הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 ביולי, 2008 7 תגובות

הכנסת קיבלה תיקון מהפכני בחוק הגנת השכר שמעביר את נטל ההוכחה בתביעות עובדים מהעובד אל המעביד, זאת בנוסף לחובת מתן תלוש בהיר ומפורט והחלת עונשי מאסר וקנסות של עד מליון שקלים על העבריינים. החוק אשר עבר בקריאה שנייה ושלישית ואושר מוכיח שוב שח"כ שלי יחימוביץ’ (בשיתוף עם דוד אזולאי מש"ס ומשה שרוני מהגימלאים) מצליחה להעביר בכהונתה חוקים שההסתדרות לא הצליחה לחוקק במשך שנים.

המשק בחברה בישראל הגיע לשפל המדרגה. חברות כוח אדם ושירותים, אשר חלקן הגדול עובדות בשיתוף עם המדינה, מתעשרות על גבי עובדים, משום שאלו לא עוקבים ביסודיות אחר תלושי השכר שלהם ולא מקבלים גיבוי מבית הדין לעבודה . לעיתים חברות אלו מתכננות מראש ל"העלים" תשלומים, או לייצר תלוש "לא קריא" ולסמוך על הפחד, האדישות ואי היכולת של העובדים לעמוד על זכויותיהם ולהסתכן בפיטורים. תוסיפו לכך את אחוזי האבטלה ואת הגידול הניכר בעובדים חלקיים, עובדי קבלן, עובדי כוח-אדם ולבסוף מניעת האפשרות להתאגד ותקבלו אקלים אנטי-חברתי בעליל.


אלפי עובדים הופכים בישראל לעבדים. אוכלוסיות שלמות שעובדות לעיתים בשתי משרות לא מסוגלות להתפרנס בכבוד. אזרחים מכובדים אשר יצאו לגמרי מכלל אפשרות לחיות בכבוד. אין להם כסף לשלם לחינוך ילדיהם וקל וחומר שלא לשלם עבור השכלה גבוהה, לרכוש תרופות, להשיג ביטחון תעסוקתי במקום עבודתם, לשלם עבור המשכנתא ולהסתובב עם דימוי עצמי חיובי.


לחוק יש שלושה חלקים עיקריים. החלק הראשון של החוק מניח את האחריות על המעסיק למסור לעובד תלוש שכר שמשקף את המציאות. מעביד שלא יעשה כך יהיה צפוי לקנס של עד ל13,500 ש"ח לכל עובד ובנסיבות חמורות ל-27,000 ש"ח בשנה. בית הדין יוכל לפסוק פיצויים גם ללא הוכחת נזק, בסכום של עד 5,000 ש"ח על כל עברה שנעשתה בתלוש של העובד. העונש, במידה והמעביד ינכה כספים באופן לא חוקי, יהיה עד שנתיים מאסר או קנס של עד מיליון ש"ח. החלק השני של החוק מעמיד את בהירות התלוש במרכזו. בפעם הראשונה תחול האחריות על המעביד לנהל מעקב אחר הרישומים של שכר העבודה ושל פרטי השכר ולפרט אותם. החלק השלישי של החוק הוא העברת נטל ההוכחה אל המעביד, כך דווקא הוא יצטרך להוכיח מהם שעות העבודה של העובד.ובדרך זו העובד לא יצטרך לעמוד אל מול בית הדין לעבודה בחוסר אונים.


חברה בריאה אמורה לחנך את אזרחיה להגן על זכויות עובדים, ללחום על צדק חברתי ושיוויון הזדמנויות ולשאוף לצמצום הפערים והעוני. אך בחברה חולה מוטלות בספק אפילו הזכויות הבסיסיות של קבלת תלוש עבודה בהיר, תשלום מלא של שכר העבודה, ורישום אחר שעות העבודה. השחיתות, הפשע האוולת הופכים את פרוטות העובד למקור רווח נוסף. בשלכ כך עלינו לברך על החוק המתקדם שיחייב שקיפות ביחסי עבודה. אך לא די בהגנת העובד ובהרתעת המעסיק. עלינו לדרוש את פירוק חברות כוח האדם ולחנך בביקורתיות את ילדינו על מנת שידעו כיצד לייצר מסגרת חברתיות, פוליטיות ומוסריות כוללות טובות יותר.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. דוד החפש /לנועם הגיב:

  אתה אוהד הפועל ת"א? א"כ אני לא רואה שום סיבה להלין על שלי יחימוביץ אחת הקולות השפוים בכנסת. די להסתכל על העולם מנקודת מבט צרה("אם אני לא אף אחד לא") ללא חברי הכנסת פרץ,יחימוביץ ורבים וטובים אחרים בעלי קבלות מוכחות, תנאי העובדים היו קשים במיוחד.

  לעידו-
  גזענות קיימת רק במקום שמדברים עליה, באם תמשיך לדבר על ההבדל בין מזרחים לאשכנזים ההפרדה תשמר, אין לדבר על אפליה והיא תיפסק ממילא.

 2. שמחת זקנתי הגיב:

  ההסתדרות לא עושה שום דבר למען העובדים. מה חדש. מפתיע רק שהסיעה שחברה בקואליציה של עיני ניאותה לפרסם מאמר שמזכיר זאת.

 3. עידו לם הגיב:

  מתי אני מסכים לניתוחיך אבל יש בעיה אחת:אתה רוצה להפריד בין מזרחים לאשכנזים כדי להציל כביכול את הזהות המזרחית(זהו כמובן שקר הזהות המזרחית קרי יהודי ערבי תמיד הייתה פיקציה ויתרה מכך ברור שאתה עושה אידאיליזציה שלה ולא מסתמך על המציאות ששררה בארצות ערב כלפי היהודים) ולא לנסות לבנות עם ישראלי מאוחד עם חוקה שמנסה לבנות זהות אחת ונפרדת הן משל האשכנזים והן משל המזרחים וככה אין מצב לסולידריות אמיתית בין הפרולטריון

 4. נועם הגיב:

  אומנם מדובר בהישג נאה של חברת הכנסת שלי יחימוביץ, אבל הישגיה מגיעים לאחר שהיא בעצמה מחליטה להפריט את עקרונותיה לטובת מזבח "ההשפעה מבפנים" והתמיכה במפלגה גדולה.

  להזכירכם- הגברת יחימוביץ’ החליטה לתמוך במועמד הניאו ליברליות הישראלית לראשות עיריית תל אביב, רון חולדאי.
  כששואלים אותה מדוע היא עונה שהיא חושבת שבתל אביב יש מחלקת רווחה נהדרת ובכלל מדובר בראש עיר מצויין. כמובן שהיא לא תגיד שיש פה אינטרס מפלגתי קר ומשחקי כח שבאים על חשבון טובת הא’גנדה אותה היא כה מקדמת בהזדמנויות אחרונות.

  גם אם תעשה חברת הכנסת יחימוביץ’ מספר דברים טובים במהלך כהונתה , אי אפשר לשכוח ואף לסלוח על בגידותיה השונות במאבק החברתי מעמדי בישראל. הבגידה הראשית היא כמובן התמיכה המביכה ברון חולדאי לראשות עיריית תל אביב.

 5. שמאלני: לנועם שלי מנסה להשפיע הגיב:

  שלי יחמוביץ עושה משקפטליסטים עושים רק בדרך הפוכה. היא אולי מכריזה על תמיכה ברון חולדאי אך בפועל מחוקקת חוקים לטובת העובדים. יש הרבה פולטקאים שפועלים הפוך מצהירים על מטרות סוציאליות ופועל מחוקקים חוקים אנטי חברתיים.

 6. רגע הגיב:

  שלי תומכת בחולדאי? מתי זה קרה? אפשר קישור רלוונטי?

 7. יוסף: מה זה משנה אם יחימוביץ’ תמכה בחולדאי? הגיב:

  העיקר שהיא העבירה בהצלחה את התיקון לחוק השכר.

  אני מקווה שהדבר הבא יהיה הטלת הגבלות חמורות ואכיפה קשיחה על חברות כח האדם ולקוחותיהם (החברות שמקבלות מהן שרותים).
  נמאס כבר מהניצול הפרוע ובמיוחד מהיחס לעובדים הזרים.
  המעסיק הבא ש"מחרים" דרכון מעובד זר צריך להיזרק לכלא, וכנ"ל מי שגובה מהעובד תשלום ראשוני אדיר במושגים של המקום ממנו הוא בא כדי לסנדל אותו ולהצמיד אותו לאותו מעסיק מנצל.

  עוד הצעה ליחימוביץ’:
  למנוע "העזבת" עובדי כח אדם כאשר נגמרת תקופת העסקה של 9 חודשים.
  כידוע, נכנסה לתוקף ההוראה המחייבת מעסיק לקבל עובד כח אדם כעובד מן המניין לאחר תקופה של 9 חודשי עבודה רצופים. אבל רוב המעסיקים כולל הממשלה עצמה(!) דואגים להעיף עובדי כח אדם לפני סיום התקופה.
  צריך להתחיל לקנוס מעסיקים שלא עומדים בהוראה, ולקנוס כפליים מעסיקים שיטענו שהעובד סולק מסיבות מקצועיות ("הרצחת וגם ירשת" בגלגולו המודרני – "הסילקת וגם ליכלכת?").
  * מישהו יודע איך בדיוק קונסים משרד ממשלתי?

  אגב, מישהו שם לב שעמלת משיכת מזומנים מכספומט עלתה מ-1.21 ש"ח ל-1.35 ש"ח?
  ככה סתם, כאילו כלום.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים