הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 ביוני, 2008 79 תגובות

לומר שישראל מקבלת את התהדייה בפנים חמוצות זה לומר את המעט. זמן קצר לפני תחילתה הספיק ראש הממשלה לאיים על החמאס – חיבוק אמיתי כהכנה לרגיעה. גם העיתונאים לא מתרגשים: "רק לא להתאהב שוב בשקט" מזהיר רון בן ישי באתר "ווינט". את הצבא לא צריך לשאול, הם בטוחים שטמונה כאן מלכודת אדירה, משום שהחמאס רק יתחזק ויאגור נשק. ערוץ 10 הקפיד לשדר בערב התהדייה כיצד מעבירים בציר פילדלפיה כמויות נשק עצומות במנהרות התת-קרקעיות.

גם בציבור הרחב לא מתקבלת הרגיעה בשמחה – כך לפחות לפי הטלוויזיה: כולם חרדים שזה רק תכסיס והפסקת ירי הקסאמים היא עניין זמני ביותר.


מה קרה? הייתכן שגם אזרחים לא ישמחו לשמע הבשורה? כנראה שלא – הציבור מאוכזב ככל הנראה מרגיעה שלא באה אחרי ניצחון צבאי. אזרחית אחת מהדרום אף אמרה: "שצה"ל יגלח את עזה!". כך הפכה במקומותינו התהדייה לתשעה באב.


להנהגה הישראלית (ולצערי גם לחלק גדול באוכלוסיה) קשה מאוד להשלים עם התהדייה. ברור לכל כי ישראל הגאה, בעלת הצבא העצום, מעולם לא הייתה חולמת להסכים לתהדייה לו יכלה להכניע את הפלסטינים בעזה. גם במלחמת לבנון השנייה לא היה נעצר הצבא בבינת ג’בל לו יכול היה להתקדם עד לביירות ועד בכלל. הרי הניצחון הצבאי הוא נשמת אפינו ולא איזה הסכם רקוב כמו התהדייה. החוויה הגדולה המכוננת והמשחררת שלנו היא מלחמת ששת הימים כאשר צה"ל שעט קדימה, והשלים שלא הצלחנו ב 48′ – כיבוש ארץ ישראל המנדטורית בשלמותה… אין זה מקרה שאני מוצא בעקבות הסכם התהדייה אצל הטוקבקיסטים בעיתונות הנפוצה את הכמיהה לשוב ולהיכנס סוף סוף לרצועת עזה, כמיהה המושפעת מהגעגועים למופע ששת הימים, בו הראנו "להם" את נחת זרוענו.


והנה, הפעם נאלצנו להיכנס למשא ומתן עם החמאס (למרות שיכחישו כמובן שהיה מו"מ). הכעס והקבס גדול עוד יותר כאשר הדברים מתרחשים אחרי מלחמת לבנון השנייה, בעקבותיה נקבעה המשימה הלאומית החדשה- שיקום ההרתעה הצבאית שאבדה לישראל.המצער בכל הסיפור הזה הוא כיצד מצליחה הממשלה להמשיך ולהטעות את הציבור. הרי ניתן היה לצפות שהציבור יצא לרחובות ויתענג על הפסקת אש. הרי לפני הרגיעה תואר המצב הקיים ללא נשוא. לא רק האבידות בנפש וברכוש, גם הפחד והדאגה בין נפילות הקסאמים, ההפרעות הנפשיות ומה לא. והנה הסכם רגיעה, ולא כלום. האזרחים מהרחוב הפכו פתאום כולם פרשנים שקולים המתייחסים לתהדייה כפצצה מתקתקת. אינני יודע אם זהו מצב רוח אמיתי, או אולי לא יותר מהצלחה של ה"הסברה". הרי גם לפני כן, הצליחה ההסברה להוביל את דעת הקהל ללא עוררין. כיצד ניתן להסביר אחרת את ההפגנות הרבות ופעולות המחאה של תושבי שדרות נגד הממשלה, בהם הקפידו לדרוש מהממשלה "להיכנס" בהם. מעולם לא ראינו הפגנה של תושבי שדרות למען השלום עם השכנים.


עזה היא רק חלק אחד בתולדות הסכסוך הישראלי עם העם הפלסטיני, אבל גם הוא מוביל כמו הסיפור המקיף הציוני תמיד אל ההתחלה או כמעט התחלה. אפשר לעקוב אחריו גם לפי השמות הערביים (אליהם נוסף עכשיו גם השם "תהדייה") של השלבים השונים: תהדייה, הודנה, אינתיפאדה וכולם יחד מובילים אל השם המבטא את הכול, הנכבה.
התהדייה דומה ל"התנתקות" מעזה לפני שנתיים בדבר אחד מרכזי: שתיהן נעשו תחת אילוץ ובלי רצון. ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, שהיה מן המנהיגים הקיצוניים במדינת ישראל (וזה לא מעט במציאות הישראלית) לא התנתק מעזה מרצונו החופשי. הוא הבין שיהיה קשה להמשיך כך ויש להתפנות ולאגור את כוחותינו לשמירת הקיים – כיבושי הגדה. המנהיגים הנוכחיים ממשיכים את דרכו של שרון. אי אפשר להשלים עם ירי הקסאמים אבל בניגוד לכל להקות המעודדים, הם מפחדים להיכנס לרצועה מסיבות מובנות. על ברירת שלום ופשרה אמיתית עם העם הפלסטיני הס מלחשוב. כדי להבין את האיבה העזה של ערבי עזה כלפי ישראל, רצוי שנחזור ונסקור בקצרה את תולדות מעלליה של ישראל ברצועת עזה.


עזה, אהובתי


הישראלים התאהבו בעזה אך העזתים , מה לעשות, לא השיבו אהבה. בפעם ראשונה כבש צה"ל את עזה ב-1956 כאשר ישראל חברה למלחמה הנכלולית של צרפת ובריטניה להשבת תעלת סואץ, שהולאמה ע"י מצרים. המסע לא צלח, בריטניה, צרפת וגם ישראל נאלצו לסגת. ממבצע סיני ייזכר אולי יותר מכל הרגע בו הכריז בן גוריון באופן בומבסטי על "מלכות ישראל שלישית". החלום נמשך 31 שעות ובן גוריון נאלץ להסכים לנסיגה. אך הנסיגה משם לא הפסיקה את השיכרון הקולוניאלי המיתי-מודרני שעטף את ישראל והגיע לשיאו במלחמת ששת הימים.
הכיבוש השני של הרצועה בא בעקבות מלחמת 67′. כיבוש זה נמשך כידוע עד ספטמבר 2005 , כלומר 38 שנים! בשנת 48′ היו ברצועה מאה אלף תושבים אליהם הצטרפו מאה ושמונים אלף פליטים מיפו והדרום. אלה הטביעו חותמם על האוכלוסייה, אולי זה היה זה סימן לבאות: האינתיפדה הראשונה החלה בעזה ב 87′! אריאל שרון אמר בשעתו לנשיא קרטר כי הוא מצפה שבעוד 20 שנה יהיו ברצועת עזה והגדה מליון יהודים. אך גם הוא כמו בן גוריון לפניו נאלץ לסגת ("להתנתק") מעזה ב 2005 .
בכל אופן, אחרי 67′ החל הרומאן הישראלי עם הרצועה. נזכיר כאן רק שראש הממשלה לוי אשכול, (הנחשב משום מה למתון בין ראשי הממשלה של ישראל) ראה מיד את האפשרויות הגדולות הטמונות בהתיישבות בעזה (וברמת הגולן והגדה) וביקש לברר איך אפשר יהיה להתפטר מתושבי הרצועה – אף הגו תכנית שהציעה לטרנספר אותם לעיראק.


מכל מקום, כעת התפתחה האהבה הגדולה של ישראל לעזה במלוא עוצמתה. 7,500 מתנחלים השתלטו על 20% מן מהאדמה ועל יותר מ 20% מן המים של הרצועה, המקום הצפוף ביותר בעולם, בה חיו כבר יותר ממיליון נפש. ממשלת ישראל הייתה נדיבה: הפקעת האדמה, מימון, השקעות ותשתית כבישים וכמובן גם "ביטחון" למתנחלים כלומר הרבה חיילים של צה"ל, המון גדרות והמון עזתים הרוגים. המתנחלים נהנו מתמיכת הממשלה וכאשר נאלצו לעזוב, הרגישו כמגורשים שנעשה להם אי צדק משווע.


אך ישראל לא הסתפקה בהתנחלות בעזה. היא דאגה שלא תקום במקום תחנת כוח, כדי שהעזתים יהיו תלויים לחלוטין בישראל לאספקת אנרגיה . ישראל גם דאגה שלא ייחפר נמל עמוק כפי שהובטח, על מנת לפתח את תלותם של העזתים בישראל בנושא יבוא הסחורות והפיקוח על מיסי הנמל והבלו שיעברו תחת ידיהם. לימים לא יבינו הישראלים התמימים, הכיצד אנו מספקים להם חשמל ודלק כאשר הם יורים עלינו. אך בכך לא נתמלאה עדיין כוס התמרורים של העזתים. ישראל חסמה כל פיתוח תעשייתי וכך הפכה את הפלסטינים לעובדים זולים עבור ישראל כך שגם פרנסתם תהיה בידי ישראל. ישראל הקפידה לסגור המעברים מדי פעם כעונש קולקטיווי והשאירה רבים בלי פרנסה. האיסור על הקמתה של תעשיה מקומית תרם גם לכלכלה הישראלית – תושבי עזה נאלצו לקנות סחורות ישראליות.


הקולוניאליזם מצריך כמובן גם ביטחון – למתנחלים ולחיילים. כלומר, נוכחות צבאית מאסיבית, מסעי עונשים מתמידים, תשתית מתאימה כמו כבישים לצבא ולמתנחלים, גדרות והגבלת היציאה מהרצועה על ידי סגירת המעברים לפי שרירות ישראלית. הדיכוי מחייב כמובן גם חיסול ההתנגדות הפלסטינית ומכאן נוהג ה"חיסולים המכוונים" של לוחמים ואזרחים וכמובן גם חיסול מנהיגים כגון השייך יאסין ורנטיסי.


אצלנו אומרים לא פעם שעלינו להתנהג כמו עם "נורמאלי". האם הישראלים חשבו אי פעם מה צריכה להיות ההתנהגות ה"נורמאלית" של תושבי עזה? בפרט כאשר הם עומדים חשופים מול הצבא הישראלי ביבשה בים ובאוויר. קסאמים או מעשי אלימות כלפי ישראלים הם כמעט האמצעים היחידים שנותרו להם. אפשר לשער כי הלוחמים בעזה ברצון היו מחליפים אמצעים פרימיטיביים אלה תמורת מטוסים, טנקים, אוניות וכל שאר האמצעים הצבאיים המקובלים. מכל מקום, מאזן הקורבנות מגלה את המצב במלחמה בלתי שווה זו: מראשית שנה זו נהרגו 14 אזרחים ישראלים. שניים ע"י ירי רקטות מעזה, שניים ע"י צלפים מתוך הרצועה. באותה תקופה נהרגו ברצועת עזה 333 בני אדם ע"י הצבא הישראלי בהם 127 אזרחים ו 56 ילדים.


לסיכום סקירה קצרה זו, ניתן לומר כי משך 38 שנים שלטנו ברצועת עזה בצורה האכזרית והבלתי הומאנית ביותר. זה לא היה "ניאו קולוניאליזם" ולא "פוסט קולוניאליזם" זה היה פשוט קולוניאליזם פראי "קלאסי": ניצול ודיכוי בלי סיג ומעצורים. בהיסטוריה המודרנית של הקולוניאליזם השלטון הישראלי בעזה יירשם מן הסתם כאחד מפרקי הקולוניאליזם האפלים ביותר שידעה האנושות.


אך יש להזכיר כי האליטות של ארה"ב וארצות אירופה היו שותפים נאמנים בשלטון הקולוניאלי הישראלי. הם נתנו לדבר לקרות תחת אפם משך 40 שנה! בלי הסכמתן הפעילה או השקטה, לא הייתה ישראל מסוגלת לשלוט ברצועה וביתר חלקי פלסטין, הגדה המערבית וירושלים. אירופה הסתפקה במילים חסודות לעתים. לאחרונה, לאחר יציאת ישראל מן הרצועה, עומדות אירופה וארה"ב ומגישות לישראל תמיכה וסיוע, בעיקר בתחום הפוליטי – דיפלומטי. הן מציגות את ישראל כמגינה על אזרחיה ואת הפלסטינים כטרוריסטים…


קשה להבין כיצד אל מול עבר זה של שלטון ישראלי אכזרי הנמשך שלושים ושמונה שנים, בזמן בו נשמע איום מחודש לפלוש לעזה ובמציאות השברירית של התהדייה, לא נשמע קול אדיר של הציבור הישראלי האומר לממשלה ולצבא: די!


האם הציבור הישראלי באמת מסתפק בשטיפת המוח הציבורית ובדיווחים של כלי התקשורת? האם נימוקי "ההסברה הרשמיים" כגון: "אבל יצאנו מעזה", "שיפסיקו לירות ואז גם אנחנו נפסיק לירות" או "הם רוצחים אזרחים ואצלנו הריגת אזרחים זה "לא בכוונה", האם אפשר לבלוע את כל התעמולה הממשלתית הזאת בלי מחשבה ביקורתית כלשהי?


וכיצד יצאנו מן הרצועה? יצאנו מעזה ללא הסכם, בלי להסיר את המצור ביבשה בים ובשמיים. אנחנו חייבם לשאול עצמנו, כלום יתכן לצאת מרצועת עזה בלי הבעת צער ובקשת סליחה על כל שנות הכיבוש? האם איננו מחויבים לשלם פיצויים על השימוש באדמה והמים משך 38 שנה בעזה ועל ה"ווילה בג’ונגל" שהקמנו שם? האם איננו חייבים פיצויים על הריסות מאות ואלפי בניינים ברצועה? ומה עם האבידות בנפש? (כן משני הצדדים!). האם איננו חייבים לעצמנו חשבון נפש על שלטון אכזרי ושחצני על בני אדם אחרים במשך 40 שנה? אולי התהדייה היא פסק הזמן המתאים לחשוב גם על דברים שכאלה? ואולי כך נוכל להתחיל ברומאן חדש עם עזה ותושביה?

תגובות
נושאים: מאמרים

79 תגובות

 1. למיטב זכרוני הגיב:

  ישראל הרסה את אותן חממות לתפארת, יחד עם חלק גדול מהתשתיות בהם היו יכולים הפלסטינים להשתמש. ובכל מקרה מי היה עובד בחממות האלה? תאילנדים? הרי זה לא כאילו כל אותם "מגורשים" מסכנים באמת עבדו ועיבדו את האדמה במו ידיהם, אלא קיבלו עבודה זולה (ומסובסדת), כמו יאפים טובים.

 2. למיטב ידיעתי הגיב:

  ישראל *לא* הרסה את אותן חממות לתפארת, כפי שישראל לא הרסה את המרכז הקהילתי שם, שכיום משמש כאוניברסיטה.
  ועסקינן במה שהשארנו שם מאחורינו, לא במי עבד שם בפועל.

  יתר על כן, כדאי לך לא לזלזל במפונים, שהשאירו מאחוריהם רכוש רב ולא קיבלו פיצוי מספק, ורבים מהם מתקשים לבנות את חייהם מחדש (שלא לדבר על אלה שמנסים אבל המדינה / רשויותיה השונות מערימות עליהם קשיים – כגון המקרה במתנחלת לשעבר שרצתה לשקם את חממות הפרחים שלה, וגילתה שבזק גובה יותר מ-100,000 שקל על חיבור לחשמל. למה? כי המדינה אמורה לשלם את זה, ובזק קפצו על ההזדמנות) – כי אלה היו טיפה בים. והיה קונצנזוס על פינויים והם לא פוצו כראוי.
  ואתה סבור שלאחר כל זה יהיה קל לפנות את מתנחלי השטחים, שפינויים פחות בקונצנזוס והם רבים יותר?

 3. איש סוד הגיב:

  רוב האנשים בישראל לא מרוצים מן הרגיעה כי הם מציאותיים, הם יודעים שחמאס ימשיך להתחמש ולהתחזק ולפי היגיון בריא אחרי הפסקת-אש תבוא שוב פעם אש – הרי מטרתו הסופית של החמאס הוא שיחרור פלסטין מן הים ועד הנהר, יש לזכור זאת, הם דואגים להזכיר לנו זאת בערך בכל נאום שני של אחד המנהיגים שלהם.

  לחמאס חוברים למזימה החברים מחיזבאללה, הג’יהאד האיסלאמי, ומי אם לא איראן המשקיעה משאבים אדירים בכל ארגון טרור שחולק עמה שנאה לישראל ומוכן להקריב את ילדי המדינה שהוא יושב בה כדיי להלחם ב’יישות הציונית’,
  המאמץ המלחמתי האדיר שמשקיעה איראן לחיסול ישראל צורך כוח צבאי רב, ואת הכוח הצבאי הזה היא מוצאת בילדים לבנונים ופלסטיניים שמחונכים על שנאה ועל עוד שנאה, מה שהופך אותם כבר למדושנים היטב.

  חמאס וחיזבאללה הם סרטן בתוך עזה ולבנון, ולא צריך לתת להם שום ‘רגיעה’ כדיי שינסו לשקם את עצמם .. בחורה המתגוררת בעזה סיפרה לי מלפני יומיים שאביה אמר כמה מילים רעות על החמאס, והם באו אליה הבייתה חמושים ושברו לאבא שלה את הרגליים .. כן, זה שלטון חמאס, אלו הם ‘לוחמי החופש’, או סתם כאלו שמסתתרים מאחורי התואר הזה בתירוץ לעשות מה שהם רוצים בעצם.

  בכל מקרה, זה למה הציבור הישראלי רואה ברגיעה כאשליה מזוייפת, שרק משחקת לרעת ישראל.

 4. להתחיל ברומן חדש? הגיב:

  תודה, אבל לא, תודה.
  שתחפש לה ה"אהובה" מאהב אחר לעשות אתו סאדו-מאזו, בונדינג, מקלחות-צהובות, ושאר שעשועים יצירתיים.

  אם לא נמצא מישהו עם טעם קצת פחות "מיוחד" ביחסים, כבר עדיף להתנזר.

  אבל אם לך נורא בא – בכבוד. לא נחסום שור בדישו. סע חביבי, המפתחות בפנים. סלמאת כל טוב. תהנה מותק. ואל תתקשר לספר חוויות.

 5. לא, אנחנו לא הגיב:

  כי השארנו שם תשתיות לשימוש התושבים, והשארנו שם חממות בשןןי מליוני שקלים, שהתושבים יכלו להשתמש בהם ולהקים חקלאות פורחת. משום מה הם מתעקשים לירות עלינו משם.

  לא. המשך הכיבוש בגדה אינו תירוץ. אם כבר, הייתי מצפה מהפלשתינים לירות עלינו מהגדה – לא מעזה. שיהיה שקט בעזה, כי יצאנו משם ופינינו את המתנחלים, גם אם ללא הסכם.

 6. חיה ווילדע-וייסגל הגיב:

  כתבה נפלאה, שמואל! מארג הרמוני וזורם.

  המציאות, על מורכבותיה וסתירותיה, היא עניין אחר…

 7. לשמואל אמיר מאנג’לו איידן הגיב:

  גם אתה ברוטוס … ?
  זה אפילו לא "מרקסיזם קליל"
  זו בחיינות של שמאל לייט
  אנג’לו
  מה? אתה באמת לא מצליח לראות שהאפוגה בחזיתות של פלסטין ושל סוריה פירושה פתיחתה של חזית איראן?
  ודבר נוסף – מה היא התועלת של פתיחת המאבק מצידם של הפועלים בזמן שאין קאדר מרקסיסטי כשר להוביל את המהלכים המהפכניים הנדרשים על ידי המציאות הפוליטית עליה אתה מתבחיין? אולי אתה חושב שבדרך זו יכולה להיוולד מנהיגות כשרה? אם כן, אז אתה טועה וטועה בגדול.

 8. גורלן של החממות הגיב:

  — קישור —

  נמכרו ל-USAID

 9. לאנג’לו הגיב:

  הידעת של-20% מאזרחי, סליחה נתיני, צפון קוריאה אין מים זורמים?
  זאת בזמן שבדרום מייצרים שבבים ומשחקי מחשב.

 10. נתן. הגיב:

  שאלות רטוריות:

  אם החמאס מצליח להבריח טילי גארד לתוך הרצועה ,מדוע הוא לא מבריח מזון מיים ותרופות על מנת להקל מעט על סבל התושבים?

  וא הם מעדיפים להבריח אמצעי לחימה על פני מזון מיים ותרופות ,למה הם מתלוננים על ישראל שלא מעבירה מזון מיים ותרופות?

  ןאם הם רוצים שישראל תפסיק את המצור למה הם יורים עלייה קאסמים?

  ואם הם יורים עלייה קאסמים כי זאת "השפה היחידה שישראל מבינה" למה הם מתלוננים שישראל מטילה עליהם מצור?

 11. סטיבן הוקינג הגיב:

  אני לא חושב שהחמאס ירעיב את עמו בכוונה ויסתכן בהפלת שלטונו, או פשוט בזה שלא ישאר להם על מי לשלוט. אל תשכח שמה שקורה בעזה מקרין על הגדה ועל הפזורה הפלסטינית. החמאס צריך לשמור גם על הפופולריות שלו בקרב ציבור מצביעיו.

 12. תשובה לנתן הגיב:

  ניסית פעם להעביר קונטיינר קמח ועדשים במנהרה בגובה מטר וחצי? לא פשוט.

 13. למשיב לנתן הגיב:

  את הקונטיינר אפשר לפרק לשקים. לא בלתי אפשרי, ולא יותר קשה מלבריח אמל"ח.

 14. כן הגיב:

  מצוקה מצטלמת מצוין. והיא גם מעוררת רחמים. והיא גם עוזרת בלגייס סיוע בינלאומי. אבל מצוקה גם מרעיבה, וגם כואבת, וגם מביאה למלחמת אזרחים. אז מה שאתה אומר זה שבעצם עזה מרעיבה את עצמה בשביל לעשות דווקא? קצת פולני.

 15. ל"כן" הגיב:

  מתוך סיפורים של פלשתינים שאני מכירה על האמהות שלהם, מתגלה ששורשי הפולניות אינן בפולין.
  הן כאן.
  לפלשתינים לא חסרה פולניות.

 16. לראינה הגיב:

  נו, ידוע שזה עניין של סדר עדיפויות.
  אם זה מה שאתם מעדיפים – סבבה.
  תפסיקו להתבכיין.
  ומותר לכם גם להפסיק לקיים ישיבות לאור נרות כשבחוץ זורחת השמש כי זה מצטלם טוב.

 17. נתן. הגיב:

  תשובה ל "תשובה לנתן".

  ניסית פעם להעביר טיל גארד במנהרה בגובה מטר וחצי?

  לא פשוט.

 18. ראינה מונס הגיב:

  חביבי, הכל שאלה של סדרי עדיפויות. אפשר להסתדר בלי קמח ועדשים, קצת להרזות או למצוא תחליפים. אבל בלי נשק לשחרור לאומי כנגד האוייב הציוני האכזר? זה אי אפשר

 19. תשובה לשמואל אמיר הגיב:

  למה ישראלים לא יוצאים לחגוג ברחובות את הרגיעה?

  כי גלעד שליט לא חזר (כשהוא ההישג היחיד שיכול להיות לנו מהרגיעה) וחמאס ממשיך להעלות את המחיר עליו בכל רגע .

  כי קסאמים ופצצות מרגמה ממשיכים ליפול (לא כל הפלסטינים מקבלים את הפסקת האש – וככה זה תמיד בריגעות איתם או בהסכמי שלום איתם) ורק היום נהג טרקטור פלסטיני (שכעת אפשר לקרוא לו מחבל) רצח ופצע ישראלים בירושלים .

  אבל רגע – זה עוד לא נגמר , נשק ממשיך להיות מוברח לרצועת עזה (למרות שזה מנוגד לגמרי להסכם!) ותוך זמן קצר מתקפות הקסאמים הידועות ימשיכו – חזקות מתמיד .

  הרי אתה לא יכול לטעון (כפי שזה נראה) שהרגיעה תמשיך לנצח… ומה הפתרון היחיד? כן , כיבוש עזה והכנעת חמאס .

  אבל מה במקום ישראל מקבלת? ידיים כבולות . נסיון להתאפק אחריי גליי הטרור שממשיכים למרות הרגיעה החלומית של השמאל . ונאלצת אפילו לסבול את הברבורים על כך שההרגיעה היא "ניצחון לפלסטינים!" מה שכנראה נכון כי ישראל מפסידה ממנה הרבה הרבה יותר מאשר מרוויחה .

  אפילו שקט אין…

 20. כולם יודעים למה הגיב:

  כי מצוקה מצטלמת נהדר.
  כי מצוקה מגייסת לוחמים מבפנים.
  כי מצוקה מגייסת אוהדים מבחוץ.
  כי מצוקה מעוררת רחמים.

  נורא פשוט.
  אתה רוצה לומר שלא ידעת?

  תנאי הכרחי לגיוס מרי – עידוד ו/או יצירה של חוסר נחת קיצוני. אנשים מאושרים לא יוצאים למלחמות. לא כן?

 21. ראינוש לאיש המוסד הגיב:

  גיבור במשרד. תחזירו את הגזילה. אמצעינו קדושים וטהורים – מול רשע עירום, חסר נשמה ונטול כל נישמת אנוש בחמדנות ללא גבולות הנעזרת ברעים שבאנשים בני כל הלאומים. בינתיים גם המיטב שבעמך סובל. סופכם קרוב, אבל אתה ועמיתיך זוממים לברוח מפה כשזה יקרה עם כספים שדודים.

 22. צדק קו(ס)מי הגיב:

  פעם, בשכבר הימים, בזמן שפתח ניסה להוכיח "משילות", חמאס שם לו מקלות עבים בגלגלים.

  היום, חמאס מנסה להוכיח, ושרידי פתח משלמים לו באותה מטבע.

  חמאס נאלץ עכשיו לשנן את מילון הקלישאות הגדול – דברים שרואים מכאן, לא רואים משם. איפה דברי הרהב על "ההתנגדות הקדושה" והטפות המוסר ל"משת"פים" של הרשות. היום חמאס רודף את "המתנגדים העצמאיים" ומעניש אותם, הכל בכדי לקיים את ההסכמים (חסרי התוקף המוסרי לשיטת חמאס) עם – נחשו מי? "הישות הציונית" המוקצית.

  כבר היה עדיף להשאר באופוזיציה. או שלא.

 23. לסטיבן הגיב:

  לא יותר פשוט לומר "אני לא חושב"? הוקינג עלק. נקווה שבהבנת מה שמניע חומר אתה קצת יותר מוצלח מאשר בניתוח מה שמניע בני אדם.

  פופולריות של תנועה עממית איננה בהכרח נגזרת של רווחה כלכלית. בוודאי לא פופולריות של תנועת שחרור.

  חלק בלתי נפרד מההגיון של מהפיכה (ומלחמה) הוא הנכונות לשלם מחירים גבוהים מאוד בזמן המאבק, בציפיה לתמורה בעלת ערך גבוה מספיק עם הניצחון. הפלסטינים לא יוצאי דופן בכלל זה. שכחת כנראה את נאום האבנים והזעתר של הנייה לאחר השמדת פתח ברצועה.

  גם לא צריך להסחף להגזמות, שלא לדבר על בליעה לא ביקורתית והקאה של תעמולה פלסטינית המיועדת לבורים בארצות המערב. "לא ישאר להם על מי לשלוט" – הצחקתני. ברצועה יש מצוקה. אין רעב, ובוודאי שאין רעב עד מוות.

  מה שכן, מבט מפוכח יראה לך שהחמאס הולך בדרכי ערפאת בעניין חשוב – כשאין מקורות פרנסה אלטרנטיביים, הנאמנות הארגונית מבטיחה לא רק סטטוס חברתי אלא גם מקום בראש התור של חלוקת המשאבים המצומצמים.

  פתח נכשל בשריון נאמנות אקסקלוסיבית, כי לא היה לו היתרון של בידוד של האוכלוסיה, ולמתחרה שלו היו מקורות מימון ענקיים ובלתי תלויים שאיפשרו לו להרחיב את מעגל הנתמכים/תומכים עד לרמה שהוא יכל לתפוס את השלטון וגם להחזיק בו – בפופולריות וגם בכוח.

  חמאס, לעומת פתח, נהנה משיתוף פעולה של כל הגורמים החיצוניים (ישראל, מצרים, הקהילה הבינלאומית) בבידוד אפקטיבי של האוכלוסיה הנתונה למרותו. קצת כמו צפון קוריאה.

  הצבא/משטרה (ומשפחותיהם) אוכל לשובע.
  כל השאר מתקיימים ממינימום שמאפשר להם חיים בלי שולי חיסכון, ושולל מהם כל כוח התנגדות, כי כל מעט האנרגיה שיש מוקדש לנסיונות להשיג אוכל ודלק לשרוד עוד יום. הם לא מצליחים להשיג חגורת "שומן" מינימלית, שתאפשר להם להתפנות בזמן כלשהו ל"מרי".

  זה יוצר אינטרס חזק מאוד של ה"נאמנים" להשאר במחנה ולא להסתכן בנפילה למחנה המסכנים, ואינטרס של החזקים מבין המסכנים להתגייס לנאמנים ולשרת אותם.

  מה שקורה בעזה אכן מקרין החוצה. אבל אל תשליך את עולם הערכים שלך על הציבור הפלסטיני. חמאס פופולארי בציבור הפלסטיני כי הוא מוכר לתומכים שלו אשלייה של כבוד ותקווה לניצחון מיתי. בשביל האשליה הזו הם מוכנים לא רק להדק עוד חור בחגורה, אלא גם למות בעצמם, וגם להקריב את בניהם.
  הפזורה גם כן מתבשמת מאשליית הכבוד והתקווה לניצחון, ולא משלמת שום מחיר אישי בשביל התענוג. מה רע?

 24. ניקמת הטרקטור הגיב:

  היכן שהפועל נעשק והופך לחסר זכויות, היכן שאיכרים מנושלים מאדמתם בעילות גזעניות והופכים לשכירי יום מזי רעב בשרות בניית וילות של עושקיהם, והיכן שמעבדי הקרקע של המיישבים הקולוניאליסטים מנוצלים עד כלות, רובם עובדים "זרים" נעדרי זכויות – היכן שכל זה קורה רק טיבעי לצפות שמכשירי עיבוד האדמה יהפכו לנשק בידי המדוכאים והמנושלים מאדמתם.

  "וכיתתו מחרשתם לרובים וטרקטורם למטה זעם".

  מ.ש.

 25. למיכאל הגיב:

  הטרקטוריסט שלך היה תושב ישראל, שלו היה מפוטר מעבודתו היה מקבל פיצויים מביטוח לאומי וקצבת אבטלה. בנוסף, משפחתו גרה בבית גדול במזרח ירושלים. אין לזה דבר וחצי דבר עם הפלסטינאים חסרי הכל בשטחים.

 26. שאלת תם הגיב:

  אגב הפזורה הפלסטינית, מישהו באמת יודע מה יחסה לפתח ולחמאס?

 27. שמאלני הגיב:

  אני דווקא מתנגד לכיבוש, ואפילו מאוד. אבל האפולוגטיקה של מיכאל שרון, והפניה המיידית שלו לעוולות הכיבוש כשנרקומן דורס מורה לעיוורים ואמא לתינוק, קצת מגעילה.

 28. למיכאל שרון הגיב:

  ולכן המחבל, שהוא תושב מזרח ירושלים ודווקא מקבל זכויות ככזה, היה צריך להפוך אוטובוס של נוסעים תמימים, וכנפצע – היה לו נורא נורא חשוב להספיק לרצוח אמא לתינוקת.

  לא נמאס לך להיות טרול?

 29. שמואל אמיר הגיב:

  ל-"לא,אנחנו לא". יצאנו מן הגדה אינו תירוץ? תסביר לנו למה?. אנחנו יצאנו תחת לחץ הפלסטינים משם אבל עצרנו בגבול וסגרנו אותו, כלומר את המעברים. המשכנו להרעיב את תושבי עזה. לדלק ולחשמל הם תלויים ברצוננו (הטוב כידוע). הים סגור למסחר העזתים. מעליהם חגים מטוסנו בלי הרף , אנחנו נכנסים לשם ל- "חיסולים "ממוקדים" או לא ממוקדים, אנחנו ויורים לתוכה לפי שיקול דעתנו. כלומר הורגים בהם במספרים העולים כמה מונים על קורבנותינו. אנחנו עושים הכל כדי לחנוק את עזה , להרוס את המשטר בו. ואתה שואל למה הם יורים בנו? אחה באמת תמים או סתם מיתמם?.

  כנראה שצירך גם להזכיר שגם הגדה וירושלים הערבית הם תחת כיבוש. כל עוד מצב זה נמשך פלסטין היא כבושה, ועזה היא חלק מפלסטין. יוצא אפוא שיש סיבות אין סוף לעזתים להמשיך בהתנגדות לשלטון ישראל.
  אם אתה כל כך רוצה שקט, עשה משהו למענו. תתבע מממשלת ישראל להרחיב את התהדייה ולכרות שלום עם העם הפלסטיני בתנאים שלא רק החמאס" אלא כל העולם הערבי מסכים להם. אתה מבקש שקט – לעזתים ולכל העם הפלסטיני לא מגיע?

  לאיש סוד: לא אינך איש סוד, אתה חוזר בפעם האלף ולועס את מה שכלי התקשורת מפרסמים בגלוי ללא ליאות.

 30. יוסף למיכאל שרון הגיב:

  הלוואי וכל שכירי היום בישראל (שאינם ישראלים) היו פלסטינים ולא עובדים זרים.
  זה היה נותן עוד מאות אלפי מקומות עבודה לפלסטינים ופותר אותנו מבעיות מבעיות שונות הכרוכות בהכנסת פועלים זרים.

  האמת היא שזה היה גם מציל לא מעט פועלים זרים מהעושק והגזל שהם חוו מידי פושעי חברות כח האדם.

  לכן לא הייתי ממהר כל-כך לפסול עבודה פלסטינית בישרא,ל מה גם ששכר מינימום בישראל (אם רק היה משולם לפועל פלסטיני…) מהווה משכורת מצויינת.

 31. לשמואל משכתב ההסטוריה הגיב:

  המעברים לישראל נסגרו אחרי שהעזתים המשיכו לתקוף אותנו גם אחרי היציאה מעזה, והמצור התהדק אחרי חטיפת גלעד שליט.

  בכל מקרה, לעזה גבול עם מצריים – אנחנו לא חייבים לתת להם מעבר דרך ישראל. אם המצרים לא נותנים להם לעבור, זו לא בעיה שלנו. למצרים יש שיקולים משלהם כנראה. האינטרס המצרי קודם לאינטרס הפלסטיני כשמדובר במתרחש בטריטוריה בריבונות מצרית, וכנ"ל האינטרס הישראלי קודם לאינטקס הפלסטיני כשמדובר בטריטוריה בריבונות ישראל.

  אם הפלסטינים מזיקים ומנסים להזיק לנו, אין לנו שום מחוייבות לעזור להם.

  שיתחילו העזתים להתנהג בצורה אחראית – אזי תהיה עילה מצידם לצפות לשיתוף פעולה מהשכנים.

  חוץ מזה – מצור איננו כיבוש. זו פעולה מלחמתית (שבאה כתגובה לפעולות המלחמתיות של העזתים).

  מה שהפלסטינים צריכים להבין (וגם אתה כפרקליט שלהם) הוא שזכותם להכריז מלחמה, אבל לצד המותקף יש זכות להגיב בהתאם.

  אם הם מאמינים שמלחמה בישראל היא הדרך להשיג את זכויותיהם, הם צריכים להיות מוכנים לשלם את המחיר. והמצור הוא המחיר.

  כמו שגדר ההפרדה שהתחילה להבנות ב 2004
  היא מחיר האינתיפאדה שפרצה ב בספטמבר 2000

  וכמו שההפרדה בין המשק הישראלי והמשק הפלסטיני, וההפרדה הטריטוריאלית בעקבות אוסלו היו מחיר ההליכה לעצמאות פלסטינית.

  אי אפשר לרקוד על כל החתונות.

 32. משה גבזה לאנג’לו הגיב:

  תגובות על התגובות למאמר "עזה אהובתי"של ש. אמיר!

  1) לאנג"לו, התגובה שלך הזכירה לי ויכוח בין רבנים, שהרעיפו דברי חכמה למכביר. ביניהם היה אחד "עם הארץ" שכל ידיעתו בתורה הצטמצמה לסיפור על קורח ובניו. הבחור חיפש דרך איך להכניס את הסיפור לויכוח, שהיה רחוק ת"ק פרסה מהסיפור הזה.חיפש ומצא.
  הוא הוציא מטבע מכיסו, זרק אותו על הארץ וקרא בקול רם! המטבע נכנס כמו קורח באדמה, וכשמדברים על קורח הריני מספר לכם על המקרה.
  לאנג"לו,אין לצערנו לא ידע ולא הבנה במדיניות הכיבוש, ובמלחמת הפלסטינים לעצמאות, אבל הוא שמע על איראן, והפיטפוטים של מופז על תקיפת ישראל., על כן קפץ על המציאה,והלביש את זה על הרגיעה בעזה.
  מענין איך זה מתאים , איך הולכים הפלסטינים והחיזבלה לרגיעה בזמן שהפטרון שלהם עומד להיות מותקף? הרי השכל הישר אומר, שצריך לחוש לעזרת איראן ע"י הגברת המלחמה עם התוקף!
  ובאשר למאבק נגד הכיבוש, מה המבול הזה של מילים מהפכניות:"מה היא התועלת של פתיחת המאבק מצדם של הפועלים, בזמן, שאין קאדר מארכסיסטי לניני, כשר להוביל את המהלכים המהפכניים "
  מה זה? אנחנו עומדים לפני מהפכה סוציאליסטית ?
  אנו לוחמים נגד מדיניות פושעת של ממשלת ישראל, נגד שעבוד העם הערבי. אין זה מאבק של פועלי ישראל בלבד.זהו מאבק של כל אדם פרוגריסיבי, המאמין שעם כובש איננו עם חופשי!!
  ואתה קורא לש. אמיר להרפות מהמאבק הזה,ומאשים אותו ב": אינני חושב שהמארכסיזם של אמיר הוא מארכסיזם!!"
  אבל אני בטוח, שהמארכסיזם שלך הוא "מארכסיזם של כותרות"!
  באשר למתנבאים, שהרגיעה היא לזמן קצר, ואחריה תבוא מלחמה עקובה מדם. ידוע למי ניתנה הנבואה, אבל הדבר תלוי במדיניות ממשלת ישראל. אם אנחנו נפסיק את הרציחות של "המבוקשים", ניפתח את המעברים, ואת המחסומים, ונעזור לערבים לשקם את כלכלתם, אם כל זה יתגשם , אין סיבה שהרגיעה לא תימשך, ותעבור למסלול של שלום!!
  כל הכבוד לחבר, שכתב " על בטן מלאה לא נלחמים" קליעה מצויינת למטרה.

 33. ראו-נא הגיב:

  ראו ראו: סוף סוף קיבלנו גם אירוניה לאומנית משובחת.

 34. לזה מהסרטים הגיב:

  אתה כותב "כבר היינו בסרט הזה". כן היינו בסרט של דיכוי ורצח הפלסטינים – וזה לא עזר. הלקח הוא פשוט: עם שלוחם לעצמאותו אי אפשר לנצח. הוא מוכן לסבול יותר למען עצמאותו, הוא נחוש יותר והוא (כן!) גם אמיץ יותר כדוגמת עמים אחרים במצב כזה.
  אתה כמו רוב הישראלים מתעלם ממה שגרם לפעולות ההתנגדות של הפלסטינים. אתה קורא לזה טרור וישן טוב בלילות.
  לכן גם ברור שאתה לא מתייחס לעיקר המאמר העוסק בכיבושה, ושדידתה של עזה.
  בסרט אחד עוד לא היינו: בחשבון אמת עם מעשינו ועם חתירה לשלום. לא בסיסמאות נבובות אלא בדרך הפסקת הכיבוש.
  ש.א.

 35. אנג’לו איידן הגיב:

  אנג’לו באמת לא חשוב (גם לי). מה שאמיר, אנג’לו, גבזה ונוספים רבים אומרים ועושים הוא כן חשוב. למשל, גבזה מדבר כאילו לא היו דברים מעולם. לא היה איום על איראן, על צפון קוריאה, מבצע על ה-"כורים" הסוריים, פריסה אימפריאליסטית בלבנון, השתלטות על עיראק, מצור על עזה, פילוג פלסטיני עם פלג משתף פעולה נגד המרידות לאימפריאליזם ולציונות ביחד עם הריאקציה של הרבה מדינות ערביות, כאילו לא הייתה מלחמה לפתיחת הציר היוגוסלבי וזה האפגאני למקורות נוספים של נפט ושל גז, כאילו לא קיימות עוד עובדות מוחשיות המבשרות את המלחמות הבאות (כמו המשבר הפיננסי, התחרות אירופית על NATO, התקפלויות בשמאל ועוד), כאילו הכיבוש הישראלי עומד להסתיים, כאילו קיים בסיס לציפיות שהאימפריאליזם נכון לוויתורים בעתיד הקרוב. התעלמות זו בונה את ההשליות בדבר נכונותם לשלום של בריטניה (800 מאות שנה) ושל ישראל (60 שנה), בהתאמה, עם אירלנד ועם פלסטין, למשל, ללא ניצחון ההתנגדות (ווייטנאם, למשל, אבל כאן ביחד עם הפועלים של אנגליה או ישראל).

  חברים יקרים, יעוד האימפריאליזם הוא בדיוק, אבל ממש בדיוק, להביא להריסתו של הקפיטליזם ולבניית הסוציאליזם על חורבותיו. בקיצור, לפי הניתוח הלניני, האימפריאליזם, שהוא השלב הסופי, המתדרדר והטפילי של הקפיטליזם, הוא ערב הסוציאליזם. אפילו אם מתקיימת איזה נסיגה מצידו של האימפריאליזם (לכך אין שום סימן היום), המרקסיסט ימשיך להפעיל אגיטאציה אנטי-אימפריאליסטית לפינוי מקום מתמשך לטובת הסוציאליזם בכל אזור ואזור. ואם הפלסטינים בוחרים בהפוגה עבור היערכות מחוזקת, המרקסיסט תומך (ככלל, הוא תומך בהתנהגות מהפכנית). הרי שהמאבק האנטי-אימפריאליסטי ארוך מאוד הוא, וזה טוב מאוד שלא רק מרקסיסטים ידעו טקטיקה מה היא. בטח, המרקסיסט לא מחפש רגיעה למען רגיעה, אלא למען ניצחונות הקדמה החברתית עד לקומוניזם דרך מלחמת המעמדות, אשר צבירת ניגודי הבעלות הפרטית על הייצור החברתי מפתחת. רק מה? המרקסיסט פועל על פי הוראות תנאי המציאות. האחרונים גם מספקים לו את הכלים למען הניצחונות אלה – עליו לגלות את הכלים האלה (המהפכה האיסלאמית היא רק אחד מאלף ואחד כלים).

  זו לא הדרכה שלי. לנין הבהיר אותה ביחס לתקופה האימפריאליסטית, תקופה בה אנו חיים. זאת היא ההדרכה של מרקס ואנגלס לפילוס הדרך למען הדיקטטורה של הפרולטאריאט. ואם הם לא היו מבססים את ההדרכה הזו, אז מהפכן אחר היה נאלץ לבסס אותה, כי מציאות ייצור היתר לא מפסיקה לנגן עליה על אפם וחמתם של כל הנהנתנים, הגלובליסטיים, האופורטוניסטיים, הרוויזיוניסטיים, המודרניסטיים והטרוצקיסטיים למיניהם.

  בניגוד לכל אלה, אינטליגנציה פרולטארית ומעמד הפועלים עם הנהגה מרקסיסטית מסוגלים לעסוק "בחשבון אמת עם מעשינו ועם חתירה לשלום" על-ידי הצטרפותם למלחמה לצידם של הפלסטינים נגד הבורגנות הציונית ונגד זו האימפריאליסטית – זו חובתם גם המוסרית, אבל בעיקר תפקידם הפוליטי כי אין להם דרך אחרת להשתחרר מכבלי העבדות – ובטח שלא "חתירה לשלום" ביחד איתם (עם החזית ישראלית-אמריקאית) נגד הפלסטינים.

  אנג’לו

 36. לתסריטאי (כנראה) שהגיב לי הגיב:

  לוחם למען עצמאותו? לא הם לא . הם יכלו להקים מדינה כבר המוני פעמים אבל לא הסתפקו בפחות מאשר הכל . בניסיון שלהם להשיג יותר הם איבדו עוד אדמה (שטחי 48…ואז 67 …)ועכשיו הם דורשים בתור צעד ראשון את השטחים שאיבדו!

  בנוסף רוב הפלסטינים מבקשים (בתור שלב התחלתי) לקיים את זכות השיבה – כניסה חופשית לישראל לכ10 מיליון "פלסטינים" . והפיכת המדינה לדו לאומית .

  זה רק צעד ראשון כי חלקים גדולים מהפלסטינים לא מבטיחים שגם אז הם יפסיקו במעשי ה"התנגדות"חמאס שתוקף אותנו , והג’יאהד (ועוד) אמרו כבר ממזמן בקול רם – שהם רוצים את כל "פלסטין" ולא רק את מה שנתנו להם בחלוקה ב47 .

  האם ישראל חייבת להסכים לבקשות האבסורדיות האלה? ממש לא . ואם הם מוכנים להלחם בשביל אותה מטרה פוליטית על ידי רצח אזרחים שלנו – כן מצטער לבשר לך אבל זה נקרא טרור . והעובדה שישראל שהיא חזקה יותר לא נכנעת לבקשות האלה ונלחמת חזרה לא הופכת אותה לצד הרע בסיפור .

  העובדה היא פשוטה : אם הפלסטינים יפסיקו לתקוף את ישראל (לא אזרחים , לא חיילים – פשו שהטרור ייפסק) יפסיקו גם התקיפות , המעצרים וכו’ כנגדם וגם לאט לאט יפתחו להם הדרכים והם יוכלו להשקיע את זמנם בפיתוח מה שיש להם (והכרזה על עצמאות בשטחים ביהודה , שומרון ועזה שכבר ברשותם) .

  ואם ישראל תפסיק בצורה חד צדדית לתקוף ו"כיבוש ודיויי של הפלסטינים המסכנים"? אז הם ינצלו את ההזדמנות כדי לרצוח כמה שיותר אזרחים וחיילים ישראלים בשם המטרה שלהם .

 37. למשה – כמה אנשים יצטרכו למות כדי שהרגיעה תימשך? הגיב:

  המעצרים נעשים ביהודה ובשומרון , לא בעזה ולאנשים בעזה אין זכות להתערב בזה – אבל הם מצדיקים את פעולות הטרור האחרונות שלהם בכך (פעמיים ירי לעבר מטיילים , שיגור רקטות ופצצות מרגמה מספר פעמים , ומי יודע כמה הברחות) זאת רגיעה?

  עם כל הכבוד לחלום שלך – כמה אנשים יצטרכו למות כאן בישראל לפניי שתבין שלתת ל"מבוקשים" להתובב חופשי + פתיחת המעברים והמחסומים יפתחו אלינו את השער לטרור? האינתיפאדה לא אומרת לך כלום? לפניי שהייתה גדר? כמה ישראלים צריכים להירצח כדי שתביןנו שזה לא שלום?

  נראה לך שבמצב שבו יפתחו כל המחסומים והמעברים וישראל לא תתקוף אף "פעיל התנגדות" פתאום הם ירעיפו עלינו אהבה? ולא ינצלו את המצב כדי לרצוח כמה שיותר ישראלים? (להזכירך – תקופת קאמפ דיויד בה ישראל ניסתה לשמור על איפוק רב והנרצחים נקראו קורבנות שלום) .

  כבר היינו בסרט הזה . מספיק לדבר בשם הפלסטינים . במיוחד כשבדברים אינם נכונים .

 38. לאנג’לו הגיב:

  מה עם הבורגנות הפלסטינית, הסורית, האיראנית וכו’? או שהם כבר עברו את כל השלבים בדרך לסוציאליזם וביטלו את הרכוש הפרטי.

 39. אנג’לו איידן הגיב:

  בורגנות לאומית, שפועלת על מנת להתנער מהעול של השרשרת האימפריאליסטית, זכאית לתשומת לב של שיקול פוליטי מצידו של מעמד הפועלים בכל ארץ במטרה להחליש את האימפריאליזם ולחזק את ההתנגדות אליו.

  היום, ההנגדות של הבורגנות הלאומית האירנית, הלבנונית וזו הפלסטינית עדיין משרתות את האינטרסים המעמדיים של הפועלים (לא רק, אבל אלה הם האינטרסים המתקדמים ביותר) – גם ישראליים.
  אנג’לו

 40. מעניין הגיב:

  איך האינטרסים של ההמונים האיראניים יקודמו על ידי החרבת תל אביב בנשק גרעיני, או למצער החרבת טהראן ע"י חיל האוויר הישראלי. מעניין גם איך מקודמים האינטרסים של הפועלים הפלסטינים בקסאמים שנוחתים על שדרות, ובמצור ובסגר שיושבים על עזה.

  מעניין, מעניין.

 41. אנג’לו איידן הגיב:

  הימין מנצל תסריטים דמיוניים על איראן בכדי להפחיד את ההמונים, במטרה לגבש אותם סביב הציונות, על מנת שזו האחרונה תזרוק אותם ללא פחד למלחמה אמיתית נגד איראן.
  הימין מנצל לא שבוים בלבד. הוא גם משתמש בהבטחות אחרות והפחדות נוספות בכדי לפתוח במלחמה על פי הוראות הבוס האמריקאי. הוא נוהג לנטוש חיילים ולא חיילים לטובת דריסת רגלי הכוחות הזרים שאינם יכולים להיכנס אחרת למזרח התיכון בדלת הלבנונית ובדלת האיראנית.
  "ENOUGH IS ENOUGH!" אמר שליט. לא כל אבא ממתין שנתיים בכדי לומר את זאת. לא כל אחד מפחד מאיראן יותר מה שהוא מפחד מישראל. יגיע זמן בו הרבה ישראליים לא יפחדו בכלל, כמו הרבה פלסטינים. כמותם, גם הם יבינו כי אין להם אויב גדול מהציונים. וזה כי:

  הם מנצלים את השואה בכדי להמשיך את הדיכוי של הפלסטינים.

  הם מנצלים את הדת בכדי לשדוד אדמות ערביות.

  הם מנצלים את המרד הפלסטיני בכדי להקים גדר המפריד בין האדמות השדודות לבין אלה הכבושות.

  וזה רק דוגמית של התנהגות ההכרחית של הימין. אין לא ברירה אחרת.
  והינה עוד דוגמית:
  בתעמולה המלחמתית שלהם, הציוניים מתגאים בהמונים, שהם יכולים להסתדר בלי מיגון, אבל, בתעמולה הכלכלית, גם מאשמים אותם בעצלנות בכדי לסגור עסקים בישראל ולפתוח אותם בחוץ לארץ. וזה לא הכול: הם גם מצמצם להם את הזכויות (האבטלה, הבריאות, החינוך וכו’) ואת המשכורות (במניעת הצמדתן לעליות המחירים, בצמצום הסובסידיות, בהגדלת עלויות הבנקים, הארנונה וכו’). הכול בכדי להיענות לדרישות הבוס האמריקאי שממנה לציונות אפילו את הנגיד העליון שלהם.

  מצד השני, גם אנחנו יכולים להתמרד.
  כמעט עשינו משהו נגד המצב הכלכלי.
  עשינו משהו נגד המלחמה, אבל לא התמדנו עד להשלמתו של המשהו הזה.
  עשינו גם משהו נגד הממשלה בגלל המלחמה, אבל לא בכוון הנכון.
  עד להפסקת האש, התושבים יכלו, תוך הזדהות עם הפלסטינים, להתפנות משדרות בהסתערות נגד הממשלה.
  במקום זאת, הם בחרו להישאר בשדרות, להאשים גם את הפלסטינים וגם את הממשלה.

  לא ככה מתמרדים.
  רוצים להתמרד?
  אז בואו נתמרד ברצינות. עדיין לא מהפכה – בשביל מהפכה צריכים להתבשל טוב במרידות רציניות.
  לא רוצים להתבשל במרידות רציניות?
  אז נמשיך להתבשל בסיר הציוני של "כמעט עשינו משהו". יש סוף גם לבישול זה. וגם הבישול הזה ייצא טוב עם התעמולה המהפכנית.
  מה זה תעמולה מהפכנית?
  זה מה שעשינו עד עכשיו. רק מה? צריך להתמיד בעקשנות עד להשלמת המהלכים הנחוצים למעבר לשלב גבוה יותר של בשלות פוליטית. של מי? בטח לא של הימין – של העושקים והכלבים שלהם.

  אנג’לו

 42. לא ענית הגיב:

  מה בדיוק מתקדם בהתנהלות הבורגנות הפלסטינית והאיראנית, או אפילו העיראקית שכרגע עסוקה בלחתום דילים עם אמריקה?

 43. למבקר את חמאס הגיב:

  התגובה נגד החמאס
  החמאס ודאי לא חסין בפני ביקורת אבל לא ברור מה שאתה רוצה ממנו. אתה חושב שהוא נוהג כמו הפת"ח? בשנים האחרונות זה לא נראה כך. מה לעשות הפת"ח (או יותר מדויק הרשות הפלסטינית) נתפס אצל רובו של העם הפלסטיני וגם אצל הישראלים כשותף של ממשל הכיבוש הישראלי. למה לא תוכיח לנו שאין זה כך – נשמח מאוד להשתכנע. בינתיים פרסם הארץ (שלשום) כתבה בעמוד ראשון שבו מסופר על הצייד המקיף שנערך ע"י צה"ל והש"ב בגדה נגד החמאס.
  מה דעתך על כך – ועל הרשות הפלסטינית שבגבולה נעשה הדבר?

 44. לזה שלא מבקר את החמאס הגיב:

  פעם, לפני הרבה שנים, ה"הגנה" שיתפה פעולה עם הבריטים בציד אנשי אצ"ל ולח"י. ובכל זאת רוב הציבור תמך ב"הגנה".

 45. לזה שלא מבקר את אש"ף הגיב:

  ……וה"הגנה" המשיכה לשתף פעולה עם הבריטים וממשיכתה צה"ל עם האמריקאים….

 46. אנג’לו איידן הגיב:

  בורגנות שנכנעת לתכתיבים אמריקאים פועלת נגד האינטרסים הלאומיים שלה. היא הופכת לבוגדת. זה לא כולל את הנסיגות הטקטיות להכנת הצעדים ההתקפיים שבאים לאחר מכן. יחד עם זאת, לא זו בלבד שפלגים בוגדניים מתקיימים גם בקרב הבורגנות הלאומית, אלא שמוכרים הרבה מקרים בהם התנהלותה של הבורגנות הלאומית, רובה ככולה, הופכת לשיתוף פעולה בוגדני עם האימפריאליזם. התנהלות זו, על אף כל התנהלות מקבילה בעלת אופי שוויוני, היא ריאקציונית מהותית. וכל תכונה אחרת, גם מתקדמת, משרתת את המהות הזו. בישראל, התנהלות זו משגשגת בקרב כל מעמדות הביניים. עלינו להוקיע אותה.
  אנג’לו

 47. יוסף לאנג’לו הגיב:

  איני יודע מהיכן אתה מניח שיש קשר כלשהו בין מצב האוכלוסיות במדינות ערב (לצורך העניין עיראק, סוריה ואיראן) לבין קידום הבורגנות, חיזוק מעמד הפועלים או כל אחד מהמושגים השייכים לסוציאליזם.
  להזכירך, עיראק היתה עד הפלישה האמריקאית כמו סוריה של היום – דיקטטורה לכל דבר ועניין. מדינה בה השלטון הוא שלטון מיעוט ריאקציונרי ומדכא.
  איראן של היום היא הרבה יותר ימנית מישראל ומארה"ב והשלטון שם הוא דתי פונדמנטליסטי מדכא: אין חופש עיתונות, אין אופוזיציה משמעותית, מעמד האישה יותר נמוך ממפלס הכנרת ויש רצח של הומוסקסואלים.
  אם אתה יכול לעצום עינים לנוכח כך אלה ולומר משפט דמגוגי כמו: "ההנגדות של הבורגנות הלאומית האירנית, הלבנונית וזו הפלסטינית עדיין משרתות את האינטרסים המעמדיים של הפועלים" – אשריך וטוב לך שכן אתה חי בעולם דמיוני והזוי.

  אתה עושה שעטנז בין שתי תכונות שאינן קשורות כלל זו לזו: האחת היא סוציאליזם והשניה היא יריבות כנגד ארה"ב.
  משום מה אתה מחליט ששתי תכונות אלו אחד הן, וכמובן שאתה טועה טעות מרה.
  משאלת הלב לפיה העולם מחולק לארה"ב וישראל מצד אחד ו"פועלי העולם" מצד שני היא ראייה מעוותת שטחית לחלוטין.

 48. ליוסף הלוגיקן הכושל הגיב:

  "אם א’ הוא פושע ו-ב’ הוא יריב של א’, האם זה הופך את ב’ באופן אוטומטי לצדיק?"
  המשפט "הלוגי" כביכול אינו אלא כשל לוגי.
  השאלה (שקשורה גם במובן הלוגי לענין)היא לא אם המשטר האירני הוא "צדיק"
  אלא אם המאבק האירני נגד ארה"ב צודק.
  ארה"ב נלחמת נגד אירן לא כדי לתקן את המשטר "הדתי הפונדמנטליסטי המדכא". ארה"ב תומכת במשטרים מהסוג הזה כמו סעודיה ואין פוצה פה ומצפצף בגרורה הישראלית ובאנשי "הלוגיקה).
  מה שארה"ב מחפשת באירן זה משטר שיהיה נתון למרותה על מנת להשתלט עליה לטובת האינטרסים של ההון המונופוליסטי, כפי שהיה במשטר השאח ("הצדיק")
  לכן תמיכה במאבק האירני נגד ארה"ב הוא בהחלט מהצד השמאלי, בלי קשר לביקורת על המשטר הפנימי שבא ממקום אחר (מצד מי שבא בידיים נקיות)
  לכן כל מילה של מ.ש. בסלע

 49. יוסף, אתה מדבר מהשרוול הגיב:

  על דברים שאינך מבין. צריך מינימום של מושגים משותפים להדברות. קרא את לנין: האימפריאליזם – השלב העליון של הקפיטליזם.

  דבריך נעים בתוך עולם מושגים פרימיטיבי וצר, ברמה של כתה ח’ ביסודי, ואין לך כל הבנה של העולם סביבך. לכן דבריך בנליים, משמימים, וחסרי כל רלוונטיות. זוהי הכרה שמנונית, משועממת, צדקתנית, עם כמה מושגים פרימיטיביים.

  מ.ש.

 50. יוסף לאנג’לו – אשרי המאמין 2 הגיב:

  "הימין מנצל תסריטים דמיוניים על איראן בכדי להפחיד את ההמונים"? האמנם?
  לי דווקא נראה ש"ההמונים" עושים את החישוב בעצמם ע"י חיבור שתי עובדות פשוטות וברורות:
  1. איראן עוסקת בצורה אינטנסיבית בתחום הגרעין ומתנהגת כמי שיש לו מה להסתיר.
  2. מנהיג איראן מדבר ומטיף מעל כל במה על "חיסול היישות הציונית".

  והאמן לי, זה מפחיד גם ללא פרופגנדה של ההנהגה הציונית.

  עכשיו הסבר בבקשה את המשפט התמוה הבא:
  הימין מנצל לא שבוים בלבד… נוהג לנטוש חיילים ולא חיילים לטובת דריסת רגלי הכוחות הזרים שאינם יכולים להיכנס אחרת למזרח התיכון בדלת הלבנונית ובדלת האיראנית".

  את מי נטש הימין? מיהם הכוחות הזרים שנכנסו עקב כך למזרח התיכון?
  או בקיצור: על מה אתה מדבר?

  כל מה שאתה אומר לגבי הימין, לרבות עניין השואה הוא נכון הרבה יותר לגבי ממשלות מפא"י ה"סוציאליסטיות" שהתחילו את כל העניין. הימין רק נטל את המושכות החל מ-77, וראה איזה פלא! דווקא מנחם בגין ואריק שרון היו היחידים שנסוגו מאדמות כבושות ופינו מתנחלים.

  לגבי מה שכתבת בנושא "בתעמולה המלחמתית שלהם, הציוניים מתגאים בהמונים, שהם יכולים להסתדר בלי מיגון" וכו’.
  שוב מלל לא ברור תוך ירי חסר אבחנה לכל הכיוונים:
  מי בדיוק מתגאה שהוא יכול להסתדר בלי מיגון?
  ומי מאשים את מי "בעצלנות בכדי לסגור עסקים בישראל ולפתוח אותם בחוץ לארץ"?

  "על מה אתה מדבר" כבר שאלתי? נראה לי שכן…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים