הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותח"כ אפי איתם, לשעבר יו"ר האיחוד הלאומי – המפד"ל, הגדיר את הפיגוע בישיבת מרכז הרב כפיגוע אסטרטגי. אכן כן, שהרי ישיבת מרכז הרב היא החממה האידיאולוגית של "גוש אמונים" ששם לו למטרה להתנחל בגדה המערבית ("ארץ ישראל", בלשונם), ולגרש את תושביה הפלסטיניים. הרב צבי יהודה שעמד בראש הישיבה היה האב הרוחני של גוש אמונים.

עם כל הצער על פגיעה באזרחים לא חמושים, אין הדבר דומה לפגיעה באזרחים תמימים בליבה של עיר, אלא כאקט מלחמתי נגד מוסד המשמש כחממה אידאולוגית, הדוגל בפגיעה ובגירוש של התושבים הפלסטינים מהגדה המערבית. להזכירנו: פיגועים נגד מוסדות דת היו כבר בעבר, כמו למשל הפיגוע במכללה האיסלאמית בחברון על ידי ארגון מחבלים יהודי: "המחתרת היהודית" בשנת 1986.


תגובות מתלהמות ופעולות תגמול על הפיגוע רק יכניסו אותנו למעגל אין סופי של טרור וטרור נגדי. יש לייבש את החממות האידיאולוגיות הפונדמנטליסטיות הזורעות שנאה ואיבה בין שני העמים, אלה שלנו ואלה שלהם, ולסיים את שלטון הכיבוש שהשחית עד ללא הכר.


אובדן צלם האנוש הוא הסכנה החמורה ביותר הרובצת עלינו וסכנתו גדולה מהאיום הפיסי לביטחוננו ולחיינו!

תגובות
נושאים: עדכונים

7 תגובות

 1. חיים ו. הגיב:

  "אין הדבר דומה לפגיעה באזרחים תמימים בליבה של עיר, אלא כאקט מלחמתי נגד מוסד המשמש כחממה אידאולוגית"

  האם משהו יסביר לי איך מר וכטל מסוגל לכתוב משפט כזה ולמחות על הרג אזרחים בעזה בנשימה אחת בלי להחנק אני אשמח לקרוא.

  טלי פחימה בסוכת האבלים, וכטל במאמר המביש הזה, נצחונות מוסריים נוספים לשמאל הישראלי.
  כמה קלים חייו של הימין הישראלי…

 2. חפציבה דה-סוטו הגיב:

  לא הבנתי כלל וכלל מה מנסה ליאור להגיד. האם מישהי/ו יכולה/יכול להסביר? וגם שמעתי שפעילת השמאל טלי פחימה היתה בביקור סולידריות בסוכת האבלים בירושלים.

 3. רון הגיב:

  החלף את "פגיעה וגירוש של התושבים הפלסטינים מהגדה המערבית" ב"פגיעה וגירוש של התושבים היהודים מפלשתין/א"י", וקיבלת הצדקה מלאה
  להפגזות על בתי ספר ומסגדים בעזה.

 4. רק רציתי לדעת הגיב:

  האם פיגוע פרופורציונאלי (לפי יחס ההחלפה שקבע חמאס – 1:400) בביר-זית, שיבוצע על ידי מיליציה פרטית או "אקדוחן בודד", גם הוא אינו דומה לפגיעה באזרחים תמימים בליבה של עיר, אלא אלא כאקט מלחמתי נגד מוסד המשמש כחממה אידאולוגית, הדוגל בפגיעה ובגירוש של התושבים היהודים מארץ ישראל?

  לא הבנתי גם למה רק לפלסטינים מותרות, אף כי לא מומלצות "תגובות מתלהמות ופעולות תגמול על הפיגוע", ואיך ועל ידי מי אמורות להתבצע פעולות ה"ייבוש" של "החממות האידיאולוגיות הפונדמנטליסטיות הזורעות שנאה ואיבה בין שני העמים".

  אפשר להבין את דאגתו של הכותב מ"אובדן צלם אנוש". השאלה היא רק אם הוא מודע לכך ש"היות חי" הוא תנאי הכרחי ומקדים ל"היות אנושי". זאת אומרת – האיום הפיסי לבטחונינו ולחיינו מאיים באופן ישיר על הצלם האנושי שלנו.

  כמו כן, סביר להניח שהאיום על בטחונו וחייו של מר וכטל עצמו כרגע זניח, משום שהוא גר במקום שבו מערכת הביטחון עוד מצליחה בינתיים לספק ביטחון יחסי, במחיר ידוע. יכול להיות גם שברגע שהאיום יהפוך משמעותי יותר, יש למר וכטל אפשרות להעביר את עצמו למקום שבו רמת האיום תצטמצם.

  אנשים שחייהם ובטחונם נמצאים תחת איום משמעותי יותר, או שיש להם מידה מסויימת של יכולת להבין איך האיום מתפתח ולהסיק מסקנות באשר למקום אליו הוא עשוי להגיע, ושעבורם נטישת המקום המסוכן אינו אופציה קיימת, סבירה או רצוייה, עשויים לא להסכים אתו ביחס לאיזו סכנה גדולה יותר.

 5. דורית בלאס הגיב:

  מסכימה… הפיגוע במרכז הרב אינו דומה לפיגוע במרכז העיר. במרכז העיר ישנם גם מוסלמים ונוצרים. הטרור במרכז הרב היה נגד יהודים באשר היותם יהודים. במקום המסמל יהדות. זו היא אנטי-שמיות. עם שם כמו ‘ליאור וכטל’ סביר להניח שגם אתה יהודי(למרות הדעות האנטי-שמיות שלך) אז כדאי לך לפנות מקום במקלט.

 6. ילד מתחת לגיל 13 (אנא לא למחוק) הגיב:

  אנא ממכם לא למחוק לפני שתקראו עד סוף.
  סביר לוודאי שתגובתי לא תגיע למערכת הגדה,הרי כתוב בהוראות כתיבת התגובה: "לא יפורסמו דברי נאצה דיברה וסגנון חורג"
  אז ברור שמכיוון שאיני תומך בטבח היהודים במרכז ישיבת הרב בירושלים הודעתי תמחק כתוצאה מסגנון חורג,אין לי שום כוונה להגיב למאמר:אני רק רוצה שמישהו אחד במערכת הגדה יקרא מה שיש לי להגיד:אני לומד בחטיבת ביניים בצפון הארץ בכיתה ז’,רבים מחברי לבית הספר נהרגו בפיגועי התאבדות בקווי אוטובוס,חברים של אחי נהרגו במלחמת לבנון השנייה ואחי משרת בצבא. כאשר נכנסתי לאתר קראתי בעיון מס’ מאמרים עד שהגעתי למאמר זה,משנייה זאת התעורר בי רצון עצום לעמוד מול מחבר המאמר ולהגיד לו דבר אחד: גש אתה לאותם אנשים שחירפו נפשם בדרך או בקרב ותגיד להם אתה:"חבל לי עליכם אנשים אבל אתם קורבנות של שלום" אני רוצה לדעת: שעמנו ייכחד עקב רעיון מופרע של אחד מכם מי יבוא להגיד לאמאותינו את אותן מילים? הרי לא אתם,אתם כבר לא תיהיו פה, סביר להניח שאתם תגיעו לכח גם אבותינו לא יהיו פה… אני כותב דברים אלה בלהט הרגע ובכנות אמיתית,אין לי שום כוונה לפגוע באף אחד,חלום השלום נוגע גם בי אך אנה עיצרו וחשבו על משהו במהלך הלילה: האם גם אתם הייתם רוצים להיות אחד מאין סוף קורבנות של שלום שיכול להיות אך ללא בטוח שיהיה או שתמצאו דרכים אחרות לצאת ולהראות לעולם סגולת עם מהי!

 7. ילד שלי מוצלח הגיב:

  מאיפה השנאה והלהט הלאומני בגיל כל כך צעיר? מה עוללה לך מערכת החינוך? שמעת יותר מדי נאומים של בני אלון? מה ילדים בני 13 שסובלים מתת-תזונה בעזה עשו לך?
  אגב, אמנם בגיל 13 עוד אין בחינת בגרות בהבנת הנקרא, אבל המחבר לא כתב בשום מקום על "קורבנות השלום". נהפוך הוא. הקורבנות הם קורבנות המלחמה הנפשעת שמנהל הכיבוש בשם ההתנחלויות ואמריקה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים