הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 בפברואר, 2008 תגובה 1

קשה ובלתי נסבל לקרוא את ההחלטה של מי שבטעות יש לו את התואר היועץ המשפטי, והוא בהחלט ראוי לתואר "רועץ משפטי". בהחלטת ממשלה הוקמה ועדת "אור", שנדרשה לחקור את האירועים שהתרחשו באוקטובר 2000, שבמהלכם נגדעו חייהם של שלושה עשר אזרחי מדינת ישראל.

13 אזרחים נהרגו.


כל כדור נורה מרובה. לכל רובה יש הדק. על כל הדק לחצה אצבע ושיחררה את הכדור. כל ירייה נורתה תוך כיוון למטרה.


המשפחות שיקיריהן קיפחו את חייהם שמו את מבטחם ותקוותם בעבודת הוועדה, במסקנותיה ובעיקר ייחלו ליישום החלטותיה. והנה ברגע נטל מני מזוז על עצמו את האחריות לקבוע שאירוע, שלכל הדעות ניתן היה למנוע, אין אחראי ואין מי שישלם. הכדורים נורו מרובים. על ההדק של כל רובה לחצו אצבעות של שוטרים, שהיועץ המשפטי החליט באטימות לב לסגור את תיק החקירה נגדם.


מה שמצער לא פחות שהמסקנות האחרות של ועדת אור לגבי הפער בין יהודים וערבים מונחים כאבן שאין לה הופכין.


חלפו שמונה שנים והיועץ המשפטי החליט לנעול מאחורי בריח ומסגר את ממצאי ועדת החקירה הממלכתית. הוא קובע שאין אשמים בפשע המתועב של גדיעת חייהם של שלושה עשר אזרחי המדינה על ידי אלו שתפקידם להעניק ביטחון לאזרחים.


קשה לעבור לסדר היום, כשהמופקדים על שמירת החוק ואכיפתו רומסים אותו. קשה להתייחס ברצינות לגבבת הנימוקים של מני מזוז, כאשר אפילו אהוד אולמרט בפגישתו עם חברי הכנסת מסיעת חד"ש מצהיר, שלו היה מדובר ביהודים מני מזוז לא היה משחרר אותם.


ההפגנה ההמונית של 30 אלף אזרחים בסחנין מחייבת אותנו להמשיך בכל הלהט לעורר את הציבוריות הישראלית – יהודים וערבים – לא להניח לממשלת ישראל לעבור לסדר היום לנוכח החרפה בהחלטת מני מזוז.


חובה עלינו לסייע ליוזמה של ועדת המעקב למסע החתמה המוני של אזרחים – יהודים וערבים – נגד החלטתו של מזוז.


יש לברך את יוזמת אתר האינטרנט "על צד שמאל", שלמחרת ההחלטה גייס משלחת של אנשי רוח, כשהבולט ביניהם הוא גבי סלומון, חתן פרס ישראל לחינוך, שבאו לסחנין להביע את הזדהותם עם מחאתם הצודקת של ערביי ישראל. בשיחה שהיתה לי עם עו"ד מוחמד בשיר, ראש עיריית סחנין, הוא הבהיר לי עד כמה הוא מעודד מהעובדה שדמויות בולטות בציבור היהודי מביעות את סלידתן מההחלטה המופקרת של מני מזוז.


חובה עלינו לא לשקוט ולהגביר את גילויי המחאה של יהודים וערבים כאחד עד שכל הנאשמים ברצח המתועב של שלושה עשר ערבים יובאו לדין.

תגובות
נושאים: עדכונים

תגובה אחת

  1. איתן הגיב:

    פרופסור גבי סלומון, חתן פרס ישראל לחינוך, לפני כשלושה שבועות הושתלה כליה בגופו. למרות מצבו הבריאותי הוא חש צורך לבוא מחיפה לסחנין ולהביע את הסתיגותו מההחלטה המחפירה של היועץ המשפטי.
    גם ראש עירית סחנין – וכמוהו כל הנוכחים במפגש – לא יכלו להסתיר את התרגשותם מהופעתו המרשימה של פרופסור סלומון ומדבריו הנוקבים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים