הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 בספטמבר, 2007 46 תגובות

מה חיפשו מטוסי קרב ישראלים בסוריה? מה היתה משימתם? הצמרת הצבאית-ביטחונית והמדינית שותקת. ישחק העולם בניחושים. הברק חזר לעיניים. בכירי העיתונאים מתמוגגים מנחת. מגבים את שתיקת הממשלה והצבא. עיתונות משונה. במקום לדרוש מידע וחשיפה, חוזרת שוב ושוב תסמונת הקרנפים שמלקקים את ישבנם של הגנרלים ושרי הקבינט הביטחוני. הם קורצים לקוראים שהם שותפי סוד, אבל בגלל "ביטחון המדינה" אסור לגלות. יחד עם זאת מפרסמים תמונות של ראשי השלטון והצבא כשחיוך של שביעות רצון נסוך על פניהם. התקשורת משדרת לציבור את המסר שיש שוב בעל בית בצבא. החוכמולוג ברק חזר, והופ יש לנו כבר מבצע ג’יימס בונד, מסתורי ומתוחכם.

אני לא מתפעל מכך, כי מה שווה לנו כל התחכום הטכנולוגי אם הוא מחזיר אותנו לימי מתיחות וסכנת מלחמה?


המסתורין הולך ומתפוגג. ברור כי מטוסי חיל האוויר הפרו את החוק הבינלאומי וחדרו לסוריה מבלי שנשקפה כל סכנה לישראל. פרובוקציה ישראלית שמוכרת עוד משנות ה-50 של המאה ה-20. ברור כי המטוסים הפציצו מתקן כלשהו, אולי טילים אולי משהו אחר. הודעת הגינוי החריפה של צפון קוריאה, מדינה שבדרך כלל לא מוציאה הודעות גינוי על כל תקרית באזור, מרמזת כי אולי מדובר במשלוח נשק שיצא ממנה. יש גם המדברים על מתקן גרעיני.


יש לומר בבירור, גם אם זה לא פופולרי: סוריה לא מאיימת על ישראל. להיפך, סוריה כמעט מתחננת לשלום, וישראל, לא זו בלבד שהיא מסרבת, אלא אומרת לסוריה: שלום אתם רוצים? קדחת והפצצות תקבלו". סוריה היא היום המאוימת מידי ישראל המצוידת בכל נשק הרסני אפשרי, גרעיני כימי וביולוגי, טילים, מטוסים חדישים, צוללות נושאות ראשי חץ גרעיניים, פצצות מצרר, צי טנקים שעוד מעט לא ישאיר חתיכת קרקע פנויה לטיולים. אך טבעי שבמצב כזה, תרצה סוריה לחמש עצמה כתשובה אל מול האיום הישראלי.
 
הפרובוקציה הישראלית, ייתכן שהפעם תעבור ללא תגובה מיידית, וייתכן שהסורים המושפלים מתכננים תגמול שיופעל כשהם יחליטו שהשעה כשרה. הם יודעים שיש בישראל מטרות רגישות, החל מהכור בדימונה וכלה במכון הביולוגי בנס ציונה. יש להם טילים שיכולים להגיע בדיוק רב לכל מקום, ואם לא עתה יהיה בעוד זמן. ישראל שוב חושפת את אזרחיה למלחמה מיותרת. במקום לנהל מו"מ לשלום עם סוריה, להחזיר את הגולן עד הסנטימטר האחרון ולחתום על הסכם שלום, שהוא הביטחון האולטימטיבי, ממשיכה ישראל במדיניות ההליכה על הסף, שכבר הוכיחה עצמה כהרת אסון.


ניאו נאצים בישראל


תדהמה בישראל: התגלו קבוצות ניאו נאציות. איך יתכן? שואלים בצדקנות כל מיני פוליטיקאים ועיתונאים? מהיכן זה בא? בישראל ניאו נאצים? נפלו אמות הספים.


אז נא להירגע. לא נפלו ולא נעליים. אותם צעירים שאימצו לעצמם סמלים נאציים, כולל קעקועים באזורי גוף שונים, שחוגגים את יום הולדתו של היטלר, גם מבלי שהתכוונו לכך, מסירים את מסך הצביעות מהגזענות הממוסדת בישראל.


ערכים ורעיונות ניאו נאציים רווחים בחברה הישראלית לרוב, כולל בממשלה ובכנסת, שלא לדבר על הנעשה בשטחים הכבושים. כאשר שר הביטחון אהוד ברק ממפלגת העבודה מעלה רעיונות לפיהם מי שלא התגייס לצבא לא יוכל לקבל רישיון נהיגה ולא יוכל לעבוד כרופא, כאשר השר לעניינים אסטרטגיים אביגדור ליברמן מעלה את רעיון שלילת האזרחות הישראלית מאזרחים ערבים בלבד על ידי הוצאתם מהמדינה, כאשר מדינת ישראל מחוקקת חוק המונע מאזרחי ישראל הערבים לחיות במדינתם עם בני/בנות זוגם מהשטחים, כאשר רבני השטחים הכבושים מפרסמים פסקי הלכה מהם משתמע שמותר להרוג אוכלוסייה אזרחית פלסטינית, כולל ילדים ונשים, כאשר בית המשפט העליון נותן הכשר לשוד רכוש פלסטיני וקובע שעליהם לא חל חוק היסוד לפיו אין פוגעים בקניינו של אדם – הם כולם חושבים ופועלים ניאו נאצית.


מי שיעבור על אלפי תקנות הדיכוי של הממשל הצבאי בשטחים הכבושים, יגלה בהם חקיקה השואבת מערכים ניאו נאצים.


הצעירים הניאו נאצים משדרים מסר מאוד מרגיז מבחינת הקונסנזוס הישראלי: מה שאתם עושים במסווה אנחנו אומרים ועושים בגלוי ובברוטליות.


אם מותר לחיילים ומתנחלים להכות, להרוג ולהתעלל בפלסטינים ברשות ובסמכות, הם הולכים עוד צעד אחד הלאה ומחליטים שיש עוד קטגוריות בהם מותר להתעלל: פנקיסטים, מהגרי עבודה, הומוסקסואלים, וכמה אירוני, גם דתיים.


דתיים והדת היהודית, שמאז תחילת הכיבוש מהווים חממה להפצת הגזענות בישראל, מוצאים עצמם קורבנות לאותה גזענות עצמה. אילו אותם ניאו נאצים היו מסתפקים בהתעללות בהומוסקסואלים, מהגרי עבודה, פנקיסטים וערבים, הם היו בסך הכל משתלבים במארג הגזענות הרשמי.


מה שמרגיז את הממסד הישראלי זה לא שהם גזענים, אלא שהם גזענים "שלא כהלכה" שחרגו מהסטנדרט הישראלי. מותר לשנוא, לנאץ, להכות ולהתעלל על בסיס גזעני, אבל בגבולות המקובל על השלטון והפרקליטות.


ישראל הצליחה עד כה לשמור, לפחות כלפי חוץ, על גזענות שלא דומה בסמליה החיצונים לניאו נאצים באירופה, מה שמאפשר לה להיות במעמד של מטיף מוסר. הניאו נאצים הישראלים שברו לישראל את הבמה. עתה מדווחים עיתונים בגרמניה, בצרפת ובאנגליה על ניאו נאצים בישראל בדיוק כמו בארצותיהם, וזה אולי יסייע לכמה מאלה המכונים "ידידי ישראל" לבדוק מחדש את הסצינה הגזענית בישראל, ולהבין כי הניאו נאצים בישראל לא גדלו בוואקום. הם ימצאו שהניאו נאצים הם גידול פרא שהיכה שורשים וצימח עלים על בסיס גידול הפרא הגדול: הגזענות הישראלית.


אני מניח כי כל מיני סוציולוגים, פסיכולוגים ועובדים סוציאלים הקרובים לשלטון ינסו לחקור באופן פרטני כל אחד מהצעירים, ובוודאי ימצאו שאחד היה דחוי, שני לא נקלט, שלישי הציקו לו, רביעי לא נחשב כיהודי בגלל אימו וחמישי היה נתון במצוקה כלכלית וכך הלאה. אף אחד מהם לא ממש קרא בעיון את מיין קאמפף. הכל יכול להיות נכון, אבל למה הם הלכו ימינה? כי זו התשתית לא רק במשפחה, גם בבית הספר, ברחוב, בעיתונות, ואז הם הסיקו, לא בלי יסוד, שאת ישראל הכי קל ויעיל להכות בנשק שלה, נשק הגזענות, עם היסט קל לכיוון ניאו נאצי גלוי.


כך אנו שבים לנקודת המוצא: הכיבוש הוא אבי אבות הטומאה, הוא מאפשר לכל התופעות העבשות האלה לפרוח, בהבדל אחד: הניאו נאצים בהתנחלות חברון שמופיעים במסווה של "ערכים יהודים" זוכים לסבסוד והגנת המדינה, והניאו נאצים ללא הסוואה דתית יהודית נעצרים ומועמדים למשפט.


דרך אגב, גם בגרמניה הנאצית העמידו אנשים למשפט באשמת גזענות, כאלה שלא הכירו בעליונות הגזע הארי.


הדרך היעילה ביותר להיאבק בגזענות הנאצית הגלויה והמוסווית, היא לא בבתי סוהר, אלא בשינוי של 180 מעלות בחברה הישראלית. המתכון הוא פשוט: לחסל את הכיבוש ואת כל האפליות על רקע לאומי, דתי ומיני, להקטין באופן דרסטי את הצבא והשפעתו על החיים בישראל, להפריד את הדת מהמדינה, להפוך את ישראל למדינה סוציאל דמוקרטית השייכת לכל אזרחיה ותושביה בה מתקיימת סולידריות חברתית שפירושה: חינוך חינם לכל, עבודה לכל אחד בשכר הוגן, שירותי בריאות חינם לכולם, מפעלי תשתית בבעלות הציבור, פיקוח חמור על הבנקים שלא יאפשר שוד הציבור, מיסוי מסיבי על בעלי ההון. אלו הם רק ראשי פרקים לתוכנית מדינית חברתית הרבה יותר מפורטת, שהופיעה בחלק לא קטן של טוריי הקודמים. והחיים יראו לגמרי אחרת.


אנשי מופת של השנה


אנשי המופת של השנה הם פעילי אנרכיסטים נגד הגדר, שבעקשנות ובמסירות תוך סיכון אישי מפגינים מדי שבוע כבר יותר משנתיים כל יום שישי נגד גזל האדמות של הכפר בילעין בידי כוחות הכיבוש ונדלניסטים חסרי מצפון תאבי רווחים ספסריים.


צעירים אלה התגלו כאידיאליסטים שמזכירים את חסידי אומות העולם שבשעת צרה, בניגוד לדעת הרוב והשלטון, התגלו באנושיותם. הפעילות של הקבוצה, שנעשית בשיתוף פעולה עם בעלי האדמות מהכפר בילעין, הוכיחו כי ניתן לקיים חזית מאוחדת של יהודים וערבים נגד מעשי עוול ושחיתות של השלטון ובעלי ההון, במאבק לא אלים, מול שוטרים וחיילים אלימים שיורים מכל הבא ליד, פוצעים מפגינים, אולם הם לא נשברים וחוזרים מדי שבוע לאזור העימות, נחושים להמשיך במאבק נגד שלטון הרשע של הכיבוש והאפרטהייד.


בימים אלה יכולים המפגינים לרשום לעצמם הישג נאה בדמות החלטת בי המשפט העליון להזיז את גדר האפרטהייד כך שיוחזרו חלק מאדמות בילעין שנגזלו בידי הכיבוש. ההחלטה לא עשתה צדק מלא, משום שלא החזירה את מלוא הגזילה, ובית המשפט השאיר על כנה את הבנייה הבלתי חוקית בשכונת מתתיהו שבנויה על אדמות הכפר בילעין. המאבק יימשך, והאנרכיסטים נגד הגדר יחד עם פעילי שלום אחרים מישראל ומהעולם, וכמובן תושבי הכפר, ימשיכו במאבק, עד, זו תקוותי, לעקירת הגדר, החומה, הכיבוש והחזרת זכויות אדם וקניין לפלסטינים.


עם כניסת שנת תשס"ח


אני מאחל לכולנו שנת שלום, שנת סיום הכיבוש, שנת פירוק חימושה הגרעיני של ישראל והסרת ההגבלות על מרדכי ואנונו, שנת צמצום הפערים בין עניים לעשירים, שנה של פעילות למען הגנת הסביבה מפני מהרסיה, שנה של צדק חברתי, שנה של פריחה תרבותית ואמנותית, שנה של תיקון עוולות לבדואים, שנה של הבסת הגזענות ושוויון לכל אזרחי ותושבי ישראל – ערבים יהודים ומהגרי עבודה.


שתהיה לנו מדינה אנושית ודמוקרטית.

תגובות
נושאים: מאמרים

46 תגובות

 1. לנין הגיב:

  רציתי בהזדמנות זאת לשפוך קצת אור על תיאוריות הקונספירציה לאחר מותי, כגון שהורעלתי או חושמלתי, וכן שדבר מותי נשמר בסוד מספר ימים כך שתהיה שהות בידי הח’ סטלין לבסס את הדיקטטורה הפרולטרית שהיתה בנקודת זמן קרי

 2. לנין, לחדוה הגיב:

  רציתי לחזק את ידייך ואת שאר החברות הפועלות במאבק לאי-מינניות. בזמננו, הצנזורה בוודאי לא היתה מעבירה התבטאויות פוגעניות/סקסיסטיות כפי שהזכרת (ולא נאה לחזור עליהן, במיוחד לא לי, מסיבות שלא אוכל להרחיב)

 3. רונן הנפעם מגדעון כול פעם מחדש הגיב:

  נהדר גדול מדויק ולעיניין!
  רק תיקון אחד, אבי אבות הטומעה זה הציונות ולא בנו הקטן , הכיבוש.

 4. אמן, אמן ואמן!! הגיב:

  כתמיד, חותמם על כל מלה ומלה במאמר.

  דני.

 5. אבוי ללא רלוונטיים הגיב:

  נכון רונן. נכון גדעון. נכון קמינר. אין ספק שאתם תביאו את השינוי במדיניות ההרסנית של הכיבוש. תשכנעו את רוב אזרחי ישראל שהציונות היא פשע וישראל נולדה בחטא. תובילו להתפרקות המדינה מהנשק הגרעיני. תביאו למדינה סוציאליסטית. והכול בדרכו הישנה והטובה של השמאל הרדיקלי היהיר והמשכפל את עצמו אך לא מרחיב מעגליו:לומר שכל מי שלא מסכים עימו פוליטית ( אפילו אנשי השמאל הציוני והעקבי, וכן יש רבים כאלה) הוא פאשיסט, להיות ספקן לגבי ההגמוניה השלטת ומנגוניה, לגבי הנרטיב השלט אך לקבל בעיוורון את הנרטיב הפלסטיני ללא פקפוק ( להשתמש במילותיו ולומר שהציונות מא’ ועד ת’ היא מזימה קולנאליסטית), לומר שכל שירות בצה"ל הוא פשע ולדחות בו זמנית שירות אזרחי,להתעלם בברוטליות מדיכוי נשים והומואים במדינות מוסלמיות( כי הרי ברית מילה לנשים היא אשמת המערב וזה הכול אשמת הציונות ואמריקה) ומהעבדות הסינית האיומה ( כי עבדות ודיכוי באדום הם סוציאליזם). שמאל זה המיוצג נאמנה באתר הגדה השמאלית לעולם לא ישפיע כהוא זה על השיח הציבורי לישראל כיוון שהוא מנוכר לחברה הישראלית שהיא אכן גזענית,כובשת ובעייתית מאוד אך עדיין החברה שלנו. צר לי כל כך כאיש שמאל וותיק וכסרבן כיבוש לראות את הנוער של השמאל הרדיקלי ואת הצעירים המפונקים שמכנים את עצמם שוחרי זכויות אדם ונאורים: כל קשר ביניהם לאופקים ושדרות הוא מקרי בהחלט. וכן, הפועלים למען זכות השיבה ושאר פנטזיות בלתי ישימות, הם רק אנשים שמעונינים למרק את מצפונם וכך גם אלו שיש להם תשובה אחת לכל עוול-הציונות. תפיסת העולם השמאלית רדיקלית היא חד צדדית,בורה וצרת אופקים בדיוק כמו הימין הרדיקלי אבל בדיוק.

 6. אם לדייק הגיב:

  אכן נאציזם פה כבר הרבה שנים – הקריאה להשמדת ישראל ורצח תושביה היהודים או לפחות הסכמה לרצח מתמשך כזה אינה חדשה. לא מאמינים? בערך 70% מהכתבות באתר זה מטיפות לכך.

 7. ערן הגיב:

  באשר לניאו-נאצים –
  הרבה זמן לא קראתי גבוב כזה של שטויות. תופעת הניאו-נאצים התפתחה בגלל הכיבוש? תופעת הניאו-נאצים היא תופעה כלל-עולמית (לפחות העולם המערבי), ובוודאי שאינה קיימת רק במדינות כובשות. הקבוצה שנתפסה בישראל הושפעה מרעיונותיהן של קבוצות דומות בחו"ל, בוודאי לא מרעיונותיהם של אנשי הימין הישראלי (ואין בכך כדי לסתור את העובדה שיש בימין ישראלי אנשים שעונים להגדרה "נאצים").
  הכיבוש אינו מוסרי, בכך אין ספק. מעבר לכך שהוא לא מוסרי מטבעו, הוא גם משחית את מוסריותה של החברה הישראלית. אני יודע מקרוב, ומה שאני ראיתי הוא טיפה בים. אך הניסיון הנואל לתלות כל רעה חולה בכיבוש נובע מראייה צרה מאוד של המציאות, והוא גורם לגימודן של בעיות חמורות אחרות שקיימות בעולמנו ובפרט במדינתנו.

 8. גדעון ספירו הגיב:

  למגיב "אבוי ללא רלבנטיים"
  אתה יורה לכל הכיוונים, ועל כן יש לך פגיעה אחת או שתיים, אבל הרבה יותר החטאות. שגיאתך הראשונה שאתה מתייחס אל כל השמאל הרדיקלי כאל מיקשה אחת. ולא היא. יש שם מחלוקות בנושאים מגוונים. קרא בימים אלה את רשימתי "היו זמנים" את תגובתו של עוזי בורשטיין "מכתב לגדעון ספירו" ואת התגובות המגוונות בשתי הרשימות שהן דוגמה לויכוח פורה ומלא אי הסכמות במיגוון נושאים, כמו סוציאליזם, בריה"מ, דמוקרטיה ועוד.
  אתה מכניס את קמינר ואותי למיטת הכלולות של השמאל הרדיקלי, אבל קצת הקדמת, אנו עדיין לא מוכנים, כי בצד הסכמות רבות יש בינינו גם לא מעט מחלוקות, והכל מתועד באתר הפתוח והדמוקרטי הזה.

  בעניין סין והיחס לנשים והומוסקסואלים בעולם הערבי והמוסלמי אתה מתפרץ לדלת פתוחה. כתבתי בטוריי לאורך השנים בשני הנושאים. תמצא ביקורת נוקבת על סין בנושאי כיבוש טיבט, היחס הנצלני לעובדים, הדיקטטורה של המפלגה, ההוצאות להורג, מכירת נשק ישראלי לסין ועוד.
  ואני לא לבד.

  כך גם בנושא היחס לנשים והומוסקסואלים. אם אצטרך לצטט כאן את כל הביקורת שכתבתי בטוריי על דיכוי נשים בעולם המוסלמי אשתלט לחלוטין על מדור התגובות לחודשים הקרובים. למיטב ידיעתי אין איש שמאל שמגן על דיכוי הנשים שם, אבל אם אתה סרבן שירות בשטחים כפי שאתה מעיד על עצמך (שמירתך על אנונימיות מקשה לאמת זאת), אתה צריך להיות מודע לכך, שמרבית הביקורת בנושאים אלה, כאשר היא באה מהימין, נועדה לצרכי קינטור והסחה בלבד, ואין לה דבר עם דאגה לנשים בעולם המוסלמי. איש השמאל בישראל מסרב להיות מוסט מהמיקוד במאבקו- הכיבוש ופשעי המלחמה של ישראל.

  באשר לציונות, גם כאן לא שוררת דעה אחת. תמצא כאלה השוללים את הציונות מיומה הראשון, וכאלה שהיחס הביקורתי שלהם יותר מבוקר.
  אני לא נולדתי אנטי ציוני. גדלתי בבית ציוני, תנועת נוער ציונית, בית ספר ציוני, צבא ציוני, ושנים נסיתי לגשר בין ציונות, סוציאליזם ואחוות עמים, שלוש הסיסמאות שהופיעו מדי יום בבטאון מפ"ם "על המשמר", עד שהגעתי למסקנה שזו משימה בלתי אפשרית. הציונות קיבלה פנים כה מכוערות, כה גזעניות, עד שלא יכולתי להמשיך ולחסות תחת חופתה, גם לא הציונות של מפ"ם ולאחריה מרצ (ראה למשל עמדותיו של רן כהן), כפי שמנקודה מסויימת ואילך לא יכולתי יותר לשרת בצבא הישראלי.
  אני לא מכיר איש שמאל רציני אחד שיאמר כטענתך "שמי שלא מסכים איתי הוא פשיסט" – זה יציר דימיונך.

  אינני מוסמך לדבר בשם כל האנשים והקבוצות הנמנים עם השמאל הרדיקלי, אבל לדעתי המכנה המשותף של כולם, מעבר למחלוקות אלו ואחרות, הוא, התנגדות בלתי מתפשרת לכיבוש, לגזענות ולאפרטהייד, לאפליה על רקע אתני, דתי או מגדרי, התנגדות מוחלטת שלא עושה הנחות, שלא אומרת אם נזיז קצת את הגדר כאן, נסכים לקבל את שכונת הגזל מתתיהו.

  בעניין ההשפעה שלנו, אתה צודק. היא מאד מועטה. אז מה הצעתך? לזנוח את עמדתנו? לעגל פינות ולאמץ "קצת גזענות" כדי למצוא חן? לוותר על הביקרורת בנושא הגרעין למען פופולריות? הרי מרצ מנסה זאת שנים, והיא דורכת במקום במקרה הטוב. אינני חושב שזיוף בעמדותינו יקנה לנו השפעה. אכן, בימים אלה קולנו לא נשמע מקצה הארץ ועד קצה, אבל ההיסטוריה יודעת לא מעט מקרים בהם מיעוט קטן וחסר השפעה בשעתו, לא ויתר על עמדותיו והפך לגורם דומיננטי כאשר התנאים בשלו. אסור להתייאש כאשר אתה קטן ולא להסתחרר כאשר אתה בשלטון.

 9. למגיב "אם לדייק" הגיב:

  הבא בבקשה הוכחה אחת לדבריך.

 10. מיכאל שרון: ברצינות חבר’ה הגיב:

  להלן פרשנות משלימה בנושא.

  איך יורדים מהסוס של "מלחמה עם סוריה"? חשיפה היסקית (בקישור שלפנינו)

  — קישור —

  מה זה "היסקית"? משורש "על דרך ההיסק". היסק הלוקח בחשבון חומר רב.

  אזהרה: כל מי שמעדיף את שממון השגרה המחשבתית והפורמולות הרצות בנושא מזה שנה, כיד הז’רגון והקנון שנוצר בינתיים בנושא של "המצב הביטחוני, פוסט מלחמת לבנון השנייה" מצד הפרשנים הצבאיים – מומלץ לא לקרוא.

 11. עלי הגיב:

  לספירו
  אתה בהכרה מלאה כאשר אתה משוה את ישראל למשטר הנאצי ??
  במקרה ראיתי את הסרט צא וראה ובסרט מראים מה עושים הנאצים לכפר אחד בבילורוס אחד מתוך 627
  אני בכלל לא מתיחס לשואה שזה נושא נפרד…
  אני מתביש עד עומקי נשמתי שיהודי יחשוב כך ומבקש ותובע את התנצלותך לא למעני
  אלא למען עשרות מליוני הקורבנות
  אין ספק שמכחישי השואה היו מאמצים את המאמר בשני ידיים

 12. אלעד הגיב:

  אני מחשיב את עצמי שמאלני יותר מגדעון ספירו ובכל זאת אני לא מבין על מה הוא מדבר. ישראל מחפשת מלחמות בערך 60 שנה אבל קשה להפוך את הסורים לרודפי שלום – אפשר לתמוך פשוט בלדבר איתם, לא צריך להגיד מראש שהם צודקים בהכל. באותה הרוח, יש כיבוש גזעני אך זה לא "ניאו-נאציזם". אני חושב ששבעייתו של השמאל הרדיקלי בעולם כולו הייתה תמיד שהרעיונות נכונים אבל ההתלהמות, שהינה תמונת מראה של זו של הימין הקיצוני, מסיחה את הדעת מן העיקר.
  אני לא חושב הציונות הייתה כזה פרוייקט מוצלח, אך גם המלחמות לא הפכו אותי לאוהד משטרי הבעת’ או למתנצל על היותי יהודי וישראלי.

 13. גדעון ספירו הגיב:

  לעלי,
  אינני רוצה להיכנס עתה לנושא ההשוואות למשטר הנאצי. כתבתי על כך רבות בטורים קודמים ואם זה מעניין אות תצטרך לחפש זאת לבד.
  מכל מקום, בטור הנוכחי לא עסקתי "בהשוואת ישראל למשטר הנאצי" אלא בעיקר בקווי הדימיון בין הגזענות הניאו נאצית לבין תופעות דומות בגזענות הישראלית. כאשר מדינת ישראל הרשמית שמה משפחה פלסטינית מאחורי גדר בחברון כמו היו חיות, ומאפשרת למתנחלים הניא נאצים להמשיך בתנכלויותיהם, אז הניאו נאציות היא לא רק מתנחלית אלא גם ישראלית רשמית. לכן לא אני צריך להתנצל אלא אתה זה החייב בהתנצלות כלפיי קורבנות הגזענות הישראלית שכאמור בחלקיה לא שונה מזו הניאו נאצית.

  לאלישע,
  אתה כנראה לא קראת את נחום ברנע מידיעות אחרונות ובן כספית ממעריב שיצאו מגדרם להלל את שתיקת ראשי הצבא והממשלה הישראלים. ואלו רק שתי דוגמות משניים הנחשבים לבכירי העיתונות בישראל. יש עוד רבים אחרים.וגם התגלית כגזען לא קטן כאשר שיבשת את שמי במסווה של דובר ערבית.

  לקולואינדוס,
  אתה דורש מסוריה לנקוט בכל הצעדים שצריכים להיות מדרך הטבע תוצאה של מו"מ לשלום. זה גם סוג של התנשאות כאשר אתה מצפה מהאויב לרצות אותך מבלי שנתת דבר תמורתו.

  לסאשה,
  הניאו נאציות היא תופעה אירופית וישראל, כך היא רואה עצמה, היא חלק מאירופה. יש דימיון בים הניאו נאצים בכל העולם, כפי שיש דימיון בין הגזענים בכל העולם. הניסיון שלך ושל אחרים להבדיל את הגזענות הניאו נאצית מזו הישראלית, במטרה לתת לגזענות הישראלית מכובדות כלשהי, הוא חסר שחר. הניאו נאציות היא חלק מתופעת הגזענות. יחד עם זאת יש בכל ארץ תנאי גידול מקומיים. הכיבוש, משטר האפרטהייד בשטחים הכבושים, האפלייה הממוסדת בתוך ישראל נגד מיעוטים, מהווים דשן עליו צומחות ביתר קלות גם קבוצות ניאו נאציות.
  בניגוד אליך אינני חושב שיש לחבורות הניאו נאצים תורות פילוסופיות סדורות ומעמיקות. האלימות והשנאה הגלומות בגזענות הניאו נאצית לא זקוקות לעיון פילוסופי מעמיק.
  כמי שבא מרוסיה אני מתפלא שלא הבחנת בכמה קווים משותפים בין שם לכאן. רוסיה וישראל, שתי מדינות שעמיהן סבלו מהמשטר הנאצי, פיתחו בקרבן שנאה לאיסלאם, לשחורי עור ולעמי הקוקז. ראה את התנהגות הברברית של צבא הכיבוש הרוסי בצ’צ’ניה, שבישראל ממעטים לדווח עליו, אולי בגלל ההזדהות של ישראלים עם הדיכוי בשטחים הכבושים. לכן זה בהחלט הגיוני שמי שבא משם לכאן, ימצא קרקע קליטה לניאו נאציות. התשתית כבר קיימת עוד לפני שהגיעו המהגרים מרוסיה.
  דבריך על הדת היהודית הם אולי חומר שמשרד החוץ משתמש בו לתעמולה בחוץ, אבל מנותק לחלוטין מהמציאות הישראלית. הגזענות בישראל כלפיי יהודים שאינם לבנים היא גם דתית. ראה את היחס המשפיל והמבזה ליהודי אתיופיה. מדובר בערוב של גזענות דתית וחילונית.

 14. אלישע הגיב:

  קשה להבין על סמך מה קובע ספירו שהתיקשורת "משתפת פעולה עם המימסד הביטחוני- צבאי" ומלקקת את אחוריו.

  ההיפך הוא הנכון -כה רב התיסכול מן העובדה שאותו מממסד אינו משחרר שביב אינפורמציה על הפעולה (המוצלחת) בסוריה עד כי כתב בכיר ב"הארץ" שאף הוא אינו חשוד באהבת הממסד הביטחוני צבאי מבכה מרה את מר גורלה של התיקשורת שלא שותפה בסוד העניינים ודורש במפגיע מצה"ל לשחרר פרטים על אודות התקיפה.

  "העיתונאים מתמוגגים מנחת?" הצחקת אותנו יא גידון.

 15. קולואינדוס הגיב:

  ברור כשמש שסוריה ממש מתחננת לשלום כדברי גידעון ספירו -הרי היא סגרה את משרדי הג’יאהד האיסלמי והחמאס שבדמשק מחווה של רצון טוב וכאיתות לישראל על כוונותיה הכנות להשגת "שלום צודק ובר קיימא באיזור"

  כמו כן היא הביעה בהזדמניות שונות כי היא תנתק את קשריה עם אירן של אחמדיניג’אד (ההוא שהצהיר בריש גלי כי על היישות הציוניסטית להעלם מעל פני האדמה )ברגע בו יחתם הסכם שלום עם היישות הציונית.

 16. גראבט הגיב:

  מאין למחבר המאמר הביטחון כי
  "ישראל הפציצה טילים או משהו אחר"?

  האם יש לו מהלכים במסדרונות הממסד הצבאי של היישות הציונית שאותה הוא מתעב כל כך או שמא הוא שואב את ידיעותיו ממקורת מודיעין סוריים?
  תמהני.

 17. סאשה קנדהורוב הגיב:

  אני חייב לציין פיסקה מהמאמר שלך שהציקה לי: "אותם צעירים שאימצו לעצמם סמלים נאציים, כולל קעקועים באזורי גוף שונים, שחוגגים את יום הולדתו של היטלר, גם מבלי שהתכוונו לכך, מסירים את מסך הצביעות מהגזענות הממוסדת בישראל".
  בלי שהתכוונת, קיבלתי תחושה ממך שיש לך איזושהיא סימפטיה או לפחות אמפטיה או רחמים ל"יצורים" האלה, מבחינתי אלה האנשים הכי בזויים בעולם.
  הנאו-נאצים האלה לא נוצרו בישראל ולא הושפעו ממנה בכלל, האידיאולוגיה שלהם היא אירופאית מוחלטת, אם אתה מכיר את התורה שלהם, כמוני, אתה צריך לדעת שהמלחמה שלהם העיקרית היא נגד ה"חומים" הלא לבנים, "אנשי הבוץ" לדעתם, שהם בשכלם כמו "חיות חסרות תבונה" שצריך להשמיד ואת המנהיגים שלהם שפוגעים באומה הלבנה, וכמובן הם ה"יהודים" שבמקור היו "שחורים" שהתערבבו באלק ה"גזע הלבן" שלהם והצליחו לחדור ל"אומה הלבנה", אם בכלל קיים דבר כזה.
  אידיאולוגיה כזו יכולה לצמוח רק מהבית, אני כרוסי לא "לבן", מבין את הקונוטציות של חלק לא מבוטל מהעולים האלה, זה מתחיל מזריקות בבית, בשולחן, נגד "מזרחים-ספרדים" וממשיך נגד ערבים ואפריקאים ("כושים ועבדים בשפתם הגזענית), כתת אנשים, אין דרך אחרת לפרש את זה, הכל מגיע אצלהם מהבית דרך המשפחה והסביבה התרבותית-אירופאית (לאו דווקא רוסית).ביהדות לא תמצא הפרדה גזעית על בסיס אתני, עובדה שהיהודים הם עם, עם "אוריינטציה גנטית" מגוונת, אם אתה ערבי אתה יכול ל"התגייר", צבע עור, "חבר אדום", אי אפשר לשנות, אז איך אתה משווה בכלל מלחמה נגד האויבים שלך, שלא מעניין אותי בכלל מה המוצא שלהם (בכלל אנחנו במקור מאותו אזור מזרח תיכוני), לאידיאולוגיה הנאצית, אני לא רואה באויב הערבי שלי נחות, להיפך בגלל שאני יודע שהוא שולט בחצי מהכדור הזה ושהתרבות שלו לא מבוטלת ומשפיעה על כל העולם, אז אני צריך לכבד אותו, אבל אם הוא לא מכבד אותי ונותן לי לחיות על פיסת אדמה בגודל של שכונה במוסקבה, אני כמובן לא אשתוק ואין מה לעשות, אנסה להילחם בו בכל מיני דרכים,כעם אני לא רוצה להיכחד ולשמר לפחות חלק מהתרבות שלי, היהודית. לצערי אני לא "מלאך בוהק" כמוך, אני אנושי ויש בי גם צדדים רעים, אם הייתי "מלאך", לא הייתי רואה אותי כותב לך, חטפתי מספיק מה"נאו-נאצים" האלה ברוסיה, הם חולים במלחת נפש ממאירה ואי אפשר לשנות אותם, לנאו-נאצים האלה יש ספרים ומניפסטים רבים המסבירים בצורה פילוסופית מעמיקה ומעוותת את התאוריה שלהם, אני מרגיש שאתה נותן להם הנחה רק בגלל שאתה חש קירבה לראדיקליות ולאנרכיזם שלהם, מקווה שלמרות דבריי הקשים אך האמיתיים, לא אצונזר, שנה טובה לכולם!

 18. גדעון ספירו הגיב:

  לאלעד,
  אינני עומד בתחרות עם אף אחד בסוגיית "מי יותר שמאלי" אולם אם אתה לגירסתך כל כך יותר שמאלי ממני, הכיצד נפלת למלכודת הכתיבה הימנית? יש בישראל סינדרום שמייצגיו הם אנשים שמשימים עצמם כאנשי שמאל או ליברלים, כמו בן דרור ימיני ופרופ’ אמנון רובינשטיין, שניהם ממעריב, ועיקר עיסוקם הוא להכפיש את השמאל ולהגן על ישראל.
  אתה טוען כלפיי השמאל הרדיקלי כי "אסור להגיד מראש שהם (הסורים) צודקים בהכל". מתי קראת משפט כזה אצלי? האם שמעת אי פעם מאיש שמאל רדיקלי הערה שמבקשת ממך להתנצל על כך שאתה יהודי? מהיכן אתה שואב את השטויות האלה?
  אינני חסיד הבעת בסוריה כמו שאינני חסיד משטרם של נשיא מצרים מובארק ומלך ירדן עבדאללה. אולם בעת הזאת סוריה מציעה מזה זמן לישראל הסכם שלום תמורת נסיגה מלאה מהגולן וישראל מסרבת. איש שמאל חפץ שלום לא ינצור את לשונו ויבקר את מממשלת ישראל.
  לא הגדרתי את הכיבוש הישראלי כניאו נאצי, ולכן אתה מתפרץ כאן לדלת פתוחה. כל שטענתי הוא שמי שבודק את אלפי התקנות הצבאיות שהכיבוש הישראלי ייצר ב-40 שנות כיבוש, שנועדו להשפיל את הפלסטינים עד עפר, ימצא גם תקנות ששואבות מרעיונות ניאו נאציים. ועוד אני טוען כי בכיבוש הישראלי יש גרורות סרטניות, כמו מתנחלי חברון, שלא שונות בדפוסי חשיבה והתנהגות מקבוצות ניאו נאציות.
  זו לא התלהמות אלא קביעה פוליטית מעוגנת בעובדות. הסימטריה שאתה עורך עם הימין הקיצוני, מעידה עליך ולא על השמאל הרדיקלי.

 19. לסאשה הגיב:

  קודם כל, מוסקווה לא מחולקת לשכונות אלא לאיזורי חלוקה ("אוקרוגים"), שכל אחד מהם מחולק לכמה רבעים, שגם הם אינם שכונות. אם התכוונת בדבריך "שכונה" לרובע, אז אין סיכוי שאחד מהם יהיה בגודל של ישראל מאחר וגודלו הממוצע של רובע במוסקווה הוא כ-90,000 תושבים. וגם נניח אם התכוונת לאזור חלוקה, אזי עדיין אזור החלוקה הגדול ביותר במוסקווה לא מחזיק יותר ממליון וחצי תושבים, וגם זו חריגה גדולה מהממוצע.
  בקיצור, לא מתקרב אפילו לשבעת מליון התושבים בישראל!

  קח אחריות על דבריך, חביבי.

 20. רונן אחר הגיב:

  תזכיר מה היה בשנת 2000.
  האם לא היו הצעות שלום תמורת נסיגה ?
  הסורים אפילו לא היו מוכנים לשבת למו"מ.
  לכן עד שלא יפנו אלינו בבקשה למו"מ ישיר לשלום אין להאמין להם.

 21. דינו לסאשה הגיב:

  אני חושב שספירו התכוון יותר לזה שאין לנו כישראלים זכות להלין על הניאו-נאצים מכיוון שהגזענות כבר כאן גם בלעדיהם.
  אבל בכל מקרה אני מסכים איתך לחלוטין שהניאו-נאצים מביאים משנה סדורה מאירופה ולא צריכים את איווט ליברמן.
  הקשר ביניהם ובין הימין הישראלי האידאולוגי לא קיים כלל אלא רק כמשל או תמונת ראי הפוכה אך דומה.
  אגב, אני אישית מתנגד לערבוב המושגים "נאציזם" ו"גזענות", אם לחזק את דבריו של המגיב "אבוי ללא רלוונטים" – מי שכן עושה ערבוב מושגים כזה לא רק יורק בפרצופה של ההסטוריה והשואה אלא גם עושה נזק קשה לשמאל הישראלי ולמטרותיו.

 22. מיכאל שרון: המלצה הגיב:

  שמעתי שהיו מיקרים שהיציעו לעצורים פלשתינאים או לניפגעי המערכת, את "המסלול הפסיכיאטרי". נראה ממש כיף, בית הבראה בהשוואה ל"דברים אחרים" אבל:

  היכן שיש רפואה העוסקת בגוף וריקמותיו (איני כותב כאן "רפואה ממשית"), אזי כשיש כאבים, יש גם משככי כאבים.

  במסלול הפסיכיאטרי, אין משככי כאבים.

  זה הבדל חשוב.

  שיטות הלחץ הפסיכולוגי שפותחו בממד"ה או במקומות אחרים, שיטות המישגוע בעזרת אמירת דברים והיפוכם (double bind ) , וקוקטייל שלם של דברים מסוג הצעת שמיכת פוך חמה להתכסות בה באמצע אוגוסט וללא מיזוג אויר, מתן תחושה בוטה ש"הכל הפקר", ולא רק שעומדים "לזיין את האמא שלך ואחותך" אלא שאין לך מושג מה אמרו עליך, "מכאן ועד להודעה חדשה" – כל הקוקטייל הזה, זהה הן במסלול הפסיכיאטרי והן "בדברים האחרים".

 23. למיכאל שרון מדניאל הגיב:

  יש לי תחושה שאתה מציע לנו את המסלול הפסיכיאטרי.
  או שאולי תבאר לנו את המשל המוזר שהבאת כאן…?

 24. מורה הגיב:

  ישראל – מדינה "קטנה וסובלת, של עם אומלל, שגמע את כוס היסורין עד כלות"

  אבל עם זין ענק.

  (וריאציה להגדרת ישראל כ"שימשון דער נעבעכדיכער" ע"י רוה"מ לוי אשכול.לפני מלחמת 67).

 25. אסף הגיב:

  קודם כל לגדעון ספירו, התגובה שלך לאלעד (אחי) היא בדיחה מאוד מצחיקה, הוא פשוט לא היה פה מספיק זמן בשנים האחרונות בשביל שיושפע מהתקשורת הישראלית. אגב, למען הסר ספק דעותי שונות מדעותיו לחלוטין.
  אני מוצא את המאמר הזה כמתאים לאתר הגדה השמאלית – אין לו שום קשר ולו הקלוש ביותר למציאות:
  1. מה חיפשו מטוסים ישראלים בסוריה? אני לא יודע, אבל אחרי שהסורים דורשים את צפון מזרח הכנרת עליה השתלטו (עפ"י הודאה שלהם עצמם) בניגוד לחוק הבינלאומי בשנות החמישים, מוטב להתייחס לטיעון הנ"ל בציניות המתאימה.
  2. הדרישה לחיסול האפליה באופן כולל היא מצוינת, אני מציע לגדעון ספירו ללכת ולקנות דירה באום אל פחם. אחרי שיצליח למצוא מוכר הוא מוזמן להודיע לי, אני מקווה שאספיק להגיע לדירתו לפני ההלוויה של המוכר שיירצח.
  3. אני רחוק מלהאמין בגדר המטומטמת שנועדה להרגיע את הציבור שחושב כי בעיני הפלסטינים השטחים שונים מהשטח שבתוך הקו הירוק. אבל הבחירה באנרכיסטים שפעלו בבילעין עגומה בעיניי מאוד כי היא מצביעה על חוסר הבנה טוטאלית של פסיקת בג"צ. למעשה הפסיקה נתנה לבילעין את מה ששאר היישובים לאורך הגדר קיבלנו לפני שנתיים ונמנע דווקא מבילעין (לאחר שכבר אושרה התוכנית המתאימה) בשל ההפגנות – כן, זאת איננה טעות – ההפגנות דפקו את התושבים באופן ישיר. למה הדבר דומה? לעורך דין שמתנדב להעיד כנגד אדם ובסוף מתגאה בכך שקיבל את אותו עונש שהיה מקבל בלי עדותו.
  אני די ממהר כך שאת שאר השטויות במאמר (כלומר 99% ממנו) לא אטרח לסתור. מה שאני בטוח הוא שכל עוד אלו המאמרים שמפורסמים באתר המתגאה בכך שהוא מייצג את השמאל הרדיקלי בישראל, באמת השמאל הזה יישאר בגדר קוריוז.

 26. לאסף הגיב:

  אנא הבא הוכחות בעניין בילעין.

  (כן כן, נתחיל לעשות ככה. כל מגיב ימני שמתחיל להשמיץ ולצטט כאילו עובדות, כדאי שיביא סימוכין כתובים. כמו באקדמיה.)

 27. אלי/ גדעון מוטב להמתין לעובדות הגיב:

  שנה טובה לכל קוראי האתר.

  ראשית, לרובנו אין כל שמץ של מידע אודות ההפצצה בסוריה. רק היום הודיע שגריר סוריה בארה"ב שכלל לא היתה הפצצה אלא חדירה בלבד.
  רשימת המטרות שהופצצו כביכול על פי העיתונות הזרה כוללת: כור גרעיני, מתקני טילים, משלוח נשק לחיזבאללה ואפילו "מפעל חקלאי" כך שרב הנסתר על הגלוי ומוטב להמתין לפני שמגיבים.

  אני מסכים עם גדעון שעלינו לנהל משא ומתן רציני ומזורז עם הסורים. דרישתנו לסלוק משרדי החמאס והגיהד מדמשק וניתוק קשרים עם אירן וחיזבאללה טרם המשא ומתן היא התנשאות ישראלית וחטא בלתי יכופר.
  מאידך דרישת הסורים להתחייבות מוקדמת לנסיגה ישראלית לגבולות 4.6.67כאשר המשא ומתן יתמקד בתמורה שתינתן לישראל אף היא דרישה מוקדמת בלתי מתקבלת על הדעת !
  מעבר לכך יש לזכור שהסורים השתלטו מהסכם שביתת הנשק 1948 ועד לששת הימים על שטחים השיכים לישראל כמו חמת גדר, חלק מהגדה המזרחית של הכנרת והגדה המזרחית של הירדן.
  כמתנגד לכיבוש אני מניח שתתמוך בהשארתם בידי ישראל.

 28. גדעון ספירו הגיב:

  לאסף,
  אני שמח שגרמתי לך לפחות לצחוק מעט, אבל לצערי איני יכול לומר דבר דומה על הגובה שלך שהיא לא מצחיקה, לא חכמה, וגם נפלת לתוך תיוגים.

  1. אין אדם חייב לחיות בישראל כדי להיות מושפע מהתקשורת הישראלית. האינטרנט מביא היום את התקשורת הישראלית לכל מי שחפץ בכך בכל העולם.

  2.יחסך לסורים אינו ממין העניין. הם מציעים מו"מ לשלום על בסיס נסיגה לגבולות ה-4 ביוני 1967, כך נעשה עם מצרים והם מבקשים להחיל עליהם את אותו עקרון. נשמע הגיוני, ותמורת שלום מלא גם לא מכאיב. אבל גם אם יש לך השגות באשר לגבול הסופי, יש להיכנס איתם למו"מ, ואת זאת ישראל מסרבת לעשות.

  3) בעניין קניית דירה באום אל פאחם אתה שבוי בסטיגמות. אני מכיר יהודים שבאו לגור בכפרים ערביים והתקבלו במאור פנים. עתה מכרה שלי בודקת מגורים באום אל פאחם וכבר נאמר לה על ידי ראש העיר כי תתקבל בברכה. אבל אתה מיד רואה רצח בעיניים, כי כך אתה בסך הכל גזען קטן.
  אבל הבה נניח כי זה המצב באום אל פאחם. אז צריך להיאבק בזה. אבל האם זה מצדיק את אפליית האזרחים הערבים בכל פרמטר ציבורי? האם זה מצדיק את הכיבוש ופשעי המלחמה?

  4)המידע שלך באשר לבילעין ושאר הכפרים שסובלים מהגדר הוא שגוי לחלוטין. רוב מכריע של העתירות נגד הגדר שהגישו כפרים פלסטינים נידחו, בלי שהיו שם הפגנות. להפגנות בבילעין לא הייתה השפעה על קצב הדיונים בבג"צ אבל הייתה השפעה על קבלה חלקית של העתירה. מכל מקום, האנרכיסטים נגד הגדר זכאים למחמאות לא בגלל ההישג בבג"צ אלא בגלל העקשנות וההתמדה להפגין יחד עם תושבי הכפר נגד גדר האפרטהייד.

 29. לנין לאסף הגיב:

  1. מה הקשר עכשיו לכינרת? ישראל יצאה לפני שנה למלחמה בטענה של פגיעה בריבונות.
  ישראל טוענת שהיא לא רוצה במלחמה עם סוריה, ולמרות זאת נוקטת באקט תוקפני ומפציצה!!! מטרות בסוריה, מה שמהווה פגיעה קשה בריבונות הסורית ועילה מוצדקת (לפי המשפט הבורגני ולפי איך שישראל נהגה לפני שנה) למלחמה.
  מתעוררת השאלה אם ישראל באמת לא רוצה במלחמה ואיזה אינטרסים אמיתיים מסתתרים כאן (מה חלקה של ארה"ב במה שעשוי להוביל לשואה מבחינת תושבי ת"א ודמשק).
  2. באמת מוסר בעל-ביתי מעוות.
  מדינת ישראל מפלה את הערבים כמעט בכל דרך שאפשר להעלות על הדעת ומונעת בכוונה תחילה את פיתוח הכפרים והעיירות הערביים מה שמונע התפוררות של היחסים החברתיים הישנים, זכר לתקופה הפיאודלית, אבל אתה מלין על כך שלא ניתן ליהודי לקנות בית באום אל פאחם (איזה יהודי בדיוק ירצה לעשות את זה, כשכל שכונה יהודית מפותחת בהרבה מאום אל פאחם?, אל תבלבל לי בשכל עם שטויות כמו בנייה לא חוקית, היא לא חוקית כי מדינת הטרור הגיזענית לא נותנת אישורים).
  3.לא ברור על מה אתה מדבר, יש אלפי איכרים שנושלו מאדמתם בגלל הגדר.
  אפילו אם מה שאתה אומר נכון (מפוקפק ביותר), עדיין לא מדובר במשהו שהאנרכיסטים יכלו לדעת מראש כך שלא ברורה הביקורת עליהם מכיוון זה (ברורה גם ברורה הביקורת המרומזת על עצם הפגיעה בקונצנזוס הגזעני ובקונצנזוס של האדישות הפוליטית המעמד ביניימית).
  קו הגנה מאוד משונה נקטת בתור הסנגור של המעמדות השליטים- רצינו לבטל את הרוע כבר מזמן אבל בגלל שהעזתם להראות סימני התנגדות המשכנו להתעלל בכם עוד שנים.
  אשרי הטרוריסט שאלו הטיעונים שלו.

 30. לדניאל ממיכאל שרון הגיב:

  אתה 1.עציר פלשתינאי או 2.ניפגע המערכת?

  אתה מצטייר כצעיר בורגני סימפטי, ואנרכיסט חביב ובעל הומור, כשהתכונה האחרונה אינה תמיד מאפיין מובהק אצל כותבים כאן.

  אני דווקא לא מציע לא זאת וגם לא זאת. רק ציינתי כמה עובדות, הרלוונטיות ביחס ל-1,2הנ"ל. לשיקול דעת ובעיקר למען המידע שבדבר הבאתי את הדברים.

 31. עודד קדם הגיב:

  לא חייבים להתייחס, מיכאל. לא חייבים להתייחס.

 32. מיכאל שרון מביא "הליכות ונימוסים" הגיב:

  ניצול שואה: באושוויץ היה לי יותר טוב.
  — קישור —

  חבר’ה, אנו מדברים בכללי שיח קבועים יחסית. יש גם מילים בוטות ואמיתיות, המזכירים לנו דבר או שניים, מעבר לסכמות הקבועות שלנו, שקצת איבדו את מטען המשמעות שלהם (המטען הסמנטי), עקב שימוש חוזר ונישנה.

  אז מישהו יאמר שזה בבחינת הטור ההוא, של "הליכות ונימוסים" של מה שמה, שכחתי, ללא מגוייסות אידאולוגית ובעיקר, ללא זיקה למערכת הסיבות שמאחורי הארועים.

  אבל, מתוך הכתבה, קצת מילים בוטות, גם אונורה בלזק כתב כך או בדומה, ומרקס הושפע ממנו מאד:

  לעקוב דינרוביץ הי’ד, לא היה לו דירה משלו, ולכן פלש למבנים נטושים. רצפת "דירתו" הייתה מלאה באבנים, שילדים יהודים יידו בו, והחלונות מנופצים. כינו אותו "אבו לחם", משום הרגלו לאסוף שיירי לחם מהרחוב, כפי שנהג באושביץ. שכנים שחרדו לגורלו, מצאו את יעקוב מוטל בחדר השירותים, כשהוא חולה אנושות, וחסר אונים, מוזנח ומזוהם בצורה איומה, כשגופו מלא פצעים לא מטופלים, שנגרמו מיידויי אבנים מהילדים. יעקוב רבץ ליד האסלה של בית השימוש, שהיה מזוהם, שבה היה טובל את שיירי הלחם היבש, שיתרככו, משום שבפיו לא נותרו שיניים. יעקוב דינרוביץ הי’ד, נפטר ביום השואה, מסרטן, עקב תת תזונה, ומזונות מזוהמים שניזון מהם שנים רבות.

  ביום השואה 2007, צפיתי בתשדירים על השואה. אחת מהתוכניות, עסקה בגורלם של ניצולי השואה, כאן בישראל. סיפרו שם על היחס הגרוע, העוין והמזלזל של הותיקים לניצולי השואה. אישה קשישה וחולה, ניצולת שואה, נשלחה לגור במושב, (לא זכור לי שמו). ביום קיץ חם ולוהט, הלכה האישה לצרכניה, שהיתה מרוחקת כקילומטר מביתה. האישה שחשה ברע, דפקה בדלת של אחד הבתים, וביקשה כוס מים. בעלי הבית, שהיו בבית, התעלמו ממנה, והפקירו אותה לנפשה.
  אדולף היטלר, היה מוכן, להקריב מיליוני גרמנים, למען הריך השלישי. האוליגרכיה הציונית, הפושעת הנאצית והגזענית, והמושחתת, ממשיכת דרכו של היטלר, מסכנות את חיינו, וגוררת אותנו למלחמות עקובות מדם, למען הבית הלאומי השלישי. הפושעים הציונים, יורשי הנאצים וממשיכי דרכם, רואים בדם של קורבנות המלחמות והפיגועים, יהודים וערבים, כשמן על גלגלי תעשיות המוות, שמייצרות נשק להשמדה המוני, ביולוגי, כימו ואטומי, סחר בנשק, הכבוש, הדיכוי, הגזענות והציונות.

 33. מיכאל שרון: מי פאשיסט ומי נאצי הגיב:

  אויה, לאחר שהיצבתי את הקישור לכתבה שהבאתי, הכתובה באופן עילג ונאיבי במקצת, הבחנתי כי בתחתיתה מופיעים כמה קישורי ימין קיצוני, התומכים בהתנחלות. ספציפית, עניין גוש קטיף. הכתומים. דוחה. הדבר עוטף את העניין כולו, בקבס של ימין פאשיסטי, ועוד ימין חצוף וחוצה גבולות, המאמץ ביטויי שמאל בצביעות מגעילה כדבעי.

  היבטתי שוב בכתבה עצמה, אבל רגע, היא נגד הכיבוש ונגד הגזענות ואומרת, בסעיף הססמאות את המילים הנכונות, הגם שבאופן עילג משהו.

  אבל הדברים בכתבה קולעים למשהו אחר לגמרי, אמיתי, ומה חשוב מי מביא זאת, ומי משתמש בכתבה למטרות ימין?

  אלא – ממחשבה שנייה אמרתי, רגע, המתנחלים הללו, ומדובר כאן בגוש קטיף, מי הביא אותם לשם, האם לא היו אלה "אדמות מדינה"? מי היפקיע אדמות, בגיבוי כוח אלים, חמוש? המתנחלים? מי הזרים כספים, רק ממשלת הימין? מתי נוסדו ההתנחלויות בגוש קטיף? ממשלת גולדה, אשכול, רבין, פרס ובענק -ישראל גלילי?

  אני עייף ולא אמשיך הרבה. אבל רוב המתנחלים -פאשיסטים. נכון. אבל הם מוחים. על מה? על שהביאו אותם לשם והונו אותם. יגיד ספירו – הם ידעו טוב מאד מה שהם עושים, ואיזו נבלה וחמדנות ועושק.

  אבל זהו, שלא. הו תמימות קדושה.
  הם ידעו מה שלימדו אותם בבתי הספר ומה ששמעו במדיה. ראינו את הפטריוטיזם המזוייף ואת ההבל התעמולתי של המדיה הזאת בקול אחד במלחמת לבנון השנייה. כל הליברלים הפכו לפתע לביטחוניסטים צפודים, וגרוע מזה – לתוכים. הדיבור המושכל הפך לדיקלום תועמלני. ממש שיפשתי את עיני אז, כמו ב"האחזות הנח"ל בסיני". המתנחלים רק הימשיכו בקו הזה, כבר נאמר בתפילה הנוצרית "אל תביאנו לידי פיתוי" והפיתוי היה שם בגדול. כשיש פיתוי, יש הקצנת קו מחשבתי שמושיטים לך, בשרות הפיתוי. ולמען המסירות הלאומית. הכל היה שם, רק שהמתנחלים הקצינו זאת. את כל הרכיבים הללו הם היקצינו.

  ועודדו אותם לכך? מה אתם חושבים? וכי הממסד הליברלי לא משתמש בדיוק במתנחלים להראות לדוד סם ולאירופה, שהוא מדכא את הימין המסוכן בישראל, מה כבדה המשימה, ולכן, המקסימום שניתן לעשות זה לגלח איזו האחזות? ולהשאיר את השאר?

  ועכשו, בכתבה כתוב על דברים המזכירים נאציזם. ואני אומר, המתנחלים פאשיסטים, אבל הרקע מסביב – נאצי. נאציונל סוציאליזם עם רטוריקה ליברלית. יצור כלאיים מוזר אך ממשי. כמו שבמתקפה האחרונה של הגרמנים בארדנים בנובמבר 1944 השתמשו הגרמנים להסוואה בג’יפים אמריקנים, וחיילי וואפן SS היו לבושים במדים אמריקנים, כך הממסד, באורח דומה, משתמש ברטוריקה ליברלית, אבל יש כאן דבר אחר לגמרי אולי. לילה טוב ושנה מבורכת.

 34. דניאל הגיב:

  במטרה להוכיח את נחיתות-רוחם, בחרו אנשי מערכת "הגדה" לפרסם תגובותיו של אידיוט מפגר כלשהו, המשתמש בשמי, או בחלקים ממנו. הדרך לזהותו: אין לו קישור-דואל בשמו.

  טוב, עזבו, ממילא, כבר נישבר לי מרעיון הסוציאליזם. שוכנעתי שהוא פגום, מסיבה אחת פשוטה: בני-אדם הם גושי-חרא מהלכים. מוטב נתמוך כולנו באיין ראנד. סלאמאת.

 35. לדניאל מדניאל הגיב:

  ידידי, עברת כל גבול!

  משום מה אתה משייך אותי ל"אנשי מערכת "הגדה" למרות אני לא אחד מהם ואיני מכיר אותם כלל.

  עוד לא נרגעתי מהמכה הנ"ל והנה אתה קורא לי "אידיוט-מפגר" למרות שאינך מכיר אותי ואני סמוך ובטוח שרמת האינטליגנציה שלי אינה נופלת משלך.
  עוד זה הולך וזה בא, והנה אתה טוען לבעלות בלעדית על השם "דניאל" כאילו הוריך התרוצצו לפני כך-וכך שנים בין כל משרדי הפטנטים בעולם בכדי לנכס לך בצורה בלעדית את צירוף האותיות דלת-נון-יוד-אלף-למד.
  אה כן, גם אין לי קישור מייל בשמי! מה אני אגיד לך, שרלוק, מח אנליטי כמו שלך צריך להיות מנוצל במרתפי היחידה לפשעים בינ"ל.
  חבל שאתה מתבזבז בגדה השמאלית בזיהוי מבריק של מתחזים לדניאל.

  עוד מעט יבוא ז’ק כהן ויעשה בינינו סולחה בטעם חומוס תעשייתי בגלל הסערה בכוס תה לגבי מיהו דניאל המקורי.

  נ.ב. : אהבתי את הביקורת הסמויה בתגובתך לגבי גודל המחנה השמאלי-רדיקלי: אם אתה משוכנע שלא יתכן כאן יותר מדניאל אחד הרי שגודל המחנה הוא לא יותר מאשר קומץ.

 36. למתקרא לנין הגיב:

  לנין האמיתי לא עשה שיקולים מוסריים
  לנין אחראי להוצאתם להורג של אלפי אנשים רק כדי להטיל מורא ופחד
  כאשר נודע ללנין שבן דוד שלו הוצא להורג הוא לא הניד עפעף
  לנין לא הסתפק בהוצאתו להורג של הצאר ואשתו אלא הרג את הילדים וכל המשרתים
  כדי לרצות את גרמניה לאחר רצח השגריר הגרמני במוסקבה הורא לנין להוציא להורג את אלכסנדרוביץ מנהיג המפלגה הסוציאליסטית
  לנין הורא להפגיז את חילי הצבא האדום רק כדי להוכיח נחישות בפני הגנרל הלבן שהשתלט על פטרבורג ההוראה לא הוצאה אל הפועל
  לנין עשה שיקולי כוח ושיקולי כדאיות
  למפלגה היה חסר כסף אז לנין הורא ל-2 חברי מפלגה לחזר ולהנשא לבנותיו של מליונר רוסי שנפטר למען הכסף

 37. חדוה, במחאה הגיב:

  מדוע המערכת לא מפרסמת תגובות הכוללות ביטויים כגון "עם זין גדול"??? זהו ביטוי סקסיסטי/פוגעני, ואין לו במקום במסגרת דיון פוליטי לא-מינני.

 38. לנין ל"למתקרא לנין" הגיב:

  נקטת גישה מאוד נוחה- במקום להגיב על מה שאמרתי, אתה נוקט בתכסיס הדמגוגי הידוע ונטפל לשם שבחרתי, כשלא ברור בכלל מה הקשר בין הדברים.
  אני אלך בדרך שונה ואשיב לך.

  "לנין האמיתי לא עשה שיקולים מוסריים".
  לנין האמיתי עשה את השיקול הכי מוסרי שאפשר לעשות כשהלך בדרך של מהפכה סוציאליסטית.

  "לנין אחראי להוצאתם להורג של אלפי אנשים רק כדי להטיל מורא ופחד".
  לנין אחראי להוצאתם להורג של אלפי אנשים, נכון, אבל רק לאחר שהתחילה מהפכת הנגד הלבנה בתמיכת המעצמות. ההוצאות להורג לא היו רק כדי להטיל מורא ופחד לשמם, אלא בכדי למנוע פעילות אנטי מהפכנית שתסכן את המהפכה.
  המעמדות המדוכאים לא צרכים להתנצל על זה שכשהם מנסים לקחת את השלטון ולשחרר את החברה יש גורמים שמנסים להמשיך את הדיכוי. מי שצריך להתנצל על זה הם המדכאים, ומי יתן ויהיו עוד הזדמנויות ללבן סוגיה זו.

  "כאשר נודע ללנין שבן דוד שלו הוצא להורג הוא לא הניד עפעף".
  אני לא יודע במה מדובר, וזה בכלל נשמע כמו פיסת מידע שלקוחה מאיזה סרט דוקומנטרי ב-BBC.

  "לנין לא הסתפק בהוצאתו להורג של הצאר ואשתו אלא הרג את הילדים וכל המשרתים".

  יקטינבורג עמדה ליפול לידי הלבנים, ובכדי למנוע מצב שיפול לידי הלבנים מישהו שהם יוכלו להתלכד סביבו, הרגו את כל המשפחה. זה לא סימפטי אבל זה שיקול תועלתי קר שצריך לפעמים לנקוט במהפכות. מה צריך מהפכן לעשות? לתת למהפכה ללכת לעזאזל כי הוא לא מוכן להרוג כמה נסיכים ונסיכות קטנים?
  הרי המשפחה היתה בידי הבולשביקים כמה חודשים לפני שהרגו אותם. אם הם היו באמת צמאי דם נוראים כמו שהדוגמא שהבאת מנסה להוכיך, הם לא היו מחכים כל כך הרבה זמן.

  "למפלגה היה חסר כסף אז לנין הורא ל-2 חברי מפלגה לחזר ולהנשא לבנותיו של מליונר רוסי שנפטר למען הכסף".
  ומה בכך?

  את שאר הטענות אני לא מכיר מספיק כדי להשיב.
  מכל זה לא משתמע שאני תומך במה שקרה לרוסיה.
  אין שום קשר בין המשטר שלאחר לנין ולסוציאליזם (גם בתקופת לנין לא היה סוציאליזם, אבל היה ניסיון כנה להגיע לכך למרות התנאים הבלתי אפשריים,מה שלא היה בתקופת הבירוקרטיה), וזה היה מהרבה בחינות משטר גרוע מהקפיטליזם.

  להבא זה יהיה נחמד אם תקפיד להשיב על מה שאני אומר, ולא להתעסק בדמגוגיה של בתי משפט.

 39. איזה כיף… הגיב:

  עכשיו , לאור התגובות האחרונות אני מרגיש שהזמן נכון להביא כמה שחקני חיזוק מאתרים כמו וואללה…מילים כמו אידיוט – מפגר.
  אני יכול לתרום עוד כמה טוקבקים:
  1. ערבי טוב זה ערבי מת.
  2. אל תתנו להם רובים…
  וכו’…

 40. מיכאל – הצהובון שואל: "רפלקסים נאציים בצמרת"? הגיב:

  אשאל כאן משהו בעל פוקוס שונה ממה שנידון עד כה: האם היה זה, גם לדעת ביטחוניסט כלשהו המגיב כאן, "חכם", פצצות המצרר בלבנון, 82 (וגם 2006) שהוטלו לא על "המטרה" בה נילחמו, אלא על אזרחי לבנון? האמת היא, שכשהיה ב-‏82 כאן מי שיעץ, בסמכות איתנה "לכתוש את ביירות בפצצות" – ראשית, נידהמתי מהגבורה הזאת של החזקים על אלה שלא רק שהם חלשים, אלא גם לחלוטין לא שייכים לעניין. ושנית, שאלתי, מה הקשר בכלל?

  איזה מנטליות מוזרה יש "לצמרת הביטחונית" הזאת? נראה כמו רפלקסים נאציים אינסטינקטיביים, ללא המחשבה הצבאית שלפחות עמדה לרשות גרמנייה הנאצית, מצד שכבה חברתית שונה לחלוטין, הקצונה הפרוסית והאריסטוקרטיה הפרוסית (היינץ גודריאן, ארוין רומל, פון רונדשטאט, וכן, גם בני משפחתה של סופי שול, שדרה חברתית שהנאצים טבחו אותם כמו כלבים ותלו אותם באונקלי איטליזים, בעקבות מרד ה-‏20 ביולי של הקולונל שטאופנברג.

  אז אני מבין, נאציזם בתוככי אקלים חברתי שונה לחלוטין, אצל האליטות הוותיקות (יושרה, אחריות, משמעת עצמית חמורה, הגינות, מטפיזיקה של קאנט, ודברים מסוג זה).

  אבל מה היא "הצמרת" כאן, בהיעדר כל אלה? הדבר עצמו, במערומיו הלא סובלימטיביים?

 41. לנין הגיב:

  מי שכתב תחת השם לנין את "רציתי בהזדמנות זאת לשפוך קצת אור על תיאוריות הקונספירציה לאחר מותי, כגון שהורעלתי או חושמלתי, וכן שדבר מותי נשמר בסוד מספר ימים כך שתהיה שהות בידי הח’ סטלין לבסס את הדיקטטורה הפרולטרית שהיתה בנקודת זמן קרי"
  ו- "רציתי לחזק את ידייך ואת שאר החברות הפועלות במאבק לאי-מינניות. בזמננו, הצנזורה בוודאי לא היתה מעבירה התבטאויות פוגעניות/סקסיסטיות כפי שהזכרת (ולא נאה לחזור עליהן, במיוחד לא לי, מסיבות שלא אוכל להרחיב)",
  הוא לא הלנין הרגיל (אני) אלא מישהו אחר.

 42. נדז’דה (נדיה) קרופסקאיה הגיב:

  גם אני רציתי לחזק את ידיה של החב’ חדוה בדבריה הנלהבים ובמאבק למען אי-מיניות בשיח הפוליטי. ביטויים כגון "עם זין גדול" לא שייכים לזרג’ון הפרולטרי השויוני, שבו אין אפליה סקסיסטית בין אלו שיש להם לעומת אלו שאין להן, ובין כאלו שיש להם הרבה לעומת כאלו שיש להם קצת.

 43. לנדז’דה (נדיה) קרופסקאיה לנין הגיב:

  הו כן, אז מדוע את לא מפרסמת את האימייל שלך??

 44. נדז’דה (נדיה) קרופסקאיה לנין הגיב:

  מי שכתבה תחת השם נדז’דה (נדיה) קרופסקאיה את "גם אני רציתי לחזק את ידיה של החב’ חדוה בדבריה הנלהבים ובמאבק למען אי-מיניות בשיח הפוליטי. ביטויים כגון "עם זין גדול" לא שייכים לזרג’ון הפרולטרי השויוני, שבו אין אפליה סקסיסטית בין אלו שיש להם לעומת אלו שאין להן, ובין כאלו שיש להם הרבה לעומת כאלו שיש להם קצת.",
  היא לא הנדז’דה האמיתית (אני, אשתו של לנין האמיתי) אלא מישהי אחרת.

 45. גרציאלה סואנדרס-הרדיצ’מן הגיב:

  אני בשוק טוטלי לגבי נושאי הדיון והתגובות הפתטיות (לנין האמיתי או המזוייף, אשתו המדומה האמיתית או האותנטית, "מדינה עם זין גדול" זה סקסיסטי כן או לא…)

  חבר’ה, תתעשתו! בזמן שאתם עסוקים בדיונים הלא כ"כ משמעותיים האלה, מרים עיתון הארץ (אל-ארד) את הזרקור לנושאים משמעותיים באמת, כגון התנגדות לדיכוי החמאס בידי פת"ח בגדה המערבית:

  — קישור —

  מדוע לא עושים משהו בעניין??? הרי ידוע שאי אפשר למתוח קו לגבי את מי מדכאים ואת מי לא, ומי ששותק סופו שידוכע גם כן. החרויות הדמוקרטיות אינן ניתנות לחלוקה והפרדה שרירותית! בברכת יישר כח לח’ עמירה הס ועבודה החשובה בשירות המדוכאים הערבים המוסלמים!

 46. רפי אשכנזי הגיב:

  לגידעון ספירו, אני מאחל לך שנה טובה, שנת בריאות ואושר.
  גם אם אינני מסכים עם אף מילה שלך, אאבק בכל כוחותיי על זכותך להביע את דעתך ואת האמת הפנימית שלך בכל מקום בו תחפוץ.
  גמר חתימה טובה
  רפי אשכנזי

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים