הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 בפברואר, 2008 17 תגובות

לא נעים לומר, אבל קנצלרית גרמניה באמת לא האדם הנכון להצדיק את ההתעללות הישראלית באוכלוסיית עזה. כמובן שאף אחד לא אמור להצדיק את הפשעים שמבצעת מדינת ישראל באוכלוסייה הפלסטינית בכלל, בשטחים הכבושים בפרט וברצועת עזה ביחוד. אבל הגברת מרקל צריכה היתה לחשוב פעמיים לפני שפתחה את הפה.

רצועת עזה היא מחנה ריכוז ענקי. אמנם הגרמנים לא המציאו את מחנות הריכוז – התופעה ואפילו השם מקורם במושבות קולוניאליות – למשל המושבות הבריטיות בדרום אפריקה, שם השתמשו בהם בימי מלחמת הבורים, או באי טסמניה, שם ריכזו ואחר כך גם חיסלו את כל ילידי המקום. אבל הגרמנים יישמו את השיטה באירופה בימי מלחמת העולם השנייה והשתמשו בה במאבקם נגד מתנגדי המשטר הנאצי ואחר כך נגד הקבוצות האתניות אותן ביקשו לחסל.


טילי הקסאם הם הנשק של הנצורים. זהו נשק פרימיטיבי בהשוואה לאמצעים הצבאיים העומדים לרשות חיל האוויר, חיל הים והשריון הישראליים, שלא לדבר על עצם המצור החונק את אוכלוסיית הרצועה. גרמנים מבינים היטב את הדברים האלה – הם נקמו את דמם של אנשים שלהם שנפגעו בארצות שכבשו בכך שמחקו כפרים שלמים – למשל, הכפר אוראדור בצרפת ולידיצ’ה בצ’כוסלובקיה. לכן כאשר שר בממשלת ישראל מציע למחוק שכונה שלמה בעזה כתגובה על הפגיעה בתושבי שדרות, זה צריך להישמע מוכר לאוזניים גרמניות.


מוטב היה לה לגברת מרקל, עם הפרצוף שנראה כמו חריץ גבינה, לחשוב טוב-טוב לפני שפתחה את פיה הגרמני ואמרה מה שאמרה. אני בטוחה שלא רק הדם שלי רתח למשמע הדברים.

תגובות
נושאים: מאמרים

17 תגובות

 1. עופר נ. הגיב:

  מה בדיוק היא אמרה?

 2. גדעון הגיב:

  היא אמרה שפתרון הסבל של תושבי עזה היא בהפסקת ירי הרקטות וכי צריך להפסיק את הירי על ערים ישראליות.

  פשוט דברים נפשעים! איך היא יכולה להגיד דברים איומים כאלו??? אני כולו רותח, מה פתאום היא מעיזה לדבר בגנות הקסאמים?

 3. לגברת לוטן הגיב:

  להזכירך רק השבוע הנשק הפרימטיבי של הנצורים גרם לקטיעת רגלו של ילד קטן. כמו כן, דוברים פלסטינים רשמיים התאפרו, ויותר מפעם אחת, על כך שבעזרת הנשק הפרימטיבי הם מצליחים לבצע טיהור אתני בתושבי שדירות ודחקו בנותרים בעיר לפנות אותה.
  ה"מצור" הוא לא הסיבה לקסמים אלא המענה אליהם וכך גם תקיפות חיל האוויר שהן סלקטיביות בהרבה בהשוואה לנשק הפרימיטיבי שמכוון לעבר אזרחים באופן ספציפי שכן לא חסרות מטרות צבאיות שאליהן ניתן היה לכוון אותן.
  ודי משעשע לראות איך פתאום יש מדינות שאין להן זכות לבקר בגלל עברן…זה הרי טיעון ציוני קלאסי בתגובה לביקורת בינלאומית שאנשים כמו גברת לוטןף ספירו ואחרים בזים לו.
  איך אומרים? הכל נרשם.

 4. ללגברת לוטן הגיב:

  הנשק הפרימיטיבי של הנצורים הרג מאז שנת 2001 כ-7 אנשים. התקיפות הסלקטיביות של חיל האויר הרגו מאז 2001 מעל 6000 איש. כמה לדעתך צריך עוד להרוג כדי שההקסאמים ייפסקו? עוד אלף? עוד אלפיים? 12 אלף יספיקו? אולי נהרוג את כל שני מיליון הפלסטינים בשטחים. אז הם בטוח יפסיקו. רגע, אבל אז נסתבך עם אחיהם. טוב, עשרים ומשהו מיליון ערבים, זה לא בשמיים. רגע, מיליארד מוסלמים… הי! נדמה לי שפתרנו גם את בעיית ההתחממות הגלובלית על הדרך!

 5. לללגברת לוטן הגיב:

  מאוד אשמח אם תסביר לי מה הם כ 7 הרוגים , במילים אחרות כיצד זה יכול להיות מספר לא שלם .ד"א המסלמים והערבים לא תומכים באחיהם הפסלטינים ומקללים אותם בכל הזדמנות . הפלסטינים במחנות הפליטים בירדן ולבנון אינם אזרחי שווי זכויות ומעולם לא יהיו אבל הממשלות של אותן המדינות מצאו תירוץ טוב – הפליטים נמצאים במחנות כי הם מחכים לחזור למולדתם ( דור שלישי שגדל במחנות הפליטים ) וכמובן שזוהי אשמתם של הציונים .

 6. נתן. הגיב:

  אין ספק שהפלשתינאים בעזה(בעידוד תומכיהם בשמאל) קובעים כאן תקדים בהסטוריה האנושית כולה.

  זה המקרה הראשון בהסטוריה ,שבו ישות אחת רוצה להשמיד ישות שניה ובמקביל דורשת שאותה ישות תספק לה חשמל מיים מזון ואפשרויות מחיה.

  מי יגול עפר מעינייך ג’ורג’ אורוול?

 7. יובל הלפרין לנתן הגיב:

  מספקת?
  המוצרים שמנית ועוד רבים אחרים לא "מסופקים" לרשות הפלסטינית, הם נמכרים במחיר מלא ונושאים רווחים נאים לבעליהם. עובדה שכאשר צמצמו את "הספקת" הסולר הרימו הספקים כל צעקה.
  רצועת עזה תלויה במוצרים מגבול ישראל כי כך כפה הכובש על הנכבש, כדי שתהיה בידיו היכולת לחנקו ולהרעיבו, ומכאן ההוכחה שרצועת עזה היא עדיין שטח כבוש, אחרת יכלו הפלסטינים לרכוש אותם מוצרים (ואולי אפילו במחירים נמוכים יותר) דרך הים, היבשה או האוויר –
  דרכים שישראל אשר "יצאה מעזה" חוסמת בכוח הזרוע.

  עוד לא היה תקדים בהיסטוריה שישות אחת אוחזת ישות אחרת בצווארה ומצפה שהיא תאפשר לה אורח חיים "נורמאלי". בעצם היה, אבל הציפייה האבסורדית הזאת מדהימה בכל פעם מחדש.

 8. ניצן אביב הגיב:

  הגרמניה והמצור
  .
  אכן, יעל לוטן, לא רק דמך רותח למשמע דבריה של הגרמניה, אך לא פחות דמי רותח למשמע דבריו של השר שטרית, שהציע למחוק שכונה שלמה בעזה. בענין זה הוא יכול, כנראה, להתחרות עם התבטאויותיהם הנתעבות של קודמיה של מרקל בתקופת השלטון הנאצי.[מענין כיצד היה שטרית מגיב אילו היה מישהו מהצד השני משמיע דברים דומים לאלו שלו, על שכונתן.
  לגדעון ולמגיב בעילום שמו לדבריה של יעל לוטן ייאמר:
  העמדה החד-צדדית הננקטת על-ידכם וההתעלמות הטוטלית מן הסבל הנורא של כמליון וחצי תושבים ברצועת עזה, הנצורים במעין מחנה ריכוז ענקי כשישראל חוסמת את כל המעברים, מגבילה את הכנסתם של מוצרי היסוד, דלק, סחורות ותרופות וגם מגבילה את אספקת החשמל הופכת את חייהם של תושבי הרצועה לבלתי נסבלים ממש.
  הוסף את ההתנכלויות וההרג היומיומיים ו"הסיכולים הממוקדים" [עוד ביטוי נתעב ממכבסת המילים של עידן הכיבוש] ותקבלו גיהינום עלי-אדמות!
  האם ייפלא הדבר שקיימת התקוממות עממית נגד השלטון המדכא, השואף גם לחסל את מאווייהם הלאומיים? הרי גם לידי מו"מ על הפסקת-אש הדדית מסרבת הממשלה הישראלית להגיע, שלא לומר לקיים שיחות עם ממשלת החמ,ס הנבחרת?

 9. תמר ארנסון הגיב:

  יובל, תודה, ניסחת באופן חד וברור מה שהרבה ישראלים צריכים לשמוע.

 10. ראינה מונס הגיב:

  הפליטים הפלסטינים הם אכן לא שווי זכויות, אבל זה בגלל שהממשלות הערביות בעצם רוצות לעזור לפליטים, ולא ולהיפך. למשל בסוריה ובלבנון יש רשימת מקצועות ארוכה שפליטים, בני פליטים, נכדי פליטים וניני פליטים מנועים מלעסוק בהן (כמו למשל ראיית חשבון), כדי שהפליטים וצאצאיהם לא יוכלו לשכוח שבעצם מוטב לחזור למולדתם מאשר לנסות ולהתבסס בארצות ערב אחרות או בכלל, או להתמזג במדינה הערבית המסויימת. אין בכך כל דבר שלילי, והמהפכנים הלאומיים המתקדמים תומכים בכך, כי זהו הביטוי של הסולידריות הערבית המתקדמת.

 11. עאדל הגיב:

  אינני רואה מדוע יש לעשות עניין ממקצועות האסורים על פליטים בלבנון. קודם כל, רק מדובר ב-70 פלוס מקצועות, ויש הרבה יותר מכך, במיוחד בעידן האינטרנט. גם מהמגבלות על פתיחת עסקים ורכישת נדל"ן וקבלת טיפול רפואי מסודר לא צריך לעשות עניין, כי בסופו של דבר זה על הנייר בלבד (אין להם כסף לפתוח עסקים או לרכוש נדל"ן ממילא). אני במקומך לא הייתי מזכיר את זה כלל, כי זה לא מועיל לעניין הערבי הצודק. (כביסה מלוכלכת לא צריך להוציא החוצה)

 12. מוטב היה לגברת לוטן הגיב:

  לחשוב טוב טוב לפני שהיא מוציאה ממנו פנינים מעמיקות כמו "פרצוף שנראה כמו חריץ גבינה". אם גבר היה אומר זאת על מרקל, מזמן היו שוחטים אותו על השוביניזם בדבריו… וזאת עוד לפני שהגענו לגזענות הבסיסית והדוחה בדבריה של לוטן, שלפיהם חטא אבות וסבים על בנים ונכדות, ולכן מותר וראוי ללשלוף את זכר השואה כדי לסתום את פיהם של גרמנים שמעיזים להביע את דעתם הלא נחמדה…

  עמית

 13. יעל לוטן הגיב:

  למגיב האחרון ("מוטב היה לגברת לוטן"):

  נכון שזה לא הוגן מצידי להיטפל לפרצוף של אותה גברת, אבל מה הקשר לשוביניזם? – כאשר אמרתי שלגאידמק יש פרצוף של דג, זה היה שוביניזם נשי?…. אילו הקנצלרית היתה נחמדה ואמרה דברים של טעם, הייתי אומרת שהיא נראית כמו עוגת-גבינה. זה בסדר? אברהם לינקולן אמר: "מעל לגיל 40 בן-אדם כן אחראי על פרצופו."

  אבל אין להכחיש שגרמנים, וביחוד בתפקידים הייצוגיים ביותר, חייבים להיזהר כפל-כפליים לפני שהם מצדיקים דיכוי והתעללות באוכלוסיות חסרות-אונים – אפילו כאשר אלה מוציאות מתוכן לוחמים המנסים להשיב מלחמה. זה לא עניין של גזענות, כי אם של טאקט וזיכרון היסטורי. החשבון הישן עוד לא לגמרי נסגר, ויש עוד לא מעט אנשים חיים הזוכרים אותו על בשרם.

 14. ליעל לוטן הגיב:

  דווקא משום שהחשבון האנושי לא נסגר יש משמעות כפולה ומכופלת מצידם של גרמנים דווקא לעמוד לצידם של אלו שנפגעים מניסיונות של קבוצות מוסלמיות להחזיר את העולם 60 שנה אחורה רק באיזור אחר. קראי את אמנת החמאס וחשבי שוב האם ראוי לקנצלר גרמניה לתמוך בישראל או במפלגה שאין בין המצע שלה לשחרור חבל ארץ דבר. דווקא מהגרמנים מצופה לשלול כל משהו שמהצע שלו מגדיר מראש שאין ליהודים זכות קיום בישראל אלא תחת שלטון מוסלמי.

 15. הוספה לדברי המגיב ליעל לוטן הגיב:

  עוד בעניין אמנת החמאס:
  האם לא ראוי לקנצלרית גרמניה לתמוך בישראל מול מי שבצורה שמזכירה משהו את מיין קאמפף, מאשים את ישראל בפרוץ המהפיכה הצרפתית, בפרוץ המהפיכה ברוסיה, ובפרוץ מלחמת העולם הראשונה והשניה?

 16. תיקון בעניין אמנת החמאס הגיב:

  הכוונה, כמובן, לעם היהודי, לא לישראל.

 17. תיקון לתיקון בעניין אמנת החמאס הגיב:

  אין בסעיפי השנאה והפרנויה שאתה מתאר התייחסות ליהודים בשמם. יש התייחסות ל"אויב" ולפי רוח הדברים ניתן להספיק שאותו אויב חורג ממדינת ישראל בשל ההתייחסות ההיסטורית ובשל השימוש במינוחים וקונספטים אינטישמיים קלאסיים נוסח הפרוטוקולים של זיקני ציון.
  כל עניין האנטישמיות הקלאסית באיסלם הפונדלנטליסטי הוא מעניין למדי. עד שלהי המאה ה-19, היה כלפי היהודים בד"כ יחס שונה מאשר למוסלמים מסיבות תיאולוגיות לא שונות בהרבה מאלו של הנוצרים אך עם הרבה פחות אלימות נלווית. היו עם זאת מספר סטריאוטיפים משותפים. מהמאה ה-19 יש בהדרגה חדירה של רעיונות אנטישמיים קלאסיים לעולם הערבי שהשתלבו עם רעיונות קיימים לגבי היהודים (רעיונות שלא היו דומיננטיים בעבר) וזה בא לידי ביטוי למשל בעלילות הדם של חג הפסח-החל מעלילת דמשק ב-1840 (שהייתה יוזמה צרפתית בשיתוף פעולה של משטרו של מוחמד עלי) ועד סיפרו של מוסטפא טלאס ודבריו של השייח ראאד סאלח.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים