הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 באוגוסט, 2008 14 תגובות

הצעת התקציב והמדיניות הכלכלית לשנת 2009 היא משחק ציני ואכזרי בדעת הקהל. שוב אין אנו דנים בהגדלת ההוצאה על שירותים חברתיים. אנו כלואים בתוך תקציב שאסור להרחיבו. יתרה מכך, האוצר בצורה מודעת העמיד את תקציב הרווחה אל מול תקציב הביטחון. וידע שרוב הציבור מוטה באופן בסיסי כלפי הביטחון שלו, במיוחד אחר מסע ההפחדה שעבר אל מול האויב האיראני, ארגון החיזבאללה ותנועת החמאס. אז שוב אנו שומעים את שר התחבורה שאול מופז מבקש שלא נתעסק בביטחון וממשיך את הקו הלאומני חסר האחריות שהוא מוביל כחלק מהחזון הלוחמני שלו להתקפה על איראן. עם מה אתה רוצה שנאכל את הארוחות שלנו, אדון מופז, עם טילים נגד מטוסים, או עם מכונות נשק אמריקאיות אחרות.

שר האוצר רוני בראון לא באמת מציע תקציב רווחה בסיסי ועל כך יעידו למשל הקיצוצים המתמידים בקצבאות הביטוח הלאומי. כנראה ששר האוצר למד משרי אוצר אחרים את הטריק של תיאור מדינת ישראל במצב "משבר" וכך הוא אומר כי: “המשק הישראלי נתון בתקופה לא פשוטה … יש כאן שילוב בעייתי של משבר גלובלי בצירוף חוסר יציבות פוליטית, והאינדיקטורים שבידינו מעידים על כך שהמצב בעולם המערבי יגרום להאטה בקצב הצמיחה אצלנו". המשבר עליו מדבר שר האוצר הוא אותו משבר שייאלץ מיליון וחצי עניים ושש מאות אלף ילדים להמתין בסבלנות לתור שלהם, שכנראה לעולם לא יגיע. זה אותו "משבר" אשר כמובן יצדיק את הקיצוצים שהכליל שר האוצר בתקציב הרווחה (שאין לו סיכוי, להזכירכם, אל מול תקציב הביטחון). גם כשהצמיחה של ישראל עולה. עדיין ישראל באיום של משבר. ולכן מי צריך לשלם את המחיר של המשבר. כן, אלו הם האוכלוסיות המוחלשות. ולא שכבת המתעשרים החדשה שקמה לה ברחבי ת"א ומתגוררת בשורה של בניינים חלומיים ויוקרתיים. אחת הצדיקות היחידות בסדום היהודי הינה מנכ"לית המוסד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני, אשר אמרה כי הצעות האוצר "פוגעות בצורה חמורה במדינת הרווחה. בהצעות האוצר יש משום נסיגה גדולה במדיניות הרווחה, ומשמעותן – עצירת הבלימה של שיעורי העוני. יש סכנה שממדי העוני יגדלו בקרב זקנים וילדים. בהצעות הנוגעות לדמי לידה ומענק לידה יש משום פגיעה חמורה בנשים עובדות והסגה לאחור של זכויותיהן הסוציאליות".


הלחץ הציבורי לשינוי חברתי ביחד עם הבחירות ההולכות ומתקרבות הביא את שר האוצר להשתמש בפעם הראשונה ברטוריקה של “עידוד צמיחה תחת צמצום פערים”. אך עיון רציני בדרך בה התאפשרה הצמיחה במדיניות הכלכלית מגלה כי “הצמיחה” היא זו אשר מגדילה את הפערים. חברות כוח אדם, משרדי ממשלה ותאגידים גדולים אשר התעשרו מאי אכיפת חוקי עבודה והעסקת עובדי קבלן, הם אלו אשר מגדילים את ה"צמיחה" מצד אחד ומרוששים אוכלוסיות שלמות מצד שני.


ד"ר איציק ספורטא בצדק מצביע על כך כי תקציב 2009 של שר האוצר בראון מבקש לחסל את מדינת הרווחה בישראל. עלינו לדרוש ולעמוד על זכויותינו, או שנזכה לשנים רעות שמחירן יהיה קשה ואלים.

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. ע.ג הגיב:

  מה חדש בזה? מאז 1983 כשפרס ומודעי "ריסנו" את האינפלציה שגרם ארידור ע"י הרס המעמד הבינוני והנמוך והצלת הבנקים רק כדי למכרם בפרוטות לעשירים המדיניות הקלקלית בישראל עוסקת רק במתן הטבות לעשירים ופגיעה בחלשים בחברה בין אם הם עובדים חד הוריות או ניצולי שואה. רק פה באתר חושבים שהבעיה המרכזית של ישראל היא השטחים (שהם בעיה קשה) ולא המדיניות הקלקלית המופקרת של ממשלות ישראל

 2. נו אז מה הגיב:

  שמחת זקנתי, תקציב רע לעניים. המאמר הזה לא מחדש כלום, לא מציע ניתוח כלכלי מקורי, או לא מקורי, וגם לא מציע דרך למלא את החור העצום בתקציב.
  אז מה יש לנו? פסטיבל יבבות פסאודו-חברתי בסגנון ש"ס.

 3. רמי הגיב:

  כתוצאה ממערכת חינוך ירודה ומשכר מינימום בלתי מספיק נוצרה בישראל שכבת אוכלוסיה מוחלשת ההולכת וגדלה וצורכת תקציבי רווחה אדירים. אז מה התשובה של בר און וחבריו? שיפור החינוך? העלאת שכר המינימום למינימום מספק? לא. התשובה שלהם היא הפניית עורף אכזרית לצרכיהם של מיליונים שנדחפו בתהליך רב שנתי למצבי מצוקה חסרי מוצא. שימותו או יסתדרו בעצמם, הם אומרים לעצמם בדרכם הביתה מנתב"ג במכוניותיהם המפוארות.אני רואה אותם אוספים שאריות אוכל בפחי הזבל. מי שלא מאמין שיבור לשכונת התקווה ויראה במו עיניו. זה קרוב למרכז של מפלגת העבודה.
  אז יש לי שאלה: לשם מה סחבתם אותם מכל מיני מקומות כמו עירק, מרוקו, אתיופיה, רוסיה וכו’? כדי לחנוק אותם ולצחוק עליהם?ועוד שאלה, מצבו של מי יותר גרוע, הערבי המדוכא בגדה או היהודי המדוכא בשכונת התקווה. תשובה: לערבי יש לפחות תקווה ואילו ליהודי יש רק שכונת עוני.

 4. ג’קי הגיב:

  מאיפה אתה רוצה שיגדילו את התקציב ?

 5. אני הגיב:

  אדון שמואלוף תפסיק לספר לי את המובן מאליו ולדקלם לי שירה ותסביר לי איך דואגים שפקידי האוצר המנוולים ישנו את המדיניות שלהם ומהן הדרכים להשפיע עליהם, כלומר איך ללמוד מהמתנחבלים להשיג תוצאות בשטח מול הממשל העלוב

 6. יובל הלפרין הגיב:

  אורח כותב באתר וישר יורדים עליו.
  מה של"אני" ול"אתה" ול"ההוא" מובן מאליו לא בהכרח מובן מאליו לכולם.
  זוהי רשימה על התקציב והשלכותיו שמסייעת לפחות בפרטי מידע.
  לא כל רשימה צריכה לכלול את כל הבעיה ואת כל הפתרון.

  לג’קי,
  בשנים האחרונות כל הממשלות הקטינו את תקציב המדינה ביודעין מתוקף תורת "הכלכלה החופשית",
  שכללה הורדת מסים לעשירים ביותר, קביעת "יעדי גירעון" בלתי אפשריים
  והפרטה של נכסים וחברות שבניגוד לתדמית המקובלת היו ברובם רווחיים והניבו לאוצר המדינה דיבידנדים נאים.

  איך מגדילים את התקציב? עושים ההפך.

 7. איילה סבאג מרציאנו הגיב:

  תקציב 2009 יחסל את מדינת הרווחה?! תקציב 2009 יחסל מליון וחצי עניים ויוסיף למעגל העוני עוד משפחות רבות בעיקר ממעמד הבניים ומעלה! על הציבור להבין שבקרוב מאוד גם הם יבלעו במעגל העוני. האוכלוסייה היחידה שתשמר ונשמרת כמו "מומיה" הם בעצם האלפיון העליון שנקראת הון חברי השלטון. הפערים החברתיים יתעצמו ברמות ושם כבר יהיה מאוחר מידיי וקשה מידיי לתקן את האסון הנורא. קראתי חלק מהתגובות בכתבה הזו ושוב אני חשה את ההשנאה המופנת כלפיי המוחלשים כאילו היו נטל בלתי נסבל זוהי בדיוק מטרת הממסד הם מצליחים לשטוף לציבור את המוח ומלמדים אותם לשנוא את המוחלשים. בואו נחשוב רגע אחד ביחד האם העניים נהנים ממצבם? האם הם מרוויחים מכך שהם עניים? מעצם היותי פעילה חברתית בשטח אני מכירה היטב את התנהלות החיים בצל העוני והאמינו לי שזהו גהנום עלי אדמות!!! אילו ממשלת ישראל הייתה נותת לאוכלוסייה זו את הכלים המתאימים ומשקמת אותם הם היו שמחים להיות אנשים בעלי מקצוע או בעלי עבודה, הם היו שמחים להיות הורים שיכולים לענות על צורכיי ילדיהם, ולהיות אנשים שיכולים לצאת לחופשה עם המשפחה שלהם ואני מכירה גם כאלה שהיו שמחים לרכוש מאוורר בימים חמים אלה והיו שמחים לרכוש עבור ילדיהם את הציוד לבתי הספר. ולגביי מה אחר במקום התכנית הכלכלית של 2009? גם אם נחשוב שאנחנו יודעים כיצד בדיוק לעשות זאת מי היה מקשיב לנו? מי היה שומע אותנו? לעניות דעתי תקציב 2009 יחריב את היסודות הרעועים מתחת רגליי האוכלוסיות המוחלשות ועד מעמד הבניים, הפשע יגדל ויתעצם. אנחנו חוצים את נקודת האל חזור במדינה. והשחיתות תחגוג אם נפעל מיד לביטול ושינוי תקציב 2009. מתי שמחתי לקרוא את דברייך כאן ואני תקווה שלפחות אדם אחד יבין הרי שעשינו את העבודה שלנו.

 8. לאיילה הגיב:

  אבל מה שחשוב זה שיש לנו צבא מפואר והתנחלויות מפוארות ומלחמה מפוארת בטרור. הלא כן? לפחות כך ניתן להבין מתגובתך הניאו-מפא"יניקית.

 9. איילה סבאג הגיב:

  לאנונימי, הכתבה מדברת על המצב החברתי ועל תקציב 2009, הכתבה לא מדברת על הטרור המלחמות וההתנחלויות ולכן לא התיחסתי. ואתה יודע מה אתה מזכיר לי מעט את השלטון ברגע שמתעוררות להם מחאות חברתיות בשטח ויש התנגדויות למצב הכלכלי מיד הממשלה זועקת "מלחמות" "טרוריסטים" הם יוצרים את הטרור ואת ההתנחלויות וכמובן את המלחמות. אז מה אתה אומר לי בעצם? יש מצב בטחוני קשה אז אתם המוחלשים תסתמו את הפה עכשיו!? ולידיעתך אני נגד מלחמות ונגד צבא וברור שנג ההתנחלויות שבארות על חשבון השכונות. אני בעד שלום וחיים שיוויוניים לכולם ללא הבדל גזע, מין, דת, לאום ונטיות! למזרחיים המלחמות הרבה יותר קשות משום שיוצאי צפון אפריקה למשל חיו חיי שלום ואחווה עם הערבים ולפתע בארץ ה"קודש" יענו ארץ זוות חלב ודבש הפרידו בן הערבים למזרחים עוד עשו הציוניים ונטעו שנאה אצך המזרחיים נגד הערבים. אשמח לענות על עוד שאלות …

 10. הולך בצל הגיב:

  לאיילה קשה שלא להזדהות עם דברייך האוניברסליים.אבל מה הוא הדיבור על חיים שיוויוניים ללא הבדל… הרי את חיה במדינה יהודית ודמוקרטית אז מה הדיבור על גזע,מין,דת,לאום ונטיות את מדברת על נטיות ימינה או שמאלה? או שיש נטיות אחרות. מי הם הציונים שהפרידו בין הערבים למזרחים ונטעו שנאה אצל המזרחים נגד הערבים אשמח לתשובתך !
  ובמידה ותגובתי לא תראה אור אשלח לך אותה במייל שלך שראיתי בקדמה.

 11. מתי שמואלוף הגיב:

  איילה היקרה,

  פועלך הוא כה חשוב ואני מוקיר אותו מאוד. הנסיון לפרק ולהפריד את השמאל ידוע ובכל זאת אני מחזק את ידיך על זה שאת בונה מלמטה את האונייה החוצה מהמבול האיום הזה.

  בברכה רבה,
  מתי

 12. איילה סבאג הגיב:

  חיים שיוויוניים ללא הבדל.. (אם תרצה לראות את ההבדלים בשטח אשמח לערוך לך סיור) הם עבורי שכל אדם במדינה שלנו יוכל למצות את זכויותיו לדוגמא: כאשר יהודי וערבי פונים למחלקת אישורי בניה היהודי מקבל אישור מיד ואילו הערבי לא! כאשר יהודי חורג בבניה הוא יכול להגיש דחיה ולערבי הורסים את הבית! דוגמא נוספת השוני בן השכונות ביורשלים למשל, רחביה נוצצת מנקיון ומקושטת בפרחים טוליפיים ואילו הקטמונים נוצצות בטינופת ובמדרכות שבורות, ויש עוד המון דוגמאות…ולגביי הנטיות אני מתכוונת שגם לגאים וללסביות מותר לחיות את חייהם כפי שהם רוצים ואל לנו לחבל להם במסיבות שלהם ובחייהם הפרטיים וכמובן שלא נהייה גזעניים ונכנה אותם בכל מיני שמות גנאי כמו שעשו נציגי ממשלתינו המושחתת. לגביי הנטיות ימינה ושמאלה אני מתכוונת שעלינו ללמוד לחיות בשלום ולכבד האחד את השני למרות השוני בדעותינו הפוליטיות.
  מי הם הציוניים שהפרידו בן הערבים למזרחיים? אלה הם הציוניים שקיבלו את העליות מצפון אפריקה בשנים 1949-1956 , המזרחיים במרוקו חיו חיי שלום וכבוד הדדי עם הערבים במרוקו הם הפכו למשפחה אחת ותרבותם היא אותה תרבות ושפתם היא אותה שפה וצבע עורם זהה וכאן בארץ ישראל הפרידו בן המזרחיים לערבים השלטון שטף ליהודים המזרחיים את המוח והפחיד אותם והחדיר בהם שנאה והיום אתה יכול למצוא בימין הקיצוני הרבה מאוד מזרחיים שינקו משדה של ערבייה במרוקו.
  אשמח לענות על עוד שאלות ולפרט כמה שתרצה העיקר הוא שנבין קודם מה היה ואז נדע טוב יותר לאן פנינו מועדות.
  יום טוב

 13. גבר גבר הגיב:

  אני שמח שכבודו נאות להגיב בפורום ולהתלכלך עם פשוטי העם. עכשיו יואיל הוד-אקטיביסטיותו לגלות לנו מאיפה אנחנו אמורים לקחת את המליונים למימון הגדלת קצבאות הילדים?

 14. דב מרקו הגיב:

  הגלותיות האירופאית והאמריקניזציה כבר מחסלות את מדינת ישראל!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים