הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 בפברואר, 2009 8 תגובות

גודל המחנה הימני לאחר היוודע תוצאות הבחירות לא מפתיע או מחדש, באופן מסורתי הוא תמיד היה גדול יותר מהשמאל. למרות זאת, אני מזהה שתי תופעות מדאיגות שילוו אותנו בכנסת הבאה.


ראשית, הקיצוניות של אותו מחנה ימין הלכה והחריפה. אם בעבר התרגלנו לגוש ימין שאופיין בפרגמאטיות מסויימת (למרות שלא הובילה לשום הישג מדיני) כיום המצב שונה. בינימין נתניהו, במידה ואכן יהיה ראש הממשלה ויסתמך על גוש הימין לא רק שלא יקדם שום פעילות מדינית, אלא להפך, הוא עלול להוביל לקריסת ההבנות עם נבחרי הרשות הפלסטינית (וימוטט את השקט היחסי בגדה) וליצירת מהלכים הזויים כמו תקיפת תכנית הגרעין האיראנית וכיבוש עזה. הקיצוניות של הגוש הימני מתבטאת גם ביחס כלפי הפלסטינאים אזרחי ישראל, בתוקפנות ובגזענות הגואה כלפיהם, בדרישות למבחני אזרחות ובחשש לדיכוי ורדיפה.

הבעיה הנוספת והחמורה יותר, היא העלמות טוטאלית של השמאל במדינה. אם בעבר מחנה השמאל בישראל כלל ( המפלגות הערביות, חד"ש והשמאל הציוני עליו ארחיב בהמשך) בסביבות ה55-60 מנדטים, כיום בחישוב מהיר הוא מונה כ-20 מנדטים בסך הכל. מפלגת קדימה, אשר תמכו בה מצביעי אקס שמאל רבים איננה שמאל ואף לא קרובה אליו. ההצבעה השבטית כמעט למפלגה שהביאה חורבן על האיזור ב-2 מלחמות יכולה להתפרש רק כפחד מהימין. מה שאותם מצביעים לא הפנימו, זה שכאשר המנהיגים נכשלים, מחליפים אותם, ולא נותנים להם כוח בשנית רק בשל פחד מאדם לא פחות גרוע מהם. בנוסף, חוסר ההבנה הפוליטית של אותו קהל מצביעים הביא לכך שאין היום אופוזיציית שמאל אפקטיבית מבחינה כמותית. מפלגת קדימה עלולה לחבור לליכוד ולשמש כ"עלה התאנה" של נתניהו ,או לשמש כאופוזיציה חלקית, שתשאף תמיד לחזור לכורסאות עור הצבי הנוחות. כך לא בונים חברה או מדינה. חייבים בדמוקרטיה אמיתית אופוזיציה לוחמת, אחרת מה ההבדל בין שלטון דיקטטורי? בג"צ? גם אותו הם מעוניינים לחסל ע"י השארת פרופ’ פרידמן על כס שר המשפטים.


מדוע ממשלת ימין צרה טובה לנו, גוש השמאל הפוסט ציוני?


לא כפי שרבים חושבים, אני מקווה שמר נתניהו יאלץ להתמודד עם הבטחותיו, וליצור ממשלה המורכבת מהסיעות הימניות ביותר והחשוכות ביותר שיש בישראל כיום. על מנת שזה יקרה צריך לקוות שמפלגת העבודה ומפלגת קדימה לא ייכנעו לתאוות השלטון וישמשו כסדין הלבן של נתניהו, ויכשירו את השרץ.


מפלגת ימין צרה תהיה מה שכל כך חיכינו לו. הפעם הראשונה מזה הרבה זמן בו ממשלת ישראל לא תוכל להמשיך לשקר ולסלף עובדות מול פני כל העולם. ממשלה כזו תצא בריש גלי כנגד פינוי התנחלויות, הסדר מדיני ואווירת הידברות, ובעד מיליטנטיות, כיבוש, הרחבת התנחלויות ותקיפת אירן. לנתניהו יבחר בין שתי אופציות- הראשונה, להיכנע ללחץ הקיצוניים ולעמוד ולהתריס אל מול העולם, מה שעלול להביא לגינויים וסנקציות כנגד ישראל, גם מקרב יהודי התפוצות אשר לא יקבלו (רובם) ממשלה כזו וימירו את היחס הזה בסגירת ברזי הסיוע. האפוציה השנייה היא לנסות לרצות את העולם "בכאילו", אולם לזה חבריו החדשים של נתניהו לא יסכימו וכתוצאה מכך לא תהיה לו ממשלה מתפקדת.


שני התרחישים חיוביים לישראל הנאורה. התוצאה היא שמדיניות ישראל הרשמית העתידית תהיה העתק של המדיניות הנסתרת הנוכחית, קרי, מריחת התהליך המדיני, חוסר מעש אל מול ההתנחלויות, אפליה מודעת כלפי המיעוט הפלסטיני בישראל. כאשר ישראל תציג מדיניות שכזו ברבים (וזה לא כל כך הזוי עם ברוך מרזל ואיתמר בן גביר כעוזרים פרלמנטרים) ותתריס כנגד החלטות האו"ם והעולם המערבי אני מקווה לזכות לראות התפקחות של העולם והכרה בעובדה שיש להתייחס למדינת ישראל כגרועה במדינות העולם מבחינת יחס למיעוטים, לאוכ’ שטח כבוש ולהחלטות בינ"ל. במצב דברים זה, אני צופה פגיעה כלכלית בישראל ע"י החרמות מוצרים, הפסקת סיוע אמריקאי ( דבר לו מייחלים האמריקאים בעיקר בגלל המשבר הכלכלי והשאיפות הבדלניות) חניקת הממשל, ואופצ’ דיפלומטיות נוספות.


רק פעולה עולמית כנגד ישראל תעורר את הציבור השבע, הבורגני החילוני והאדיש בישראל לקחת את האחריות על המצב ולפעול מיידית לשינוי מוחלט של המציאות. אותו ציבור שחי היום במגדל שן מבחינת ההבדל בין המציאות כפי שהוא תופס אותה והמציאות בפועל. אותו ציבור שהיה צריך לחזק את השמאל אך במקום חישק את עצמו. ביום שאנשים אלו יקומו לבוקר בו מדינת ישראל נמצאת באותה שורה עם מדינות כמו זימבבואה, צפון קוריאה ואירן מבחינת דעת הקהל העולמית וההתייחסות מצד מעצמות העולם הם יבינו את גודל הטעות, ובשביל כולנו אני מקווה שזה לא יהיה מאוחר מדי כדי לתקן.


יגידו הציניקנים, כיצד אפשר לסמוך על ציבור שכזה, שאכזב פעמים כה רבות. אני אומר, אין לנו אפשרות אחרת מלבד לקוות.


כמה מילים על ציונות


בערב הבחירות כולם דיברו על ציונות. נתניהו אמר שהוא מוכן להקשיב למפלגות הציוניות בלבד, אותו דבר קדימה, ואפילו חיים אורון מסתבר לא למד מטעותו והכריז על מרצ כתנועה סוציאליסטית ציונית.


לדעתי, השמאל הציוני הוא פיקציה של אנשים מבולבלים שלא ממש מבינים עד הסוף מה הכוונה בשמאל, או מה היא ציונות.


המילה שמאל, שכוללת בתוכה הרחבה של מושג קבלת השונה, האחר, שאיפה לשותפות וסובלנות, לא יכולה להיאמר בקנה אחד עם המילה ציונות, שכפי שבאה לביטוי היום מסמלת את המאבק הכוחני של יהודים בארץ ישראל כנגד שכניהם מבפנים ומבחוץ.


מר נתניהו הכריז בפתח דבריו כי ישראל היא דמוקרטיה למופת. בואו לא נהיה ציניים לרגע, ונתייחס לדבריו בטיפה של רצינות, האם דמוקרטיה למופת היא מדינה וממסד שלא מוכן לקבל ולשתף בתהליכים המדיניים מפלגות שאינן ציוניות? לדעתי פסילתן מראש של מפלגות לא ציוניות מלשבת בממשלה מהווה זלזול בוטה בקהל הבוחרים שלהן- יותר ממיליון ערבים אשר לעולם לא יהיו ציונים, ויהודים אשר הביטוי הזה מעורר בהם רגשות מעורבים במקרה הטוב. דמוקרטיה, שאחד מקווי היסוד שלה הוא סובלנות ומתן ייצוג לכל העם גם בממשלה במידה ומתאפשר, לא יכולה לקבל גישה כה כוחנית ושלילית כלפי אוכ’ שלמה במדינה.


* הכותב הוא סטודנט שנה ג’ למשפטים וממשל במכרז הבינתחומי בהרצליה, איש שמאל פוסט ציוני חבר מפלגת העבודה ומצביע חד"ש החל מהבחירות האחרונות.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. ג’וקר הגיב:

  המילה "שמאל" לא יכולה להיאמר בקנה אחד עם המילה ציונות, המסמלת את המאבק הכוחני של יהודים בארץ ישראל כנגד שכניהם מבפנים ומבחוץ.
  אבל היא הולכת מצוין עם אמנת החמאס, דוגמא ומופת ל"הרחבה של מושג קבלת השונה, האחר, ושאיפה לשותפות וסובלנות".
  מישהו כאן עומד על הראש, ואני לא בטוח שזה אני.

 2. יואב הגיב:

  לדעתך הפירוש היחיד להיעלמות השמאל ולהצבעה "השבטית" לקדימה היא הפחד מהימין.
  מאחר ואני משתייך לאותו שבט אז תרשה לי לתקן אותך, הבעיה היא לא הימין אלא השמאל.במקום לבחון את המציאות ולהציב אלטרנטיבה ריאלית השמאל תקוע בסיסמאות של שנות השישים של המאה שעברה.אתה ממשיך להתווכח עם עצמך במקום להתווכח עם המציאות שמשום מה אתה וחבריך מנסים להעלים.

 3. כן הגיב:

  או שפשוט נמאס לו מהמדיניות שמקדמת צמרת העבודה בשם "מחנה השלום", למרות שבינה לבין שלום אין כלום במשותף.

  אתה דוד מרחב?

 4. אהבתי איך שהכותב מוצג לקוראים הגיב:

  "איש שמאל פוסט ציוני חבר מפלגת העבודה ומצביע חד"ש החל מהבחירות האחרונות".

  זה קצת הזכיר לי את המהפכן הידוע הטרוצקיסט לעת מצוא יוסי שוורץ שבבחירות האחרונות הצטרף כידוע למפלגת העבודה כדי להגיע באמצעותה אל ‘המוני העובדים’.

 5. בן פ. הגיב:

  לאור המאמר, יורשה לי להציע כמה עצות לכותב המאמר על הדרכים להגיע אל קהל הבוחרים:

  1) התעסקו בנושא הכלכלי- עשייתכם בנושא זה ברוכה, אפילו לדעת ימני כמוני.
  2) דעו להתייחס לערבים, בארץ ובעולם, כשווים אל היהודים- כלומר, כשם שעם ישראל בחר בימין, כי רצה בימין, כך בחרו הפלסטינים בחמאס. הם בחרו בו כי רצו בו.
  א. דרשו מהערבים לקחת אחריות על מעשיהם- אם ערביי ישראל, בהפגנה בזמן המלחמה מזדהים עם החמאס, סימן שהם…ובכן, מזדהים עם החמאס. בלי שום הטלת אחריות עקיפה על היהודים, ובלי אכלו לי, שתו לי, עשו לי.
  ב.בלי נאמנות אין אזרחות ? לא יודע, נראה לי מוגזם. מה שבטוח הוא שזכויות כדוגמת זכויות סוציאליות, באות עם חובות. לא רוצים שירות לאומי ? לבריאות,רק אל תבואו לדרוש פנסיה מביטוח לאומי.
  3)כתבות "בהארץ", רייבים נגד הכיבוש, תהלוכות בקינג ג’ורג’ להזדהות עם הפלסטינים, לא עוזרות. צאו קצת מתל- אביב\ "הארץ".
  4) רוצים לכתוב שיר מחאה נגד הכיבוש ? מצויין, תדאגו שישיר אותו זמר מזרחי. זה יהיה נחמד לשם שינוי.
  5) אל תרוצו לכל העולם ללכלך על ישראל\ הישראלים- יש לכם תלונות נגד מישהו או משהו, תשאירו את הדיון בגבולות ישראל. בסופו של דבר, אף אחד לא יעשה את העבודה המלוכלכת בשביל השמאל בישראל. מה שמביא אותי לנקודה הבאה.
  6) הפסיקו להתייחס למדינות אירופה בחרדת קודש שמתאימה למאה ה-19- אירופה כבר מזמן לא מנהלת את העניינים בעולם הזה, וטוב שכך. לכן, לאף ישראלי ממוצע גם לא מזיז במיוחד מה חושבים עלינו כמה סקנדינבים ממושקפים, או כמה ספרדים צבועים.
  7) ישראל, על אף האירוויזיון, היא לא אירופה. היא לא תהיה אירופה. נראה לי אפילו שהיא גם לא כ"כ רוצה להיות אירופה. תפיסות אירופאיות לגבי פתרון סכסוכים אלימים לא עובדות כאן, ולא יעבדו כאן. אנחנו במזה"ת. כאן למילים כמו "כבוד", "לאום", או "זכויות אדם", יש משמעות אחרת ממה שנתפס באירופה.
  8) אנארכיסטים ? פעילי שלום ? קומוניזם ? מתאים אולי לתקופת מלחמת וויטנאם, או למרד הסטודנטים בצרפת. לערבי הממוצע זה נראה בדיוק כמו ישראל כולה. משהו שלא שייך למזרח התיכון.
  9) צבא לא מוסרי ? אל תשכחו, החיילים האלה, שאתם מכנים בכינויי גנאי מוזרים, הם האחים\ בנים\ שכנים\ חברים של אותם אלה שאתם רוצים שיצביעו לשמאל. כמובן שבמידה והצבא לא יפציץ איזורים מאוכלסים, החיים של החיילים האלה יהיו בסכנה גדולה יותר.
  10) אין לכם בעלות על המונח "שמאל"- יכול להיות איש שמאל שהוא גם ציוני, גם משרת בצה"ל, וגם אוהב את ההמנון והדגל. לא זכור לי שמישהו כתב את שמו בטאבו לצד המונח "שמאל".
  11)הפסיקו להתייחס אל עצמכם כאנשים היחידים בארץ הזו שרוצים שלום- כולם רוצים שלום, הוויכוח הוא רק על התנאים, והדרך להשגתו.
  12) מילים כמו "פאשיסט", "מצפון", "פשעי מלחמה", "החוק הבינלאומי" נשמעות לישראלי הממוצע בדיוק כמו מה שהן: מילים בשמאלנית.
  דרך, אגב, גם את הפרשנות שלכם למילים הללו צריך קצת להתאים למציאות. לא כל איש ימין הוא אוטומטית פאשיסט. כמו גם שלא כל כניסה של חייל צה"ל לשטח פלסטיני או מוות של אזרח הופך מיידית לפשע מלחמה.
  13) במקום לבקר את התקשורת, תעריכו אותה- הנפח התקשורתי שמקבל השמאל, ממרצ ושמאלה, גדול עשרות מונים מגודלו באוכלוסייה.
  14) להפגין אוטומטית נגד כל מלחמה באשר היא, גם אם הותקפת, ואתה מתגונן על עצמך, יותר מאשר מעידה על מחשבה חופשית, מעידה על אוטומטיזם.
  15) הכי חשוב, אל תשכחו שאתם ישראלים- בסופו של דבר, האדם מעוניין לדאוג לעצמו, למשפחתו, ולסביבתו דבר ראשון. "עניי עירך קודמים" זה לא רק ציטוט. זה הטבע האנושי. הישראלים לעולם ידאגו קודם כל לילדי שדרות, או קריית שמונה, מאשר לילדי עזה או בינת ג’בל. ילדי שדרות או עזה ? מדובר באי שיוויון. לא כי אנחנו לא אנושיים, אלא בדיוק להיפך, כי אחנו כן בני אדם. מי שלא דואג לילדיו דבר ראשון, שלא ידרוש זאת מאחרים. זה נכון במיוחד לגבי ילדי עזה, והוריהם תומכי חמאס ( או תומכי חמאס לשעבר).

  נכתב ע"י סטודנט למשפטים במרכז הבינתחומי, שנה ב’.

 6. אופיר תמיר הגיב:

  שלום!!!(ברכה לא סיסמא) לאותו מצביע חדש לחדש אנני יודע באיזה גיל אתה והיכן שירתה בצבא למרות שאני יכול להעריך לפי המכללה שבה אתה לומד שאינך עני (אולי שייך למעמד הבורגנים התל אביבי).אני איש מרכז שמאל נצר למשפחה ציונית ממשמר הירדן (שהושמדה על ידי הסורים ב48 ונחרשה ). אני רואה אצל הימין דברים הזוים ומפחדים אך גם קרנו של תום שגב ומרעיו איני רואה עובדות נכונות המתאימות לרוח החשיבה והתקופה שבהם הם קרו .
  אמנם היו בארץ ערבים שלא רצו את המלחמה ב48 וגירוש היהודים (בעיקר מסיבה כלכלית).
  אך מעבר לפוסט ציונת מעיר הסרטים והקניונים אינה מראה נכון של ההויה היהודית ציונית דמוקרטית שכוללת שבטים רבים בעם (שנלחמים זה בזה לעיתים לצערי). בתור נצר לאנשיי העליה הראשונה שנפגעה והופלתה ע"י הממסד השמאלי (עד לחרפת רעב במשבר החקלאות).
  אם תבחן את המסע הציוני דרך התפתחות הדתית,מדינית,כלכלית והיסטורית לפי העיתונות הלאומית והבינלאומית ,ספרי היסטוריה מהארץ ומהעולם תבין על מסתמכים תומכי הימין המתון,השמאל המתון ואף הדתיים (ראה היסטוריה הפועל המזרחי,זבוטינסקי ,ארכיון הארץ,איאן קרשו וכו’).
  אני מניח (וזאת רק אנחה) שלמשפחתך לא היה חלק בשועלי שמשון שהגנו על נגב מפריצה מצרית מקהיר (כן סבי עבר ממשמר הירדן גם להלחם בדרום).
  בחיים לא עבדת את אדמה (כמו קיבוצים והמושבים והחקלאים היהודים במושבות)וגם היית צריך לשמור עליה.
  מאוד נוח לחיות בעולם שמדורג בסביבות מקום 25 בעולם (בעיקר במרכז) ולחלק על הדרך הביטחונית ציונית (אגב שמעון אבידן אם היית יודע היסטוריה היה ממפ"ם ולחם אם סבי להצלת הנגב)
  כך לפי מה שאני רואה שהכותבים הרהוטים והחדים באתר לא ממש ערים לנימי ההיסטוריה והזמן של השמאל הציוני שעל אף הטעויות הקשות שלו בעצם נתן את הסיבה לקיום מערכת הבחירות.
  אופיר

 7. דניאל/ה קלטי הגיב:

  יותר מכל אני תמה, על סמך מה, בדיוק, בחר הכותב להגדיר, את מפלגת ה"אבו?דה", למשל, בתור "שמאל".

  מעבר לעובדה – הברורה מאליה – שאין חיה כזאת "שמאל ציוני", היות והציונות – בתורת תנועה לאומנית, גזענית, מנשלת ואפארטהיידיסטית – איננה יכולה, בשום-פנים-ואופן, להיחשב למשהו שמזכיר שמאל, מעבר לעובדה זו, הרי ה"אבו?דה" – למשל, במתקפתה – הפשיסטית, המיליטאריסטית והמשתלחת – נגד הנמנעים מגיוס והסרבנים, היא עוד יותר ימין מן ה"ליכוד" = משהו, בין ליברמן ל"מולדת". בנוסף לכך, עמדותיה הכלכליות (במעשים, לא בברברת) מזכירות, יותר מכל, את "שינוי" – זכרה לא לברכה.

  ה"אבו?דה" ושני פלגי-הליכוד (פלג ציפי ופלג ביבי), אינן אלא שלושה פלגים, של זרם פשיסטי וגזעני, קפיטליסטי ומיליטאריסטי, עכור אחד. מר"צ היא זגזגנית חסרת כל אופי. ומן העבר השני – קשה מאד, להגדיר את בל"ד – ואת רע"ם-תע"ל לא-כל-שכן – בתור "שמאל"… כלומר, הן בהחלט שמאל רדיקאלי, מן הבחינה המדינית ועקב הקונסטלציה הפוליטית בישראל, הן גם תומכות, בהתלהבות, בזכויות-אזרח ובשוויון. ואולם, האם התנועה האסלאמית, היא בעד שוויון לנשים, למשל, או להומוסקסואלים? מהי עמדתה, באשר ללסביות פלשתיניות, למשל? וגם בל"ד הבדלנית – אמנם היא חילונית, אולם – בהחלט ל?א שמאלנית…

  אין מה לעשות, חבר: שמאל זה חד"ש. ורק חד"ש (ואולי עוד אי-אלו רסיסי-ספק-מפלגות, שקיבלו כמה מאות, או אלפים בודדים של קולות, בבחירות האחרונות…). ככה, שאם לפני הבחירות, מנה השמאל בישראל 3 מנדטים – כעת, הוא מונה 4.

  ובהחלט לא הייתי מתאבל על כך…

 8. כל מילה בסלע הגיב:

  אתה צודק בכל מילותייך. כתיבה מדהימה, נהניתי לקרוא

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים