הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותבתום שבוע של הפגנות המוניות ואף אלימות, במהלכה נערכה שביתה כללית, נפגש שליח העיתון הצרפתי "הומניטה", פייר ברבנסי, עם אלכסנדרוס קליביס, סגן נשיא הקונפדרציה הכללית של האיגודים המקצועיים ביוון.

ש. מדוע הכרזתם דווקא עכשיו על שביתה כללית?


ת. לפני חודש החלטנו לקיים את השביתה הכללית שנערכה השבוע. שוב רצינו להפגין את התמרמרות הגוברת של העובדים בעקבות ההשלכות החברתיות של המשבר הקפיטליסטי. העובדים משלמים את מחיר המשבר, אך שיעורי הרווח של בעלי ההון לא נפגעו. המתקפה הממשלתית נגד מערכת הביטחון הסוציאלי לא פוסקת. מאבקנו הוא למען העובדים, אבל אנו לא שוכחים את המובטלים ואנו דורשים להבטיח את רווחתם של בעלי השכר הנמוך. במילים אחרות: אנו נאבקים למען זכויות העובדים. ההפגנות שהחלו בשבת שעברה עם הירצחו של הצעיר אלכסנדרוס האירו פינה אפלה במציאות החברתית והפוליטית היוונית: היעדר דמוקרטיה. ליתר דיוק: אובדן המרחבים הדמוקרטיים, הן במקומות העבודה, הן בחברה כולה. מנסים לצמצם את זכויות אזרחיות וחברתיות ומנגנוני הדיכוי של המדינה רק מתחזקים. אנו לא מופתעים מהתגובה הקשה של החברה היוונית אל מול מתקפת השלטון – כולל האלימות ללא מעצורים לה אנו עדים בשבוע האחרון.


ש. איך אתם רואים את הפגנות הצעירים?


ת. תנועת העובדים המאורגנת רוצה להושיט יד לצעירים המפגינים. אין בכוונתנו לנהל את מאבקם או להגיד להם איך הם צריכים להפגין. להיפך. אנו סבורים שעל ידי הפיכת מחאת העובדים והצעירים להמונית יותר, לוחמנית יותר ודמוקרטית יותר נוכל להוביל את המאבק המשותף למימוש דרישתו של העם היווני לשינויים מן היסוד.


ש. האם תצליחו?


ת. בניגוד למציאות הקיימת בארגוני העובדים בצרפת או במדינות אירופאיות אחרות, האיגודים המקצועיים ביוון אינם מפוצלים בקבוצות שונות. חרף הבדלי ההשקפות הקיימים, כולנו פועלים במסגרת הקונפדרציה הכללית. אני פעיל במסגרת "המעורבות המעמדית העצמאית", זרם השמאל המעמדי באיגודים. אנו פעולים יחד עם זרמים אחרים כדי לחזק את המאבק המאוחד. זה לא תמיד פשוט. יש הפועלים לפלג את העובדים וכך להחליש את מאבקם המעמדי.

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים