הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 באפריל, 2009 3 תגובות

אנחנו עומדים כמה ימים אחרי יום השואה, או-טו-טו יום הזיכרון ויום העצמאות. ככה זה בלוח השנה הישראלי המקובל.


ראשית, לדעתי צריך לזכור את השואות למיניהן כל השנה. שנית, אנונו צריכים להפסיק להתבכיין, שואות יש לא רק לנו אלא לכל עמי העולם. כמעט. להזכיר? למשל ארה"ב השמידה בזמנו את האינדיאנים. אבל כרגע יש שואות רבות באזורים שונים בעולם, ולא על כולם אנחנו יודעים. הנה קצת מהידוע לי, מידע חלקי ביותר:

יוגוסלביה לשעבר, ארמניה (מה המצב שם כיום?), אפריקה לכל רוחבה ואורכה, דרום אמריקה פה ושם (די הרבה, אני לא יודעת כמה), סין… ובטח יש עוד אי-אלו שואות באי-אלו מקומות בעולם שאני לא יודעת על קיומן.


אנחנו לא לבד, אבל למה אנחנו מתעקשים להיות שייכים לצד הרע? כמובן, מי ששייך לצד הרע איננו מודה בכך. וארה"ב כבשה את כל העולם, אז אנחנו חברים שלה. אז היא לטובתנו, ופתאום נדמה שאנחנו "בצד הטוב". אני כל הזמן מזכירה מי המציא את הגזים הלוחמניים, ומי משתמש בהם כיום. רימון גז מדמיע הוא נשק קטן. כיום יש דברים מתקדמים, כמו למשל נשק "לפיזור הפגנות" לסוגיו… ואני לא יודעת לבטח שצק"ל (צבא קלקול לעולם, כמו כל צבא) לא משתמש בגז עצבים.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. אורנה לביא – לרון לוי הגיב:

  אני התייחסתי לשואות,ימי זיכרון וימי עצמאות. אתה כתבת דברים די נכונים, אבל זה לא לענין – אבל בלי קשר, אתה צודק חלקית. יש להגיע לחופש מוחלט – ללא מדינות ומאפיניהן. תיכנס לערך "אנרכיה" או לערך "אנרכיזם" בויקיפדיה. שם זה מוסברק בבהירות.

 2. רון לוי הגיב:

  אני לא יודע עד כמה יש צד רע וצד טוב. כולם צודקים בחלק מדבריהם וכולם גם טועים בחלק מדבריהם, מכל מקום צריך להגיע לפשרה כי אחרת יהיה רק אבדון. (למשל: אני מאמין שעם צריך לשלוט בארצו -> הפלסטינאים צריכים לקבל אוטונומיה על הטריטוריה של מדינת ישראל או לפחות רובה. מצד שני, על אותו עיקרון היהודים צריכים לקבל אוטונומיה על הטריטוריה של מדינה ישראל או לפחות רובה. מה שקיבלנו הוא אותו ערך שסותר את עצמו, ניתן לומר ששניהם צודקים אבל בכל אופן, חייבים להגיע לפשרה)

 3. ביבס תמאם הגיב:

  באמת לא ברור למה תגובתו של רון לוי הייתה לא לעניין,הרי את בעצמך סיכמת את דברייך בהשתייכות לצדדים… והרי סיכום דברייך הוא המסר שניסית להעביר לא?

  בשולי הדברים נראה לי שרון לוי איתך (לדעתי ולפי מיטב הבנתי את דבריו) הוא פשוט מנסה לקרוא לך לתמוך בפשרה במקום בעמדה אחת חד צדדית כפי שאת עושה.

  אבי אמר לי פעם שהיחידים שטועים הם אילו שבטוחים במאת האחוזים בצדקת דרכם.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים