר, ואתה צריך עכשיו להוכיח ש"אין לך אחות".


כך אפשר להלביש על בשארה כל אשמה בעולם, ושיטות בזויות לא חסרות. לדוגמא (לקוחה מהחיים): החוקרים מחברים משפט שנאמר בשיחה מהיום, למשפט שנאמר בשיחה שהתקיימה לפני חודש, עושים פריש מיש, וכבר יש לנו "סיוע לאויב בזמן מלחמה" שזה בכלל עונש מוות.


מטרת השב"כ ברורה: להפחיד את האזרחים הערבים מלממש את זכותם להיאבק על עמדותיהם. גם אם השב"כ יצליח לפגוע בבל"ד או בעזמי בשארה, אי אפשר לחזור למציאות הממשל הצבאי בשנות ה-50 של המאה הקודמת. הסוסים יצאו מהאורווה, והם דוהרים לעבר חברה אזרחית דמוקרטית. סימן מעודד ראינו בעתירה שהגיש ארגון זכויות האדם עדאלה לפתוח בחקירה נגד האחראים לביצוע פשעי מלחמה בעזה בשנת 2004, שם נהרגו בין השאר 44 ילדים, מאות נהרגו ונפצעו, מאות בתים נהרסו ואלפים הפכו לחסרי קורת גג. כל הכבוד לעדאלה.


לא בכל אני מסכים עם עזמי בשארה, אבל בגדול הוא בן ברית שלי במאבק להעביר את ישראל משלב המדינה היהודית לעבר המדינה הדמוקרטית. החקירה הנוכחית נגד עזמי בשארה היא עוד הוכחה כי יש סתירה מהותית בין מדינה יהודית למדינה דמוקרטית.


בשארה, גם כאשר לא מסכימים עימו, תענוג לחלוק עליו. הוא איש אשכולות. הוגה דעות, איש רחב אופקים, יודע ספר וכותב ספרים, גוליבר שבהשוואה אליו מרבית חברי הכנסת הם ננסים צרי אופק ובינה.


אינני יודע אם עזמי בשארה יחזור לישראל או ימצא את מקומו מחוצה לה. אילו אני במקומו ובמצבו הבריאותי (מושתל כלייה), ביודעי שמטרת השב"כ להכניס אותי לבית סוהר עד אחרית ימיי, בהחלט הייתי שוקל לא לחזור. מצד שני מדובר במנהיג שיש לו אחריות כלפיי מפלגתו ובוחריו, והדילמה קשה.


סרסורי שואה


כל שנה ממציאים סרסורי השואה בישראל פטנט חדש בזילות השואה. השנה הם המציאו את המבצע "עדים במדים". שלחו חיילים במדים לאושוויץ. נפלא. חיילים במדים ששלשום הפציצו ריכוזי אזרחים בלבנון באלפי פצצות מצרר (פשע מלחמה), ואתמול הרגו ילדים פלסטינים, עצרו נשים פלסטיניות בהריון ומנעו דרכן לבית חולים, פרצו בלילה לבתים והרסו את הבית עד היסוד, כפו בנשקם על שני מיליון פלסטינים לחיות מבודדים בתחומי המושב בגיטאות שהכיבוש הועיד להם, עצרו אלפי לוחמי גרילה במעצרים מינהליים, בהם נערים חמושים בכף קלע, ואולי אחד מאותם "עדים במדים" שילח את הכלב שאומן לרצוח ערבים בשטחי הכיבוש והתנפל על אשה פלסטינית ונעץ בה את שיניו (תמונה שזעזעה כמה ניצולי שואה) – מה הם חיפשו באושוויץ? להפיק מה? שהרי למדנו ממחקרים שנעשו באוניברסיטאות בישראל, שמסעות אושוויץ שמארגנת מדינת ישראל מגבירה את הגזענות של משתתפי המסע, תורמת להעלאת המוטיווציה להתגייס ליחידות הכיבוש, ומספקת להם הכשר לבצע את פשעיהם. כך תורם מחנה אושוויץ, במציאות הישראלית הנוכחית, לשמירה על ישראל נבזית וגזענית.


במקום לשלוח חיילים במדים לאושוויץ (לא הספיקו המדים הגרמנים שצריך להחליף אותם בגזענים לובשי המדים הישראלים?) ובמקום לקיים טקסים ממלכתיים שהצביעות בהם מתחרה בהתחסדות, מוטב היה לדאוג לעשרות אלפי ניצולי השואה החיים בעוני נורא, להגדיל את הקצבאות, לתת להם תרופות בחינם, כמו שנוהגים בגרמניה, כדי שיסיימו את חייהם בכבוד. מי שעומד היום בראש יד ושם, יוסף לפיד, כיהן כשר משפטים בממשלת שרון, והיה יכול, אילו באמת היה אכפת לו, לחוקק את חוק זכויות ניצולי השואה, אבל מה לו ולגורלם של עניים מרודים אלה, שאינם שייכים לאצולת ההון שניתן לקושש אצלם תרומות ומענקים.


זה לא שאין כסף . יש ויש. רק לפני שבועיים החליטה הממשלה להוסיף עוד מיליארד שקל למפוני עזה, לאחר שקיבלו כבר פיצויים מופרזים בסדרי גודל של מיליארדים.


עבור ניצולי השואה אין, והביורוקרטיה הישראלית מתעללת בהם ומשפילה אותם. נכה רדיפות הנאצים לא מקבל כסף לתותבות כי הוא לא יכול להוכיח לפקידי האוצר שאיבוד השיניים נגרם מהשואה. ממשלת ישראל דורשת מהניצולים החולים והקשישים למלא כל מיני טפסים עם מאות שאלות, להצטייד בכל מיני חוות דעת רפואיות, כדי להוכיח כי המחלות והנכויות מקורן בשואה. והאנשים בני ה-70, ה-80 ובחלקם ה-90 נשברים מהקטנוניות המתעללת הזו, וחוזרים נואשים ורצוצים לסבלותיהם. חסידי המשטר הנאצי שנותרו בחיים, בוודאי מחייכים בסיפוק לנוכח הזדון הביורוקרטי של ממשלת ישראל ושלוחיה.


מדינת ישראל קיבלה מגרמניה סכומי עתק בשם הניצולים והנספים, ובמקום לחלקם ברוחב לב, הם מופנים ליעדים אחרים, החל מהתנחלויות וכלה במענקים למיליונרים.


תעשיית השואה טובלת בשחיתות. מיליארדים זרמו וזורמים למה שקרוי "ועדת התביעות", ארגונים יהודים (בשיתוף עם ממשלת ישראל והסוכנות היהודית) ששמו עצמם יורשים לנספים, והכספים, במקום להשקיעם בעיקר בניצולים, מוזרמים למשכורות עתק, לעורכי דין, למשרדים מפוארים, לנסיעות במחלקה ראשונה, רק לא לניצולים שבאמת זקוקים להם.


בתוך כל הביזיון הזה מהדהדת אדישותו של "יד ושם". לפני מספר ימים נזרק נכד של חסיד אומות העולם מדירתו כי לא עמד במשכנתא. פנו ליד ושם שיתערב, ומנהליו אמרו שזה לא מעניינם. העוני המדכא של ניצולי שואה אינו מעניינו של יד ושם. שהרי יד ושם מקבל את ליטרת הבשר שלו לתערוכות, לבניינים מפוארים, הוא דואג למתים שלא יכולים לזעוק ומתעלם מהאנשים החיים שכמה מהם נמצאים על סף חרפת רעב, כמו אותה ניצולה בת 85, שמתגוררת בדירת חדר מוזנחת, חיה מקצבה עלובה של 1,300 שקל, ואומרת למראייניה כי היא רגילה לרעוב.


הצד השני של המשוואה הוא שר האוצר אברהם הירשזון, שיזם את מה שקרוי "מצעד החיים", ונחקר עתה על מעילות שונות, בהן גם גניבת כספי העמותה של אותו מצעד. הירשזון נתפש בנמל התעופה בוורשה, בדרכו חזרה "מהמצעד" באושוויץ, נושא מזוודה של 250 אלף דולר במזומן שהוחרמו, כי לא ידע להסביר מהיכן הכסף. אין גבול לציניות ולחמדנות, גם בנושא השואה.


זה לא מפליא ש"יד ושם" לא מרים קול זעקה מקצה העולם ועד קצהו, לנוכח מצבם המביש של ניצולי שואה בישראל. בראש המוסד עומד אחד האישים היותר מושחתים, לפחות מוסרית, יוסף לפיד. האיש הזה הוא חביבם וחברם של שודדים ומושחתים. הוא הסתדר מצויין כשר המשפטים בממשלת שרון והשחיתות של שרון לא הדירה שינה מעיניו. בוודאי שלא הוטרד מפשעי המלחמה שנזקפים לחובתו של שרון. עתה הוא חברו הטוב של מושחת אחר, ראש הממשלה אהוד אולמרט איתו הוא מבלה ביחד חופשות. כן כן, לפיד הוא האיש שנתן את שירותיו העיתונאיים, תמורת שלמונים יפים, לגדול הגנבים בעיתונות הבריטית, איל העיתונות רוברט מקסוול, שנחקר בבריטניה על ביצוע פשעי מלחמה, שגנב את כספי קרנות הפנסיה של עובדיו בסך 400 מיליון ליש"ט (כ-3.5 מיליארד שקל).


לפיד, אחת ההתגלמויות המכוערות של הקשר בין הון ושלטון, רוחו הרעה זולגת ומטביעה את חותמה על אופיו של המוסד, שגם בטרם הצטרפותו אליו לא התבלט במאבקו נגד הגזענות בישראל ובעולם.


בישראל הפכה השואה למנגנון ענק לשאיבת כספים. זה עוד לא נגמר. הנה קראתי על אחד, עו"ד גדעון פישר, שעומד להגיש תביעה ייצוגית בגרמניה למימון טיפולים נפשיים לבני הדור השני. לאור הניסיון המר שצברנו עד כה בתביעות שהגישו ממשלות ישראל והארגונים היהודים, אני חושש שהנה נפתח עוד ערוץ לקבלת כספים מממשלת גרמניה שיוזרמו לעמותות, קרנות ושכר טרחת עורכי דין. עד שיגיע שקל כלשהו לטיפול נפשי לבני הדור השני, הם או ישתגעו או יחלימו.


ולסיום, מי יוביל השנה את "מצעד החיים" באושוויץ? שר האוצר הירשזון, החשוד בשחיתות ובמעילה, נשאר הפעם בבית, ואת מקומו ממלא השר לענייני גימלאים, רפי איתן. בתפקידו הוא נכשל קשות. הגימלאי המיליונר איתן, לא דאג לניצולים הגימלאים, מעל באמונם, אבל זה לא מפריע לו לנסוע לאושוויץ ולהטיף מוסר לעולם. בישראל הוא תומך בשודדים המתנחלים שפלשו לבית החדש בחברון. רפי איתן, שנימנה בשעתו עם לוכדי אייכמן, הסיק לקח חשוב מהשואה: שלנו מותר לשדוד את הזולת.


ראש הממשלה אהוד אולמרט אמר בטקס השנתי ברחבת יד ושם, כי "מפנימי השואה הם מיעוט קטן בעולם" ובכך צדק. הוא לא נימנה עם המיעוט אלא עם הרוב שלא הפנים ולא למד. מדינת ישראל, במקום להיות ראש חץ במאבק נגד גזענות ופאשיזם, הפכה לחממה בה פורחים הגזענות והפאשיזם. המדינה, באמצעות עוצמתה הצבאית, מספקת הגנה לאלפי גזענים פאשיסטים בשטחים הכבושים, והכנסת מחוקקת חוקים שניחוח חוקי הגזע בנירנרברג עולה מהם, כמו אותו חוק האוסר על הפלסטינים אזרחי ישראל להתאחד עם בני/בנות זוגם מהשטחים.


כניצול ליל הבדולח בברלין בנובמבר 1938, אני חש בושה שזהו פרצופה של מדינת ישראל.


כל עוד ישראל ממשיכה להיות מדינה גזענית, כובשת, מפרה זכויות אדם, מבצעת פשעי מלחמה, מתעללת בניצולי שואה, אני לא עומד דום בצפירה.

תגובות
נושאים: מאמרים

40 תגובות

 1. רמי הגיב:

  כל מילה אמת. אבל אני כן עומד דום בצפירה וחושב על מיליוני האומללים, יהודים ולא יהודים, שנרצחו רק מפני שהגרמנים הנאצים ימח שמם וזכרם חשבו שהם יותר טובים מאחרים. והלוואי שאלו בתוכנו, והם רבים מאוד, הסבורים בטעותם שהם יותר טובים מהערבים, או מהשחורים, או ממהגרי העבודה – הלוואי שיבינו לאן נושאות אותם רגליהם הרצות להרע.

 2. כל מלה בסלע!! הגיב:

  אולם, אל דאגה: אלו הם ימי ישראל האחרונים. חינגת-השחיתות, לא תימשך עוד זמן רב – ולו רק עקב העובדה, שבלא חוסנה החברתי הפנימי, דין מדינת ישראל כדין ממלכת ירושלים (1099-1187, זכרה לא לברכה). מה שצריך לקרות יקרה, כי כך כבר נקבע: הם ישלמו על חטאיהם.

  רק חבל לי על הסביבה, שתיפגע במרוצת המלחמה הבאה – אולי פגיעה, אשר אין לה תקנה.

 3. מיכאל שרון: מרי פופינס המהופכת הגיב:

  מאמר מופת. כשאני קורא זאת, שוב חוזרת תחושת חוסר האונים מול מפלסי הנוכלות והפשעים כנגד הצלם בישראל. דומה שנוכלי ישראל בעלי השררה, התופרים מהפיג’מות והנעליים המרופטות של אושוויץ מזוודות לשאת בהם את מאות אלפי הדולרים לחשבונות הבנק שלהם המרפדים חיי פאר, מול ההמונים העשוקים בישראל וחרפת הרעב של ניצולי אושוויץ, דואים אל על בעליצות צינית כשכוחות העילוי למטריית הצביעות, הפרע ופשעים נגד האנושות הינם הגז היוצא מארובות טרבלינקה ומיידנק -מעין היפוך גרוטסקי של האומנת הרחמנייה מרי פופינס. צ’ים, צ’ים צ’ירי.

 4. אליהו: שאלה ליוהכין הגיב:

  אבקשך להסביר, אם תוכל, את דבריך הבאים:
  "חלק גדול מהיהודים אז תמכו, כידוע, בתנועות בית"ר וברביזיוניסטים. כך שבמידה לא מעטה הפרובוקציות שלהם הביאו עליהם את סופם".

  אני כנראה לא מבין את הקונטקס בו נכתבו דבריך.
  האם אתה מתכוון ליהודים באירופה לפני השואה? על איזו פרובוקציה אתה מדבר ואיך היא קשורה לאותו "סוף"?

 5. מכלוף הגיב:

  1.אני משוכנע שלעזמי בשארה תופרים תיק,אבל חייבים להודות שמר בשארה מזמן הפסיק לשרת את האינטרס של ערביי ישראל המקופחים

  2.על תעשית השואה מרבה לכתוב פרופסור פינקלשטיין
  — קישור —
  יואיל הכותב עצמו ויודה כיצד הוא עצמו,ואחרים באתר זה,רתמו את תעשיית השואה
  לטובתם
  וכיצד תעשיית השואה תרמה תרומה מכרעת להעמקת הפערים בישראל

 6. רונן הגיב:

  שאלה לגדעון.
  מה אם יתברר שיש 1% נכון בחשדות נגד בשארה??
  כבר היו מקרים שערבים ישראלים עזרו לאוייב.
  אני זוכר גם את האחיינים של מוחמד בכרי.

 7. מיכאל: הפרובוקטורים הגיב:

  הבחנתי שמזה שבועיים בערך, יש טכניקה חדשה של כותבים שעניינם לשבש דיונים: ניסיון למתוח אד אבסורדום והלעגה ולמתוח לידי אנטישמיות משונה גישות רדיקליות – תוך נקיטה בעמדות ביזריות, המתחזות לשמאל. למשל, יהויכין הוא פרובוקטור כזה, המאשים את היהודים עצמם בשואה. על מנת להתחזות לשמאל, יהויכין "מאשים" בשואה את ביתר והרויזיוניזם.

  פרובוקטור אחר כתב בפתיל אחר: "סטלין היה אדם טוב. יועציו היהודים והציונים הם שדחפוהו לפשעיו". על מנת להתחזות גם לשמאל ולא רק לאנטישמי – הוא מוסיף גם את המלה "והציונים". בינתיים הפרובוקטורים הללו ניראים כחסרי ניסיון וגישתם פרימיטיבית ולכן שקופה במניפולציה הירודה שלה, אך במשך הזמן קורה ואלה משתכללים.

  מי הם הפרובוקטורים? או פשיסטים שהם גם בטלנים, או חסידי כת השטן משועממים שעניינם ביצירת אנרכייה ושיבוש הוא כללי ולא קשור בימין ושמאל (שיחתי בנושא ברדיו — קישור — ), או סטודנטים שאירגן השב"כ ללוחמת אינטרנט במסגרת מדיניותו החדשה. כל אלה אפשרויות סבירות ויתכנו גם אחרות. — קישור —.

  מיכאל שרון

 8. ועכשיו מגייס שרון את פרויד לצרכיו הגיב:

  ובכן, פרויד טעה בכל כך הרבה דברים שלגיטימי להניח שטעה (והוא אכן טעה) גם בעניין שהבאת לנו פה.

 9. אחמד פילגר / מר ספירו צדק הגיב:

  מר ספירו צודק. הזמנים של הממשל הצבאי עברו ולא ישובו. ועם כל הכבוד לד"ר בישארה, ויש לנו כבוד ונעמוד לצידו בכל עת שהוא יהיה קרבן השלטונות, הוא איננו תופיק זייד, שעמד מול לחצים ואיומים גדולים הרבה יותר. ראוי להזכיר שלפני מספר שנים, בעת שמזכ"ל מק"י עיסאם מח’ול כיהן כחבר כנסת, רצו לרצוח אותו ואת בני משפחתו באמצעות חומר נפץ שהוטמן במכוניתו. במזל איש לא נפגע. החבר מח’ול לא ברח ולא ביקש מקלט מדיני. הוא כאן איתנו וממשיך במאבקו, מאבקנו.

 10. מר ספירו צדק (2) הגיב:

  לא זכור לי שתופיק זייד ישב בכלא ולא שמטמיני הפצצה במכוניתו של עיסאם מחול היו שליחי השב"כ אבל אחמד פילגר רוצה כפי הנראה לראות את עזמי בישארה בכלא. עם ידידים כאלו מי צריך אויבים. מה רע אם ד"ר בישארה ימשיך את המאבק מחוץ לכלא (ומחוץ למדינה) כפי שעשה מחמוד דרוויש?

 11. מתן הגיב:

  אני לא איש שמאל. וגם אני מתבייש שכספים שמגיעים לניצולים עושים את דרכם לשרים ומתנחלים.

  והמשפט השני בתגובה של יהויכין מגעיל אותי

 12. גזל השילומים בשרות אוונטוריזם קולוניאליסטי הגיב:

  הכסף השדוד של ניצולי השואה, 3 בליון מרק בשלב ראשון, שימש לאוונטוריזם הקולוניאליסטי של מלחמת 1956 ולמימון הממשל הצבאי ופשעים נגד האנושות שהתבצעו ומתבצעים על ידי משטר הזדון והפרע.

  מיכאל שרון

 13. מזועזע הגיב:

  מגלי הגזענות והאנטישמיות הנשפכים כאן כבירה בבית מרזח מצחין בגרמניה.

 14. דיקלה ב. הגיב:

  בהזדמנות זו רציתי להוקיר תודה לכל המשתתפים במשמרת למען הסרבן הטורקי.וגם רציתי להביע הערכה לפועלה הברוך של תנועת עדאלה בניהולם המסור של אנשי בני הכפר (ובראש ובראשונה ח. ג’ברין). וכן רציתי רק לציין שאני מלאת התפעלות מאיך הנאצריזם הלאומני במסווה שמאלי מרים ראש כל פעם וחדש, ויש לו כל פעם קליינטים ואוהדים חדשים.

 15. שירה הגיב:

  אחת ההאשמות הקשות היא למה מדינות סגרו את שעריהן בפני היהודיים (שארה"ב הנערצת היא סוגרת השערים הגדולה מכולן) וכאן נמצאים בכלא ובסכנת גרוש פליטים מדראפור.

  ישראל היא מקיאווליסטית וצינית והגלובליזציה עם הטכנולוגיה המפותחת ביחד עם הנשק הגאוני של מכבסת המילים, שהולך ומתפתח ובקרוב אפשר יהיה לפתוח חוג למכבסת מילים כחלק מלימודי ביטחון באוניברסיטה- כל אלו עוזרות לשואות גדולות יותר, פיזיות ונפשיות, ולאורך הרבה יותר זמן להתרחש כאן בחסותינו.

 16. Riad הגיב:

  Azmi Bshara is not Mahmoud Darwish. Bshara is not a poet, who can go to exile and later justify it in aesthetic terms and say if he had the possibility, he would eliminate half of the things he had already done (just like Darwish had recently said, clearly referring to his political poetry of the 60s).

  Asmi Bshara is a politician, and (as he and his party claims) a representative.

  Regardless of what the acusations are, this was the real test for Bshara as a politican, and he failed.

 17. לספירו הגיב:

  ספירו, בצפירה עומדים לזכר הנספים. לא לתפארת מדינת ישראל.

 18. אוהד בר הגיב:

  עזמי בישארה הוגה הדעות לפי הכרזתו התגלה כשפן היינו מצפים שיעמוד על דעתו יתמודד עם הקשיים המשפטים ינצח או שיפסיד בכל דרך משני הדרכים הישגיו היו גדולים ויתכן שבאפשרות השניה, במקרה והיה נכלא הרווח אף היה גדול יותר (ראה מקרה מנדלה).אבל במקרה של בישרה עולות התהיות אולי בכלל רדיפת הבצע היא שמדריכה אותו?ואילו האידיולוגיה היא מישנית ?
  עוד "גיבור"שהתגלה כמוג לב.

 19. עמי כהן: על הפוליטיזציה של השואה הגיב:

  בקרב הקיצונים, הן בשמאל והן בימין, יש הקבלה מופלאה באופן השימוש הנתעב והמעוות בשואה. בימין הקיצוני הנטיה היא לראות בשואת העם היהודי ארוע ייחודי לחלוטין מחד (וכך לבטל אסונות של עמים אחרים) המלמד על השנאה העזה כלפי עם ישראל המצדיקה כל פעולת נגד, ומאידך ובאופן סותר לחלוטין לדגש על ייחודיות השואה, להאשים כל אויב של מדינת ישראל בהתנהגות ואידיאולוגיה נאציים. למעשה, גם את מדינת ישראל, בייחוד בזמן ההתנתקות, השוו לנאצים.
  השמאל הקיצוני רואה בשואה כגורם המשבש את מטרותיו-השואה נתפסת כאירוע שהוביל להקמת מדינת ישראל במתכונתה הנוכחית וכגורם היוצר פחדים בקרב היהודים ולכן מונע פשרות. לכן, אנו רואים מאמצים לבטל את ייחודיות השואה לעם היהודי דרך הטענה שאחרים נרדפו לא פחות במהלכה (טענה מופרכת שמתעלמת מהאובססיה של המשטר הנאצי ביחס ליהודים), דרך טענות שהיקפה מוגזם (זו טענה לא נפוצה בקרב השמאל הישראלי אך כן במקומות אחרים) ושאירועים אחרים לפנינ ואחרי מלחה"ע השניה היו חמורים לא פחות. באופן סותר למדי, אותם אנשים ממהרים להשוות את מעשי ממשלת ישראל דווקא לנאצים. אם השואה איננו אירוע ייחודי, מדוע להשוות דווקא לנאצים כאשר יש השוואות היסטוריות אחרות שמתאימות הרבה יותר מהבחינה העובדתית?
  גם לשמאל וגם לימין יש תשובה קבועה לטענה כי השוואת מעשי ממשלות ישראל לנאציזם מופרכת שכן ישראל לא עסקה מעולם בהשמדת בני אדם שיטתית (בניגוד למשל לבני ההוטו ברואנדה). המענה הוא שלהשמדה קדמו פעולות אחרות וביניהן לבין מעשי ישראל יש דמיון. אלא מאי? הפעולות שאותם מתארים התקיימו בעוד אלפי מקומות בהיסטוריה מבלי שזה יוביל להשמדה או משהו בדומה לזה.
  אבל קיצונים מעולם לא יניחו שיבלבלו אותם עם הגיון או עובדות.

 20. לעמי כהן הגיב:

  איזו קליקה אקדמית העוסקת ב-neuroscience נתנה לך את ההמלצות, ה-cover letters וההפניות להמשיך את לימודיך באוניברסיטה האמריקנית, ומה האינטרס שלך לעשות להם שירות על ידי השחרתי בשקרים תוך מינוף שקרי של כתיבתי הפובליציסטית? אילו מהם סיפחו נתחים מעבודתי, ומי הראה לך בדיוק באיזה מילים יש להכפיש אותי, כדי לשרוף את המקור, ולהציגו כמדען ירוד וכגזען החושב באופן גורף וכוללני – ההפך הגמור מהמציאות? האם גם אתה קיבלת פרור כלשהו, כרעיון מנחה במחקרך כרגע, או אתה רק עושה להם שירות, וממשיך במחקר באופן עצמאי? אני מאחל לך הצלחה בפוסט דוק או בדוקטורט, אך עליך גם להיות שלם עם מצפונך, הגם שיש שאומרים שלפעמים בדברים מסוג הא, המצפון נראה כאפנדיקס מיותר, ומפתחים קלות דעת אטומה (וצינית), הנוקטת בפראזות המקובלות.

  מיכאל שרון

 21. מיכאל: הצבעת יד קשה כלפי גופו של אדם תוך נאקות צוררות הגיב:

  מאן דהו מסית כאן כלפי בשקרים ושנאה פתולוגיים, בהסתה הקשה ביותר שניתן בכלל להעלות על הדעת במדינת ישראל – ארצה של שארית פליטת השואה. אני, שמשפחתי שישבה בפולין מאות שנים שתתה את כוס היסורין הקשה מכל שנחתה על עמינו – בארץ בה בוצע עיקר השואה, אני נאלץ לשמוע כאן מישהו הדוגל בפשעי מלחמה ומכבס אותם לבן-לבן, המשווה אותי לנאצי, תוך שקרים פתולוגיים ומניפולציות חסרות בושה בדברים שכתבתי, ההופכים את משמעותם מן הקצה אל הקצה. בקור כוונת-המכוון של המסית.

  אני, יהודי שמשפחתנו ספגה את הקשה מכל בארץ בה הוא ארע במלוא כובדו המצמית, תכופות, ראיתי אותו, ראיתי לנגד עיני את דמות הקאפו, סיוט בלהה, שאני בידיו ואין מציל – אותם חלאות אדם שאין שניות להן, שהיכתיר הצורר על העם המובל לטבח. ראיתי אותו, כבד, גרום, נואק בלהט הצוררות הקשה ועוקרת הנטיעות, מאשים, מנאץ -בלהטה החזירי, האטום והשונא עד כלות של נפש רעה וחמוצה העויינת כל גילוי של חיים, חופש ויצירה, אוייבת טיבעית להם.

  — קישור —

  מיכאל שרון

 22. גדעון ספירו הגיב:

  לרונן,
  אין כאן עניין של אחוזים. מאחר ואני יודע איז סוג של האשמות נימצא בסל של השב"כ אין לי בעיה לקבוע עמדה.

  לדיקלה,
  כמי שהשתתף במשמרת למען הסרבן הטורקי אני מודה לך על התודה.

  לאוהד בר,
  מנדלה לא בחר להיכלא. אל תשכח שהיו לא מעט מתנגדי אפרטהייד, שחורים ולבנים, שניהלו את המאבק נגד המשטר כגולים פוליטיים מחוץ לדרום אפריקה. תרומתם להפלת המשטר הייתה חשובה. אני מציע לך לא לשפוט את בשארה. מעצר של מושתל כלייה, יכול להיות פסק דין מוות. גם זה שיקול. יכולתו לפעול למען מטרותיו הפוליטיות מחוץ לישראל, גם היא שיקול. ובעיקר, הוא טרם החליט אם ישוב לישראל אם לאו. נחכה בסלנות.

  למגיב בענין הצפירה,
  הצפירה היא לא לזכר הנספים, אלא רק לזכר הנספים היהודים. האחרים לא נחשבים. זו צפירה גזענית מטעם ממשלה גזענית. כל עוד ישראל נוהגת בצורה כה מחליאה בנושא השואה, אני מקפיד לא להימצא בציבור בזמן הצפירה. יש לי דרכים משלי לכבד את זכרם של קורבנות המשטר הנאצי.

 23. שירה, שואות גדולות יותר??? את מוכנה לפרט? הגיב:

  מה יהיה עם הפורפורציות?

 24. ל"לעמי" הגיב:

  אתה טועה. ראשית, הצוענים אומנם סבלו מאפליה, גירושים (חלקיים ברוב המקרים) ןסטריאוטיפים אך לא היו נתונים לפוגרומים רחבי היקף מהסג שהיהודים סבלו ממנו פעמים רבות.
  לא ברור כלל כמה צוענים נרצחו בשואה וכמה צוענים היו בכלל בעולם באותה עת. יש היסטוריונים שטוענים כמוך ויש הטוענים אחרת. מה שברור הוא שהשמדת הצוענים לא הייתה עיקבית כהשמדת היהודים. היו מקומות שבהם הצוענים כולם הושמדו ללא הבחנה (כמו היהודים) והיו מקומות רבים שבהם הבחינו בין צוענים שונים על בסיס גיזעי ועל בסיס אורח החיים (ו"רק" הנוודים הושמדו).

 25. עמי כהו לגדעון ספירו הגיב:

  ההאשמות לגבי בשארה חורגות ככל הנראה מ"סתם" מפגש עם נציג מדינת אויב או ארגון טרור (אייבי נתן, אגב, ישב בכלא רק על זה ואילו אבנרי לא. האם גם אבנרי משת"פ של השב"כ?). מאין קביעה זו? מכך שבשארה כבר נפגש בעבר עם נסראללה ועם נציגים סורים ולא הועמד על כך לדין. כנראה שההאשמות "קצת" חמורות יותר.

 26. יהויכין הגיב:

  מרטירים עליך ישראל.
  אכן, מדובר בפרובוקציה, מדובר בגישה פרימיטיבית של פשיסט, בטלן, חסיד כת השטן אשר ממומן ע"י השב"כ.
  כל מי שמגיב באתר זה, דמו בראשו – הרי אני נמצא כאן בכדי להכחיד את כל אנשי השמאל מארץ ישראל.
  הישמרו לנפשותיכם, מרטירים.
  ולמי שלא יודע, מחקרים מראים, כי מסוף המאה ה-19 יצאו היהודים מהגטאות שלהם (עם ובלי מרכאות) ותפסו עמדות מפתח במערכות השונות ברחבי אירופה – עמדות שמשמען השפעה וכח. עם עליית הלאומנות העברית (בעיקר בחסות התנועה הרוויזיוניסטית) התחדדה עוד יותר הבדלנות היהודית מחד, והאנטישמיות מאידך.
  תקצר היריעה מלפרט, אבל אני מניח שלימודיי בגרמניה ועבודת התיזה שהגשתי בנושא זה בדיוק אינם רלוונטיים לכם.
  אני רק מקווה שתגובה זו משוכללת מעט יותר מהקודמת.
  בברכה.

 27. לעמי הגיב:

  לצוענים היה הרבה יותר קשה מהיהודים לאורך ההיסטוריה, ובמלחה"ע השניה נרצח חלק יחסי גדול בהרבה מהם מאשר מהיהודים.

 28. מיכאל: מעבר לכל קיימת בעיית יסוד: הפרוייקט הציוני – חסר היתכנות הגיב:

  העובדה הקשה היא שחרף הרטוריקה, הפרוייקט הציוני בא"י כשל במשימה העיקרית שהרצל יעד לו – להציל את יהודי אירופה מרדיפות ואפשרות של כיליון פיזי. הישוב היה קטן מדי, עקב התפתחותו האיטית מבחינה כלכלית ומסיבות אחרות, קיבל משרד המושבות הבריטי את העמדה הערבית והגביל את ההגירה. חשוב לומר דבר פשוט: אם אתה יוזם פרוייקט הצלה והתיישבות מסוג זה, נידרשת היתכנות סבירה. הפרוייקט הציוני, בלב העולם הערבי במזרח התיכון לא היה כזה. אנשים הינם בדרך כלל יצורים רציונליים, והיה זה לא תמיד רציונלי להגר לפלסתינה. או להשקיע בה.

  אשר למידת הרציונליות, הנה דבריו של אדם מפוקח. כך, זמן קצר אחרי הפרעות בחברון, ובשנה שכתב את ההקדמה למהדורה העברית של "הרצאות המבוא לפסיכואנליזה", שבה העלה על נס את תחיית השפה העברית ואת תקומת העם היהודי, דחה זיגמונד פרויד פנייה של "קרן היסוד" להשתמש בשמו למטרות ההסברה של הארגון. והרי דבריו במלואם:

  "הערכתי המפוכחת את הציונות אינה מאפשרת לי להתגייס לעניינכם. כמובן שיש לי סימפטיה רבה לכל סוג של שאיפה חופשית ואני גאה באוניברסיטה שלנו בירושלים, ובשגשוגם של יישובינו, אך מצד שני איני מאמין – – שהעולם הנוצרי והמוסלמי יהיה מוכן אי-פעם להשאיר את המקומות הקדושים בשליטתם של היהודים.

  נראה היה לי הגיוני יותר לכונן מולדת יהודית על קרקע שאין עליה מעמסה היסטורית, אך אני יודע שבגישה רציונלית מעין זו לא היה אפשר להלהיב את ההמונים ולהשיג את תמיכתם של העשירים.

  עלי גם להודות שהפנטיות התלושה מהמציאות של בני עמנו נושאת בחלק מהאשמה להתעוררות חוסר האמון של הערבים.

  ובפירוש אינני יכול לגייס כל סימפטיה לאותה קדושה מסולפת שבה לקחו קטע מחומת הורדוס והפכו אותו למקדש לאומי ושבגינה פגעו ברגשותיהם של המקומיים.

  ועתה שפוט אתה, האם עמדה כה ביקורתית כמו זו שלי הופכת אותי לאדם המתאים להופיע כמעודדו של עם המיטלטל בתקוות שווא".

  ____

  נכון, נישקפה ליהודים פורענות באירופה, התחזית הציונית התאמתה, אלא שהפרוייקט הציוני לא היה כלל מסוגל להציל את יהודי אירופה מכיליון.

  הצבעה על איום זה דבר אחד, וסיכול טוב של האיום זה דבר אחר. אולי, אילו הציונות היתה מקימה בית לאומי בארגנטינה, היו רוב יהודי אירופה שורדים. ישראל, בתקופת טרום המדינה לא היתה מסוגלת לעמוד ביעוד של מניעת השואה. זאת עקב "כשלון הנדסי" ניתן לאמר: הפרוייקט הציוני לא יכול היה להצמיח כנפיים בניגוד למה שחזה הרצל, עקב התעלמות הוגי הציונות מנתוני המצב בשורה של כשלים, החל מזה שהארץ לא היתה ריקה, והיתה מוקפת במאות מליוני ערבים שמטבע הדברים התנגדו לנישול אחיהם והחלפת עם ילידי במתיישבים, המשך בכשל תכנוני ואי הבנה של מהות היחסים הבינלאומיים והאינטרסים החשובים של בריטניה, המשך בכשל במשיכת השקעות חוץ וכשלים כלכליים נוספים. האסטרטגיה הציונית היתה מבוססת על הפחדה, בזה אגב צדקה, אך ניכשלה בבנייה ותכנון כמעט בכל שאר הדברים.

  ואילו כיום, ישראל היא המדינה היחידה בה נישקפת ליהודים סכנת השמדה.

  לא די בחזון גורף, צריך לדעת לתכנן, לבצע ולחשוב באופן עמוק ומקיף.

  _new_

 29. לספירו הגיב:

  מטבע היותו של השב"כ ארגון חשאי , גם דוחות בצלם ואפילו של עדאלה לא ממש נחשבים מקור מהימן למתנהל שם. שיטות החקירה שלו נגבות אך ורק דרך עדויות של אנשים שנחקרו שם שרובם בעלי אמינות מפוקפקת.ההשוואה בין רון בן ישי לבשארה לעניין פגישה עם נציגי חזבאללה אינה רלוונטית. זה נפגש איתם בכדי להשיג ראיון עיתונאי וזה נפגש איתם בכדי לתמוך בהם.
  הייתי מתמודד עם פעילותו של בשארה במישור הפוליטי אילו לא היה אוייבי אולם מרגע שבחר לחצות את הקווים ולתמוך בחזבאללה או בכל ארגון טרור אחר, לנהל מגעים עימם (ולא בדרך של ראיון עיתונאי)וכו’ וכו’ הוא אינו פעיל פוליטי מבחינתי אלא אוייב , ואוייב צריך או להכניע או לנטרל….

 30. אסטרטגיות של לקויי קשב הגיב:

  המאמר נבון, אך ראוי לראות מה שנעשה בתוככי ישראל, את הסאוב, חוסר היעילות המערכתית, הנוכלות הצרכנית, הכבישים הפקוקים (אין רכבת תחתית), בשביל להבין את ההחלטות המשונות, במלחמת לבנון השנייה למשל. עוללות הכיבוש הם דרך של ישראלים לבטא אכזריות ותוקפנות כלפי אנשים חסרי ישע. המתעוררים בשל הנסיבות הבלתי קבילות בישראל עצמה, גם בישראל עצמה וכלפי אזרחים חסרי ישע נעשים דברים דומים.

  הימין מאידך מאמינים שפריעה ותעמולת שקרים – דהיינו גילויי התפרעות – ישפרו את המצב איכשהו, ממש כמו תלמיד מופרע החש חוסר אונים, פרט לרגעים בהם הוא זוכה לתשומת לב על ידי הפרעת מהלך השיעור.

  יש בישראל עדיין איי תרבות, התנסיתי בזה שוב למשל בקונצרט נפלא של הקמארטה הירושלמית שנכחתי בו אתמול באולם ויקס במכון וייצמן, יש גם מדענים ואנשים מצויינים, אך כמה זמן אפשר לחיות בחממה, כאשר אנשים עם מנטליות של לקויי למידה וחסרי אירגון, בעלי דחפי גנבנות ונוכלות ויצרי פרע הינם יותר ויותר בעלי נוכחות בעיצוב ההוויה הישראלי.

  לא מעטים מהאנשים הקובעים בישראל וחברי האליטות סובלים מליקויי קשב קשים, פרי נוורוזות שהתפתחו במשך 1800 של גלות משפילה ודכאנית בחלקה. בעל הפרעות הקשב, תכופות, נעדר יכולת לתפקודים מוחיים עילאיים וכושר אירגון ויצירתיות אפקטיבית, עשוי להשיג פיצוי תפקודי על ידי התאגדות בחבורות של הדומים לו, תוך השגת והעברת מידע היכן יש הזדמנויות נאותות, ותוך יצירת מציאות שקרית על ידי ספסור במידע שקרי והפצתו באמצעות החבורה, ותוך השתלטות על נישות באמצעות חבורות שחבריהם תומכים זה בזה.

  בעיית אבות הציונות ששאפו "להוציא את הגלות מהיהודים" כמו הפסיכיאטר מקס נורדאו (שהיציע מעין תרפייה מסוג "יהדות השרירים"), היא שהם ראו את הבעייה כבעייה של עמדות נירכשות, שכן לא עמד אז לרשותם ידע בנושא תפקודים מוחיים שהתפתח ב-30 השנה האחרונות.

  מיכאל שרון

 31. קונספירציה… הגיב:

  ספירו, לאור הידע הרב שיש לך בשיטות חקירה ובמתנהל במסדרונות השב"כ אתה עוד עלול להיתפס כסוכן כפול..אינני יודע מאין אתה שואב את המידע שמקומו יותר בתסריים של סרטי ריגול זולים ופחות באתר המכבד את עצמו. אבל כרגע בידי ישנן יותר עובדות שאכן בשארה אינו ראוי לכהן כח"כ. בניגוד אליך אינני "יודע, את העובדות אלא פשוט פותח טלוויזיה ומתבונן בו יושב ליד חסן נסראללה (אינני יודע כיצד זה מסתדר עם הגישה החילונית – דמוקרטית – מודרנית שלו…לג’יהאד הפתרונים). כל עוד האיש מדבר, מתנהג ומתרועע כאויב מבחינתי הוא אוייב עד שיוכח אחרת. להזכירך, גם עם עליית היטלר לשלטון הבעיה לא הייתה בזה שהוא לא התנהג, דיבר ונאם כפאשיסט אלא באלו שלא היו חכמים או היו תמימים מידי כדי לקרוא את המפה…בקיצור – בוחן מציאות לא הרג אף אחד תמימות הרגה הרבה יותר…

 32. The Persecution of Azmi Bishara הגיב:

  The kabuki-like story of Israeli Arab politician, Azmi Bishara, continues today as information continues to leak out in dribs and drabs despite a severe Israeli gag order against reporting the national security case against him. The background is that the Shin Bet for the past month has been building a secret dossier against Bishara based on two main charges. According to the independent Palestinian news agency Maan, he is charged with accepting $5-million passed to his through two East Jerusalem moneychangers. The second charge is that he communicated with Hezbollah representatives during the Lebanon war. Maan bases its story on an Israeli source though it is not clear whether it is a journalist or someone from Bishara’s party, Balad.

  — קישור —

 33. אור – ליהויכין הגיב:

  אשמח אם תשליך את אותו הגיון על ערביי ישראל.

  חלקים נרחבים מהציבור הנ"ל מתחיל לאט לאט לצאת מהכפרים שלהם ולתפוס מקומות באוניברסיטאות ותפקידים בעמדות מפתח שעד כה היו שמורות רק ליהודים. מה גם שחלק גדול מהם (כולל נושא הדיון עצמו, ד"ר עזמי בשארה), תומך באופן גלוי בארגונים שחרטו על דגלם את השמדת ישראל.

  וכי מה תלין עליהם? האם המסמך שפורסם לאחרונה יכול לרמוז לנו משהו על "סופם"?

 34. לשירה הגיב:

  כתבת, "בקרוב אפשר יהיה לפתוח חוג למכבסת מילים"…

  נו – לפחות יפתחו חוג חדש כלשהו, באיזושהי אוניברסיטה… זה יהיה שינוי, במגמה הנוכחית…

 35. מכחישי-השואה הגיב:

  מכחישי-שואת הרומה ("צוענים"), מכחישי שואת-הארמנים, מכחישי שואת ילידי-אמריקה וכיו"ב = מכחישי-השואה האמיתיים. בהובלת הממסד היהודי-ישראלי.

 36. שאלה לסליירי: אינך מתבייש לשר במצח נחושה? הגיב:

  למה אתה מותח ביקורת שלי על הימין או על חלק מהאליטות, והופך זאת בשקר ניתעב לאמירה כלפי "כלל היהודים" וכלל העם בישראל?

  אני כרגע צופה עם חברתי בסרט "אמדאוס" לפי מחזה של פיטר שפר. למוצרט יש כשרון נפלא, ויצירותיו נהדרות, ונכתבות באופן כה מושלם. ואילו אויבו, סליירי, איש בינוני שהגאונות מהווה כלפיו מעין התרסה אלוהית לבינוניותו הבולטת, מנסה בשנאה איומה הכרוכה בהחשפות עליבותו, להשמיד את מוצרט, להבאיש את ריחו, בדיוק באותם טכניקות שהטרול נוקט כאן כלפי.

  התנסיתי בזאת בעבר, זה לא חדש. בשרות מי אתה עובד, אדוני, וכמה אתה מקבל? להזכירך, בוצע פלגיאט נירחב כלפי עבודות הפיתוח שלי, תוך הכפשת שקרים. והנה, הדברים המתועבים הללו שוב עולים ברגע זה, לתשומת לב קוראי הגדה.

  אין טעם לדיבורים, צפו בסרט הניפלא אמדאוס, אף אם ראיתם אותו לפני שנים רבות. הדברים חיים ונכונים יותר מתמיד, בארץ שקליקות בינוניים שואפים בשנאה לגלגנית לקפד את המוחות הטובים שבה.

  המנוול כותב כאן:
  קודם כל אליבא דשרון הישראלים הם פשוט עם של סאדיסטים. מסתבר שלפיו יש ליהודים גם "מנטליות של לקויי למידה"

  ואילו אני כתבתי:

  לא מעטים מהאנשים הקובעים בישראל וחברי האליטות סובלים מליקויי קשב קשים, פרי נוורוזות שהתפתחו במשך 1800 של גלות משפילה ודכאנית בחלקה.

  דברי האמת שלי הופכים לנאוץ גורף בפי רוצה רעתי.

  מיכאל שרון

 37. למגיב לעמי הגיב:

  לא נכון.
  בשואה נרצחו בין 200,000 למליון וחצי צוענים.
  באופן יחסי, 20-30% מהאוכלוסיה הצוענית נספתה בשואה, בהשוואה ליותר מ-50% מהיהודים (יש לציין: החישוב מתבסס על מספר היהודים באירופה לפני המלחמה, והאחוז כולל בתוכו גם את היהודים שישבו במקומות כמו בריטניה ואירלנד, שלא נכבשו כלל. אחוז הניספים בחלק מממדינות אירופה כמו פולין ויוון עולה על 90%).
  בגרמניה נרדפו אך ורק הצוענים ממוצא מעורב, הואיל והם מתערבים בגזע הגרמני ה"טהןר", אבל את הצוענים ה"טהורים" עזבו לנפשם. זאת בניגוד ליהודים, שמוצא יהודי כל שהוא משמעותו היתה מוות.
  לעומתם, הסובייטים, למשל, רדפו את הצוענים ה"טהורים", שמקיימים אורך חיים צועני קלאסי, אך לא את הצוענים שהתערבבו באוכלוסיה המקומית ועברו למגורי קבע.

  לאורך ההיסטוריה היו הרבה פחות פוגרומים ורדיפות נגד צוענים מאשר נגד יהודים.
  עם זאת, דיעות קדומות כנגד צוענים שכיחות עד מאוד גם היום במדינות אירופה בהן נמצאת אוכלוסיה צוענית גדולה.

 38. למיכאל הגיב:

  נדמה כי אחת הבעיות העיקריות של ישראל היא הסירוב לעסוק בחקר השואה. כל מה שעושים חוקרים ישראלים הוא לתעד את השואה בכלים רגשיים, ולא בביקורת מדעית. אני מסכים עם דבריך שהפרויקט הציוני נכשל. האם ייתכן כי הציונים מנפחים את מיתוס השואה לצרכיהם?

 39. גדעון ספירו הגיב:

  למגיב תחת השם "קונספירציה",
  הסר דאגה מליבך, לא קונספירציה, לא סוכן כפול ולא נעליים.
  מי שקורא את פרסומי ארגוני זכויות אדם כמו הוועד נגד עינויים, בצלם, רופאים למען זכויות אדם, האגודה לזכויות האזרח, עדאלה ועוד יש לו מידע רב על שיטות החקירה של השב"כ. מי שעקב אחרי מעצרה ומשפטה של טלי פחימה קיבל מידע רב על שיטות ביום האשמות שמבבע השב"כ.
  עניין ההסכמה או אי ההסכמה לדעותיו של ח"כ עזמי בשארה אינו רלבנטי. פעילותו הפוליטית גלויה, דעותיו ידועות וצריך להתמודד איתם במישור הפולטי ולא באמצעות המשטרה החשאית, בנוסח מדינות טוטליטריות.
  כמעט ואין עיתונאי ישראלי העוסק בנושאי הסכסוך מזרח תיכוני שלא נפגש בשנים האחרונות עם אנשי חיזבאללה, או נציגי הממשל הסורי, או ביקרו באיראן ונפגשו שם עם נציגים רשמיים.
  למשל, העיתונאי רון בן ישי ביקר בלבנון (תחת דרכונו הזר) ונפגש שם עם נציגי חיזבאללה בביירות, אולם בגלל שהוא משת"ף של השב"כ לא נינקטים נגדו צעדים.

 40. ושוב טעימה מהמשנה הגזענית המבולבלת של מיכאל שרון הגיב:

  קודם כל אליבא דשרון הישראלים הם פשוט עם של סאדיסטים. מסתבר שלפיו יש ליהודים גם "מנטליות של לקויי למידה" (מה זה בדיוק?), חוסר יכולת ארגון (סטיגמה אנטישמית ידועה משכבר הימים) ונוכלים מטבעם (אנטישמיות כבר אמרנו?).
  לא איש כשרון יסתפק במיחזור קלישאות אנטישמיות מופרכות. המדען הדגול יאבחן גם את היהודים בכלל והאליטות בישראל בפרט סובלים מליקויי קשב קשים (הוא כמובן העביר את כולם סוללת טסטים לשם כך) וגם קובע שהדבר כרןך בחוסר יכולת לתפקוד מוחי עילאי של ממש או יצירתיות (האם רק אני שומע כאן הדים לדיעות של וגנר? האם רק אני רואה סתירה מסוימת בין טענה זו ובין הצלחותיהם המדהימות של יהודים במאות האחרונות באומנות ובמדע?)
  ועל מנת לבסס סופית את הוויתו הגזענית, מסכם שרון בסיפא שלו שמדובר לא חלילה בעניין תרבותי-סביבתי אלא בתפקוד מוחי (מולד, כך משתמע) ובלתי ניתן לשינוי. מה המסקנה שרון? לחסל את הגזע הבעייתי הזה?
  ואגב, בתור מישהו שמבין משהו במדעי המוח אני קובע שאתה שרלטן מהשורה הראשונה.
  עמי כהן

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים