הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 בדצמבר, 2007 5 תגובות

תנו לעבוד בשתי ידים


הציבור הליברלי בארה"ב מוחה יותר ויותר על כך שממשל בוש ומנגנוני "ביטחון המולדת" חרגו בצורה חמורה מעבר להרשאות שניתנו להם על פי דין. מנגנוני החושך, כדרכם, ניפחו את ההיסטריה נגד "הטרור" כדי להרבות בעינויים, מעצרים בלתי חוקיים והאזנות סתר בממדים אסטרונומיים. הגדילו לעשות אנשי ה-CIA כשהשמידו באופן בלתי חוקי ראיות שנתבקשו להמציא לוועדת המודיעין של בית הנבחרים. רפובליקאים מתונים בבתי המחוקקים החליטו לנטוש את בוש בנושא זה כדי להתייצב לימין החוקה האמריקאית. ומה קורה אצלנו?

אצלנו בארץ יש כנס המוקדש לנושא הדמוקרטיה והטרור. הוא יתקיים באוניברסיטה העברית השבוע. אהרן ברק יככב, נשיא האוניברסיטה ואנשים חשובים אחרים ישתתפו. כולם ידברו על הנושא הבא: "הדמוקרטיה נאבקת בטרור כשיד אחת קשורה מאחור – מדוע, מתי וכיצד תותר היד הקשורה?" קראתי ורשמתי: תנו לצה"ל לנצח – תתנו לשב"כ לענות.


כנס מוצלח – עמדות לא ברורות


חד"ש ערכה ועידה בסוף השבוע שעבר בנצרת. ככל הנראה דובר בהשתתפות המונית נלהבת. עד היום כמעט שבוע אחרי הוועידה לא ראיתי בעיתונות או באינטרנט שום הצהרה מוסמכת ושום דיווח מוסמך הקשור לוועידה. וזה חבל. אני לא מתייחס כאן לתוכן הדברים. יריביה של חד"ש ואויביה ניצלו מצב זה לערוך חגיגה של פירושים לא אוהדים. האם אי-אפשר למסור לציבור מסמכים שפורסמו לקראת הוועידה ודו"ח רשמי של החלטות הוועידה ושל הטקסט של נאומו של יו"ר חד"ש ברכה ושל נאומים אחרים? אם הפירושים שהופיעו בעיתונות הם מסולפים, למה לא סותרים אותם. הדיווח ב"זו הדרך" הוא לצערי דליל ושטחי. הנאום של מוחמד ברכה ניתן ב-5 שורות. וחשוב מכל – אי אפשר להבין מהן עמדות חד"ש בשאלות חשובות ביותר. חבל.


משכנתאות בשוק המשני, "סאב-פריים" – מי ישלם את החשבון?


"גולדמן-סקס" הוא בנק גדול בארצות הברית. במחלקת המחקר שלו הגיעו למסקנה שיש פגם חמור ביותר בניירות הערך מסוג SIV (Structured Investment Vehicles). אלה ניירות ערך בהיקף של טריליון דולר המבוססים על "חבילות" של מיליוני משכנתאות. כאמור יש אלף מיליארד דולר של נ"ע כאלה בידי הבנקים הגדולים! "גולדמן-סקס" הספיק לברוח מניירות הערך האלה בעוד מועד. יפה. אבל הבנק המשיך למכור את ניירות הערך האלה לבנקים ולחברות השקעה אחרים בהתלהבות ותוך המלצה לבבית וצבירת רווחים עצומים. אחרי התפוצצות של בועת הבנייה למגורים, שאלו אותם איך הם המשיכו למכור מזון מורעל כמזון בריא? הם ענו שהלקוחות הם בנקאים ומנהלי מוסדות פיננסיים מתוחכמים… ועליהם חל הכלל "על הקונה להיזהר". לך תחפש מוסר אצל זאבים.

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. לעיונו של החבר ראובן הגיב:

  אז נכון, התקשורת ניסתה לעוות את העמדה שלנו, אך הנה תגובתו של ח"כ חנין במאמר שפורסם היום בהארץ:
  — קישור —

 2. אלי/ זה מזכיר את שנת 1965 הגיב:

  אז כזכור פורסמו דברים שונים באלאיתיחאד ובזו הדרך.

  אין ספק שדב חנין הוא ח"כ יעיל וחרוץ ואין לי כל ספק בכנותו.
  אך לראות את חברי חד"ש הערביים מתישרים לקול צלילי התזמורת של בל"ד גורם לי מעט לפקפק באמינות התנועה

 3. דניאל הגיב:

  ראובן – נכון, האוניברסיטה העברית, היא משכן-הפשיזם מספר אחת במדינה הזאת (עוד אחת מן הסיבות – אחת מני רבות, רבות – להחלטתי לברוח משם כל עוד נפשי בי), אולם מה לנו כי נלין, על אנשי ימין סהרורי, כ"נשיא" האוניברשיטט דנן מגידור, כאשר לא אחרת, מאשר ח"כ שלי יחימוביץ’ – עאלק-שמאלנית מוצהרת וותיקה – מצביעה בעד(!!) החוק, להתיר למשטרה לעקוב אחרי כל אדם, באמצעות תנועות הסלולארי שלו, להציץ לתוך ספר-הטלפונים שלו ועוד ועוד, בנימוקים כל-כ??ך? עלובים, שלא יכלו לשכנע אפילו בלטה?

 4. לראובן אבינעם הגיב:

  לראובן אבינעם, שלום!
  אני מבין היטב את טענותיך בנוגע לוועידת חד"ש. אני מציע לך לפנות אל אחד מראשי ועדת הביקורת של חד"ש, החבר ראובן קמינר מירושלים. אני סמוך ובטוח שהח’ קמינר בגלל תפקידו הרם לקח חלק בישיבות הוועידה והוא מסוגל למסור דיווח מלא ועדכני על הנעשה בתנועתו.
  בברכת חברים,
  רפיק עמאל
  ראמה

 5. גלעד שרת: אהבתי את התגובה של רפיק עמאל הגיב:

  הדברים של קמינר – אופס, אבינועם – על ועידת חד"ש הזכירו לי את כיפה אדומה: למה יש לך שיניים כל כך גדולות, סבתא?

  אופס, זה לא סבתא, אלא………::))

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים