הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 בדצמבר, 2008 19 תגובות

שמתי לב לפני כמה ימים, ממה שאני רואה או שומע בעיתונים, ברדיו ובטלוויזיה. שהתקשורת הישראלית מכבסת מילים באופן שיטתי, וחולני אשר מעורר בי חלחלה עמוקה ורצון בלי מוסבר להקיא את הביזיון הזה החוצה.


אני מדבר על מילים חדשות אשר צצות משום מקום, ומופיעות במילון הלשוני של המנחים והכתבים. מילים שמטעות את הציבור הפשוט אשר מחובר לתקשורת כול שעה עגולה, מילים שלא מראות אמת בכלל אלא שקר מוחלט, מילים מוזרות ומלאות בטעויות.


למשל, "תג מחיר" "סיכול ממוקד" "הבא להורגך השכם להורגו" ערימות של מילים, בלי סוף של שקר וחוסר אמת מוחלטת, בלי סוף של אדישות וגועל נפש.

למה התקשורת הישראלית לא יכולה להשמיע לציבור את האמת, שהכוונה של "תג מחיר" היא – שהמתנחלים יעשו פוגרום בפלסטינים, אם וכאשר יפנו את המאחז הבלי חוקי שנמצא על גבעה אי – שם בשומרון.


למה התקשורת הישראלית לא יכולה להשמיע לציבור את האמת שהכוונה של "סיכול ממוקד" היא – רצח המוני של פלסטינים תמימים ועוברי אורח שלא פשעו בכלום, אשר נמצאו בטעות ליד מכונית של מבוקש פלסטיני. וכו


במבט לאחור בהיסטוריה, מבט בכלל לא רחוק ממסלול הזמן. אנחנו רואים עוד אומה אשר מכבסת מילים באופן שיטתי ומוזר. מילים כמו "שחרור" "הפתרון הסופי" "העבודה משחררת" וכו.


כן, לאומה הזאת קראו גרמניה הנאצית, לכן אנחנו חייבים לשנות את השפה הישראלית החדשה אשר מסתירה ומשקרת באופן שיטתי, ובכול יום ויום רגע ורגע. 

תגובות
נושאים: מאמרים, עדכונים

19 תגובות

 1. דניאלה הגיב:

  בקר טוב, צוהל הרחוב!!

  רק עכשיו שמת לב?

 2. עידו הגיב:

  בוא נירגע.
  זה אמנם מפתה, אבל אין מקום להשוות בין מעשיה, הצהרותיה וכוונותיה של מדינת ישראל לאלו של גרמניה הנאצית.
  האידיאולוגיה של אותם נערי גבעות והפסיכים מסוגם של בן-גביר ומרזל אמנם דומה (אם כי נראה שאת הסוציאליזם השליכו כלאחר יד ונשארו רק עם הלאומנות), אבל הם מיעוט קטן יחסית (גם אם בציבור המתנחלים הפחות פסיכי הם זוכים לפעמים להסכמה שבשתיקה).

  ההיסטוריה מלמדת אותנו שקבוצות קטנות וקולניות יכולות להפוך במשך הזמן לאוונגרד מהפכני. למרבה המזל אנחנו עוד לא בשלב הזה, ועדיין רוב האזרחים שפויים יחסית.
  החובה שמוטלת עלינו היא לא להשוות את התקשורת (על כל מגרעותיה) עם גבלס, אלא לעשות ככל שביכולתנו על-מנת להדיר את הפשיסטים* ולמנוע מהם לגיטימציה.

  * זן חדש של פשיזם, אגב: חציו דתי-טליבאני, וחציו לאומנות שמרנית קלאסית. וזה מוזר, כי הפשיזם של מוסוליני והיטלר היה מהפכני ואוטופי.
  הנה, הראש היהודי עדיין ממציא לנו פטנטים!

 3. בעיות בהבנת הנקרא הגיב:

  העתונות כן הסבירה שמה שהמתנחלים קוראים תג מחיר הוא התפרעויות שמטרתן פגיעה בערבי. זה רק אתה שלא הבנת. לגבי סכול ממוקד אני שותף לדעתך שזו מכבסת מילים. צריך להגיד במפורש – ישראל הורגת ותהרוג כל מי שמאים על אזרחיה וכך צריכה לנהוג כל מדינה. העובדה שרצח אזרחים ישראלים לא נראה לך ולאנשי "השמאל" מעשה חמור אינה משנה. ישראל הורגת טרוריסטים רוצחים ואגב כך נהרגים אזרחים שתומכים בטרוריסטים ונותנים להם מחסה. המעשה של ישראל מותר גם על פי אמנות בין לאומיות ורק תומכי טרור מתנגדים לו.

 4. אתה בטוח שאתה קורא עיתונים? הגיב:

  "תג מחיר" = פגיעה בפלסטינים בשטחים

  "סיכול ממוקד" = הוצאה להורג של טרוריסט/ים ללא משפט.

  אם אתה מאמין שחיסולים ממוקדים מתבצעים מתוך כוונה לרצח המוני של חפים מפשע אתה פרנואיד ולא חכם במיוחד.

  נכון בהחלט שמי שמעורב בחיסול כזה מייחס ערך יותר נמוך לחיי אזרחי האוייב ממה שהוא מייחס לחיי אזרחי ישראל, ולכן הערכת המידתיות שלו באשר ל"נזק נלווה" (Collateral Damage) היא נדיבה יחסית.

 5. בני לדביר שר – אבי הגיב:

  המאמר שלך לא פחות מטעה ודמגוגי מאותו ז’רגון עליו אתה מדבר.
  שפת הטרור האיסלמי למשל לא פחות מבחילה, ואף יותר:
  כל ביטויי הקודש למיניהם "שאהיד" (אין שום דבר קדוש ברצח ישראלים חפים מפשע),
  "ג’יהאד" (כנ"ל),
  גן-עדן עם 72 בתולות (שקר שובניסטי),
  "לוחם חופש" (שקר גס כשמדובר ברוצח שפל כמו סמיר קונטאר) ועוד ועוד מלים וביטויים שקריים שגורמים לתקשורת הישראלית להראות כמו עיתון הילדים "פילון" זצ"ל.

  ובכלל, בדוק את שפתך והגינותך לפני שאתה שופט את התקשורת הישראלית:
  "סיכול ממוקד" הוא לא(!) רצח המוני של פלסטינים תמימים אלא פגיעה ברוצחים ומשלחי רוצחים, עובדתית- ברוב המקרים נפגע אחד כזה בכל סיכול ממוקד…
  פגיעה בעוברי אורח תמימים לא היתה מעולם מטרת פעולה כזו למרות שבצורה צינית אתה משתוקק שכך היה אחרת תאבד את תדמיתך כנביא זעם.
  לעומת זאת טילי הקסאם (מן הסתם בתקשורת העזתית קוראים להם "טילי השחרור" או משהו מכובס כזה) שמטרתם המוצהרת היא לפגוע באזרחים.

  אצלנו אין שום מכבסה, ועצם העובדה שאתה יכול לפרסם ברבים את דעותיך, ועיתונאים כמו גדעון לוי מופיעים בריש גלי – מדברת בעד עצמה.

 6. לבעיות בהבנה הגיב:

  אנא נקוב בשמה של אמנה בינלאומית אחת שמתירה הרג של אזרחים על סמך לא יותר מאשר התראות במערכת הבטחון של המדינה ההורגת.

 7. יסמין הגיב:

  מה שיפה בכותרת "תג מחיר" זה שהיא היתה יכולה בקלות להיות כותרת שנתן שר הביטחון או הרמטכ"ל לאג’נדה מדינית-צבאית כלשהי של מדינת ישראל כלפי תושבי עזה, למשל, או חברון.
  ניתן ללמוד מכך לקח חשוב, אשר נאמר כבר בהזדמנויות שונות: מדינת ישראל עצמה היא שנותנת לגיטימציה ל"פורעי החוק" האלו, בכך שהיא מיישמת מדיניות כזו באופן שיטתי, תחת מטריית החוק. דבר זה דומה להורה מעשן האוסר על ילדיו לעשות זאת.

  הציבור הזה אינו "ציבור קיצוני שצמח בקרבנו ואיננו יודעים מניין", הוא תוצאה ישירה של התנהלות מדינית ארוכת שנים. מדינת ישראל והעומדים בראשה צריכים ללמוד מכך לקח באשר לתוצאות מעשיהם.

 8. יוספון הגיב:

  כמה לא מקורי: שוב פעם תלונות על התשקורת הישראלית, ושוב פעם – כמה לא מקורי – ההשוואה לנאצים.

  האמת היא שעניין הנאצים נהיה שחוק ומעייף משהו: נאצים פה, נאצים שם, וכל זה למרבה הצביעות כאשר בשנים האחרונות היו בעולם מעשים חמורים עשרות מונים ממעשי ישראל בשטחים (למשל קוסובו, עירק, סודן).

  והנה רק היום פורסם ב-ynet שסגן נשיא איראן נפגש עם נשיא סודן (שימו לב לציניות – נשיא סודן! לא פחות ולא יותר!) ואומר לו את הדברים הבאים:
  "המשטר הציוני המושחת והפושע מזיק לא רק לעולם הערבי והאיסלאמי, אלא לאנושות כולה, השמדתו צריכה להפוך למטרה ודרישה של העולם כולו… כדי להציל את האנושות מהמשברים השונים, אין שום דרך פרט להצרת ידה של הציונית מלחיות בחברה האנושית".

  אז כנראה שאין גבול לציניות: המושג "נאצים" נאמר בקלות בלתי נסבלת ע"י דביר שר-אבי על חברה ותקשורת במדינה האוכפת על עצמה מגבלות בכדי לצמצם פגיעה באזרחים ככל שניתן ועדיין להלחם בטרוריסטים שמטרתם פגיעה באזרחים.

  והנה הממשיכים האמיתיים של הנאצים – סגן נשיא איראן נשיא סודן, האחד קורא במפורש להשמדת מדינה בעוד בשטחו של השני (סודן) יש כבר השמדת עם דה-פקטו.

  אז די עם ההתממות והצביעות והקריאה "נאצים" בעיניים מצועפות,
  סיכול ממוקד הוא אכן סיכול ממוקד, ו"הקם להורגך – השכם להורגו" הם דברים המיושמים וצריכים להיות מיושמים כאשר מולך מרוצצי ראשי ילדות דוגמת לוחם החרות סמיר קונטאר ומשגרי קסאמים דוגמת שכנינו החמאסים. והנאציזם לעומת זאת כבר קרם מזמן עור וגידים באיראן ובסודן בצורת השמדת עם אמיתית הקוראת בסודן וכזו המתוכננת – ע"י איראן. הרי כוונה כבר יש להם, כפי שקראנו, ונשק עוד מעט יהיה להם.

 9. בני למגיב "לבעיות בהבנה" הגיב:

  תגובתך היא היתממות ותו לא.
  לא צריך "אמנה בינלאומית" כדי לפגוע במי שיש כבר דם אזרחים על ידיו ולפי מקורות מודיעינים (לצורך העניין אפילו "מלשינים") הוא בדרכו לשפוך עוד דם.
  זה כל-כך "goes without saying" שפשוט מגוחך לחפש את זה כתוב היכן שהוא.
  גם הניסוח שלך: "אמנה בינלאומית שמתירה הרג של אזרחים" הוא דמגוגי, מפני שפעולות צה"ל מכוונות כנגד המפגע ולא כנגד אזרחים.
  אם היה אפשר לפגוע מרחוק באדם ספציפי או מכונית או חדר מסוים בבית ולא באף אחד אחר – צה"ל היה מזמן עושה זאת.

  בוא נודה במציאות, מסיבה כלשהי קשה לאנשים מסוימים לקבל שתי עובדות בסיסיות:
  1. צה"ל מצליח לפגוע במפקדים הלוחמים של האויב החמאסי.
  2. צה"ל לא מכוון לפגיעה באזרחים והיה מעדיף (כמו רוב הישראלים) שרק מטרת החיסול תיפגע.

  כנראה שעצם המאבק הצה"לי נגד טרוריסטים הוא פסול כלל ועיקר, וכל האמצעים כשרים בכדי להשמיץ כל גילוי של יוזמה ומאבק כנגדם.
  עד כדי כך שבז’רגון החדש (כמו בתגובה שלך) מקובל לומר "מתירה הרג של אזרחים" כאילו זה מה שצה"ל עושה בכוונת מכוון.

 10. יקירי הגיב:

  "המעשה של ישראל מותר גם על פי אמנות בין לאומיות ורק תומכי טרור מתנגדים לו."

  בסך הכל ביקשתי שתפרט. מה יש.

 11. אילן הגיב:

  כבלשן, אני יכול לספר לך שזה קורה בכל שפה.

 12. למבקש שם של אמנה הגיב:

  תגובתך היא דוגמא אופינית לגניבת הדעת ה"שמאלית".על סמך לא יותר מאשר התראות? אולי לא שמעת כי נחתת הרגע ממאדים אבל מעזה נורים טילים ופצצות מרגמה על אזרחים ישראלים כבר 3 שנים מדי יום. ב"תקופת הרגיעה" המספר ירד "רק" לטילים בודדים בשבוע ונוכח חוצפת ישראל לפגוע בפושעי המלחמה תוך כדי נסיון ירי כזה או אחר נורו בשבועים האחרונים למעלה ממאתים טילים ופצצות מרגמה, כמעט כולם על אזרחים. אז אלה לא התרעות עלומות מצד אנשי מודיעין חורשי רע כנגד הפלשתינים התמימים והטהורים אלא עובדה מוצקת – ישראל יורה על פושעי מלחמה שיורים על אוכלוסיה אזרחית בכוונה לרצוח (למזלינו הם מוכשרים כמו באומנות ספרות ומדע ולכן לא כל כך מצליחים). אני מקווה שזה לחלוטין מותר עפ"י כל אמנה מוכרת כולל מגילת זכויות האדם של סט. ספירו גם אם כבדרך אגב נהרג מי שלא לחץ על ההדק אלא רק סחב את הטיל עד למקום הירי.

 13. אבירם ליסמין הגיב:

  בפרפראזה על הדוגמה שנתת: הדבר דומה להורה מעשן שאוסר על ילדיו לעשן סמים.
  והנמשל: הדרג הלוחם הפלסטיני (בתמיכה פאסיבית של האזרח הפלסטיני) הלך יותר רחוק מצה"ל בכך שהוא מכוון את כלי נשקו באופן ברור ומתוך בחירה בכדי לפגוע באזרחים.

  באופן כללי המאמר הנ"ל פשוט מחטיא את המטרה. פעולות צה"ל כמו גם השפה בתקשורת הן מוצדקות לחלוטין.
  צה"ל רשאי וחייב לפגוע בכל מי שמאיים על אזרחי ישראל בבחינת "הקם להורגך השכם להורגו".
  הכותב דביר שר–אבי חוטא בהתיפייפות ועצימת עיניים לנוכח מציאות ברורה בשטח.
  לומר שסיכול ממוקד הוא "רצח המוני של פלסטינים תמימים ועוברי אורח שלא פשעו בכלום" זה פשוט גובל בשקר וחבל שהכותב חוטא באותו דבר עליו הוא מלין.

  הבעיה היא בעצם המצב המדיני המוקפא כבר שנים באשמת קברניטי ישראל ופלסטין (ובזה נראה לי שאנו מסכימים) ולא בשפה והמילים בהן משתמשים כלי תקשורת כדי לתאר פעולות צבאיות מוצדקות (לפחות אלו הפוגעות במחבלים).

 14. חיים ו. הגיב:

  אמנת ג’נבה להסדרת לחימה קובעת כי מותר לתקוף מטרה צבאית גם אם ישנו סיכון לחיי אדם ובלבד שהסיכון הוא פרופוציונאלי ומידתי.
  האם מוות של מספר קטן מאד של אזרחים הוא מידתי בהתקפה על מפקד צבאי או חולייה צבאית? כן, הוא נחשב מידתי.

  המקרה היחיד בו היה קייס עקרוני לאי-מידתיות ספציפית בחיסול היה המקרה של סלאח שחאדה, בו ישראל הורידה פצצה של טון על בניין מגורים במטרה לחסל אדם אחד. אלא שכאן העניין לא היה החיסול. שחאדה תכנן והוציא אל הפועל תוכנית להטמנת פצצה של טון מתחת למגדל שלום במטרה למוטטו על יושביו, המזימה סוכלה ברגע האחרון ממש. התגובה הישראלית הייתה ברוטאלית ופראית במכוון. פרסום משקלה של הפצצה כמו גם הסרת המעצורים על רצח אזרחים ופגיעה ביודעין במשפחה של שחאדה היו כולם במטרה להרתיע אחרים מהעברת הסכסוך הישראלי פלסטיני לתרחישים יגוסלביים.

 15. לקשה הבנה הגיב:

  בדקתי ומצאתי למענך כי סעיף 28 לאמנת ז’נבה הרביעית קובע כך: "מציאותו של מוגן (אדם שאינו מעורב בפעולות איבה כולל חיל פצוע)לא תשמש עילה לחיסון נקודות או שטחים מפני פעולות צבאיות" הרי לך הסבר יפה באמנה בינלאומית מדוע ראוי שישראל תפגע במספר אזרחים פלשתינים תומכי טרור כדי לפגוע במי שמנסה לרצוח את אזרחיה. ישנם באמנה עוד סעיפים כמו 3, 4, 5,שמסבירים היטב מדוע הפלשתינים ברצועת עזה (בנגוד לרוב אלה באיו"ש) אינם זכאים כלל להגנת אמנת ז’נבה.

  בנוסף אני מפנה אותך לסעיפים 34י’ עד יג’ לחוק הענשין שדנים בבעיה זו. סעיפים מקבילים קימים בכל חוקי המדינות בעולם. סעיף 34יד’ מסביר בבירור מדוע סעיפים אלה לא חלים על הפלשתינים וגם לו כאמור מקבילות באמנת ז’נבה הרביעית. לידיעתך יקירי.

 16. פרשן הגיב:

  אמנת ג’נבה – תרגום בצלם
  — קישור —

  המקור האנגלי מאתר הצלב האדום
  — קישור —

  סעיף 2 – תחולת הגנת האמנה על אזרחי המדינות שחתומות על האמנה, או אם שאינו "חתום" – מקבל על עצמו את הוראותיה בפועל.

  הפלסטינים אינם חתומים על האמנה ואינם מקבלים את הוראותיה. מכאן ניתן לטעון שההגנה המוקנית באמנה אינה חלה עליהם.

  בכל מקרה

  סעיף 5 –
  "נמצא אחד מבעלי הסכסוך שמוגן הנמצא בשטחו חשוד לחלוטין על פעולות, או עוסק בפעולות, לרעת בטחונה של המדינה, לא יהיה אותו אדם זכאי לתבוע לעצמו את הזכויות וזכויות-היתר לפי האמנה הזאת, שאילו השתמשו בהן לטובת אותו אדם, היו פוגעות בבטחונה של אותה מדינה. נעצר אדם בשטח כבוש, כמרגל או כמחבל או כחשוד חשד של ממש בפעולה לרעת המעצמה הכובשת, יהיו רואים אותו אדם, מקום שהביטחון המוחלט מחייב את הדבר, כאילו הפסיד את זכויות-הקשר שלו לפי האמנה הזאת."

  סעיף 19 –
  "ההגנה שזכאים בה בתי חולים אזרחיים לא תיפסק, אלא אם כן משתמשים בהם, מחוץ לתפקידיהם ההומניטאריים, לביצוע מעשים המזיקים לאויב."

  סעיף 23 –
  "כל בעל אמנה …. יתיר מעבר חפשי של כל משלוחי מצרכי המזון, הבגדים והסמים ההכרחיים המיועדים לילדים פחותים מבני חמש-עשרה שנה, לנשים הרות וליולדות….
  התחייבותו של בעל אמנה להרשות מעבר חפשי של המשלוחים האמורים בפסקה הקודמת, תלווה בתנאי שבעל אמנה זה משוכנע שאין כל סיבה רצינית לחשוש:
  (א) שהמשלוחים יופנו ממקום תעודתם, או
  (ב) שהפיקוח לא יהא יעיל, או
  (ג) שהאויב יוכל להפיק תועלת ניכרת במאמציו הצבאיים או בתכניתו הכלכלית …המעצמה המתירה את מעבר המשלוחים המוזכרים הפסקה הראשונה של הסעיף הזה רשאית לקשור את ההיתר שלה בתנאי שחלוקתם בין הנהנים מכך תבוצע בפיקוחן המקומי של המעצמות המגינות. משלוחים כאלה יישלחו במהירות האפשרית, והמעצמה המתירה את מעברם החופשי תהא זכאית לקבוע את הסידורים הטכניים שלפיהם יותר המעבר."

  סעיף 28 –
  "מציאותו של מוגן לא תשמש עילה לחיסון נקודות או שטחים מסוימים בפני פעולות צבאיות."

 17. לחיים הגיב:

  למעשה, צה"ל לא התכוון לפגוע בחפים מפשע מאחר וכאלה לא היו אמורים להיות בכלל בבניין בו שהה שחאדה (לפי דו"ח השב"כ מאותו ארוע). מעבר לכך, צה"ל פרסם לשחרר עוד מידע על הפיגוע אותו כביכול תכנון שחאדה, והדבר נותר בגדר הצהרה של דובר צה"ל.

 18. ליקירי הגיב:

  סעיף 28 לאמנת ז’נבה הרביעית קובע כך:" מציאות מוגן (מוגן הוא אזרח שלא משתתף בלחימה או חיל שהניח את נשקו מכל סיבה)לא תשמש עילה לחיסון נקודות או שטחים מפני פעולות צבאיות". הנה לך אמנה חשובה שמתירה במפורש למדינה כובשת לירות למקום בו נמצאים אזרחים. נוסח האמנה, אם מענין אותך, מוציא את הפלשתינים מקטן ועד גדול מהגנת האמנה אבל זהו כבר ענין אחר. עכשיו נשאר רק לקוות שהצנזור של האתר יאפשר לך ללמוד ולהחכים כי בד"כ הוא אינו מאפשר פרסום תגובות שמפריעות לתיאוריה.

 19. משה ביטון הגיב:

  את הסגנון הרדוד הזה כבר שמענו אלפי פעמים את ההשוואה של מתנחלים לעורכי פוגרומים ואת ההשוואה של החיילים שלנו ל"נאצים" אבל נעזוב את זה בצד ונחזור לתקשורת,ובכן אני מסכים איתך שהתקשורת משנה את הדברים שעל פני השטח אבל אתה מציג רק מה שאתה מחפש ליצג,את הערבים המסכנים המותקפים אז אני רוצה לפתוח לך את העניים אתה כמו התקשורת מראה לכולם פרט אחד ומעלים את האחר לדבר על סיכול ממוקד כאילו חייל צה"ל מתעורר בבוקר ויש לו חשק לרצוח מישהו והוא הולך זה לא בסדר וזה חוצפה … תסתכל כמה צעדים אחורה מה אותו אדם שהרגו אותו עשה איזה פיגוע הוא תיכנן איזה נזק נגרם ממנו ואל תיהיה כמו התיקשורת בעצמך….

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים