הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 באוגוסט, 2007 20 תגובות

אל תפקידו הנוכחי כראש מפלגת העבודה ושר הביטחון הגיע אהוד ברק, כך לפחות טוענים הפרשנים, בזכות שתיקתו. חבר כת השתקנים כינו אותו. כנראה שאחר השגת המטרה או כפי שמשערים כתבים, בעקבות קריאתו את המשאלים המראים שהציבור נעשה ניצי עוד יותר, הוא הבין שאין צורך להתאפק יותר. הוא נתן דרור להגיגיו העמוקים ופתח את חרצובות לשונו – דברים כדורבנות: הסדר קבע עם הפלסטינים זה פנטזיה, אני לא אפתח את המחסומים, פגישות אולמרט עם אבו מאזן הן אוויר – או אווירה, אין מה לדבר על יציאה מהשטחים, אין לצאת מן השטחים עד שלישראל יהיה מענה לטילים תוך 3-5 שנים. אין מה לדבר על יציאה מן השטחים, כאן זה לא אירופה או קנדה. שמעון שיפר שראיין את ברק תהה לשמע דברים אלה מה הבדל בינו לבין נתניהו.

כל הדברים האוויליים הנ"ל לא צריכים להפתיע אותנו. הם נאמרו בצורה זו או אחרת מאות פעמים ע"י דוברים ישראלים. אולם בכל זאת הפעם הצליח ברק לרכז ולתמצת את האידיאולוגיה ואת הכוונות הסמויות והגלויות של המדיניות הישראלית משך השנים.


בדבריו מתגלה כל השחצנות, היהירות וההתנשאות של ברק שהכרנו בעבר ושרבים בציבור החלו לשכוח. לאחרונה קשר לו הסופר יורם קניוק כתרים שרק חסיד שוטה המבייש את נעוריו מסוגל להם.


הוא משווה אותו לבן גוריון ורואה בו את "היחיד המבין את הבעיה כאן" והוא אפילו יעצור את נתינהו (זה הנימוק האולטימטיבי של השמאל הישראלי – אבל אם יש את ברק מי צריך את נתניהו?). ואפילו בתגובות של אתר "הגדה השמאלית" החלו להתגעגע אליו. אין צורך להתייחס לעומקם של דברים (שאין בהם), כוונתם ברורה ורוב, עם לא כל הצמרת הישראלית, שותפה להם. זו רק מערכת "הארץ" (אתמול) המשתדלת להראות שיש ניגוד בין אולמרט שואף השלום לבין ברק הנץ. אבל המסר של שניהם אחד וברור: אין טעם להסכם עם הפלסטינים בפרט לא כעת כאשר הם מפולגים. ברק פשוט גלוי יותר ומפרט: נעמיד להם תנאים שלעולם לא יוכלו לקיים או לא תלויים בהם. בינתיים יחכו בבקשה כמה שנים עד שאנחנו נפתח טיל יירוט אנטי-רקטי, ואם בינתיים יהיו טילי קסאם משופרים – לא נורא, הפלסטינים יחכו עוד חמש שנים לטיל יירוט ישראלי חדש.


ברק הוא גם זה שהמציא את הביטוי "וילה בג’ונגל" בדבריו הפעם ("זה לא אירופה ולא קנדה") בעל הווילה המודרני במזרח התיכון לא חולם כלל לרדת לרמת הילידים ולהכיר בזכויותיהם. הרי הוא גם המציא את ה"אין פרטנר" ומשך אחריו את הציבור כולו ובפרט את השמאל הציוני שמאז לא התאושש.


ברק ראש מפלגת העבודה מופיע בהצהרות אלה כמחרחר מלחמה מן הגרועים ביותר שאפילו ישראל ידעה. בבוטות הוא דורס כל שמץ תקווה של שלום. ואל ינחמו עצמם אנשים תמימים שזה נאמר רק לשם הספין ורכישת פופולאריות. בכל תולדותיה של ישראל ראינו כיצד הגולם קם על יוצרו, כיצד המונים המוסתים ע"י מנהיגים כמו ברק יוצאים אל הרחובות.


מנהיגים כמו ברק גם לא לומדים דבר מן הניסיון. האם הם שכחו כל כך מהר את מלחמת לבנון השנייה, כיצד הזלזול בחיזבאללה הביא אותם מכישלון למפלה?


אם נדמה למנהיגים הישראלים כגון ברק שיש כעת רגיעה בה הם יכולים לעשות ככל העולה על דעתם עם הפלסטינים – הבטחות שווא ע"י אולמרט לרשות הפלסטינית, והריגת פלסטינים בעזה ע"י צה"ל בהנהגת ברק באין מפריע – רצוי להם לזכור שלא לעולם חוסן. בסוף דחיית השלום היהירה של ברק מחכה המלחמה הבאה: ההרס והאובדן, הקורבנות בחזית ובעורף, בכי האלמנות, היתומים וההורים. השכול, הצער והאבל.

תגובות
נושאים: מאמרים

20 תגובות

 1. ציוני הגיב:

  לניצן אביב

  אתה טוען שאהוד ברק הוא ימין קיצוני, אז מה זה ימין מתון? זהבה גלאון? ושמאל מתון? שי פולק?

  מזכיר לי בדיחה מימי ההתנתקות:
  אם ביילין הוא שמאל small, אז מה הוא שרון? אקסטרה לארג’?

 2. משה – לתומכי ברק הגיב:

  לכל המגיבים שרואים בברק איש שמאל ביחס ל…
  יש לי חדשה מרעישה לפי תפיסתם ביבי הוא איש שמאל ביחס למפדל וכמובן שהמפדל היא שמאל ביחס לכהנא וחבריו..
  מעבר לטיפשות של ההגדרות שמאל וימין צריכים מצדדי ברק להסביר איזה טובה הוא יביא לחברה מבחינה חברתית כלכלית והכיבוש המתמשך.

 3. שי נ הגיב:

  הדיון שמתנהל פה שגוי מיסודו. נותנים לשני אנשים (ברק וביבי) יכולות מאגיות הגדולות בהרבה מהשפעתם הקונקרטית כנראה מהשפעות תיקשורתיות ארוכות שנים. הבעיה עם ברק איננה האיש אלא התנועה שמאחוריו. מפלגת העבודה היא עדיים אי של גנרלים, וככזה, הוא אינו מייצג כראוי את האינטרס האזרחי. זו הסיבה שעמיר פרץ לא הצליח ולא יכל להצליח במפלגה כזו. בני אדם יודעים לדבר בשפה של הוריהם וניסיונו הנובורישי של פרץ להידמות לגנרלים נידון לכישלון מלכתחילה.
  אם כבר, הליכוד היא יותר תנועה של אזרחים מאשר של גנרלים. את ההסכם שבגין חתם עליו שום גנרל "אסטרטג" לא היה חותם.

 4. חיים ברעם הגיב:

  לעליזה,
  חבל להתפתל בלי סוף. אהוד ברק הוא תחתית החבית, איש ימין קיצוני בכל פראמטר. הקביעה הזאת לא תגרום לאף איש שמאל לתמוך בנתניהו. ממתי סוציאליסטים תומכים בניאו-ליברל ובלאומן? שמאל חייב להיות ערבי-יהודי או יהודי-ערבי, לחתור לשוויון ולשלום ולא לעשות הנחות למרכז הלאומני.

 5. ניצן אביב הגיב:

  לציוני הקשקשן:

  הבדיחה השדופה שלך מעידה עליך ועל "חוכמת החיים" שלך השואפת לאפס והלקוחה מביב- השופכין הלאומני, בו אתה כנראה משתכשך.
  ןלעניין: קרא תגובתו של חיים ברעם לעליזה – ותחכים!

 6. אדם הגיב:

  רק חמור אינו משנה את דעתו ומשתמע מדברי ברק שחמור זה לא הוא. כמי שנכווה בצוננים כאשר הציע יותר ממה שמגיע וקיבל מהצד השני מסר של גופות בתפזורת הוא שינה כיוון (וטוב שכך)
  רק חמור אינו משנה את דעתוומאמר המערכת מוכיח שחיה זו לא פסה מהעולם

 7. לפרגמטיים הגיב:

  יש בין המגיבים הרבה "מפוכחים" ו"מעשיים". הם מבינים ששום דבר לא יועיל, הכל ישאר במקומו ויש לבחור בין משיש. תחת המיקרוסקופ שלהם יוצא ברק טוב יותר. גישה כזו היא שמרנית אפילו היא מתעטפת כ"שמאלנית". בעזרת גישה זו פורח כאן השלטון לגווניו השונים. שמאל לוחם גם כאשר הוא במיעוט, זה טיבו, הוא פועל לפי תחושת הצדק ולפי המצפון. הוא "בלתי מעשי" ומקווה שמאבקו יקדם לפחות במשהו את חזונו ולפחות ישמור עליו עצמו בפני התקרנפות. מי שיצטרף יבורך. "שכר מצווה מצוה".

 8. ניצן אביב הגיב:

  לאדם,

  את אותה השלכה של האמירה "רק חמור אינו משנה את דעתו", אפשר בהחלט להשליך עליך ועל נשוא תגובתך.
  ברק לא שינה את דעתו הקיצונית ורק… חידד, הקצין והיימין את עמדותיו הפוליטיות והחברתיות, אף מעבר לעמדות מוצהרות של הימין הלאומן הקיצוני ולפיכך, יכול בהחלט לחבור לאותו ימין לאומן קיצוני וגזען ואולי אף לייצגם והוכיח שאין בינו לבינם כל הבדל משמעותי מבחינת תפיסת עולמם הקיצונית וסרבנותם המופגנת לכל הסדר אפשרי שעשוי להוביל להסדר שלום בינינו לבין שכנינו.

 9. עליזה למיתמם הגיב:

  לזה שכתב "לפרגמטיים". המתקרנפים הראשיים בישראל זה ה"שמאל הלוחם" שמיוצג פה. לא בקתות קש בג’ונגל, ולא בלויי סחבות במעברות, כולם מסודרים טוב פלוס פלוס, בבתיהם הבורגניים, ומקיימים קשרי מסחר וכלכלה ענפים עם כל ה"רשעים". לא הצעתי להצטרף לעבודה, ומי שמצביע פה שיצביע חדש רעם דעם, המדובר על הקו של האתר והתמיכה הציבורית מול ביבי. והנה, מסתמן פה קו פרגמטי יותר מזה, הקו שזורם עם ביבי, כי עם ביבי תמיד כדאי, הוא דיסקרטי ונותן את האתנן מתחת לשולחן.מנסיון אישי, נסעתי איתו פעם בטרמפ.

 10. ארץ המראות הגיב:

  ואם נגיד עשר פעמים בקול רם את מה שאמר ש.א. יפלו החומות, והוגו צאבז ייבחר בישראל.

  נכון, "(ה)הנהגה הישראלית (ה)רוצה להכניע את הערבים ולהחזיק בשטחים הכבושים". מה חידשת?

  תבדוק את ההבדלים ביניהם בתחום שבו הם לא זהים, ותבחר ברע פחות. או שתמשיך להגיד את המובן מאליו ולצפות שהשמיים יפלו מעוצמת האמירה.

 11. עליזה בארץ הפלאות הגיב:

  אני לא יודעת מה עם שאר קוראי האתר, אבל שבענו, לעניות דעתי, ביקורות רושפות שאין שום הצעה מעשית בצידן. כן, מה לעשות, זה או ברק או ביבי, זו המציאות. איך אפשר להשוות בין השניים והאם צריך לשוב ולהזכיר מיהו ביבי נתניהו או שהעם צריך דם יזע ודמעות עד שתעלה צעקתו השמיימה.
  מה לעשות ש"צריך להחליף את העם" והעם הזה לא רוצה שלום, אלא כיבושים ומלחמות ויאללה נסראללה. ברק צריך להיבחר *כאן* ולא בקנדה או באירופה, ואולי לזה כיוונו דבריו באירוניה דקה. כמה מנדטים יש לעמדה של חיים ברעם ?
  מה קרה לעמיר פרץ ? אולי צריך להביט למציאות בעיניים. השמאל כילה את עצמו, והולך עכשיו להתחבר לצבע הכי חום שיש, ביבי נתניהו, הכל מן הרפלקס הידוע של שינאה למי שיותר קרוב אליך בעמדות או שיצא מאותו הכפר. (מה לעשות, ברק יצא לפחות מכפר עם אידיאולוגיה חברתית).
  האתר מתעלם בשיטתיות מן הכסף הגדול שמגיע מאמריקה ומרוסיה ויכריע את הבחירות. הטכניקה פשוטה. קודם מרוששים את העם, ואז זורקים דולרים מהמרפסת.
  השמאל התנהג באוילות וקבר את עצמו. עיקר מצביעי השמאל החברתי מן הסוג שמתבטא באתר זה, נסעו לחו"ל !. השאר עסוקים בהשרדות. אם יכתבו פה עשר פעמים ביום "אנחנו השמאל העקבי המדהים אומר ש…." זה לא יחליף את העובדה שהתשתית הפנימית אינה קיימת. אם אני לוקחת את עצמי כדוגמא, הרי אם אני צריכה טרמפ לאיזה מקום (כי מזמן אין לי מכונית כי אין לי עבודה), משום מה רק פשיסטים מציעים לי עזרה. בשמאל מציעים לי לתקן את התודעה שלי עוד קצת, ובעולם האמת לקבל שבעים בתולות בתור פרס. זה, כאשר מנהיגים וחברים בשמאל הזה מסודרים כלכלית ולהם מותר "להתפשר" עם ביבי, ברק ושלוחיהם, כי כשהם מתפשרים זו "החלטה טקטית" (מדברי הגרופיז של שלי יחימוביץ, שהחליטה לתמוך בברק ,באופן טקטי).
  בקיצור, רק ברק ! ויפה שעה אחת קודם – על מנת שינקה את אורוות הסוסים מבעלי הקזינו וסוחרי החשפניות של ביבי נתניהו. הם באמת לא מבינים שפה אחרת, רק כוח, ואת זה יש לו ויש לקוות שהוא גם החכים והתפכח עם הזמן מתעתועי ביבי, פרס, ו…ה"שמאל".

 12. לעליזה הגיב:

  מחשבה פוליטית רצינית מתחילה במקום בו מחשבתה של עליזה נגמרת: בעובדה שאין הבדל מהותי בין ברק לנתניהו. שניהם חברים בהנהגה הישראלית הרוצה להכניע את הערבים ולהחזיק השטחים הכבושים עד כמה שאפשר.ש.א.

 13. פטריוט הגיב:

  לעליזה

  מי שהורה לפתוח באש על המפגינים הערבים הישראלים היה ברק -לא ביבי!
  מי שאמר שאין פרטנר למשא ומתן ופתח במלחמה נגד הפלסטינים היה ברק ולא ביבי!
  מי שבנה את רוב ההתנחלויות ולא פנה אף אחת הייתה מפלגת העבודה – לא הליכוד!
  מי שפינה את ההתנחלויות בסיני וברצועת עזה הייתה מפלגת הליכוד – לא העבוד.
  מבחינה חברתית העבודה הולכת בדרכה של הליכוד ולכן אין כל הצדקה לקיומה של מפלגת העבודה!
  לכן מי שצריך להיות ראש ממשלת ישראל הוא ביבי – הוא זה שיפנה לפחות חלק מן ההתנחלויות כיוון שתהיה לא אופוזיציה משמאל!
  את המפלגה הימנית הקיצונית ביותר בישראל – מפלגת העבודה חייבים להעלים מן המפה הפוליטית. מי שרוצה להצביע לשמאל שיצביע לחד"ש שתהפוך למפלגה השמאלית הגדולה או לפחות מרצ. מפלגת העבודה היא ימין קיצוני ולכן אין לה זכות קיום!…

 14. שי נ הגיב:

  ההתמקדות בברק מעצימה למעשה את מהותו הסימבולית ומפחיתה את מידת ייצוגו את "השמאל" לכאורה. ברק לא נוצר יש מאין והוא יציר השמאל הפסימי הישראלי שניזון מהמיליטריזם והראייה הדיכוטומית. ברק ממחיש עד כמה נציגי "השמאל" רחוקים מאינטלקטואליות ומקוריות. לרוב הם מסוגלים לתכס תכסיסים ולאגף מהצדדים.
  אמרו פעם על ברק שהוא פוליטיקאי בכל מילימטר מהותו וכך גם חוסר הבתנו בפוליטיקה. האיש הוא פרדוקס מהלך.
  כל ההתמקדות ההזויה הזו באיש עצמו מסתירה את בית הגידול המיליטריסטי שלו.
  הבעיה שלנו היא לא ביבי מול ברק ולהפך, אלא מה שגורם להם להיות ההגדרה עצמה של הפוליטיקה הישראלית. הצבתם של שני ה"אישים" הללו שוב זה מול זה מראה עד כמה צרה הפוליטיקה הישראלית, ועד כמה נכשלת שוב ושוב מערכת החינוך.

 15. לשי נ. הגיב:

  🙂 חן חן, זה היה לצורך המשל. כמובן, פשיזם הוא מחלה מידבקת, אבל אפשר לשבת במושבים נפרדים ולשים כילה.
  התכוונתי לאמר משהו על "סולידריות" לעומת סולידריות.

 16. שי נ לעליזה הגיב:

  עליזה,

  תשמעי, לאחר שחשבתי על דברייך, דיסקסתי והפנמתי, למדתי ושיננתי, אזי אני מוכן להציע לך טרמפ…
  שלא תגידי שרק פשיסטים עוזרים לך (או שמא העזרה הופכת אותם לכאלו?).

 17. חיים ברעם הגיב:

  קשה לי להבין מדוע אנחנו מופתעים. אהוד ברק הוא הפוליטיקאי הבכיר הגרוע והמשחית ביותר שפעל אי פעם בפוליטיקה הישראלית. תמיד חשבתי כך והוא טורח להוכיח זאת מחדש חדשים לבקרים.

 18. עליזה הגיב:

  תחתית החבית היא הפנטהאוז במגדל של ביבי נתניהו. אם אכן, חיים, הסוציאליסטים לא תומכים בניאו ליבראל, למה לתת לו נשק ?
  אם כדבריך מדובר מבחינתך בשני ימנים משוקצים, למה להתערב בעימות ביניהם ? נשמע כמו כניעה לתחושות אישיות בנוגע לברק.

 19. מור לעליזה הגיב:

  נראה לי שהתשובה היא בדיוק בשאלה – למה מקיימים דיון?
  המטרה היא לחשוף את האמת, לחלוק בה עם אחרים ולקיים דיאלוג עם עמדות אחרות המטרה לחדד את הדברים ולהגיע לניתוח נכון – עוד יותר.
  אי אפשר לחשוף את האמת בישראל, מבלי לחשוף את פרצופה המכוער של מפלגת העבודה (שביטלה את ההסכם הקיבוצי של עובדיה!!!), ואת פרצופו המכוער של ברק.

 20. גיא זלמנוביץ הגיב:

  שלום רב,

  כחבר ממנין הליכוד וחסיד ז’בוטינקאי כל מה אומר והוסף.

  בושה של כתבה, לעג וליצות ולשון הרע ומגמה של רכילות חסר שחר כלפי מנהיג מפלגה ושר ביטחון מצויין.

  מתבייש שגרורות השמאל עדיין אל נעקרו אך לאט ובביטחה השקר הגדול נגלה לכל נפשות ישראל.

  השמאל הוא תוצר של מעורבות של הנפש הבהמית ויצור הסכמה תרבותי.

  כל המגמה של השמאל זה שחצנות אינטלקטואלית שעקורה משורשה ואי הגיון מוחלט.

  כחבר ליכוד אומר שאהוד ברק איש הביטחון הטוב ביותר לעם ישראל והנורא מכל שבמקום להבין שאין לנו ארץ ארחת ואינטישמיות עדיין קיימת אתפ עוסקים בשטויות.

  פעם הייתי שמאלן ראדיקל חומסקאי מוחלט, תמכתי אך לא יותר, למדתי מבן גוריון וז’בוטינקי והן כמובן נביאי ישראל שהמגמה של כולם היא אחד – אמונה !

  בימים יבואו וכל ילדי הורי השמאל ישלמו המחיר עבור בגישתם במולדת.

  מחנה זלמנוביץ
  ליכוד

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים