הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 במרץ, 2008 אין תגובות

יוקר המחייה בלבנון הגיע לשיאים של כל הזמנים וממשלתו של ראש הממשלה פואד סיניורה עומדת בפני לחצים הולכים וגוברים להעלות את שכר המינימום. זאת, בעקבות הכרזת האיגודים המקצועיים על נקיטת צעדים ארגוניים "בקרוב". נודע כי שרי הפנים, האוצר, הכלכלה והמסחר נפגשו ארוכות בחודשים האחרונים כדי לבדוק מהו יוקר המחייה האמיתי – שאינו תואם את המדד שהממשלה מפרסמת. על רקע המצב הפוליטי המתוח והגידול המתמיד בחוב הציבורי, שהגיע ל-42 מיליארד דולר, המשק הלבנוני סובל מעליית מחירי הנפט ומהתחזקות היורו.


כאמור, סוגיית מדדי יוקר המחייה היא שאלה שבמחלוקת. "לממשלה, למגזר הפרטי ולאיגודים המקצועיים נתונים שונים וסותרים לגבי מדד המחירים לצרכן. אבל כולם מסכימים בדבר אחד: המחירים עולים" מסר זוהיר בירו, העומד בראש מועצת הצרכנים. לדבריו, יש לקבוע את גובה שכר המינימום על 1,000 דולר לחודש, במקום שכר המינימום הקיים של כ-300 דולר שנקבע לפני 11 שנה ולא שונה מאז. על פי הכלכלן כמאל חמדאן, המחירים עלו בין 55% ל-66% מאז 1996. עוד הוא מסר כי המחירים עלו בצורה ניכרת מאז המשבר הפוליטי שפרץ ב-2005. "האנשים מכירים אותי מאמצעי התקשורת ועוצרים אותי ברחוב מדי יום כדי להתלונן על יוקר המחייה", הדגיש בירו. "כולם מדברים כל הזמן על המחירים הגבוהים של הירקות, הפירות והחלב ומוצריו" הוא הוסיף. יצוין שפדרציית האיגודים המקצועיים של לבנון דורשת ששכר המינימום ייקבע בגבולות ה-1,000 דולר, יחד עם תוספות ניכרות בתקציבי הרווחה והבריאות. הפדרציה הודיעה בתחילת השבוע כי היא שוקלת צעדים ארגוניים ומחאות המוניות אם הממשלה לא תשיב בחיוב לדרישותיה.


על פי נתונים שמסר השבוע נגיד הבנק המרכזי, ריאד סלאמה, לעיתון א-ספיר, כוח הקנייה של הלבנונים נפגע אשתקד בכ-15% בנוסף ל-7% השנה. לדבריו, אילו המצב הפוליטי בלבנון היה שונה, ניתן היה להגיע לתוצר מקומי גולמי של כ-30 מיליארד דולר בשנה, במקום תוצר של כ-24.5 מיליארד דולר הצפוי השנה.


על פי חוק, תוספות שכר-המינימום נקבעות על ידי ועדה מיוחדת בראשות שר העבודה. אבל, שר העבודה טראד חמאדה התפטר מתפקידו לפני כשלוש שנים על פי החלטת תנועתו החיזבאללה. חמאדה שב לתפקידו במפתיע בחודש שעבר והכריז "אני לא מכיר בממשלת סיניורה, אבל אני חייב לשרת את הציבור". הוא אמר כי "בקרוב ניפגש עם נציגי המעסיקים והעובדים כדי למצוא את הנוסחה המקובלת על כולם בנוגע לשכר המינימום ורק לאחר מכן אפרסם את הצו בנידון".

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים