הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 בינואר, 2009 28 תגובות

קחו כמה חתלתולים יפים, שרק נולדו, פקחו עיניים ומצמצו, שימו אותם בקופסת הקרטון ליד אמם מיצי", אמר ג’מאל רופא מנתח בבית החולים שיפא בעזה. בו בזמן שמה האחות סעידה שתי קופסות קרטון מוכתמות דם מתחת לשולחן הניתוחים. "סיגרו את הקופסה, ואז בכל כובד משקלכם קיפצו עליה, עד שתרגישו איך העצמות הרכות נשברות, וזעקות החתולים נפסקות", המשיך דוקטור ג’מאל. ואני, עיני היו תקועות בקופסת הקרטון, שם מתחת לשולחן הניתוחים. "עכשיו", אמר דוקטור ג’מאל, "נסה לתאר לעצמך מה יקרה אם צילומי הקופסה יתפרסמו בעולם. איזה זעקה תתעורר בעולם. דעת הקהל… מחאות אירגוני זכויות החיות."

לרגלינו, היו מונחות קופסאות הקרטון, מוכתמות בד. היו שם גם הרבה ילדים צמודים להוריהם .לא יכולתי להסיר עיני מהן. "ישראל מילכדה מאות אזרחים בבית הספר, כמו החתולים שבקופסה הם נמעכו ורוסקו מעוצמתם של הפגזים שהתפוצצו שם. ואיך הגיב העולם?" – שאל ג’מאל רטורית והשיב: – "כמעט עבר גם על הפשע הזה בשתיקה, והוסיף דוקטור ג’מאל: "מצבנו היה טוב יותר אילו היינו חיות ולא פלסטינים. כחיות היינו זוכים ליותר הגנה". אז, התכופף ורכן הדוקטור, ופתח את אחת הקופסאות ושם אותה מולי בקופסה היו ,זו על גבי זו, גפיים כרותות, אברים שנקטעו, ידיים ורגלים, חלקם מהברך ועד קצה הגוף, חלקם מהירך ולמטה, חלקם כשהם מחוברים לירך — אברים שהיו שייכים להרוגים ולפצועים שניצלו מהטבח בבית הספר של האו"ם באל-פאחורה, שבג’בליה, שם נרצחו מעל ארבעים, ונפצעו עוד עשרות שחיפשו מקלט זמני, בתקווה שמבנה של האו"ם יעניק להם בטחון מה… בתירוץ שאני חייב לענות לשיחה ממתינה, נפרדתי מדוקטור ג’מאל וחמקתי מחדר הניתוח. מיהרתי לשירותים, והקאתי.


לפני כן פגשתי בדוקטור עבדול, רופא עיניים. "בעשרים שנים שאני עובד במקצוע לא ניתקלתי בפגיעות ראש כמו אלה שמובאים למחלקה עכשיו. פגיעות חמורות בגולגלולת, בעצם האף, בעצמות הלחי, בחך העליון. כל אלה מוכיחים על התנגשות רבת עוצמה של עצם זר בפני הפצועים וההרוגים". דוקטור עבדול לא מצליח להבין לאן נעלמו גלגלי העין. הרי צריך למצוא שרידים של עיניים בגולגולת אפילו אחרי פגיעה כה אלימה. גוויות רבות שהובאו לבתי החולים בעזה הן חסרות עיניים, כאילו שמישהו לא נודע ניתח והוציא את העיניים לפני שהביא אותם לפתלוג.


אתמול בשעה 2 [המאמר נכתב ב- 8.1.2009] רפיח הותקפה מהליקופטרים, ובג’בליה היה עוד רצח ילדים. שלוש ילדות בנות 2 עד 6, ממשפחת עבד רבו נרצחו. חצי שעה לפני זה ירה הצבא הישראלי בג’בליה באמבולנסים. של הסהר האדום. אווה ואלברטות חברי מארגון הסולידריות ISM היו באמבולנס והסריטו את האירוע. חסן הפראמדיק נורה בפיקת הברך, כשחזר מלווית חברו עראף, פראמדיק שנהרג כשבא לטפל בפצועים בעזה. בדרך הם נעצרו לאסוף לאמבולנס גופה של הרוג שהיה שרוע באמצע הדרך. חסאן נורה בידי צלף ישראלי שירה באמבולנס כעשר יריות.


ספרנו כבר 688 הרוגים ומספר הפצועים הגיע ל 3,070. מספר הילדים שנהרגו הגיע ל- 158, ועל גורל עשרות אין שום מידע. אתמול ספרנו 83 הרוגים. מהם 80 היו אזרחים. בצד הישראלי יש 4 הרוגים.


בדרכי לבית החולים אל-קודס, שם אטפל כל הלילה בפצועים שאביא באמבולנס, ראיתי קבוצת פרחחי-רחוב שירו ברוגטקות בשמיים, כאילו באו להתריס נגד המטוסים והמסוקים הישראליים ששיחקו בחייהם. זו מטפורה – צילום שנשמר בזכרוני כסמל לאבסורד של הזמן השחור והמלחמה המיותרת.


הקישורים:


http://www.ilmanifesto.it/il-manifesto/ricerca-nel-manifesto/vedi/nocache/1/numero/20090108/pagina/01/pezzo/238890/?tx_manigiornale_pi1%5BshowStringa%5D=micetti%2B&cHash=6347b7e5d9


 http://guerrillaradio.iobloggo.com/archive.php?eid=1766


* עדותו של רופא מתנדב איטלקי בפועל עזה, ויטוריו אריגוני. תרגם מאנגלית, גדעון גיתאי.

תגובות
נושאים: מאמרים

28 תגובות

 1. ממש נורא הגיב:

  כמו שראינו היום בחדשות מי שמלכד בתי ספר וגני חיות הם אנשי החמאס. ואם הרופא הנכבד היה רוצה לראות פגיעות כאלה הרבה לפני כן היה צריך רק לעבוד בבתי חולים בישראל כשאחיו היקרים בצעו פה מעשי רצח סיטונאים במסווה של לוחמי חופש. חבל על כל הרוג ופצוע אצלינו ואצלם אבל אם הברירה היא פה או שם אני מעדיף שם.

 2. עוזי אורן הגיב:

  חוויותיו של העיתנואי בעזה באמת מעוררות רגשות פלצות.
  אבל מצד שני, אוטובוס מלא נוסעים לאחר שהתפוצץ בו מחבל פלסטיני אינו נראה יותר טוב, רק שאנחנו קוברים את מתינו בשקט ולא עורכים מיצגי זוועה נקרופיליים כדוגמת זה של הרופא בעזה. אין ספק, בכל הקשור לתעמולת זוועה הפלסטינים מסובבים אותנו על האצבע הקטנה.

  נ.ב. ועדיין הם אלה שרוצחים אוכלוסיה אזרחית ללא אבחנה בכוונה תחילה.

 3. עדות חשובה הגיב:

  בלי קשר לדעות חשוב להביא עדויות מעזה.התקשורת הישראלית לא תספר את כל האמת.

 4. לוני הגיב:

  אמר מי שאמר:
  במזרח התיכון חסר הרחמים אתה יכול להיות או כבש או זאב. אין, פשוט אין, דרך ביניים.
  הירדנים ידעו את זה כאשר טבחו בפלסטינים בספטמבר השחור.
  הסורים ידעו את זה כאשר טבחו בפלסטינים באל חמה.
  הטורקים ידעו את זה כאשר טבחו בכורדים – אזרחים טורקיים יש להזכיר.
  המצרים ידעו את זה כאשר השליכו עשרות אלפי אחים מוסלמים לכלא ללא משפט.
  והגיע הזמן – ואכן נראה שסוף סוף הוא הגיע – שגם אנחנו, באיזור שלנו, החלטנו להיות הזאב הפעם.

 5. חיים ו. הגיב:

  לפני מספר שנים הופק סרט איראני על רופא ישראלי שגונב עניים של ילדות פלסטיניות למען ילדות ישראליות, אולי שוב היהודים גונבים עניים של פלסטינים.

  אגב, ראיתי את הסרט של ISM שמתאר הבחור, אפילו באל-ג’אזירה הפסיקו לשדר אותו מרב שהפיברוק שקוף, בן אדם נורה בפיקת הברך, אפילו לא צועק, נחבש בתחבושת אלסטית ואין טיפת דם. מדהים שגם בלב התופת הפעילים הנלהבים יתר על המידה של ISM חשים בצורך העז לפברק תוכן תעמולתי זול, הרגלים קשה לשנות.

  כן, מלחמה זה חרה של דבר, אנשים מתים, ילדים מתים, נשים מתות. מוקאוומה זה לא עניין פשוט.

  אגב, זו חוויה הנטינגטונית לראות את חאלד משעל מסוריה מוכן להלחם עד הפלסטיני האחרון בעזה. הכתבים באל-ג’אזירה אנגלית (אני צופה בהם כמעט אקסלוסיבית) נחנקים ממנו כל פעם מחדש, איזו מהלומה הסברתית האיש הזה, עם הזחיחות והחיוך הכבוש והפרצוף שמזכיר את לאונידס מ300, האיסלאם הרדיקאלי מעולם לא נראה חשוף יותר, אמיתי יותר. איזה מזל שלא הצלחנו להרוג אותו בירדן, נכס הסברתי כזה לא בא כל יום.

 6. שי הגיב:

  מה שעצוב הוא איך הגיעו הפלסטינים למצב שלאף אחד באמת לא אכפת מה קורה להם. ובזה אי אפשר להאשים את הישראלים. את הלובי הזה הם סידרו לעצמם. עצוב.

 7. עוזי אורן ליעל לוטן הגיב:

  זה בדיוק למה הפלסטינים מעדיפים להגדיר את עצמם ככנופיית טרור ולא כמדינה, ולכן סירבו (וגם יסרבו בעתיד) לכל הצעה שתביא להם מדינה. כך הם מקבלים לגיטימציה מאנשים כמוך למעשי רצח ברבריים, שמדינה היתה מתקשה יותר לקבל להם גיבוי.

  מדהים כמה רחוק את מסוגלת להגיע. את מוכנה אפילו לתת הכשר למעשי הלח"י (הקולוניאליסטים, להזכירך) רק כדי ליצור הצדקה לפשעים נגד האנושות שמבוצעים בידי ידידיך המפוארים. רצח הוא רצח, פשע הוא פשע, בין אם הוא נעשה בידי מדינה ובין בידי כנופיות ברברים. את נותנת גיבוי לפשעי מלחמה מהסוג החמור ביותר במעטה של צדקנות מוסרית מתחסדת.

  נ.ב. במחשבה נוספת, מה, את באמת מנסה לומר שלו הפלסטינים היו מארגנים את הטרור שלהם במסגרת של מדינה, היית מתנערת מ"מלחמתם האנטי אימפריאליסטית" ומה"התנגדות המזוינת" שלהם? אז מה הקשקוש המיתמם הזה?

 8. יובל הלפרין הגיב:

  עדת מצמררת וחשובה.
  צה"ל לא נלחם בחמאס, צה"ל לא נלחם בחמס, צה"ל נלחם בעם הפלסטיני.
  דבריו של לוני משקפים את הישראלי האמיתי, בלי מסכות ה"הסברה". כולנו יודעים איך מדבר הישראלי המצוי ליד הבית:
  הוא לא נפגע מהשוואה לנאצים, הוא מתגאה בה.
  הוא לא אומר שהוא מתגונן, הוא אומר שהוא חזק ולכן מותר לו להרוג ערבים. לא פעם הוא מוסיף שהוא נהנה מזה.
  רצוי לרשום מדי פעם את ההתבטאויות האלה, חלקם של חיילי סדיר ומילואים, ואם אפשר להקליט אותם. עוד יהיו דיונים בערכאות בינלאומיות, ואולי אפילו מקומיות, על פשעי המלחמה שנעשים כעת.

 9. פתחתם טור לבישול? הגיב:

  האריגוני הזה נשמע כאילו הוא מלקט חומרים למרק בשוק של עזה…

  (פורנוגרפית מוות הולכת יופי באיצטלא של "חסד ורחמים". שנארגן לו גם איזה קילו מעיים? )

 10. יעל לוטן הגיב:

  חובה להבחין בין מעשי טרור הנעשים על ידי אנשים בודדים או קבוצות – וזה כולל את מעשי הטרור של ישראלים בימים שלפני המדינה (מלון המלך דוד, השוק בחיפה, ועוד ועוד) – לבין מעשיה של מדינה. אין ספק שמעשי טרור – גם אם הם מונעים על ידי יאוש עמוק – עלולים להיות רצחניים ומפלצתיים, כמו למשל פיגועי ההתאבדות הפלסטינים בישראל. אבל כאשר מדינה שלמה, מסודרת ומאורגנת, מוציאה את הכוחות הצבאיים האדירים שלה כדי לפצפץ אוכלוסיה שלמה הנמצאת תחת מצור, ואין לה לאין לברוח, ואין לה אמצעי הגנה המתחילים להתקרב לעוצמה המופעלת נגדה – זהו פשע מלחמה אחד גדול.

 11. בני ליובל הלפרין הגיב:

  טעות בידך.
  החמאס – הוא זה הנלחם בעם היהודי ועל חשובן העם הפלסטיני.
  אם אתה מכיר דרך אחרת לנהל מלחמה נגד ארגון שכזה – אנא פרט אותה.
  המגיב לוני טועה ומטעה, ואני כקצין במילואים יודע זאת היטב. אין לנו שום כוונה לפגוע באזרחים ולכן אנחנו שונים מהחמאס, שכל תמצית פעולתו היא הרג אזרחי האויב ואזרחיו שלו.
  אנא דייק בהשוואה לנאצים, החמאס הרבה יותר קרובים לשם מאיתנו.

 12. אודיסאוס ליובל הלפרין הגיב:

  אני מתרשם מאוד מיכולת הלוליינות המנטלית שאתה מפגין, איפה מה שלוני אמר ואיפה מה שאתה הסקת, שמיים וארץ.
  לדאבוני, אני מאמין כי גם אם כל תגובתו היתה ציטוט מעיתון ספורט היית מגיע לאותן מסקנות, שהן מסקנות "טובות", אבל לא כל כך ריאליות (ושאף אחד לא יבלבל אותך עם העובדות).

  בנוגע לאיסוף הראיות כנגד חיילי צה"ל, למה לך לטרוח? מדוע שלא פשוט תייצר את הראיות הנדרשות? לא ראיתי שום עכבות עד כה ביצור חסר בושה של פרובוקציות ותעמולה הזויה כנגד צה"ל. ואני מבין את זה לחלוטין. לעזאזל עם העולם האמיתי, הוא כל הזמן מקלקל את האידאלים של השלום.

  אם חסרה לך הדרכה בנןשא בידוי הראיות, פנה לשכנינו, הם אמנים בזה.

 13. סיני הגיב:

  אם החתולים בקופסה היו משגרים ממנה קסאמים, אני מבטיח לך שהיית קופץ על הקופסה ללא כל חרטות.
  ליובל הלפרין- אני לא יודע איזה ישראלים יש ליד הבית שלך, אלה שאני מכיר מצטערים על מוות של חפים מפשע, אבל מבינים שאין ברירה. וזה שאתה משווה אותם לנאצים מעיד על עיוות התפיסה שלך הרבה יותר משהוא מעיד עליהם.

 14. עמית הגיב:

  מצמרר, כבר אין מילים לתאר את מה שהצבא עושה שם. הלוואי שהעולם יתעורר ויעצור את הטבח.

 15. ג’ו קלום הגיב:

  ואללה,
  מלחמה היא גיהנום, והגוף האנושי שביר.
  מה עוד חדש?

  אם לחמאס היה אכפת מתושביו, הוא היה נכנע ומפסיק את הירי.
  בלי קשר למוסר הישראלי, בלי קשר לסיבות, בלי קשר לכלום – ממשל שמפקיר את אזרחיו לחסדיו של אוייב חזק בהרבה לשם הסיכוי הקלוש להפליא לפגוע באזרחיו של הצד השני לא ראוי לשלטון.
  אל תמשוך בזנב הזאב אם אתה לא יכול לצוד אותו, אומר פתגם ערבי.

 16. שירה הגיב:

  מה שעצוב הוא שכמו שאנחנו למדנו מהנאצים, ככה הם ילמדו מאיתנו… היטלר יהיה המורה של כולם. אין לי מילים לתאר את העצב בעולם כזה.

  הלוואי ואני אתבדה ויהיו שם מספיק אנשים הומניים לחנך את העם הפגוע אחרי שואה להיות "אור לגויים". אם לא, גם מדינה פלסטינית, תהיה בבוא היום דבר עצוב. כמו מדינת ישראל.

 17. אלי הגיב:

  ועכשיו החברים הצדיקים שלו חטפו אותו.

 18. 2011 הגיב:

  אופס…חטפו עינו והוציאו אותך להורג .. גם כן , אידיוט

 19. ק.א. הגיב:

  "ארגון המזוהה עם אל-קאעידה" … ומי מזוהה איתם? … מי מממן אותם? … מי?
  ה"מורדים" בלוב … גם הם מזוהים עם … אל-קאעידה…

  • דינו הגיב:

   מי באמת מזוהה איתם? איתם ועם המורדים בלוב?
   מי מממן אותם?
   ה- CIA? המוסד? הם לא אלו גם שחיסלו את ג'וליאנו מר?

 20. איתי הגיב:

  חסר רק להוסיף שהכתבה מבוססת על סיפור אמיתי…עכשיו ברצינות, לחימה בשטח בנוי, מאוכלס באזרחים זה דבר נוראי, אבל לא פשע מלחמה. אין כמעט מלחמה בעולם שלא התבצעה בשטחים בנויים מאוכלסים. אם יש מקרה של ירי מכוון באזרחים, שניתן להוכיח אותו, זה פשע מלחמה, אבל לחימה בשטחי שיש גם אזרחים היא בלתי נמנעת והתרחשה ומתרחשת עדין באין סוף מלחמות. אם הם לא היו מתעקשים לירות על אזרחינו הם הם היו חיים בשקט, רק שזה הדבר האחרון שמענין אותם כמו גם חיי אזרחיהם. יש איזה אירוניה אכזרית אבל בכל זאת משעשעת בדרך מותו המזעזעת של הכתב. מענין אם היה לו רגע של התפקחות.

 21. איתי הגיב:

  חלאות רצחו אותו וחלאות צוהלות על הרצחו.

 22. איתי הגיב:

  בנפול אויבך אל תעלוז

 23. xxx הגיב:

  ועל כגון דא נאמר: מי שהולך לישון עם כלבים מתעורר עם פרעושים.

  רק שאצל הכותב ההתעוררות באה אולי רגע לפני שהוא נשחט ע"י יקיריו ככבש.

 24. הלל הגיב:

  בור כרה ויחפרהו, ויפול בשחת יפעל…

 25. ויטוריו אור בחשיכה הגיב:

  אדם שפועל ומקריב למען סולידריות עם בני אדם מדוכאים ללא הבדל גזע, דת, לאום ומין הוא הטוב שבבני אדם ואלו הצוהלים כאן הם התמצית של הזבל שהמין האנושי הוציא מתוכו.

 26. איתי הגיב:

  בסך הכל סיפוק מאופק, אדם כמו שאתה מתאר באמת נשמע נעלה, לעומת זאת אדם שמעודד שנאה ותומך בשלטון דתי פשיסטי ובכל הטרור הפינמי והחיצוני ששלטון זה מייצג, נו, אז אדם זה הוא מייצג מסור של צדקנות צבועה וצמאת דם יהודי. העולם מקום קצת יותר טוב בלעדיו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים