הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 באוגוסט, 2009 84 תגובות

בשבוע האבל האחרון נשבר לי. תחושת האבל, העצבות והכאב על הרצח באגודת הלהט"ב התחלפה בתחושת כעס. שום חבר כנסת של חד"ש, למעט דב חנין, לא התקשר, או חשב להגיע כדי לנחם את חברי קהילת הלהט"ב, או לכל הפחות את חברי פורום אדום ורוד בחד"ש, שהם מעמודי התווך הפעילים של חד"ש. בחלוף יומיים לרצח אמר לי אחד הפעילים, ש"סיעת חד"ש בכנסת הוציאה גינוי לרצח", כמו שאר המפלגות בארץ שהואילו בטובן להוציא הודעת גינוי לפיגוע. תודה רבה סיעתי, סיעת חד"ש בכנסת.

אני יודע שחלק מחברי בחד"ש יכעסו עליי בקריאה הראשונה של המאמר, שמוציא בעצם את הכביסה המלוכלכת מהארון של חד"ש. אז מה? גם לפני שבע שנים, כאשר הקמתי את פורום אדום ורוד לזכויות הלהט"ב בחד"ש, גם אז כמה מחבריי כעסו. תשתו מים. ההתנהלות של הח"כים ברכה, עפו אגברייה וחנא סוויד בשבוע האחרון, היא הקש ששבר את גבי הכואב מהרצח אשר אירע במוצ"ש בבית האגודה ההומו-לסבית-בי-וטראנס. היום אני מקווה להפוך את השולחן בפני הח"כים הגברים ולהעירם, ושיפסיקו להתייחס אל חבריי ואליי כרוחות רפאים במפלגה. אנו כאן גאים איתנים שמבקשים את כבודנו ככל סקטור אחר בחזית או במפלגה, ובחברה הישראלית. אנא, הפסיקו להתעלם ולהסתיר אותנו.


כל כך הרבה פעמים בשבע השנים האחרונות שמעתי על "סקרים" שמראים שחד"ש תיפגע כביכול מבחינה אלקטוראלית ברחוב הערבי-פלסטיני, אם היא תדבר, שומו שמים, על הומואים או על לסביות בי וטראנס. גם יהודים בכירים בחד"ש העדיפו שבמצע חד"ש לכנסת יופיע לכל היותר המושג "נטייה מינית". לצערי הרב, ההומופוביה והעמידה מנגד בחד"ש היא לא רק בציבור הערבי; היא יהודית -ערבית. מפלגה קומוניסטית וחזית שמאלית לא אמורות לפעול על פי סקרים, אלא על פי אידיאולוגיה. ואם מדוב בסקרים, הרי גם להט"ב ערבים ויהודים משתתפים בהם. הם פעילים במטות הבחירות וכן, גם מצביעים חד"ש.


בחודשים הקרובים לא יתקיימו בחירות. אם כך מדוע לא באתם, מנהיגי חד"ש, לבקר בשבעה את הקהילה בכאבה ? מנהיגי חד"ש, האם אינכם יודעים, או שאתם עוצמים את עיניכם כדי לא לראות את ניר כץ ז"ל, אחד הנרצחים בבר הנוער של האגודה, שהיה פעיל בתנועות השלום? ניר הפגין נגד הכיבוש, נגד החומה בבילעין וזכר את הנכבה. ניר פעל למען זכויות בני אדם ובעלי החיים. מדוע אין לכם דברי נחמה עבורו? כי הוא היה הומו? האם גם הומו בתנועת השלום יפגע לכם באלקטורט הקדוש שלכם ? ברכה, רבים מהפעילים הקווירים במאבק נגד החומה בבילעין, ישראלים ופלסטינים, היו לפחות פעם אחת בחייהם במיטה עם בני אותו המין. וכך, גם מי שמפגין נגד זוועות הכיבוש והמיליטריזם הישראלי יפגין, באופן טבעי, גם במצעדי הגאווה.


כן, חברי ההנהגה, אלה הם אותם אנשים. אתם בעיוורונכם פוגעים באלקטורט של חד"ש. יש די פרחים צעירים, ערביות ויהודיות, שיצמיחו אלפי קולות חד"שים אם תפקחו את עיניכם ותצליחו להביא אותם/ן לשורות חד"ש. מעבר להיותי פעיל באגודה, שהקים את קבוצת הנוער של מוצ"ש ואת פורום הלהט"ב בחד"ש, אני פעיל בתנועת השלום כבר 21 שנים. השתתפתי באלפי פעולות נגד הכיבוש והעוול כלפי אוכלוסיות מדוכאות בחברה הישראלית. מעולם לא ביקשתי שיקבלו את זהותי המינית. אך היום אני מבקש מהח"כים שלנו, מוחמד ברכה ("אבו סעיד"), חנא סוויד ועפו: אפשר בבקשה לקבל מכם חיבוק? חיבוק לקהילה ששניים מילדיה נרצחו ועשרות נפצעו? מדוע אתם עומדים דוממים ? בשנים שריכזתי את פורום אדום ורוד בחד"ש התחמקתם מפגישה אתנו בתירוצים של גן ילדים, חרף הבהרתנו שנשמח להיפגש אתכם גם ללא מתן פומבי לפגישות. החריג היחיד היה הח"כ לשעבר עיסאם מחול, שנאות להיפגש אתנו בפגישה חטופה.


במשך כל שנות פעילותנו בחד"ש התייחסו אלינו כנוכחים נפקדים. לצערי הרב, עמידה מנגד של חברים ערבים ויהודים, והטיעון הנלוז ש"יש דברים חשובים יותר", נתנה לגיטימציה להתנהגות המנהיגים של חד"ש. השיא, כאמור, הגיע השבוע בשבוע האבל. גם הפעם קיבלתי תירוצים שמפאת כבודם של המנהיגים לא אעלה אותם בשורות אלה. אתם נבחרי הציבור שלי . אני חד"שניק. חד"ש היא הבית הפוליטי שלי ולא אזוז ממנו. אך דווקא משום שהחזית והמפלגה הן ביתי לא אשתוק לנוכח הנגעים הרעים שיש בהן. דווקא בחד"ש, שאינה מפלגה יאפית תל אביבית, יש מקום לשינוי. נוח להאשים את אלה עם הכיפות והזקנים בגזענות, אבל יש להדביר גזענות בכל מקום, גם בשמאל הציוני וגם אצלנו בחד"ש. אני מאמין שהמאמר הזה יחזק את הרוח המתקדמת בחד"ש בקרב ערבים ויהודים. יש גם ניצנים ראשונים של שינוי. גם לסביות, הומואים, בי וטראנס פלסטינים תושבי ישראל צריכים לקחת חלק בשינוי, ולא בהיחבא או בעמותות.


צריך להצטרף למועצת חד"ש ולהרעיד את ספי החזית מבית הגדה השמאלית בת"א, ליד זירת הרצח, עד רחובות נצרת וסכנין האדומות. העבודה רבה וחומר החיטוי הטוב ביותר היא אור השמש העולה מכיוון המזרח.

תגובות
נושאים: מאמרים

84 תגובות

 1. יובל הלפרין הגיב:

  גם אני מקווה ומאמין שדבריו הכנים והגלויים של ליאור ייתנו דחיפה עזה ליחסה של חד"ש לקהילת הלהט"ב ולפעילות בקרבה.
  שינוי אטי כבר מתרחש בשנים האחרונות, גם זה הרבה בזכות ליאור וחבריו בפורום האדום-ורוד, אך למרבה הצער דווקא אסונות וזוועות מאיצים תהליכים.
  זה עצוב שזה כך, אבל זה כך.

 2. רמי הגיב:

  דברים חזקים ורגישים. מזכיר את "ברגישות ונחישות" של ז’בוטינסקי. עכשיו אני מבין שהתוא גאים ראוי לכם. אתם נמצאים בראש החץ של חזית המאבק לחברה שפויה.

 3. איציק -גם כן הומו הגיב:

  אני חושב שיש לזה הסבר פשוט.
  מוסלמים כמו יהודים קיצוניים לא יכולים לקבל הומואים וההומואים נרדפים בכל מדינות ערב וגם ברשות הפלסטינית שאנו מפגינים למענה.
  שום חבר כנסת מוסלמי לא יתמוך בהומואים כי הוא פוחד שיבולע לו.
  ליבי ליבי עם ההומואים הערבים ואני גם מכיר אגב הומואים שהם מתנחלים-גם כן סובלים ורק מהבחינה הזאת כן תמכתי בהם.
  מי יתן ונגיע לימים טובים יותר.
  המשך במאבקך ואל תתיאש.

 4. TIBERIVS GRACCVS הגיב:

  ואולי, בלי קשר לבחירות, פשוט לא אכפת להם ממך או מהקהילה? האם שקלת את האפשרות שלא כולם במפלגה הם באותו הלך הרוח של דב חנין? למעשה נראה שאתה וחנין הם המיעוט האינטרנציונליסטי בתוך מפלגה ערבית לאומית והומופובית.

 5. חד"שניק הומו הגיב:

  ומי הח"כ הערבי היחיד שכן חיבק אותנו?

  "אני אומר "טבח" כי בכל זאת, אדוני, מדובר בפשע שהוא פשע שנאה. אגב, אומרים שיכול להיות שזה מניע של מישהו שהוא אנטי-הומוסקסואלים, הומופוב, או שזה מתוך אהבה נכזבת. לא. רבותי, התוצאה והמעשה הם חמורים ביותר. שני המניעים מדברים על שנאה. המעשה הנפשע הזה הוא מעשה של שנאה, ולא חשוב מה המניע. לכן כולנו מאוחדים בגינוי הטוטלי, תוך כדי הבעת אמפתיה לפצועים ולקורבנות ואיחולי החלמה מהירה, תוך הבעת הזדהות עם משפחות הקורבנות. יש לשים קץ גם לכל ה"עליהום" שלפעמים בא לידי ביטוי בהתבטאויות גסות ותוקפניות כלפי האחר באשר הוא אחר. האמת היא, אדוני היושב-ראש, שהחברה הישראלית היא חברה שנדבקה בשנאה רבתי, בעיקר שנאה לאחר, לשונה. לעתים זו שנאה לערבי, לעתים זו שנאה לחרדי, לעתים זו שנאה ובוז לנשים ולעתים זו שנאה להומוסקסואלים וללסביות. לכן, צריך לעשות חשבון נפש. חברה, בדרך כלל, נקראת לעשות חשבון נפש בעיקר לאחר אסונות. אני לא בטוח שרוב הציבור יקשור את אלמנט השנאה לארבע התת-קבוצות שהזכרתי, אבל אין ספק שהגיע הזמן לעשות זאת. וההיסטוריה לא טועה, רבותי, היא חוזרת על עצמה פעם אחר פעם. שנאה שמתחילה כלפי קבוצה אחת עוברת לאחרת וכך הלאה, עד שלפעמים היא מופנית גם פנימה, כלפי השונא עצמו, והוא הופך להיות קורבן של האידיאולוגיה הגזענית או אידיאולוגיית ההדרה שלו כלפי האחר"

  ח"כ אחמד טיבי, מתוך פרוטוקול ישיבת הכנסת ביום 3/8/09, בדיון המיוחד בעקבות הטבח בבר נוער.

 6. יוסי ק הגיב:

  מאמר חשוב ליאור, האם לא כדאי לפרסם אותו גם באלאיתיחאד?

 7. אורי חורש הגיב:

  דברים כדורבנות. הגיעה העת (כבר מזמן) שנוזמן לישיבת סיעה, קבל עם ועדה, במשכן הכנסת, לדיון ענייני באג’נדה הקווירית של חד"ש.

 8. חדש הגיב:

  אין ספק שחדש היא היום מפלגה שלא אוהבת יהודים

 9. ניצן אביב הגיב:

  וואו ליאור!!! וכפי שכתב יניב, "כפרה עליך"!!! יישר-כוחך, חזק ואמץ!

  מאמר נוקב ואמיץ שיש לתרגמו לערבית [תודה אורי חורש] ולהפיצו בקרב חברי חד"ש והמפלגה בתקוה שיעורר וגם ינפץ את קשר השתיקה אחת ולתמיד
  ויעורר דיון רציני ומעמיק בסוגיית היחס כלפי קהילת הלהט"ב בכלל וכלפי ‘פורום אדום-ורוד’ בחד"ש בפרט, שליאור יקירי היה יוזמו ומקימו ועמד בראשו שנים רבות.

  חיבוק גדול, ליאור,

  ממני, ניצן אביב

 10. עופר כסיף הגיב:

  ידידי היקר ליאור, כל הכבוד על מילותיך הכואבות ורבות העוצמה. גם אם אינני חושב שביקורתך כלפי חברינו שבכנסת מדוייקת, הרי שיש דברים בגו. בכל מקרה, הייתי מצפה ומקווה לקרוא את תגובתם כאן. יישר כוח! חברך, עופר

 11. יניב רוזנר הגיב:

  אני רוצה להודות לחברי ליאור על גילוי הדעת האמיץ הזה.
  ליאור, אתה צודק שיהיו הרבה שיכעסו עלייך בגלל פירסום הדברים האלה, ובגלל שאמרת אותם בצורה כל כך ברורה וישירה. אז מה, גם אני כועס. אני כועס כי יש עוד מעט מאוד אנשים כמוך שדורשים לדבר בקול אחד, ברור ועקבי, בעברית ובערבית. בדיוק כפי שיש מי שלא רוצים שנדבר על הנושא של להט"ב (לסביות, הומואים טרנס ובי) בערבית, יש כעת גם כוחות הולכים וגוברים שלא רוצים שנדבר על הנכבה ועל זכות השיבה בעברית (ומאותם טעמים, פחות או יותר).
  אני גם כועס כי אני נזכר בציטוט של צ’ה גווארה, שבספרו "נשמת האדם תחת הסוציאליזם" כתב: "בסכנה שאשמע מגוחך, אומר כי המהפכן האמיתי מונע על ידי רגשות עמוקים של אהבה." את האהבה הזו לבני אדם ולאנושות, הנמצאת לדעתי בבסיס הקומוניזם, לא ראיתי השבוע אצל החברים ברכה, סווייד ואגברייה. השאלה האם זה יפגע בכוחנו בקלפי או לא אינה רלוונטית כלל, מפני שהאינסטינקט הראשוני של חמלה אנושית הוא להושיט יד לעזרת מי שבמצוקה, בלי לשאול שאלות.

  אני מסכים עם ליאור שההומופוביה בחד"ש, כמו במדינה בכלל, חוצה גבולות של לאום ודת. הרבה פעמים כאשר נאמר לי כי חברי הכנסת הערבים מנועים מלדון בנושא מפני שהציבור הערבי הוא "שמרני", תהיתי מי השמרן האמיתי פה – והאם זה לא הדובר שמשליך את הרתיעה האישית שלו מהנושא על החבר הערבי, כאשר הוא מדמיין אותו בתור "ההומופוב המוחלט". תנו קרדיט לחברה הערבית – יש לא מעט סטודנטים וחברי בנק"י, אך לא רק צעירים, שהתפיסה שלהם בנושא מתקדמת וחיובית; ישנן הנשים הפמיניסטיות הפעילות בחד"ש, שמדהימות אותי כל פעם באומץ ובנכונות שלהן להתגייס למען המאבק הלהט"בי; ויש אלפי הומואים, לסביות בי וטרנס פלסטינים בישראל שמצביעים חד"ש אך לא מרגישים בה בית פוליטי אמיתי.

  לסיום, אני רוצה להוסיף כי גם לי ולחברים שלי בפורום אדום-ורוד יש חלק בהנצחה ובהתדרדרות של המצב הקיים בחזית: בשתיקה שלנו, בהסכמה שלא ללחוץ על בכירי החזית לדבר על הנושא, בטאטוא מתחת לשטיח של הבעיות. זו בעצם כניעה לקביעה כי המאבק לזכויות להט"ב הוא משני בחשיבותו, או נושא ליהודים בלבד, או אישור לתורת השלבים שאומרת שאנחנו צריכים לחכות עד שהבעיות ה"מרכזיות" יפתרו. הפיגוע ביום שבת בערב צריך להעיף את כל התורות האלו, איך אומרים אצלנו, "לפח האשפה של היסטוריה".

 12. רדיקל חופשי הגיב:

  האם מישהי מאיתנו אי פעם שאלה את עצמה, ובמיוחד לאור אירועי הימים האחרונים, מדוע בכל פעם שפעילי שמאל רדיקלי מוחים נגד הומופביה, הם באותו המשפט משלבים את זה בביקורת הכיבוש, הלאומנות והגזענות? אני שומע כבר את המלמול הקבוע ש"הכל קשור". אז נכון, בהחלט יש קשר, אבל אם כך מדוע אותם פעילים, כאשר הם מוחים נגד הלאומנות והכיבוש, שוכחים דווקא אז לשלב זאת בביקורת ההומופוביה? מה, הקישורים עובדים רק בכיוון אחד? מותר למחות נגד ההומופביה רק אחרי שמנפנפים בתעודת החבר הרשמית במפלגה?
  מה הסיבה לזה? אולי העובדה שלא נהוג להסביר את קיומה של ההומופוביה בכלים מרקסיסטים (כי היא כמובן תמיד התקיימה גם בקרב מרקסיסטים) גורם לפעילים לחוש שזה עניין נחות קצת, לא ממש מכובד לעיסוק, שווה איזכור רק לצד עניינים "רציניים" יותר. אולי ההשתתפות של ליברלים רבים במאבק בהומופוביה גורם גם הוא לפעילים תחושה של רצון לבדל עצמם מהתחום. הרי מה לנו ולהם? ואולי זו העובדה שהומוסקסואליות היא תופעה כל-כך אוניברסלית, שכהומו אתה יכול לבהלתך הרבה לגלות פתאום משהו בסיסי משותף עם מישהו שהוא גם גזען פאשיסט קפיטליסטי. לא משהו שנעים להזכיר, נכון?
  כמי שבוחר בחד"ש מאז הבחירות הראשונות שהשתתף בהן ומגיע להפגנות מדי פעם, בטח שזה כואב. אנחנו בעצם פעילים סוג ב’. יש כאן כמעט שחזור של היחס של הציונות המעט-יותר-מתונה לערבי 48: אתם מיעוט, אתם קיימים ואנחנו מכירים בכך, אתם תהנו מזכות הצבעה ומחופש ביטוי (חלקי לפחות), אבל מכאן ועד שאנחנו נקבל את הנרטיב שלכם ונאמץ אותו פומבית? תרגעו חבר’ה…

 13. ליאור (אחד אחר) הגיב:

  אני במקרה שמאלני שמתנגד לכיבוש ולהרבה עוולות וגם הומו.
  כמו שציין הכותב איציק -ישנם הומואים בכל שכבות החברה,גם חרדים וגם מתנחלים ובמאבק נגד ההומופוביה צריך לשתף את כולם.
  זה שכל ההומואים הם שמאלנים זו רק אגדה לדעתי כי פשוט בציבור השמאלי יותר פתוח לשמוע דעות שונות.
  נגד הכיבוש צריך להאבק אבל לא ביחד עם המאבק בהומופוביה שבו אפשר לשתף גם קהלים אחרים.

 14. רואה בן הגיב:

  צריכים להודות מחד"ש לא תבוא הישועה וגם לא מדב חנין הוא לא בחור שילחם .פרס ילחם ביבי ילחם חדש זה כלום כשלון ודיבורים דיבורים שמובילים לאלימות,.

 15. אפשר הגיב:

  להצביע על דיכוי חוקתי או אחר כלפי ההומואים והלסביות? האם אין מדובר באג’נדה של חוגי אליטה שאין להם דבר עם הרעב, העוני ונישול הפלשתינאים? יש פה ציבעוניות, אסטטיקה, יצירתיות, אך אין כאן דבר עם מאבק לחופש, עם התנגדות.

  זה אלטרנטיבי, אך משלים, לא מתנגד. אני חצוי כאן, עלי להודות, שהרי אני אוהב את האסטטיקה והחיוניות היוצרת ההומו לסבית, אך נושאיה אינם מהפכנים, אלא אנשי הנאו-ליברליזם.

 16. חד"שניק ותיק הגיב:

  המאמר הזה מופנה לקהל הערבי בחד"ש. אבל אם הוא יפורסם באלאתחאד אני צנצנת. ימשיכו להנהן בראש ולטאטא אותנו מתחת לשטיח.

 17. YB הגיב:

  מה אתה רוצה מהם, הם בסך הכל הולכים בדרכי מולדת הסוציאליזם – ברית-המועצות – שם עד נפילת הקומוניזם יחסי מין הומוסקסאוליים ולסביים הין אסורים על פי חוק.

 18. הערה קטנה הגיב:

  משעשע שליאור קיי בחר להדגיש את השתייכותו של ניר כץ לשמאל הקיצוני בעוד העיתונות המיינסטרימית בחרה להדגיש את העובדה שהוא עשה שירות (קבע) ביחידת מחשבים מובחרת.

  מי צודק?

 19. שלדים בארון הגיב:

  יחסה הדו-פרצופי של הנהגת חד"ש כלפי הקהילה ההומולסבית אינו מפתיע. חששה מלעורר עליה את זעם השמרנים בקרב הציבור המוסלמי ידוע אך פחדני.
  נוהג זה של התייחסות שונה כלפי שני הקהלים היהודי והערבי הינו חזון נפרץ.
  גם כלפי עברה אין המפלגה מעיזה להיישר פנים.
  השנה מלאו 90 שנה למפלגה הקומוניסטית בארץ. אך מה אנו מדווחים על מנהיגיה בשנות העשרים והשלושים, על גורלם ? מאומה !
  השבוע מלאו 80 שנה לארועים בשנת 1929 שכללו את הטבח וטרנספר היהודים מחברון עשרים שנה לפני הנכבה !
  באתרי המפלגה כולל בגדה השמאלית אין כל התיחסות לכך ואין שום אזכור על עמדת המפלגה בזמנים ההם

 20. צ’ארלס הגיב:

  רדיקל, אני לא מקבל את זה שההומופוביה לא ניתנת לניתוח בכלים מרקסיסטיים. אין לי כוח להכנס לכל העניין של התפתחות המשפחה והכל (ממליץ לעיין בספרו של פרידריך אנגלס, "התפתחות המשפחה, הקניין הפרטי והמדינה"), ששם הוא מסביר איך הקמת המשפחה בנויה על יסודות היכולת לצבור רכוש. מכאן הדרך לתפיסה חברתית הטרוסקסיסטית (המקבלת את יחסי המין ההטרוסקסואליים כנעלים על פני אלו ההומוסקסואלים) קצרה.
  אם אנחנו מקבלים את הניתוח של המטריאליזם הדיאליקטי, אנו מאמינים כי היחסים החומריים, הצטברות הקניין הפרטי לכדי רכוש הניתן להורשה וכו’… הרי שאנו גם מאמינים שהוא בתורו יוצר את הבסיס הרעיוני ליחסים החומריים.
  נכון שהיו מרקסיסטים הומופובים, אבל זה כי הם טעו בניתוח.

 21. לאפשר הגיב:

  הבעיה הבוערת של הקהילה, היא זאת שמי שבא מבחוץ כמוך לא יידע. אתם לא מכירים את הקללות שבני הנוער שלנו חוטפים בבית הספר, אתם לא שומעים כשמסרבים לטרנסית להכנס לסיפריה ציבורית כי היא לובשת שמלה, אתם לא יודעים כמה פעמים זוגות חד מיניים מוכים ברחובות, אלה של תל אביב ואלה של אילת, אתם לא שומעים כשחנות באילת שמה שלט על הדלת "אין כניסה להומואים", אתם לא יודעים על בני הנוער שההורים מעיפים אותם מהבית לרחוב כשנודע להם שהם הומואים או לסביות, שהמורים שלהם בתיכון לועגים להם ללפני חבריהם, על הנידוי וההחרמה הטוטלית של ההומאים החרדים ע"י החברה שלהם בכלל אין לכם מושג. אתם משחזרים שוב ושוב מתוך בורות את הקלישאה על מאבק "נאו(?!)-ליברלי", ושוכחים שבקהילה ההומו-לסבית יש גם פלסטינים וגם מזרחים וגם אתיופים, כאלה שמדוכאים דיכוי כפול.
  המאבק בהומופוביה יצטרך להתקיים בעיקר בזירה של מערכת החינוך (ובדגש במיוחד על הדתית), אבל הוא חייב להתלוות ביצירת מציאות שוויונית חוקתית, שתשמש מודל ערכי לתלמידים בבתי הספר: הפיכת ההסתה ההומופובית לעבירה פלילית (לצד הסתה על רקע גזעי או דתי), זכות שווה להנשא, זכות שווה לאמץ, ועיגון השוויון בחקיקה ולא בפסיקת שופט זה או אחר.

 22. יואב שגיא הגיב:

  ליאור, אני אמנם לא חבר חד"ש,
  אבל – כל הכבוד – ישר כוח.
  חבל שאנו דנים בנושא בנסיבות הטראגיות האלה, אבל אולי לפחות האסון יהיה טריגר לשינוי שאתה נאבק למענו בתוך חד"ש.

  בדיוק שאלה אותי פעילה אתמול מדוע אני לא מצטרף לחד"ש,ומובן שיש לי מחלוקות רבות, הן פוליטיות והן על הדרך, אבל אמרתי לה: "קונקרטית להיום, בגלל יחס של אנשים כמו עפו עגברייה", ח"כ מטעם חד"ש שהתבטא לפני מפסר חודשים בכנסת התבטאות שספק מתייחסת להומואים בביטול ספק הומופובית.

 23. למגיבה לאפשר: תודה הגיב:

  פקחת את עיני לגבי מצוקתכם. עלה בדעתי כרגע שהפגנות הגאווה והכוח הפוליטי, באים בדיוק כנגד תחושת העליבות האישית והפנמת ההומו את הסלידה בפני ההומואים, שהיו נוכחים בנפש בהיעדר הכוח החברתי.

  אולי מטעם זה, היו בהיסטוריה גישות של אליטיזם הומואי, ההומו בבחינת אדם מסדר גבוה, למשל ביוון העתיקה.

  אבל ישראל אינה תרבות נוצרית, ונראה שקיימת פה פחות סלידה מבוססת ערכים כלפי הומואים מאשר בארצות נוצריות. היכרתי לסביות דתיות שחיו בצוותא והיו מקובלות בסביבה מזרחית דתית. אולי רדיפת ההומואים על ידי חוגי דת יהודיים בירושלים ודתיים מתנחליים פשיסטיים, קיימת כדי ליצור אחדות אינטרסים בינם לבין חוגים נוצרים המזרימים כספים למתנחלים, ולא מטעמי דת יהודית.
  בתנ"ך מסופר על אהבת דוד ליונתן. השאלה היא אם כן אם האידאולוגיה בנושא בישראל, אינה חקיינות והעתקת טקסטים מיליטנטיים של הומו לסבים בתרבויות נוצריות, ששם הבעייה היא ממשית יותר, ברמת התרבות והערכים? האין כאן קצת אימוץ חקייני של אליטיזם אנגלו-אמריקני בנושא, שנוצר בנסיבות דיכוי אמיתיות, בתרבות הפרוטסטנטית?

 24. אמיר מזרחי הגיב:

  אני לא מבין כל כך למה יש אכזבה דווקא מחד"ש.
  יש ציבורים שלמים שממש לא אוהבים את ההומואים ובכללם חלק גדול מהציבור המוסלמי.
  דווקא הייתה תמיכה לא צפויה מצד ראש ממשלה ימני ושרים ימניים ועל כן מגיע להם כל הכבוד.
  הציבור ההומולסבי צריך להשתלב בכל המפלגות לפי דעותיו הפוליטיות ולא לנסות להתמקד במפלגה או שתיים.
  חשוב ביותר לא להתייאש וגם לפעול במפלגת חד"ש למרות עמדת חברי הכנסת הערבים.

 25. ל"אפשר" מ"הטרו" הגיב:

  לא נעים לי לגלות לך, אבל אתה קודם כל בור, שנית -חסר רגישות ואמפטיה מינימליים, ושלישית מוכה סטריאוטיפים.

  מאיפה הקרצת את "יש פה ציבעוניות, אסטטיקה, יצירתיות, אך אין כאן דבר עם מאבק לחופש, עם התנגדות"?

  אנשים בעלי נטיה מינית שאינה הטרוסקסואלית-אקסקלוסיבית סובלים מיחס חברתי מלגלג עד עויין לא עקב היצירתיות, האסתטיקה והצבעוניות שלהם. הם יכולים להיות אפורים, לא-אסתטיים ונטולי יצירתיות לחלוטין, ועדיין לסבול מייחס גרוע.

  יש כאן מאבק לשוויון וקבלה חברתית, והתנגדות לאפליה חוקית או "נורמטיבית" על בסיס נטיה מינית.
  זה לא מספיק?

  לזה שהגיב ל"אפשר" – לא חייבים להיות "מבפנים" בכדי להבין. מספיק להיות בנאדם. מסתבר שגם בשמאל יש אנשים שנורא טובים בתיאוריות על "מוסר", ובפועל הם מיזנטרופים גמורים. חבל אך זו המציאות.

 26. ק. נאמן הגיב:

  מאמרו של ליאור קיי ממחיש, בפעם המי יודע כמה, את הפערים האדירים בין שני המרכיבים של חד"ש:

  מצד אחד ישראלים חילונים, ליברלים, מתירנים, סןבלניים, המחוברים לעולם המערבי ולערכיו ומצד שני פלסטינים שרובם הגדול מוסלמים מאמינים, שמרנים בכל הנוגע ליחס לנשים, המחוברים עדיין למסורת פטריארכלית – גברית אשר ערכי המערב זרים לרובם.

  המרכיב הישראלי -יהודי, שהוא מיעוט זניח בקרה מצביעי חד"ש משלה את עצמו כבר זמן רב כי הוא חולק את אותם ערכים אם מה שהוא מגדיר כ"שותפים לדרכו הרעיונית".
  שותפות כזו כמעט שלא קיימת והדברים נכונים גם אם סוקרים את יחסי יהודים-ערבים בשנים עברו.

 27. ליואב שגיא הגיב:

  מה בדיוק אמר עלינו עפו אגבארייה?

 28. נוגה הגיב:

  ב"זו הדרך" קראתי בצער על סירובם של מארגני העצרת להענות בחיוב לבקשת מנהיג בציבור הערבי , חבר הנהגת המפלגה הקומוניסטית , חבר כנסת לשעבר שהיה מעונין להופיע בעצרת להביע את כאבו והסולדיאריות שלו עם הקהילה. יחד עם זאת אני מסכימה עם כותב המאמר שמנהיגי חד"ש, שיש לנו הערכה רבה לפעילותם הפרלמנטרית, לא העלו את נושא הסולידאריות עם הקהילה, כפי שהיינו מצפים שיעשו.
  חד"ש היא יקרה לנו, כי זו המסגרת הפוליטית היחידה בארץ , בה שותפים יהודים וערבים. אך בחד"ש יש מקום לראות לקראת הבחירות הבאות צמרת בה יהיו לצד מנהיגי ציבור ערבים גם נשים -ערביות או יהודיות אין זה משנה לי- ונציג או נציגה של הקהילה הגאה. על החיבור הזה חייבת חד"ש לפעול בעוד מועד, כדי שנראה חד"ש גדולה של יהודים וערבים, נשים וגברים, מזרחיים ואשכנזים .

 29. אלפרד לצ’ארלס – נא לפרסם תגובה זו במקום הקודמת הגיב:

  התגובה שלך מדברת בעד עצמה, ומראה היטב איך ניתן ללכת לאיבוד בבליל של מילים במקום לומר את הדברים בצורה ברורה ופשוטה:
  יש דילמה קשה בהנהגת חד"ש עקב הדיסוננס בין ליברליות ופתיחות מחד לשמרנות מוסלמית מאידך.
  הדבר נובע מהבעיה הגדולה יותר שהיא הימצאותו של ציבור שמרן מאוד (ערביי ישראל) דווקא בצד השמאלי-קיצוני של המפה הפוליטית. לכן נהייתה חד"ש גוף בעל שני ראשים,
  הומו ולסבית צעירים ושמאלנים מתקשים לקבל את המוטציה הזו.

  ככה זה, ושום "מטריאליזם דיאליקטי" לא ישנה את קיומו של השלד הזה שכולנו מתעקשים להתעלם ממנו, וכמה אירוני: להשאיר אותו בארון …

  לגבי הקשר בין קניין פרטי לתפיסה חברתית הטרוסקסיסטית: מעניין, אבל גם קצת ממבו-ג’מבו.
  הפחד והרתיעה מן השונה היא הבסיס לראייה "את יחסי המין ההטרוסקסואליים כנעלים על פני אלו ההומוסקסואלים". אני לא חושב שתמצא הומופוב אחד, אינטליגנטי ככל שיהיה, שיאמר לך שהוא שונא הומואים בגלל משהו שקשור לקניין פרטי,
  להיפך! אם כבר אז ככל שיהיו יותר הומואים כך יהיה יותר רכוש שאינו ניתן להורשה, משמע יותר רכוש להטרוסקסואלים…

 30. אלפרד לאמיר מזרחי הגיב:

  מה זאת אומרת "דווקא הייתה תמיכה לא צפויה מצד ראש ממשלה ימני ושרים ימנים"?
  מה לא צפוי? מה מפליא אותך פה?

  הרי "ימין" מזמן הולך יד ביד עם פלורליזם מזויף, והכל כדי לשכנע אותנו שיש לנו חופש
  ובאותו זמן להמשיך לנצל אותנו בעבודה,
  לסחוט מאיתנו עמלות בנקים מחוצפות ולפטם אותנו במזון זול ומהיר.

  כמו שכבר כתב כאן מישהו: למנהל הבנק שלך לא אכפת מה אתה עושה במיטה כל עוד אפשר להריץ עליך עוד עמלת שורה.

 31. דרור בל"ד-חלק א הגיב:

  לליאור קיי

  הרבה הרבה כעס מופנה בדבריך אל ח"כ הפלשתינאים של חד"ש.בנוסף,הנך יוצא בהנחה כי חלק מחבריך בחד"ש יכעסו עלייך בקריאה הראשונה של המאמר.הוספת:"ההתנהלות של הח"כים ברכה, עפו אגברייה וחנא סוויד בשבוע האחרון, היא הקש ששבר את גבי ".לדעתי,כפי שהתרשמתי מדבריך,הזעם מתבטא בעיקר במשפט:" כל כך הרבה פעמים בשבע השנים האחרונות שמעתי על "סקרים" שמראים שחד"ש תיפגע כביכול מבחינה אלקטוראלית ברחוב הערבי-פלסטיני, אם היא תדבר, שומו שמים, על הומואים או על לסביות בי וטראנס. ".

  הכעס והזעם הם אמצעים לגיטימיים,ולדעתי חיוניים במקרים מסוימים,כאשר הנפש לא יכולה,
  או מעדיפה,וסיבותיה עמה,שלא להביע את עצמה בצורה קרה,עניינית כביכול,אשר מקהה או מטשטשת או לא מדגישה מספיק את הדברים אותם מעוניינים להביע.אין ספק כי הצבעת על בעייה חשובה וכואבת,אך לדעתי הח"כים אשר נקבת במפורש בשמותיהם,אינם ראויים אך ורק לביקורת,אלא, בעיקר,לבחינת מרחב התבוננותם הכוללת בנושא זה,ובנושאים דומים בהם יש ניגוד עניינים, לכאורה,אך ורק לכאורה(ויש להדגיש זאת) בין המאבק של העם הפלשתינאי בפורעים הציוניים לבין מאבקים אחרים,בהם מעורבים צדיקים כמו האנרכיסטים יחד עם הפורעים הציוניים כנגד עוולות אזרחיות אחרות.

  שני עניינים העלית כאן:הראשון,התייחסות החברה הערבית,השמרנית,לנושאים אותם חברה מערבית,מודרנית,פלורליסטית,ליברלית רואה כייהרג ובל יעבור.השני,שיתוף פעולה עם הפורעים הציוניים המשייכים עצמם למחנה החברה המערבית,אותם כינית בכינוי האבסורדי "השמאל הציוני".

  אשר לנושא השני,הנני להפנות אותך אל מאמרו של דורי מנור-גם אנחנו היינו למיעוט גזעני(הארץ),אם כי אינו מופנה כמובן,לתומכי חד"ש(אולי למצביעי עיר לכולנו).
  — קישור —

  מתוכו:"מנהיגי הקהילה הלהט"בית (לסביות, הומואים, טרנסג’נדרים וביסקסואלים),[קולם] כמעט לא נשמע במאבקים ציבוריים שאינם קשורים ישירות לקהילה. שתקנו לנוכח עוולות הכיבוש והקפיטליזם הניאו-ליברלי, מילאנו את פינו מים לנוכח גילויי הגזענות כלפי פלסטינים, כלפי נשים, כלפי מהגרי עבודה. "בלי פוליטיקה", אמרנו. "בלי פוליטיקה": כמו כל משפחה ישראלית ממוצעת סביב שולחן השבת. ולא ידענו מה אנחנו מביאים על עצמנו בהדחקה הזאת".

  כל פלשתינאי באשר הוא,ללא קשר לדעותיו הפוליטיות,יידע לספר בשבחם של המפגינים בבילעין.אין לי ספק כי גם ח"כ ברכה מגדיר אותם כגדולי הצדיקים בדורנו.אך ברכה,ועימו שאר ח"כ הפלשתינאים, מתמודדים גם עם דברים נוספים.

  בראיון ל"הארץ" נוגעת חנין זועבי בחיבור בין מאבק פמיניסטי למאבק לאומי. על פי זועבי, אי אפשר לדבר על מעמדה של האשה הפלסטינית ללא מדינת ישראל. "לא יכול להיות ויכוח אמיתי סביב נושאים פמיניסטיים בחברה שאין לה אליטה. מה שעשה הכיבוש זה שהוא הרס לנו את האליטה. הרי אין לנו אפילו אוניברסיטה שלנו ואין לנו אפילו ערוץ טלוויזיה. איך יכולים ויכוחים כאלה להתקיים? רק דרך האליטה. ולכן כל מיני נושאים שיש בהם התקדמות במדינות ערביות, כמו נושאים פמיניסטיים, בכלל לא יכולים לבוא לידי ביטוי כאן."
  לא אוהבת בלודינים-נרי ליבנה(הארץ)
  — קישור —
  (אזהרה:המראיינת הינה ציונית)

  מקשה הציונית:"במקום אחד אחרייך ברשימה נמצא עבאס זכור, שערק אליכם מרע"מ-תע"ל והתבטא בעבר נגד הומואים ולסביות וגם נגד החוק האוסר לשאת יותר מאשה אחת. מה עמדתך בעניין"?

  "העמדה שלי וגם של המפלגה היא בעד שוויון זכויות מלא לכולם, כולל לסביות והומוסקסואלים. זכור ייאלץ להצטרף למצע שלנו ולא להפך".

 32. דרור בל"ד-חלק ב הגיב:

  ציוני נוסף הוא גלעד סרי לוי.פרט להיותו ציוני,הוא גם סוציולוג ואנתרופולוג. מתוך:"אשה בדווית,מי יידע חייך" אתר רשימות:

  (*)ד"ר סראב אבורביעה-קווידר, בדווית פמיניסטית חוקרת, כתבה את "מודרות ואהובות – סיפוריהן של נשים בדוויות משכילות" על עצמה ועל אחיותיה. הספר, המבוסס על עבודת הדוקטורט שלה, מנסה לתת קול לחלוצות הבדוויות שפרצו דרך להשכלת נשים בחברה השמרנית.

  (*)אבורביעה-קווידר מנסה להתמודד עם השיח הפמיניסטי-ליברלי, זה שעשוי לגנות את הנשים על שאינן בוחרות להתייצב חזיתית מול האפליה והדיכוי הפטריארכאלי שהן סובלות ממנו, אלא פועלות בתוך החברה. מתוך ספרה:
  "לחוויות מעין אלו, כלומר לרכיב התרבותי של ההתמודדות מול חברה מזלזלת, אין מקום בשיח ההומניסטי, שכן הוא אינו מתייחס לרכיבים התרבותיים-חברתיים של הסובייקט האוטונומי. הוא אינו מביא בחשבון קהילות תרבותיות בעלות מאפיינים ייחודיים. נוסף על כך, אין לו את האפשרות לראות את השיח שכנגד. לפיכך בגבולות השיח הזה אין כל משמעות לכך שלמרות בחירותיהן האוטונומיות של הנשים הללו הן בכל זאת פועלות במסגרות התרבותיות שלהן, כלומר על פי המגבלות שהחברה מציבה, ומשתמשות באסטרטגיה המתאימה למצבן. למשל את בחירתן בדיאלוג עם החברה כדרך לשינוי במקום שינוי באמצעים מהפכניים או את התנהגותן הקונפורמית לכאורה היה השיח הליברלי רואה כפעילות קונפורמיסטית, כלומר ככניעה למרות החיצונית – ערך שההשכלה והחינוך על פי השיח הליברלי מתאמצים לעקור." (עמ’ 99)

  היא מוסיפה ומצטטת את חאולה אבו בק הטוענת כי:
  "נשים ערביות פלסטינאית בישראל, אשר מתמודדות על הנהגה פוליטית מקומית, משתמשות בגישה שהן מכנות פרגמאטית לשם שינוי מעמדן. לטענתה, גישה זו מנסה להשפיע על מעמד האישה תוך שיתוף פעולה עם המבנה החברתי הקיים, בניסיון להתאימו לצרכים העכשוויים של החברה המשתנה, ולא באמצעים מהפכניים שיערערו את המבנה או ישנו אותו מן היסוד. למשל כדי למתן התנגדות …..הן פונות לדמות גברית מסורתית ומספרות לו על כוונותיהן כדי שזו תעניק לגיטימציה למעשיהן". (שם,עמ’ 107)

  עד כאן גלעד סרי לוי.על תובנותיו הציוניות(ולדעתי גם שובניסטיות)תוכל לקרוא
  — קישור —
  אך כדאי להתמקד בדבריהן של סראב אבורביעה-קווידר ושל חאולה אבו בק .(כל הציטוטים מקישור זה).

  אל תמהר לחרוץ את דינם של חה"כ של חד"ש.הם מחוקקים מעולים,הנאלצים להתמודד עם לחצים עצומים מבית,ועושים זאת בדרכם שלהם.מאבקם הוא מאבקך והוא גם מאבקי,למרות חילוקי הדעות באשר לדרך.פרסום מאמר כזה באלאיתיחאד,ללא מאמר מקדים,יכול רק להגביר עוד את הניכור בין היהודים לפלשתינאים מצביעי חד"ש.ייתכן כי חלקם גם יעברו לבל"ד.

  לא אני ולא חנין זועבי רוצים מעבר מסיבות כגון אלה.ברכה על אחת כמה וכמה.החברה הפלשתינאית עוברת בעשור האחרון תהליכים תודעתיים בקנה מידה היסטורי.שיטת "זבנג וגמרנו" עלולה להסיגם לאחור,ממש כמו הדיכוי
  האשכנזי הציוני,הגורר את החברה כולה אל קיצוניות מסוכנת.(ראה בחירת החמאס,ראה ש"ס,ראה בחירות 77).

 33. חן משגב הגיב:

  סופסוף מישהו אומר את האמת ומסיר את הכיסוי מפניה של חד"ש. חד"ש אינה מפלגה שמקדמת זכויות ללהטבי"ם ולא הייתה נוכחת במאבקי הקהילה מעולם. מלבד חנין אף חבר כנסת שלהם לא יזם שום מאבק, בצעת חוק וכו’ לטובת הקהילה. פורום אדום ורוד הוא לצנינים בעיני הנהגת המפלגה וסופסוף מישהו אומר את האמת בעניין. זו בדיוק הסיבה מדוע בבחירות האחרונות לא הצבעתי בעבורם כפי שנהגתי בעבר והחלטתי להתפשר על עמדותיי המדיניות ולתת את קולי למי שבעברו קבלות והוכחות- מר"צ. כך תפסתי שתי ציפורים במכה: גם נתתי את קולי למי שבאמת יקדם זכויותיי כמיעוט במדינת ישראל וגם לא בזבזתי את קולי על מפלגה שהייתה ותישאר שולית ןמודרת מתהליך קבלת ההחלטות וניהול המדינה.

 34. איתן ק. הגיב:

  היתה פניה אישית של חבר הכנסת לשעבר עיסאם מחול להופיע ולדבר בעצרת . בקשתו נדחתה על ידי מארגני העצרת, כי הם כנראה רצו לשוות לה אופי ממלכתי מפייס .

 35. ליואב שגיא הגיב:

  מהי האמירה של עפו אגבאריה שעליה כתבת?

 36. לאלפרד הגיב:

  "הדבר נובע מהבעיה הגדולה יותר שהיא הימצאותו של ציבור שמרן מאוד (ערביי ישראל) דווקא בצד השמאלי-קיצוני של המפה הפוליטית. "

  הציבור הערבי ישראלי אינו נמצא כלל בצד השמאלי קיצוני של המפה, אם נצמדים להגדרות הקלאסיות של שמאל.

  בל"ד לא נמצאת בצד שמאל של המפה – המפלגה ומצביעים שלה שייכים לבורגנות ולאליטות הכלכליות/אקדמיות בחחברה הערבית, ומבחינת תפיסת עולם כלכלית היא נחשבת "ימין ליברלי".

  רע"מ-תע"ל מייצגת ציבור דתי שמרני – ימין דתי.

  וחד"ש בשנים האחרונות עם חילופי ההנהגה, מאבדת את הדגש ה"שמאלי" שלה לטובת לאומנות פלסטינית.

  סביר להניח שהיהודים בחד"ש הם שמאל אמיתי, אבל הערבים בחד"ש (במיוחד ציבור התומכים) נמצאים בה משום שהיא במקרה תומכת באינטרסים הלאומיים שלהם, לא בגלל שהם סוציאליסטים או קומוניסטים במיוחד – דהיינו לא בגלל המצע הכלכלי חברתי של המפלגה הזו.

 37. אביבה לשם הגיב:

  נראה לי, שאנחנו מחמירים עם חברינו הערבים. אינני מכירה אישית אף לא ח"כ אחד. אך הופעתם האמיצה מול נחשולי לאומנות ערבית ויהודית ראויה לכל הערכה.מאבקיהם החברתיים בכנסת ובועדות היא מאוד משמעותית. אני מצטרפת לדעה של נוגה ,שחד"ש – שהיא באמת יקרה לנו – צריכה לשים דגש להעמיד בצמרת שלה נשים וגם לתת מקום ראוי לקהילה הגאה , שרבים מחבריה בתל אביב נתנו את קולם לחד"ש.
  אני בדעה של נוגה, לא חשוב לי אם זו תהיה אישה ערביה או יהודיה. אבל הצמרת של חד"ש צריכה להצבע גם בצבע הנשי , לתת מקום ראוי לנציגי הקהילה הגאה וזאת יחד עם הנציגים הנאמנים של רבבות בני העם הפלשתינאי התומכים בחד"ש.
  נבחרת כזו יש לבנות לא ברגע האחרון, אלא להתחיל לבנותה עכשיו לקראת בנית חד"ש גדולה .

 38. רוני טל הגיב:

  הוירוס הלאומני חדר גם לחד"ש

  בהלך רוח הלאומני הקיצוני השורר לאחרונה בישראל,
  סביר בהחלט שהרצח המתועב בבית האגודה ההומו-לסבית,
  הוא מעשה ידיו של אדם הפעיל בארגון טרור הומופובי
  נגד ערבים,זרים, ואנשי שמאל.
  מאמר התגובה של ליאור קיי "עלבון בצבע ורוד"
  חושף פן נוסף של המציאות הישראלית העכורה :
  מגיפת הוירוס הלאומני חדרה גם לשורות חד"ש,
  המסגרת היהודית הערבית היחידה הקיימת עדיין בישראל !
  והרי כמה ציטאטות מתוך מאמרו של ליאור קיי :

  "ההתנחלות של ה"כים ברכה, עפו אגברייה וחנא סוייד
  בשבוע האחרון,היא הקש ששבר את גבי הכואב מהרצח
  אשר אירע במוצ"ש בבית האגודה ההומו-לסבית"

  "שמעתי על "סקרים" שמראים שחד"ש תיפגע כיביכול
  מבחינה אלקטורלית ברחוב הערבי-פלסטיני אם היא תדבר שומו שמים על הומואים או על לסביות"

  "מפלגה קומוניסטית וחזית שמאלית לא אמורות לפעול על פי סקרים אלא על פי אודיאולוגיה"

  ואחד מן המגיבים הרבים למאמרו של ליאור קיי
  מעמיד את הדברים בצורה חריפה עוד יותר:

  "ואולי בלי קשר לבחירות,
  פשוט לא איכפת להם ממך או מהקהילה ?
  האם שקלת את האפשרות שלא כולם במפלגה
  הם באותו הלך הרוח של דב חנין ?
  למעשה נראה שאתה וחנין הם המיעוט האינטרנציונלסטי בתוך מפלגה ערבית לאומית והומופובית ?"
  אגב על קיומו של הוירוס הלאומני בתוך חד"ש
  הצבעתי במאמרי
  "היבטים של עימותים לאומיים בתולדות מק"י"
  שפורסם לאחרונה ב"גדה השמאלית"
  אכן הגיע הזמן שמק"י "תצא מן הארון"
  ותופיע באומץ בציבור הישראלי-פלסטיני
  כאלטרנטיבה אינטרנציונלסטית אנטי-לאומנית !
  אריה בן חורין

 39. דרור בל"ד-חלק א הגיב:

  לליאור קיי

  הרבה הרבה כעס מופנה בדבריך אל ח"כ הפלשתינאים של חד"ש.בנוסף,הנך יוצא בהנחה כי חלק מחבריך בחד"ש יכעסו עלייך בקריאה הראשונה של המאמר.הוספת:"ההתנהלות של הח"כים ברכה, עפו אגברייה וחנא סוויד בשבוע האחרון, היא הקש ששבר את גבי ".לדעתי,כפי שהתרשמתי מדבריך,הזעם מתבטא בעיקר במשפט:" כל כך הרבה פעמים בשבע השנים האחרונות שמעתי על "סקרים" שמראים שחד"ש תיפגע כביכול מבחינה אלקטוראלית ברחוב הערבי-פלסטיני, אם היא תדבר, שומו שמים, על הומואים או על לסביות בי וטראנס. ".

  הכעס והזעם הם אמצעים לגיטימיים,ולדעתי חיוניים במקרים מסוימים,כאשר הנפש לא יכולה,
  או מעדיפה,וסיבותיה עמה,שלא להביע את עצמה בצורה קרה,עניינית כביכול,אשר מקהה או מטשטשת או לא מדגישה מספיק את הדברים אותם מעוניינים להביע.אין ספק כי הצבעת על בעייה חשובה וכואבת,אך לדעתי הח"כים שנקבת במפורש, בשמותיהם אינם ראויים אך ורק לביקורת,אלא, בעיקר,לבחינת מרחב התבוננותם הכוללת בנושא זה,ובנושאים דומים בהם יש ניגוד עניינים, לכאורה,אך ורק לכאורה(ויש להדגיש זאת) בין המאבק של העם הפלשתינאי בפורעים הציוניים לבין מאבקים אחרים,בהם מעורבים צדיקים כמו האנרכיסטים יחד עם הפורעים הציוניים כנגד עוולות אזרחיות אחרות.

  שני עניינים העלית כאן:הראשון,התייחסות החברה הערבית,השמרנית,לנושאים אותם חברה מערבית,מודרנית,פלורליסטית,ליברלית רואה כייהרג ובל יעבור.השני,שיתוף פעולה עם הפורעים הציוניים המשייכים עצמם למחנה החברה המערבית,אותם כינית בכינוי האבסורדי "השמאל הציוני".

  אשר לנושא השני,הנני להפנות אותך אל מאמרו של דורי מנור-גם אנחנו היינו למיעוט גזעני(הארץ),אם כי אינו מופנה כמובן,לתומכי חד"ש(אולי למצביעי עיר לכולנו).
  — קישור —
  מתוכו:"מנהיגי הקהילה הלהט"בית (לסביות, הומואים, טרנסג’נדרים וביסקסואלים),[קולם] כמעט לא נשמע במאבקים ציבוריים שאינם קשורים ישירות לקהילה. שתקנו לנוכח עוולות הכיבוש והקפיטליזם הניאו-ליברלי, מילאנו את פינו מים לנוכח גילויי הגזענות כלפי פלסטינים, כלפי נשים, כלפי מהגרי עבודה. "בלי פוליטיקה", אמרנו. "בלי פוליטיקה": כמו כל משפחה ישראלית ממוצעת סביב שולחן השבת. ולא ידענו מה אנחנו מביאים על עצמנו בהדחקה הזאת".

  כל פלשתינאי באשר הוא,ללא קשר לדעותיו הפוליטיות,יידע לספר בשבחם של המפגינים בבילעין.אין לי ספק כי גם ח"כ ברכה מגדיר אותם כגדולי הצדיקים בדורנו.אך ברכה,ועימו שאר ח"כ הפלשתינאים, מתמודדים גם עם דברים נוספים.

  בראיון ל"הארץ" נוגעת חנין זועבי בחיבור בין מאבק פמיניסטי למאבק לאומי. על פי זועבי, אי אפשר לדבר על מעמדה של האשה הפלסטינית ללא מדינת ישראל. "לא יכול להיות ויכוח אמיתי סביב נושאים פמיניסטיים בחברה שאין לה אליטה. מה שעשה הכיבוש זה שהוא הרס לנו את האליטה. הרי אין לנו אפילו אוניברסיטה שלנו ואין לנו אפילו ערוץ טלוויזיה. איך יכולים ויכוחים כאלה להתקיים? רק דרך האליטה. ולכן כל מיני נושאים שיש בהם התקדמות במדינות ערביות, כמו נושאים פמיניסטיים, בכלל לא יכולים לבוא לידי ביטוי כאן."
  לא אוהבת בלודינים-נרי ליבנה(הארץ)
  — קישור —
  (אזהרה:המראיינת הינה ציונית)

  מקשה הציונית:"במקום אחד אחרייך ברשימה נמצא עבאס זכור, שערק אליכם מרע"מ-תע"ל והתבטא בעבר נגד הומואים ולסביות וגם נגד החוק האוסר לשאת יותר מאשה אחת. מה עמדתך בעניין"?
  "העמדה שלי וגם של המפלגה היא בעד שוויון זכויות מלא לכולם, כולל לסביות והומוסקסואלים. זכור ייאלץ להצטרף למצע שלנו ולא להפך".

 40. איילי הגיב:

  בעניין עיסאם מחול – דוגמא מצויינת לבעיה. יומיים בלבד לפני הארוע, אכן התקבלה פניה למארגני העצרת בדבר רצונו של הח"כ לשעבר מחול לנאום בה. למרות לחץ עצום מצד חברי כנסת רבים נוספים, הסכימו המארגנים שמחול ידבר, וביקשו ממנו שייחד את דבריו בעיקר להומופוביה, כי בכך עסקינן בעקבות הרצח בת"א, ולא רק לעוולות הכיבוש ולגזענות הכללית. מחול אמר שיחשוב על זה. עד עצם היום הזה לא הגיעה תשובתו…

 41. לחבר קיי מאת אחמד פילגר הגיב:

  לחבר ליאור קיי, רציתי להסב את תשומת ליבך לידיעה שפורסמה ביום א’ באתר המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י) בעקבות מכתב ששיגר החבר עיסאם מח’ול, חבר הלשכה הפוליטית של המפלגה:
  עיסאם מח’ול במכתב מחאה למארגני עצרת האבל בת"א:"הדמוקרטיה אינה ניתנת לחלוקה"
  חבר הכנסת לשעבר עיסאם מח’ול (חד"ש) פנה למארגני עצרת האבל והזיכרון שנערה אמש בכיכר רבין בתל-אביב בה לקחו חלק רבבות, וביקש להשתתף כנואם. כאזרח מזועזע מהפשע ההומופובי הנורא, אבל גם כאיש ציבור ערבי, שהוא בעצמו היה קורבן לניסיון התנקשות בחייו ב-2003, היה חשוב לו להדגיש שמאבק בשנאת האחר, באלימות על רקע הזהות המינית, הלאומית, הפוליטית או העדתית, מאבק בגזענות ובחוסר סובלנות חייב להיות נחלת כולם, ללא הבדל דת, גזע ומין.

  מארגני העצרת, שביקשו לשוות לה נופך "ממלכתי", בהשתתפות נשיא המדינה ושרי הממשלה, נרתעו מהמסר שמח’ול ביקש לפרוש, מסר הקושר בין המאבק נגד ההומופוביה למאבק נגד הגזענות, והמעמיד את אפליית הקהילה ההומו-לסבית בהקשר הרחב של המערכה על אופייה של החברה הישראלית ועל המרחב הדמוקרטי בה.

  מח’ול מביע צער ותמיהה על כי המארגנים בחרו להדיר מסר זה מעל במת העצרת, ואמר כי "רצח בני הנוער לפני שבוע לא נולד משום מקום. הוא נולד בחברה שבה הומופוביה, גזענות ושנאה חיות, בועטות ופוגעות בכולנו. הרוצח פעל בתוך מציאות של אפליה מתמשכת כלפי הומואים, לסביות, טרנסג’נדרים וביסקסואלים, ואת המציאות הזאת אנחנו צריכים לשנות".

  לדבריו, "הייתה נטייה היסטורית בישראל אחרי רצח רבין, וישנה גם נטייה כזו כיום אחרי פשע השנאה ההומופובי, לחפש את צו הפיוס. מה שנחוץ כעת, זה לא צו פיוס – אלא צו חידוד המסרים. צריך לספק לקבוצות המאוימות, ובכללן הקהילה ההומו-לסבית, את הכלים, במסגרת הדמוקרטיה והחקיקה, לגונן על עצמן. אין משמעות לדמוקרטיה שאינה מגוננת על קורבנות ההסתה, על המיעוט הלאומי, על פליטים ומהגרי עבודה, ועל הזכות לחיות בכבוד כשאתה שונה. הדמוקרטיה נחוצה דווקא למי שלא נמצא במסגרת הרוב".

  הח"כ לשעבר מח’ול היה קורבן לניסיון התנקשות בחייו על בסיס פעילותו הפוליטית כח"כ וזהותו הלאומית הערבית. לדבריו, המקרה הגביר אצלו את המחויבות העמוקה למאבק למען ציבורים וקבוצות מופלות הנתונים להסתה חסרת מעצורים – על רקע מגדר, לאום, עדה או נטייה מינית.

  "הדמוקרטיה אינה ניתנת לחלוקה. ועל כן ההגנה על זכויות הקהילה ההומו-לסבית היא חלק מההגנה על המרחב הדמוקרטי בישראל, שלצערנו הולך ומצטמצם", אמר מח’ול. "אנחנו זקוקים לדמוקרטיה כדי להגן על השוויון, ואנחנו זקוקים לשוויון כדי לאפשר את הדמוקרטיה", הוסיף.

  יצוין כי לאחר שנודע הדבר, פנו כמה עשרות פעילים בולטים מהקהילה הגאה ומחוצה לה אל מארגני העצרת במכתב פומבי בו נכתב "נודע לנו כי נעשתה פנייה למארגני העצרת מצד אישי ציבור מקרב האוכלוסייה הערבית בישראל המעוניינים להביע את הסולידריות שלהם… אל נוותר על ההזדמנות לשלוח מהעצרת מסר יהודי-ערבי מאוחד של קבלה וסובלנות". בין החתומים על המכתב ישנם בעלי תפקידים בבית הפתוח, באגודת הלהט"ב ובפורום החיפאי, וכן אנשי אקדמיה.

  המקור:
  — קישור —

 42. יניב רוזנר הגיב:

  הדיון שהתעורר פה הוא מעניין, אך באופן אבסורדי הוא מנציח את המצב הקיים, מפני שהוא מתנהל בין יהודים ליהודים בלבד (או בעיקר).
  יש לתרגם את המאמר, או דברים דומים, לערבית ולפרסמו באלאיתיחאד, כדי ליצור דיון רחב יותר בין כל חברי המפלגה והחזית.

 43. דרור בל"ד-למצביעי ם הגאים של חד"ש הגיב:

  נראה כי לא למדתם דבר ממאמרו של יובל הלפרין:
  אין מקום לשתיים(אתר זה)
  — קישור —

  כותב אלפרד:
  יש דילמה קשה בהנהגת חד"ש עקב הדיסוננס בין ליברליות ופתיחות מחד לשמרנות מוסלמית מאידך. הומו ולסבית צעירים ושמאלנים מתקשים לקבל את המוטציה הזו.

  והמגיב אליו מוסיף שמן למדורה:
  הציבור הערבי ישראלי אינו נמצא כלל בצד השמאלי קיצוני של המפה, אם נצמדים להגדרות הקלאסיות של שמאל.בל"ד…רעם תעל…
  סביר להניח שהיהודים בחד"ש הם שמאל אמיתי, אבל הערבים בחד"ש (במיוחד ציבור התומכים) נמצאים בה משום שהיא במקרה תומכת באינטרסים הלאומיים שלהם, לא בגלל שהם סוציאליסטים או קומוניסטים במיוחד – דהיינו לא בגלל המצע הכלכלי חברתי של המפלגה הזו.

  אניח לרגע להבלים אודות בל"ד ורעם-תעל,ואתייחס להבלים שנאמרו אודות הציבור הערבי כולו.
  הלפרין מדגיש במאמרו את המקום המדובר,יפו:
  "למותר לציין שב"עיר לכולנו" אין כל התייחסות ספציפית לייחודה של יפו כעיר שבויה. יפו מוזכרת בנשימה אחת עם "שכונות הדרום", ו"תל אביב-יפו" נחלקת ל"מדכאים ומדוכאים", "עניים ועשירים", כמו כל עיר אחרת בעולם הקפיטליסטי, תוך הצנעת המאפיינים הייחודיים למקום המדובר. סיפוח יפו והנכבה שלה (הנמשכת עד היום בדמות צווי הפינוי וההריסה) לא צריך להיות רק אחד מתחומי עיסוקה של רשימה שמאלית ב"תל אביב-יפו", אלא עמוד התווך שלה".

  יסלח לי הלפרין. אחליף את יפו במדינת ישראל כולה,למען יבינו אותם מתלהמים היכן הם חיים ואל מי הם באים בטענות.הפלשתינאים בישראל (גם השם ישראל הוא אלים לכשלעצמו,היות והוא מציין את תוצאות הנכבה),אינם עסוקים כרגע במאבקו של מרקס,אין זה מעניינם צרות פועלי כל העולם,אלא זכויותיהם במדינת כל גזעניה.זכותם להיות שמרנים,מסורתיים ואף דתיים.האשמתם ככאלה מזכירה את האשמותיה של מפא"י אודות התרבות המזרחית,אותה דאגו לתייג כפרימיטיבית,כתת תרבות.

  כדאי לדעת ששיח ציבורי בקרב הפלשתינאים לא יכול להתקיים בתנאי הדיכוי הציוני.שיח כזה יתקיים כאשר ישראל תיהפך למדינת כל אזרחיה.גם אז יהיה לגיטימי לשמור על מאפיינים לאומיים(לא לאומנים),לשמור על המסורת המוסלמית,או להיות ליברל חילוני שפניו אל המערב.להזכירכם,גם בתרבות המערבית החילונית אפשר למצוא כשלים מוסריים גדולים,כמו רדידות תרבותית ותרבות צריכה קפיטליסטית.

  זו לא אשמת הערבים שהם תובעים תביעה דמוקרטית שאם יהודים היו תובעים אותה הם היו נקראים “דמוקרטים” ואילו ערבים שמניפים את הדגל הזה נקראים “לאומנים”. כמה מהיהודים מאמינים בדרכו של מרקס,וזאת בתנאים המאפשרים להם להגיע אל המסקנות המוסריות הנכונות?האם אתם בעד שוויון זכויות רק לפלשתינאים הדוגלים בעמדות "שמאל" או לכל פלשתינאי הנמצא תחת דיכוי ציוני(כולל ראאד סלאח)?

  במקרה הטוב,אתם רותמים את העגלה לפני הסוסים.
  במקרה הרע,אתם מפא"יניקים המכירים בעליונות תרבותיכם תוך שלילת כל תרבות אחרת.

  עיר לכולנו-לכל היהודים,גם ההומואים.
  ישראל ביתנו-לכל היהודים,גם להומואים

  תצביעו למי שאתם רוצים,אבל כל עוד מונף דגל ישראל בכיכר רבין,אף פלשתינאי לא יבוא להזדהות איתכם.ואם כבר בא איש יקר אחד,עיסאם מחול,ונדחה ע"י הציונים,היה עליכם להחרים,להחרים,להחרים את האירוע המביש הזה.

 44. תגובה לבן חורין הגיב:

  לבן חורין שלום

  תרומתך לאתר בהופעותיך היא בהמטרת שנאה למק"י.
  התחלת את הופעתך הראשונה בציון העובדה שמק"י היא גורם זניח בחד"ש, למרות שאתה יודע ששלושה חברי הכנסת של חד"ש הם חברים בועד המרכזי של מק"י. שלושה מתוך ארבעה.
  המשכת בחבטות נגד מק"י על ימין ועל שמאל. ועכשיו אתה מאשים אותה בלאומנות ובהיותה מפלגה לא אינטרנציונליסטית.
  מול ההחלטה שלך להתגייס ממרום שנותיך לחבוט במק"י, אני הצעירה החלטתי לתת כבוד למפלגה היחידה, שפועלת לשמירת מסגרת של ערבים ויהודים מול נחשולי לאומנות משני הצדדים. לפרויקט היחודי הזה נתונה כל הערכתי . פרויקט שנבנה בעמל רב בתוך ים של שנאה אימתנית בין עמים ומעגלי דמים שגובים מחיר יקר משני הצדדים.
  אני מצטערת מאוד שאני פונה אל אדם לא צעיר בלשון לא נימוסית,
  אתה בן חורין באת רק כדי לחבוט במסגרת שחובה עלינו לשמור עליה מכל משמר. ולסיום יש לי הערכה רבה לשלושה חברי הכסת הערבים והחבר היהודי, שאני בכוחותי הדלים אעשה הכל לתרום שזו תהיה מסגרת יהודית ערבית גדולה יותר.

  בברכה

  אביבה ק

 45. אתי ק הגיב:

  אביבה , אני גם מצטרפת לתגובתך מול האשמות בדבר וירוס לאומני שיודה לעברנו הטרדן בן חורין .
  אני הייתי מוסיפה שהוא לא בא עם ידים נקיות, כי הוא נובר ומחפש רק תחלואים ווירוסים בגוף שנקרא מק"י.
  ברצף של 90 שנות פעילות. אני כמוך מלאת הערכה לקומץ של קומוניסטים – ערבים ויהודים- שיצאו לשחות נגד הזרם הלאומני , ההזוי הפנטי שכיבד בעוצמה רבה את ההיסטוריה של שני העמים.
  אם לוקחים מיקרסקופים אפשר למצוא מעידה לא אחת במה שאת קוראת הפרויקט היחידי של מפלגה יהודית ערבית.אני מתיחסת לכל מעידה כאל כאב של פצעי אוהבת.
  בן חורין מתרפק על המעידה ויהפוך אותה לדגל של השמצות. לעומתו אנחנו הצעירות והמבוגרות שבינינו, נמשיך את המבט קדימה, במיוחד שבחד"ש התברכנו בהנהגה של שלושה חברי כנסת ערבים וחבר יהודי שיש לי את מלוא הערכה אליהם, גם אם אינני מכירה אישית אף לא אחד מהם.
  אסיים בצרפי את הקול שזה הזמן המתאים לקחת את המאמר של ליאור , שנכתב – כך נראה לי -מתוך אהבה לחד"ש, כדי לתקן את הדרוש תיקון, ולא דרך השתלחויות.
  זה הזמן לצבע הנשי בהנהגת חד"ש, לתת מקום ראו
  לאנשי הקהילה בצמרת . להפוך את חד"ש לביתם של רבבות אחינו הפלשתינאים ששומרים אמונים למאבק ההירואי של תופיק טובי, אמיל חביבי, תופיק זיאד ולנציגים הערביים הפועליים כיום.
  לציבור הנשים -מזרחיות , אשכנזיות . לציבור הגדול של הקהילה הגאה, לציבור של רבבות עובדי קבלן.
  גם אני לא חשה נעים עם דברי עלבון לכתובתו של בן חורין

  בברכה

  אתי ק.
  אני מסכימה עם אחתה התגובות שהיו כאן שחד"ש צריכה לצבוע עצמה יותר בצבע הנשי, וכמו שאמרה אחת המגיבות, גם לי לא אכפת אם זו תהיה ערביה או יהודיה.

 46. אלפרד לדרור בל"ד הגיב:

  מספר עניינים ביחס לתגובתך "דרור בל"ד-למצביעים הגאים של חד"ש":

  אתה טוען שכל עוד הציונות קיימת, אין לנו זכות או אפשרות לדרוש/לצפות לשום דבר מערביי ישראל חוץ מאשר מאבק על "זכויותיהם במדינת כל גזעניה.זכותם להיות שמרנים,מסורתיים ואף דתיים".
  אדרבה! אם כך הוא הדבר מוזמנים כל חברי הכנסת הערבים של חד"ש (ותומכי חד"ש הערבים) לעזוב את המפלגה ה(מאוד) חברתית הזו ולהצטרף לאחת המפלגות הערביות האחרות.
  מה שטוען ליאור קיי, ואני מסכים איתו לחלוטין, הוא שחברי הכנסת הערבים נמצאים רגל אחת בחד"ש ורגל שניה במקום אחר שסותר את מצע חד"ש.
  אם לצורך העניין אתה צודק אזי אתה הראשון שאמור להרים טלפון ולומר להם שהם נמצאים במפלגה בה אינם אמורים להיות מפני שאין להם רצון ו/או יכולת להזדהות עם הכיוון החברתי של חד"ש, יש להם דברים יותר חשושים (חיסול הציונות) על הראש.

  ועכשיו לטענה קצת יותר כללית לגבי אמירתך ש" שיח ציבורי בקרב הפלשתינאים לא יכול להתקיים בתנאי הדיכוי הציוני".
  ובכן, בצורה מוזרה דווקא בתנאי בהם אין דיכוי ציוני, כמו באיראן למשל, נמצא "השיח הציבורי" באחר מרגעי השפל הקשים שלו.
  באיראן (להזכירך – ללא דיכוי ציוני) הוצאו הומוסקסואלים להורג בראש חוצות וכעונש מקובל וממומש ע"י המדינה! ואחמדיניג’אד טען שהתופעה (דו-מיניות) אינה קיימת בארצו.
  איזה מין "שיח ציבורי" זה?
  מה קורה במצרים שם גם כן אין כל-כך דיכוי ציבורי, והאחים המוסלמים הולכים ומתחזקים ומאיימים להחליש יותר ויותר את אותו "שיח ציבורי" שלפי דבריך רק מחכה להעלמות הציונות כדי לפרוץ ולהתגבר.
  שלא לדבר על מעמד הנחות של נשים בחברות מוסלמיות שמרניות.

  כמו "להכעיס" (אותך) – דווקא כאן היכן שהציונות שולטת, מעמד האישה ומעמד הקהילת הלהט"ב טוב עשרות מונים ממקומות בהם האיסלאם הקיצוני שולט, לך תבין.
  בסגנון ההגיון ההפוך שלך אתה מספר לנו שכאשר הציונות תעלם – דווקא אז יקבלו המוסלמים את הקהילה בזרועות פתוחות.
  על זה נאמר: ראינו איך זה באיראן ובמצרים, Dream on

 47. לדרור, מחד"שניק הומו הגיב:

  יפה שאתה וחנין ידידתך דואגים לנו שחס וחלילה לא נעבור לבל"ד מהסיבות הלא נכונות. היוהרה המוצנעת כאן מצחיקה לאללה, כאילו שהטלפונים אצלכם בנצרת כבר קורסים מהפניות של הגייז מחד"ש שמחפשים בית פוליטי. אז אל תדאג, לא נעבור אליכם בגלל ההתעלמות מאיתנו בחד"ש. אפילו הרעיון מצחיק. כאילו, למה שנעבור? בבל"ד יותר טוב? האם מישהו מחברי הכנסת שלכם תמך בנו אחרי הטבח או לפניו? בחד"ש לפחות עיסאם מח’ול עמד פומבית לצידנו ורצה לנאום בעצרת שלנו (ויזכר לטובה גם אחמד אלטיבי). ואצלכם? אני עוד זוכר שאלה שהופנתה פעם לאדמו"ר בשארה בריאיון, בנוגע להומואים. הוא אמר משהו בסגנון נו בסדר, שיחיו כמו שהם רוצים, אבל בשביל מה לעשות מזה גאווה?… אז נכון, זה עדיין לא בניזרי, אבל נראה לי שמופז, ליברמן וגולדה מאיר היו חותמים על זה בכיף.
  ואגב, אם תקרא בעיון את הריאיון עם חנין זועבי שהבאת אתה בעצמך, תראה שם פסקה מעניינת מאד, כדלקמן:
  "דברים אלה עומדים בסתירה לתשדיר של בל"ד באינטרנט, שבו מואשמת חד"ש בכך שהיא מנהלת דיאלוג עם כל שכבות החברה הישראלית, כולל, שומו שמים, הומוסקסואלים ולסביות. זהו כמובן טריק פוליטי שמטרתו למנף את השמרנות בחברה הפלסטינית והערבית כלפי הומואים ולסביות לטובת הצבעה לבל"ד, שבניגוד לחד"ש תיתפס כמפלגה בעלת גאווה ערבית אותנטית."

  אז אנא ממך חביבי, טול קורה מבין עיניך, עסוק בעניני בל"ד וסטרייטים, ואל תייעץ להומואים והלסביות בחד"ש איך לנהוג, תודה.

 48. "וירוס לאומני" הגיב:

  הזדמנתי לבית קפה יפא . אגב אני ממליץ לכל אחד לטעום מטעמיו התרבותיים של בית הקפה הזה.
  אני יהודי ,שמוצא עצמי בשיחה עם ארבעה נערים ערבים, המאשימים את עפו אגרביה בוירוס של לאומנות…. לאומנות יהודית. לדבריהם עצם העובדה שבנאום הראשון שלו בכנסת הקריא משירו של המשורר נתן אלתרמן מעיד שהוא נגוע בלאומנות יהודית מתרפסת.לדבריהם הוא היה צריך דווקא לקרוא שיר של משורר פלשתינאי.
  לצערי, לא הצלחתי לשכנע את החבורה שהסבתי איתם לשולחן.
  כל טענותי שמדובר בשיר של משורר ישראלי הטוען, שאין לנו זכות למנוע מהקומוניסטים להשמיע את דבריהם לא שיכנעו.
  אנינני מכיר את עפו אגרביה, אבל אני מאוד אוהב את השיר שקרא .ואני מעריך מאוד שהוא הזכיר לכנסת את תמרורי האזהרה של אלתרמן השולל את הזכות של השלטון לסתום את הפה לנציגי הציבור הערבי ומנהיגיו אנשי מק"י.
  לצערי , אני קורא בתגובות למאמר של ליאור שחד"ש נגועה בוירוס לאומני , למרות שהתרשמתי שליאור כתב את המאמר בדם ליבו מתוך אהבה לחד"ש, ואין לו חלק עם אלה שלקחו טרמפ כדי להלעיז ולהשמיץ. התרשמתי שאין לו חלק עם המגיבים שמטיחים לעבר חד"ש נגע של וירוס לאומני.

 49. Roni Tal הגיב:

  תשובה לאביבה ק
  לאביבה שלום
  הנושא המדובר הוא מאמרו של ליאור קיי
  "עלבון בצבע אדום ורוד"
  העוסק ברצח המתועב באגודת הלהט"ב
  ולא השקפתי הפוליטית או גילי.
  ברשותך ברצוני לשאול אותך מספר שאלות
  מבלי להתייחס לטענתך שאני כאילו שונא את מק"י:

  *מתי לאחרונה ראית בתקשורת הישראלית,
  פרסום החתום ע"י מק"י(המפלגה הקומוניסטית הישראלית)?

  *מתי לאחרונה שמעת שחברי הכנסת
  ברכה,עפו אגברייה וחנא סוויד עסקו בבעיות חברתיות
  של כל החברה הישראלית כיאה לקומוניסטים אמיתיים
  ולא רק בביעות המיעוט הלאומי הערבי המדוכא ?

  *האם לדעתך קיימת זהות בין הפרסומים של חד"ש
  בעברית וערבית ?

  · מה דעתך על מאמרו של ליאור קיי ?
  · בברכה אריה בן חורין

 50. תשובה לכן חורין. הגיב:

  בויקפדיה אני קוראת בצד דברי ביקורת נוקבת גם את הקטע הבא – "חבר הכנסת ברכה הוא חבר הכנסת הרביעי בטיבו בעשיה חברתית , לדעת עורכי מחקר שנערך באוניברסיטה העברית ."
  אז אתה , בן חורין , שואל וקובע נחרצות שברכה וחבריו הערבים לא עוסקים בבעיות של כלל החברה הישראלית .
  בויקפדיה מציינים את פעולתו של ברכה בשדולה החברתית סביבתית .(שדולה שבן חורין בודאי רואה אותה בנחרצותו כשדולה העוסקת רק בבעיות של ערביי ישראל)
  אז בויקפדיה "הפרו קומוניסטי" גורסים אחרת. הם אינם מקבלים את גירסת בן חורין.

  אז אתה קובע שאין פרסום תחת השם מק"י . אתה רוצה שנתיחס ברצינות למה שכתבת . באמת ?!
  ואני הצעירה בשנים חילקתי כבר עשרות רבות של כרוזים ופרסומים ברחובות תל אביב החתומים על ידי הועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית.
  ושוב תסלח לי, נראה לי שמה שמעסיק אותך הוא רק להלעיז , ואני הצעירה בשנים בזה להלעזה שלך .
  אני מתיחסת בכבוד לביקורת של ליאור שנכתבה בדם ליבו , כמי שמק"י וחד"ש יקרים לו, ולא כך אני מתיחסת לתגובותיך.

  בברכה

  אביבה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים