הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 באוקטובר, 2008 2 תגובות

השבוע שלחו נשיאי שבע אוניברסיטאות המחקר, מלבד האוניברסיטה הפתוחה, שאינה חברה בוועד הנשיאים, מכתב לסטודנטים בו מקוננים הנשיאים על מצבן הכלכלי הקשה של האוניברסיטות, מזהירים כי לא יפתחו את שנת הלימודים הקרובה ומבקשים את תמיכתם של הסטודנטים במאבק נגד האוצר.


המחשבה הראשונה שחלפה בראשי אחרי שסיימתי לקרוא את מכתבם של הנשיאים ולמחות את הדמעות מעייניי, הייתה כי בדומה לרבים מידי מהפוליטיקאים שלנו, נשיאי האוניברסיטאות משחקים (או לפחות מנסים לשחק) על זכרונו הקצר (מאוד) של הציבור. הרי רק לפני שנה נאבקו, כל אחד בנפרד, הסגל הבכיר באוניברסיטאות, הסגל הזוטר, והסטודנטים, על עתידה של ההשכלה הגבוהה בישראל ונגד הקיצוצים הקטלניים בתקציביה.

באותה שנה של מאבקים עיקשים ומעוררי הערכה, בחרו נשיאי האוניברסיטאות בדרכם של הפחדנים. במקום לתמוך במאבקי הסטודנטים ואחריהם המרצים ולהציג עמדה אחידה נגד האוצר ובעד עתיד החברה הישראלית, העדיפו הנשיאים לשמח את הפריץ ופעלו כתף על כתף עם האוצר להיאבק בסטודנטים ובמרצים. במסגרת מאבק זה הם אף חצו קו אדום היסטורי בתחום יחסי העבודה האקדמיים בעולם ופנו לבית דין לעבודה שיוציא צו מניעה נגד המרצים השובתים.


לחלק מאיתנו גם זכורים מכתבי איומים כאלה ואחרים שהופצו באוניברסיטאות למרצים בכירים וזוטרים שייתפסו נעדרים מכיתות הלימוד.


כעת, לאחר שצלחו במאבקם וניצחו את הסטודנטים, המרצים הבכירים, הסגל הזוטר ואת עצמם, גילו לפתע שבעת הנשיאים את פניו האמיתיים של הפריץ. האוצר, כך מתברר, אינו מתעניין בעתיד ההשכלה הגבוהה ובייעול העבודה באוניברסיטאות. הדבר היחיד שמעניין את האוצר זה צמצום הוצאות הממשלה למינימום האפשרי, ואין זה מעניין את פקידיו המלומדים כביכול, מי ומה נפגע בקיצוץ.


עם גילו מרעיש זה, שכחו הנשיאים את התנהלותם המבישה מהשנה החולפת וביום כיפור הימים, בחרו להפיץ את מכתבם הקורא למאבק משותף באוצר.


הנשיאים צודקים אומנם בטענותיהם כנגד האוצר ועדיף כמובן שהמאבק על עתיד ההשכלה הגבוהה בישראל יתנהל בחזית משותפת של הנשיאים, המרצים והסטודנטים. אך ריח הצביעות נודף בעוצמה כה גדולה ממכתבם עד כי נדרשתי לסתום את האף בטרם סיימתי את קריאתו.


* גיא פדה הוא סטודנט באוניברסיטת חיפה

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. דניאל קלטי הגיב:

  אכן – מה שנכון נכון.

  אני עוד זוכר היטב, את הסתתם משולחת-הרסן נגדנו הסטודנטים, במאבק אביב 2007!! כיצד רדפונו נשיאי האוניברסיטאות ודיקניהן, בשיתוף-פעולה מלא עם המרצים הבכירים בחלק מן הקמפוסים (בת"א וברחובות, ניצבו מרבית הפרופסורים לצד הסטודנטים – אך בירושלים, למשל, פעלו נגדנו), כיצד שיתפו-פעולה, לא רק עם האוצר אלא אף עם המשטרה, בהגשת תלונות פליליות מופרכות, נגד פעילים מרכזיים במאבק, כיצד איימו באיומים מאיומים שונים, על כל המתנגדים לדו"ח שוחט, ועוד ועוד.

  גם עתה, אגב, אין הם יוצאים נגד שוחט!! נהפוך הוא. אז לעת-עתה, אין הם מעלים, עדיין, את שכר-הלימוד… ומה יהיה בעוד שנה?

  עם בני-ברית כאלה, כבר לא צריך אוייבים.

 2. פוסט מעניין הגיב:

  תודה על המידע.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים