הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 בינואר, 2009 18 תגובות

 

אני צופה, אחוז אימה, כמו רבים אחרים ברחבי העולם, במראות הזוועה, המוות והחורבן שישראל ממיטה על עזה ואינה מרפה. ובתוך כך אנו רואים צבא אין-סופי של תועמלני מלחמה ישראלים, חלקם שכירי ממשלה רשמיים ורבים אחרים שנרתמו למטרה זו, המסבירים לעולם את ההצדקות לכתישתה של רצועת עזה על 1.5 מיליון תושביה. אני תוהה כיצד ישראל, או כל ישות אחרת, מסוגלת להצדיק פשעים נגד האנושות בהיקף כזה, לכן פניתי לחבריי הישראלים-יהודים לשמוע את דעתם. בזה אחר זה חוזרים רובם על אותם הדברים ונדמה כי כולם כאחד ‘בלעו’ את הקו הרשמי הגורס כי ישראל הייתה נתונה להתקפה וכי לא עמדה בפניה כל אפשרות אחרת לעצור את טילי החמאס. מחרידה עוד יותר ההכרה כי ישראלים רבים – וביניהם גם מי שהגדירה את עצמה בעבר כ"פעילת שלום"  – אומרים שמקובל עליהם גם הרג של 100,000 פלסטינים או יותר, אם יהיה בכך צורך.
 

יש לי קושי רב עם ההיגיון הזה.

 

אני פלסטיני-אמריקאי שחי באל-בירה, העיר הצמודה לרמאללה בגדה המערבית. אני מבין  שאנשים בחו"ל עיוורים אולי לעובדות לנוכח הפגזת התעמולה המתוזמרת היטב על ידי הצבא הישראלי. אבל אני הרי מתמצא יותר מהם. ככל הפלסטינים בעזה ובגדה המערבית – אינני צופה ממרחקים בנעשה כאן. אנו חיים יום-יום תחת עולו המר של הכיבוש הצבאי הישראלי, ויודעים היטב שלשאלה הרטורית – "הייתה לנו ברירה?" – יש תשובה רציונאלית. הרשו לי להציג לכם כמה מהאפשרויות האחרות שניצבו בפני ישראל, מנקודת מבטי ככלכלן המתמחה בפיתוח. יתר על כן, רבות מהן ייכפו על ישראל במוקדם או במאוחר – אם אחרי "המלחמה" הבאה או בימים הקרובים, במסגרת הסכם הפסקת-האש ובתוקף מנגנון יישום בתיווך מצרי הנידון כעת, בעודי כותב דברים אלה. במילים אחרות, בקלות ניתן היה למנוע את כל המוות וההרס.

 

אזרח/ית ישראלי/ת יקר/ה, לבד מלסיים את הכיבוש, יכולת –

 


 1. לבחור באפשרות להסכים כיצד שלא להסכים:
  לבחור באפשרות להסכים כיצד לחלוק זה על זה: שתי מערכות חוק עוסקות ביחסים בינלאומיים בעולמנו, והן החוק הבינלאומי וחוק הג’ונגל. עד היום ממשלתך – ואולי גם את/ה – מסרבים לקבל על עצמכן את קביעת העולם כולו שרצועת עזה והגדה המערבית, ובכללה ירושלים המזרחית, הן בגדר שטח תחת כיבוש צבאי.
  הכוח הכובש הוא מדינת ישראל – כפי שקובעות עשרות החלטות של האו"ם  מזה ארבעים שנה ויותר. אתם מתעלמים מן העובדה שישראל היא כוח כובש, ובכך מעלימים (ללא הצלחה, כמובן) כל בסיס המוכר מבחינה בינלאומית להגדרת הסכסוך, וכך יצרתם מצב שניתן לתארו רק כשלטון חוק הג’ונגל, על פיו כל דאלים גבר, מרחב שבו הותר הרסן והאלימות משתוללת כפי שאנו נוכחים כעת בעזה. יכולתם לקבל את דינו של החוק ההומאניטארי הבינלאומי כמפורש באמנת ג’נבה הרביעית העוסקת בכיבוש, ובכך להימנע ממצבים רבים הנראים לכם כיום בלתי-אפשריים: מעולו של מבצע ההתנחלויות שקם על יוצרו ועד למציאות של מטחי טילים המשוגרים מרצועת עזה.

 2. לבחור לאפשר נוכחות בינלאומית בשטחים הכבושים:
  למעלה משלושים שנה – כן, שלושים שנה! – מתחננים הפלסטינים שהקהיליה הבינלאומית תקים ותקיים נוכחות רצינית בשטחים הכבושים, כדי לחצוץ בינינו ולהגן על אזרחי שני הצדדים. ישראל שבה ומסרבת לשקול אפשרות זו. במקום זאת, בחרה ממשלתך להתייחס לשטחים הפלסטיניים כאל שטחה-שלה, ונוהגת תמיד בהתאם למטרת-העל שלה: השתלטות על כמה שיותר שטח פלסטיני (גיאוגרפיה) ובו כמה שפחות פלסטינים (דמוגרפיה). יכולתם למנוע את התגובה הטבעית והמובהקת של כל עם כבוש המתנגד בצדק לכיבוש, לו הרשיתם לגורמים בינלאומיים להתערב ולשמש כמעין ‘שופט’ ביניכם ובין מי שכבשתם בכוח הצבא.

 3. לבחור באפשרות להכיר בחוקיותה של התנגדות לא-אלימה לכיבוש:
  למעלה מארבעים שנה מנסים הפלסטינים לעשות הכול כדי לסלק את מגף הכיבוש הישראלי מצווארנו (הכול מתועד, אם רק יטרח מישהו לחקור את הנושא): מרד מסים, שביתה כללית, מרי אזרחי, פיתוח כלכלי, בחירות, וכן הלאה. תגובתכם הבלעדית, שוב ושוב, היא אלימות, שליטה בכוח הזרוע. המסר היה ונותר כי אתם מכבדים אך ורק את רצונכם-שלכם.
  ילדיכם הניצבים כעת בחזית עזה צעירים אולי מכדי לזכור זאת, אבל תוכלו לספר להם, כדי שלפחות ידעו זאת כשהם צועדים לקצב תופי המלחמה שלכם: שידעו שגירשתם ראשי ערים נבחרים בשנות השמונים, שידעו שסגרתם את כל האוניברסיטאות הפלסטיניות למשך שנים, שידעו שאסרתם 650,000 ויותר פלסטינים מאז תחילת הכיבוש ויצרתם כך ‘אוניברסיטה מאחורי סורגים’ של תנועת ההתנגדות הפלסטינית ומנעתם כל אפשרות של צמיחת הנהגה חדשה. שידעו-נא שאפילו אחרי אוסלו, אתם מונעים עד היום מן הפלסטינים לבנות תשתיות עצמאיות, לא רק בעזה כי אם גם בגדה המערבית. יכולתם להשתדל קצת יותר ולהבין שבני-אדם החיים תחת כיבוש צבאי לא ממש נוטים להשליך פרחים ואורז על כובשיהם, ולא נהנים להיכנע למוות מתמשך.

 4. לבחור באפשרות לקבל את תוצאות הדמוקרטיה הפלסטינית:
  עבור הפלסטינים – ותאמינו או לא, גם עבור הישראלים – הדבר הטוב ביותר שארע באחרונה היה נצחונו השקט של החמאס בבחירות לשלטון בפלסטין. לפני אותן בחירות, איפה היה חמאס? מבוצר בבונקרים תת-קרקעיים, מבצע מעשי זוועה שקטעו את חיי היומיום שלכם ושלי ללא כל אחריות. מרגע שקיבלו על עצמם אנשי חמאס את תהליך אוסלו, העמידו את עצמם לבחירות ונבחרו בהליך חוקי, חדלו להלכה ולמעשה לתקוף את ישראל בשטחה (כלומר בתוך ‘הקו הירוק’). אזרחיכם נהנו שוב מביטחון. ממשלתכם (וממשלת ארה"ב) הגיבו בסירוב לקבל את תוצאות הבחירות שלנו והחרימו את הממשלה הפלסטינית הנבחרת. זאת עוד הרבה לפני פרוץ הלחימה הפנימית בעזה בין חמאס ופתח. איך הגיבו הפלסטינים לסירוב שלכם? לחצו על חמאס להחליף את ממשלת חמאס-בלבד בממשלת אחדות שבה יוצגו כל הפלגים המדיניים הפלסטיניים. כך הציבו בפניכם גוף אחראי המשקף את כל גווני הקשת הפוליטית הפלסטינית.  ממשלתכם הגיבה שוב בסירוב לקבל את תוצאות הבחירות שלנו והמשיכה להחרים את הממשלה הפלסטינית, תוך דקלום המנטרה הקבועה ש"אין עם מי לדבר". מעבר לכך, ממשלת ישראל החריפה את החיסולים והמעצרים בעזה ובגדה המערבית, וייצרה סדרה חדשה של אמצעי ענישה נגד הציבור הפלסטיני הרחב. תשאלו, אילו אמצעים? ובכן, לדוגמה, החלה ממשלתכם למנוע מאזרחי חוץ – אנשים כמוני – מלהיכנס או לנהל עסקים בשטחים הכבושים, ובכך לפגוע בכל סיכוי ממשי של יצירת מציאות חדשה, שפניה אל העתיד. יכולתם לקבל את הדמוקרטיה הפלסטינית במקום להציב גרסה משלכם של הנהגה-כביכול פלסטינית.

 5. לבחור באפשרות שלא להתערב בפוליטיקה הפלסטינית הפנימית:
  כשחמאס הכה קשות את הפתח בעזה – מסיבות מתועדות היטב – ממשלתכם בחרה להעניש את כל 1.5 מיליון הפלסטינים בהטלת מצור מוחלט על עזה, ובהרשותה רק זרזיף דקיק של תנועה פנימה והחוצה, העונה על חלקיק מן הצרכים. אסביר, פן תחשדו בי בשימוש בקלישאות נבובות: להערכת הסוכנויות הזרות, צרכי היסוד של עזה מדי יום מסתכמים ב-450 משאיות. במשך 18 חודש, עוד לפני נקיטת צעדי התוקפנות שלכם נגד עזה, אפשרה ממשלתכם מעבר רק ל-70 משאיות ביום בממוצע.
  כן, שבעים! ואלה הורשו להיכנס רק כאשר מעברי הגבול אשר בשליטתכם היו פתוחים, כלומר רק 30% מהזמן. יכולתם לבחור שלא להשתמש במניעת מזון, תרופות, חינוך, מלט, מים, חשמל וכו’ כאמצעי דיכוי. לו ראיתם את עצמכם נכוחה ככוח כובש, כפי שהנכם, יכולתם לקיים משטר אבטחה בגבולות מבלי ליצור אסון הומניטארי שהוביל לפעולות לא-רציונאליות (כגון שיגור טילים אל מעבר לגבול) מצד מי שאתם ניסיתם להרעיב עד שייכנעו. יכולתם להבחין בבירור בין השאיפות הפוליטיות שלכם, וחובותיכם ההומניטאריות ככוח כובש.

והרשימה עוד ארוכה.

 

העובדה היא שרבות האפשרויות בפניכם! מדהימה עצם העובדה שהממשלה שלכם סימאה את עיניכם מראות את כולן…
עד כדי כך שהיום, בעוד הפצצות שורקות בשמי עזה, אתם אומרים, וכנראה במלוא הרצינות: לא הייתה לנו ברירה.

 

ועדיין, ואף אם כל האפשרויות האלה סמויות לכם מן העין, אין דבר בעולם – לא חוק, לא פוליטיקה, ואף לא מבצע ארוך ונואש של שיגור טילים הזורעים פחד ואף מות כמה אזרחים בצד שלכם – דבר בעולם לא יכול להצדיק בחירה של ישראל או של כל מדינה אחרת בתבל, לבצע פשע נגד האנושות כתגובה מוצהרת. אף לא אחד!

 

הסכמתם לדרכה של ממשלתכם להינתק חד-צדדית מפלסטינים כבושים. הסכמתם לבניית החומה הלא-חוקית על אדמות פלסטיניות שהוחרמו. הסכמתם להתנתקות חד-צדדית שפשוט מיקמה את הכיבוש הצבאי סביב גבולות הרצועה במקום בלב עזה, ביבשה ובים ובאוויר, ולא הסירה אותו באמת. הסכמתם להרחבה המתמשכת של ההתנחלויות, ולהתעמרות השיטתית של המתנחלים בשכניהם הפלסטינים בזמן שדברתם שלום. הסכמתם, ואתם ממשיכים – למרבה הצער – להסכים להיות עיוורים לעובדה שרוב הפלסטינים חיים כפליטים, הרחק מהכיבוש שלכם (מעשית, לא גיאוגרפית), וחשים זעם רב עוד הרבה יותר לנוכח מה שאתם זורעים ברצועת עזה. כדאי שתפסיקו להסכים למדיניות זו של אי-מציאות מבוימת. מוטב לכם לפקוח עיניים ולהתעורר. אם לא למעננו, למען עצמכם.

 

אולי אינכם רואים אותנו מעבר לחומת ההפרדה הזו שבניתם. אולי אינכם מבחינים בנו מתוך מטוסי ה-אף16  או הטנקים שלכם. אולי אינכם רואים אותנו מתוך מטה הפיקוד שלכם בלב תל אביב בעודכם מכוונים ומפקדים את הטייסים שלכם להמטיר את טונות הפצצות על ראשינו. עדיין, דבר אחד אני יכול להבטיח לכם: עד שתתעוררו ותדרשו מהמנהיגים שלכם לבחור בדרך אחרת, דרך שתוביל לחיים כשווים וכשכנים במקום כדורסים ונדרסים, עד אז אתם וילדיכם הלוחמים תמשיכו לראות אותנו – את כולנו, חיים ומתים – בסיוטים שלכם, שם נמשיך לתבוע שלום צודק.

 

סם בחור הוא יועץ ניהול ויזם, חי ברמאללה, מעורכי "Homeland: Oral History of Palestine and Palestinians"
וכותב בלוג באתר epalestine.blogspot.com
 נכתב באנגלית, תורגם מן המקור על ידי טל הרן

תגובות
נושאים: מאמרים

18 תגובות

 1. ואתה מדבר על תעמולה? הגיב:

  ישראל אכן עשתה טעויות רבות ביחס לערבים בכלל ולפלשתינים בפרט אבל חלק גדול ממה שכתבת כאן הוא בפשטות שקרים. ישראל מעולם לא הסתירה שהשטחים הם שטח כבוש. יומים אחרי סיום מלחמת ששת הימים הציעה ישראל לסגת מכל השטחים הללו תמורת שלום. התשובה הערבית היתה שלושת הלאוים של חרטום (התשובה אגב היתה של אחיכם הערבים שאם הייתם מעיזים להתנגד להם מה שקורה בעזה היה רק המנה הראשונה למה שהייתם מקבלים מהם). ישראל חתמה עם הארכי רוצח שלכם על הסכם אוסלו שבו הכירה במפורש בכך שתקום מדינה פלשתינית באיו"ש ועזה. כל מה שערפאת התחיב היה להפסיק את הטרור ולנהל שיחות על כל אי הסכמה. הדבר הראון שהוא עשה היה להגביר את הטרור ובאותה הזדמנות אגב לגנוב לכם את כל הכסף שקבלתם כסיוע. נוכחות בינל"א? הרי זה מה שישראל הציעה עכשיו לחמאס והוא סירב. אז על מה אתה מדבר. אה, כן, מטרת הנוכחות הזו היתה לא לאפשר לחמאס להכניס לרצועה אמצעי רצח של ישראלים וזה היה בילתי נסבל מבחינתו. האם תמיד חיבים לקבל בחירה דמוקרטית של עם? הנאצים עלו לשלטון באופן דמוקרטי. כמה קורבנות היו נחסכים אם העולם היה מתערב בבחירה הדמוקרטית הזו יום לאחר שהיטלר עלה לשלטון (כ-50 מיליון). כשהחמאס מצהיר שמטרתו הסופית היא רצח כל היהודים תחת שלטונו והוא מדבר על שלטון חליפות איסלאמית כלל עולמית ישראל לא צריכה לקבל בחירה כזו והבחירה הזו היא בושה קודם כל לעם הפלשתיני. מר בחור החביב (או לא), לפלשתינים היו הזדמנויות רבות להקים מדינה משגשגת משלהם אלא שבכל פעם שהוצע להם להקים מדינה הם העדיפו את דרך הטרור. זו הבעיה הראשית ולא התנהגותה של ישראל. כשתבינו שאתם יכולים להקים מדינה לצד ישראל ולא במקומה מדינה כזו תקום ובעזרה רבה מישראל. אם לא תבינו זאת כנראה שיהרגו עוד הרבה ישראלים ופלשתינים ואתם, רק אתם, תהיו אשמים בכך.

 2. ראובן חושן הגיב:

  כל מילה בסלע. סםבחור שכל להזכיר שאת התהדיה הפרה ישראל עם הפצצת מנהרות ורצח "מחבלים". כל אחד הוא מחבל אליבא דמערכת הביטחון. יש שם אם כך 1.5 מיליון מחבלים. ולפי ההיגיון המעוות של ישראל "כולם בני מוות". ולכן אין מה לדבר על פשעי מלחמה.

 3. תגובה לסאם בחור הגיב:

  לא היה יותר פרןדוקטיבי אם היית מתעסק במרחב האפשרויות שלכם, ובמה אתם הייתם יכולים לבחור בכדי למנוע את המוות וההרס, בכדי להפסיק את המלחמה?

  באמת אין לכם ברירה אחרת, סאם?

  תזכור, כשאתה מכוון אצבע מאשימה למישהו אחר, ארבע אצבעות מופנות חזרה אליך.

  (דרך אגב, איך אתה מגדיר את עצמך, סאם בחור? פעיל של מה אתה? )

 4. אודיסאוס הגיב:

  נתחיל עם שתי מילים, להלן: "תועמלני מלחמה" ו-"חוקי, לא חוקי"

  כן, ישראל מפעילה תעמולת מלחמה ודה לגיטימציה של היריב, במלחמה כמו במלחמה. אולם עלינו להודות לכם על השיעור המדהים והמאלף שנתתם לנו בנושאים אלו. היכולת האגדית שלכם להכניס את המילה "בינלאומי" (מילה נרדפת לצדק אבסולוטי…) לכל משפט, ולהסביר לנו בהיגיון כי נשימת האוויר שלנו הינה פעולה "בלתי חוקית" בהחלט עורו השראה. אני באמת "מתנצל" שגם בנושא התעמולה (כמו גם בנושא המלחמה..) למדנו ועשינו את זה יותר טוב מכם, הייתה לכם בלעדיות ולקחנו אותה.

  1. בוודאי שהשטחים נמצאים תחת כיבוש (לפי האידאולוגיה שלכם כל הארץ נמצאת תחת כיבוש..) ופה טמון האבסורד, אתם רוצים שהכיבוש יסתיים אבל לא מוכנים לנקוף אצבע כדי לקדם אותו, או שאתם מוכנים לנקוף אצבע… את האצבע שלנו ורק אותה..
  אם אתם רוצים שאנחנו נתמודד עם המופרעים שלנו (מימין ועל הדרך גם משמאל…)אתם צריכים קודם להתמודד עם המופרעים שלכם, אנחנו לא נסתכן במלחמת אחים בזמן שאתם לא מסתכנים באחת כזו (ובסוף קיבלתם אותה בכל מקרה). היו לנו הסכמים, ואתם לא עמדתם ב 90% מהכתוב בהם, וב 10% הנותרים עמדתם רק עד כל עוד התאים לכם. עכשיו אתם מתפלאים (בגלגול עינים צבוע..) שאנחנו לא מאמינים לכם?.שיטת ה"דו-חושב" האורווליאנית שנפוצה מאוד בקרבכם מאפשרת לכם לנפנף בכל אמנה והסכם בינלאומי המשרתים את מטרתכם ולהתעלם מאילו שאינם עושים זאת.
  2. נוכחות בינלאומית? אתם מסתתרים מאחורי נשיכם וילדיכם בעודכם יורים בנו ושאנחנו עוד ניתן לכם "גופים בינלאומיים" להסתתר מאחוריהם? אנחנו רואים מה חיזבאללה עושה בלבנון מאחורי הנוכחות הבינלאומית.
  3. ההתנגדות שלכם והטבח שלכם בנו החלו לפני קום המדינה, שלא לדבר על לפני 67, אני בטוח שמדובר בפרטים מאוד לא נוחים לזכירה כדוגמת המסתננים, הרצח במעלה עקרבים וכיו"ב. הכיבוש הוא רק תירוץ.
  4. אם אתם תבחרו ממשלה שרוצה בהשמדתנו, אנו נבחר בהשמדתה, שוב, אני מתנצל אבל איני רוצה למות ואם אאלץ לעשות זאת אעשה זאת בלחימה ובהגנה על משפחתי ובני עמי. "דו חושב" משמעו שאני אמור לפעול בניגוד לאינטרסים שלי ולמען שלכם, "דו חושה" הוא בעיה שלכם ולא שלי..
  5. שוב, אני מצטער אבל לא רצינו לתת לשלטון הלגיטימי ל"כסות" את מדינת ישראל בטילים לכל אורכה (מה שבבירור חשוב יותר מאשר לדאוג לרווחת הפלסטינים בשטח שישראל נסוגה ממנו במלואו).

  אפשר להמשיך עוד אבל אני מעדיף לסכם.
  1. בכל פעם שקיבלתם משהו, נתתם כלום בתמורה ודרשתם עוד.
  2. במקום להכין עצמכם לשלום, הכנתם עצמכם למלחמה (גם בימי האופוריה הגדולים..)
  3. אם על כל וויתור שעשינו גורר תביעות נוספות במקביל לאי עמידה בצדדיכם בהסכם, הרי שהציבור בישראל כבר לא מאמין לכם.
  4ץ הייתה לכם הזדמנות פז בעזה, ופיספסתם אותה, עכשיו תאשימו את עצמכם ולא את כל העולם, כרגיל.

 5. לא מזיז לי הגיב:

  אתם חבורה של שמאלנים קיצונים יפי נפש
  לא מזיז לי אם תקראו לי פאסישט או חלאת אדם.
  כל הגנה עצמית שנעשה פה היא בשבילכם פשע נגד האנושות
  מצידכם ירו עלינו ויהרגו בנו זה לא יזיז לכם
  אתם פרו פלסטינים בצורה שקופה לחלוטין.
  אתם לא בעד שלום,אתם בעד השמדת ישראל,ואתם מודים בזה.

 6. אורי ברייטמן הגיב:

  מדהים שהכינוי "יפה נפש" עדיין קיים.
  האם מכוערי-הנפש עדיין ממשיכים להתגאות במומם?

  או שמא להיות "יפה נפש" הפך נדיר יותר, במדינה שמתכערת מיום ליום.

  מיעוט יפי-הנפש דווקא מדגיש את התעצמותם של מכוערי-הנפש, ולא להיפך. ככל שהאור חלש יותר, כך מתייחסים אליו ברצינות יתרה.

  צדיק אחד בסדום = יפה-נפש אחד בישראל. ועל זה נאמר – בואו נקווה שהוא יציל את סדום מכליה, כי בינתיים נראה שאחד לא מספיק.

 7. דמוקרט הגיב:

  1. גם אם זה "חוקי" להתנגד לכיבוש – אם חמאס יבוא אלי עם סכין "חוקי" ויתקע אותו בי באופן "חוקי" אני עדיין אשתדל להגן על עצמי ולפגוע בו (כנ"ל לגבי טיל קסאם)

  2. הדמוקרטיה העזתית שבה הומוסקסואלים מוצאים להורג ומתנגדים פוליטים נזרקים מהגג ושהמפלגה השלטת יש צבא משל עצמה לא בדיוק מרשימה אותי בתור דמוקרטיה.

  3. נניח שכן – אני מוכן לכבד את ההכרעה הדמוקרטית שהעלתה את החמאס לשלטון – מזה נובע כי כל תושבי עזה תומכים באג’נדת הג’נוסייד של החמאס ולכן כולם מטרה לגיטימית לפעולות הגנה עצמית של ישראל.

 8. לסאם בחור ה"מתמצא" הגיב:

  "עבור הפלסטינים – ותאמינו או לא, גם עבור הישראלים – הדבר הטוב ביותר שארע באחרונה היה נצחונו השקט של החמאס בבחירות לשלטון בפלסטין. לפני אותן בחירות, איפה היה חמאס? מבוצר בבונקרים תת-קרקעיים, מבצע מעשי זוועה שקטעו את חיי היומיום שלכם ושלי ללא כל אחריות. מרגע שקיבלו על עצמם אנשי חמאס את תהליך אוסלו, העמידו את עצמם לבחירות ונבחרו בהליך חוקי, חדלו להלכה ולמעשה לתקוף את ישראל בשטחה (כלומר בתוך ‘הקו הירוק’). אזרחיכם נהנו שוב מביטחון."

  אתה בנאדם מצחיק. מילא לדחוף שקרים לאנשים בחו"ל, מילא לקנות את השקרים של עצמך, אבל לנסות למכור את השקר הזה לנו???? לנו???

  הנצחון ה"שקט" של חמאס?
  חמאס חדל לתקוף את ישראל בשטחה?

  כאילו, באמת… די עם השטויות, מר גוזמאי הבדאי. תכף תנסה לשכנע אותנו ששייך יאסין היה בכלל שילוב של אמא תרזה ומאהאטמה גאנדי, והמניפסט של חמאס שאוב מעקרונות הפילוסופיה הפציפיסטית.

  הפוליטיקה הפלסטינית הפנימית לא מעניינת אותנו. אם מתאים לך שאשתך והבנות שלך יסתובבו בבורקה, זה עניין שלך, חביבי. לכרות ידיים לגנבים? לתלות הומוסקסואלים? לשרןף מקומות בילוי שמגישים אלכוהול? לזרוק את האופוזיציה מהקומה החמש עשרה בעודם בחיים? זב"שכם עיוני. רוצים לחיות בגהינום? זכותכם.

  מה שמעניין אותנו היא מדיניות החוץ שלכם.

  חמאס הכריז מלחמת שמד על ישראל.
  הציבור הפלסטיני בחר חמאס,
  חמאס מנסה להוציא את העקרונות שלו מהכוח אל הפועל.

  זה הדבר היחיד שמטריד אותנו בפוליטיקה "הפנימית" שלכם.

  אין לנו בעיה עם "התנגדות לא אלימה לכיבוש". אני באופן אישי גם אשמח לעמוד שכם אחד עם מתנגדים כאלו.

  אבל יש לנו בעיה עם ה"שיחדש" האורווליאני שלך,שבו "שלום" הוא מלחמה ו"התנגדות לא אלימה" פירושה טרור.

  מנסה להכשיר את השרץ של חמאס (עם המוקאוומה הבהחלט אלימה שלו) ביד אחת, ולברבר על "התנגדות לא אלימה" ביד השניה? כשאתה מנסה להכשיר טרוריסטים, אתה מאבד את המוניטין שלך כאדם מוסרי.

  ועוד דבר לתשומת לבך – אם היה נדמה לך בחלומותיך הפרועים שהחברה הישראלית תסכים להכניס לתוכה מליונים של תומכי חמאס אחוזי טירוף, שנאה והזיות, אתה חי באשליה.

  אנחנו קטנים מכדי להטמיע אתכם, אתם תפוח מורעל.

 9. יוליוס הגיב:

  משום מה הפלסטינים וידידיהם בשמאל הישראלי חיים תחת הרושם שהציבור בישראל נתון לשטיפת מוח של "תועמלני מלחמה" ממשלתיים. הוא חסר דעה, עיוור למציאות סביבו ואין לו כל יכולת שיפוט עצמאית. משום כך הוא חי בכל מיני רעיונות מוזרים כמו זה שישראל הותקפה 8 שנים ברקטות, שאמנת החמאס קוראת להשמדת כל היהודים ושכאשר מדברים הפלסטינים על "שלום" הם מתכוונים לזרוק את היהודים לים. האם לא עולה בדעתכם שישנם כאן כמה אנשים שמשוכנעים ברעיונות האלה בזכות אמנת החמאס ותועמלני המלחמה הערבים דווקא, אלה שאתם לא ראיתם, לא שמעתם ולא יודעים על קיומם? אולי אתם אלה שנתונים לשטיפת מוח מתמדת המגיעה עד "כוזרים" ושאר טינופת אינטלקטואלית, הנופלת על קרקע אידיאולוגית חרושה ומזובלת היטב? אה?

 10. ניצן אביב הגיב:

  מ"יפה-נפש", "תפוח מורעל", "אחוז טירוף, שנאה והזיות שחי באשליה", "שנתון לשטיפת מוח מתמדת המגיעה עד הכוזרים ושאר טינופת אינטלקטואלית, הנופלת על קרקע חרושה ומזובלת היטב, אה?"…

  אינני יכול להימנע מלחזור, שוב ושוב ולצטט את פניני-הלשון האלמותיים הללו, הנוסקים לפיסגת הספרות העברית העכשוית, אה?

 11. בני לניצן אביב הגיב:

  לצערך איבדת את הזכות להטיך למגיבים כאן לגבי סגנונם, וזאת בתור מי שכתב את הפנינים להלן:
  "שבעתי הטפות-מוסר ותוכחות ושאר רעות חולות שאדנות והתנשאות פטרונית הן, בלשון המעטה, רק חלק מתגובתך החצופה.
  ראוי, אולי, שתנסה לתהות על קנקנך הרדוד לפני שאתה מעז להטיף מוסר לאחרים!"

  על זה נאמר: "קשוט עצמך ואח"כ קשוט אחרים",
  או בקיצור: די לצביעות.

 12. יוליוס לניצן אביב הגיב:

  1. לכבוד הוא לי להיות מותקף בידי אחד מאבירי צחות הלשון העברית ונקיונה.

  2. בכל זאת חושבני שלא אני הוא הנתון לשטיפת מוח.

  3. אה.

 13. ניצן אביב הגיב:

  לבני וליוליוס:

  נסו להתמודד עם מאמרו המצוין של סם בחור וטיעוניו במקום להתנצח עמי ולהמשיך בגידופיכם, אך אולי הדבר נבצר מכם בהיותו מעל לרמתכם.

 14. איל הגיב:

  מר בחור- אתה טוען שאתה קרוב למציאות מאיתנו הישראלים ששטופים בתעמולה אבל העובדה העצובה והפשוטה היא שהפלסתינאים וגם רבים מערביי מדינות ערב וחלק ממשלות ערב עדיין לא עזבו את תקוותם להשמדת ישראל. הם מדברים על זה ונשבעים לא להתפייס ולא להתפשר לעולם. כשמחנכים ילדים מגיל רך לשנאה רצח והשמדה לא ניתן לצפות אלא להתפרצויות אלימות אין סופיות. החמאס שעלה באופן דמוקרטי לשילטון- למה הוא מחנך ומה המניפסט שלו? ג’יהד- מלחמה- רצח- השמדה- מוות…מה הפלא שזה מה שקורה???

 15. יוליוס לניצן אביב הגיב:

  הנה אני נענה לאתגר שלך.

  המאמר של סם בחור היה יכול להיות סביר לולא התבסס על עיוות של המציאות ועל חצאי אמיתות או שקרים גמורים. דוגמאות? בבקשה:

  "…את קביעת העולם כולו שרצועת עזה והגדה המערבית, ובכללה ירושלים המזרחית, הן בגדר שטח תחת כיבוש צבאי".

  רצועת עזה איננה שטח כיבוש צבאי לפי שום חוק ושום קביעה, גם לא של העולם. רק הגדה המערבית היא "שטח כיבוש צבאי".

  "מרגע שקיבלו על עצמם אנשי חמאס את תהליך אוסלו, העמידו את עצמם לבחירות ונבחרו בהליך חוקי, חדלו להלכה ולמעשה לתקוף את ישראל בשטחה (כלומר בתוך ‘הקו הירוק’)"

  מה באמת? אני לא שמעתי שהחמאס "חדל להלכה ולמעשה" לתקוף את ישראל. אני גם לא שמעתי שחמאס קיבל עליו את הסכמי אוסלו. שני שקרים במשפט אחד.

  "ממשלתכם (וממשלת ארה"ב) הגיבו בסירוב לקבל את תוצאות הבחירות שלנו והחרימו את הממשלה הפלסטינית הנבחרת."

  מה פתאום? החמאס העדיף מסיבותיו הוא לתת לאנשי הפתח להקים את הממשלה, בדיוק כפי שכאשר החליט שזה לא מוצא חן בעיניו ביצע הפיכה אלימה בעזה, רצח 400 אנשי פתח, חלקם על נשיהם וילדיהם, והותיר רבים אחרים נכים וכרותי רגליים. לזה ייקרא דמוקרטיה. מי שלא קיבל את תוצאות הבחירות שלכם היו דווקא פלסטינים.

  "איך הגיבו הפלסטינים לסירוב שלכם? לחצו על חמאס להחליף את ממשלת חמאס-בלבד בממשלת אחדות שבה יוצגו כל הפלגים המדיניים הפלסטיניים. כך הציבו בפניכם גוף אחראי המשקף את כל גווני הקשת הפוליטית הפלסטינית".

  דוגמא קיצונית לאקרובטיקה מילולית נפתלת המיועדת להציג מצג שקרי. אנו אמורים להסיק מהכתוב כאילו יש כיום, כביכול, ממשלת אחדות פלסטינית. לא טורחים לספר לנו כמובן שהלחצים להחליף את ממשלת חמאס בממשלת אחדות נחלו כישלון חרוץ. זה אפילו לא חצי אמת.

  וכן הלאה.

  חבל על הדיבורים. בוא נעשה עסק: אתה משכנע אותי שהפלסטינים לא מעוניינים להרוג אותי ואני בתמורה מצטרף בשמחה לשמאל הרדיקאלי (ואולי אפילו מתאסלם). הא?

 16. שירה הגיב:

  תודה על המאמר.

  אבל אני חוששת שבינתים מי שיש לו סיוטים מהרציחות האלו זה אנחנו בשמאל..לא רק ממסעי הרצח החוזרים והנשנים אלא גם מהחיים בתוך האוכלוסיה שאיבדה וממשיכה לאבד צלם אנוש.

 17. הא??? הגיב:

  בנוגע לסעיף הני לגבי התחנונים של הפלסטינים לכוח בינ,ל שיחצוץ בינינו לבינם – שקר – איסמאעיל הנייה אמר לפני שבוע וחצי שיתייחסו בחמאס לכוח רב לאומי כאל כוח כובש.הרשינו בכוח בין לאומי לשפוט בינינו בנוגע לעתיד ארץ ישראל. אולי לא שמעת על תכנית החלוקה ב1948. אם אתה לא זוכר את התגובה הערבית אציין מספרים שיזכירו לך – 1948,1967,1973…אולי גם מקומות? אנטבה, מעלות,מינכן וכו’
  בקשר לסעיף השלישי – לבחור להכיר בחוקיות התנגדות לא אלימה לכיבוש – שיחות השלום שנערכו ,הסכמי אוסלו, מפלגות ערביות בכנסת שמצהירות בריש גלי על מצען, כל אלו הן בכלל התנגדות לא אלימה לכיבוש…בחרנו בחוקיות של זה (שוב) היום כאשר בג"צ נתן הכשר למפלגה שנאבקת בכיבוש מתוך כנסת ישראל.מנעתם כל אפשרות של צמיחה חדשה – ברגותי, דחלאן, חמאס…יש הנהגה חדשה, הבעיות שיש לנו איתה נובעות מזה שזוהי ההנהגה החדשה כך שבאמרך שאנחנו לא מקבלים את הנהגת החמאס אתה מגדיר אותה כהנהגתך וזה ההוחכה שישנה הנהגה חדשה.
  לקבל את ההנהגה החדשה – ישראל לא ממש מרוצה מזה שישנה הנהגה חדשה באיראן ופרט למספר מהלומות תקשורתיות לא ממש עושה רושם שאנחנו לא מקבלים אותה, ישראל גם הייתה שמחה להחליף את המשטר בסוריה וראש הממשלה היה רגוע יותר לו מקקיין נבחר, אבל זאת המציאות ועם זה צריך להתמודד . השאלה היא מדוע מדינה ישראל לא קיבלה את הנהגת החמאס (רמז…זה מתחיל בקסאם). בשני דברים אנו מסכימים לפחות.ניתן היה בקלות למנוע את ההרג וההרס – םשוט להפסיק לירות קסאמים…הדבר השני שאנחנו מסכימים הוא שבאמת הגיע הזמן לעשות שלום צודק רק שכנראה הצדק של שנינו שונה וכמו שאתה משוכנע שאני טועה וקורבן של שטיפת מוח (תוך זילזול מוחלט באינטיליגנציה של כל מי שלא חושב כמוך- כולנו מספיק מטומטמים בשביל שישטפו לנו את המוח…כן כן…)כך אני משוכנע שאתה טועה …ובקשר לעניין של של שטיפת מוח…אתה מזין את עצמך בתקשורת הערבית שלא ממש נוטה לדיווחים אמינים, מדוייקים ואובייקטיביים כך שהטענה לשטיפת מוח שלך משוללת כל יסוד.

 18. אורנה לביא הגיב:

  סם, אני חולקת על הכותרת שנתת למאמר שלך.
  הנה הצעה מתוקנת: – "יש רק ברירה אחרת!"

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים