הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 באוקטובר, 2008 תגובה 1

המשבר הכלכלי מעורר דאגות, לחצים, שמועות וספקולציות שונות ומשונות. אותי מדאיג כיצד ישפיע המשבר הכלכלי העולמי על מערכת הבריאות בישראל?


האם מערכת הבריאות מושפעת ממשברים כלכליים? מה יקרה לתקציב סל התרופות? האם יפסקו התרומות של העשירים שהפסידו חלק גדול מהונם?


נכחתי לפני שנים אחדות בפורומים שדיברו על הכנסת תרופות לסל הבריאות לאור בקשת קבוצות לחץ. נוצרו קבוצות מיקוד מטעם נציגי משרד הבריאות ואתיקה רפואית שדנו בנושאים של צדק חלוקתי.

לא אהבתי את ששמעו אוזניי, ובמשך השנים הבנתי גם מדוע. התרופות הפכו לשוק כלכלי רווחי על ידי יצרני התרופות והחברות הגנריות. האינטרס הוא כלכלי גרידא, על חשבון החולים. לדוגמא: ייצרו אנטיביוטיקה מסוג אחד שיותר זולה לשיווק ולא ישקיעו סוגי באנטיביוטיקה אחרים שהם יותר חזקים ויפעלו כנגד זיהומים על ידי חיידקים חדשים, וזאת משום שפחות חולים נחשפים לחיידקים אלה. דהיינו, הבריאות של החולים קשורה בביקוש ובהיצע.


כלומר, אם אתה כבר חולה כדאי שמחלתך תהיה בקבוצת הרוב. לוקח זמן מהרגע שמפתחים תרופה ועד שיוצאת לשוק. אולם, יש חולים שאינם יכולים לחכות. יש חולים המשלמים הרבה על תרופות שאינן כלולות בסל הבריאות. יש חולים המסוגלים לשלם עבור התרופות הללו, ויש שלא וגורלם נחרץ שוב על רקע היותם עניים.


התבשרנו היום שקרן עופר מסיימת את פעילותה ותפסק לממן תרופות שאינן בסל הבריאות. הנפגעים העיקריים חולי סרטן המעי הגס. הקרן ניצלה את כל תקציבה בסך 35 מיליון שקל. תחשבו כמה כסף תרמה הקרן. כמה אנשים הצליחה להציל או להאריך את חייהם, וכמה עצוב שכעת יהיה צורך להגיד אין.


אין במשמעות של אין חיים, אין במשמעות שאדם שאין לו כסף אינו יכול להבטיח לעצמו בארצנו בריאות נאותה.


מאחלת לכולם בריאות ואריכות ימים…ושלא נהיה נתונים תחת חסדי הרופאים.


שנה טובה ומועדים לשמחה, מי ייתן והמשבר הכלכלי הנוכחי לא יעמיק פערים, ויגרום לשבר חברתי נוסף.

תגובות
נושאים: עדכונים

תגובה אחת

  1. ליאורה הגיב:

    חשוב מאוד לשים דגש על סל התרופות. יש כ"כ הרבה חולים פה בארץ שבכלל לא מקבלים מענה. אי אםשר לא לתת מענה ולו חלקי לכל פלח של חולים באוכלוסיה. אצלנו- גם בעלי, וגם שתי בנותיי חולות בפסוריאזיס, והתרופה שהכי עוזרת להם (דייבובט) לא נמצאאת בסל התרופות. במקום שיהיו שם תרופות מיושנות, שיחדשו את הסל וככה גם יחסכו, וגם יועילו לכולנו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים