הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 באוגוסט, 2009 4 תגובות

מנהיג הסתדרות המורים של הונדורס, ברטין אלפארו, חושף בראיון שיותר מאלפיים מבני ארצו שוהים כעת בניקרגואה ומקבלים אימון כדי לפתוח במערכה מזוינת נגד שלטון ההפיכה הצבאית.


אלפארו עומד בראש הסתדרות המורים, האיגוד המקצועי המרכזי המשתתף בהפגנות ובמחאות, שנמשכות ללא הפוגה מאז גורש הנשיא הנבחר מנואל "מל" סלאיה ממולדתו בסוף יוני שעבר. אלפארו שוחח עם שליח העיתון הארגנטיני "פאחינה 12″ בהונדורס. להלן קטעים מן הראיון שפורסם השבוע.

ש. כוחות הביטחון הרגו שני מורים בדיכוי ההפגנות של החודשיים האחרונים. מה מצבם של המורים?
ת. עם ההפיכה נפתח פרק חדש ועכור בחיים הפוליטיים של הונדורס. זהו משבר בעל מימדים אדירים המלווה בהפרה שיטתית של זכויות אדם. לעובדי החינוך יש חלק מרכזי במאבק נגד ההפיכה. כאיגוד מקצועי החלטנו להצטרף למערכה למען הדמוקרטיה, ויחד עם הפועלים והאיכרים אנו קוראים את הסיסמא "הם לא יעברו". מאחורי ההפיכה עומדים כוחות הביטחון, בית משפט העליון, הכנסיה, הפוליטיקאים השמרנים ואמצעי התקשורת שבידי ההון. אבל מי שמסתתר מאחוריהם נמצא הרחק מגבולות הונדורס, בצפון הרחוק. כל מדינות אמריקה ניתקו את יחסיהן עם החונטה. רק ארה"ב מקיימת קשרים שוטפים עמה.


ש. מה עוד יכול לעשות ממשל אובמה?
ת. להקפיא את חשבונות הבנק של הקושרים, להפסיק את זרם ההשקעות, לסרב להעניק אישור כניסה לאנשי הצבא…


ש. ארה"ב סירבה להתיר לארבעה נציגים של ממשלת ההפיכה להיכנס לתחומה…
ת. … נכון, אבל אלה ארבעה דגי רקק, פקידים מהדרג הנמוך ביותר שלא היה להם כל תפקיד מרכזי בעת ההפיכה. ראשי ההפיכה מחייכים כל הדרך אל הבנק… בארה"ב.


ש. האם אתם נרדפים? האם גבר הדיכוי נגד המורים בשבועות האחרונים?
ת. בהפגנה שנערכה ב-30 ביולי נורה בפניו המורה רוג’ר וליאחוס. כאשר דרשנו הסברים מהפרקליטות ומכוחות הביטחון מדוע נרצח המורה, נאמר לנו "שצריך לחקור עד תום את כל האירועים". שום חקירה לא נערכה. אבל כאשר אנו צועדים ברחובות הערים, בהפגנות שקטות וללא נשק, מייד מאשימים אותנו ב"הפרת הסדר הציבורי". מכים בנו ועוצרים אותנו שוב ושוב. הדיקטטורה השליטה משטר של פחד, עם עוצר לילי ושלילת זכויות אזרח הבסיסיות ביותר.


ש. האם ההתנגדות פועלת בצורה מאוחדת ומתואמת?
ת. אכן כך. הקמנו את ה"ועדת ההתנגדות הארצית" ובה פועלים כל האיגודים המקצועיים, מפלגות השמאל, ארגוני האיכרים והסטודנטים והתנועות החברתיות. אנו מהווים הכוח המאורגן הגדול ביותר במסגרת המאוחדת – להסתדרות המורים 60 אלף חברות וחברים. לאחר השביתה הממושכת במערכת החינוך עם ההפיכה, החלטנו ללמד רק שלושה ימים בשבוע: בימי שני, שלישי ורביעי. על פי החלטת האיגוד, ימי חמישי וששי מוקדשים למאבק בהפיכה. לשכירים האחרים קשה יותר לצאת להפגנות, אבל למורים ולאיכרים קל יותר ולכן רואים אותנו הרבה ברחובות הערים נושאים שלטים וקוראים סיסמאות.      


ש. אני מבין מדבריך שהחברה מפולגת בין תומכי הנשיא סלאיה לבין תומכי נשיא ההפיכה מיצ’לטי?
ת. הפועלים, המורים, האיכרים, בקיצור – העם – תומך בנשיא סלאיה. התאגידים הגדולים, בית הנבחרים, הכנסייה והעיתונות "הגדולה" מצדדים ב"פינוצ’טי"… יש לנו תחושה שאם האדונים שחוללו את ההפיכה לא מתכוונים לפנות את מקומם, כל העניין לא יסתיים בדרכי נועם. יש הקוראים להקים תנועות גרילה. אנו יודעים על אזרחים שמתאמנים בניקרגואה. ביום שסלאיה יחליט לשוב למולדתו, אם אישור וללא אישור, מאות אלפים יגיעו כדי לקבל את פניו, וזה יכול להסתיים בטבח נוראי.


ש. כמה פעילים חמושים יש?
ת. קרוב לאלפיים אזרחים מתאמנים בניקרגואה.


ש. מי מעניק להם אימון צבאי?
ת. אנו לא יכולים לגלות את זהותם. אנו גם לא רוצים להגיע לשלב של המאבק המזוין, שפירושו נפילתם של חפים מפשע רבים. גם ההנהגה של האיגודים בתנועת ההתנגדות תישמט לטובת הקבוצות המזוינות. אנו דוגלים במאבק בלתי-אלים.


ש. מתי לדעתך יתחיל המאבק המזוין?
ת. הוא יכול להתחיל בקרוב מאוד. האנשים כבר קיבלו נשק. אנו לא ידועים מהו מקור הנשק. אבל יש להם נשק והסימנים מעידים שהמשבר רק ילך ויחריף. החונטה מבודדת. הרבה מדינות מסרבות לסחור עם הונדורס. עובדי הנמלים בעולם הכריזו חרם. לדעתי בעוד כחודש, או לכל המאוחר באוקטובר, יהיו בעיות קשות של אספקה. לא יהיה מזון.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. חבקוק הר בצת הגיב:

  איזה סיוט,,,,מלחמת אזרחים,נשמע כאילו שאתם ממש נהנים מהמחשבה,ואפשר לחשוב למה התחיל המשבר-בגלל שהנשיא לשעבר החליט להאריך את כהונתו בניגוד לחוק,למה אתם מעודדים אותם בכלל?,שילכו לבחירות הוגנות וזהו.

 2. אחמד פילגר / תודה על הראיונות הגיב:

  ברצוני להודות לחברות ולחברי המערכת על פרסום הראיונות עם איש האיגוד המקצועי בהונדורס ועם הפעיל הקומוניסטי היפני. ראיונות אלה, ואחרים שפורסמן בשנים האחרונות, תורמים תרומה חשובה להבנת עולמנו על ידי עושי ההיסטוריה ולאו דווקא באמצעות הפילטר של סוכנויות הידיעות שבידי ההון.

 3. הסיוע של ניקרגואה למורדים השמאלניים בהונדורס הגיב:

  הוא הכרזת מלחמה על הונדורס.

  שהשלטון השמאלני בניקרגואה לא ייבב אח"כ, כמו בעבר, כשהסכין תופנה נגדו.

 4. אחמד פילגר / מי אשם בשפיכות הדמים הגיב:

  המגיבים הנכבדים לראיון עם איש הסתדרות המורים של הונדורס, מתעלמים מאי-אלו עובדות חשובות מאוד: ההפיכה היא של הימין, זה הימין השלטוני-קפיטליסטי שדחף החוצה את הנשיא שבא… משורות הימין. והאילמות באה מהשלטון הימני-קלריקליסטי. קל להטיף מוסר לניקרגואה, קשה הרבה יותר להוריד את הימין של הקושרים מן השלטון.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים