הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 באפריל, 2007 7 תגובות

בקרב חמאס ופתח ישנם גורמים הרפתקניים הששים אלי קרב, שאינם מבינים שאי-אפשר לפתור את המתיחות בין שני המחנות באמצעים אלימים. נוסף על כך, ארה"ב שוללת את רוח הפשרה והשכל הישר שהביאו להקמת ממשלת האחדות הפלסטינית, צעד שכולו ברכה לפלסטינים ולמאבקם לשלום צודק.

מתוך כך, יש יסוד לדאגה חמורה לנוכח הידיעות העיקשות בדבר התוכנית של ממשל בוש להכשיר ולחמש יחידות "נשיאותיות" מיוחדות. העצות האמריקאיות והסיוע הצבאי הישיר לנשיא אבו מאזן הם חלק מהמאמץ האמריקאי לשמר את השליטה של ארה"ב על הפעילות הדיפלומטית המתנהלת באזור.


חבר פלסטיני בכיר הסביר כי הידיעות הללו נועדו "לשרוף" את אבו מאזן בעיני הציבור הפלסטיני. אם זהו המצב, הרי שחסרות הכחשות נמרצות ואמינות מצד אבו מאזן ואנשיו. הרי לא מדובר בסתם שמועות. "הארץ" מדווח היום שפרטי התוכנית נקבעו על ידי גנרל דייטון, המתאם הביטחוני האמריקאי עם הרשות ("הארץ", 16 אפריל 2007).


ככל הנראה, פגישת החובה הדו-שבועית אותה כפתה קונדוליסה רייס על אבו מאזן ואולמרט היא חלק מאותה המגמה האמריקאית להשתלט על תהליך השלום. אין דבר שהפלסטינים זקוקים לו פחות מאשר ריטואל ריק מתוכן נוסף.


טועים אלו בקרב הפלסטינים שמאמינים שהקשרים עם ארה"ב יובילו למדינה פלסטינית עצמאית. טועים ובגדול. אם יש סיכוי לעצמאות ולשלום, הרי שהוא קשור לקהילה הבינלאומית, לעולם הערבי, לאירופה, לאו"ם. אנו רואים לנגד עינינו מה שהאמריקאים יודעים לעשות, בבגדד למשל. הם יכולים לעודד מלחמת אחים ומרחץ דמים. הם יכולים להפוך את עזה לבגדד. יש להתרחק מהם ומתככיהם.


כולנו עזמי – אבל


השב"כ, התקשורת הישראלית המגויסת והממסד הפוליטי הישראלי עמלים יום וליל על הדמוניזציה של ח"כ עזמי בשארה. כל הגופים הללו מנסים להרשיע את בשארה ללא משפט. והרי לכם דוגמה קלאסית בה אלו המגנים על בשארה ועל זכויותיו הבסיסיות יטענו בצדק גמור: האיש הזה אינו יכול לזכות למשפט צדק בארץ זו, מאחר שבנוסף לאווירה הדחוסה ה"רגילה", זאת נעשתה מורעלת במיוחד נגדו ונגד דעותיו. ברור לכולם שהוא אינו עבריין, כמו שברור גם שהמניע למערכה נגדו הוא מניע פוליטי המכוון נגד האוכלוסייה הערבית ונגד מנהיגיה וארגוניה.


הצורה בה מתייחסים השדרנים והפרשנים ל"פרשת בשארה" מלמדת הרבה עליהם ומעט מאוד על בשארה. הקול התוקפני בו הם דורשים לדעת למה בשארה אינו עושה כך ואינו מתנהג כך, ועוד מעיז שלא להתראיין ולא להודיע לאן הוא נוסע – לקול הזה יש צליל מוכר. השדרנים יכחישו זאת, אך זהו צליל דיבור של האדון, והיהירות מורגשת היטב. ההתנשאות הזאת גובלת בהיסטריה ופחד ממנהיג ערבי שלא רוצה לשחק לפי הכללים שלהם.


יחד עם זאת, סביב הפרשה היו כמה תופעות בשמאל הראויות לתגובה. הציבור הערבי, ויחד עימו חלקים של דעת הקהל הדמוקרטי היהודי, מבין היטב שההתקפה של השלטון היא כוללת ומתנהלת לאורך חזית רחבה. ח"כ דב חנין אומנם ניתח באופן נכון את אופי המערכה נגד בשארה, אולם הוא ראה לנכון להצטדק מספר פעמים בראיון קצר שהוא אינו חבר במפלגתו. פעם אחת היתה מספיקה בהחלט. כמו כן, בשארה לקה במפלגתיות יתרה כשהתנסח כאילו שההתקפה היא בעיקר נגדו ונגד מפלגתו. אמנם זה נכון, אך נכון באופן חלקי.


אם רואים את התמונה כולה, אם מתרחקים מאינטרסים צרים, האמת היא שכולנו בשארה.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. שון – תגובה למס’ 2 הגיב:

  – ציטוט מפרסומים זרים (ערביים):
  בשארה הוקלט, ואני מדגיש – הוקלט !, מנהל שיחות עם נציגי חיזבאללה בזמן המלחמה האחרונה ומדווח להם על מיקומי נפילות טילים בצפון. כמו כן הוא הוקלט כאשר הוא מעביר סודות מדינה לגורמים עויינים שונים.
  האם הטענה היא שהשב"כ למעשה זייף ו"המציא" את ההקלטות ?
  אם כך היה אני מניח שבשארה לא היה נמלט מישראל אלא נלחם על חפותו.
  העובדה שבשארה נמלט מישראל על עוד נפשו בו מראה שיש לאיש בהחלט ממה לחשוש מבחינת הוכחות.
  כאיש שמאל, אני בהחלט תומך בזכות באשרה לנהל מאבקים אידיאולוגיים ככל שיחפוץ ובכל נושא מעורר מחלוקת ככל שיהיה – אבל רק במסגרת החוק.

 2. אור הגיב:

  הכותב טוען שעדיף להתרחק ממעורבות פוליטית של ארה"ב באיזור, ומביא לכך טיעונים בהתאם. השאלה שנשאלת: לאור היוזמה הסעודית, האם כדאי לשים את מבטחנו בסעודים אשר גישרו בין הפלגים הפלסטיניים לכדי ממשלת אחדות לא-כל-כך-טובה בלשון המעטה?
  האם שכח הכותב כי סעודיה וארה"ב הן למעשה בנות ברית חזקות במיוחד, וכי שתי המדינות מובילות את אותו קו מדיני בנוגע לסכסוך, הלכה למעשה. מה גם ששתי המדינות הללו נמצאות באותו צד כשמודבר באיום האיראני?

  היוזמה הסעודית = (מפת הדרכים + זכות השיבה)

  האם זה מה שאנחנו באמת רוצים?

 3. אור הגיב:

  ועוד דבר קטן – "השב"כ, התקשורת הישראלית המגויסת והממסד הפוליטי הישראלי עמלים יום וליל על הדמוניזציה של ח"כ עזמי בשארה"

  אני מסכים שהתקשורת מגוייסת – אך לא נגד עזמי יקירנו ולא במקרה הזה. הוא לא זכה לחצי מהטיפול שלו זכתה חברת הכנסת אסתרינה טרטמן היקרה, והוא מואשם בעבירות חמורות פי כמה. קצת אובייקטיביות, אנחנו לא סניליים.

 4. אחמד פילגר / ד"ר בישארה הגיב:

  אינני מסכים עם דעותיו של ד"ר עזמי בישארה, אך ללא ספק הוא קורבן של קנוניה בה מעורבות השב"כ וגורמי ממשל. יחד עם זאת אני לא שותף לביקורת של הח’ קמינר בנוגע להצהרותיו של ח"כ דב חנין. מה לעשות, החבר דב חנין איננו חבר במפלגתו של בישארה. הוא גם לא יכול להיות חבר במפלגתו של בישארה הבנוייה על בסיס חד-לאומי. אנו נתמוך בחברי בל"ד ובד"ר בישארה כל העת שהשלטונות רודפים אותם. אבל אסור להבין זאת כהסכמה לדרכם, שהיא דרך ללא מוצא, גם לאוכולוסייה הערבית וגם להאוכלוסייה היהודית.

 5. מסקנה עקומה הגיב:

  מי מנסה להרשיע את בשארה? התקשורת דיווחה ועל זה היה הדיון שבשארה עזב את הארץ. ההדלפות על חקירה נגדו באו דוקא מצד אוהדיו של בשארה ובכך גרמו לו הם נזק ולא התקושרת כי כיום לא ברור מה מיחסים לו – ענין כספי, פוליטי, חתרנות או סתם ענין אישי מביך. עם אוהבים כמו קמינר בשארה לא צריך אויבים.

 6. דרור הגיב:

  בל"ד היא מפלגה חד-לאומית??? כלל וכלל לא! מי שיטרח לבחון את רשימת המועמדים לכנסת ימצא גם ימצא יהודים – ובהם מיכאל ורשבסקי (מיקדו), לאה צמל ורשבסקי, עמית פרלסון, יעל לרר, תקוה פרנס ועוד ועוד:

  — קישור —

 7. גיל אהרנסון הגיב:

  יש לי בעיה עם בשארה.
  אולי זו בעיה של הרבה אנשי שמאל.
  כמובן שדעותיו ומעשיו (לפחות אלו שאנו מכירים) הם לגיטימיים לגמרי וזכותו המוחלטת, ורדיפתו היא גזענית גרידא, כמו רדיפתם של אישי ציבור ערביים "מאיימים" פחות.
  אבל אנו בשמאל לפעמים הולכים כסומים אחר מנהיגים ערבים גאים, בלא לבדוק בציציותיהם, כפי שהיינו עושים לו היו יהודים.
  האם בשארה ובל"ד הם שמאל בכלל? האם כל מפלגה ערבית במדינה היא בהכרח שמאל? מה הקשר הרעיוני בין חד"ש, רע"ם ובל"ד, חוץ משיפור איכות החיים של ערביי ישראל?
  האם בדלנות ערבית תואמת עקרונות שמאליים? האם, כפי שציין אחד המגיבים, תמיכתו הגלויה של בשארה במשטרים אנטי דמוקרטים בעליל מסמנת על דעותיו השמאליות, או הלאומניות. לאומן הוא לאומן, גם כשהוא מהצד המופלה והמדוכא.
  אתנגד לכל רדיפה פוליטית, אך לעולם לא אתמוך בבשארה ובדעותיו

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים