הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 באפריל, 2008 53 תגובות

כל הנהגת מפלגת ההתחדשות הקומוניסטית התפטרה במהלך ישיבת הוועד המרכזי שנערכה בתחילת השבוע ושדן בתוצאות הבחירות שנערכו באיטליה לפני כשבועיים. בין המתפטרים: המזכ"ל פרנקו ג’יורדנו, שהצעותיו לסיכום הישיבה ולתכנית פעולה לא זכו לרוב. הייתה זו דווקא הצעתו של השר לשעבר פאולו פררו, המייצג את האגף השמאלי במפלגה, שזכתה לרוב. אבל כאמור, כל חברי הוועד המרכזי התפטרו מתפקידם ובעקבות ההתפטרות הוקם "מטה מיוחד" בן 12 חברים לניהול ענייני המפלגה ולכינוס ועידה שתתקיים בחודש יולי הקרוב.

התפטרות ההנהגה הייתה צפויה לאחר פרסום התוצאות הרשמיות של הבחירות לפרלמנט שנערכו ב-13 וב-14 באפריל ובה נרשמה מפלה לקואליציה "השמאל – קשת בענן" – בה חברים ההתחדשות, מפלגת הקומוניסטים האיטלקיים, הירוקים והשמאל הדמוקרטי. בהליכה המשותפת ירד כוחן של ארבע המפלגות מ-10 אחוז מקולות הבוחרים ל-3; והן אבדו כשלושה מיליון קולות. זאת, לעומת הבחירות הקודמות.


בדברי הפתיחה לישיבת הנהגת המפלגה הדגיש ג’יורדנו כי הסיבות למפלת השמאל העקבי בבחירות הן שתיים: אטימות הממשלה יוצאת, ממשלת פרודי שזכתה לתמיכת המפלגה, לכל הדרישות החברתיות והפועליות וקיטוב שחל במפה הפוליטית בין הימין לבין המרכז. אך לדבריו קיימת סיבה בסיסית הרבה יותר למפלה הצורבת: השמאל העקבי האיטלקי איננו מסוגל להציב בפני הבוחרים אופציה ערכית משמעותית לשינוי החברתי מן היסוד. הוא קרא לחזק את הקואליציה הקיימת עם מפלגות השמאל הנוספות. בדיון, שלפרקים היה קשה וקולני, הכריז ההיסטוריון פול גיזנבורג "לא צריך להוביל דיון זה לפילוג המפלגה. אל תכריחו אותנו לבחור באחד משני הפלגים". כאמור, הצעת השמאל בתוך המפלגה שקרא לחיזוק המפלגה על חשבון קואליציית השמאל זכתה לרוב של 98 קולות לעומת 70 קולות להצעת הסיכום של ג’יורדנו.


החלטה זו היא סתירת לחי קשה לנשיא המפלגה ומנהיגה ההיסטורי, פאוסטו ברטינוטי, הנמנה עם המתפרטים, אשר פעל להפיכת הקואליציה למפלגה פוליטית מאוחדת ובה ההתחדשות הקומוניסטית תהפוך ל"זרם המייצג את התרבות הקומוניסטית". יצויין שהרוב החדש, השמאלי, בתוך המפלגה מורכב מכמה זרמים ואחד מהם "להיות הקומוניסטים" שלל מתחילת הדרך את הקמת הקואליציה, ופועל עתה לאיחודן של שתי המפלגות הקומוניסטיות הקיימות. שתי המפלגות הוקמו ב-1998, כאשר מפלגת ההתחדשות החליטה לצאת מן ממשלת פרודי הראשונה. אז, הוויכוח הקשה בתוך המפלגה גרם לפילוג ובעקבותיו הוקמה מפלגת הקומוניסטים האיטלקיים. במפלגה זו, ובראשה המזכ"ל אליבריו דיליברטו, הקריאה לאחדות השורות היא חד-משמעית. במהלך ישיבת הוועד המרכזי שלאחר הבחירות הוחלט לקרוא להקמת "אסיפה מכוננת" לאחדות השורות של הקומוניסטים האיטלקיים. עוד הוחלט לקיים ועידה בחודש יולי – בדומה להחלטת ראשי ההתחדשות המתפרטים.

תגובות
נושאים: מאמרים

53 תגובות

 1. היינו מתים לתוצאה כזאת הגיב:

  כיום חד"ש מקבלת בערך 2.5% מקולות המצביעים. מכן שתוצאה של 3% תגדיל את כוחנו ב-20%.

 2. גם בברית המועצות הגיב:

  העדר קומוניזם הביא לקריסה. גם בסין. גם בקיבוצים. לעזאזל עם העדר הקומוניזם הזה.

 3. ראינה לח’ ציונה הגיב:

  מדוע לא תשקלי שינוי שם? האם עולה על דעתך להציג עצמך בציבור ערבי בשם ציונה? השם שניתן עלידי הורינו אינו חקוק באבן, וניתן לשנותו אם סותר תפיסות יסוד, כפי שפירטו הח’ ברכה ובורשטין.

 4. ציונה הגיב:

  בפיסקה האחרונה – המילה ה-15 – מתפטרים ולא מתפרטים.

 5. לקוראי איטלקית הגיב:

  לקוראי איטלקית מומלץ לקרוא את המאמרים המתפרסמים בעיתון היומי של מפלגת ההתחדשות הקומוניסטית "ליברזיונה". נמת המאמרים היא שהיעדר קומוניזם היא היא הסיבה לנפילה בבחירות האחרונות. להלן הלינק:
  — קישור —

 6. בקרוב אצלנו הגיב:

  המפלגה הקומוניסטית הישראלית צפויה גם לתוצאות כאלה במערכת הבחירות הקרובה או בזו שאחריה. הקומוניסטים הוותיקים צריכים להבין שלא משנה כמה ינופפו באג’נדה הירוקה החדשה שלהם, אנשים לא יצביעו למפלגה אנטי ציונית שגולשת לכיוון הלאומנות הפלסטינית. המפלגה מזניחה מאבקים חברתיים שהיו צריכים להיות זירת הפעולה העיקרית שלה כמפלגה קומוניסטית, כגון מאבקי עובדים, סטודנטים, מובטלים וכדומה, וזאת לטובת מאבקים סקטוריאלים, שהם חשובים אמנם אבל לא על חשבון הפקרת מעמד הפועלים הישראלי.
  בנוסף, יש בשנים האחרונות תופעה של NGO-יזציה של השמאל בארץ, כאשר את ההישגים החשובים יותר כמו המאבק נגד הגדר השיגו אנרכיסטים וקבוצות שלום עצמאיות, ואת המאבק בהפרטה מובילות עמותות לא-מפלגתיות. אין לפעילים חברתיים יותר צורך בהצבעה בשביל לבטא את השקפותיהם, והם מעדיפים סוגים שונים פעולה ישירה ותקשורתית, או לחלופין עתירה לבג"ץ, על פעילות פרלמנטרית. בנוף כזה מאבדת המפלגה הקומוניסטית את תפקידה כגוף שאמור "לארגן את ההמונים".
  לא באתי עם פתרון או עם אסטרטגיה שצריכה מק"י לאמץ מול מצב הנוכחי. אבל ברור לי שדרוש פיאסקו אמיתי, כמו אי-עבירת אחוז החסימה, בשביל שהמפלגה תתעורר מהתרדמה שלה. אי אפשר להמשיך כאילו היינו בשנות ה-60, עם ברית מועצות חזקה ועשירה שמסבסדת את המפלגה. צריך לעבור סוג של חידוש. בשום מקום בעולם מפלגה קומוניסטית לא מצליחה, והכדור עובר לרוב למפלגות "רביזיוניסטיות" כאלו ואחרות. צריך ללמוד מזה.

 7. ד. וייס: קץ הקומוניזם באיטליה? הגיב:

  לראשונה מאז נפילת הפאשיזם באיטליה, הקומוניסטים מגוון כלשהו אינם מיוצגים עוד בפרלמנט האיטלקי.

  איטליה זאת לא סתם מדינה מבחינת הקומוניסטים. שהמ"ק באיטליה היתה המ"ק הגדולה ביותר בעולם המערבי ובשלב כלשהו זכתה אפילו לכשליש מהקולות. איטליה נראתה לרבים כמקום הקרוב ביותר להשתלטות קומוניסטית על מדינה מערבית בדרך של בחירות (טקטיקת ‘הפשרה ההיסטורית’ של אנריקו ברלינגר – מי זוכר?), אבל בטרם הגיעה המפלגה ליעדה היא קרסה פוליטית ואח"כ גם אירגונית כשהיא מקדימה בקריסתה את האימפריה הסובייטית ו’מפלגות אחיות’ לרוב. רוב המפלגה השתחרר מהדוקטרינה הקומוניסטית והפך לסוציאל-דמוקרטים ואילו השמאל הקיצוני ניסה לסובב את גלגל ההיסטוריה לאחור ולהצליח במקום שגדולים וחזקים ממנו כשלו.

  עכשיו הגישו הבוחרים לשמאל הקיצוני את החשבון ושלחו אותו החוצה והביתה באמרם: לקומוניזם אין מקום במאה ה-21.

 8. לד’ וייס / בנפאל חושבים אחרת הגיב:

  לד’ וייס הנכבד: בנפאל חושבים אחרת. וגם ברחבי אמריקה הלטינית סבורים אחרת. אפילו בארץ יש אלפים, יהודים וערבים, החושבים ממש אחרת!

 9. אנג’לו הגיב:

  ואולי דווקא הפרטה יותר מתאימה מהתפטר?

 10. גיא אלסטר הגיב:

  לד’ וייס- באמת נראה לך שתוך שנה וחצי שינו שלושה מיליון אנשים את דעותיהם באופן כה נחרץ?הסיבה העיקרית היא חוסר האמונה בכל האיחוד המלאכותי הזה, שגם אני הייתי נגדו ואי העשייה בעת שהיו בקואליציה.גם בארץ אני חושב שצריך עם להפסיק עם חד"ש, ולרוץ בתור מק"י.

 11. מלאכו הגיב:

  ואולי דווקא מטורפו מתאים יותר מאנג’לו?

 12. לגיא הגיב:

  כן, ואז לקבל שלושה קולות וחצי ולהשאר מחוץ לכנסת. הרי כל יכולת ההישרדות של המפלגה נובע מהיצמדותה לחזית, כך היא יכולה לשדל כל מיני קבלני קולות ושאר טיפוסים מפוקפקים, וכך היא גם יכולה לגרד קולות מכל מיני פעילי מגזר שלא באמת יודעים מה זה קומוניזם או מתעניינים בזה אבל כמהים לתקציבים.
  במחשבה שניה, כן, ראוי לרוץ בתור מק"י, בשביל להפסיק עם הפארסה הרקובה הזאת ולהתפגר טוטאלית.

 13. חררדו הגיב:

  השינוי הוא גם בעירית רומא…. אויייש!

  — קישור —

 14. ASHER FROHLICH הגיב:

  לד.וויס=
  יש לך בעייה של התכוונות והפקת לקחים=

  המפלגה הקומוניסטית האיטלקית לא הייתה לעולם "שמאל קיצוני".השתתפה בממשלות רבות ואף הקימה שותפות עם הסוציאל דמוקרטיה.
  ה"לקח" של המפלה האחרונה היא לא שאין מקום לקומוניסטים במאה ה21,אלא שאין מקום לקומוניסטים כאלה.ממש לקח הפוך !

 15. ASHER FROHLICH הגיב:

  לראינה:

  את הצעת לציונה לשנות את שמה. האם נראה לך שהצעה כמו לשנות שם של הרבה חברים או אנשים עם שם "גיאד" צריכים לשנות את שמם??
  מותר וצריך לקיים וויכוח על הציונות כמו שמותר וצריך לקיים וויכוח על תנועת שחרור לאומי פלסטינאי ואפילו של כל עם אחר.
  כל נסיון להפעיל אמות מידה כפולות ושונות תלוי עם מי מדברים הוא סה"כ לאומנות לצד זה או לצד האחר,אבל לא יותר מזה.

 16. ראינה, תשובה לאשר הגיב:

  אני רואה הבדל בין שם כמו יהודית לבין שם כמו ישראלה או ציונה. ציונה/ישראלה זה שם פוליטי-ציוני-קולוניאליסטי בעיני. אם פעיל/ה מספיק מפותח/ת כדי להבין את הפוליטיקה של האיזור, אפשר לצעוד צעד קדימה ולשנות את השם הפרטי. ויש דוגמאות לפעילים מתקדמים שעשו דבר כזה.

  ג’יהאד זה משהו אחר כי זה קשור לדת האיסלם ולא לפוליטיקה.

 17. יובל הלפרין הגיב:

  הדיון בעניין השמות מזכיר לי את פעיל השלום האנרכיסטי הידוע תומא שי"ק ז"ל.
  פעם הוא שמע באוטובוס שחזר מהפגנה שלמישהו קוראים "אלחנן", והוא מיד שאל אותו אם הוא חשב לשנות אותו.

  שמו השני של תומא היה "ישע-יהו".
  תומא היה אחד מתלמידיו של ישוע מנצרת.
  ושי"ק, לפני אחת הסברות, הם ראשי תיבות "שם ישראל קדוש".

  ובקשר לשם "ציונה", כשארונו של פרופ’ אבו רונוד הגיע לקבורה ביפו לאחר ניסיונות מצד השב"כ למנוע זאת, חשבתי שכדאי לשיר על קברו

  ציון תמתי
  ציון חמדתי
  לך נפשי מרחוק לי הומייה
  אשכח ימיני
  אם אשכחך יפתי
  עד תאטר בור קברי
  עלי פיה.

  בכלל, יש המון שירים ארכי-ציוניים שאפשר לסובב אותם כמו בומרנג.
  שמעתם מה המתנחלים שרים?!

  כי תצא למלחמה
  על אויבך
  וראית סוס ורכב
  עם רב ממך

  לא תירא מהם,
  לא תירא
  כי השם אלוקיך עמך.

 18. טריק עלי הגיב:

  לנוכח כל השרשור הזה, אין מנוס מהמסקנה כי הפרטת המפלגה הקומוניסטית האיטלקית (ומפלגות קומוניסטיות אחרות) היא הצעד האחרון שניתן לנסות בדרך לשיקום ההגמוניה הקומוניסטית.

 19. לא מפתיע הגיב:

  הצעתו של טריק עלי מייצגת בנאמנות את הקו ההזוי של ה-New Left Review, שעושה הכל בשביל להיראות כמה שיותר New וכמה שפחות Left.

 20. מיכאל שרון ליובל: אזרח העולם תומא שיק הגיב:

  לא ידעתי שתומא שיק, אזרח העולם מס"2 שהנפיק פספורטים של אזרחות העולם, האיש הקסום הזה, היה תלמיד של ישוע. בשנת 1976 הוא הצטרף לקבוצה של 7 אנשים שנימניתי עליה, כשהמטרה היתה לייסד קומונה, בראש פינה או בסביבת ראשון לציון בשטח חקלאי. היו שיחות חכמות רבות איתו, כולל שיחות נפש.

  זכרוני מתומא שיק
  — קישור —

  השערה על רציחתו הניתעבת בהונגריה
  — קישור —

 21. ראינה, נו באמת… הגיב:

  השמות ישראל/ה וציוך/ה הם כמובן שמות שמקורם בתנ"ך (ישראל הוא שמו השני של יעקב) ושהתקיימו הרבה לפני שנוסדה הציונות המודרנית. קונטציות פוליטיות עכשוויות לשמות אלו אינן פוסלות את השם ממש כשם שקונטציות פוליטיות עכשוויות לא פוסלות את השם "ג’יהאד". אבל יש לי תחושה שאת יודעת זאת היטב…

 22. נביל מהגליל למיכאל שרון: האם זקני ציון רצחו את שיק בהונגריה? הגיב:

  קראת משהו על כך בפרוטוקולים שלהם?

 23. מיכאל: עוד על תומא שי"ק הגיב:

  באותו מקום, עוד דברים על תומא שי"ק

  — קישור —

  ועוד על רציחתו הניתעבת
  — קישור —

 24. יובל למיכאל הגיב:

  תירגע, גם אני הכרתי והערכתי מאוד את תומא שי"ק למרות חילוקי הדעות בינינו.
  כאן הזכרתי אותו רק בדרך אגב.

 25. פשקויל לראינה ומיכאל הגיב:

  ראינה: הרעיון לשינוי השם "ציונה" הוא מגוחך, מה גם שהמגיב אשר פרויליך נתן לך תשובה כהלכה עם השם "ג’יהאד".
  אז נכון ש"ג’יהאד" קשור לאיסלם ולא לפוליטיקה אבל כל שוחר זכויות אדם, לא כל שכן מי שנפגע מטרור איסלאמי עלול להיפגע מהשם "ג’יהאד" בדיוק כמו מי שמתאבל על הנכבה ופוגש בציונה שלנו, אז די לצביעות.

  מיכאל: הבאת לינק "עוד דברים על תומא שי"ק"
  שלא קשור לכלום ובטח לא לתומא שי"ק.
  מה דעתך להיות יותר קוהרנטי וברור?

 26. פשקוויל למיכאל הגיב:

  במקרה אני עובד בסניף ישראלי של חברה גרמנית.
  ביום השואה עצמו קיבל קולגה שלי מייל בעניין מקצועי לחלוטין, וזה היה משהו כזה:
  "בשביל מידע נוסף אנא פנה למייקל היטלר".

  בנוסף לזה אני מכיר אישית מאמן ספורט גרמני שעבד בארץ ושמו הפרטי אכן אדולף.

  אלו החיים, מה לעשות, ואני לא מצפה מאיש לשנות את שמו על מנת לא לפגוע ברגשותי.
  מעשיהם ודעותיהם הרבה יותר משמעותיים בעיני.

 27. מתן למיכאל הגיב:

  הדוגמה שהבאת קולעת ביותר!

  וגם רציתי להגיד שאני קורא את כל הודעותיך ומרגיש משיכה לנצרות ההומנית. ומי יודע, אולי זה יזרז את הישועה ותחיית המתים?

  ולראיה,
  — קישור —

 28. מיכאל למתן ב’ הגיב:

  רק עכשו היבחנתי בתוכן ההודעה בקישור. לראשונה קראתי במהירות, שכן כתבתי משהו, והתעורר בי הרושם ששוב מדובר באיזו השמצה כלפי.

  בינתיים מסופר רק על אדם אחד, אלוהות מגולמת באדם, שקם מן המתים, עשה סימולציה של קרבן, כדי שאנו, בני האדם, שוב לא נרשיע זה את זה ונקריב כקורבן זה את זה. רק לאלוהים מותר להקריב וגם זה את עצמו בלבד, לא לנו,

  וזאת רק הקרבה מדומה, שכן ישוע קם מן המתים, והשליח פאול אומר בהקשר זה: מוות, היכן ניצחונך? וניצחון עקרון המוות אינו אלא הקירבון ההדדי, וההרשעה, הנוטעים את המוות בקירבנו. וזה מנוגד לכל מה שנותן חיים. אור העולם, עקרון האהבה החיים והשלום עלי אדמות במקום המוות, הקרבן, ההרשעה. תודה שזה נשמע לא רע… ביחוד שנביאי ישראל האחרונים אומרים "מה בצע לה’ בעולות וזבחים"?

  בינתיים אנשים לא קמים מהמתים, אבל גם אין לדרוש מעזתי שישיר התקווה ויגיד "יס סר" לשב"כ, פרט לאלה שמוכנים לקבל תשלום עבור זה.

 29. למיכאל על השם אדולף הגיב:

  דווקא הסתובבו לא מעט ישראלים עם השם אדולף, כולל מי שהיה המג"ד של אבי (אפרופו שריון) במלחמת ששת הימים. לאימי היה דוד ששירת בצבא ארה"ב במלחמת העולם השניה (כמ"פ של חיילים אפרו-אמריקאים, אגב) ושמו היה אדולף. הוא אומנם העדיף להתקרא "אל" אבל לא שינה את השם.
  יש מי שחושב ששם שניתן לו הוא ראוי משום שהקונטציות המקוריות שלו חיוביות. ואגב, יש לא מעט חרדים קיצוניים, אנטי ציוניים מובהקים, ששמם הפרטי ישראל.

 30. ראינה הגיב:

  למגיבים השונים, תודה על הערתכם. ועם זאת, אני עומדת על דעתי: אין שום סימטריה בין התליין לקורבן, בין המדכא למדוכא, ואין להשוות בין לגיטימיות השם ג’יהאד לבין שמות דכאניים של ישראל או ציון.

 31. פשקוויל לראינה הגיב:

  אז עכשיו גם השם "ישראל" הוא דכאני?
  אני מבין שאין לעניין סוף…

  חבל, מפני שהטענות שלך הן בפירוש מה שמכונה "שמאל סהרורי".

  נניח שאני גר ברמת-אביב (שיח-מוניס לשעבר) עושה מילואים בשריון ושמי הוא "ישראל גולדשטיין", אז כל שיחה שלי ערבי היא מפח נפש מעצם קיומה מפני שכל כולי סמלי דיכוי קולוניאליסטי, אבל מה לעשות שאני שמאלן בן שמאלן וחפץ בדיאלוג בין יהודים לערבים?
  אני מניח שבעינייך זה פרט שולי ולא חשוב, העיקר שהערבי לא יעלב.
  מבחינתך אני אמור לנטוש את חבריי הטובים מהגדוד, לשנות את שמי הפרטי, את שם משפחתי, ולעבור לגור ביישוב שאין בו סימן וזכר למושבה ערבית עתיקה…

 32. מיכאל לפשקוויל: שם להסתובב בו הגיב:

  תגיד, היית מסתובב בתל אביב, ירושלים, עמנואל או בני ברק ואפילו בברונקס עם השם "אדולף" (לא היית משנה זאת ל"אדי" "עדי" או משהו כזה?); ואפילו (סמיון) "פטליורה" או "בוגדן" (חמלניצקי) אף על פי שהאחרונים הם (רק) סמל ללאומנות האוקראינית?

 33. מיכאל למתן הגיב:

  הקישור שנתת הוא מ-ynet . לא ברור מה אתה רוצה, איני מפרסם הודעות שם.

 34. ראינה הגיב:

  הצעה: מדוע שהמערכת לא תתקין פילטר אוטומטי שפוסל כל הודעה עם קישור ל-YNET בתור פרופגנדה ציונית?

 35. למיכאל על השם אדולף הגיב:

  אני זוכרת בתור ילדה (וזה היה לפני 20 שנה) אותנו חוגגים יום הולדת לסבא שלי במסעדה רומנית באשקלון. ובמסעדה עוד כמה אנשים חגגו יום הולדת – לקרוב שלהם – ששמו אדולף! והיו שם נגנים שהכריזו "מזל טוב לאדון אדולף" ואנחנו הילדים צחקנו, כמובן.
  מה עניין שמיטה לכלי מיטה?
  היה שם אדולף לפני היטלר, והשם קיים גם אחרי.

  אגב, מליונר מפוקפק מסויים, שתורם מליונים לכל מיני מטרות מסיבותיו הוא, והוא גם הבעלים של בית"ר ירושלים, נושא שם משפחה שמעיד – אשכרה מעיד! – על השתייכות אבות אבותיו להיידמאקים שהחריבו את קהילות פולין בפרעות ת"ח ות"ט.
  אז?

 36. תרזה, לראינה הגיב:

  את בטח צעירה מדי, אבל האם שמעת במקרה על פרופ’ ישראל שחק? הוא היה מגדולי התועמלנים האנטי-ציוניים והאנטי-ישראליים! זה ששמו ישראל, לא הפריע! מספיק עם הקשקושים הלאומניים…

 37. ועוד למיכאל – הפעם בעניין סמיון הגיב:

  סמיון הוא שמעון.
  ורבים יוצאי ברה"מ ששמם סמיון. מה פסול בו? רק משום שהיה אחד צורר ישראל ששמו הפרטי סמיון?

 38. לראינה הגיב:

  כי למערכת יש שכל.
  הייתי מציעה למערכת, לעומת זאת, לפסול את כל ההודעות שפוסלות מגיבים על סמך שמם / מציעות למגיבים לשנות את שמם / מציעות למערכת לפסול הודעות על סמך הקישורים המופיעים בהן.

 39. מיכאל לתרזה: שלא לשמה הגיב:

  השם הוא "ישראל שחק" ולא רק ישראל. יש הבדל.
  ההוראה מזכירה: ישראל שוחקת (את רוח האדם? את העם הכבוש והנירמס?) , שחיקת ישראל וכיוצא בזה. יש כאן מעין אמירה. בדומה ל"ישראל מדכאת". גם שוחקת וגם נישחקת. גם אם לא התכוון לכך, הרי שלא לשמה בה לשמה (תרתי משמע). כאילו השם היה "אדולף פוץ, אדולף רשע, אדולף פרע".

 40. מיכאל: הגידו כן לפילטר הגיב:

  מצטרף להצעתה האנושית והמועילה של ראינה. גם מהטעם שהתגובות הפרועות ונביחות הדם של המגיבים ב-YNET אינן ראויות למאכל אדם, ומחבלות בנפשות רבות, תוך הבאת סיוטי לילה.

 41. פשקוויל לראינה הגיב:

  מה דעתך שמערכת הגדה תתקין פילטר אוטומטי שפוסל כל הודעה שמביעה דעות חד-צדדיות אוטומטיות כנגד ישראל, ולא מסוגלת לקבל שום ביקורת כלפי הצד הפלסטיני?

 42. מוישה וינלטור הגיב:

  אני בכלל בעד פילטר שפוסל את כל התגובות המועלות לאתר.

 43. נפתלי הדג הגיב:

  אם כבר מתפלפלים עם משמעותיות נסתרות, אולי "ישראל שוחקת" בשין שמאלית, דהיינו צוחקת קלילות, בשביעות רצון, לנוכח כל התגובות כאן.

  ועוד בכיוון הנסתר, עשיתי חיפוש על "ישראל שחק" ובין ההתייחסויות הראשונות עלתה ידיעה על קשר לנזירים ישועים והופעתו הראשונה של סימן המגן דוד.

  — קישור —

 44. גם אני עשיתי חיפוש הגיב:

  ומצאתי מאמר מעניין יותר, מ"מצפן" ב-79′.
  — קישור —

 45. לראונה הגיב:

  למיכאל שרון קוראים מיכאל. הוא נולד פה בארץ. אם את לא רוצה שיקראו לך "ראו-נה", תפסיקי לשנות לאחרים את השמות.

 46. ראינה הגיב:

  תודה למיכאיל על ההזדהות

 47. מיכאל הגיב:

  לראינה: מיכאיל? למה דווקא? שם הקיצור ברוסית הוא מישה, אבל אני דווקא אזרח פולני. שמי גם מישל (צרפתית), מישאאל (גרמנית), מיכה (בערבית?) ספרדיה אחת קראה לי מיגואל. יש כאן כוונה כלשהי? גחברה גרמנייה אחת בשם פייה מארייה אחת קראה לי מישל ואחר שברול ואחרת – מישאאל. וגם הארכאנג’ל מייקל.

 48. לראינה הגיב:

  אשמח לדסקס איתך על שמות מסוג שמות השדים (השד בלייעל, בעלזבוב, בלפגור, יורינום, אמדוסיאס, אשמדאוס, השדה אשתורת), יש לי ספר נדיר שקניתי פעם באן פרנסיסקו על אלכימייה, שדים, וכד’, מאוייר כולו בציורים מאירי עיניים ומשובבי לב. וגם על מסעות לערבות נידחות, מסע שורשים לפולין, סין וקטאר ולא רק

  במלוא ההוקרה

  — קישור —

  מ.ש.

 49. ראינה הגיב:

  וואי ואיי תראו מה גרמה יוד אחת קטנה שנכנסה לי בטעות הקלדה.
  מה הרגישות הזאת? אם כבר, מיכאיל זה כ"כ גרוע שהקפיץ כמה מגיבים? הזה בגלל גורבצ’וב המנוול שפירק את האימפריה הסובייטית? מתנצלת מראש על כל שיבוש אפשרי אחר.

 50. לראינה הגיב:

  לא, זה בגלל שאת מנסה לשנות לאנשים את השמות.
  אם לא היית מציעה לכל ישראל/ה וציון/ה לשנות את שמם, לא היינו שמים לב לפליטת המקלדת שלך.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים