הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 ביוני, 2008 8 תגובות

מאז הקמת המדינה, קברניטי ישראל התפתו להאמין שהיא תישרד באזור על יסוד עליונות צבאית. האוריינטציה צרת המוחין של ישראל על עליונות צבאית השתלבה היטב עם צרכי המעצמות האימפריאליות שביקשו להגן על זכויות היתר שלהן. מאז ועד היום, נתונה ישראל במאמץ מטורף לטפח את עליונותה הצבאית, על כל צורותיה, אל מול חזית מתרחבת של שנאה ועוינות בקרב עמי האזור. העוצמה הצבאית הישראלית דומה לעוצמתה של מדינה אירופית גדולה, אך חרף העליונות הצבאית היא הולכת ומתרחקת מהשלום ומהביטחון.

פעם הפרשנים מטעם ניסו לשכנע אותנו שישראל מתגוננת. כעת, הטענה שישראל עלולה לאבד את עליונותה הצבאית המכרעת ואת המונופול הגרעיני שלה באזור הינה סיבה מספקת למלחמה תוקפנית. הפעם נגד איראן.
אין אנו חשים אהדה כלשהי לפועלה של ממשלת איראן. אך ברור לכול שהסכנה למלחמה חדשה באזור, קטלנית הרבה יותר מאלה שקדמו לה, באה דווקא ממדיניות ישראל… ומהזרם הבלתי פוסק של האיומים המגובים בתמרונים צבאיים שהיא נוקטת.


הסכנה המוחשית של מלחמה מצד ישראל נגד איראן מקורה בניסיון נואש מצד ארה"ב וישראל להמשיך להכתיב את הסדר היום הפוליטי והצבאי באזור. השליטה המעשית על מקורות האנרגיה ועל בארות הנפט מצריכה מעגל מתרחב של אלימות חדשה, מעגל של הרס והרג לא יתואר.
יש יסוד לחשוש שהיוזמות הדיפלומטיות האחרונות מצד ממשלת אולמרט-ברק משמשות כיסוי להכנות למלחמה תוקפנית במימדים שלא הכרנו אפילו באזור רווי דם וסבל זה.


אנו חוזרים ומזהירים שמלחמה יזומה נגד איראן, שסכנתה מוחשית, לא תפתור שום בעיה ואין לה שום הצדקה פוליטית, ביטחונית או מוסרית.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. עלי הגיב:

  המערכת חושבת שגרעין בידיים אירניות ובידי ארגוני הטרור יהפכו את העולם
  ליציב יותר
  ועוד
  אני לא חושב שמישהוא מבין למה המערכת מתכונת
  כאשר היא אומרת שמטרת התקיפה באירן
  היא לשמירה על ההגמוניה של יצור הנפט
  האם התקיפה תהיה נגד שדות הנפט
  ובתי הזקוק באירן ?
  האם לדעת המערכת יונחתו גייסות למטרת כיבוש
  קרקעי של אירן ?
  הטעון של המערכת נראה לי מופרך לחלוטין !

 2. לראינה הגיב:

  אילו "הישגים אנטיאימפריאליסטים גדולים" יש למהפיכה האירנית?

 3. ראינה מונס הגיב:

  מאמר יפה, אך מדוע המערכת צריכה להצטרף למקהלה הפרו-אימפריאליסטית ולהצטדק מראש "אין אנו חשים אהדה כלשהי לפועלה של ממשלת איראן"?

  למהפכה האיראנית הישגים אנטיאימפריאליסטים גדולים, ויעידו על כך גם ארגוני השמאל שתמכו בחומייני גם כשהוא הוציא את פעיליהן להורג בסיטונות. ואם הם, שהיו שם, הרגישו צורך לתמוך במהפכה המוסלמית למרות הקורבן הגדול שהיה צריך להקריב, אז מי אנחנו שנמתח ביקורת מתוך המחנה האימפריאליסטי?

  היו ציטוטים בהקשרים קודמים באתר למפלגות וארגונים שמאליים שתמכו במהפכה האיראנית, כולל מפלגת הטודה והמפלגה של האינטראוצינול הרביעי הטרוקצסטי.

 4. עזבו אותכם הגיב:

  בחייכם, כל מי שבעניינים יודע שזה הכל טריקים בשביל להקפיץ את מחירי הנפט. לא תהיה שום מתקפה. לא כשהצבא האמריקאי אוכל חול בעיראק ואובמה מוביל ב-15%.

 5. יובל הלפרין לראינה הגיב:

  אני לא חבר במערכת, אבל במקרה הזה אני שותף לדבריה.
  כתוב שאין אנו חשים אהדה כלשהי לפועלה של ממשלת איראן כי אין אנו חשים אהדה כלשהי לממשלת איראן.
  את בעצמך מודה שהמשטר החומייניסטי הוציא להורג בסיטונות פעילי מפלגות שמאל, ואת תוהה למה אנו לא חשים כל אהדה לפועלה של ממשל איראן?
  וגם אם לא היו מוציאים להורג איש, אין לי אהדה לממשלת איראן כי הדת היא אופיום להמונים. כשתהיה לי אהדה לפועלו של זאב רוזנשטיין אולי אשקול לחוש אהדה לפועלה של ממשלת איראן.

  מה שכתבת על מפלגת טודה היה נכון אולי לתחילת המהפכה, או להתנגדותם למעבר למשטר ליבראלי פרו-אימפריאליסטי או לתקיפה אימפריאליסטית. זה היה עיקר המסר בהודעה ובזה צריך להתמקד היום.
  אבל אהדה? הרי טודה ממשיכה להתקיים כאופוזיציה במחתרת למרות הסכנה הכרוכה בכך. אז בבקשה אל תתייחסי לטודה רק כשנוח לך.

  ההתנגדות השמאלית למשטר באיראן היא התנגדות מהותית, בעוד ההתנגשות הדיפלומטית שלו עם האימפריאליזם היא נסיבתית וחולפת. כשתקום חלופה סוציאליסטית במזרח התיכון האימפריאליזם יחבק בשתי ידיו את הפונדמנטליזם, ואולי אפילו לפני זה. כפי שהוא מחבק את המשטר בסעודיה וכפי שהוא חיבק חימש את המוג’הידין באפגניסטאן.
  הפונדמנטליזם והאימפריאליזם הם שותפים אסטרטגיים ומשלימים זה את זה באופן דיאלקטי, גם כשהם יורים זה בזה.

  מבחינתי יחסנו למהפכה האיראנית צריך להיקבע, בקווים כלליים, על פי היחס למטיפים פונדמנטליסטים בתחומי ברית המועצות ברוב שנות קיומה (לא בעידן הקיצוני של סטלין). חופש פולחן כן. חופש הטפה ופוליטיקה דתית – לא.

 6. יובל הלפרין הגיב:

  אחת שתיים שלו ארבע חמש
  יש דבורים פה – דבש פה יש.

  שש, שבע, שמונה, תשע, עשר
  עם דבורים שוב יש לי עסק.

  אחת, שתיים, שלוש, ארבע, חמש
  דבש יותר לא אבקש.

  שש, שבע, שמונה תשע, עשר
  לא רוצה עם דבש שום קשר!

  מוקדש לדוד סם לכבוד יום הולדתו ה-232, וכמובן גם לבנו המופרע.

 7. אורנה לביא הגיב:

  תקון כללי: הכותרת – לא למלחמה – לכל מלחמה!
  ומזה נובע התיקון (התוספת) למאמר כולו.
  להלן התוספת (בתחילת המאמר):
  * המלחמה נגד אירן איננה רעיון טוב, בלשון המעטה. זו אמירה נכונה לגבי כל מלחמה.

 8. מישקפופר הגיב:

  מעניין מה המפגינים באירן חושבים על המאמר?
  האם באמת המערב המנוון החיי חיי נועם הוא האלטרנטיבה שאותה מחפש האירני הממוצע
  או חיים הוגנים ברפובליקה איסלמית בעלת ערכים ומסורת
  אכן לא קל

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים