הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 בפברואר, 2008 4 תגובות

כבר לפני מספר עשורים השתמשה שלישיית "הגשש החיוור" במונח "ישראבלוף". בשבועות האחרונים שוב נוכחנו לדעת שבישראל אפילו הקפיטליזם וההפרטה זכו להיכנס לקטגוריית הבלופים כשממשלת ישראל הסכימה לממן כ-80% מהוצאות ההבטחה של חברת אל על, שכידוע הופרטה לפני מספר שנים. כל זאת, רק מספר חודשים אחרי שאותה ממשלה הכריזה על ביטול הסובסידיות ללחם.

מדוע הממשלה צריכה לממן חברה פרטית? מדובר בכמה עשרות מיליוני שקלים שבמסגרת התקציב הנוכחי, שמקצץ בחינוך, בבריאות ובקצבאות הזיקנה, יכלו להועיל מאוד במקום אחר. אבל בישראל כנראה שהפרטה היא לא הפרטה וקפיטליזם הוא רק תירוץ למכירת נכסי ציבור בפרוטות לבעלי הון שמרוויחים כסף על חשבוננו.


ביטול הסובסידיות ללחם מעלה את השאלה כמה לחמים אפשר לסבסד בסכום שהמדינה מעניקה הישר לכיסי הבעלים של חברת אל על? כמה תרופות אפשר להכניס לסל הבריאות? אבל לממשלה הנוכחית לא איכפת מאזרחיה, רק בעלי ההון מעניינים אותה. ובינתיים – העניים ביותר ימשיכו לסבול והעשירים יתעשרו יותר ויותר.

תגובות
נושאים: עדכונים

4 תגובות

 1. אלכס קון הגיב:

  ישראל היא מדינת רווחה וסעד המתמקדת בבעלי-ההון הנזקקים.

 2. איתן לרנר הגיב:

  שי שלום ,
  זה לא דבר חדש . בכל מקום בעולם בו מבוסס "שוק חופשי " ידוע לכולם שהוא חופשי למי שיש לו כסף אבל לא למי שאין , עד כמה שאני יודע זו אחת הביקורות על השוק החופשי בו חברות מקבלות סובסידיות ומוזנקות קדימה על חשבון כל שחקן פוטנציאלי ( אני ואתה) בשוק. הרי הפרטה עצמה היא תהליך שבו אין לי ולך האפשרות שיש לכל מיני חברות מקורבות למינייהן לצלחת.
  וטעות שנפלה בכתיבתך :מדובר על הוצאות האבטחה ולא ההבטחה(אם כי זה היה יכול להיות משחק מילים מעניין ) כפי שכתבת.

 3. שי בוארון הגיב:

  שס וממשלת ישראל פוגעת בעניים והשכבות החלשות ע"י תכנית אג’נס ישראל שכביכול מכניסים למעגל העבודה אבל מה שקורה בפועל הוא שבמקום שההבטחת הכנסה מגיעה לידי הנזקקים היא מגיעה כתגמולים לידי אג’נס ישראל והם מתפארים שהם הצליחו להכניס למעגל העבודה ראוי לגנוז תכנית זו מעל דפי ההיסטוריה ויפה שעה אחת קודם.זה עושק דלים השכבות החלושות וזה במדינת ישראל בשנות האלפיים מי היה מאמין.אך כמאמר המשורר"עוד לא אבדה תקותינו התקוה בת שנות אלפיים".

 4. אריה הגיב:

  אכן כך, הפגיעה בשכבות החלשות ע"י הקפטליזם הערמומי, הכותב שיקף את המציאות בבהירות מדוייקת. הגיע הזמן לעזור לשכבות החלשות במתן קצבאות הבטחת הכנסה, ולזרוק את תוכנית ויסקונסין -אג’נס-אמין-ושלל שמותיה הארורות, לפח ההיסטוריה, מדובר בהתעללות פושעת ע"י נציגי הממשלה בעניים ובמעוטי היכולות, זה עוול שזועק לשמיים לפגוע באזרחים!
  ארגוני השמאל צריכים לשים את ביטולה של תוכנית ויסקונסין בראש מעייניה בדחיפות, אחרת המציאות תכה על פניהם, וזה יהיה גלגל שלג שיתפוצץ בפרצופיהם של ממשלת ישראל. חובה על אנשי הרוח, סופרים ופרופסורים לעמוד בראש ביטולה של תוכנית זו, שלא פותרת את בעיית העוני,אלא מחריפה את הפער בין עשירים לעניים, ופתרונותיה,שיקריות ומסולפות, ואין מענה לבעיית העוני,

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים