הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 בנובמבר, 2008 אין תגובות

פילוג במפלגה הסוציאליסטית הצרפתית. כך הכריזו אמש חבר הסנאט ז’אן-לוק מלנשון וחבר הפרלמנט מרק דולז. עוד הם הודיעו שבכוונתם להקים מפלגת שמאל בדומה ל"די לינקה" בגרמניה. זאת, בעקבות ניצחונה של סגולן רויאל, לשעבר מנהיגת הסוציאליסטים, במשאל שנערך בימים האחרונים בקרב כל חברי המפלגה. בהודעה שמסרו בתום מסיבת עיתונאים הדגישו הפורשים כי "אנו זקוקים למפלגת שמאל אמיתית. על מנת לשמור על עמדותינו הסוציאליסטיות אנו חייבים לעזוב את המפלגה הסוציאליסטית".

יצויין שטרם הפילוג תמכו שני מנהיגים אלה בהצעות ההחלטה של חבר הפרלמנט האירופאי באגף השמאלי של המפלגה, בנואה המון, שזכה ל-19% מקולות החברים, לעומת 27% להם זכו הצעות הרוב בראשות רויאל. אך, עבור הפורשים הרוב מצדד בעמדות "המקובלות בסוציאל-דמוקרטיה באירופה, שהביאו אותה למפלות ולאובדן העקרונות", וזה היה היסוד להחלטה להקים מפלגה חדשה. "אנו לא מעוניינים לשחק את התפקיד של ‘הנחמדים מן השמאל’ או של ה’אופוזיציה בתוך המפלגה’ כאשר ראשיה יחליטו לנקוט בעמדות ניאו-ליברליות", הם הדגישו בהודעתם.


בשיחה עם עיתונאים, מסרו הפורשים כי "אנו צועדים בדרכו של מנהיג הסוציאל-דמוקרטיה הגרמנית אוסקר לפונטיין שפרש ממפלגתו כדי להקים את ‘די לינקה’ – מפלגת השמאל". עוד קרא מלנשון להקמת "חזית השמאל העקבי" יחד עם המפלגה הקומוניסטית לקראת הבחירות לפרלמנט האירופאי שיתקיימו בשנה הקרובה. על כך הגיב חבר הפרלמנט מהסיעה הקומוניסטית, רולנד מוסו, במילים "יש על מה לדבר". עוד הודיע דולז על נטישת הסיעה הסוציאליסטית בפרלמנט והצטרפותו לסיעת השמאל שבראשות הקומוניסטים. מלנשון טרם הודיע האם הוא מתכוון לנטוש את הסיעה הסוציאליסטית בסנאט כדי להצטרף לקומוניסטית.


* רוזה מוסאווי הוא כתבת לענייני מפלגות בעיתון הצרפתי "הומניטה". המאמר התפרסם היום (שבת) ב"הומניטה".

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים