הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 בינואר, 2009 88 תגובות

הנשיא האמריקאי הנבחר, ברק אובמה, חזר והזכיר מספר פעמים במהלך נאום ההשבעה שלו את האבות המייסדים של האומה האמריקאית. מי היו בעצם אותם אבות קדומים? דפדוף בדפי ההיסטוריה יגלה כי האבות המייסדים השתייכו לשכבה העשירה והאריסטוקרטית מבין המתנחלים האנגלים הראשונים שהגיעו לצפון אמריקה. אותם אבות דיברו, נאמו וכתבו רבות על "חופש" וגם על "הזכות לשאוף לאושר", אלא שבין נאום להצהרה אותם אבות שיעבדו או גירשו את הילידים האינדיאנים ככל שיכלו (לא פלא שהמקומיים ביבשת נטו לצד הבריטים במלחמת העצמאות האמריקאית). את אושרם וחירותם, בנו האבות המייסדים על עבדות השחורים. ג’ורג’ ואשינגטון עצמו היה מחזיק העבדים הגדול באמריקה. בוירג’יניה, אחת המדינות הגדולות בצפון אמריקה באותו זמן, ארבעים אחוז מהתושבים היו שחורים – עבדים. פרטים אלו לא הפריעו לאבות ההיסטוריים של ערש הדמוקרטיה לדבר שוב ושוב על אידיאל החופש ועל "אמריקה, ארץ האנשים החופשיים".

בנאום ההשבעה האחרון, יכולנו לצפות כיצד נשבע ברק אובמה בפתטיות בשמם של האבות המייסדים, שמו של מרטין לות’ר קינג, נשמט משפתיו בעת הנאום.


לא היה זה מקרה. ניתן להבין את היעדרו של קינג מהנאום גם על ידי ההתנגשות המביכה בין אובאמה לכומר ג’רמיה רייט, באמצע מסע הבחירות. רייט היה במשך שנים הפסטור בכנסיה בה נהג אובמה להתפלל ואף היה השושבין בחתונתו. מדובר אם כן באיש הקרוב במיוחד לאובמה, אך יחד עם זאת, שונה מאוד בדעותיו. בדרשותיו, שהודות לקרבתו לאובמה עוררו התעניינות רבה במשך מסע הבחירות, הציג רייט תמונה שונה מאוד מן התמונה המיתולוגית של ההיסטוריה האמריקאית, כפי שהציג אובמה בנאום ההשבעה. בדרשותיו הציג רייט את סבלה רבת השנים של האוכלוסייה השחורה ואת מסורת מאבקה הארוך נגד העבדות והאפליה, עד עצם ימים אלה בארה"ב. בעבר ביקר רייט בחריפות את האפרטהייד בדרום אפריקה ואת תמיכת ארה"ב במשטר הלבן. הכומר אף לא חסך את שבטו מן המלחמה הבלתי צודקת בעיראק. וויט העז גם לבקר את יחסה של אמריקה לעולם השלישי כאשר אמר כי על אמריקה להבין את אמירתו של ישוע ולא לעשות לאחרים מה שאינך רוצה שיעשו לך.


רייט אינו סתם עוד כוהן דת, הוא נציג של הכנסייה האמריקאית השחורה, שנוסדה במחתרת עוד בתקופת העבדות ושמרה בכל קיומה על פרשנות דתית-חברתית רדיקלית כנגד החברה והמשטר האמריקאי, ששעבדו את שחורי העור במשך שנים כה רבות ובנו את עושרה של אמריקה על זיעתה של הקהילה השחורה.


העיתונות ביודעה את קרבתו של רייט לאובמה, עטה עליו בראיונות בהם לא דאג כלל להסתיר את דעותיו.


כתוצאה מכך, נדרש אובמה להבהיר את יחסו לרייט. בהודעות לתקשורת, נענה אובמה והסתייג בפומבי מהכומר וטען כי רייט הוא גורם מפורר בתוך העם האמריקאי. בתשובה לכך, אמר הכומר, כי לא הוא, אלא החברה האמריקאית, היא אשר מפרידה בין אזרחיה.


התכחשותו של אובמה לרייט, היא אולי המעשה הפוליטי המכונן במסע בחירות שלו לראשות הנשיאות האמריקאית. אובמה בחר להיפרד ממסורת ההיסטוריה האמריקאית של השחורים ונכנס לזרם האידיאולוגיה האמריקאית השלטת ובתור שכזה, הפך לחביב האליטות האמריקאיות.
 
אובמה המשיך להציג עצמו במהלך מסעו ההיסטורי לבית הלבן, כאיש מאחד וכמי שאינו מייצג את השחורים במיוחד, כפי ניתן היה להבין גם בנאום ההשבעה השבוע.


הפרזידנט החדש ברק אובמה, מה הן תכניותיו כנושא המשרה הרמה בעולם? לא אתייחס כאן לכוונותיו בזירה הפנימית האמריקאית, המצע קצר מדי, אגע בעיקר ביחסו הצפוי לישראל.


אובמה מבין , כפי שכבר הבינו בחוגו של בוש בסוף כהונתו, (ראה הסכם יציאתו של בוש מעירק ואפילו תכניתו לפירוק מחנה גואנטנמו), שיש לשנות את התנהלותה של האימפריה אמריקאית כדי לשמר את כוחה. הדבר יתבטא בדיבור רך יותר, במגעים ומו"מ עם גורמים אלה ואחרים. אך אובמה גם מבין כי מילים יפות לא יספיקו במרוצת הזמן; בסופו של עניין, כוחה של האימפריה האמריקאית מבוסס על עוצמתה הצבאית. בשל כך, אני מוצא את החשיבות הרבה ביותר במשפטים, בהם בחר להתבטא בעת נאומו: "האומה שלנו נמצאת במלחמה נגד רשת רחבה של אלימות ושנאה" ובהמשך:"לאלה הרוצים לקדם את מטרותיהם ע"י טרור ושחיטת חפים מפשע אנו אומרים: ‘אנחנו ננצח אתכם’".


דבריו אלה אמינים לחלוטין. הם נתמכים ע"י נוכחותם של 700 בסיסיים צבאיים ברחבי העולם ועל תקציב צבאי של 700 מיליארד דולר (זהו מחצית התקציב הצבאי של כל ארצות העולם) וזוכות לאישוש ע"י מהלכי מלחמה בהן השתמשה אמריקה לאחרונה בעוצמתה הצבאית בעיראק ואפגניסטן.


הנשיא טדי רוזוולט היה זה שאמר: דבר ברכות ושא את המקל הגדול. הנשיא המכהן, ברק אובמה, הינו יורש ראוי לסיסמה זו.


הצגת אמריקה המסכנה עליה מאיימים האויבים הרשעים בעולם, שייכת כמובן לחלק הדמגוגי הרגיל בנאומים שכאלה וכן התשובה בפי הנשיא: אנחנו נראה להם את נחת זרוענו!. ומה לעשות – ההמונים מריעים.


לאותו סוג דמגוגיה שייכת גם האמירה בדבר הושטת יד פתוחה לאותם מוסלמים, שיואילו לפתוח את ידם הקפוצה. המעצמה האמריקאית, המוציאה 700 מיליארד דולר בשנה על תקציב המלחמה, מאוימת ע"י האגרוף האיראני האימתני, לו תקציב של 7 מיליארד דולר. זה נשמע כמעט הזוי, אך אנו זוכרים היטב שגם הנשיא הקודם, ג’ורג’ בוש, הכריז כי עיראק מאיימת על בטחונה של ארצות הברית ופתח במלחמה נגדה. "הדמוקרטיות המערביות" באירופה, עמדו והריעו.


ואילו אצלנו, יושבים מנהיגינו ופרשנינו וחוככים בדעתם מה יעשה אובמה במחוזותינו, או במילים פשוטות, האם הוא ימשיך לתמוך בכיבוש הגדה ובהמשך המצור על עזה. הם יכולים לשאוב עידוד מכך שבמשך כל הפלישה שלנו לעזה, כאשר הפצצנו והשמדנו ככל העולה על רוחנו, אובמה לא הוציא הגה. הנשיא לעתיד בחר לנקוט בטיעון העלוב, כי יש רק נשיא אחד באמריקה. אך ימי כהונתו האחרונים של קודמו, לא הפריעו לו להשמיע את קולו בנושאים חשובים אחרים.


לדעתי, ימשיך אובמה באזורנו ליישם את המדיניות של קודמו בתפקיד ללא שינויים מהותיים. הוא ידגיש אולי יותר את השימוש בשפה הרכה וכך ילך בצעדיו של ביל קלינטון, החייכן , שלא תרם במיוחד לרווחתם של לפלסטינים או לקידום השלום באזור.


ההנחה היסודית של האמריקאים, היא שישראל היא בורג חשוב באסטרטגיה האזורית האמריקאית במטרתה לשמור על ההגמוניה הצבאית-כלכלית במזרח התיכון. יש לשער אפילו, כי התמיכה בישראל אף תתחזק לאחר הפלישה לעזה. מדינת ישראל רכשה את מקומה כנכס אסטרטגי בעיני האמריקאים לאחר מלחמת ’67 והוכיחה עצמה לאורך השנים כמעצמה צבאית החזקה באזור, אך איבדה מחשיבותה האסטרטגית לאחר מלחמת לבנון השנייה. לא היה זה רק כוח ההרתעה הישראלי שנחלש, אלא גם זה האמריקאי. והנה, הצליחה ישראל להוכיח שוב את יכולתה ונחישותה הברוטאלית לכתוש ולהרוס בשעת הצורך וחזרה להיות מועמד פוטנציאלי למילוי כל פעולה צבאית שתידרש מבעלת בריתה הגדולה לשימור ההגמוניה האזורית.


לאורך השנים, טענו רבים, כי אמריקה מעוניינת לרסן מעט את ישראל, על מנת לא לקומם את זעמן של הארצות הערביות כנגד אמריקה, והנה נראה שאמריקה הצליחה לשמור את ה"ערבים המתונים", בהן היא מונה את מצרים סעודיה ירדן ואפילו את מחמוד עבאס, תחת שליטתה. איש לא צריך להסביר לדיפלומטים האמריקאים שההתנגדות הפלסטינית או אף הערבית לא נשברה ואף עלולה לפרוץ מחדש, אלא שבמצבה של ארה"ב היום, לאור המשבר הכלכלי המעיק על כלכלתה, כאשר כוחה היחסי בין המעצמות נחלש מעט, ארצות הברית מעדיפה לשמור ולשמר את המצב הקיים. כעת, משהוכיחה ישראל את עצמה שוב כנכס אסטרטגי אמריקאי, היחס האמריקאי אליה, גם של אובמה, יהיה בהתאם.


המרב שאפשר לקוות במצב זה, הוא שממשל אובמה ילחץ להורדת כמה מאחזים "לא חוקיים" ולהשאיר את ההתנחלויות (לפי זה חוקיות) על כנן. ככל הנראה, יעשה אובמה בשיתוף עם ישראל, מאמצים להגיע להסכם כלשהו עם אבו מאזן, דרכו ינסה לקעקע את החמאס ושלטונו בעזה. תנועת החמאס כתנועת התנגדות, ולא משום היותה דתית- פונדמנטליסטית , היא למעשה האויב של ארה"ב. מכאן נובעת ההזדהות עם ישראל והתמיכה במסע הצבאי האחרון בעזה. רק פתי יאמין שצוותו של אובמה לא נתן אישור להרפתקה זו.


אובמה אינו מבשר "תקווה ושינוי" בארה"ב פנימה או בעולם. התמיכה העצומה של המוני ארצות הברית בה זכה מובנת בכך שהתקווה והרצון לשינוי גוברים על הכרת המציאות העגומה.


על מנת לשנות מציאות שכזו, צריך שינוי חברתי אמיתי ועמוק אשר יכול להגיע רק באמצעותם של כוחות חברתיים חדשים.

תגובות
נושאים: מאמרים

88 תגובות

 1. מוני יקים האנטיציוני הגיב:

  בחסות התערבות מגמתית צנזוריאלית של מערכת הגדה משיגים נצחון תעמולתי חסר שחר ואמת.מי שטוען שיש עם יהודי אחד בו כרוכים אלו באלו הכוזרואשכנזים ובני העם היהודי הספרדומזרחי
  הוגה הזיות ממוחו הקודח.
  שייכות לדת שכביכול משותפת אינה יוצרת לאומיות
  משותפת מה גם ש 120 שנות ציונות הוכיחו
  שהכוזרואשכנזים אינם רואים עצמם בני אותו עם
  אלא כשזה מגיע לשרות בצבא ושימוש בציבור המזרחי כ "מגן אנושי" בעיירות הקיפוח לאורך גבולות המדינה המלאכותית.
  תגובתו של מ.ש עם המחקרים והקישורים שהביא
  מוכיחה מעבר לכל ספק את השיקריות שבטיעונים
  הציוניים .גם ההסתמכות הצולעת של דן ומושון
  על מחקרים גנטיים מוכחת כמשענת קנה רצוץ
  כי כפי שציינתי קודם מחקרים גנטיים אינם
  מושלמים והנה יש מחקרים גנטיים המוכיחים את
  ההיפך מטענותיכם.
  אתם לוקים בחוסר ניקיון ידיים בייחסכם אלי תגובה שכלל לא מעשה ידי ולא בחתימתי ואין לכם טיפת יושר אישי להתנצל ונשארתם "טובלים
  ושרץ בידם" .
  לענין הריבוי הטיבעי שהעלה דן וגרם לי להתקפי צחוק חסרי תקדים כבר ציינתי בתגובה שלא ראתה אור כי לפי תורתו המתמטית של דן צריכה היתה האוכלוסיה היהודית בבולגריה להיות של 50 מיליון איש לפחות.
  גישתכם הסלקטיבית והשיקרית היא במקרה הטוב ביותר שרלטניזם טהור לכן איש מכם גם אינו
  מזדהה בשמו האמיתי אלא מסתתרים מאחורי כינוי
  סתמי.
  הבאתם את המחקר הגנטי הידוע בשם 4 אמהות
  המייחס את מוצאם הגנטי של 40 אחוז מהאשכנזים
  לאותן 4 אמהות עלומות שם ומוצא אך שיקרתם והסתרתם את העובדה כי לאותן 4 אמהות אין קשר גנטי מזהה עם היהודים המזרחים.
  האשכנזים שפלשו מארופה וסיכסכו את היחסים עם כל עמי ערב והאיסלם אין להם דבר וחצי דבר עם העם היהודי הספרדומזרחי שנולד חי וצמח במרחבי המזרח התיכון וממשיך לחיות בתקוה שיקרב היום ונוכל לחדש חיי צדק ושיוויון עם אחינו הפלסטינים ללא הנוכחות הסכסכנית של
  אותם כוזרואשכנזים שהוקאו מארופה והעמידו
  עצמם לשרות מעצמות המערב הנוצריות והקפיטליזם
  החזירי המערבי.
  עמכם לא עמי לא בשל ההבדלים הגנטיים אלא משום השקרים ההסטוריים שבהם אתם מנסים
  לנוחיותכם ליצור אחווה משותפת הנוחה לכם
  ביום עברה …בחורבן הציונות ננוחם

 2. מוני יקים האנטיציוני הגיב:

  ללא כוזרי- "יהודי הוא מי שרואה עצמו יהודי"
  זהו זה מצאת את נוסחת האלכימאים פתרון קל כוחני כי זה טוב ליהודים .
  גם אם נקבל את הנוסחא הפרימיטיבית שלך מה זה
  צריך לעניין בהקשר הציוני כי אז עוד 10 מיליון פראבוסלבים יראו לפתע עצמם כיהודים יעלו על מטוס לקבלת "סל קליטה" ואדמה פלסטינית לבניית וילה בג’ונגל.
  באמת הגיון של לא כוזרי שמתרפס לכוזרואשכנזים
  חבל שלא חשפת שמך שנדע למי ללעוג.
  בחורבן הציונות הכוזרואשכנזית ננוחם.

 3. רמי יובל הגיב:

  הויכוח כן חשוב וכן אקטואלי. מזה זמן ש"יהודים" מאיימים על פלסטינים בהגליה וגירוש. זה התחיל לפני כהנא וזה מתחזק היום על ידי ליברמן שלדעותיו הנבזיות יש שותפים מהימין ה"שפוי" (כמו פרופסור גביזון למשל). אסכולת הגירוש יונקת מן ההבטחה האלהית לאברהם והתזה שהיינו בגלות וחזרנו הביתה. אני יושב עם חברים פלסטינים ישראלים ואני שואל את עצמי – מיהם ומה מוצאם. זנד הראה בספרו על מוצא העם היהודי שכל עניין גלות בית שני לא היה ולא נברא. עובדה זו ממש לא יכולה להיות במחלוקת. היהודים שעזבו את הארץ לא הוגלו ממנה אלא עזבו משיקולי הגירה שונים. היהדות גיירה אליה פגנים במשך מאות שנים (מגילת אסתר: "…ורבים מבני הארץ מתייהדים" ועוד). היהדות התפתחה בתחילת האלף הראשון לדת מונותאיסטית אווגנגרדית וסיפחה אליה רבים שהתפכחו מן האלילות. במקביל באה הנצרות שנולדה בחיק היהדות וניצרה את רוב העמים.כך נוצר עם יהודי שאין לו שורש בארץ הזו שבה פועלת הגדה השמאלית. השוני בין היהודים האשכנזים ובין יהודי עירק או פרס או תימן בולט לעין. הוא אמנם הולך ונמוג בזכות נישואי "תערובת" אבל עוד חזון למועד. כנראה שהבגדדים הם יהודים "אורגינליים" אבל הווזווזים (כמוני) הם גרים וזנד מראה שגם התימנים והצפון אפריקאים אין להם אבות קדומים בארץ כנען. הם בהחלט יהודים אבל מוצאם אינו בציון (או פלשת או כנען או א"י או איך שתקראו לארץ הזו). אז באים הכהניסטים והעיווטיסטים (מלשון עיוות ואיווט כאחד) ונתמכים בידי מובילים חברתיים כמו גביזון או כל מיני פרופסורים לדמוגרפוביה (כמו זה החיפאי שלמזלי שכחתי את שמו) ומעיזים להחזיק בתזה של "שבנו לארצנו" ובשמה לאיים על עם הארץ האמיתי שהוא במידה חלקית צאצאי ממלכות יהודה וישראל, זה חוצפה בל תאמן ולכן הויכוח והמחקר חשובים ואקטואליים ולא בכדי הציונות מסתירה את המחקרים החשובים שהוכיחו את מוצא הפלסטינים וראו בספרו החשוב של זנד. לבסוף הערה אישית פחות חשובה: בתחילת הציונות פעל בה זרם לא כוחני ולא קולוניאליסטי. אנשים כמו יח"ב או סמילנסקי וא.ד. גורדון לולא חדלו קודם למהפכה המיליטריסטית של ב.ג. וברל ראו עצמם ציונים אבל היו רחוקים מאוד מהציונות העכשווית הכוחנית וגזענית עד אימה. לכן להיות לא ציוני היום אינו מחייב לוותר על נכסי הרוח של תחיית עם היידיש ותקופת ההשכלה ועל נכסי הרוח של יהדות המזרח.

 4. למיכאל שרון הגיב:

  המאמר שאתה מתייחס אליו (שכנראה לא קראת) לא מוכיח כלום – מדובר, בסך הכל, על כך ש-40% מהאשכנזים הם צאצאי 4 נשים. וזה מעיד אך ורק על כל שבעבר חיו 4 נשים מסויימות שצאצאיהן שרדו יותר מצאצאי אנשים אחרים
  .
  אגב, שים לב שמדובר ב-40% מהאשכנזים, ולא "יהודי אשכנז נושאים חותם גינטי של 4 נשים מלפני כמה מאות שנים".

  דבר שני, אנחנו יודעים שאתה עצמך יוצא פולין, כלומר, כוזרי. אם כן, מה לך תומך בתיאוריות השנאה של מוני יקים?

  — קישור —

 5. דן למוני יקים הגיב:

  באמת תהיתי איך תתמודד עם החישוב הפשוט שעשיתי על הריבוי הטבעי של יהודי בולגריה.
  אכן התרוקן סל טיעוניך אז אתה מעלה הגיג מגוחך כגון: "צריכה היתה האוכלוסיה היהודית בבולגריה להיות של 50 מיליון איש לפחות".

  מבחינה לוגית הטיעון שלך לא אומר דבר, ממש לא כלום.
  עובדתית מספר יהודי רומניה הגיע ל-850 אלף ולא ל-50 מליון ואני רק הראיתי את הסבירות הגבוהה לכך שמדובר בריבוי טבעי בלבד.
  אתה לא סותר כלל את החישוב שלי אלא אפילו מראה שריבוי טבעי סביר (פי 2.5 קטן מהריבוי הטבעי הפלסטיני) יכול אף להוביל קבוצה קטנה לאוכלוסיה גדולה בהרבה (לא 850 אלף כי אם 50 מליון).
  אז תודה רבה לך בעבור חיזוק התיאוריה שלי,
  אנא נסח מחדש את ההסתייגות שלך כדי ששרלטן כמוני יוכל להבין.

  עוד הוכחה לכך שהתרוקן סל הארגומנטים שלך היא הטענה כאילו כתיבה בגדה השמאלית תחת פסבדונים מראה על שרלטנות כלשהי.
  אז שמי הוא באמת דן, אבל גם אם הייתי כותב בשם הבדוי "מאו טסה טונג" או "סארומן" זה לא היה מוריד כהוא זה מתקפות טיעוניי. זו סתם דרך שלך להתנער מדיון בו אינך יכול לשכנע את בני הפלוגתא שלך. אז בחייך, עזוב שטויות ודבר לעניין.

  הוכחה מספר שלוש לאוזלת ידך בדיון הזה היא ההסתמכות על, לא פחות ולא יותר: מחקר גנטי שמביא מיכאל שרון… מחקר גנטי!
  פתאום זה כבר לא "מימצאים גנטיים מוטים ןמגמתיים שאינם כלל בתחום החשיבה שלך"…
  איך תסביר השינוי הפתאומי שחל בגישה שלך כלפי מדע הגנטיקה??
  כבר כתבתי שאתה מתעלם ופוסל כל ממצא הסותר את התזה שלך,
  ולכן אתה פשוט, איך נאמר? לא רציני.

 6. מושון למוני יקים – האמת על המחקר לגבי ארבה האמהות הגיב:

  בתגובתך האחרונה טענת את הדבר הבא: "הבאתם את המחקר הגנטי הידוע בשם 4 אמהות המייחס את מוצאם הגנטי של 40 אחוז מהאשכנזים לאותן 4 אמהות עלומות שם ומוצא אך שיקרתם והסתרתם את העובדה כי לאותן 4 אמהות אין קשר גנטי מזהה עם היהודים המזרחים".

  יש לי שתי הערות לגבי טענתך:
  1. הכן בבקשה התנצלות, לא אמרתי שיש לארבע האמתות קשר גנטי זהה עם היהודים המזרחים, ובטח שלא הסתרתי זאת.
  2. מה שכן אמרתי (מה שממוטט כליל את תאוריית הכוזרים שלך) הוא שמוצא אותן אמהות הוא במזרח התיכון.

  והרי לך הציטוט המדויק כפי שהופיע באתר התעמולה הציוני – ה-BBC:
  The four women are thought to have lived in the Middle East about 1,000 years ago but they may not have lived anywhere near each other, according to the study published in the American Journal of Human Genetics.

  אז אם כבר מישהו מסתיר כאן משהו הרי זה אתה,
  (לזה קוראים: "על ראש הגנב בוער הכובע"…)
  שכן אתה מכיר היטב את המחקר ואתה עצמך מסתיר את מוצאן של אותן ארבע אימהות מהמזרח-התיכון.

 7. מוני יקים לא יודע הרבה דברים הגיב:

  אני מציע פשוט להתעלם.

  ששששש

  don’t feed the troll, כמו שאומרים.

 8. לא-כוזרי למוני יקים הגיב:

  -רואה עצמו כיהודי
  -יהודים אחרים מכירים בו כיהודי
  -לא-יהןדים מזהים אותו כיהודי

  יש לך בעיה בהבנת הנקרא?

  לא סביר שעשרה מליון נוצרים-פרבוסלבים יגדירו עצמם בוקר אחד כיהודים, אבל גם אם זה יקרה, לא סביר שיהודים יכירו בהם כיהודים, וגם לא סביר שפרבוסלבים אחרים יתחילו פתאום להתייחס אליהם כיהודים…

  התנאי הראשון לא מספיק כשלעצמו.

  אין מדובר בנוסחת אלכימאות, אלא בזהות לאומית. זה מה שאתה מתקשה כנראה להבין, שזהות לא עומדת אך ורק על גנטיקה, אלא על קשר תרבותי-חברתי.
  אנשים מסתפחים לתוך הקבוצה בדרך כלל בדרך של נישואין והולדת ילדים, ובאותה צורה אנשים אחרים עוזבים את הקבוצה.
  טמיעה מתרחשת בדרך כלל בדור השני והשלישי, ואז זהותו ה"אחרת" של בן הדור הראשון הופכת להיות בלתי רלוונטית.

  דרך אגב, הפרבוסלבים שכן מגיעים לכאן, לא מגיעים כיהודים אלא כשארי בשר או בני-זוג של יהודים.

  בכל מקרה, מה שחשוב הוא שיהודים שחיים כאן בארץ, וגם יהודים מחו"ל, מכירים זה בזה כבני אותו עם, למרות הגיוון בארצות הפזורה.

  ובעניין הזה *אנחנו* קובעים. לא אתה.
  אם השותפים לעם אינם טובים בעיניך, או הדרך שבה הם נעשו שותפים, אתה מוזמן לחפש לעצמך עם אחר עם כללים אחרים, ולעזוב אותנו לנפשנו.

 9. ש.מ. עוד יותר קולע בעדה בעדה הגיב:

  לעיטת מילים
  ים הארס השקר הנורא
  ותהומותיו הנשייה
  ננסים רעים אבל צודקים, מה זה יפים

  משתיני כל העולם בקשת
  הו הו הטון הצודק
  את עולמנו קורעים

  ציתותים בעשרות אלפיהם
  כה נפלטים ריקים
  של אנשי יוהרה בליל חורף קר
  מערכות הנשק והאוירונאוטיקה והגרעינים

  משתיני כל העולם בקשת
  הו הו הטון הצודק
  את עולמנו קורעים

  ליל זימה של הנשמה
  מפלבלים בעיניהם הרואות בליל
  צוחקים צחוק רשע ואפל
  מאחוריהם – שפעת גייסות מוסתים

  משתיני כל העולם בקשת
  הו הו הטון הצודק
  את עולמנו קורעים

  ללא מתום ותמימות
  סדום מוכת שחין
  טוקבקיסטים בשכר זימה, פרובוקטורים!
  יותר מכל מקום אחר בעולם

  משתיני כל העולם בקשת
  הו הו הטון הצודק
  את עולמנו קורעים

  משמיעי קולות איתנים
  לאזרחי המדינה
  המתקדמות ביותר
  מזויינים עד כלי זינם

  משתיני כל העולם בקשת
  הו הו הטון הצודק
  את עולמנו קורעים

  מהמלל הנורא
  אין מפלט מלוא הארץ,
  הארץ ומלואה, קדימה ואחורה,
  בכל חור ומיסתור לנפש הוזה

  משתיני כל העולם בקשת
  הו הו הטון הצודק
  את עולמנו קורעים

  כל כך קולע שבא לבכות
  להכיר ברעה הזאת
  אנונימית ומפעפעת בכל
  צדקתנות תעמולת כיבוש-נישול-גזל

  משתיני כל העולם בקשת
  הו הו הטון הצודק
  את עולמנו קורעים
  אייכם?

 10. מושון למוני יקים הגיב:

  לרגע חשבתי לפרסם כאן את שמי המלא אבל אז אחז בי פחד מפני תגובותיך ודעותיך הגזעניות והאלימות.

  מי יודע? אולי תרדוף אותי משום שאני אשכנזי ונוחכותי היא (ציטוט מדבריך) נוכחות סכסכנית?
  מן הסתם תרצה להקיא אותי מישראל כפי ש(עוד ציטוט מדבריך) אבותי "הוקאו מארופה והעמידו עצמם לשרות מעצמות המערב הנוצריות והקפיטליזם
  החזירי המערבי"?
  אולי תתנכל לי משום שלדעתך אני משתמש במזרחים כ "מגן אנושי" ונוקט ב"שקרים ההסטוריים"? (והרי מי רוצה לגור ליד שקרנים?)

  לדעתך אני ובני משפחתי פרזיטים ש"אינם רואים עצמם בני אותו עם אלא כשזה מגיע לשרות בצבא ושימוש בציבור בעיירות הקיפוח לאורך גבולות המדינה המלאכותית".

  אולי תשכנע את סבתי (שיודעת גרמנית על בוריה על בסיס היידיש שהיא דוברת מילדות) ותשכנע אותה שלא גרמנית היא יודעת אלה כוזרית

  אולי גם תפעיל עלינו לחץ פיזי מתון כדי לשכנע אותנו שאבות אבותינו היו מתאבדים שעברו לגור בפולין, ועל הדרך גם שלטו ברומניה(!)

  ולבסוף, מכיוון שכל בני משפחתי ציונים, אולי תחריב את ביתנו וכך סוף סוף "תנוחם".

  אם אתה חושב שבאקלים אלים והגזעני הזה אתן לך לדעת את שמי המלא – אתה טועה טעות מרה.

 11. מוני יקים האנטיציוני הגיב:

  שימוש בצנזורע בשיטת הבליץ קריג כדי להכריע בויכוח זו תרבות הדיון של המתיימרים להציג קול שפוי של איזה שהוא סמול המנותק מהאמת היושר וההגינות.
  8 תגובות נגד רצופות תוך חסימת כל התגובות של הצד שכנגד זה כמו שמתאגרף מושלך לזירה כשהוא
  באזיקים…תתבישו לכם זו גזענות ואנטי דמוקרטיה.

 12. מוני, לדעתי אתה ניצחת בויכוח, ובגדול, בדיוק כמו שהחמאס ניצח את ישראל לפני שבועיים הגיב:

  מוני, לדעתי אתה ניצחת בויכוח, ובגדול, בדיוק כמו שהחמאס ניצח את ישראל לפני שבועיים

  הידד לתיאוריות הקונספירציה הכוזריות הבולגריות!

  הידד לקרואסונים הנפלאים של פריז! כמהה נפשי לחופן ערמונים קלויים על הסיין!

 13. האם יש מתנדבים להלחין את השירה הנפלאה באתר? הגיב:

  למשל את השיר של "ש.מ. עוד יותר קולע בעדה בעדה" — ממש שיר שמבקש הלחנה, עם פזמון חוזר, או אחד השירים המקסימים של אבשלום, או שירים מלבבים אחרים שהתפרסמו כאן במהלך השנים.

  מכירים מלחינ/ה טוב/ה שמתחבר/ת למילים? חבר/ה, בן/בת, נכד/ה וכו???

 14. פשקוויל למיכאל שרון הגיב:

  אני מבין שיצירתך מושפעת משיריו של אבשלום קווה עקב מוטיב השתן הפופולרי כל-כך.
  מי יודע? אולי אנחנו על סף חילופי טרנדים?
  נאצים אאוט – פיפי אין!
  ימים יגידו.

  כמו תמיד "הפוסל במומו פוסל", וכל מילת ביקורת שנאמרה בשירך נכונה גם לגביך.
  הרי לך מבחר ציטוטים מיצירתך האחרונה
  ובסוגרים ציטוטים אחרים שלך (שנמצאו די בנקל, יש לציין) המעידים על כך שהשיר הוא אוטוביוגרפיה במיטבה:

  – "לעיטת מילים" ("הרטוריקה הסוציאליסטית, כשהיא ננקטת על ידי השקרנים אויבי המעמד היצרני יותר בהרחבה, מוצגת באופן סטרואטיפי, צפיד, דוחה, תוך הבלטה שרירותית של הרס והשמדה גרידה, תוך האכלתנו באוכל לא טעים לחיך במיוחד.")

  – "ים הארס" ("בעוד בגרמנייה ניזקקו להרבה שטיפת מוח ודמגוגיה, בישראל הרצח הוא פועל יוצא מהשחתת הצלם הטיבעית")

  – "הטון הצודק" ("לדן ויתר המסלפים")

  – "ציתותים בעשרות אלפיהם" (תגובתך כאן מה-30 לחודש נראית בערך כך:

  טקסט
  — קישור —
  ציטוט כלשהו באנגלית
  — קישור —
  עוד ציטוט באנגלית
  טקסט
  — קישור —
  טקסט
  — קישור —)

  – "טוקבקיסטים בשכר זימה, פרובוקטורים" ("הממצא המדהים ביותר שהתפרסם בנושא, הוסתר מהעם בישראל בקפידה")

  ועוד כהנה וכהנה הוכחות לכך שעל קירות דירתך אין ולו ראי אחד לרפואה..

 15. למוני יקים הגיב:

  בחיים לא חשבתי שאני אסכים אפילו למילה אחת שיוצאת מפיך, אבל בקשר לתגובה האחרונה שלך אני יכול באופן ממש ממש יוצא דופן להסכים אתך.

  בצנזורה ליברלית תנוחם.

 16. מיכאל שרון: ש.מ. מה-1/2 למעלה – לא אני כתבתי הגיב:

  אבל מפרסם הטקסט הזה הישתמש בביטויים מתוך שירי מה-24/1 — קישור — באופן העשוי ליצור הטעייה כאילו מדובר ביצירתי שלי, והוא אף פירסם זאת בהיפוך של שמי שראשי התיבות שלו הם מ.ש. (הטקסט "המושאל" פורסם תחת: ש.מ.)

 17. פשקוויל למ.ש. הגיב:

  תשמע מיכאל, אני לא יודע איך לומר זאת בעדינות אבל אני לא ממש קונה את זה שפלוני לקח את השיר שלך מה-24 לינואר, ערך ושינה אותו ועדיין נשאר נאמן למקור בצורה מפתיעה, ופרסם אותו כאן בראשי התיבות שלך אך בהיפוך אותיות "על מנת ליצור הטעיה"!

  איזו מין הטעיה זאת? הרי השיר נופל עליך "בול" גם בסגנון וגם בעיתוי, שכן ברור שבצוק העיתים אתה נזעק להגן על ידידך מוני יקים מפני "משתיני כל העולם" ("…בקשת"!)
  ו "הו הו הטון הצודק".
  צריך להודות לזייפן על כך שחסך ממך עבודה ופרסם בשמך משהו שסביר מאוד שהיית מפרסם בעצמך.

  אבל עדיין אני פשוט לא מסוגל לדמיין מדוע מישהו ירצה לעשות דבר שכזה מה גם שאף אחד לא מסוגל ו/או רוצה לכתוב בסגנון הייחודי שהוא סימן ההיכר שלך.

  בכל מקרה הביקורת שלי עדיין תקפה גם לגבי השיר המקורי.

 18. תוהה לפשקוויל: עם יד על הלב הגיב:

  האם אתה כתבת את היצירה הגאונית הזאת? נראה שבד בבד עם כתיבת האפוס הלירי הענק הזה, היו בידך גם מערכי "דע מה שתשיב", כמו בתגובתך האחרונה, וגם יגעת יגיעות הרבה להסב את שימת לב הקוראים לפרי עטך/מקלדתך הנ"ל.

 19. שמואל אמיר הגיב:

  לגולשים היקרים, האם אפשר לרגע קט לחזור לנושא המאמר שלי?
  אני מתייחס לאייל שביקש שאתן לאובמה "100 ימי חסד". ברור שאחרי 100 ימים יהיה קל יותר לכתוב על אובמה – אבל בני אדם חסרי סבלנות והכותבים גם כן..לפעמים כותבים מתחזים ליודעי העתיד. איני מתיימר להיות כזה אבל לבחון את ההערכות אני בהחלט מעוניין. בינתיים כך נדמה לי הערכותיי עומדות במבחן. מיטצ’ל מסתובב כאן ומשתמש באותן המילים ששליחי בוש נהגו לפרנס אותנו: חמאס צריך קודם להכיר בישראל. הוא צריך לוותר על הטרור, הוא צריך להפסיק לירות רקטות ועד אז לא נדבר איתו. בינתיים המטצ’ל הזה מדבר עם ישראל, מצרים וירדן ואבו מאזן אבל לא עם מי שחשוב לדבר – עם חמאס וסוריה. עד כה הוא מתנהג כמו כל שליח בוש ושאר הנשיאים שלא עשו דבר נגד הכיבוש והשלום אלא להפך. אין בינתיים אפילו צעד אחד קטן שיוביל למצעד של אלף מילין שיוביל נגד הכיבוש ולקראת שלום.
  בהזדמנות אחרת אתייחס להתנתקות של אובמה מפסטור שהעלו חלק מן גולשים.

 20. מיכאל שרון: היוזמה הסעודית. סוריה. הסרת המצור מאז 2006 הגיב:

  מיטשל נסע לאחרונה לסעודייה, וניפגש עם כל המנהיגות הסעודית, סביר שמתוך כוונה להחיות את היוזמה הסעודית משנת 2002, שהיא המשחק היחיד המוצע על ידי מנהיגי האיזור.

  דומני שיוזמת מפת הדרכים של בוש כללה התחייבות של בוש לשרון ב-2004 להשאיר את גושי ההתנחלות הגדולים תוך "הכרה במציאות שנוצרה בינתיים בשטח". בהשוואה – היוזמה הסעודית מדברת על שיבה לגבולות 67 ועל פיצוי הפליטים ושיבה כלשהי, בהתאם להחלטת האו"מ מ-1948.

  אלה בכל זאת הבדלים, העשויים להצביע על מגמה שונה. ניתן לראות הבדלים במגמות בין בוש ואובמה. יש לראות גם את העובדה שמקובל שאף ממשל לא מתנתק מייד מצעדי הממשל הקודם, אלא מדובר בתהליך הדרגתי. דניס רוס לא כלל דומני את סעודיה. מאידך אובמה אמר במפורש יותר מפעם אחת, שיש לקחת בחשבון את התמונה האיזורית כולה במזרח התיכון, ולערב מדינות נוספות, והכוונה כנראה, שוב, ליוזמה הסעודית, ואולי לערוב סורייה, שגם בה היו לאחרונה חברי קונגרס דמוקרטים.

  — קישור —.

  וגם מיטשל משנה את מציאות המצור שהיה בעזה מאז אפריל 2006
  — קישור —

 21. אופטימי למרות הכל הגיב:

  אובמה מוריד את תקציב הבטחון:
  — קישור —

  אובמה מינה ליועצת את סמנתה פאוואר, שביקרה את ישראל על הפרת זכויות אדם:
  — קישור —

  היועץ הכלכלי הראשי של סגן הנשיא ביידן הוא ראש ה-EPI, מוסד המחקר הכלכלי השמאלי (במונחים אמריקאים):
  — קישור —

  משהו קורה.

 22. יובל הלפרין הגיב:

  אובמה מתנתק מפסטור

  ובנדיקטוס מתחבר לוויליאמסון.

 23. משהו קורה? הגיב:

  שלושת הקישורים לא מוכיחים דבר. כל המשרות החשובות אויישו ע"י מחייבי-מתלהבי המלחמה בעירק (ביידן, קלינטון, ג’ונס גייטס). חלקם היו אנשי בוש וחלקם אנשי קלינטון.
  איש מהם לא צייץ בענין עזה.

  שום דבר לא קרה

 24. תיקון הגיב:

  כל השמות שציינת, חוץ מגייטס, מתנגדים למלחמה בעיראק ומוכנים ליציאה מהירה.

 25. חוץ מזה הגיב:

  שהמשרה המרכזית בחדר הסגלגל מאוישת על ידי סנאטור שהתנגד למלחמה מיומה הראשון. זה נראה לי קצת יותר משמעותי מיועץ כזה או אחר.

 26. הערה בקשר לרייט הגיב:

  רייט אינו "נציג של הכנסיה האמריקאית השחורה" יותר ממרטין לותר קינג.

  אלא שהגישה של רייט היא "מקללת" בעוד שהגישה של קינג היתה "מחבקת".

  בנאדם לא יכול להבחר לשלטון בשום מדינה אם המנטרה של המנטור שלו היא "אלוהים, קלל את המדינה הזו".

  זכותו של כל אדם לבחור בדרך הקללה, הגינוי, ההאשמה וניפנוף האצבע המאיימת. אבל המחיר הוא ידוע – ניכור מהכלל.
  שום ציבור לא יבחר במנהיג שמשדר עוינות אגרסיבית לאותו ציבור עצמו.

  הנכס הגדול ביותר של אובמה הוא היכולת להתחבר לאנשים מכל הסוגים, כאריזמה אישית בכמויות, וגישה חיובית, שמסתכלת בעיקר על העתיד.

  הוא בחר בתקווה במקום בזעם, הוא בחר להביט קדימה ולא להתבוסס במרירות, בעוולות, בשנאה, בחשבונות מהעבר, ובחיסולי חשבונות.

  זו הדרך היחידה שבה יכול מישהו שלא נולד וגדל במעגל הפנימי, לתפוס עמדת מנהיגות מתוך הסכמה.

  הסכמה – זו מילה חשובה. קונצנזוס.
  מנהיג שנבחר בקונצנזוס לא יכול, גם אם הוא רוצה) לשבור ב 180 מעלות על ציר. כל תפנית חייבת להעשות בעקומה רחבה כל כך ששינוי הכיוון לא יורגש כזעזוע.
  ארצות הברית היא לא סירת מירוץ. היא נושאת מטוסים, ומי שיושב בכיסא של הקפטיין חייב לקחת בחשבון את היתרונות,אבל גם את המגבלות של הכלי שלו.

  זה לא משחק ילדים, רבותי, ולא מועדון ויכוחים. פה צריך לעבוד קשה, לנהוג במשנה זהירות, ללכת בין הטיפות, ולהמנע מהתלהמויות מילוליות בסגנון עדות הרדיקאלים.
  בכדי להשיג גיבוי פנימי למהלכים יש צורך לגבש הסכמות, בכדי לגבש הסכמות יש צורך בפשרות.

  טהרנים לא יכולים לעשות את זה.

 27. אובמה למה הגיב:

  אז למה היה צריך לבחור את אובמה?

  בשביל הקונסנסוס? להיות קפטן של ספינה נושאת מטוסים?
  למען להתחבר ל-כ-ו-ל-ם?
  הרי הוא דיבר על ש-י-נ-ו-י על תקווה. הרי זה הוא שהבטיח והבטיח. במיוחד הוא הבטיח שהוא יכול לשנות. "ייס וי קאן". הוא הצליח במידה רבה כי הוא שחור עור. כך משך את השחורים ואחריהם הרבה לבנים עם הרגשת אשמה כלפי השחורים.
  רייט איננו "מקלל". הוא מבטא מיליונים בני אדם, את רוב האפרו אמריקאים. עכשיו למען הקונסנסוס אובמה מתנער מהם – אחרי שלקח את קולם. כבר הופיע מכתב נזעם בעיתון המתקדם החשוב "ניישן" של אפרו אמריקאי המזכיר לאובמה את הבטחותיו.
  ביתיים בארה"ב כבר מדברים על סיום ירח הדבש. בין המנויים שלו נתגלו עד עכשיו כבר חמישה מושחתים – אחרי שהבטיח להיאבק נגד הלוביסטים והשחיתות. הוא שפך כסף על העשירים באמריקה עד שעורר סערת חמה (לשון ה"ניו יורק טיימס") והוא נאלץ להוציא תקנה חפוזה שהמנהלים לא ירוויחו יותר מחצי מליון דולר לשנה. הוא כבר אמר :"אני פישלתי".
  ככה זה כשאתה לא "טהרן". אובמה לא יכול לבוא אל מבקריו בטענות – זה הוא שעורר את הציפיות העצומות ובזכותם הוא ניצח בבחירות.

 28. זה מעניין הגיב:

  אז לראלף ניידר, שמדבר באופן ראדיקלי וחסר פשרות על פרויקטים אוטופיסטים כמו שירותי בריאות ציבוריים לכל הציבור האמריקאי (נסיון חברתי שנוסה רק במדינות קומוניסטיות קיצוניות כגון בריטניה, קנדה וישראל) אין סיכוי לדחוף את האג’נדה שלו?
  לעזאזל, באמת קינג היה כזה מחבק רך ואוהב, במיוחד כשהוא תקף לקראת סוף חייו את מדיניות החוץ האמריקאית שאותה כינה "אימפריאליסטית" (ביטוי נודע מהגוספל הכושי), ואת החברה האמריקאית על הקפיטליזם הבלתי מרוסן שלה. מה הוא לעומת רייט הבהמה שרק אמר שלאנשים שחורים עדיין קשה להסתדר באמריקה, גם 150 שנה אחרי ביטול העבדות. איזה בהמה. מה לו ולקינג המלטף והמחבק והאוהב, שגינה את יחס ארה"ב לקובה.

  ובלי ציניות: יש אנשים שחושבים שבשביל ששחורים יקבלו זכויות הם צריכים לקבל את הסדר הקיים על בוריו. לאנשים האלה קוראים גזענים. אנחנו מכירים אותם מכאן.

 29. המממ הגיב:

  "אלוהים יקלל את אמריקה" זה לא קללה. נכון. זו ברכה חמה מקרב לב.
  זה לא משנה כמה אנשים אומרים את זה. השאלה היא מה הכוונה באמירה.
  אני רוצה לראות מישהו רץ לנשיאות פלסטין, למשל, על הססמא: "אלוהים, קלל את פלסטין" ומצליח להבחר (ועוד מישהו ינסה להגיד שזו אמירה לגיטימית. הרי המון אנשים מרגישים ככה, ובצדק)

  בשביל מה היה צריך לבחור באובמה?

  צריך לשאול את מי שבחר בו. יכול להיות שיש כאן משהו תמים לגמרי – אמפתיה למישהו שנתפס כמסמל קבוצה חלשה ומודרת ש"עשה את זה" למרות הכל?

  אובמה לא שיחק על רגשי אשמה, זה מה שאתם לא מבינים.

  הוא שיחק על החלום האמריקאי.

  הסלף-מייד מן. האיש שעשה את עצמו. זה שמאפס הגיע לטופ. זה שלא בא ממשפחת מליונרים, או מדם-כחול וואספי. אבותיו לא היו על המייפלאוור. ובכל זאת הוא הצליח להגשים בכוחות עצמו, בתבונתו, בכישוריו האישיים.
  מנקודת זינוק נמוכה, הוא הלך על כל הקופה והצליח.

  ילד שגדל ללא אבא, בעצם גם ללא אמא, שאבא שלו היה לא רק שחור אלא זר מאפריקה, אפילו לא מהגר. ובכל זאת יצא ממנו בוגר מצטיין בהארווארד ולא חבר-כנופיה.

  אובמה הוא התגשמות ההוכחה שהשיטה האמריקאית עובדת. שהערכים הבסיסיים של אמריקה נכונים.

  כן, אנחנו יכולים, אם רק נרצה, ואם רק נעבוד בשביל זה, נתאמץ ונשקיע. זה תלוי רק בנו.
  חשיבה חיובית.

  (בניגוד ל"אני כזה לוזר לא בגלל שאני אפס, אלא בגלל שאכלו לי ושתו לי ודפקו אותי, וכן הלאה")

  מי ששומע את התלונות נגד אובמה כאן, יכול להתפלא על התפיסה הפשטנית.

  שחורים לא מצביעים רק לדמוקרטים. יש הרבה שחורים שהם רפובליקאים בתפיסה. יש הרבה שחורים שמרנים. הרדיקאלים נמצאים בקצוות גם בקהילה השחורה.
  היו שחורים שהצביעו לאובמה בגלל הצבע, *למרות* התפיסות וההתבטאויות הליברליות שלו.

  בכל מקרה, אובמה מעולם לא חרג בקמפיין שלו מהקו הליברלי-מתון לכיוון הרדיקאלי-מיליטנטי. כך שאי אפשר לטעון שהוא "מתנער" מהבוחרים שלו.

  מי שהצביע לאובמה משום שבגלל הצבע הוא נראה לו אאוטסיידר, יכול לבוא בטענות רק לעצמו.

  אובמה אולי הבטיח "שינוי" אבל הוא נשאר מאוד מעומעם במתכוון לגבי טיבו של השינוי. על זה שהמדיה כל כך רצתה לראות אותו נשיא ולכן עשתה את המקסימום לא לטפס עליו, ללחוץ אותו לקיר, ולהוציא ממנו התחייבויות ברורות, דיברו המתנגדים שלו מימין כבר לפני הבחירות.

  בכל מקרה, עברו בקושי שבועיים מההשבעה. תנו לבנאדם הזדמנות! כבר קטלתם וקברתם אותו? זה מעבר למגוחך.

  לגבי המינויים – מאגר הפוטנציאלים מכיל אנשים שכבר נמצאים בשטח. בדרגים הבכירים כנראה שקשה למצוא צדיקים גמורים, כי בכדי להגיע לדרגות האלו צריך ללכלך קצת את הידיים.
  מה רציתם? שאובמה יברא מועמדים יש מאין?

  אם הוא הודה בפישול, זה כבר יפה. אצלנו נהוג לגלגל את האשמה על מישהו אחר. לפחות אחריות הוא יודע לקחת.
  מי שלא יודע להודות בטעות, אין לו שום סיכוי לתקן.

  קונצנזוס – נשיא לא יכול לפעול מחוץ לקונצנזוס. המקסימום שאפשר לצפות ממנו הוא למשוך את הקונצנזוס קצת הצידה.

  קפטיין של נושאת מטוסים – בדיוק. בחרו באובמה לנהל מערכת סופר-מורכבת. הוא נשיא ארצות הברית, לא נשיא תא המפלגה הקומוניסטית בעיירה שכוחת אל בטיז-אל-נבי. זה אומר שהוא נשיא גם של מי שלא בחר בו. למעלה משלוש מאות מליון אמריקאים יש, ותתפלאו, רובם לא שמים את סוגיית זכות השיבה של הפלסטינים בראש סדר העדיפויות.

  לזה שהעיר על ניידר – ראלף ניידר רץ על עוד כמה נושאים חוץ מביטוח בריאות.
  הסיבה שהוא לא יצליח לעולם להבחר לנשיאות ארה"ב היא הסיבה שתמר גוז’נסקי לעולם לא היתה נבחרת לראשות ממשלת ישראל, למרות פועלה המבורך בתחום הזכויות הסוציאליות.

  לפעמים המטענים החורגים שאדם סוחב מפריעים ומקלקלים גם לדברים הטובים שהוא עושה.

 30. After two weeks הגיב:

  From TIKUN

  Three Perspectives on Obama

  President Obama’s appointments to key positions in his Administration range from reclaiming major figures from the Clinton Administration’s center and right to explicit Republicans. Dramatically absent are any of the major figures in the movements that made his presidency possible (the anti-war, civil rights, environmental, and women’s movements). This coupled with the decision to continue to pour hundreds of billions of dollars into the banking industry without achieving effective control over its decisions, escalating the war in Afghanistan, rejecting negotiations with Hamas and hence effectively continuing the policy of blind support of Israel’s right-wing governments, and appointing former lobbyists for corporate interests to major positions inside his inner circle has led many on the Left to question if the American people have allowed their enthusiasm at breaking down the last barrier of discrimination against Blacks in politics to close their eyes to the conservative thrust of the Obama Administration (even if conservative in a way that still respects the U.S. Constitution’s guarantees of human rights and civil liberties, as the anti-torture moves of the first weeks suggested). And it has led Tikkun and the Network of Spiritual Progressives to call for a national conference in Washington D.C. April 29-May 2nd to "Support Obama to BE the Obama You Voted For."

 31. מה, באמת חשבתם הגיב:

  שנציג של השמאל הרדיקאלי יכול להבחר לנשיאות ארה"ב, וגם להוציא לפועל מדיניות של שמאל רדיקאלי אחרי הבחירה?

  מישהו פה שכח שאולי *גם* טיפוסי שוליים בחרו בו (בגלל ההופעה, לא בגלל המהות), אבל רוב קהל המצביעים של אובמה הוא בכל זאת מהמרכז.

  להזכיר לכולם, אובמה הוא לא רק חצי שחור, הוא גם חצי לבן…

  אובמה שייך למעמד הבינוני

  אובמה שייך לאליטה אקדמית.

  אבא של אובמה היה אולי אפריקאי, אבל בחברה שלו גם הוא היה שייך לאליטות…

  אובמה מעולם לא היה פעיל בארגונים רדיקאליים

  אין שום דבר בהסטוריה וברקע של אובמה שבגינו ניתן היה לצפות ממנו להיות אחר ממה שהוא.

  תחשבו טוב טוב למה ג’סי ג’קסון לא יכול היה להיבחר, ובוודאי שלא לואיס פרחאן, אבל אובמה כן.

  האכזבה מצחיקה, כי הציפיה מראש היתה מחוסרת בסיס.

  מי שפחד מאובאמה בגלל ששמו האמצעי הוא חוסיין ושמו הראשון הוא מילה בערבית, לוקה באותה טפשות שגרמה למישהו לצפות ממנו לדברים לא סבירים מאותה סיבה.
  שני צדדים של אותה מטבע גזענית.

  אה, לתשומת לבכם, לנהל את ארה"ב אי אפשר כמו שמנהלים חנות מכולת. זה לא עסק פרטי של אבא של אובאמה או של מישהו אחר.
  אבל להסביר את זה למישהו שלא מסוגל לנהל אפילו את עצמו זו ברכה לבטלה.

  דבר אחד ברור בעניין של אובאמה –

  ראלף ניידר לא הצליח להבחר
  ברק חוסיין אובמה כן נבחר

  מסקנה – אם אתה מוכר מה שאנשים לא רוצים לקנות, ה"ייחעס" שלך לא משנה.

  ואם אתה מוכר משהו שאנשים כן רוצים לקנות – באמריקה לפחות אתה יכול להצליח.

 32. יובל הלפרין הגיב:

  אני לא חשבנו.

 33. ל"מעניין" הגיב:

  קינג היה בנאדם ולא רובוט, לכן יכול להיות שהתפלקו לו גם אמירות "אחרות" פה ושם. אבל אם מסתכלים על המכלול, הגישה שלו היתה אנטי-תזה למלקולם X.

  האמירה "בהמה" על רייט – מיותרת.

  והקלישאה על השלמה עם הסדר הקיים טפשית.
  הוויכוח איננו על הצורך לשנות, אלא על הדרך הנכונה לעשות את השינוי.

  האם חובה לנקוט באלימות ותוקפנות (גם מילולית), או שעדיף ללכת בדרכי נועם. ואם יש צורך בשילוב של שתי הדרכים, מה המינון הנכון…

 34. לא הגיב:

  קינג המבוגר היה סוציאליסט. ואז הוא נרצח. זה הסיפור. לא התפלק לו שום דבר.

 35. ל"לא" הגיב:

  נו, נו, גישה נגטיבית זה כנראה בדם אצל אנשים מסויימים.

  המורשת של קינג היא מאבק לא אלים למען שוויון זכויות אזרחי לבני כל הגזעים. אחד מתווי הזהות הבולטים שלו הנוספים שלו היה היותו כומר נוצרי.
  המרכיב הנוצרי חשוב מאוד, משום שהוא מתחבר לתנועה של ביטול העבדות שיצאה מהקווייקרים – על בסיס עקרונות דתיים.

  להדביק לו סוציאליזם בדיעבד זה מופרך, בערך כמו להדביק לו פמיניזם. אין בכך לטעון שהוא היה לא-סוציאליסט, אבל הסיפור המרכזי של קינג היה מאבק באי-שוויון על רקע גזעי, ולא על רקע כלכלי או על רקע מגדרי.

  נקודה מעניינת – למי שמתלונן שהנאום של אובמה מתייחס לאבות המייסדים – נא לקרוא את הנאום של קינג "יש לי חלום". מתייחס בדיוק לאותו דבר. זה למעשה כמעט אותו נאום, רק מנקודת הזמן של ההגשמה של החלום.

  הרטוריקה של קינג עימתה את אמריקה עם אי-העמידה שלה ביומרות העקרוניות של האבות המייסדים. זאת אומרת היא בנתה על היסודות המוסכמים, על העקרונות המקודשים לכל, וביקשה יישום של העקרונות האלו.

  קינג לא יצא לחתור תחת האידאלים המקובלים, אלא לדרוש את המימוש שלהם.

  אם נחזור למרכיב הנוצרי – קינג ניסה לצאת מהמכנה האמוני המשותף ולהראות שהפרקטיקות המקובלות הן סתירה בפועל של אמונות היסוד.

  זאת אומרת, קינג לא קרא תיגר על האמונות הבסיסיות של אנשים, אלא על הסטיה מהעקרונות האלו.

  ההשגים הגדולים שלו נבעו מהאסטרטגיה הזו.

  נכון שבשנותיו האחרונות הוא התחיל ללכת לכיוונים אחרים, אבל כאן בדיוק ומהסיבה הזו היכולת שלו להשפיע התחילה לפוג.

  אם לא היו רוצחים אותו, והוא היה ממשיך בכיוון הזה, הוא היה נהפך לזקן פתטי, אזוטרי ובלתי רלוונטי. מה שנקרא – זקנתו היתה מביישת את צעירותו.

  מה שחשוב הוא לא האמונות הפרטיות של קינג בשלב זה או אחר של חייו, אלא – במקומות שבהם הוא השפיע על הציבור הרחב – איך הוא עשה את זה.

  במקום שבו קינג הצליח ואחרים נכשלו, מה היה הגורם להצלחה.

  למעשה השאלה המרכזית היא – בתנאים של חוסר שוויון (על רקע גזעי, אתני, דתי, מגדרי, מעמדי, אחר…) – איך משיגים שינוי.

  האם על ידי הכרזת מלחמה של החלש על החזק? האם על ידי איום בהכרזת מלחמה?

  או על ידי גיוס תמיכה מתוך מחנה "החזקים" דרך פניה למצפון על בסיס ערכים משותפים?

 36. יונאס הגיב:

  הדיון על איך משיגים שוויון מזכיר לי את דבריו של לוי אשכול:" חוקן אפשר להכניס גם לא בכוח".

  ונראה שאובמה מחזיק בידיו שפורפרת לובריקנטים גדולה למדי…

 37. קינג היה סוציאליסט הגיב:

  — קישור —.

  King began to speak of the need for fundamental changes in the political and economic life of the nation. Toward the end of his life, King more frequently expressed his opposition to the war and his desire to see a redistribution of resources to correct racial and economic injustice.[87] Though his public language was guarded, so as to avoid being linked to communism by his political enemies, in private he sometimes spoke of his support for democratic socialism. In one speech, he stated that "something is wrong with capitalism" and claimed, "There must be a better distribution of wealth, and maybe America must move toward a democratic socialism."[88]

  הלאה המלעיזים.

 38. שוויון הגיב:

  איזה שוויון, בחיי. הבנקאים כנראה שווים 700 מיליארד דולר, והתעשייה הבטחונית שווה עוד 50 מיליארד דולר.

  חוקן לקופה הציבורית אולי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים