הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 באפריל, 2008 212 תגובות

רעידת האדמה כבר הורגשה כמה זמן קודם: בעיתונות הופיעו ידיעות על תכונות לארגון מסע מחאה נרחב של הגולים הטיבטיים בהודו. אבל זה היה עדיין בירכתי העיתון, והנה ביום בהיר אחד – ב-14 למרס זה פרץ בבת אחת לכותרות העיתונים ומילא דפים רבים. התקוממות! קרבות רחוב בלהסה הבירה! זעקו העיתונים. נמסר על הפגנות, מחאות המוניות. על משטרה הלוחמת במתקוממים, ועל הרוגים רבים. ומתחת לכותרות הזועקות הופיעו גם תמונות זוועה של קרבות רחוב.

היה ברור לחלוטין כי כאן מתרחש מעשה דיכוי אכזרי במיוחד של סין כלפי האזרחים הטיבטיים. לא היה אפשר כלל לחשוב אחרת, כל מי שרק צייץ היה מן הסתם מוקע כמזדהה עם מדכאים חסרי רחמים, אטום לזכויות אדם ולדמוקרטיה. אך הנה עברו כמה ימים והסתננו ידיעות אחרות משדה המערכה: לא היה מסע דמים – מספר ההרוגים אינו מאות או אלפים אלא משהו (עד עכשיו לא ידוע המספר המדויק) בין עשרים לשמונים. אך נתגלה גם – למי שרק רצה לדעת – כי רוב הקורבנות הם בכלל אזרחים סיניים או הויי (סינים מוסלמים). וגם נודע שהמהומות הפכו למעשה לפוגרום נגד האוכלוסייה הסינית תוך קריאות גזעניות. הגיעו דברים לכדי כך שאף הדלאי לאמה הוקיע את "המחאה האלימה". וגם התברר שהמהומות אורגנו שהכול אורגן מחוץ לסין ע"י הגולים הטיבטים. אבל בינתיים התדמיות כבר נקבעו והתודעה המערבית כבר נכבשה ע"י אלפי מאמרים וראיונות טלביזיה על מסע הדמים נגד העם הטיבטי. בדעת הקהל של העולם המערבי הוכשרה הקרקע להחרמות המשחקים האולימפיים. הקנצלרית הגרמנית הכריזה שלא תשתתף בטכס הפתיחה בבייג’ינג ובכך הצליחה להקדים ולאגור נקודות על סרקוזי בתחרות ביניהם כפי שנמסר ברכלנות הבינלאומית. הגב’ ננסי פלוסי יו"ר בית הנבחרים האמריקאי טסה להודו והבטיחה לגולים הטיבטים שם שהקונגרס האמריקאי יעמוד לצידם "כצוק איתן". בזה היא לא חידשה דבר. הקונגרס האמריקאי מאשר זה שנים מיליוני דולרים לגולים הטיבטיים להמשך פעולתם. זה אותו קונגרס שלא פחות נדיב כלפי ישראל ומאפשר בכך את המשך הכיבוש וגזילת אדמותיהם, וכמובן שהקונגרס מאשר את המלחמה בעירק, באפגניסטן ואת החזקת 154 בסיסים אמריקאים צבאיים בכל העולם – והכול כידוע למען החופש והדמוקרטיה.


עם התפזר הערפל של כלי התקשורת הממוסדים התברר גם כי אירועי טיבט אלה אורגנו ע"י האמריקאים ולדידם אלה לא יותר מחלק ממסע תעמולתי איליו נלווים גם בעלי בריתם האירופיים הצייתנים. המטרה היא הכפשה והפחדת הציבור בפני סין, בעיני דעת הקהל בעולם. הנה מסופר ב"הרלד טריביון" ב"הארץ" (10.4.08). בכתבה של פטריק פרנץ’, מומחה לענייני טיבט ולא חשוד באהדה יתירה לסין, ש"כיום המאבק הבינלאומי למען טיבט, היוצא מוואשינגטון משפיע על דעת הקהל העולמית בעוצמה וביעילות"…


אין זה אומר שלא היו גם סיבות טובות ומוצדקות לכמה תביעות טיבטיות, הרי בכל מסע מסוג זה חייב להיות גרעין של אמת. יתר על כן יש לדעתי לתמוך בתביעות כגון מימוש והעמקה של האוטונומיה הטיבטית במסגרת המדינה הסינית, להקשיב לתביעות העם הטיבטי ולבוא לקראתו. על רגשות עזים של קיפוח הפליה אפשר להתגבר רק ע"י הקשבה לציבור ולא באמצעים כוחניים. אם השלטון הסיני מעוניין באזרחים טיבטיים נאמנים למדינה הסינית זו הדרך היחידה. הפגנות ומחאות הן אמצעי לגיטימי בהחלט להשגת התביעות כל עוד הן אינן מנוהלות ע"י וושינגטון ומנוצלות על ידה כחלק ממסע אנטי סיני. לצערי אפשר לציין בשלב זה שמסע ההכפשה האמריקאי הצליח בחלקים רבים של הציבור בעולם. מטרת מסע זה היא חלק במסע ההגמוניה הגלובאלי האמריקאי הבלתי מרוסן בו היא נתקלת בסין המתעצמת כמכשול מרכזי לשאיפותיה.


נבדוק עכשיו כמה מן הטענות וההאשמות שהופנו נגד סין.


אחת הטענות היא שטיבט עד היכנס הסינים לטיבט (1951) הייתה ארץ שאמנם לא היה בא אורח חיים מודרני אבל היו בה חיי רוח שלווים, אחדות בין אדם לטבע והרמוניה בין בני אדם. אחרים מודים שאמנם היה בה משטר פיאודאלי אבל למעשה היה זה רק משטר פטרנליסטי לטובת כל התושבים.


טענות אלה הן חסרות בסיס. לא אשתמש כאן בשפע העובדות המתועדות שמביא מיכאל פארנטי, אחד העיתונאים הפרוגרסיביים הידועים בארה"ב, תחת הכותרת "פיאודליזם ידידותי: המיתוס הטיבטי" באתר של "סוואנס" (7.7.2003). העובדות המובאות שם מעוררות חלחלה.


במקום זה אביא להלן דווקא עדות "ספרותית" של סופר בשם אלאי שכתב רומן שתורגם גם לעברית וקטעים ממנו מובאים מ"ספרים" "הארץ" מה-7.12.07. בכתבה של לידיה ארן על ספרו "פרגים אדומים" היא כותבת:


"טיבט נהנית זה שנים מפופולאריות רבה במערב, ומדי שנה מתפרסמים מאות ספרים ומאמרים על הדת והאמנות שלה: "פרגים אדומים", הרומן הראשון של סופר טיבטי הפורץ לזירה העולמית של הספרות היפה, מציג טיבט אחרת לגמרי". היא מספרת שבתחילה התקשה המחבר למצוא מו"ל, "מן הסתם משום שאינו מציג את הסינים בצורה מחמיאה". אך מיד עם צאתו לאור מספרת לנו המבקרת זכה הרומן לפרס הספרותי היוקרתי ביותר בסין. "פרגים אדומים" כותבת המבקרת" משלימה את הדימוי הרווח במערב "מתמונת השנגרי-לה ספוגת הרוחניות שפותחה במערב וטופחה בכוחותיהם המשותפים של חוגי הדלאי לאמה וציבור מעריציו הגדול". ובהמשך היא כותבת שבניגוד לרוב הספרים המציגים את טיבט שלפני הכיבוש הסיני כארץ סטטית ושלווה, הבוטחת במסורת הבודהיסטית שלה, ארץ של מדיטציה, חוכמה וחיוניות, המציאות בספרו של אלאי רוויה מתחים, חרדות וחשדות, מין סתמי ורדיפה בלתי-נלאית אחר התמודדויות-דמים. אלאי חושף את האי-שוויון הקיצוני, האלימות, היחס האכזרי לעבדים ולמשרתים, הענשתם השרירותית. גם במקרים הנדירים של קשרי חיבה בין האדון לעבד גוברים שיקולי התועלת על שיקולים אחרים. שלא כרוב הספרות הסטנדרטית על טיבט, אלאי מבליט את המקומי, הייחודי והשונה, כמו למשל היעדר הכבוד לבודהיזם מצד אנשי המקום. הסופר לועג לנזירים המקומיים הבורים והמושחתים. עם זאת מדגישה המבקרת אין לחשוד באלאי שהוא מושפע מהזלזול בטיבטים שמאפיין את התעמולה הסינית. כרבים מעמיתיו מקרב הטיבטים המשכילים הוא מותח ביקורת על הדבקות העיקשת בסדר הישן, וחותר תחת אמונות מושרשות מבלי שהדבר יפגום ביחסו החם לארצו האהובה.


ועוד מוסיפה המחברת: אף כי הדעה המקובלת קושרת את התפרקות הסדר הישן בטיבט לפלישה הסינית ב-1950, אלאי מראה שיריבויות פנימיות, תככים, ניהול כושל וסיאוב גבו את מחירם עוד לפני שהסדר הזה ניגף סופית מפני הצבא הסיני האדום.


עלילת הספר עוקבת אחרי משפחת מושל מקומי. דרכם לכוח ועושר רצופה מלחמות, מזימות, זיונים ובגידות, עד לתבוסה שהנחיל להם הצבא האדום הסיני ב-1950.


הבאתי קטע ארוך זה על מנת ל המחיש מה היו פניה של טיבט "לפני הכיבוש הסיני".


אתקשה להאמין שבני אדם שחיו במשטר כזה כפי שמתואר ע"י אלאי הצטערו כל כך להתפטר משלטון זה. לפי סיפור של הוושינגטון פוסט (23.7.99) אמנם רבים מאנשי טיבט ממשיכים לכבד ולהעריץ את הדלאי לאמה "אך מעט טיבטים היו מקדמים בברכה שיבה של המשפחות האריסטוקרטיות שברחו איתו ב-1959. חקלאים טיבטים רבים אין להם עניין להחזיר את האדמה שקיבלו בזמן הרפורמה האגרארית הסינית. גם עבדים לשעבר אינם רוצים את אדוניהם לשעבר לחזור לשלטון".


התעמולה האנטי סינית רוצה שנאמין שהסינים "כבשו" את טיבט ב-1950. זה ממש לא מדויק. נכון שיש דעות מנוגדות המסתמכות על מקורות שונים בשאלה האם לטיבט היה מעמד עצמאי או לא. אך בכל זאת אין למצוא אטלס מן הימים ההם ולפני זה בהם מופיעה טיבט כארץ עצמאית. רוב המקורות מכירים בכך שטיבט משך הדורות היתה תחת עליונות סין עם מידה גדולה או קטנה יותר של אוטונומיה. אריק מרגוליס סופר מוערך בענייני טיבט מספר כי ב-1913 כאשר סין היתה באנדרלמוסיה שלטונית הכריזה טיבט בעזרת האימפריה הבריטית על עצמאות (בריטניה גבלה אז עם טיבט – היא שלטה בהודו, ש"א).


סין קרועת המלחמה, מספר לנו מרגוליס, לא יכלה לעמוד על תביעתה לעליונות על טיבט עד לסוף מלחמת האזרחים בסין (1950) כאשר הצבא הסיני נכנס שוב לטיבט.


בואם של הצבא האדום לא היה יכול להיחשב כיבוש אפילו לפי קריטריונים אמריקאים. להלן אני מצטט מתוך ספרו הידוע של מלוין גולדסטיין "לביא השלג והדרקון" שיצא בהוצאת קליפורניה פרס ב-1997. על עטיפת הספר מופיעה המלצתו החמה של ריצ’רד הולברוק שהיה סגן שר החוץ האמריקאי למזרח אסיה. הוא ממליץ על הספר "לכל המעוניין כסיכום המדויק האחרון של המשבר בטיבט שנכתב ע"י מי שהקדיש את חייו לחקירת טיבט".


"כפיפותה הפוליטית של טיבט לסין" נאמר בספר, אושרה הלוך וחזור ע"י המערב משך המאה הראשונה של המאה העשרים ובמיוחד בשנים הקריטיות במשך ובמיוחד לאחר מלחמת העולם השנייה, למרות רטוריקה נשגבה אודות חופש והגדרה עצמית, הדמוקרטיות קיימו מדיניות עקבית להיכנע לרגישויות סיניות, לקבל לאשר את העמדה הסינית הרשמית שטיבט היא אחת מן הטריטוריות של האומה הסינית".


מכל מקום עד היום לא שמעתי שמישהו מערער באופן רציני על מעמד סין בטיבט, ארצות העולם והאו"ם אינם מכירים בטיבט עצמאית, אפילו הדלאי לאמה אינו דורש זאת.


למהפכה הסינית היו שתי פנים: הפן המהפכני, האנטי פיאודלי-בורגני, ופן שני לאומי.


כצבא מהפכני הגיע הצבא האדום הסיני לטיבט כדי לחולל בה מהפכה חברתית כמו בשאר חלקי סין.


צריך להזכיר אולי כי בסין ישנם עד היום כ-54 עמים אחרים ומדברים בה כ-300 שפות וניבים. סין גם הגדירה עצמה כמדינה רב לאומית. הצבא האדום הגיע לטיבט כפי שהגיע לחבלים הלא סיניים האחרים. בסין יש כ-90% חאן-סינים והשאר עמים ועממים אחרים. חשבון פשוט יראה שהאוכלוסייה הלא סינית מונה כיום בערך 100 מיליון בני אדם שאינם סינים, בזמן המהפכה הסינית היו המספרים נמוכים יותר אבל ודאי ברור שהמהפכה הקיפה לא רק מיעוט טיבטי אלא גם עמים רבים אחרים והכוונה של ה"כיבוש" הייתה מהפכה חברתית בלי להתחשב בהרכב האתני.

תגובות
נושאים: מאמרים

212 תגובות

 1. ראינה הגיב:

  האם נכונים דברי נדיה כי לחב’ היקרים קמינר ואמיר אזרחות אמריקאית שלא ויתרו עליה? ואם כן, האם לא הגיע הזמן לעשות כן? אין לי אלא לחזור (מהזכרון) על דברי הח’ ברכה שחובה לקחת מאה ושמונים מעלות מכל מה שהוא אמריקיא.

 2. מ.ש. תיקון הגיב:

  צריך להיות: החל מבעיות תוכנה וכלה בחומרה.

 3. לפנינו הגיב:

  לפנינו סטאליניסט מרצין.

 4. מושון למיכאל שרון הגיב:

  אמנם איני פסיכולוג ואין בדי את הכלים המקצועיים על מנת לסייע לאדוני,
  אבל ככל מגיב אחר כאן אני בהחלט יכול להצביע על מספר סימפטומים שגורמים לתופעה הנקראת "מיכאל שרון" לעלות לכולם על העצבים:

  1. העלאת טיעונים קיצוניים ומופרכים עד כדי גיחוך (ראה התגובה בכותרת המדברת בעד עצמה: "ניטפלים בשרות סחר סמים והפקעת נדל"ן בגדה")

  2. נטייה להיצמד ולטעון כנגד אופי הכותבים ולא כנגד תוכן טענותיהם ("כל אחד יכול לעבוד עם הפה… דבריך אינם אינפורמטיביים, אלא מלל חונק, כמו אויר מעופש הנמצא זמן רב במקום אחד")

  3. התייחסות לבר פלוגתא כאל אויב אישי, ואז השמצתו בצורה גסה ומבישה: "הייתי מציע לברר בעזרת המשטרה מי באמת האיש המסתתר מאחורי הכינוי "מושון" "-
  סתם מעניין אותי, מר שרון, אתה באמת חושב שאני קשור בצורה כלשהי לסחר בסמים העובר דרך יהודה ושומרון? וכל זה רק בגלל שהתווכחתי איתך בגדה השמאלית? איזה סוחר סמים ימצא זמן ומוטיבציה לענות ל"מיכאל שרון" בגדה השמאלית? הלו???

  4. ראיית עולם קיצונית תוך התעלמות מופגנת מעובדות ברורות (למשל ההתעקשות לראות בסין אוטופיה עלי אדמות) והעלאות חוזרות ונשנות של תאוריות קונספירציה תמוהות, לעומתן נראה הסרט JFK כמו "מרי פופינס".

  5. סגנון כתיבה מליצי ומבלבל כל-כך, עד שנדמה לפעמים שיושב שם מישהו עם חוש הומור אדיר שמסתלבט על כולנו ומתגלגל מצחוק.

  לטיפולך אודה (תרתי משמע)

 5. ל"סימני ההיכר" הגיב:

  חהחה…כמה שזה נכון . למרות שאתה טועה באחרון – דווקא הם מדי פעם יוצאים להפגנות , מחלקים עלונים ומקיימים מפגשים .

 6. מיכאל שרון לא יוצא לשום מקום הגיב:

  אולי לצאת לתקן את המחשב. וגם זה אם הטכנאי לא בא הביתה.

 7. מיכאל ל"שום": אוטונומיה והתנגדות הגיב:

  אוכל לתקן את מחשבך, באיכות הגבוהה ביותר, תמורת תשלום סביר ולא רב, אין כמעט דבר שאיני יודע לעשות, והיטב. מה, לסמוך על שכמותך, עם ידיים שמאליות אבל מה כן – פה ממלל, שיתקנו את מחשבי, החל מבעיות תוכנה וכלה בתוכנה?

  גישתי היא אוטונומיה אישית בכל מובן.

  לפיתוח רוח התנגדות, זו הצעתי: הקטינו את תלןתכם בזולת ובקיום המסודר סביבכם, לעולם אינכם יכולים לדעת לאיזה מצב תקלעו, ואיזה אסונות עתידים לקרות.

  מ.ש.

 8. מיכאל: נארטיב "המסתגר הרע"- י"צ שלילי ותועמלנות הגיב:

  אויבי ההתנגדות, שקרנים בני פסיכופטים, מדביקים כלפי י"צ שלילי, שחובר על ידי קופירייטר-עוולה. המרטיט בדבר, שאיפיינתי דפוסי נארטיבים תועמלנים מתכפישים אלה – כאן למשל מודבק לי דימוי "המסתגר הרע"
  — קישור —

  מאמר ב"אימאגו": שתי תצורות היסוד התועמלניות של ההכפשה וההסתה.
  מתי הופכת תעמולת הכפשה והסתה אבסורדית כלפי אנשים, קבוצות או עמים לסיפור הצלחה?

  בהקשר נארטיב "המסתגר הרע" (ראה המאמר החשוב כמוהו טרם קראת בישראל) שימו לב להכפשה כאן: "סטליניסט מרצין" (דמות חסרת גמישות, מרצינה כזאת, וגם חורשת רע). זאת הגם שנקטתי (למעלה) בגישת מתנגדו הנחרץ של סטלין, טרוצקי. שקרנים בני שקרנים כבר אמרנו? וכאן – "מסתגר בביתו" – אף שאיני אפילו מסתגר במכוניתי, אלא יוצא לאויר הפתוח והמזוהם התל אביבי, על אופני המרוץ שלי, בוטקייה ספרינסטר איטלקיות, אני אדם נייד, בעל רוח חופשית, אפילו ברכבי יש אופניים מתקפלות קטנות. אוהב מגע עם הבריות, בפרט אנשים הניראים לי בעלי יחוד אנושי כלשהו, או אף סובלים מהתעלמות, עושק, וכד’. אדם בעל הומור, פתוח, רוח חופשית, מרתק (אז מה אם אני אומר כאן את האמת ומעיד על עצמי? הרי הנחתום מכיר היטב את עיסתו, לא כן?..)…

 9. מיכאל ל"ככה": הזרמת אמצעים ואוטונומייה. הגיב:

  אוטונומייה אינה התנזרות. אוטונומיה מגדילה את מרחב האופציות. אבל אם יש לך מה להציע, ואשראי ואמצעים שיזרמו אליך יגבירו את מרחב אפשרויותיך – המלצתי היא: חתור לזה.

  במישור הבין אישי, אם ניקח דוגמא, מהותה של אהבה היא חיזוק הדדי. אתה מחזק את אהובך/תך וההפך. מי שאומר לך דברים אחרים, עוסק בהונאה ושקר. אך האם עליך לפתח תלות כפייתית במציאת אהבה, לראות את כל ישועתך בזולת? חלילה. פתח אופציות עצמיות, פתח אוטונומייה אישית. הדבר יעצים את יכולותיך. ואם יש לך יכולות, יש גם מה להשקיע בך, שכן המשקיע אינו מוריד את משאביו ל"חור שחור" שבולע וזהו.

  לרוב יש היזון חוזר בין חתירה לאוטונומייה ובין השגת משאבים מחזקים ומעצימים. ואם יש לך אוטונומייה ולא תשיג אמצעים חיצוניים, או אתה עומד בפני אסון ונגיסה במה שעומד לרשותך – זו בדיוק הנקודה, שיש לך מרווח התאוששות, הישרדות והתעצמות.

  מ.ש.

 10. בורה (מתנצלת מראש) הגיב:

  אבל מיהו יוסף שוורץ? זוכרת שהיתה דמות בשם "יוסף" בקומיקס בעיתון העיר, האם זה קשור?

 11. למיכאל הגיב:

  האם חשבת לפרסם הגיגיך בספר שירה מודרנית? יופי הוא אמת, ומבחינה זו ורק מבחינה זו דבריך אולי הגיוניים.

 12. נחתום הגיב:

  הריני להודות כי אכן, אני מכיר את עיסתי לפני ולפנים. עם זאת אני מסרב בתוקף ונשבע בנקיטת חפץ כי לא העדתי ולא אעיד על איכותה, טעמה או כל אלמנט אחר בה. זה תפקידם של הלקוחות.
  זה לא שאני צנוע במיוחד, או שאינני מכיר בערך עצמי, עבודתי או עיסתי, אלא שאני משוחד בכל הנוגע לעיסתי, אני מקיז דמי עליה, מתבל אותה בזיעתי, תולה בה פרנסתי, קרוב אני לעיסתי יתר על המידה ולכן שותק אני לגביה. אם מאמין אני שעיסתי עיסה טובה היא, הרי שבוודאי אשמע תהילתה מאחרים. כמדומני שאמרו חז"ל, יהללך זר ולא פיך. להבדיל אבי יבדל"א היה אומר, אם אחד קורא לך סוס, סטור לו, אם שני קורא לך סוס, התעלם ממנו. אם שלישי קורא לך סוס, אולי כדאי שתחפש אוכף…

 13. מיכאל שב"כ הגיב:

  הובא לידיעתי שיתכן ומיכאל שרון הוא סוכן שב"כ שנועד לגרום לפעילי שמאל למעוד בלשונם על ידי עיצבונם דרך שימוש ברטוריקה מתחכמת ופתלתלה. לכן אין להתייחס אליו, לענות לו, לשאול אותו שאלות וכו’.

 14. תגידו, הגיב:

  מיכאל שרון קיים בכלל לדעתכם?

 15. מיכאל: התנחלויות הסמים (בהמשך להודעתי מה-24 "ניטפלים") הגיב:

  עוד זה מדבר וזה בא. הנה היום מדווח בהארץ על מעצר 15 סוחרי סמים בהתנחלויות בגדה.

  — קישור —

  הפעם, שימו לב, מדובר על "סחר בסמים שונים" ולא רק חשיש, ממש כשם שדיווחתי בהודעתי למעלה. ובכן, אלה הפורעים בי כאן אינם עושים זאת משום שאני "לא מהימן" כפי מצג השקר הפסיכופטי כיד ההסתה הפרועה, אלא מהסיבה ההפוכה בדיוק – היותי מקור דיווח אמין עד לכאב.

  קראו מידע מרוכז שלא קראתם כמותו עד כה בעיתונות בנושא הון הסמים וגורמיו; וזאת במסגרת אסופת מאמרי בנושא השחיתות המערכתית, הפשיעה הכלכלית, הפשע המאורגן, הון הסמים; וההאטימות לרווחת האזרח והכשרת מרמס אנוש בישראל- מאמר כולל המביא קישורים למאמרים אותם פירסמתי בעיתונו של יואב יצחק גדול חושפי השחיתויות בישראל

  שחיתות וחמס בישראל בריבוי הבטיהם
  — קישור —

 16. למגיבה בכותרת "בורה" , או: מיהו יוסף שוורץ? הגיב:

  האמת היא שאיש אינו יודע (מלבד אולי אלכס מסיס) מיהו באמת יוסף שוורץ.
  אני זוכר שלפני שנים ספורות הוא היה צץ כאן בגדה השמאלית באופן יומיומי, ובורא "יש מאין" נהרות שוצפים של מלל מעורפל בנושאים כגון טרוצקיזם ופרולטריון.

  הבעיה הייתה (אם אפשר לקרוא לזה "בעיה") שהאיש הצליח להסיט כל דיון, לא משנה באיזה עניין (למשל שיחת חולין בנושא מספר המגה-פיקסלים המומלץ לצילומי הפגנה בבלעין בשעת בין ערביים) מן הנושא המקורי אל הנושא המעניין רק אותו ואת יריבו המושבע אלכס מסיס.
  שניהם התכתשו זה עם זה בחמת זעם אל כיוון השקיעה עד שנעלמו ללא שוב, והגדה השמאלית שקטה שמונים יום ושמונים לילה (טוב, אולי קצת יותר).

  מי שהעלה את יוסף שוורץ מן האוב בוודאי נזכר בו עקב כתיבתו והתנהלותו של החבר מיכאל שרון שמראה נטיות "שוורציות" מסוכנות בשל כתיבתו משולחת הרסן וחסרת ההגיון. והאמת – ההקבלה בהחלט מתבקשת ואני לא מתפלא שאנשים מחסירים פעימה בשל כך.

  אז איפה אלכס מסיס כשצריך אותו?

 17. השם היה יגאל שוורץ הגיב:

  בזמנו ראש התנועה הטרוצקיסטית אוונגרד בתל אביב. צעיר חכם וממש יודע כל. ספרו לי גם על כרמי, ש"אי אפשר לגבור עליו בויכוח" אך לא זכיתי להכירו.

  מ.ש.

 18. הא כן? הגיב:

  אז בועז מושקוביץ צדק. לפחות בעניין זה.

 19. מיכאל שרון לנחתום: רצח אופי הגיב:

  הנקודה אינה ה"הנחתום" אלא אחרת לגמרי. מאז אמצע שנות ה-80 ותוך הסלמה – באינטרנט – מאז אפריל 2002 , מופנים משאבי הכפשה החותרים לרצח אופי כלפי. מועלים שקרים, נעשית הגחכה, כל זאת באופן עקבי, נחוש. המאפיין המרכזי כאן שאין פולמוס, אלא יש רצח אופי נטו. פניתי למשטרה בנושא ב-2005.

  סיבה אפשרית היא ניסיון גורם כלשהו לחמוק מתשלום פיצויים עבור הפקעת עבודת מחקר ופיתוח שלי ומסירת החומר לאנשי אקדמייה הכרוכים בעיקר בממסד הביטחוני-ימני.

  הייתי מחלוצי התגליות בנושא של חלוקת קשב, תפקוד האונות הפרונטליות המוחיות והקורטקס הקדם-פרונטלי, מחלוצי פיתוח מודלים של תפקודים מוחיים מושתתי דופמין, מול מערכות מוחיות כולינרגיות (תאוריה שכיניתי "התאוריה הבי-פאזית", 1982). ומשנת 1979 מחלוצי הנושא של אינטליגנצייה רגשית (כפי שפותחה מאוחר יותר באונ’ ייל), תפקוד המערכת המוחית הלימבית, כולל בזיקה למערכות גבוהות יותר, קלסיפיקצייה של הרגשות השונים ותפקודן האבולוציוני, והבנת מנגנונים להווצרות פסיכונירוזות והתנהגות לא יעילה שיטתית, וזאת עוד בשהייתי בארה"ב בשנים 78-80. ובשורת נושאים נוספים בקוגניצייה ופיזיולוגיה הכרוכה בתפקודים מוחיים גבוהים, זרימת דם מוחית CBF, במסגרת מודל הידראולי שבניתי של המערכת הקרדיוואסקולרית, מצבי לחץ ותעוקה, והבדלים בין אישיים ברגישות לגורמי לחץ סביבתיים (כגון רעש, חום, לחות, ויברציות, טילטולים).

  דומני שניסו גם לשסות בי גם גורמי ימין קיצוני, והרי יש כותבי שמאל רבים, שדבריהם מובלטים לאין שיעור יותר מדברי.
  להערכתי מדובר בפרשת גניבת חומר מחקר ופיתוח תוך בלימת התקדמות המקור, הכפשתו, נישולו, ניסיונות לדחקו לשוליים ולהשמיט מקורות פרנסתו, מהקשות בעולם. היה שימוש בעילות "מצדיקות" שונות, כגון נושא עמדותי, אך כאן האמביצייה לנכס היא שיצרה את המצג לרעה, תכופות תוך שקרים פסיכופטיים, לעיתים מתממים וחלקלקים, מצד גורם חסר מעצורים. כעומק החמדנות – כך עומק רצח האופי והשקר הניתעב. מעל לכל – יש כאן חוסר גבולות.

 20. מיכאל: ייבוש הגיב:

  בהודעתי "רצח אופי" שכחתי להוסיף לרשימת הפגיעות בי, שגבו מחיר בריאותי גבוה גם: חתירה ליבוש טוטלי. ראו הודעה "מיכאל שב:כ".

  בהתאם, מר בועז מושקוביץ, הטרנספריסט הידוע לשמצה, מכחישן פשעי המתנחלים, ובונה אתר האינטרנט של יגאל עמיר, קרא בכמה פניות אינטרנט לייבש אותי לחלוטין, לא לענות ולא להגיב לדברי, ממש בנוסח כאן.

  מ.ש.

 21. מיכאל שרון: כל אחד כפי יכולותיו הגיב:

  "כל אחד כפי יכולותיו"

  – הנקודה היא חתירת כל אחד לפיתוח יכולותיו ומיקסומם. זו משמע אוטונומיה. אלא שביכולות יש להשקיע על מנת לפתחם. זה תפקיד המדינה או החברה (צמיחה ומדינת רווחה — קישור — )

  שאלה: אם יש לך יכולת גבוהה למתימטיקה, האם ברגע מסויים תבחר להיות אקרובט בקרקס, אם משלמים טוב, ותפתח יכולות קרקס?

  תשובה: אם פוטנציאל יכולות הקרקס שלך נמוך, הרי השקעה כלפיך ושלך בפיתוח יכולות אלה הינו עניין שלא נושא פרות. השקעה זאת תהיה בור ללא תחתית, מה שאין הדבר בהשקעה בראובן, שפונציאל הקרקס שלו גבוה משלך. חברה המוכוונת להעצמת יכולות ופרט המוכוון לאוטונומייה, יעדיפו להשקיע ביכולות נושאות תמורה, אף אם כרגע תקצור הנאה ר(כסף) רבה יותר מהזנחת המתימטיקה לטובת הקרקס. פרט וחברה החותרים ל"כפי יכולותיו" יעדיפו השקעה שכרגע אינה משתלמת אך משתלמת והרבה לטווח רחוק יותר, על מחטפים קצרי טווח. זה ההבדל בין ישראל לסין: ישראל מבצעת מחטפים קצרי טווח כלפי נישות רגעיות, ואילו סין מפתחת את המשאב האנושי, הפכה את שכבת האיכרות לשכבה מפותחת יכולות. לסין יש יותר אוטונומייה מישראל בגלל זאת, ולכן משקיעים בה יותר, כשם שמשקיעים יותר באירלנד מאשר ישראל, אף שאוכלוסיית אירלנד הינה כחצי מאוכלוסיית ישראל.

  "לכל אחד לפי צרכיו":

  מעטפת הצרכים הממשיים של האדם נמוכה. לא צריך הרבה. כבר טולסטוי כתב "מה בסה"כ צריך האדם"? אבל חברתנו הקפיטליסטית יוצרת צרכים מלאכותיים, על מנת לעודד אופורטוניזם אישי כתחליף לפיתוח אוטונומייה "צרוך עכשו במקום לפתח יכולותיך, קרקס במקום מתימטיקה".

  האימפריאליזם: סימום היכולות הצרכים

  גורם שלישי הוא האימפריאליזם: ככל שמדינה היא מושא לניצול של האימפריאליזם, כך המדינה האימפריאליסטית שואפת לצמצם את האוטונומייה של המדינה הנישאבת, על ידי הצפים, דיכוי פיתוח טכנולוגי וכד’. במקביל מוצפת המדייה של המדינה הנישאבת בסרטים המטמטמים את אוכלוסייתה, כלפי "החיים היפים באורח פלא, ותוצר מזל" שאינם אלא ויתור על אוטונומייה אישית.

  סין נחלצה מגורל זה. עקב תכנון חכם. קובה לא הישקיעה מספיק בפיתוח טכנולוגי – החינוך שם הומניסטי בעקרו, ולכן ניכשלה כאן. נכון שהמצור על קובה ומניעתה מטכנולוגיה גם היה גדול יותר, עקב מקומה בדרום אמריקה וציפורני האימפריאליזם הנעוצים שם בכל רבדי הקיום.

 22. נגד הזרם? הגיב:

  עכשיו פתאום להגן על סין זה נגד הזרם? כל העולם הקפיטליסטי רוצה בסין, כולל התקשורת הממסדית. אין מדינה שלא רוצה בקשרים כלכליים עם סין. ש.א, מ.ש וי.ה – אתם בחברה טובה יחד עם הרוב הקפיטליסטי המונה מיליארדי בני אדם. די כבר עם החשיבה הדיכוטומית והאינפנטילית של כל מי שמתנגד לארה"ב אז הוא בטח צודק. קצת חשיבה עצמאית לא תזיק פה.

  נגד הזרם? הצחקת אותי.

 23. מספיק! הגיב:

  נמאסו כבר ההתקפות המכוערות המאורגנות כאן על מיכאל שרון. מה מרגיז כל כך את התוקפים עלומי השם? שהוא מעז להתייצב כמעט לבדו נגד הזרם?
  ש.א.

 24. למיכאל שרון: הבל הבלים הגיב:

  לא רק שאתה ממשיך לצרף לינקים למאמרים פרי עטך העייפה, ושאינם קשורים כלל לשום דיון שהתפתח כאן
  אלא שאתה גם לוקח לעצמך קרדיט לא לך בצורה בוטה ומופרכת:
  את מאמרך אתה פותח באמירה שאין עליה חולק: "מזה 3 שנים אני כותב על השחיתות בישראל", ומסיים באמירה "מאמרים אלו היכו מן הסתם תהודה וסביר שחילחלו הדרגתית למרחב הפובליציסטיקה הישראלית עד שפרצו לסדר היום הציבורי".

  אז ככה: המאמרים שלך לא חילחלו לשום מקום ולא השפיעו על שום דבר, בטח לא על מרגלית ודנקנר.
  השחיתות לא נולדה כאשר אתה התחלת לכתוב עליה ורבים וטובים ממך כתבו תילי תלים של מלל בנושא. הכתר שאתה שם לראשך הוא מגוחך.

 25. מיכאל ל"הצחקת": ועכשו קצת לוגיקה הגיב:

  כל הקפיטליסטים ובפרט ארה"ב רק רוצים דבר אחד – סין. מדובר במיליארדים הרוצים סין.

  בגדה יש 3 אנשים הרוצים סין, ולכן הם נגד כל המליארדים, כולל ארה"ב, הרוצים סין.

  לכן, בנוסף, הם עם הזרם האדיר של המליארדים הרוצים סין, וגם נגדם. וגם בעלי חשיבה דיכוטומית בשחור לבן: סין זה טוב, ארה"ב זה רע, ארה"ב תומכת בסין, לכן אנחנו עם ארה"ב ומליארדים אחרים הרוצים בסין – נגד סין.

  לוגיקה צרופה ומזוקקת.

  מיכאל שרון

 26. הם רוצים אותה הגיב:

  והם מקבלים אותה. בברכת השלטון הסיני. מתי שמעת על השקעות אמריקאיות או אירופאיות שנדחו על ידי הממשל הסיני מחמת "אימפריאליזם", או אפילו סתם מחמת הפטריוטיות, או הדאגה לילדים סינים שיאלצו לעבוד 10 שעות ביום במתפרות חשוכות? סין היא לא מחסום בדרך הגלובליזציה הקפיטליסטית, סין היא-היא הגלובליזציה.

 27. מיכאל: ילדים אומללים. אבל איפוא? הגיב:

  השקעת כספים בארץ מפותחת אינה אימפריאליזם. האם ההשקעות של גרמניה ואיטליה באירלנד הם אימפריאליזם? האם השקעות אירלנד בסין או השקעות סין בארה"ב הם אימפריאליזם?

  הגנבת לנו את המשפט:

  ילדים סינים–נאלצים…-10 שעות ביום… מתפרות חשוכות…

  אך תסלח לי, זה נראה בעליל מצוץ ממוח תועמלן פרימיטיבי. הילדים הסינים הולכים לבית ספר.

  מה, הם ילדים בירוחם שנאלצים להביא לחם הביתה, ילדות בחצור הגלילית שנאלצות לשעשע גברים מיוחמים בעד כמה שקלים שהבטן לא תתנפח לאחר שגם מחיר הלחם והאורז עלה, ילד בקטמונים שאחיו מוריד בומבה לאמא שלו ומכסח את האח הקטן, כשהוא בקריז ואין לו כסף לדפוק מנה, או לחילופין, תינוקות שמכניסים אותם למזוודה ושופכים עליהם חשמל משוקר, בבני ברק?

  קרא את נתוני הרעב עבור ילדי ארצך, לפני שתשליך זאת על סין.

  מיכאל שרון

 28. מיכאל: סווטשופס בישראל -סין זה הילטון לידם. הגיב:

  בביזנס וויק ובביביסי לא ניזכרת כלל עבודת ילדים… רק בקישור הראשון, שהוא אתר של חבר כת הפאלון קונג…

  אשר לסוואטשופס, היו בניו יורק בשנות ה-20 גרועים מאלה. וכאן, שימו לב, מדובר במקרים אנקדוטליים, ספורדיים. אין עיר במערב, שאין בה גם סווטשופס.

  בישראל? ראיתי במו עיני, פראגט נישט, כמו שאומרים ביידיש, סוואטשופס מזויעים, החל ממפעל ה"וו המשוכלל" בהרצליה, המשך במפעלי האריגה של הגביר החרדי מרעיב פועליו אברהם שפירא באור עקיבה "גלנויוט" ו"כרמל" בשנות ה-80, דבר מזעזע שהסווטשופס הסינים זה הילטון לידם, המשך במפעלי מתכת ופלדה וכימיקלים במפרץ חיפה – יש לשפשף העיניים להאמין בכך. זאת כשהקבלן האחראי על ארוחת צהרים לפועלים נותן להם מרק דלוח בצלחות פלסטיק כחול חרוכות, עוף מטוגן יבש ממקור מפוקפק, לעיתים תפוח אדמה חסר טעם, אפילו סכין אין בסכו"ם, אלא רק כף ומזלג חלודים. אלוהים ישמור.הקבלן גם נוהג להסתובב בחצר המפעל עם מכונית מפוארת או 4X4 להוציא לכולם את העיניים, "איך הוא תפס את אלוהים בביצים".

 29. למיכאל שרון הגיב:

  באמת?

  בטח שכל הילדים הסינים הולכים לבית ספר. חלקם מועסקים ע"י המורים שלהם בייצור זיקוקים. אם במקרה מתרחש פיצוץ ו-41 ילדים נהרגים – נו, טעויות קורות. כשחוטבים עצים ניתזים שבבים.
  — קישור —

 30. יוסף למיכאל: האמנם ארץ מפותחת? הגיב:

  כח העבודה הזול והזמין בסין, או בקיצור -העבדות, הם הגורמים לאותה אטרקטיביות בהשקעות זרות שאתה כל-כך מהלל.
  אתה יכול לקרוא בלינק הבא לגבי "הילדים הסינים הולכים לבית ספר":
  — קישור —
  ובלינקים הבאים לגבי מצב העובדים בסין:
  — קישור —

  — קישור —

  כל הטיעונים שלך בנושא מצב הילדים בישראל הן סתם דמגוגיה, כרגע אנו דנים בסין ולכן מצב הילדים בישראל אינו רלוונטי.
  בכל מדינה ישנה תופעה של התעללות בילדים, אני מניח שקראת על שתי הפרשיות האחרונות באוסטריה – האם אתה יכול להשוות את רמת החיים באוסטריה לזו שבסין? לא ולא!
  אז תחסוך מאיתנו בבקשה את אותו "ילד בקטמונים" ותקרא קצת על ה- sweatshops בסין.

 31. כן בטח הגיב:

  ובסין לאף אחד אין 4X4, ואין בוסים נצלניים, ואין שחיתות תאגידית, ואין בכלל ניצול, דיכוי, ביזוי כבוד האדם, עבודת ילדים, עוני ורעב. זה הכללללל התקשורת הקפיטליסטית. אותה תקשורת קפיטליסטית שמחליקה לסין את כל העוולות האלה בשביל ההשקעות הברוכות והאולימפיאדה המפגרת שלה.

 32. ק מארכס הגיב:

  פועלי כל העולם התאחדו – ותתחילו להציע את שירותיכם בעבור גרושים, כשאתם מתחרים זה בזה על שכר נמוך יותר ופחות תנאי עבודה. אין לכם מה להפסיד מלבד נעלי ספורט זולות ומוצרי אלקטרוניקה, שעות עבודה בסדנאות יזע עם נוגשים שעומדים עליכם עם שוט ואקדח. כפי שכתבתי בביקורת על תכנית גוטא – "רק כאשר מעמד הפועלים יתבצר תחת שלטון אותוריטרי שמענה אותו ומחכיר אותו לתאגידים בשביל גרושים ומארגן אולימפיאדה – אז יגיע שחרור האדם והחברה".

 33. למיכאל שרון הגיב:

  עברית בסיסית.
  יש לשון עבר, יש לשון הווה, ויש לשון עתיד.
  משום מה אתה מתעקש להתייחס לעבר (ניו יורק בשנות העשרים. מפעלי כרמל בשנות ה-80) אבל לדבר עליו בלשון הווה: "אין עיר במערב, שאין בה גם סווטשופס". "זאת כשהקבלן האחראי על ארוחת צהרים לפועלים נותן להם מרק דלוח… הקבלן גם נוהג להסתובב".

  לא שמעתי מעולם על המקרים הנ"ל – אבל במדינה דמוקרטית רשאים הפועלים למחות ולדרוש מהמפעל להחליף את הקבלן – ולהנהלת המפעל מה אכפת? אם הקבלן אינו מבצע את עבודתו כמו שצריך – אפשר וראוי לחליפו.

 34. למיכאל שרון הגיב:

  נקודה אחת:
  יש הרבה סינים שעובדים בישראל כפועלי בניין, אבל יש מעט מאוד ישראלים שעובדים בסין, ואיש מהם לא בא כעובד זר על מנת להרוויח את לחמו – אלא כדי ליצג אינטרסים של חברות משקיעות.

  אומר משהו על רמת החיים, לא?

 35. למיכאל שרון הגיב:

  האתר הראשון שיוסף ציין
  — קישור —

  הוא אתר סטודנטים אמריקאי. איזה פאלון גונג על ראשך?

 36. יוסף – שוב דמגוגיה הגיב:

  זה לא מעניין מה קרה בניו-יורק בשנות ה-20
  ואני בכלל לא רוצה לחשוב מה קרה בסין בשנות ה-20…
  לצערי אתה ממשיך לספר על המצב בישראל
  שהוא לא רלוונטי לנעשה בסין, מה גם שמשפטים כמו "הקבלן נוהג להסתובב בחצר המפעל עם מכונית מפוארת" הם דמגוגיה ותו לא.

  המצב בישראל הוא טוב בהרבה מאשר בסין, ושום קבלן עם וולוו לא ישנה שת העובדה הזאת.
  בכדי לשים אחת ולתמיד סוף להשוואות שלך בין סין לישראל – הרי לך עובדה חותכת:
  במדד ה- Human Development Index שפורסם השנה ע"י האו"ם ממוקמת ישראל במקום ה-23 ואילו סין במקום ה-81
  — קישור —
  עובדתית -המצב בישראל טוב בהרבה.

  אני לא מבין את הערות שלך לגבי הלינקים בתגובתי הקודמת. כתבתי במפורש איזה לינק מדבר על עבודת ילדים ואיזה לגבי מצב העובדים.
  מלבד זאת אודה לך אם תסביר מדוע אתה חושב שהכותב הוא חבר פאלון גונג ואם זה נכון – מדוע זה בעייתי?
  עד כמה שידוע לי זו עוד נקודה לגנות סין שרודפת ומתעמרת בחברי הכת ללא סיבה,
  סתם עוד נקודה ברשימה ארוכה של הפרות של זכויות אדם ע"י סין.

 37. מיכאל: מטורפים – אינכם רואים דבר ממטר הגיב:

  סין, בת 1,330 מליון אנשים, ב-1949 היתה מדינה מהעניות בעולם. רעב איום. כיום היא הכלכלה השנייה בעולם.
  https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ch.html

  רק 8% מאוכלוסייתה נמצאת מתחת לקו העוני, בהשוואה ל-25% בהודו (1,148 מליון) ו-70% בניגריה (138 מליון), ו-20% בישראל. התוצר לנפש במדינה זאת כיום, בה בעבר שרר עוני כה מחריד, הוא 5300$ לשנה, מול 2700$ בהודו ו-2200$ בניגריה. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/in.html

  שיעור הבורות בה הוא רק 9% מול 39% בהודו ו-32% בניגריה.
  https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ni.html

  והעיקר, הגידול של ה-GDP התוצר בסין הוא כיום 11% לשנה, ונתן לראות בו את מדד התקווה להמונים, זה הגידול המהיר ביותר בעולם, וזו תופעה של נס בלתי מוסבר כמעט, התעוררות העם, תופעה עליה אתם זורקים רפש של מצח נמוך ופיות ממללי הסתה, ובעיקר -גילויי טימטום איום, שאינו באשמתכם אמנם. אלא אשמת נסיבות קיומכם. וכאן דווקא כן חשובה המציאות הישראלית שטמטמה אתכם: מדינת פשע ושחיתות מהקשות בעולם, 20% עוני ורעב, זנות נירחבת, פער מהגדולים בעולם בין עניים ועשירים, אלימות בבתי ספר מהגבוהות בעולם, ריבוד מוכה נפוטיזם וקשרים ולא כישורים, וכל זאת, במדינה מעוטת אוכלוסין, המקבלת הון עתק סיוע זר. קליפורנייה תוך 20 שנה התפתחה לסיפור הצלחה מדהים במאה ה-19, סין תוך 59 שנה, עשתה דבר בלתי אפשרי, ומה ארצכם שלכם?

  אז במקום לחשוב איך שוב להטיח בי מלל מטומטם, עשו את הפעולה ההפוכה. עיצרו, אימרו לעצמכם – עצור. נישמו עמוק, ואז התחילו לחשוב במקום להניע מקלדת בהבלים. אין לכם כל פרספקטיבה היסטורית, מטמטמים אתכם, אינכם רואים ממטר ואין לכם כל כושר אינטגרצייה וראייה מסנטזת. הכל זה פיסות פיסות ושעטנז מוזר של זבל תיפזורתי. וזה כבר לא שאלה של חינוך, זו שאלה של נטיית אישיות נוורוטית, שאינה מצרפת דבר לדבר. חברי כת הפאלון גונג שעברו שטיפת מוח, תוך הנחיות מנהיגכם שהחליט להראות לכם ברגע זה ש"כאן סכנה רצינית, וראו איך הוא מטפל בעניין בזהירות"? בצרוף אדם או שתיים שסוממו על ידי ימין פאשיסטי?

  מיכאל שרון

 38. למיכאל הגיב:

  ואיך נראתה ב-1949 קוריאה? וברזיל? ודרום-אפריקה? ויפן, שחטפה להזכירך שתי פצצות אטום? כל המדינות האלה היו מדוכאות ונחשלות לא פחות מסין, והן התקדמו והתפתחו יפה מאוד בלי "עזרה" של כל מיני "משחררי עמים" עם אש בעיניים ודם על הידיים.
  ואם כבר צמיחה בתל"ג, לישראל להזכירך יש צמיחה של באזור 6%. למדינות רבות באפריקה יש צמיחה של 10% ומעלה. ובכל זאת תחושתי היא שלא בדיוק כיף לחיות שם, וגם לא יהיה כיף בזמן הקרוב.

 39. כל זה טוב ויפה (נניח), הגיב:

  זה עדיין לא אומר שסין היא סוציאליסטית. בשביל להוכיח את זה צריך לעשות הרבה פליק-פלאקים תיאורתיים, ולא לקרוא שום עיתון לעולם, חוץ אולי מ"חדשות העם" מבייז’ין.

 40. יוסף – והיכן היתה ישראל ב-1949? הגיב:

  אני חושב שהדרך שישראל עשתה באותו פרק זמן (מ-49 עד היום) לא פחות מרשימה, אבל זה כבר ענין של פרשנות.

  בכל מקרה חבל שאתה ממשיך להעלות נתונים לא רלוונטים בתקווה שהכמות תגבר על האיכות:
  אכן כלכלת סין היא השניה בעולם, אז מה?
  יקירתנו ארה"ב היא הכלכלה הראשונה בגודלה, וכולנו יודעים מה ארה"ב מייצגת ומה עומד מאחורי אותו תואר מפוקפק "הכלכלה מס’1 בעולם".
  פתאום זה לא כזה "שוס", נכון?

  לא הבנתי דבר מתשובתך לגבי כת הפאלון גונג. מי זה "מנהיגכם" ומה הקשר של כל זה אלינו ולימין הפשיסטי?
  אם כבר, אז "שטיפת מוח" היא ביטוי שהרבה יותר מתאים להפצת תורתו של מאו טזה-טונג יקירך בקרב הסינים, כידוע – קומוניזם ושטיפות מוח הולכים ביחד כמו כפפה ויד. להיות פרו-קומוניסטי ולהאשים את הפאלון גונג בשטיפת מוח זוהי ציניות לשמה.

  מה שלא נתון לפרשנות היא העובדה שכינית אותי ועוד חברים כאן בכינויי גנאי שונים ומשונים כגון מטורפים ומטומטמים, יש לי תחושה קשה שבמקרה הזה הפוסל במומו פוסל. אתה מתיימר לייצג אינטלקט ומחשבה חופשית אך אינך מסוגל כלל להשתתף בדיון ולקבל דעה אחרת, חבל.

 41. מיכאל: הצמיחה והאחריות החברתית. הגיב:

  לצמיחה כזאת עבור מדינה כה רבת אוכלוסין, מעוני כה מחריד, נידרש משהו יחודי: ממשל סוציאליסטי אחראי, שכל הזמן מווסת את המציאות החברתית והכלכלית. נוצרים פערים, אך כן, הם ימוזערו. יש תופעות בעייתיות, אך כן, כשלמששל נודע אודותם, הוא חותר לשרשן. ומעל לכל, הצמיחה המתמדת הזאת, היא שמגבה כל פעולה לוויסות חברתי אחראי, היא שבסופו של דבר תהיה אחראית לזה שרוב רובו של העם יהנה מהגידול בתוצר, וזאת כשיש גידול כזה.
  במדינות אחרות מאידך, אין שום גורם סוציאליסטי אחראי מווסת כזה, ואין גידול בהיקף כזה עבור משק בהיקף כזה שזו תופעה חסרת תקדים. שכן ערכי גידול גבוה רגעיים עבור משקים קטנים, הינם במידה רבה ארטיפאקט של גודל המשק, יש תנודות גבוהות.

  לזה יש שם אחד בלבד: א ח ר י ו ת.
  אחריות סוציאליסטית. בברזיל ובמדינות אחרות, אין דבר שיציל מציפורני הזנות, הסמים, הפשע, תאוות הבצע שהופכת חסרת גבולות. ניצול ילדים לפדופילייה, ויש בכך הרבה מאד כסף. באף מקום חוץ מסין לא איכפת. בסין? יש שילטון אחראי. לא על הכל הוא יכול לחלוש בבמודעותו האחראית, באופן בו זמני. אך הוא נוכח, מהווה בכל רגע אפשרות לבקרה כזאת. לכן יש בישראל עובדים זרים סיניים, אך אין זונות סיניות, בעוד יש זונות מכל מדינה לא סוציאליסטית, אחרת: בילורוסיה, אוקראינה, פולין, רוסיה, רומניה, תאילנד, פיליפינים.

  ואשר לשאר: יפן, כמו גרמנייה, ב-1946 היו מעצמות חזקות שניפגעו במלחמה. ארה"ב שיקמה אותן, בעזרת תוכנית מרשל באירופה, וגנרל מקארתור ביפן. סין היתה נחשלת מזה מאות שנים, בהשוואה, ללא כל תשתית תעשייתית, מוכת רעב נורא ואופיום מנחשל. דרא"פ ב-1949 היתה מדינה בעלת מיעוט לבן עשיר ורוב מוצמת. כך הדבר גם בימינו, חרף החלפת השילטון היצוגי/ביצועי. רק שהיא כיום בתהליך של נסיגה כלכלית וגבור הפשע. קוראה היא מדינה קטנה בעשרות מונים מסין, הן הדרומית והן הצפונית. בישראל הצמיחה היתה פחות מ-5% אך זו מדינה קטנה, ומשקים קטנים יכולים לגלות נתוני גידול גבוהים, זה ארטיפאקט מלאכותי של גודל המשק. אבל עם זאת, הצמיחה בישראל היתה עקב גורמים אקסוגניים: הצפת המשק באשראי זול פרי שלוש גורמים: סיוע אמריקני ענק, 100 מליארד בשנים האחרונות. ערבויות הממשל האמריקני למלוות חוץ, מה שמאפשר מלוות בריבית נמוכה, כגון מכירות הבונדס ואיגרות חוב של ממשלת ישראל בהיקף של מליארדים. השקעות נדל"ן בישראל, מצרפת וממדינות אחרות.

  מיכאל שרון

 42. יוסף – על התמ"ג הגיב:

  טענת שבסין תמ"ג נע סביב ה-5000 דולר בשנה (כמו אל-סלוודור ופרו).
  בישראל התמ"ג קרוב ל-20000 דולר!
  וזה למרות שמדובר (לפי דבריך) ב"מדינת פשע ושחיתות מהקשות בעולם" מלאת "ריבוד מוכה נפוטיזם".
  לך תסביר את זה….

  בכל מקרה נתון התמ"ג הוא עוד נקודה לטובת ישראל אל מול סין.

 43. חכה חכה יוסף הגיב:

  בקרוב יבואו הנה לינקים לאתר "בלתי תלוי" שרק במקרה נגמר ב-gov.cn ושם יבואו כל הביאורים: למה סין היא סוציאליסטית (כי צריך לעבור קפיטליזם בשביל להגיע לסוציאליזם), למה הפאלון גונג רשעים (נו, כי הם דתיים, ומארקס אמר כל מיני דברים על דת), למה טיבט היא ממלכה פיאודלית מפגרת (בניגוד לכל תרבות אסיאתית אחרת). אה, וגם למה אנחנו מטורפים ומטומטמים.
  לפעמים כשאני קורא את הודעותיו של מיכאל שרון, אני חושב שאפילו המשטר הסיני לא מאמין בשטויות שהוא מפיץ כמו חלק מדובריו בניכר. "אדיוטים מועילים" כמו שלנין אמר.

 44. המזכיר הכללי הגיב:

  רק להזכיר עם מי יש לנו עסק:

  "תאגידים על-לאומיים […] הם מקדמי השיחרור מכבילות לדיכוי והמושאיות של יחסי יצור ויחסי כוח ואדנות לא הכרחיים".

 45. יוסף למיכאל שרון הגיב:

  אני מבקש ממך להתנצל ולחזור בך מדבריך.
  אמירה כגון "אתם מפסיקים להיות אנשים יצרנים…והופכים לטפילים שמשיגים את לחמם על ידי מניפולציות, בלי לעשות דבר וחצי דבר שיש לו ערך" יש בה הוצאת דיבה והתנפלות גסה וחסרת צידוק על אנשים שאינך מכיר כלל.

  הראייה שלך כאילו אתה מייצג איזו אידאה של "ייצור, עשייה, עולם כה יפה של תוצרי מלאכת מחשבת של עמל אנושי" ואילו אנחנו "בשרות הרשע" היא ראייה מעוות המעידה על קבעון מחשבתי וסגירות –
  בניגוד מוחלט למידות הטובות שאתה טוען שיש לך…

 46. למזכיר הכללי: נוכלות בשרות רשע זה יפה? לא חבל להפסיק להיות איש יצרני ובעל ערך? הגיב:

  למה אתה מצטט את דברי תוך השמטת הדבר העיקרי בהם, דבר ההופך את משמעותם?

  הנה הרשימה ממנה נלקח הציטוט בו הישמיט המזכיר הכללי את העיקר תוך שימת [ ] . מדובר בפסקה האחרונה.
  — קישור —

  רק אל תגידו לי שבזבזתי זמני כאן בויכוח עם נוכלים ורמאים חסרי אתיקה ויושר, המרמים ללא הפסקה, משמיטים קטעים, קוטעים דברים, הכל בשרות מצגי שקר.

  למה, למה הנוכלות? מסביבכם עולם של ייצור, עשייה, עולם כה יפה של תוצרי מלאכת מחשבת של עמל אנושי, חלקו אינטלקטואלי-יוצר והמצאתי. לא חבל להפוך את מוחך כלי בשרות נוכלות? הרי אז אתם מפסיקים להיות אנשים יצרנים, כפי שהטבע ברא אותנו, והופכים לטפילים שמשיגים את לחמם על ידי מניפולציות, בלי לעשות דבר וחצי דבר שיש לו ערך, אלא ההפך – לפגוע באמצעות שקר והתפרעות מבישה ופרוורטית באלה שנותנים לכם בעמלם את האמצעים להתקיים.

  בשרות רשע כבר אמרנו?

 47. למיכאל שרון הגיב:

  במיוחד בשבילך – כתבה בהארץ.
  היום.
  — קישור —

 48. מיכאל ל"במיוחד": בדיוק מה שכתבתי הגיב:

  הממשלה כגורם אחראי, בעוד בארצות אחרות הדבר היה קורה באין מפריע. כתבתי, ונא לקרוא את דברי במקום להכנע לאינסטינקט הניבער להשתלח באופן אימפולסיבי:

  ממשל סוציאליסטי אחראי, שכל הזמן מווסת את המציאות החברתית והכלכלית. נוצרים פערים, אך כן, הם ימוזערו. יש תופעות בעייתיות, אך כן, כשלממשל נודע אודותם, הוא חותר לשרשן. ומעל לכל, הצמיחה המתמדת הזאת, היא שמגבה כל פעולה לוויסות חברתי אחראי, היא שבסופו של דבר תהיה אחראית לזה שרוב רובו של העם יהנה מהגידול בתוצר, וזאת כשיש גידול כזה"

  — קישור —

  כואב הלב לראות אנשים שמגייסים את כל מכונת התעמולה המשומנת של הפאלון גונג, תוך כניעה לאובססיה מטורפת של מנהיגי הכת. והרי כשאלה ישיגו הסכם עם שליטי סין, תוך שנה שנתיים, יתנו לכם הסבר בן חצי שעה למה זה הדבר הנכון, על פי עקרונות החמלה וההנעה של מרכזים גופניים ומרכזי אנרגייה קוסמיים על פי תנועתכם. כואב הלב לראות זאת.

  כרגע, מנהיגיכם פועלים בשרות גורמים הרוצים לפרק כל גורם אחראי ובונה בסין, להשיבה אחור, ולהפוך את המדינה הזאת שוב לבית זונות וממלכת פשע ואופיום ברוח העולם השלישי, כשכל תעוב נעשה למען הדולר. הם מנצלים בציניות מזויעה את העובדה שסין כרגע נימצאת בתנופה אדירה, תוך מידה הכרחית של אנרכייה, והממשל אינו יכול לפקח על כל פריעה מקומית, אבל ראיתם בכתבה בהארץ, שזה תפקידם והם עושים זאת כשמיידעים אותם, בניגוד למדינות חסרות ממשל אחראי.

  תתביישו לכם,, אתם פועלים בשרות כוחות רשע, פשע, סמימ, והורדה לזנות. ודירדור השג מפואר של עם עתיק. וזאת רק משום שהדוד סם משכיל לנצל בציניות חולשה אנושית של מנהיגיכם, ששילטונות סין לרגע ריסנו את תאוותם של מנהיגיכם לכוח דיקטטורי, משגל , והרבה כסף.

  כל אחד שמצטרף לכת, חייב לאמר:הם מציעים דברים נהדרים, אבל הופה, שמתי לב כשאני מדבר באופן אינדיוידואלי, קצת מתפרץ, מייד מקיפים אותי במעגל החבר’ה האלה. כל אחד שמצטרף לכת חייב לשים לב גם לכך שהמנהיגים לא רק אנושיים, אלא חדורים בתאווה לא מרוסנת לכוח, משגל וכסף בכמויות עודפות.

  אז קחו את המיטב שהכת מציעה לכם, אותו הדבר שמנהיגיכם לא פיתחו, אלא תפסו טרמפ על חוכמה שפותחה בסין אלפי שנים, אך הם משווקים לכם את זה בשרות תאוותם לכוח, רב-שגל, והרבה כסף. נכון, אין ברירה, בלעדיהם לא הייתם מכירים זאת, הם נותנים שרות חשוב, אך עליכם, עליכם לרסן את תאוותם של המנהיגים לכוח, שגל כסף. קחו אתגר: הציבו בפניהם סייג. הרי אתם רואים במקרה הזה שהם ניסחפים בשרות דחפי רשע.

 49. יוסף למיכאל שרון: נא להתייחס לנתון הבא: הגיב:

  הלינק המצורף מציג תוצאות מחקר בנושא השחיתות במדינות השונות ב-2006 כאשר בראש הרשימה המדינה הפחות מושחתת ובתחתית נמצאת המדינה בה השחיתות גדולה ביותר:http://my.ynet.co.il/pic/news/06112006/CPI_2006_Table_Sources.pdf

  ישראל נמצאת במקום ה-34 בעולם ביחד עם טיוואן, ואילו סין נמצאת במקום ה-70 ביחד עם מצרים ומכסיקו.
  זהו עוד נתון הסותר את התקפת עולמך לגבי המצב בסין לעומת המצב בישראל.
  עד עכשיו מובילה ישראל בכל פרמטר שנבדק (תמ"ג, איכות חיים ושחיתות), איך אתה מסביר זאת?
  איזה עוד נתון צריך להביא בכדי שתודה שעדיף לחיות בישראל מאשר בסין?

  נ.ב. התאור שלך של מנהיגים כבעלי "תאווה לכוח" ו"רב-שגל" מתאים במיוחד למאו דזה-טונג שהיה ידוע כבועל בסיטונאות של בנות ארצו הצעירות…

 50. מיכאל ליוסף: שוב קטיעת משפט, הפעם בתחילתו? הגיב:

  אני כתבתי משפט תנאי מסוג "אם —אז":

  "הרי אז אתם מפסיקים להיות"

  ואתה באמצעות השמטת הרישא הפכת זאת לקביעה מוחלטת:

  "אתם מפסיקים להיות"

  יפה לתקוף אישית בהצף של הודעות נגדי, ליזום הכפשה נגדי, להציג אותי, המגיב כאילו הוא היוזם, ועוד בטריקים כאלה? ולהפוך את היופי והאמת שבדברי לסחי בטון כבד ורע?

  אתה לא מתבייש? ישוע אמר: ב"פירותיו תכירוהו". פירותיך מצטיירים כבאושים, פנינים ששופכים לך נעשים מושא לחזירות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים