הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 בדצמבר, 2007 תגובה 1

אין בכוונתן להקים מפלגה אחת, אלא פדרציה או חזית של מפלגות השמאל העקבי. מדובר על מפלגת ההתחדשות הקומוניסטית, המפלגה של הקומוניסטים האיטלקיים, הירוקים והשמאל הדמוקרטי. לחזית יש בינתיים רק שם זמני: "השמאל – קשת בענן". שם לא סופי. כפי שלא ברור האם כל המפלגות מסכימות על סמל מאוחד. הקומוניסטים מסרבים לוותר על המגל והפטיש בפתק ההצבעה בבחירות הקרובות לרשויות המקומיות שיתקיימו באביב 2008. כך שלא הכול סגור לקראת ועידת היסוד, או האסיפה הכללית כפי שהגדירו זאת דוברי המפלגות, המתקיימת בסוף שבוע זה ברומא. בתום אסיפה הכללית אמור להתפרסם המנשר שהוא למעשה המצע של "הכוח הפוליטי השמאלי החדש המייצג את העובדים ואת הסביבה", כפי שהגדיר אותו השר פביו מוסי, מנהיג השמאל הדמוקרטי. העיתונות האיטלקית מגדירה את החזית החדשה "הדבר האדום". במצע המוצע גם סעיפים נגד ה"שוביניזם הגברי" ולמען "מדינה חילונית אמיתית" ו"למען הפרדה מוחלטת של הדת מן המדינה".

פייטרו אינגראו (בן ה-92) מנהיגה ההיסטורי של המפלגה הקומוניסטית האיטלקית, שסירב בנחישות להסכים לשינוי שמה של המפלגה ב-1989 ולמעשה לפיזורה, יהיה יו"ר האסיפה המכוננת – יחד עם מנהיגי ארבע המפלגות. לא היה קל להגיע למעמד הזה. חילוקי הדעות איימו "לפוצץ" את המו"מ הרצוף משברים בין מרכיבי החזית החדשה. יחד עם זאת, החזית מוקמת בעת שמתגלעים חילוקי דעות קשים במסגרת הקואליציה הממשלתית בראשות רומנו פרודי. אחד ממרכיבי הקואליציה, ולטר ולטרוני, מנהיג המפלגה הדמוקרטית, נפגש באחרונה עם מנהיג הימין סילביו ברלוסקוני ושניהם הסכימו לקדם "רפורמה בשלטון". החבירה בין מנהיג אחת מהמפלגות המרכזיות בקואליציה הממשלתית עם מנהיג הימין ברלוסקוני, היתה לצנינים בעיניי השמאל ויו"ר הפרלמנט, פאוסטו ברטינוטי (מנהיג ההתחדשות הקומוניסטית) שהודיע ש"המפלגה הדמוקרטית יכולה לחפש את ידידיה בכל מקום. אבל גם אנחנו חופשיים לנהוג באותה צורה. ממשלת המרכז והשמאל אינה מסוגלת למלא אחר הבטחותיה, פרודי אינו מתפקד כמצופה; ואנו חייבים למצוא חלופה הולמת למדיניות הממשלה".

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. האם יש סיכוי בישראל? הגיב:

    האם יש סיכוי לחזית אדומה-ירוקה בישראל? ספק רב. כי ה"ירוקים" אצלנו (לפחות אלה שרצו לבחירות ברשויות המקומיות בייחוד בת"א ובחיפה) הם לא אנשי שמאל ובשאלות חברה וכלכלה נוקטים בעמדות ניאו-ליברליות. על המאבק נגד הכיבוש אין על מה לדבר איתם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים