הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 בינואר, 2008 4 תגובות

השבוע התבשרנו בכותרות משנה בעיתונים על ביקורו הקרוב בישראל של חירט וילדרס, חבר פרלמנט הולנדי, אשר קרא בעבר להוציא אל מחוץ לחוק את הקוראן משום שלטענתו הוא ספר פאשיסטי. במאמר שפירסם בעבר בעיתון "דה פולקסקראנט" כתב וילדרס: "יש להחרים את הספר הארור הזה כמו את ‘מיין קאמפף’. יש לשלוח מסר… לכל המוסלמים שהקוראן לא יוכל להיות לעולם בשימוש במדינה הזו כתירוץ או השראה לאלימות." וילדרס, אשר ידוע בעמדותיו הנוקשות כלפי ציבור המהגרים בהולנד מחזיק בתשעה מתוך מאה חמישים המושבים בבית המחוקקים ההולנדי. הסקרים מנבאים לו הצלחה גדולה עוד יותר בעתיד והוא נראה כמי שנותן מענה למצוקה של קבוצה שהולכת וגדלה באוכלוסיית הולנד הרואה בהגירה המוסלמית למדינה את מקור כל הרע.

כשנודע דבר הביקור מיהר סגן שרת החוץ, ח"כ מגלי והבה (קדימה), למחות על בואו של וילדרס והודיע שיחרים את הביקור. והבה, בן העדה הדרוזית, שהיה בעבר חבר בסיעת הליכוד בכנסת ואינו נמנה על ציבור "אוהבי הערבים" ו-"יפי הנפש" לא היה מוכן להשלים עם העובדה שגזען כמו וילדרס יערוך ביקור רשמי תחת חסות משרד החוץ בישראל. בכדי לשמר את מערכת היחסים החמימה שקיימת בין וילדרס לקהילה היהודית בהולנד הוציא משרד החוץ הודעה רשמית שלא תאמה את הודעתו של והבה ובו מעודד המשרד את הביקור ומכנה את וילדרס "ידיד ישראל".


בשנים האחרונות גוברות ההתנכלויות האנטישמיות לקהילות היהודיות באירופה, אלו נעשות בעיקר בשל שנאת ישראל ופחות בשל שנאת היהדות, אך כשהם קורות זועקת מדינת ישראל והקהילה היהודית המקומית כנגד הפגיעה בה. האנטישמיות היא פגיעה על רקע שיוך אתני וגזעי אך כשם שהיא פוגעת בקהילה היהודית כך היא יכולה לפגוע בקבוצות אחרות בחברה. ברצון להחרים את הביקור הבין סגן שרת החוץ, והבה, ששנאת הזרים שמביא עימו מהולנד וילדרס איננה מנותקת מתופעת האנטישמיות. בהודעת משרד החוץ באשר לבואו של וילדרס היה ניסיון פוליטי לכרות ברית עם גזען שהוא אמנם "ידיד ישראל" אך לא ידיד רצוי כל כך.


התבטאויותיו של וילדרס מציפות מחדש את שאלת המהגרים המוסלמים באירופה. כידוע, זרם המהגרים לארצות אירופה הולך וגדל וכיום 20 מיליון בני אדם המהווים 5% מאוכלוסיית האיחוד האירופי מגדירים את עצמם מוסלמים. המהגרים נתפשים כאיום על התרבות המקומית, חיים בפרברי עוני ובד"כ גם שם נמצאת הפשיעה. מרבית המהגרים המוסלמים אשר פוקדים את שערי המדינות האירופאיות הם מהגרי עבודה אשר עושים את דרכם ליבשת אחרת בתקווה למצוא מקור פרנסה, הגירתם נובעת ממניע כלכלי ולא לאומי. חלקם זוכים לאזרחות חוקית אשר ניתנת להם בשל קרבה משפחתית וחלק נטולי אשרת כניסה לאירופה.


קצב ההגירה גבר בשנים האחרונות והוא נובע מרמת החיים הנמוכה באפריקה. מספר סיבות לרמת חיים זו וביניהן העובדה שמדינות העולם העשירות מסרבות למחוק באופן גורף את החובות של מדינות אפריקה לבנק העולמי ולקרן המטבע. מדינות אפריקה חייבות לגופים אלו עשרות מיליארדי דולרים שנושאים עימם ריבית גבוהה ולפיכך נידונו להיות נתונות בחובות במשך שנים רבות. המדינות המתועשות אמנם הצהירו בעבר שימחקו את החובות לחלק מהמדינות וזאת בתנאי שיכנעו לתכתיביהן אך כרגע לא נראה באופק פתרון ממשי לבעיה. עקב אי-ביטול החובות המדינות לא יכולות לצמוח ונשארות בדלותן: באיכות חיים ירודה, ללא טיפול רפואי וללא שירותים בסיסיים.
 
סיבה נוספת להגירה היא שתאגידים רב לאומיים החלו להעסיק בשכר רעב את תושבי אפריקה העניים גם כך, ולנצל את כוח העבודה הזול שם. חברות אלו חיסלו את מקורות ההכנסה המסורתיים שהיו לכל משפחה ולכל כפר ובכך יצרו סדנאות יזע, שכר שלא ניתן לחיות איתו בכבוד וכתוצאה מכך הגירה למדינות בהן התקווה לחיים מכובדים נראית באופק. את התהליך הזה אפשר לראות גם בחצר הפרטית שלנו, בישראל. גם כאן, הגירה של עובדים זרים הוא דבר שכיח מאוד, רק שכאן הם אינם מוסלמים ומספרם עוד קטן.


את שטף ההגירה אפשר לעצור או למתן בדרכים הגונות וצודקות: מחיקת החובות הגבוהים של מדינות אפריקה, הוצאת התאגידים מהיבשת השחורה וחזרה אל כלכלה מקומית הם צעדים שיכולים להעלות את רמת החיים במדינות אפריקה. כלכלה מקומית תעלה את השכר לעובד ותאפשר לתושבים להתפרנס בכבוד מפרי עמלם ולא להיות עבד בתאגיד אשר מנצל אותם ולא מכבד את זכויותיהם. בשכונות ובאזורים שבהם מתגוררים המהגרים המוסלמים באירופה אפשר להעלות את רמת החיים ולנסות לשלב אותם בחברה: להשקיע בחינוך, בתרבות ובהשכלה. צעדים כאלה יהפכו את ציבור המהגרים להרבה פחות מיואש ומתוסכל וליותר חילוני ומערבי.


צעדים אלו נראים כעת לא פשוטים וקשים לביצוע, רבים הם האנשים שלא מבינים את הקשר בין הכלכלה הגלובלית לתופעת ההגירה לאירופה, אך גם רבים האנשים אשר יודעים זאת ובשל הרווח הכלכלי שהדבר מעניק להם הם אינם עושים דבר בנושא. במדינות אירופה עצמן גובר הפחד ואיתו השנאה כלפי המהגרים ואנשים כמו וילדרס זוכים לאהדה. בצרפת נבחר סרקוזי לכהן כנשיא וגם כוחו של הלאומן ז’אן מארי לה פן גדל. באוסטריה נחקקים חוקים נגד מהגרים וממשלתה השמרנית של גרמניה גם לא בוחלת בצעדים נגד ההגירה.


שנאה זו של המקומיים למהגרים החדשים אשר חשים לא רצויים מציתה התנכלויות ואירועי אלימות על רקע אתני באירופה, רק דיאלוג עם ההנהגה המוסלמית באירופה ושיתופה בחיים החברתיים והפוליטיים במדינות לצד טיפול שורש בכלכלת מדינות אפריקה יפתרו את הבעיות שטומנת בחובה הגירה של בני אדם. עד אז יתחזק כוחו של וילדרס ובני בריתו ואנחנו נשתף איתם פעולה.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. אבי הגיב:

  ממשלת ישראל צריכה לעודד במקום זה את יאן מריניסן יו"ר מפלגת הסוציאליסטים (השלישית בגודלה בהולנד אחרי הנוצרים-דמוקרטים ומפלגת העבודה ההולנדית) לבקר פה ולא את וילדרס.

 2. יעקב הגיב:

  ידיד לא רצוי? מדוע? רצוי גם רצוי ואך טבעי שגזען יהיה רצוי במדינה גזענית.
  אשר לוהבה, את מחאתו איני קונה, שהרי הוא חלק מההנהגה הגזענית הישראלית.
  בענין הקוראן: אכן, המכונים כתבי הקודש, הקוראן, כמו התנ"ך כמו הברית החדשה, הם היום מקור השראה לאלימות קשה ולגזענות דוחה.
  לענין העוני באפריקה: חשוב לדייק. רק חלק מהעוני נובע מהסיבות שמונה הכותב. חלק אחר קשור לשחיתות השלטונית שסוחטת עד תום את משאבי המדינה והחברה. אם השלטון ימשיך להיות מושחת גם צעדים מתחשבים של המדינות העשירות לא יסייעו כי המושחתים בשלטון ינכסו לכיסיהם את ההקלות בחובות.
  וגם זאת: יש מדינות שעברו את סאת היסורים של עבודה זולה שכפו תאגידים בינלאומיים, אבל ההשקעות של אותם תאגידים היוו את המקפצה באמצעותה זינקה המדינה קדימה לעבר כלכלה יותר מפותחת. ראו את דרום קוריאה וטייואן הנימנות היום עם המדינות התעשייתיות שרמת החיים בהן קרובה לזו של אירופה המפותחת.
  לענין ההגירה: דומה כי מדינות אירופה מתמלכדות בסוגיית ההגירה המוסלמית. הן לא יודעות כיצד לקלוט את המהגרים כך, שלא יהוו מדגרה לאלימות, עוני, שהם הדלק שמזין בין השאר את הפונדמנטליזם הדתי.
  במובנים מסויימים מזכיר את ישראל בסוגיית קליטת ההגירה האתיופית.

 3. סבט הגיב:

  שכחתה לציין שרוב רובן של המיתקפות האנטישמיות באירופה בעשור האחרון נעשות על ידי יוצאי מדינות מוסלמיות.

 4. אלי הגיב:

  נכנסתי, קראתי, נגעלתי. יצאתי!
  יש לקבל כל אחד בארץ כשהוא נציג רישמי של מדינה.ולא משנה מה דעתו וכמה אנחנו חלוקים עליה. לגבי האיסלם מה לעשות והוא צודק? לא משנה מה התכוון הקוראן להגיד, החשוב הוא מה עשו איתו, ןמבלי לכנס לתקציר זה או אחר. כמה מכם המגיבים החד צדדיים כאן , קראו את תרגום הקוראן? קראתי-עברית, צרפתית, אנגלית וכן הכי חשוב ערבית.
  תתעוררו מפגרים זה אתם שלא מבינים…..

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים