הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 במרץ, 2009 10 תגובות

אתמול אייפק וחבר מרעיהם בבית הנבחרים האמריקאי ובסנאט רשמו ניצחון קטן, כאשר צ’ארלס פרימן פרסם הודעה בא הוא מוותר על מינויו ליושב ראש המועצה הלאומית למודיעין. גוף המרכז את המידע המגיע מ 16 סוכנויות המודיעין השונות בארה"ב ותפקידו לספק למקבלי ההחלטות בממשל האמריקאי מידע שלם וללא פניות פוליטיות על הצפוי להתרחש בעולם.

הטענות של אייפק ושליחם המרכזי בנושא זה הסנאטור ג’ון ליברמן נגעו לקשריו הכלכליים ללכאורה של פרימן עם אנשי עסקים בערב הסעודית ובאמירות שלו שהצדיקו את הממשל הסיני. כן, קבוצת השדלנות הגדולה בוואשינגטון החורטת על דגלה את קידום "האינטרס הישראלי" האשימה את פרימן בכך שהוא עלוללהיות מוטה לטובת מדינה זרה. ומדובר באותה שדולה שחיבקה את ג’ורג’ דבליו בוש, אותו איש עסקים כושל שרוב המימון לעסקיו הכושלים בא ממשפחה אחת בערב הסעודית, משפחת בין לאדן.


אבל יש משהו חמור יותר בהתנהגותה של שדולת אייפק, במשך שנים הם מתגאים ש"תמיכה בישראל" הפכה לנושא על מפלגתי בארה"ב, או במילים אחרות בכך שהיא הפכה כל דיון אמיתי על מה היא באמת טובת ישראל למוקצה מחמת מיאוס. כך שבמשך ארבעים שנה לפחות ישראל יכולה להרשות לעצמה להתנהג כפרחח הקטן של המזרח התיכון כשכולם יודעים שהאח הבריון שלה ארה"ב תמיד נמצא במרחק קריאה.


מה שעוד חמור היא העובדה שאייפק בצורה מסורתית מחזיקה בדעות ימניות יותר מין הציבור הישראלי, אפילו כשלא סופרים את קולות הערבים, שהרי כשני שליש מהציבור היהודי בישראל תומך בפתרון של שתי מדינות לשני עמים. אבל שם באייפק אולי מתוך איזה רגשות אשם שכיהודים הם לא חיים בארץ הקודש, הם מעדיפים להלחם עליה, עד טיפת דמנו האחרונה.

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. אורנה לביא – ליובל הלפרין הגיב:

  הבעיה היא שישראל היא לא מדינה עצמאית, אלא ספיח שולי של ארה"ב. היא רק משחקת יעני, כמו ילד קטן שביום ההולדת שלו הוא ממש גאה: "גדלתי בשנה, יו-הו, הי-הו…"
  אבל הילד גדל, ומדינת ישראל לא מתבגרת. חבל שיש לה אמא / אבא כל כך לא מתאים/ה לתפקיד.

 2. אייפק אסון הגיב:

  אייפק מייצג שכבה דקה של בעלי הון ממוצא יהודי, האלפיון העליון של יהדות ארצות הברית, ומשתמש במיטב המיתולוגיה האנטישמית בדבר "היהודים השולטים בעולם" כדי להשפיע על כמה "גויים" גזענים לעזור לש?מים לרמוס ש?מים אחרים.

  To use one semitic against the other

  יובל הלפרין

 3. אורנה לביא – לשאול חנוכה הגיב:

  שאול, יש לך קישור למידע הזה? כדאי שנדע עם מי יש לנו עסק…

 4. אייפק רע? הגיב:

  כרגיל שורר בלבול שלם אצל "השמאל" שאיננו מבדיל בין טובת ישראל לטובת פלשתין. ראשית יש הבדל בין קבוצת שתדלנות שיש לה אינטרס באופן מוצהר וגלוי לבין יו"ר המועצה לבטחון ולמודיעין שיש לו אינטרס סמוי. זה בדיוק ההבדל בין למכור משהו לבין לתת/לקבל שוחד. הטעות השניה היא שאייפק לא מאפשרת לישראל להתנהג כבריון שכונתי אלא מאפשרת לישראל להתגונן נגד רוצחים מקצועיים שמצהירים השכם והערב על כוונתם להשמיד את ישראל וממילא לרצוח את כל תושביה היהודים. רק בעיניו של "השמאל" התגוננות היא תוקפנות ושלום הוא מלחמה, אבל אלה כנראה שרידי המורשת הסטליניסטית. הבעיה היא שאנשים מסוגו של בכותב חושבים כנראה שאם ישראל תושמד ותקום במקומה פלשתין ישרור שלום נצח בעולם בזמן שהאמת הפשוטה היא שאם הערבים יכירו בישראל בגבולות 67 רק אז יהיה שלום. מה שאייפק עושים זה לשמור "ששוחרי שלום" לא יעשו לישראל מה שעשו לצ’כוסלובקיה לפני מלחמת העולם השניה

 5. הבעיה היא הגיב:

  שאייפק היא לא סניף של ישראל בוושינגטון. היא סניף של הליכוד.

 6. למגיב "אייפק רע?" הגיב:

  הזכרת את המורשת הסטאליניסטית. מה שמתואר בכתבה, של איש ציבור שנמנע ממנו תפקיד בגין דעותיו, נשמע יותר סטאליניסטי מהכל.

 7. אירית הגיב:

  תיקון – ג’ו ולא ג’ון ליברמן.

  במקום לתקוף את אייפאק על עמדות פוליטיות (דבר שגם הוא נכון עובדתית אבל עקר, ציבורית) יש לבחון את דרכי הפעולה של השדולה בתחום הפשע המאורגן, זנות, סחיטה, ותמיכה בסוחרי סמים ישראלים. תחת האצטלא הפטריוטית לכאורה (שכן, אנשי השדולה כאמור לא גרים בישראל), נעשו הרבה עבירות כלכליות ואחרות שקורבנותיהם היו והנם יהודים וישראלים. אנשי אייפאק זכו לחסינות בגלל התועלת הלכאורית לאינטרס הבטחוני. לכאורית, כיון שכיום מתברר שהם גרמו יותר נזק מתועלת לטווח הארוך. (כמו העימות הישיר הזה עם פרימן שגרר אותו להתבטא בחריפות נגד השדולה והיהודים בכלל). הם יקחו את כולנו לתהום כדי להמשיך להנות מביצי הזהב.
  המגיב השני ("אייפאק רע ?") ככל הניראה נזון מאותה שדולה. סימן ההיכר תוקפנות ואיומים על כל מי שמהרהר אחר מעשי השדולה, בדרך כלל אנשים שיש להם אזרחות אמריקאית ועתידם הכלכלי הוא שם, ולא פה. אין טעם בויכוחים עניינים לכאורה, כי זה מסך עשן.

 8. יובל הלפרין הגיב:

  אי אפשר לא להזכיר שחבורת האפסים הזאת איימה בזמן הטבח האחרון ברצועת עזה שאם טורקיה תמשיך לגנות את ישראל, הם יפסיקו למנוע הכרה בשואה הארמנית בסנאט.
  עוד סיבה מדוע חשוב לחתור לבידוד דיפלומטי של ישראל, ש"יענישו" עוד כמה מדינות.

 9. למגיב "לאייפק רע" הגיב:

  אני מניח שאתה מה"שמאל" כי רק אצלכם יש בלבול בין סטליניזם לדמוקרטיה. בסטליניזם נוסח ה"שמאל" אנשים מצונזרים ונמנעת מהם פעילות ציבורית בכלל. לעומת זאת בדמוקרטיה כאשר אדם בעל דעה פוליטית מסוימת נבחר זה בגלל דעתו הפוליטית.לכן הוא זכאי וצריך למנות אנשים בעלי דעות דומות לדעותיו כי לשם כך בחרו אותו ובלבד שהדבר נעשה בגלוי ועם האפשרות לאותו אדם שלא מונה להמשיך להטיף ולפעול למען דעותיו במסגרות אחרות כפי שנעשה במקרה זה.

 10. רון הגיב:

  שלום למערכת הגדה השמאלנית…

  הייתכן שממרומי השמאל אתם מסכימים עם דעתו של שאול חנוכה?

  "איך אתם מעדיפים את החייל שלכם מדיום וול או וול דאן?"

  אשמח לתשובתכם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים