הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 בפברואר, 2008 4 תגובות

וינוגרד שלי


העובדה שאליהו וינוגרד נבהל מההד הציבורי שגרם הדו"ח החלקי שהוא פירסם, ומהסיכון שהדבר עלול להביא להפלתו של אולמרט, והוא מיהר לטשטש את הרושם הזה ולעמעם את הביקורת על אחריותו של אולמרט, ניתנת להסברה בטבעו של האיש, לירות ירייה ולהירתע מההדף.

מחשבה זאת עלתה במוחי כשנזכרתי בפגישתי עם האיש בפעם הראשונה לפני יובל שנים. בין משפחת וינוגרד ומשפחתי היתה ידידות רבת שנים. וינוגרד, כשופט תחבורה, הגיע לעיר רמלה ובין השאר צריך היה לשפוט באישום המשטרה נגדי על עברת תנועה.


משהתחיל המשפט הוא שמע את טיעונו של השוטר, דחה ללא היסוס את טענותיי והטיל עלי כנס כספי ניכר. הדבר הרגיז אותי מאוד ואני הודעתי שאני בוחר לשבת במאסר. מששמע וינוגרד שאני עומד להיכנס לכלא, הוא ביקש מהשוטרים לשכנע אותי להימנע מכך והציע אפילו להלוות לי את הכסף ובלבד שאמנע ממאסר.


המלך הוא עירום!


שוד ושבר במחנה השלטון הישראלי. שלטון ואופוזיציה המומים מהמציאות שהתגלתה במלחמת לבנון השנייה.


"האומה טסה אל תוך סערה, כאשר תא הטייס ריק!" זועק ארי שביט ("הארץ"). השלטון נרתע מביצועים קרקעיים מפחד בפני קורבנות, והמפקדים הפנימו הלכי רוח אלה והפכו אותם, בניגוד לאינטרסים של המדינה, לנורמטיביים. הדשדוש ללא הכרעה ברורה שיקף כשל יסודי ברור. הפעולות והמחדלים בדרג הצבאי והמדיני יצרו כשל. הכשלים והליקויים היו קריטיים. (דו"ח וינוגרד דפים 548, 575). לוחמים הפסיקו ללחום בלי שניתנה פקודה לעצור, כנראה משום שהבינו כי אין על מי לסמוך. שביט מצטט את דברי ידידו, שלדעתו משקף את מצב המדינה: "מדינה שלא מקיימת דיון מסודר על היציאה למלחמה, על מטרת המלחמה ועל אופן ניהולה, מדינה שמשנה את עיקרי המדיניות שלה כלאחר יד, מדינה כזאת היא במצב קריטי, מדינה כחוט השערה, מדינה התלויה על בלימה".


בנוסף לכל אלה: מחסני הצבא ריקים, חיילים ללא אספקה, ציוד חלוד ללא שימוש. מפקדים, ששכחו את הסיסמה "אחרי" ונשארו מאחור, כשהם מנהלים את המלחמה על מסכי הטלוויזיה, העורף מוזנח, מקלטים שהפכו למזבלות לא מטופלים, אוכלוסייה שנעזבה לנפשה ללא הדרכה.


רמטכ"ל מתפוצץ מאגו מנופח, אדיש לפצצה במשקל טונה שהוטלה על אזרחים חפים מפשע, בעל ידע צבאי חלקי. אלופים ותת אלופים, מבולבלים ומבלבלים. פקודות שניתנו ובוטלו שהשאירו את היחידות במבוכה.


הראי של וינוגרד!


כראי קסום, שיקף הדו"ח של וינוגרד את מצב החברה.


יחזקאל דרור, חבר הוועדה, ממשיל את המצב לסרטן ואומר בנאומו בהרצליה: "אירועי מלחמת לבנון השנייה הם סימפטום לבעיות עמוקות מאוד… עתידה של ישראל תלוי במידה רבה בטיב הממשל, ומצבו הנוכחי רחוק מלענות על המינימום הדרוש!


אכן צודק פרופ’ דרור. סרטן הכיבוש אוכל בבשרה של המדינה ושולח את גרורותיו בכל הכיוונים. שורשיו מתחילים במזימתו של בן-גוריון להפוך את ישראל הקטנה, כפי שצוינה בהחלטת החלוקה לקרש קפיצה לכיבוש נוסף, ממשיכים בהכרזה על מלכות ישראל השלישית אחרי מבצע סיני. ומגיעים לגודל מפלצתי במלחמת ששת הימים.


כנחש האנקונדה שבלע בעל חי שלם, וזה נתקע בגרונו, לא לבלוע ולא להקיא, כך בלעה ישראל את כל השטח של המדינה הפלסטינית, ונכנסה לתקופה של ארבעים שנות כיבוש, לתקופה של מלחמה אכזרית בעם השכן, ולמלחמת שחרור, בלתי מתפשרת של הפלסטינים, לעצמאות מדינית.


ישראל הפנימה את רגשות הגדלות, את האילוזיה, שצה"ל בגודלו ורמתו מספק הרתעה לעמי האזור, שסכנת המלחמה מאיתנו והלאה, ואפשר להתפנות למלחמת הדיכוי והרציחות באין מפריע.


בהתאם לכך הפכו את צה"ל למשטרת דיכוי מפוזרת במחסומים, מתאכזרת באכלוסייה, בנשים ובילדים. חיילים ומפקדים הפכו לנהגי בולדוזרים ההופכים בתים ורחובות לשממה, וטייסים מטילים פצצות ענקיות על "מבוקשים" ותוך כדי כך הורגים אנשים, נשים וילדים. אכזריות זאת הרעילה את נפשם של החיילים, ניפחה את האגו החולני, השמידה את ערך האדם שלהם.


משוטרים-אכזריים אלה לא צומחים מפקדים עזי נפש, ההולכים בראש המחנה, אלא מפקדים הנשארים מאחור בבונקרים. שוטרים-מתאכזרים לא צריכים אימונים צבאיים, מחסני הצבא יכולים להתרוקן.


הראי הוינוגרדי משקף גם את השפעת סרטן הלאומנות והכיבוש על העורף והאוכלוסייה האזרחית. הפטה-מורגנה של א"י השלמה, האמונה שהכל שייך לנו, הביטחון שאיש לא יפגע בנו, היחס הגזעני לשכננו ולעמים הסובבים אותנו, הפכו חלק גדול מהציבור האזרחי לחולמים בהקיץ. כשבאו הרקטות של החיזבאללה והקאסמים של הפלסטינים, אוכלוסיית הספר איבדה את עשתונותיה, מצד אחד צעקות היסטריות – להכות בהם! להשמיד את עזה! להרוס את דרום לבנון! מצד שני בריחה מבוהלת ומלחמה על מקום באוטובוסים ובאוהלים של גיידמק.


"הפוליטיקאים" שלנו הסתכלו בראי של וינוגרד והחליטו למצוא שעיר לעזאזל, את ראשו של אולמרט, כאילו בזאת תיפטר הבעיה. כאילו ע"י כך ייפסקו הקאסמים, לא יפלו עוד מאות הקורבנות משני הצדדים. אין זה אלא ניסיון של הימין לנצל את המצב ולכבוש את השלטון.


הבעיה איננה אולמרט אלא מדיניותו של אולמרט ואותה יש לתקוף.


מצב המדינה הוא קריטי, סרטן הכיבוש מתפשט בגופה. אין יותר תרופות פלא, אפילו כימותרפיה לא תעזור!


רק ניתוח והוצאת הסרטן על גרורותיו יצילו את ישראל!


שלום צודק בגבולות 67′, הכרה בנציגות הנבחרת של הפלסטינים בעזה ובגדה, טיפול צודק וכנה ב"ליבה" של הסכסוך הישראלי, נסיגה מיידית מהשטחים וחיסול הכיבוש – כל אלה יבטיחו את קיומה של ישראל ואת חיינו בביטחון ושלווה!


ה כ ת ו ב ת  ה י א  ע ל  ה ק י ר!

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. רמי הגיב:

  המאמר חשוב כי הוא מצביע על החטא הקדמון: מגלומניה של בנגוריון שסבר שיוכל להסכים, עם קריצת עין, להחלטת החלוקה ואז להגדיל את גבולות המדינה וגם לבצע בשטחיה טיהור אתני. יתכן שעתה, שוב לא ניתן לרפא את המדינה על ידי הסרת הגידול שטפח בה ב-1967 ויש לבטל את עקרון שתי המדינות ולותר על השאיפה לממלכתיות יהודית ציונית ולהפנות את האנרגיה להקמת מדינה אחת, שוויונית וצודקת, בכל השטח שבין הירדן והים. אכן, דם רב נשפך זה עשרות שנים רבות למען אידיאה שהיא גם אכזרית ולא צודקת וגם אילוזיונית וחסרת סיכוי.

 2. מיכאל שרון: "איש מדהים" הגיב:

  המגלומניה העיקרית היא שיש כמה אופציות. המגלומניה נעורה בחוגים שולטים ובפריפריה שלהם, כשביטוי המפתח היום כלפי כל פישר שלמד מדע המדינה או משפטים ומדבר באופן מרשים, ביטוי המפתח הוא "איש מדהים".

  כאן כלול הכל, השליפות מן המותן, הדיבור הנחרץ, ההברקות המילוליות המהממות שאין מאחוריהן כלום. לדעתי, מאחרי חזות המצ’ואיזם המהמם והמבריק הזה – יש התפשטות החשיבה המאגית, הכריזמה של כלום, זו השרלטנית, וכללית, נפוצים אלמנטים המאפיינים את העידן הקמאי, ההשאתי – סוגסטיבי.

  פגשתי גם את הביקורת על הדבר הזה – חידלי אישים צרי כתפיים, רופסים, בדרך כלל עלובי נפש ממדעי החברה, פסיכולוגים קלינים, לעיתים מדברים בעגה אמריקנית – הצדקתנות הריקה של אנשי מאגיה מסוג אחר, כשעמיתיהם בארצות הברית, שם התצורה הזאת טהורה יותר, רואים בהם את השליימאזלים שבאו לישראל להרשים את המקומיים ולעשות כסף עם מבטא "אנגלו סכסי" וחזות נאורה. זו גם זו – עליבות, וחוסר יוצלחות. הסגנון הזה השתרש בקרב היאפיות המקומית.

  אנשים מדהימים באמת אלו ביל גייטס, ממציאים, הוגים בעלי שיעור קומה, אנשים מחושלים באמת עם משמעת עצמית. זה נדיר כאן.

  בקיצור ולעניין: חברה שפשו בה יסודות השאה, מאגייה, יחצנות כחזות הכל, מלל אין סופי מול היפוכו אך בן סוגו – דיבר מאצ’ואיסטי. ומעל לכל זה, מושיע האומה איש התחבולות ברק.

  המגלומניה האמיתית היא שיש כמה אופציות. אין כמה אופציות, אין לבנות על גנרלים חסרי חוכמה, או על מנייאקים עיקשים, וגם לא על פסיכולוגים קליניים צרי כתפיים, וגם לא על מבטא אנגלו סאכסי וגם לא על הון הסמים.

  אולמארט לפחות מייצג חוגי תעשייה, חוגי היי טק, חלקם רציונליים, וזה האלמנט הנבון היחיד כרגע, ממנו אפשר להתחיל. הבורגנות הישראלית התעשייתית, אין דבר אחר. מעבר לזה – אלמנטים פגניים לא רציונליים בעליל – הימין המתנחלי, וכאן הבשר מצטמרר – זה טרוף, זה משוגעות, זו היסטרייה קשה, זה גזלנות.

  ויש העם הפשוט, הנבון לעיתים, אך כל חשיבה פוליטית אמיתית בו מתועלת לאופיום של שיכרון הדמים בעזה, החיזבאללה בלבנון. קשה להגיע אליהם, זה המון שהדרך עבורו להשתחרר מגורל מצמית, זו החבירה לגורמי הון עבריינים, לשוק האפור, לעוסקות מורשית עתירת נכלים. האשראי הממשי, הסולידי נמצא ממנו והלאה.

  אין אופציות נוספות בחברה שפשה בה הסאוב, שפשטו בה אלמנטים פגניים/השאתיים פרט לאופצייה של התפייסות היסטורית עם שכנינו וסיום הכיבוש. במלואו.

 3. מאמר המלא כרימון בטיעונים חסרי בסיס הגיב:

  בן גוריון זמם להפר את החלטת החלוקה? כנראה שהוא זה ששלח את כנופיות הערבים לתקוף ולרצוח אזרחים יהודים מייד לאחר שההחלטה התקבלה.
  "משוטרים-אכזריים אלה לא צומחים מפקדים עזי נפש, ההולכים בראש המחנה, אלא מפקדים הנשארים מאחור בבונקרים. שוטרים-מתאכזרים לא צריכים אימונים צבאיים, מחסני הצבא יכולים להתרוקן"-הכותב כנראה איננו ער לכך שהמקרים לא מעטים כוחות דיכוי אכזריים היו במקביל גם כח צבאי מעולה-כך צבאות יפן וגרמניה במלחמה"ע השניה למשל הס"ס היה (לרוע המזל) בכח הצבאי המעולה באירופה.
  צה"ל לא נחלש בגלל אכזריות אלא בגלל העדר אימונים מספיקים ומתאימים ןהיעדר הכשרה הולמת למפקדים. זה ברור לכל מי שיש לו מעט כלים לניתוח ומעט שכל ישר.
  באמת כדאי לכמה אנשים להפסיק עם המנטרות חסרות המשמעות ולהתחיל לחשוב.

 4. יובל הלפרין הגיב:

  מאמר מעולה. נהניתי מכל מילה.
  הלוואי שמשה גבזה יכתוב עוד מאמרים רבים לאתר זה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים