הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 בינואר, 2009 22 תגובות

זה עצוב אך המלחמה נראית עבור אזרחים מרומים רבים בארץ כדרך האידיאלית אל השלווה ואל הרגיעה. ובכן, ידוע להם שלישראל עליונות צבאית מוחלטת על הפלסטינים ועל חמאס. ואם כך הדבר, יש הסבר אחד למצוקתם של אותם אזרחים הסובלים במשך שנים ממכת הקסאמים והיא חוסר ההחלטיות של המנהיגים. ואם זאת סיבת המצוקה, הרי יש לה פתרון פשוט ביותר: מלחמה ומיד.


הבעיה הולכת ומחריפה במשך הזמן כיוון שההנהגה הפוליטית במדינה מסתירה את מצב העניינים כפי שהוא. האמת היא שאין פתרון מידי לבעיות הביטחון הבוערות שהן תוצאה של אשליות כוחניות ומדיניות שגויה.

המדיניות הישראלית דוחפת את ישראל למלחמה ויוצרת מצבים שבהם נראית מלחמה כמוצא יחיד. ואם בכל זאת ישנם קולות בממסד הגורסים שאין לישראל אופציות בלתי מוגבלות וכי ישנם מכשולים רציניים להפעלת כוח שיגרום למותם של אלפים רבים של אזרחים חפים מפשע, מופיעים "החיים רימונים" כדי להסביר ששביתת נשק שווה לתבוסה מבישה. כך נוצר מעין לחץ בדעת הקהל שדוחף את ההנהגה לפינה. אכן, הממשלה רכובה על נמר.


הרי הדרך היחידה לעצור את ירי הקסאמים ואת הטילים על ישראל כרוכה בהכרה דה פקטו בחמאס. במגעים שיתנהלו במקודם או במאוחר על בסיס ההכרה הזאת תדרוש חמאס שהפעלת המעברים בעזה לא תהיו תלויה אך ורק במצבי רוח של הממשל הישראלי. על כן הפתרון הרציונאלי למשבר הוא אינו במהות מסובך מדי: בלי קסאמים ובלי מצור. פתרון זה אינו מקובל בתל אביב כיוון שהוא עשוי לפגוע בשליטה הישראלית המוחלטת, הבלעדית במעברים. על פי ההיגיון של המבצע שהתחילה בו נאלצה ישראל להשליש את ההימור. ישראל חייבת להרחיב את ההתקפה על חמאס ועל אזרחי עזה כדי ליצור "מציאות חדשה", כלומר לבצע ניסיון נואש לשכנע את החמאס להפסיק את משלוח הטילים, ניסיון המבוסס על איום של פלישה, הרג המוני והרס אימתני. ניסיונות השכנוע נגד חמאס מזכירים ולא בכדי פרוטוקול של עינויים שיטתיים. אך העיקר: אין איש יודע כמה פלסטינים, לוחמים ואזרחים, חייבים להיהרג כדי למחוק את חמאס מהמשוואה המדינית כפי שאין איש יודע כמה ישראלים, חיילים ואזרחים חייבים למות כדי שהממשלה הישראלית תחולל "מציאות משופרת" ללא נוכחות של חמאס. יתכן,עם כל הכוח וכל העוצמה, שמחיקת חמאס היא משימה בלתי אפשרית.


הצד הישראלי נאלץ לשקוע עוד ועוד בבוץ של הפעולה הקרקעית בלי כל ביטחון שיש סיכוי להגיע לקרקע יציבה – כלומר לעזה ללא נוכחות חמאס כגורם פוליטי. בה בשעה, ידידיה הבלעדיים של ישראל, בוש וחבורתו, קוראים דו"חות "מהשטח" הקובעים כי המבצע הישראלי, שהוא עסק מזעזע ומכוער לכל הדעות, פוגע קשות בידידיה של ארה"ב באזור.


בשעה שדעת הקהל העולמית דורשת פעולה מהקהילה הבינלאומית כדי להקדים את הסערה הגואה של מחאה והתנגדות, מתמרנים מנהיגי ישראל כדי לחמוק ולהימלט מהתביעה הבינלאומית כמעט אוניברסאלית להפסקת אש מידית.

תגובות
נושאים: מאמרים

22 תגובות

 1. למעשה, נתן הגיב:

  הפלסטינים יורים קסאמים מעזה כבר שמונה שנים, וזה לא הביא הרבה התקדמות בשום כיוון. המעגל האמיתי הוא יורים קסאמים – ישראל מגיבה – יורים קסאמים – ישראל נכנסת – חיילים ואזרחים מתים – יורים קסאמים.

 2. ניצן אביב הגיב:

  המגיבים למאמרו של ראובן קמינר, חוזרים על מנטרות, ואמירות, נדושות, שדופות וחבוטות, שהן תוצאה ישירה משטיפת-מוח מאסיבית של התעמולה הארסית, האגרסיבית, הבלתי-פוסקת לרגע, של ממשלת-הדמים הישראלית, באמצעות רוב-רובם של כלי התקשורת, שאינם פוסקים מלהלל ולשבח את המלחמה והטבח הנורא המתחולל בעזה, מטמיעים וצורבים את תודעת הציבור,בארץ ובעולם בצידקת המלחמה המזויעה והמיותרת הזו, שאפשר וצריך היה למונעה, שמביאה רק מאות נרצחים ואלפי פצועים, מוות ושכול, הרס וחורבן, על מליון וחצי תושבים פלסטינאים נצורים, בעיר עזה ובגיזרת עזה!

 3. סוויצ’י – מקווה שלא יצנזרו אותי הגיב:

  אוקי אני רוצה להבין חלק מהטענות שעולות כאן :

  – ישראל בעצם רוצה מלחמה (בניגוד למה שכולם אומרים) : זו בעצם קונספירציה גאונית-מרושעת של הממשלה

  – הרצון של ישראל הוא להיראות חזקה ולהרוג כמה שיותר פלסטינים (חמושים או אזרחים – זה לא משנה)

  – הדרך היחידה להפסיק את ירי הקסאמים היא להכיר בחמאס – גם בלי להיכנע לדרישות שלו (כמו שכמובן – הם מכירים בישראל)

  – אין קשר בין ירי הקסאמים (או הטרור בכלל) לסגירת המעברים . זה סתם תלויי במצב הרוח של ישראל .

  – ישראל מחוייבת לעשות הפסקת אש ללא תנאים (למרות שהיא כבר עשתה את זה) רק כדי שלא תהיה מלחמה . אפילו אם זה אומר שהפלסטינים יתחמשו וימשיכו בדרכיי הטרור מחדש לאחר מכן .

  – לפלסטינים מותר לעשות פיגועים – יש להם מטרה שלעדתכם מוצדקת , והם ממילא לא מצליחים להרוג הרה כמו שישראל מסוגלת (שכמוהן לה אסור לעשות פעולה נגדית בתגובה – כי זה כבר פשע . אז לא נורא שכמה אזרחים ישראליים יחיו בפחד .

  – יד החמאס על העליונה – והוא יכול לבוא בדרישות לישראל . שכמובן לה אסור שיהיו דרישות משלה .

  ואחרון חביב – לחמאס (וגם לכם) מותר להכריז על הרצון ואפילו לנסות בכוח , למחוק את השלטון הציוני על מדינת ישראל .

  בזמן שלישראל כמובן – אסור לעשות דבר דומה בנוגע לחמאס או כל שלטון אחר (כמו אירן למשל) שמאיים עליו ועל אזרחיו .

  רק לי משהו פה נראה לא הגיוני?

 4. נתן. הגיב:

  ל "למעשה נתן".

  לא מדוייק.

  מה שקרה ב8 השנים האחרונות הוא כדלקמן

  יורים קסאמים –> ישראל מגיבה –> יורים קסאמים –> ישראל מפרקת התנחלויות ויוצאת מעזה –> יורים קסאמים.

  ולכן מה שצריך לעשות בעזה הוא בדיוק מה שעשו בצפון, כדלקמן:

  חוטפים חיילים–>ישראל מחריבה את דרום לבנון–> שקט בצפון.

 5. לכל חברי האתר הגיב:

  אנא מכם, חשבו על הדבר הבא:

  לפני כשנתיים ניסתה מערכת הביטחון לנתק את אספקת החשמל והדלק לעזה כדי ללחוץ על החמאס להפסיק את ירי הקסאם. קבוצה של פעילי זכויות אדם נזעקה מיד ועתרה לבג"ץ בטענה שהדבר מנוגד לחוק הבינ"ל, וכן שהניתוק יביא למותם של בני אדם בגלל התקלקלות האוכל במקררים, השבתת מכשירי חמצן וכיוצא באלה.

  בעקבות העתירה נאסר על המדינה לנתק את אספקת החשמל והדלק לעזה, ולחמאס ניתן אור ירוק להמשיך בירי הרקטות, חופשי חופשי.

  וכעת, הבה נתאר לעצמנו שהחשמל והדלק לרצועת עזה היו באמת נפסקים. החיים בעזה היו הופכים יותר ויותר לבלתי נסבלים, עד כדי כך שהחמאס היה נאלץ לחדול מירי הטילים לעבר ישראל. אספקת החשמל והדלק לעזה היתה מתחדשת, ותוך מספר חודשים כולם היו שוכחים מהאינצידנט. כמובן שלא היה מת אפילו אדם אחד, כי מהפסקת חשמל עוד לא מת אף אחד, אבל נניח, נניח לצורך העניין, שהיו מתים כמה אנשים. נניח אפילו את ההנחה המוגזמת להחריד שהיו מתים אנשים במספר משמעותי – הבה ונאמר 200 איש. כלומר, 200 פלסטינים חפים מפשע היו משלמים בחייהם כדי להפסיק את ירי הרקטות לעבר ישראל.

  אך דבר זה לא נעשה, כאמור, משום שארגוני זכויות האדם מנעו זאת. ההמשך היה כמובן צפוי, ואותם פעילי זכויות אדם יכלו גם לנחש אותו בביטחון מלא: מאחר שהחיים בצד הישראלי של הגבול נעשו בלתי נסבלים עקב ירי הטילים, היה ברור שאין מנוס מפעולה גדולה, שתגבה את חייהם של מאות ואולי אלפי בני אדם, לאחר שהפעולה הצמחונית יחסית ובעלת סיכויי ההצלחה הגבוהים מאד, טורפדה בשם "זכויות האדם".

  אפשר לשאול את אותם פעילי זכויות אדם שאלה סרקסטית מאד אמנם, אך מתבקשת: עכשיו אתם מרוצים? הצלתם 200 בני אדם (נניח), והבאתם לכך שלא זו בלבד שהסיוט נמשך שנתיים נוספות,
  לא זו בלבד שהפלסטינים ספגו סגר ומצור גם באמצעים המוגבלים שהותרו לממשלה, לא זו בלבד שבמשך השנתיים הללו נהרגו לפחות אותם 200 נפש ש"ניצלו" בזכותכם, לא זו בלבד, אלא שכעת בגיחנום של עזה נהרגו עד כה באלימות 500 בני אדם, ועוד היד נטויה, בפעולה דרסטית (אבל, מה לעשות, חוקית) שהפכה לבלתי נמנעת משום שכל אמצעי פחות חריף טורפס בידי אבירי הצדק והחוק.

  פליז, פליז, תחשבו על זה. זה באמת חומר רציני למחשבה.

 6. נתן. הגיב:

  במאמר יש סתירה עמוקה שמאפיינת את החשיבה של השמאל הרדיקלי:

  על פי ההגיון של כותב המאמר הדרך היחידה להפסיק את ירי הקאסמים היא על ידי הכרה וקבלת דרישותיו של זה שיורה קאסמים.

  אם כך, מדוע על זה שיורה קאסמים לותר על הכלי האפקטיבי של ירי הקאסמים שמוכיח את עצמו כמביא לו תועלת.

  למעשה יוצר כאן מצב שבו החמאס דורש–>ישראל מסרבת–>החמאס יורה קאסמים–>ישראל מסכימה.

  ולכן הדרך האמיתית היחידה להפסיק את ירי הקאסמים היא לגרום למצב שהמשך ירי הקאסמים, לא רק רק שלא יביא תועלת אלה יסכן את עצם קיומו של מי שיורה את הקאסמים.

 7. בני הגיב:

  היכן היתה אותה "תביעה הבינלאומית כמעט אוניברסאלית להפסקת אש מידית" במשך כל שנות הקסאמים?

 8. עכשיו יותר מתמיד: 2 מדינות ל-2 עמים! הגיב:

  מדינת פלסטין לתושבים הפלסטינים, ומדינת כל אזרחיה לתושבים היהודים והערבים הפלסטינים.

 9. עמי הגיב:

  ממשלת ישראל והחמאס, יכריזו שתייהן על ניצחון. הכיצד זה יתכן?

  פשוט מאד, תוצאת המלחמה תהייה הסדר בין ישראל לחמאס, שיתן לחמאס המשך שליטה בעזה, ויתן לכולנו עוד הרבה שנים ללא אפשרות להקים מדינה פלסטינית.
  ממשלת ישראל והחמאס בצד המנצח.
  מרבית התושבים בישראל, בעזה ובגדה המערבית, בצד המפסיד.
  כמעט שכחתי, המנצח האמיתי הוא כמובן, ההון האמריקאי, שיזכה בתוספת זמן של עולם ערבי ללא ממשלים דמוקראטיים, ויזכה בהמשך זכיונות הפקת נפט ריווחיים מאד באיזור.

 10. מיכאל מהפצון הגיב:

  הציניות המאולצת של המגיבים כאן זה משהו מדהים.
  כל אחד ואחד מתחיל את הכרונולוגייה של המצב ב-"אז הם ירו עלינו קסאמים" ולפני זה הכל היה בסדר ,כבשתם אותם ,ביצרתם אותם ,התעללתם בהם הרגתם אותם ואת מנגהיגיהם הניבחרים ועכשיו הממשלה שלכם מבצעת טבח בעזה ואתם יושבים לכם ומתבכיינים "למה הם יורים עלינו"
  וחוץ מזה אני בטוח שהרוב המוחץ של המגיבים כאן באתר בעד ההרג ההמוני שמבצע צה"ל בעזה *לא* יושב בעוטף עזה.

  עוד מידע שולי ,טריויאלי שתוכלו לזרוק אי שם בפח הזבל של המודעות שלכם.
  מאז 2002 (תחילת ירי הקסאמים) ועד היום מתו 15 אזרחים כתוצאה מפגיעת קסאמים. בשלושת ימי לחימה ראשוניים בעזה (מה-27) רצחו צה"ל 400 בני אדם. רובם אזרחים כמוכם.

 11. עוזי הגיב:

  דבר אחד אני לא מבין. אם ישראל רוצה לשלוט על המעברים בעזה כי היא מעוניינת בשליטה כלכלית על הרצועה, כלומר, להכריח את העזתים לקנות תוצרת ישראל מסיבות קפיטליסטיות, מדוע היא מתעקשת לסגור את המעברים הללו ולהטיל מצור על עזה? לא זו בלבד, היא מוכנה אפילו לסבול מטחים של טילים על אזרחיה, ובלבד שתמשיך במצור אשר גם בלאו הכי מנוגד לאינטרסים שלה, ובסופו של דבר גם פותחת במלחמה שאינה מביאה לה כל רווח כלכלי, אלא להיפך, מדלדלת עוד יותר את יכולת הקניה של תושבי עזה ומביאה אותם עוד יותר למצב של נזקקי סעד. מישהו יכול להסביר את זה?

 12. לחשבונאי המתים הגיב:

  אם ישראל היתה חותמת על מסמך הפסקת אש, חילופי שבויים ופתיחת מעברים, לא היינו נאלצים להתמודד לא עם קסאמים, לא עם מאות הרוגים וכנראה שהיינו מקבלים את גלעד שליט חזרה.

  פליז, תחשוב על זה.

 13. שבתאי לוי הגיב:

  סיסמת ישראל היא
  כל עוד דם ערבי ישפך, יוטב לנו שיבעתיים.
  שבתאי

 14. ל"לחשבונאי המתים" הגיב:

  אני מבין שאתה מנסה בכל כוחך לשכתב את ההיסטוריה, אבל מה לעשות, יש תיעוד. הפלסטינים ירו קסאמים לפני שהוטל עליהם המצור (עוד בתקופת שלטון הרשות, שבה המעברים היו פתוחים כמעט ללא הפסקה), וגם לפני שגלעד שליט נחטף. המצור בא בתגובה לקסאמים ולא להיפך.

 15. לעוזי הגיב:

  היקף היצוא הישראלי לעזה הוא זעיר, וכמעט חסר משמעות ביחס להיקף התל"ג והיצוא הישראלי הכולל. בכל מקרה, זה שישראל עושה דברים שנוגדים לאינטרסים בטווח הארוך (והבינוני) שלה ושמזיקים לכלכלתה, זה לא חדש.

 16. ל"לחשבונאי המתים" – נ. ב. הגיב:

  החמאס לא זו בלבד שירה קסאמים ופצמ"רים בתקופת שלטונה של הרשות הפלסטינית, אלא השתדל לעשות זאת (יחד עם פיגועי מתאבדים) דווקא במעברים, זאת בדיוק כדי להביא לסגירתם במסגרת מלחמתו ברשות הפלסטינית. למרבה האירוניה, לאחר שהחמאס ניסה במשך שנים להביא לסגירת המעברים כשהוא חשב שדרדור האוכלוסיה בעזה לעוני ומחסור משרת אותו, הוא הצליח לעשות זאת דווקא כאשר הוא, ולא הרשות, אחראי לרווחתם של הפלסטינים. כעת הוא בא, כמובן, בטענות "מוסריות" כלפי ישראל.על זה נאמר typical.

 17. לא נכון הגיב:

  המצור בא בתגובה לבחירת ממשלת חמאס, שלאחריה ישראל החליטה שהיא מנתקת כל קשר עם הרצועה ומטילה עליה סגר. זה היה כנראה צעד דידקטי או פוניטיבי, ובכל מקרה לא ברור לי מה היתה משמעותו הפוליטית או הבטחונית.
  אתה מוזמן לבדוק את הצהרות הממשלה מהתקופה הזו, הכל נמצא שם.

 18. למיכאל מהצפון הגיב:

  ציטוט:
  "מאז 2002 (תחילת ירי הקסאמים) ועד היום מתו 15 אזרחים כתוצאה מפגיעת קסאמים. בשלושת ימי לחימה ראשוניים בעזה (מה-27) רצחו צה"ל 400 בני אדם".
  זוהי דוגמא קלאסית לשפה "המכובסת" והמגמתית של השמאל. אזרחים ישראלים "מתו כתוצאה", אבל "צה"ל רצח". למה שלא תאמר "החמאס רצח 15 אזרחים ישראלים" ו"400 פלסטינים מתו כתוצאה מהפצצות"? אני ממש לא שייך למחנה הימין ומתנגד לו, אבל חייבים להודות שטרמינולוגיה צבועה כזו אין שם.

  ולעניין המהותי, אפילו אם אתה סבור כי "רובם אזרחים", הקורבנות הישראלים היו כולם אזרחים. אם אתה רוצה ספירה מסוג שונה, הנה לך: הקורבנות האזרחיים בקרב הפלסטינים מהווים 50%, ובקרב הישראלים 100$ מהנפגעים. זה ההבדל המשמעותי. ההתייחסות לתוצאות בלבד תוך התעלמות מהכוונה היא מגמתית ושקרית. אנחנו לא הורגים יותר אזרחים פלסטינים כי אנחנו לא רוצים, בעוד שהפלסטינים לא הורגים יותר אזרחים ישראליים אך ורק משום שאינם יכולים.

  אם תתעקש על סוג ספירה נוסף, הרי הוא זה: פוטנציאל ההרג של הקסאם, אם ניקח את המינימום, הוא הרוג אחד לכל טיל. מאז תחילת ירי הקסאמים נורו לישראל כ-5,000 טילים. את העובדה שלא נהרגו 5,000 אזרחים בארץ אין לזקוף לזכות רצונם הטוב של הפלסטינים, כפי שאתה עושה בטעות.

 19. המצור על עזה הגיב:

  התחיל בשלבים לאחר חטיפת גלעד שליט, והתהדק לאחר שחמאס גירש את פתח מהרצועה ותפס שליטה ופיקוד.

  עם זאת, יש לציין שזהו מצור חלקי בלבד –

  1. במשך כל הזמן הזה הוכנסו לרצועה מישראל מזון, תרופות, דלק, ושאר אספקה הומניטרית, וגם מליוני שקלים.

  המעברים נסגרים בכל פעם שיש ירי רקטי על ישראל, התקפה או התרעה להתקפה על המעברים.
  זאת אומרת, היד על השלטר היא היד של הפלסטינים.

  2. חמאס פיתח רשת פעילה מעברים אלטרנטיביים למצריים מתחת לציר פילדלפי. ההחלטה מה להעביר במעברים האלו היא של חמאס.
  אתם טוענים שחמאס הוא ממשלתו הלגיטימית של העם בעזה, לא? אז כל הטענות צריכות להיות מופנות לחמאס.

  ברצינות, רבותי. אם אתם יכולים להתלונן שנתח ענק מהתקציב הישראלי מופנה לביטחון במקום לרווחה, למה אינכם גוזרים גזירה שווה לגבי הפלסטינים? למה גם שם "ישראל אשמה"?

  3. מצריים סוגרת את מעבר רפיח הרשמי מסיבותיה. גם היום היא מודיעה קבל עם ועולם שהמעבר יפתח רק אם פתח יחזור לשלוט ברצועה.

  למה חמאס לא משגר טילים על מצריים, שהיא תפתח את המצור לכאורה? למישהו מהרדיקאלים חובבי תיאוריות הקונספירציה שכאן יש מושג?

 20. אורנה לביא – לחשבונאי המתים ולמשיביו הגיב:

  המציל/ה נפש אחת – הציל/ה עולם מלא.
  לא מספיק לספור את המתים (והפצועים, לא לשכוח את הפצועים!) – כי כל קרבן, מכל אחד משני העמים, הוא עולם שלם, הוא נשמה אשר משפחה שלמה תתאבל עליו מעתה ועד…? עד מתי?

 21. אורנה לביא – כהמשך לקודם (לחשבונאי המתים ולמגיביו) הגיב:

  בעצם גם מי שלא נפגע באופן רשמי (פיזי ו/או נפשי ו/או כלכלי… וכד’…) בעצם נפגע מהמלחמה. בעצם כווווווווווולנו, משני הצדדים, צריכים לתבוע לדין את המדינה ומוסדותיה, בשל הפגיעות המרובות שהיא פוגעת בנו יום-יום ושעה-שעה. ויש מגוון עצום של פגיעות. פיזיות, רפואיות אחרות (מחלות ופציעות), נפשיות, חברתיות, כלכליות, משפחתיות… וכד’… אבל באיזה בית משפט? הרי בתי המשפט מייצגיםפ את המדינה… אופס…

 22. אורי ברייטמן הגיב:

  לכל תוקפי המאמר: החמאס קם ב-1987.
  בשנה זו פרצה האינתיפאדה הראשונה.
  היא פרצה מכיוון שהישראלים חנקו את העם הפלשתינאי ע"י כיבוש צבאי אכזרי, אנטי-דמוקרטי וגם בלתי-חוקי.
  ההתנחלויות הרסו את העם הפלשתינאי.
  ועכשיו אתם בוכים שהחמאס יורה עליכם רקטות? מגיע לכם. "הקוזאק הנגזל, מהדורת 2009″.
  במילים פשוטות: בוקר טוב, ילדים! הפלשתינאים לא מתים עלינו! יש לכם 40 שנה להתנצל, לתקן את הטעויות וליצור שוב יחסי אמון. באסה לכם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים