הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 בנובמבר, 2008 3 תגובות

שלום רב,


שמי יוני ליבני, והייתי רוצה לספר לכם על חוק בלתי-חוקי בישראל .


קיים  בישראל חוק, הנמצא בשימוש המוסד לביטוח לאומי, הקובע כי אדם (מובטל) הלומד במכללה או באוניברסיטה, אינו זכאי לקצבאות דמי אבטלה / הבטחת הכנסה .


למוסד לביטוח לאומי 2 "הצדקות" לקיומו של החוק :


1. אדם שלומד, אין לו זמן פנוי לעבוד ולממש את ההפניה שהוא מקבל מלשכת התעסוקה .


2. אדם שלומד, אם הוא יכול באמצעות כספו האישי או כספי הוריו, לממן לימודים וקורסים במוסדות להשכלה גבוהה, אזי הוא יכול לממן את מחייתו ואת עלות קיומו .

אפילו באוניברסיטה הפתוחה הוא לא יכול ללמוד, מבלי שתשלל הקצבה …


למיטב ידיעתי, הדבר מהווה הפרה בוטה של זכויות אדם ואזרח בסיסיות בינלאומיות, כגון הזכות ללמוד, והזכות לקבל מידת-מה מזערית של כסף על מנת לחיות בכבוד. אסור לכרוך ולהתנות את זכאותו של אדם לקצבאות בלימודיו ו/או בהמשך לימודיו האקדמיים .


הדבר יוצר "מעגל קסמים" – אנשים אינם מעוניינים ללמוד ולאבד את קצבתם שממילא נמוכה ו"משפילה". למעשה, עד אשר אותו אדם אינו מוצא עבודה, הוא "נדפק" פעמיים כלומר לא עובד + לא לומד (או אינו מסוגל ללמוד, אחרת : הוא יאבד את קצבתו…) .


על-מנת לפקח על כך, המל"ל (המוסד לביטוח לאומי) מקבל כל מספר חודשים רשימות שמיות מן האוניברסיטאות ומצליב רשימות אלה עים רשימות מקבלי הקצבאות, וכך מכניס "זמבורה" ודורש החזרים מן החייבים שהעזו להשכיל …


מיותר לציין, שבמדינות אירופה (ואף במדינות ערב ! שישראל נוהגת להשמיצן ולהצביע על הפרותיהם את זכויות האזרח אצלם) – אין כזה חוק או חוק דומה לו. בארה"ב לא אומרים לך ב social security שלהם : you do not have time to work וכו’…


החוק הזה ששולל מן הלומד לקבל הבטחת הכנסה, ולמעשה רק מוזיל במידה מסויימת את תעריף דמי הביטוח הלאומי על-בסיס-חודשי שהסטודנט מחוייב לשלם, נכנס לתוקפו בתחילת שנות ה-80 – תקופת האינפלציה הדוהרת (בקושי היה כסף לממשלה לייבא טלוויזיות צבעוניות, אים צריך להוכיח את דבריי וליצור מעין-דימוי).


כנראת שבאותה תקופה של שלטון הימין/’בגין’, חיפשה ממשלת ישראל דרכים שונות ומשונות לחסוך בהוצאות ולהציל את הכלכלה/הקלקלה השברירית הישראלית, ולכן אמרו לעצמם פקידי המחלקה המשפטית של משרד האוצר בשיתוף עים היועץ המשפטי דאז של המל"ל "בוא ניכנס במקבלי הקצבאות / האוכלוסיות החלשות האלה שלא רוצים לעבוד", ואז חוקקו : אסור להם ללמוד, אסור להם לטוס לחו"ל (כי אז הם שוב : "בלתי-פנויים" לעבודה), אסור להם להחזיר רכב (אים יש להם כסף להחזיק לרכוש כלי-רכב, אזיי יש להם מספיק כסף הנחוץ לקיומם היומיומי, אם כי הדבר נשתנה מעט לטובה לפני שנתיים, דהיינו שמותר להחזיק רכב עד לנפח מנוע מסויים ושלא יהיה חדיש, אלא עד למספר שנות מודל-ייצור אחורה מסויים. הם כנראה לא רוצים שאנשים שבבעלותם מרצדס 2005 יחתימו בלשכה – זה לא נראה טוב …) .


להבדיל, החרדים שלא עושים צבא (כלומר לא מבזבזים 3 שנים), לומדים בישיבה תוך כדי קבלת קצבה, אומנם לא הבטחת הכנסה, אלא קצבה מסויימת, כנראה ממשרד הדתות – קצבה המאפשרת ללומד בישיבה "להחזיק את הראש מעל לקוו המים". מיותר לציין שהחרדים אינם מעוניינים כלל-וכלל לעבוד, ומותר להם לטוס לחו"ל …


לידיעתכם


בכבוד רב


יוני ליבני

תגובות
נושאים: מאמרים, עדכונים

3 תגובות

 1. דניאל קלטי הגיב:

  בקר טוב יוני!!!

  אישית, כבר לפני שנים על-גבי-שנים, זעקתי נגד החוק החולני הזה, בדרישה לבטלו. גם לפני חד"שניקים.

  ואיש לא עשה דבר.

  בא לך לפעול נגדו יחד? אז יאללה… שנת בחירות היא.

 2. יובל זיו הגיב:

  החוק הזה אכן מעוות כיוון שמקבל\ת קצבה שמעוניין\ת להפסיק לחיות בתלות בקצבה לא יכול\ה להשתמש בהשכלה כדי לעבור לחיי עבודה (ואולי אפילו קידום). בנוסף החוק מעוות גם "מהצד השני". כלומר אלו שעובדים בזמן לימודיהם (רמז, אלו לאו דווקא העשירים הגדולים) מנוכה משכרם ביטוח לאומי כמו מכל עובד אחר אולם הם אינם מקבלים את אחד הכיסויים החשובים שהביטוח הלאומי מעניק (טוב, בערך).
  קבוצה נוספת שניתן לראות דרכה את העיוות היא אלו שלומדים בשלבים מתקדמים יותר של חיי העבודה (בחוג לעבודה סוציאלית למשל מקובל לגשת ללימודי התואר השני רק לאחר מספר שנות ניסיון מעשי) ואז סביר שיש להם גם מחויבויות כגון קיום משפחה ומשכנתא. במצב כזה הסרת הביטוח (אפילו באופן זמני) עלולה להיות מסוכנת וזאת למרות שעובדים\ות אלו משלמים\ות דמי ביטוח כבר זמן רב וממשיכים בד"כ לשלם סכומים לא מבוטלים גם במהלך הלימודים.

 3. מאיר מזמשנה הגיב:

  היי
  אני מצטרף אליכם למאבק בחוק.
  יש רעיונות איך מתחילים?

  נראה לי שדב חנין הוא בטח כתובת טובה, או אולי להבדיל, שלי יחימוביץ, למרות…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים