הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 במרץ, 2009 63 תגובות

כל העיתונים בעולם מדווחים בהרחבה על הערתו של נשיא סין לגבי יציבות הכלכלה האמריקאית ובקשתו מנשיאה אובאמה לשמור על יציבותה כדי לא לפגוע בהשקעות הסיניות באגרות חוב אמריקאיות.הערתו גרמה לזעזוע בשווקים הפיננסים ולארה"ב להגיב מיידית כי אין כל חשש ליציבות הכלכלה האמריקאית.


שום כלי תקשורת בעולם לא ניסה להסביר למה אמרה סין מה שאמרה. לכאורה,זו ירייה עצמית. סין מחזיקה כמעט בשליש אגרות החוב האמריקאיות בעולם והיא ממשיכה להיות הקונה הגדול שלהן. אם תקטין את כמות הרכישות, תגרום לארה"ב מהלומה קשה ביותר.


בו בזמן הורדת יציבות הכלכלה האמריקאית מסכנת את ההשקעה הסינית בה. אז למה נשיא העם החכם בעולם אמר מה שאמר?

התשובה היא בטיבט. לאחרונה חידש הסי.אי.איי את המסע לשחרור טיבט מסין. הסי.אי.איי מימן בעשרים השנים האחרונות את כל התנועה לעצמאות טיבט כדי להקשות על סין. בעיני ארה"ב של הממשלים מרייגן עד שני הבושים סין היא יריב אסטרטגי של אמריקה. הנושא הטיבטי היה אחד הנושאים לפגיעה בסין.


השאלה אם התובעים את עצמאות טיבט צודקים לא מעניינת את ההולכים שולל אחרי התעמולה האמריקאית. העובדות ההיסטוריות הן שטיבט הייתה מאז ומתמיד ברובה מחוז סיני וחלק מסין. העובדות הן כי עד לכיבושה על ידי סין שרר בה משטר פיאודאלי נצלני ששיעבד את מיליוני הטיבטים למעמד השליט בראשות הדאלי-למה שהוא מקביל לבאבא סאלי ולרב סולובייציק מייסד חב"ד.


סין לא הגיבה למסע האמריקאי כי היא עצמה הייתה זקוקה ליצוא לארה"ב.


כיום התהפכו היוצרות. האמריקאים תלויים כלכלית בסין. הנשיא החדש שלח לאחרונה את מזכירת המדינה שלו לסין במסע קירוב לבבות. אם ככה,אומרים הסינים, אז מספיק עם טיבט. הרמז לגבי איתנות הכלכלה האמריקאית נועד לאותת לסי.אי.איי לרדת מטיבט.

תגובות
נושאים: מאמרים

63 תגובות

 1. אני רק הערה הגיב:

  הרב סולובייצ’יק היה ממייסדי תנועת "המזרחי". לא חב"ד.
  — קישור —)

 2. ליוליוס ול"מדהים" הגיב:

  כשהפלסטינים בשטחים הכבושים יקבלו אזרחות ישראלית אז תוכל להשוות את מצבם לטיבטים
  אבל לציונים זה כלל לא עולה על הדעת, העיקר שהפלסטינים לא היו מעולם עם לכן מותר לגרש לעקור ולשדוד לטובת "עם עולם". מגעיל

 3. יוליוס הגיב:

  מעניין שהכותב לא מצא מועמדים להשוות אליהם את הדלאי למה אלא את הבבא סאלי והרב סולובייצ’יק. לא שאני מסכים בכלל עם השוואה של הדלאי למה למנהיגי דת קיצוניים (זהו ההיפך הגמור מהאמת) אבל אם כבר מנסים לשוות לו תדמית של קיצוני דתי פנאטי, האזור שלנו משופע במנהיגי דת המשפריצים שנאה וארס גזעניים מעל כל במה אפשרית. הדמוניזציה היתה מרשימה הרבה יותר. על בטוח.

  אה, שכחתי, הם מוסלמים. אה, וגם אנטי אמריקנים. נו, אז ברור שההשוואה המתקבלת ביותר על הדעת היא השוואה לרבנים יהודיים. למה מי עוד נשאר?

  ובקשר לטיבט, אם דאגנו שמא חטאי הכיבוש הישראלי מחווירים לנוכח פשעי הכיבוש הסיני, בא יגאל לביב והסיר אבן מלבנו. טיבט היתה תמיד טריטוריה סינית! עכשיו נוכל לישון בשקט, בידיעה המרגיעה שאיש אינו מאיים לנשל אותנו ממעמד הבכורה שלנו כפושעים הבינלאומיים האולטימטיבים. איזה כיף!

 4. ציפור בודד הגיב:

  רציתי לשאול את המגיבים מעלי היכן הם לדעתם נמצאים? ובכן זהו אננו אתר צנוניות ימני.זהו אתר בעל אופי קומוניסטי.ובכן לידיעתכם באינטרנציונל קימת התיחסות ללאומים,רק כאשר הם מדוכאים.כלומר הגיע הזמן שאנשים שפויים ידחיקו לראשם את העובדה שלאום כמו דת,מקומו במתנ"ס אי שם באחד החדרים המוקדשים לאתוס ולתרבויות מקומיות.רקודי עם,שירה מקומית,ספרות תלבושות ועוד.זהו.
  ומה רע בלהשוות את הדלאי למה על עדת הנזירים הממלמלים והנוהמים שלו ללובביצ’ער?
  יתרה מזו,הרבה מנהיגי דת איסלמיים אינם קיצוניים כמו אלה שנאבקים בנו.מה רציתם? גם להיות שוטה הכפר וגם שהכלבים לא ינשכו בעקביכם?

 5. ושוב מדהים הגיב:

  מדהים לראות כל פעם מחדש איך אנשים שמגדירים עצמם שמאל מוצאים תירוצים מוזרים כדי להצדיק כל שלטון מושחת ומתועב בעולם בתנאי שהוא מתנגד לארה"ב ו/או לישראל. העם הפלשתיני שלא היה קיים מעולם וגם היום אין לו שום מאפין של עם חוץ מתאוותו לרצח זכאי למדינה משלו אפילו על חשבון קיומה של ישראל אבל עם עתיק כמו העם הטיבטי עם מאפיני תרבות ושפה אינו זכאי למדינה משלו כי סין "הקומוניסטית" מתנגדת לכך וארה"ב הרשעה תומכת במדינה טיבטית.

 6. דן ליגאל לביב הגיב:

  "העובדות ההיסטוריות הן שטיבט הייתה מאז ומתמיד ברובה מחוז סיני וחלק מסין"?

  וואלה, ממתי "עובדות הסטוריות" יכולות למנוע עצמאות מעם שרוצה בה?
  מה גם שהטיבטים הם רוב על אדמתם, וכדי לשנות זאת הקימה סין התנחלויות והושיבה שם בני האן כדי לשנות את המאזן הדמוגרפי.
  נשמע לך מוכר?
  כנראה שזה "תקין" להקים התנחלויות סיניות על אדמת עם אחר כדי לשנות מאזן דמוגרפי,
  אבל התנחלויות ישראליות בעיו"ש זה עניין פסול.
  היש מוסר כפול בוטה יותר מזה?

  זאת ועוד, אומר יגאל לביב: "העובדות הן כי עד לכיבושה על ידי סין שרר בה משטר פיאודאלי נצלני ששיעבד את מיליוני הטיבטים",
  ובכן, זו גישה פטרונית-מערבית-קולוניאליסטית ברורה ובוטה.
  האם משטר האימים של סאדם חוסיין בעירק הצדיק את הפלישה האמריקאית לשם?
  האם יגאל לביב מעוניין בפלישה דומה לצפון קוריאה בגלל הדיקטטורה שם?
  מה עם פלישה ישראלית לסוריה כדי להפיל את משטר הדיקטטורים של משפחת אסד?

  עצה ליגאל לביב: להבא נסה להסתיר או להסוות טוב יותר את המוסר הכפול הנובע ממאמריך,
  זה פשוט ברור ובוטה מידי.

 7. עופר הגיב:

  כמה שטויות וטעויות במאמר אחד – ממש נוח בשבע שגיאות.
  הכותב עצמ מדבר על חוסר הטעם בדבריו של מנהיג "העם החכם בעולם", שאולי מנהיגיו אינם כל-כך חכמים.אבל כשהוא מגיע לטיבט זה כבר מגייע לשיא הגיחוך.
  גם אם המימון של התנועה שלחרור טיבט מגיע מהסי.אי.איי – מה שמוטל בספק לאור היחסים הדי טובים של ארה"ב וסין מאז ימי ניקסון – אף טיבטי לא היה מצטרף לאחת ההפגנות הרבות נגד המשטר אילולא האמים באמת במטרה של שחרור טיבט, כאשר הוא מסתכן במאסר או אפילו בהרג של המפגינים, כפי שכבר נעשה כמה פעמים ע"י צבא סין.והשאלה אם התביעה לGMמאות טיבט מוצדקת או לא אינה מעניינת גם את כל אלה שחושבים שארה"ב אשמה בכל הצרות בעולם, כמו כותב המאמר.
  מבחינה היסטורית, טיבט היתה לאורך רוב ההיסטוריה שלה של כ-2000 שנה מדינה עצמאית, פרט לכמה עשרות של כיבוש מונגולי שנמשך הרבה פחות מאשר בסין עצמה. הכיבוש הסיני, לעומת זאת, נמשך מהמאה ה-18 עד היום, עם הפסקה בשנים 1912-1950 שבהן התקיימה הרפובליקה של סין.במובן זה משמת המפלגה הקומוניסטית ממשיכת הקיסרים אלא שבמקום להצדיק את העריצות ע"י קונופוציוס כיום משתמשים במרקס או במאו.
  לאמיתו של דבר לא משנה כמה זמן היתה טיבט עצמאית, שהרי מדינות רבות קמו לראושנה כתוצאה מהתנתקות חלק ממדינה קיימת בעקבות התעוררות לאומית.
  ואיזה משטר קם בסין בעקבות המהפכה? – משטר עריצות רצחני ששיעבד מאות מיליוני סינים וניסה להפעיל עם כל מיני תכניות משונות (מו "הזינוק הגדול קדימה" או "מהפכת התרבות") שלא רק נכשלו באופן טוטאלי, אלא גרמו לרעב ומוות יותר מכל מה שקרה בהיסטוריה של סין או של כל מקום אחר.

 8. לא קומוניסט הגיב:

  סין הוציאה את טיבט ממשטר פיאודלי מפגר, שלא היה הרבה מעל הקרבת בני אדם. זה בדיוק המשטר שבשמו נלחם הדאלי לאמה הקדוש. שלא לדבר על כך שסין הוציאה ועדיין מוציאה מאות מליוני בני אדם מעוני מרוד, יותר מכל משטר ושיטה כלכלית אחרת בתולדות האנושות. אז בבקשה, קצת כבוד.

  ולא, אני לא חושב שסין קומוניסטית, וגם אם כן זה לא היה ממש משנה לי. העובדות הן עדיין אותן עובדות.

 9. לא הגיב:

  אם תוחלת החיים עלתה מ-30 ל-60, אז יש שתי אפשרויות: או שההתפלגות היתה שווה, פחות או יותר, או שחצי מהאוכלוסיה מת בגיל 100 וחלק מת בגיל מינוס עשר.

  בכל מקרה, מי שתומך בשלטון מושחת, עריץ, מפגר ופונדומנטליסטי, אסור לתת לו לאפשר את זה. הוא לא כשיר להחליט על למעשיו. כמו שלא היו נותנים באף מדינה דמוקרטית לשנות את השיטה לשלטון אייאתולות איסלמיות או לשליטה ישירה של האפיפיור. זאת פשוט לא אופציה. כך גם בטיבט – עצמאות אולי כן, אבל לא תחת הדלאי למה וחבריו.

 10. לא קומוניסט, אבל מגזים, הגיב:

  "הקרבת בני אדם" – על מה אתה מדבר. המשטר היה פיאודלי, אך מכאן ועד קניבליזם…הדלאי לאמה, לא נלחם בשם שום משטר פיאודלי, אלא מבקש אוטונומיה תרבותית לבני עמו ואמר זאת שוב ושוב. זה שארה"ב מעוניינת לערער את סין ועשתה זאת בין השאר דרך טיבט, זה עניין שונה. גם את ישראל אפשר להוציא מהמשטר הרקוב בו היא נמצאת כיום, ע"י מעצר מנהלי של מאות אלפים, עינויים ושאר ירקות, אך אני לא מאמין שיש מישהו המוכן להיות "משוחרר" בצורה זו.
  לגבי הטענה בדבר "סיניותה" של טיבט, הנושא מורכב למדי, אך ניתן לומר בוודאות שטיבט מעולם לא הייתה חלק מסין המודרנית ואם רוצים להסתמך על היסטוריה עתיקה, אפשר ללכת אחורה בכל מדינה בעולם ולהגדיר מחדש את הגבולות ע"פ השייכות של הונגריה לאוסטריה למשל. נוכחות סינית צבאית, שנועדה להגן על הטיבטים מפולשים זרים אחרים, לא הופכת את טיבט לסינית, כמו שארץ ישראל לא הפכה בריטית אחרי שהבריטים שהו כאן במשך 30 שנה. אני יודע שלפעמים מעוותים מעט עובדות על מנת לייצר משפטי מחץ, אבל בבקשה, לדייק מעט.

 11. אויי-וויי הגיב:

  "סין הוציאה את טיבט ממשטר פיאודלי מפגר, שלא היה הרבה מעל הקרבת בני אדם."

  אז מה היה לנו כאן?

  פטרנליזם?
  אימפריאליזם?
  קולוניאליזם?

  אם זה בא לא ממערב, זה כשר.

  אם זה מאפיין של מישהו שמערער את ההגמוניה האמריקאית – זה גלאט-כושר, למהדרין מן המהדרין, גם אם זה חזיר שבושל בחלב אימו, ועוטר בשרצים ברוטב חמאה.

  בשורה התחתונה, ההגיון הוא לשפוט לא על פי המהות, אלא על פי "נגד מי" מושא ההערכה.

  "אויבו של אויבי הוא ידידי" זו אסטרטגיה שמותר לאחוז בה, כמובן.

  היא מרוקנת מתוכן כל טענה מתחום המוסר, אבל למי אכפת? זה לא שמישהו באמת מאמין בהומניזם, זכויות אדם אוניברסליות, וכל הבולשיט הזה. הלהג ההומניסטי הוא בסך הכל אינסטרומנט שמיועד לקעקע את האוייב. אין בו שום חשיבות כשלעצמו.

  פוליטיקה בינלאומית היא זירת אגרוף, ואנחנו בוחרים את האלוף שלנו לפי הרווח הצפוי לנו מההימור, ולא בגלל העיניים היפות שלו.

  ריאליזם ציני נטול אשליות הוא שם המשחק.

 12. כן, הקרבת בני אדם הגיב:

  — קישור —

  סין חילצה את טיבט מימי ביניים אינסופיים. צריך להכיר בעובדה הזאת. היא גם גרמה לזינוק כלכלי אדיר בטיבט, יותר ממה שכל כהני הדת ובעלי הקרקעות המושחתים שלהם היו יכולים לבצע. סין מכניסה מיליארדי דולרים בהשקעות ובסיוע לטיבט, והכלכלה שלה שילשה את עצמה בעשור האחרון. בקיצור, אני לא חושב שכל האידיאליסטים המערביים יפי הנפש יכולים לקחת על עצמם את האכלת הטיבטים, אם וכאשר הם יזכו ל"עצמאות".

 13. יופי של דוגמה הגיב:

  הלינק שלך לא מוביל למידע רלוונטי ומוצק, נסה שוב בגוגל אולי באתר The Onion
  אין ספק שסין השקיעה בטיבט, אך הסיבה המרכזית הייתה איכלוס מחדש של המדינה ע"י מיליוני בני האן. יש לזכור כמובן שבתהליך נהרסו משאבי טבע רבים. אני לא בטוח שלטיבטים יותר קל לאכול כשמסביבם מיליוני בני האן, לם עדיפות במשרות ממשלתיות. כולנו יודעים שצמיחה של כלכלה אינה ערובה לאיכות חיים עבור רוב התושבים, להוציא אולי את נחמיה שטרסלר, בוודאי שאין כל רווחה כלכלית לנזירים שנמקים בבתי הכלא הסינים.

 14. לא הקרבת בני אדם הגיב:

  דווקא לפי הקישור שלהתגובה הקובמת רוב החוקרים חושבים שלא היה מנהג כזה במאו תהאחרונות בטיבט. ולפי מקורות אחרים פשוט לא היה קיים מעולם:
  — קישור —
  — קישור —

  ואשר לשיפור כלכלי, האמריקאים עשו זאת בטיוואן ובדרום-קוריאה בלי רצח מיליונים כמו אצל מאו:

  — קישור —

  או בלי רצח אלפים ומכירת אבריהם כיום.
  בהערת אגב בהמשך לדיון שמתרחש כאן, אציין שגם אחרי גירוש הדאלאי למה היו כוחות גרילה טיבטיים בתצמיכת ארה"ב, אבל נעלמו כשהופסק המימון האמריקאי שלהם בזמן השיפור ביחסי ארה"ב-סין בראשית שנות ה-70.

 15. צביעות הגיב:

  מעניין אם אלו שכ"כ תומכים כאן באוטונומיה תרבותית לנזירים בטיבט תומכים באוטונומיה כזאת גם לפלסטינים אזרחי ישראל

 16. היה קורבן אדם בטיבט הגיב:

  וגם אם זה לא הונהג באופן סדיר, התרבות לא היתה הרבה מעל רמה של הקרבת קורבנות.

  כן, סין הוציאה את טיבט מתרבות מפגרת ונוראית. בדיוק כמו שישראל הוציאה את יהודי אירופה מתרבות נחשלת, מפגרת ודכאנית. אין בדברים האלה בושה. לפעמים זה קורה (כמו במקרה סין וטיבט, ישראל והיהודים, נפוליאון וגרמניה ועוד), ולפעמים זה לא קורה, או קורה ממש בשוליים (ישראל והפלסטינים, בריטניה והודו). ממש לא אכפת לי אם זה נשמע "אוריינטליסטי" או איזה מלת קסם אחרת של אקדמאים פלצנים. אני רוצה את העובדות, ולא לצאת פוליטיקלי-קורקט בעיני כמה אידיאליסטים.

  שוב, הצמיחה האדירה בטיבט מגיעה לרוב הגדול של האוכלוסיה, שהגדילה בעשרות שנים את תוחלת החיים שלה והפכה אותה ממשטר פיאודלי מפגר ביותר, אפילו בסטנדרטים אסיאתים, של תיאוקרטיה רצחנית, קורבנות אדם ובעלי אחוזות, לארץ מודרנית-באופן-יחסי. וזאת, ראוי לציין, בלי שהסינים ירוויחו מזה משהו, חוץ מכהני דת ומטיפים שמסתובבים ומבלבלים את השכל ומתראיינים בכלי תקשורת מערביים "נאורים". ושוב אני שואל – מי יאכיל את טיבט אם היא תקבל עצמאות, סי אן אן?

 17. Remembers הגיב:

  Tibet is China!

 18. לא ייאמן הגיב:

  פאשיזם במסווה של שמאלנות הומנית…
  מר לביב – לך תלמד קצת היסטוריה (לא כזאת המוכתבת על ידי תעמולה בולשביקית).
  טיבט היתה מדינה עצמאית עד 1951 שסין החליטה "לשחרר" אותה – תוך כדי ביצוע רצח עם (יותר ממיליון טיבטים נרצחו הן בזמן הכיבוש והן בזמן מהפכת התרבות). מה שסין עשתה ועושה בטיבט – מגמד את מה שישראל עשתה, עושה או אי פעם תעשה לפלשתינים.
  כיבוש הוא כיבוש גם אם האידיאולוגיה של הכובש מתאימה להשקפת עולמך!!!

 19. ג’ו קלום הגיב:

  ישראל חילצה את הפלסטינים מימי ביניים אינסופיים. צריך להכיר בעובדה הזאת. היא גם גרמה לזינוק כלכלי אדיר בעזה ואיו"ש, יותר ממה שכל כהני הדת ובעלי הקרקעות המושחתים שלהם היו יכולים לבצע. ישראל הכניסה מיליארדי דולרים בהשקעות ובסיוע לשטחים הכבושים, והכלכלה שלה שילשה את עצמה בעשורים האחרונים. בקיצור, אני לא חושב שכל האידיאליסטים המערביים יפי הנפש יכולים לקחת על עצמם את האכלת הפלסטינים, אם וכאשר הם יזכו ל"עצמאות".

 20. לא קומוניסט אבל חד צדדי הגיב:

  הטיעון שמצבם של הפלסטינים (תושבי ישראל בוודאי, וגם תושבי הגדה) טוב בהרבה תחת השלטון הישראלי, מעלה עווית צחוק על שפתיו של כל איש שמאל. יעני, הם מעדיפים חיים פחות טובים בלי כיבוש. תן לי סיבה אחת למה זה לא תופס לגבי הטיבטים, בהנחה שהם חיים טוב יותר תחת הכיבוש הסיני. רק משום שהכובש שלהם קיבל הכשר מקארל מארקס?

 21. לחובב תיאורית הקניבליזם הגיב:

  אני מתעלם לרגע מהטענה החוזרת בדבר קורבנות אדם ומתייחס למושג אחר עליו אתה מדבר: "צמיחה". זהו מושג קפיטליסטי נפלא אשר אמור לייצג שיפור באיכות חיים. האם לדעתך, רועי יאק טיבטים שנאלצו להפסיק את פרנסתם המסורתית, משום ששטחי המרעה הפכו, נגיד, למפעל לאסבסטוס שזיהם את מקורות המים שלהם, האם הם אסירי תודה על היכולת לנסוע באוטובוס? כמו אצל הפלסטינאים, למי שהיה ספק בנוגע לצביעות הנובעת מהגנה על הטיבטים, גם כאן, הבה ניתן ל"ילידים" להחליט בכוחות עצמם אם הם רוצים את ה"צמיחה" וה"שגשוג" שאנו מציעים להם בכפייה, או שמא ניתן להם להגיע לכך בכוחות עצמם על פי שיקול דעתם.

 22. לא הגיב:

  גם לפי מידת הפיתוח אנושי של האו"ם ושאר אינדקסים, ההשיפור באיכות החיים בטיבט וגם ברוב סין היה והינו אדיר. אגב, צמיחה היא מדד לא רע לרוב הדברים, ולרוב באה במיתאם גבוה למדדי פיתוח אחרים. מצטער לנפץ לך עוד מיתוס אידיאליסטי.

  ולא, בפלסטין כמעט ולא היה פיתוח מהסוג הזה. מעט התעסוקה שהפלסטינים השיגו בישראל גם נמנעה מהם בסופו של דבר, ורובם נסעו לחפש את מזלם בארצות אחרות. אין מה להשוות לטיבט, שתוחלת החיים שם הוכפלה (!) מאז שנות המישים.

  אז כן, יאללה, בואו נשאל אותם אם הם מעדיפים למות בגיל 30 או בגיל 60. בטח הדלאי לאמה יודע יותר טוב מהם, הוא הרי אדם רציונלי עם שתי רגליים על הקרקע, ובכלל לא כהן דת מושחת. אין לי ספק שהבודהיזם הטיבטי הטהור והקדוש יוכל להשקיע בתשתיות, חינוך, חקלאות, תזונה, טכנולוגיה ותעשייה הרבה יותר טוב מהסינים הרעים והאכזרים.

  אגב, אם זה לא ברור בנקודה זו של הדיון, אני קפיטליסט מושבע.

 23. דן – לכל אלו החרדים מהקרבת בני אדם בטיבט הגיב:

  אין גבול לחוצפה של אלו שהם אנשי שמאל "על תנאי" המצטמררים ממעשיהם של הטיבטים לפני הכיבוש הסיני.
  "משום מה" הם שכחו לבדוק האם היו קורבנות אדם אצל האינדיאנים באמריקה הצפונית והדרומית, הם שכחו שבאיראן מוציאים להורג הומוסקסואלים ושבכלל קיימים היום הרבה משטרים איומים העושקים ומענים את עמם בצורה לא פחות קשה מאשר הפאודליזם הטיבטי.

  אבל מה? כיבוש סיני הוא מוצדק ומושיע ואילו כיבוש אמריקאי או רחמנא לצלן כיבוש ישראלי הוא נוראי ולא משנה עד כמה רע מצב הנכבשים לפני כן.
  לפי ההגיון של אותם "שמאלנים על תנאי" צריכה ארה"ב לפלוש מיד לאיראן, כמו גם לסוריה ולצפון קוריאה כדי להושיע עמים שלמים מעריצות ברברית של שליטיהם,
  שלא לדבר על הפלישה האמריקאית המוצדקת לעיראק שהצילה את העיראקים מציפורני סאדם חוסיין.

 24. למעשה הגיב:

  השלטון באיראן לא מדשדש לחלוטין מבחינה כלכלית, ובאופן כללי טוב יותר לכלכלה מרוב מדינות האזור. בקשר לסוריה המצב שונה, אבל ספק אם פלישה תביא לאיזשהו שינוי במצבה הכלכלי, מאחר ולסוריה אין נקודת התחלה טובה (אין מחצבי אנרגיה, הון אנושי וכו’).
  צפון קוריאה כשרה לפלישה, לדעתי.

 25. ל"לא" הגיב:

  מיליון טיבטים לא זכו להנות מהארכת תוחלת החיים, והם גם התקשו להתבשם מעליית רמת החיים בטיבט, משום שנרצחו בידי הסינים הנאורים. חוץ מזה, מרקיז, הכל בסדר.

 26. באמת שאין לי מושג הגיב:

  אם בודהיסטים נהגו להקריב בני אדם בימים עברו, אבל אם תחפשו באינטרנט תמצאו קליפים מהלינץ’ בג’נין שבו רואים פלסטינים (כנראה מוסלמים) אוכלים קרביים אנושיים הרבה יותר קרוב לימינו אלה.

  וזה בלי לדבר על פולחן השאהידים.

  ממתי קורבנות אדם הטרידו אי פעם מישהו ב"שמאל" האמיתי, העקבי, האותנטי, והבלתי ניתן לחיקוי?

  הדם משמן את גלגלי המהפכה, לא?

 27. ללא – בעניין חישובי תוחלת חיים הגיב:

  עם חישובי תוחלת חיים כדאי להזהר. חברה שתוחלת החיים הממוצעת בה היא 30 שנה, אין פירוש הדבר שאתה חי, ומת בגיל 30, או שבהגיעך לגיל 30 אתה נחשב לזקן מופלג.
  חישובי תוחלת החיים מכילים בתוכם הרבה גורמים, בראש ובראשונה תמותת תינוקות וילדים עד גיל 5. חברה שיש בה תמותת תינוקות גבוהה, תוחלת החיים בה נמוכה בצורה דראסטית.
  אבל מי ששרד את גיל שנה, ויותר מכך – מי ששרד את גיל 5, סיכויים להגיע לגיל מבוגר מכובדים בהחלט. קל להכפיל את תוחלת החיים.
  שים מרפאות בכל יישוב, ותשיג את זה.

  זה לא מכפר על הדיכוי, ועל יתר העוולות שהכיבוש הסיני הביא לטיבט. בטח ובטח שזה לא מכפר על רצח העם שהכיבוש הסיני היה כרוך בו. ואם תשאל את הטיבטים, כמדומני שהם היו מעדיפים לשלוט על עצמם, אפילו שהשלטון היה מושחת ופיאודלי, ותוחלת החיים בהעדר רפואה מודרנית היתה נמוכה.

 28. אוכלים קרביים הגיב:

  וגם יש שמועות על כך שפלסטינים מכינים מעמול מדם של ילדים יהודים בהתנחלויות.

  באהבה ובמלחמה (ובמטבח) הכל כשר.

 29. אגב צמאון לדם והכל: הגיב:

  — קישור —

  סתם נקודה למחשבה

  וזה גם א-פרופו כיבוש וכיבוש נאור וכדומה

 30. ל"דובי לא לא" הגיב:

  אני שואל את עצמי מדוע אתה ממשיך לשייך לדלאי למה הנוכחי את האחריות להתנהלות השלטון בטיבט? הדלאי לאמה הוא מנהיג רוחני, שנאלץ, למורת רוחו, להיות מנהיג פוליטי. הטלת הרפש באדם כמוהו, מעידה יותר על מטיל הרפש. אנא ממך, קרא לפחות עמוד או שניים ממה שיש לאיש הזה לומר, או אפילו תאזור אומץ ואפילו תפגוש אותו לכמה דקות וסביר להניח שתעמוד על טעותך. כמו כן, אין טעם להעריך מה היה קורה אם הדלאי לאמה (של היום) היה מנהיג את טיבט של שנות ה-50. אתה צריך לשאול את עצמך האם היית מעדיף שעם מתקדם יותר מבחינה טכנולוגית וכלכלית, יפלוש לישראל במטרה "לשפר" את איכות החיים שלך ובדרך ישמיד יערות, יזהם נהרות ויתעלל בעשרות אלפים חפים מפשע. האם גם אז תברך על הקידמה שהביאו הכובשים?

 31. טעות קשה- המעמול הגיב:

  שהם מכינים הוא למעשה מדם של ילדים פלסטינים…
  זה מה שיפה אצלם – יש להם משק אוטרקי.

  ל"לא" – סין איננה מדינה דמוקרטית. למעשה מדובר בעריצות לא פחות גרועה משלטון האייטוללות.

  הדאגה שלך לטיבטים שאינם יודעים מה טוב בשבילם, ממש מחממת את הלב. איזה חמוד. יש עוד עמים שאתה רוצה לאמץ בכדי להוציא מחושך לאור,ומשיעבוד לחירות?

 32. ל"ללדובי לא לא" הגיב:

  הבוזהיזם אינו כופה את עצמו ומעולם לא כפה את עצמו על אף אחד. אתה חי במושגים מעוותים לגמרי. השנאה לכל אמונה רליגיוזית מעבירה אתך על דעתך. מספר הנרצחים באנושות במאה העשרים בגלל הפנאטיות הניאו-דארויניסטית עלה מאות מונים על מספרם של כל אלה שנרצחו בידי הדתות (אגב, לא הבודהיזם) בכל שלוש מאות השנים האחרונות.

  בכל אופן, עכשיו אנחנו יודעים למה הסינים פלשו לטיבט ורצחו קרוב לשני מיליון מתושביה. הכל בגלל שהם ריחמו על הטיבטים המסכנים. ממש נוגע ללב.

 33. ללדובי לא לא הגיב:

  אם ישראל היתה מדינה פיאודלית ומפגרת שנשלטת על ידי כהני דת, חסרת יכולת טכנולוגית וכלכלית והון אנושי – היה עדיף שמדינה מתקדמת יותר תפלוש אליה ותקפיץ אותה קדימה. זה למעשה בדיוק מה שקרה בסיטואציות היסטוריות שונות, ביניהן נפוליאון בגרמניה, ארה"ב במקסיקו ועוד.

  על הדאגה שלך ל"יערות והנהרות" הרשה לי לגחך. מה שאתה רוצה זה שמורת טבע עם 90% אנלפבתיות. אף ארץ נורמלית, שמודעת לאינטרסים של תושביה, לא תעדיף את השיקול הזה. אם ההנהגה הסינית היתה משאירה את אנשיה בבערות ובחושך הקומוניסטי בשביל לא לפגוע בסלמנדרת הביצות, העם היה מפיל אותה מזמן.

  בקשר לעמים אחרים: לפלישה לצפון קוריאה הייתי מסכים, וכמובן לדארפור. זה לא פתרון אופטימלי, אבל כשאין שום סיכוי שללא התערבות חיצונית יהיה שינוי – אפשר ללכת על אופציית המארינז. למעשה במקרה כזה אי-התערבות היא פשע נוראי הרבה יותר מהתערבות.

  סין אינה ממש דמוקרטית, אבל חירות הפרט וכמובן החירות הכלכלית שם גדולה בהרבה מאשר תחת שלטון האייאתולות הבודהיסטיות. אין בכלל מה להשוות בין שלטון המפלגה הסינית שאולי מצנזר את "גוגל", לבין חיים תחת משטר דתי שמוחץ את זכויות הפרט וכופה אידיאולוגיה דתית קיצונית על נתיניו.

 34. מושון ל"לא" הגיב:

  הלינקים שהבאת להוכחה לכאורה של עניין הקרבת בני-אדם בטיבט הם מפוקפקים ולא אמינים עד כדי כך, שאפילו הלינקים שמיכאל שרון נוהג לצרף מאפילים עליהם.
  לא הבאת שום הוכחה רצינית או אפילו רבע-רצינית לטענתך ולכן עליך לסגת ממנה לאלתר ולהתנצל על בזבוז פיקסלים יקרים באתר הגדה השמאלית.

  התגובה שלך מה-21.3 היא כולה דמגוגיה:
  "לכהני דת מפגרים כנראה קשה להכניס אנטיביוטיקה וחיסונים. עדיף להם להקריב בני אדם". לא רק שאתה מציג את הרעיון המופרך שלך (קורבן אדם) כעובדה בת-קיימא, אלא שאתה אף מבקר מנגנון דתי טיבטי פנימי שאינך מבין בו דבר וחצי דבר, ולא היה מעניין אותך כהוא זה אלמלא סין היתה פולשת לשם.

 35. לא הגיב:

  נכון, לא מעניינים אותי הטקסים הבודהיסטים הפרימטיביים האלה. כמו שלא מעניינים אותי כתבי האייאתולות חמנאי וחומייני. זה פשוט לא רלוונטי. יש שני סוגים של משטרים בעולם: מתקדמים ומפגרים. המתקדים דואגים לרווחה חומרים ולפיתוח לאזרחיהם, והמפגרים דואגים להקריב אותם בין אם בטקסים דתיים או בהזנחה, בבערות ובחולי. הסינים כרגע עומדים על הסוג הראשון, וכהני הדת הקדושים של סי אן אן על הסוג השני.

  וזה סוף הסיפור.

 36. דווקא כן הגיב:

  אם אתה חושב שאנשים שחיים במקומות בהם תוחלת החיים הממוצעת היא 30 מגיעים לגיל הזה ו-פוף – מתים, אתה טועה. ההתפלגות אף פעם לא שווה "פחות או יותר".
  והיא גם לא כל כך קיצונית, של עשר מינוס מול 100.

  נניח משפחה, שבה אב, אם ו-5 ילדים.
  האב יגיע לגיל 70. האם תמות בלידה של הבן ה-5בגיל 38. מבין הילדים, אחד ימות בגיל שנה, השני בגיל 4, הבן החמישי שאימו מתה בלידתה לא יאריך מעבר לימים ספורים – אבל שני בנים יגיעו לבגרות.
  מתוכם, אחד יוכש ע"י נחש בשדה כשיהיה בן 25, והשניה תחיה עד גיל 75. תוחלת החיים הממוצעת במשפחה הזו, היא 30.

  את זה מתקנים באמצעות רפואה מודרנית, אנטיביוטיקה, והגיינה בסיסית. לא צריך פלישה סינית, זיהום מקורות מים, כריתת עצים, וכריתת איברים של אסירים בשביל זה.

 37. מושון למגיב "לא" הגיב:

  אותם אינדקסים בדיוק של האו"ם סותרים שוב ושוב דברים של כל מיני אנרכיסטים ו/או הזויים כמו אורנה לביא ומיכאל שרון שמנסים לשכנע אותנו עד כמה רע לחיות בישראל, עד כמה המדינה מושחתת, אלימה וכו’.
  סתם נקודה למחשבה: להתעלם מאינדקסים של האו"ם כאשר מדובר בישראל ולצטט אותם כאשר מדובר בטיבט, כמו גם לצעוק בציניות ובקול גדול "וילה בג’ונגל!" כאשר משווים בין ישראל למדינות ערביות, ולשכוח מהמושג כאשר מדובר בסין "המודרנית" הפולשת לטיבט "המפגרת".

 38. לא הגיב:

  אני לא תומך ביאסין, וחושב שישראל היא מקום סביר בסך הכל.

  הנה מקור נוסף לטענת קורבן האדם בטיבט:
  — קישור —

  בנושא התמותה: עובדה, לכהני דת מפגרים כנראה קשה להכניס אנטיביוטיקה וחיסונים. עדיף להם להקריב בני אדם. תוחלת החיים בטיבט עדיין גבוה מאצל רוב שכנותיה, ביניהן נפאל, שהיא כמובן "גן עדן בודהיסטי" משוחרר משלטון "עריץ ודכאני".

  יש עוד טיעוני איש קש לענות עליהם?

 39. קורבנות אדם בטיבט הגיב:

  הסיםפו הזה של הקרה-כביכו לשל קורסנוןת אדם בטיבט הוא שקר שהומצא ע"ל אדם בשם LI AO, היסטוריון לאומן סיני תושב טיוואן שהפיץ אותו בתכנית הטוק-שואו שלו בטלוויזיה הטאיוואנית (כן, נפלאות חופש הבטוי):
  — קישור —

  ל"לא" – כיום יש בסין שלטון מושחת, עריץ ומפגר וגם פונדמנטליסטי, אלא שבמקום דת הכניסו את הקומוניזם או איזו גירסה שלו.

 40. יוליוס הגיב:

  בדרך כלל אלה שמאשימים את הדלאי למה שהוא קנאי דתי חשוך, פאודל וריאקציונר, הם אותם שהכתירו את השייך יאסין, לאחר חיסולו, בתואר "מנהיג רוחני".

  ממש לשפשף את העיניים. לא ייאמן עד כמה אנשי השמאל הרדיקלי מוכנים להפוך את המושגים רק כדי לשרת את האידיאולוגיה. מצד אחד מנהיג רוחני בעל גדולה אמיתית שמטיף לאהבה ואי אלימות, שסירב לשנוא אפילו את כובשי ארצו, מנהיג של דת שאמונתה היסודית ביותר היא השלום וההתפתחות האישית, ואין בה אפילו מילה אחת על מלחמות קודש, כפיית הדת, ג’יהאד, השמדת הכופרים וצלייה באש הגהינום של המתנגדים לדת, זוכה למטח של בוץ ורפש ולקיתונות לעג – וכל זאת מפני שנתמך פעם, רחמנא ליצלן, בידי האמריקאים.

  מצד שני פנאט קנאי וגזען, מייסד ארגון טרור רצחני ונטול כל מוסר, שדם נרצחים מכתים בפועל ממש את ידיו, שהפיץ שנאה כמעט לכל אדם באשר הוא אדם ודגל בהשמדת הציוילזציה האנושית והחלפתה במשטר פונדומנטליסטי חשוך, זוכה לתואר "מנהיג רוחני" – וזאת רק משום שבין שאר עמי האנושות ששאף להשמיד נמצאים גם האמריקאים.

  ג’ורג’ אורוול, מי יגלה עפר מעיניך!

 41. לינק צריך גם לקרוא הגיב:

  אני מכבד את דעותיך ולכן קורא את הלינקים שאתה מעלה. גם אם מקור המידע האינטרנטי הזה הוא מהימן לגמרי (מה שממש לא בטוח) טרחתי לקרוא את הכתבה ולא מצאתי סימן לתיאור הקרבת בני אדם. מדובר שם על טקסט עתיק שנמצא בו נאמר שאלה מסוימת מצריכה טקס בו ישתמשו באברים של בני אנוש. חשוב לקרוא את האותיות הקטנות. אח"כ נכתבים שם פרטים על תנאי הסחר באריסים, שזה עניין אחר לגמרי וככל הנראה נכון. זה עניין ידוע שבעתונות שמים כותרת צעקנית ואח"כ בגוף הטקסט העניין הופך לשולי למדי. לדעתי, על מנת למכור את הטענה שלך בדבר הניוון של המערכת הטיבטית לפני בוא הסינים, אין כל צורך להשתמש בעניינים צעקניים כמו הקרבת בני אדם. תגיד שהמדינה התפתחה מאוד מאז שכבשו אותה הסינים ואני בטוח שאף אחד לא יתווכח איתך כאן.

 42. ל"לא" הגיב:

  ונניח שהיה קודם לכן משטר עריצות מסוג אחר, כפי שהיה באירופה לפני השתלטות הקומוניזם. זה מצדיק את משטר העריצות הנוכחי?

 43. דן למגיב "לא" הגיב:

  פשוט קשה להאמין שאתה דבק בהמשך הדה-לגיטימציה שאתה עושה לעם הנכבש הטיבטי.
  זו שערוריה שמתאימה לאחרון הבטאונים של המתנחלים, וכמו שאתה כבר מבין (ןאולי לא) זה מאיר אותך באור אימפריאליסטי-קולוניאליסטי-כובש.
  כמובן שאתה בוחר לא להתייחס לדברי, שהרי ברור לך שכך אתה פותח פתח לכיבוש כל מדינה דיקטטורית עם רמת חיים נמוכה (סוריה למשל?) ע"י כל מדינה מערבית (ישראל או ארה"ב למשל?).
  לזה אני קורא "שמאלן על תנאי" או "לאומן בעור של כבש". אתה תחליט.

  מלבד זאת, הלינק שהבאת הוא של מגיב בשם Xin Xin באתר "הנודע" AssociatedContent.
  ומה הוא אומר? יש עדויות? יש מחקרים?
  לא ולא! אותו Xin Xin טוען בסך הכל שישנם כתבים שנכתבו ע"י פקיד ממשלתי טיבטי המדברים על צורך באיברים לשם טקס דתי,
  מיותר לציין (ואולי לא כל-כך מיותר) שאותם איברים יכולים להיות גם איברים של קיפוד, האיזכור היחיד לבני-אדם הוא בצורך בדם מחזור של אישה (אישה אלמנה! שומו שמיים!).

  לי זה מזכיר את "הפרוטוקולים של זקני ציון", אותן שטויות במיץ עם אותה מטרה אלימה וגזענית.

 44. ל"לא" הגיב:

  הלינק שלך מוביל למקור שנראה על פניו די מפוקפק. מאחד שמכתיר פעמיים את כיבוש טיבט בתואר "שחרור" קשה לצפות לדעה בלתי משוחדת, מה גם שהוא אינו מביא כל עדות לפולחן מעשי של הקרבת בני אדם, אלא מתאר מין הנחיה ביורוקרטית מוזרה של איזה פקיד ממשלתי. עזוב את העניין הזה.

 45. מושון למגיב "לא" הגיב:

  נזכרתי בדבר:
  בנוסף לדמגוגיה בתגובתך מה-21.3 אליה כבר התייחסתי, הוספת חטא על פשע עם הטרוניה הבאה: "יש עוד טיעוני איש קש לענות עליהם?"

  ובכן, איך מגיב מעז לטעון משהו כנגד "אנשי קש" כאשר הוא עצמו בוחר בכינוי רב המשמעות "לא" ?

 46. לא הגיב:

  וכמו כן, כל הג’יבריש על המורכבות והשחרור שבדת לא מדבר אלי. אתם מבינים, אני בניגוד אליכם לא בקטע הפוסט-מודרני הפלצני הזה. הדת היא קללה נוראית וצריך להלחם בה בכל מקום ועל כל במה. יחי המשטר הסיני שמביא לאזרחיו פניצילין ומונע מהם אשליות תיאולוגיות מפוברקות.

  אגב, אני קפיטליסט.

 47. ל"לא" הגיב:

  למעשה יש שני סוגים של משטרים בעןלם:
  כאלה שמייצגים את האוכלוסיה ושולטים בהסכמתה, וכאלה שלא.

  זה כל הסיפור.
  נורא פשוט, נכון?

 48. "לא", אתה לא מבין גדול בבודהיזם, נכון? הגיב:

  הבודהיזם איננו דת, אלא דרך חיים בה אדם צריך לעמול קשה על מנת להשתחרר מדפוסי המחשבה הישנים שלו, הכוללים שנאה, חמדנות, צרות עין וכו’. בטיבט הבודהיזם אמנם תפס כיוון מעט יותר פגאני, אך עדיין, הם שמים דגש על חמלה ככלי מרכזי בהוראה שלהם, תכונה שלמרבה הצער אני לא חושב שאתה משופע בה. יחד עם זאת, יש לזכור שהבודהיזם והדלאי לאמה בפרט, לא אמורים להוות את מנגנון השלטון בטיבט. המאבק של הטיבטים הגולים הוא גם על שימור השפה והתרבות ולא רק הדת. אם אתה מעוניין להמשיך בגישתך, בבקשה, אך אנא ממך, קרא מעט על הנושא ואסוף עובדות מאוזנות.

 49. לא הגיב:

  בוודאי שאני לא מבין בבודהיזם. וגם לא בנצרות או ביהדות או במאגיה השחורה של הרב כדורי. הכל אותו זבל. השלטון שההנהגה הטיבטית דורשת הוא שלטון מפגר ופרימטיבי בגלל הדת ובגלל דברים אחרים. בגלל זה – לא מגיעה להם עצמאות יותר מאשר לפלסטינים תחת שלטון החמאס, או לישראלים תחת שלטון הבאבא סאלי.

  באופן כללי אני מעדיף שבכלל לא תהיה ממשלה אלא שהשוק ידאג לעצמו בלי עזרה פאטרנליסטית של אף אחד, אבל בין שלטון שמדכא את האנשים גם מבחינה חוקית וגם מבחינה כלכלית (טיבט) ובין שלטון שרק מדכא אותם קצת מבחינה חוקית אבל משאיר מרחב כלכלי חופשי (סין), השני עדיף בהרבה. וגם העובדות לצידי.

 50. לא המגיב המעצבן הגיב:

  למגיב על הבודהיזם: מעניין, תספר ש"הבודהיזם הוא דרך חיים" למיעוט הטמילי בסרי לאנקה שמדוכא ביד קשה על ידי השלטון הבודהיסטי. בשם כפיית אותה "דרך החיים השמה דגש על חמלה" אפילו נעשה בהם רצח עם זוטא.

  איך אני אוהב את הצורה שבה המערב אוהב לעשות מהדתות המזרחיות "דרך חיים" אשר בוודאי לא מסוגלת למעשי טבח או מסעות צלב. כי הרי מה, דתות דכאניות זה רק אצלנו, אצלם זה הכל "דרך חיים".

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים