הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 בנובמבר, 2008 תגובה 1

רוח חדשה ומעודדת נושבת במישור הפוליטי של הארץ, הרוח העממית הדמוקרטית והצעירה של "עיר לכולנו".


ההישגים של "עיר לכולנו – בראשות דב חנין" בבחירות לעירית ת"א-יפו אין להם תקדים בהיסטוריה הישראלית. "עיר לכולנו" החלה ללבוש עור וגידים לפני פחות משנה, היא הוקמה כתנועה שמאגדת בתוכה ארגונים ופעילים העוסקים בהגנה על האינטרסים העממיים והציבוריים במובן האנטי-קפיטליסטי. היא התפתחה כתנועה דמוקרטית והצליחה לפתח עקרונות ארגוניים ייצוגיים המושתתים על הקשר שבין הפעילות בשטח של הפעיל בתנועה, לבין זכותו לבחור ולהיבחר למוסדות התנועה ולרשימת מועמדיה בבחירות לעייריה.

היא חיזקה את בסיסה הארגוני על ידי הפעלת פורומים המתמקדים בתחומי פעילות וחלוקה גיאוגרפית של קבוצות פעילים לפי אזור מגוריהם בעיר.


"עיר לכולנו" הצליחה תוך זמן קצר להתאגד על בסיס חזון ותוכנית פעולה בנושאים העירוניים-סביבתיים-חברתיים. הגם שהפעילים אינם בהכרח בעלי השקפות מדיניות זהות, הם בחרו בהתלהבות ומתוך אמון בחבר הכנסת מסיעת חד"ש ואחד ממנהיגיה הבולטים של מק"י וחד"ש – דב חנין – לעמוד בראשה. הדבר התרחש כהמשך לפעילותו רבת השנים של דב חנין בתחומים הקשורים להגנת הסביבה; של כהונתו עוד לפני היותו חבר כנסת, במשך שלוש שנים, כיו"ר "חיים וסביבה" – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל ; לתרומתו של דב חנין כחבר כנסת לחקיקה בנושאי הגנת הסביבה ובנושאים חברתיים אחרים. פעילי התנועה נחשפו אל כישוריו ואל אישיותו וגילו מדינאי שהינו זן פוליטי נדיר במחוזותינו, חף מכל גינוני "כבוד", מצביעות והתנשאות, מסור למאבק שאותו הוא מנהיג ללא כל ציפייה לטובות הנאה חומריות או סיפוק אגו כוחני, מנהיג המחויב לדמוקרטיה ונוהג כבוד כלפי השותפים בתנועה גם כאשר מתעוררים עמם חילוקי דעות.


גיבוש העקרונות הארגוניים, החזון ותוכנית הפעולה של התנועה ומנהיגותו של דב חנין – סחפו יותר ויותר פעילים חדשים אשר


הדביקו בהתלהבותם גם רבבות של מתושבי העיר, צעירים, סטודנטים, אמנים, עובדים, תושבי שכונות עממיות, שוכרי דירות, שוחרי צדק חברתי, קהילות רבות ושוחרי שלום ושוויון יהודים וערבים.


"עיר לכולנו" זכתה בתמיכה של למעלה מ-21,000 מצביעים והייתה לסיעה בעלת התמיכה הגדולה ביותר ומיוצגת ע"י 5 חברים (מתוך 31) במועצת העיר. דב חנין זכה בתמיכה של יותר מ-46,000!!! מצביעים (כמעט 35%) שרובם הצביעו בעד מועמדותו על אף שתמכו ברשימות אחרות למועצת העירייה.


תוצאות ההצבעה מהוות הישג ללא תקדים לרעיונות ולתוכניות הפעולה של התנועה ולמועמדים שלה למועצת העירייה ולראשות העירייה.


התוכן הערכי,תופעת ההתנדבות וההתלהבות של הפעילים והמנהיגות המוכשרת של התנועה גרמה להתייחסות נרחבת ולרוב ברוח חיובית, של התקשורת ובכלל זה באינטרנט. כך נחשפה פעילות התנועה והשפעתה על מערכת הבחירות הלכה והתגברה. גם אישי ציבור, מדינאים ואמנים אשר הביעו ביוזמתם באופן פומבי תמיכה בתנועה ובעומד בראשה.


באופן שאינו בלתי צפוי הלכו וגברו גם קולות המסיתים. אלה במקום להתמודד עניינית מול תוכנית הפעולה של "עיר לכולנו", שלפו אמרות חבוטות וחלודות של לאומניות, גזעניות, אנטי קומוניזם ופסבדו "פטריוטיות". כוונתם הייתה להרתיע את הזרם הגובר של התומכים ולהחזירם אל נתיב התמיכה בסדר הקיים ובממסד המסורתי. הגם שהם הצליחו,כנראה, במידת מה במלאכת ההסתה המלוכלכת, הרי שרבבות דחו את דברי ההסתה ולא נתנו להסית אותם מהאמון שהם נתנו בתנועה, בדרכה ובהנהגתה.


הימים האחרונים שלפני הבחירות, ובמיוחד ביום הבחירות, התגובות החיוביות, חיממו את הלב של פעילי התנועה ותומכיה. אווירת ההתלהבות של הפעילים ברחוב סחפה אחריה מצביעים רבים. הנוכחות של פעילי התנועה ברחוב הייתה מרשימה וחרגה מכל המוכר והמקובל במערכת בחירות בעיר. 


ביום הבחירות ההתלהבות והנוכחות של פעילי התנועה הגיעה לשיא – כאשר מעל לאלף מתנדבים, ללא שכר, פעלו ברחובות ובהבטחת הקלפיות. זרם המתנדבים הלך והתגבר עד כדי כך, שמטה יום הבחירות לא היה מסוגל להיענות לפניות הרבות ולשתף את כולם בעשייה.


עם קבלת התוצאות היו פעילים לא מעטים שביטאו אכזבה מהולה בסיפוק. רבים מהם האמינו בהתלהבותם "הבתולית" שדב חנין יבחר לראשות העיריה ורק 35% תמיכה בו גרמה להם לאכזבה – לפחות בשעות הראשונות.


אין מקום לאכזבה. להיפך – ההישג של "עיר לכולנו – בראשות דב חנין" הינו ללא תקדים בהיסטוריה הפוליטית שלנו. הישג זה מעורר השתאות, סיפוק גואה וגאווה לכל מי שיזם ולקח חלק במסע זה.. ההישג גם מהווה הוכחה , שבניגוד למקובל, ניתן לעשות פוליטיקה אחרת, פוליטיקה נקייה, ללא תמיכה כספית משעבדת של בעלי הון, בלי כסף רב, עם הרבה התנדבות והתלהבות, עם אג’נדה עממית סוחפת עם מנהיגות לא מושחתת ונאמנה.


על מנהיגי "עיר לכולנו" מוטלת המשימה – להמשיך לקיים את התנועה כגוף פעיל לא רק במערכת הבחירות. המשך ארגון מאבקים ברחוב, בשכונות, בשטח, במערכות להגנת האינטרסים שהתנועה הציבה לעצמה כמטרה.


הנציגים במועצת העיר, תוך שיתוף הנציג הנבחר מרשימת יאפא ונציגים של רשימות אחרות יוכלו להוות מנוף להשגת מטרות התנועה.


התפתחות תנועת "עיר לכולנו" והישגיה הם נושא חשוב מאין כמוהו ללימוד ולהפקת לקחים ביחס לגיבוש מדיניות וטקטיקה במישור הכלל ארצי.


כקומוניסט בתוך תנועת "עיר לכולנו", הנני מביעה הערכה וכבוד לשותפים בתנועה שאינם חברים במק"י או בחד"ש. ניתנה לנו החברים במק"י ההזדמנות החשובה לא רק לתרום מרעיונותינו ומניסיוננו, אלא גם לא פחות חשוב, ללמוד מניסיונם הרב של ארגונים ופעילים אחרים. אני יכול להעיד שהחברים במק"י ובחד"ש בת"א ובמחוז ת"א-יפו מרגישים חלק מעמודי התווך של התנועה והם ימשיכו להיות מחויבים ומסורים לדרכה.


 נצבר ניסיון חשוב בגיבוש מסגרות רחבות לשיתוף פעולה, על בסיס מצע ותוכנית פעולה מוסכמים ותוך יצירת אמון כנה בין הפעילים השונים.


כחבר במק"י אני גאה שבשורות מפלגתנו, בסניף התל אביבי שלה, צמח והתפתח מנהיג מוכשר ומלהיב במאבק למען עתיד בעל אופי אנטי קפיטליסטי לעירנו ולארצנו.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. ירון הגיב:

    להמשיך את המומנטום בבחירות לכנסת!!!
    עם התפרקות של מפלגת העבודה, יש לחזק את השמאל האמיתי בכנסת- רק חד"ש!!!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים