הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 באוקטובר, 2008 10 תגובות

בבחירות המוניציפאליות הקרובות בחיפה מתמודדות 21 רשימות למועצת העיר. רבות מהרשימות הללו מתהדרות בהיותן "לא פוליטיות", וטוענות שהן לא מייצגות עמדה רעיונית, אלא רק ציבור מסוים (למשל: הגמלאים) או נושא אחד מסוים (למשל: הנושא הסביבתי). יחד עם זאת, מסתבר כי חלק מהרשימות ה-"לא פוליטיות" הללו הן בעצם רשימות של הימין הגזעני, שלבשו תחפושת לקראת הבחירות.

"חיפה ביתנו"


מפלגתו של אביגדור ליברמן, "ישראל ביתנו", מתמודדת בבחירות למועצת העיר ברשימה בשם "חיפה ביתנו", אשר בראשה עומדת יוליה שטראיים. ל-"חיפה ביתנו" שני מנדטים במועצת העיר היוצאת, ועיקר תמיכתה מגיעה מקרב ציבור המצביעים יוצאי רוסיה. בשעה שלגבי מפלגה זו אין לאף אחד אשליות, ולכולם ברור שמדובר בזרועו הארוכה של ליברמן, הרי שהליברמניזם קיים גם ברשימות אחרות, אם כי מאחורי הקלעים.


מי תומך בבורובסקי?


ב-27.8 הודיע אביגדור ליברמן כי הוא תומך במועמדותו של יעקב בורובסקי לראשות העיר. בורובסקי אף הודיע כי אם ייבחר, אז יוליה שטראיים מ-"חיפה ביתנו" תמונה לסגנית ראש-העיר. בורובסקי, העומד בראש תנועת "מהפך", מתהדר בכך שתנועתו היא "על-מפלגתית", אך למעשה מדובר ברשימת-לווין של ליברמן. בשעה ש-"חיפה ביתנו" בראשות שטראיים תמשוך קולות בעיקר מהמצביעים יוצאי רוסיה, הרי שתנועת "מהפך" בראשות בורובסקי תיתמך בעיקר על-ידי יהודים-ישראלים ותיקים, אשר מתרשמים מהניסיון הצבאי והמשטרתי של בורובסקי.


"צעירי חיפה" הם ותיקי הימין


אחת הרשימות החדשות המתמודדות בבחירות היא רשימת "צעירי חיפה" בראשות שי אבוחצירה. באתר האינטרנט של הרשימה נכתב כי "תנועת צעירי חיפה היא תנועה על-מפלגתית", אך כשבודקים מיהם המועמדים ברשימה, מגלים לווין נוסף של ליברמן.


אבוחצירה, שבעבר היה חבר בצעירי הליכוד, כיהן ב-2004-2005 בתור יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה, תפקיד אליו נבחר מטעם תא הימין "נטו סטודנטים", השולט באגודה כבר מספר שנים. מי שהקים את תא "נטו סטודנטים", עסקן בשם שני אוצ’יקובסקי, מכהן כיום בתור היו"ר הארצי של צעירי "ישראל ביתנו".


חיבור נוסף אל ליברמן מוצאים אצל יניב בן-שושן, מס’ 3 ברשימה של בורובסקי, ומי שמכהן כיום בתור יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה. גם בן-שושן עמד בראש תא "נטו סטודנטים", וב-19.3 הוא הזמין את ליברמן לבקר באוניברסיטה, ביקור שגרר הפגנת מחאה בקמפוס של תא חד"ש ושל כוחות אחרים.


ב-18.10 התהדק החיבור בין "צעירי חיפה" לבין בורובסקי, כאשר הללו הודיעו על תמיכתם במועמדותו לראשות העיר.


מהי התכנית של הימין?


שלושת הרשימות הקשורות לליברמן רצות בנפרד, אך כל אחת מהן מנסה להגדיל את כוחה בקרב מגזר אחר בחיפה. "חיפה ביתנו" בראשות שטראיים שואבת את עיקר כוחה מהמצביעים יוצאי רוסיה, "מהפך" בראשות בורובסקי פועלת בקרב הישראלים הותיקים (וגם ברחוב הערבי!), ורשימת "צעירי חיפה", לעומת זאת, פועלת בעיקר בקרב מצביעים צעירים וסטודנטים.


אחרי הבחירות, שלושת הסיעות יחברו לקידום פוליטיקה ימנית וגזענית בעיר חיפה. את החיבור המסוכן הזה יש לחשוף, את המסכה ה-"א-פוליטית" יש להסיר, ואל מול הפוליטיקה של ליברמן הטרנספריסט, חשוב לשלוח למועצת העיר חזית יהודית-ערבית חזקה ולוחמת.


* אורי וולטמן הוא פעיל חד"ש ומק"י, תושב חיפה.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. לחיים ו. הגיב:

  אתה ממש מצחיק ומשעשע. קראת בכלל את המאמר? אתה מכיר (קצת) את הסצינה הפוליטית בחיפה? אתה יודע באיזה טריקים מלוכלכים מנסה הימין להחדיר את עצמו לכל במה, מאגודת הסטודנטים ועד ארגוני הירוקים? חיפה היא מעורבת, שבה לא קיימת רמה משמעותית של גזענות אנטי-ערבית, לכן הימין חש צורך לעבוד בשו-שו, דרך כל מיני ארגוני קש ותחת מצע "א-פוליטי".

 2. חיים ו. הגיב:

  ישנן עדויות לכך שגם ראש העיר הנוכחי הגה פעם את השם "ליברמן" ומעסיק לפחות שני אביגדורים במשרה, הכותב שכח לציין שמועמד מספר 4 של חיפה הצעירה צפה בליברמן בטלוויזיה לפחות חמש עשרה פעמים כמו כן הוא דובר רוסית מצד אמו.

 3. עידו לם הגיב:

  המאמר נכון ומצביע על הסכנה של ליברמן אבל הייקים על שכונות הכרמל הם אנשים ששמים את דניאל קלטי בכיס הקטן הן מבחינת מוסר והן מבחינת אינטיליגנציה(טוב זה כבר באמת לא כול כך קשה)

 4. יובל הלפרין הגיב:

  אורי, תודה על המידע החשוב ועל ניתוחו המאלף.
  אחד הדברים העולים מהמאמר הוא שמה ש"מותר" לימין "אסור" לשמאל.
  השמאל לא יכול לפצל את עצמו לכמה חוליות כדי לפנות לקהלי יעד שונים וכך להגדיל את מספר התומכים המצטבר.
  (אני לא מדבר על פיצות הנובע בדיעבד מהשקפות שונות, אלא על מחנה פוליטי אחד המחליט על פיצול טקטי).
  ליתר דיוק, הוא יכול, אבל בדרך זו הוא יביא על עצמו כליה, כי בשמאל אין תמיכה פסיבית. כשאתה מגייס מישהו לתמיכה אתה מצפה שהוא ישאל שאלות וירצה להשפיע על המשך הדרך. לכן, בשמאל, במוקדם או במאוחר, ה"קהלים" השונים ייפגשו, יחליפו רשמים, יגלו שהונו אותם באצמעות תמונות חלקיות, וכל אחד ילך לדרכו ואלינו לא יתקרב יותר.

 5. פעיל 2 הגיב:

  ומה עם איזה "חיפה לכולנו" בשביל הבריאות? נראה שגם בבירה הצפונית יש הרבה טמטום שצריך לנקות.

 6. קשקשן הגיב:

  בורובסקי גזען שתומך בליברמן. אתה משוגע

 7. דניאל קלטי הגיב:

  כמי שהתגורר בעבר בחיפה למשך קצת פחות משנה ואז למד בהר-הצופים שנתיים וחצי, אינני מופתע כלל ועיקר.

  טעו מי שחשבו את חיפה ל"עיר שמאלנית". ה"שמאלנות" של תושבי השכונות היקיות על הכרמל, שכונות-הוילות, היא "שמאלנות" בה במידה, ששימון פרס, ברק ופואד, הם שמאל = קרי, "שמאלנות" גנרלית, של """מלח-הארץ""" יענו, התומכים ב"שתי מדינות לשני עמים", אך ורק על-מנת להפריד ל"אנחנו כאן הם שם", לא על-מנת להגיע לשלום-אמת, חלילה. כל המנטאליות שלהם, היא פשיסטית במובהק (האמינו לי, חוויתי זאת על בשרי באותה תקופה מסוייטת) – עד-כדי-כך, שבינם לבין הירושלמים, הימניים והדתיים במוצהר, נעמו לי כבר יותר האחרונים. הירושלמים הם, לפחות, בני-אדם… ושוב: מנסיוני אני מדבר.

  גם אין כל חדש, בנטיית ליברמן ואנשיו, ליצור רשימות ותנועות-דמה לאין-מספר – גם תא-הסטודנטים הירושלמי "אם תרצו" וגם תנועת "יש תקווה", אינם אלא שיבוטים, של "ישראל ביתנו" ובעלי מנטאליות, רצונות ותכניות זהים במדויק, לאלה של ליברמן עצמו.

 8. ניצן אביב הגיב:

  תודה לאורי על מאמרו החשוב, החושף לעיני כל, את התרמית והמסיכה הא-פוליטית, שעוטות רשימות הלויין הלאומניות גזעניות של ליברמן, הטרנספריסט, הלאומן הימני הקיצוני והגזען.
  יש להפיץ ולחשוף ברבים, בכל כלי התקשורת, את תפיסתן הפוליטית האמיתית של רשימות לויין לאומניות-גזעניות אלו מחד ולחזק ,ככל הניתן, חזית יהודית-ערבית גדולה, מאוחדת, חזקה ולוחמת במועצת עיריית חיפה, שתפעל באומץ ובנחישות בעד שותפות אמיתית, שוויון וכבוד הדדי בין יהודים לערבים ושיתוף פעולה יהודי-ערבי לטובת כל תושבי חיפה.

 9. פעיל הגיב:

  להדפיס, לצלם, להפיץ בכל מקום בעיר, מבתי הקפה והפאבים עד האוניברסיטאות ומקומות העבודה.

 10. פעיל 3 הגיב:

  לדעתי ההצבעה הראויה בחיפה היא חד"ש למועצה וישראל סביון לראשות העירייה. סביון מתמקד בתחום החברתי והבטיח לבטל את התעסוקה הקבלנית על ידי העירייה, מה שהופך אותו לטוב בהרבה מיהב. וליד חמיס לצערי הוא עסקן זוטר שמתמחה בתפירת דילים עם מפלגות הימין, ולמרות הסמליות שבהצבעה למועמד ערבי הוא אינו אדם ראוי.

  לסיכום, חבל שחד"ש לא מריצים מועמד בבחירות האלו. זה היה פותר הרבה התלבטויות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים