הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-26 בינואר, 2009 2 תגובות

העיר בלם שבברזיל תארח החל מיום ג’ הקרוב, 27 בינואר, את הפורום החברתי העולמי. מארגני הפורום החברתי הגדול בעולם למאבק בגלובליזציה הקפיטליסטית מצפים לבואם של 120 אלף משתתפים. שלושה יהיו הנושאים שיעמדו במרכז הדיונים: הידלדלות יער האמזונס (בלם היא בירת מדינת פארה שבברזיל, שבלב היער הטרופי), משבר הקפיטליזם הגלובלי והמלחמה במזרח-התיכון. המארגנים הזמנו גם את נשיאי ברזיל, ונצואלה, אקואדור, בוליביה ופראגואי כדי להשתתף בדיונים.

על פי אמנת היסוד של הפורום החברתי, זהו אירוע של תנועות החברה האזרחית המתנגדות לניאו-ליברליזם ולכל צורה של אימפריאליזם והמחויבות לבניית חברה מקיימת המשלבת רווחת בני אדם וטיפוח הסביבה הטבעית. סיסמת הפורום החברתי היא "עולם אחר הוא אפשרי". זו איננה סיסמא ריקה מתוכן, הארגונים והתנועות המשתתפים בפורום נחושים להיאבק למען אנושות סולידרית שתכבד את זכויות הרדם ואת הסביבה, באמצעות משטרים דמוקרטיים הפועלים למען הצדק החברתי, השוויון וריבונות העמים.


הפורום החברתי הפך עם השנים לבמה חופשית, שאינה קשורה במדינות, ממשלות או דתות; ובה כל אחד יכול להביע את דעתו. הפורום פועל להקמת רשתות בין ארגונים ותנועות ברחבי העולם, אך הוא אינו מתיימר לייצג את כל החברה האזרחית העולמית. בפורום נפגשים בעלי דעות שונות. אבל זהו גם מפגש בין דורי בו לוקחים חלק פעילות ופעילים בעלי לאומים ותרבויות שונים. אנו מקווים שהמפגש הקרוב הנפחת השבוע, תמשיך להתנהל על פי עקרונות שנקבעו עוד במפגש הראשון ויפעל, כקודמיו, למציאת חלופות להעמקת הפערים החברתיים ולגלובליזציה הקפיטליסטית, ההורסת את הסביבה והמפלה על רקע מעמד, עדה, צבע או נטייה מינית. המפגשים הראשונים של הפורום בשנים 2001, 2002 ו-2003, שנערכו בפורטו אלגרה שבברזיל, אורגנו על ידי שמונה ארגונים חברתיים גדולים מקומיים ובהם איגודים מקצועיים, תנועת האיכרים ללא אדמות והתארגנויות למען זכויות אדם. המהדורה הרביעית של הפורום נערכה במומבאי (הודו) בינואר 2004. החמישית שבה לפורטו אלגרה והיא פעלה על בסיס שמונה קבוצות עבודה: המרחב ותכנונו, כלכלה עממית סולידרית, סביבה וקיימות, תרבות, תרגום, תקשורת, מאבקים ותכנות חופשי.


המפגש השישי של שהפורום נערך בו זמנית בשלוש ערים: במקו (בירת מאלי, שבאפריקה), בינואר 2006. באותו חודש נערך גם המפגש בקראקס (בירת ונצואלה, אמריקה הלטינית) וכעבור חודשיים בקראצ’י (בירת פקיסטן, אסיה). המפגש השביעי, בינואר 2007 התקיים בניירובי, בירת קניה.


במפגש הקרוב שכאמור ייפתח ביום ג’ הקרוב, יחד עם הפילוסוף מיכאל לוי, נקיים מפגש מיוחד בשאלה: "סוציאליזם, סביבה, רוחניות וקיימות". כל אחד יכול לעקוב אחר הסדנאות ואף להשתתף בהן בצורה מקוות, באמצעות האתר:
http://openfsm.net/projects/fsm2009interconexoes
 


למידע על הפורום החברתי שיתקיים בבלם, באנגלית, צרפתית, ספרדית ופורטוגזית:
http://www.fsm2009amazonia.org.br


•פרי בטו (Frei Betto) הוא כומר ברזילאי, הנמנה עם מקימי הפורום החברתי העולמי ופעיל חברתי. לשעבר אסיר פוליטי בעת שלטון הגנרלים, בטו היה יועצו של הנשיא לויש אינאסיו "לולה" דה סילבה. הוא גם היה יועץ של ממשלת קובה בשאלת היחסים עם הכנסייה הקתולית. פרי בטו פרסם מספר ספרים וכתב מספר רב של מאמרים. המאמר פורסם במקור על ידי סוכנות הידיעות של אמריקה הלטינית ותורגם על ידי מערכת "הגדה השמאלית": http://alainet.org/index.phtml.en

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

  1. מעניין הגיב:

    האם מק"י\חד"ש שולחת נציג\ה לפורום?

  2. מתן הגיב:

    או מישהו אחר מישראל בכלל? נראה די חשוב כשאחד הנושאים הוא המלחמה במזרח התיכון. כמי שהיה בפורום בקרקאס, לדעתי בכלל הגיע הזמן שהחברה האזרחית בישראל תתחיל להתארגן יותר טוב לקראת הפורומים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים