הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 בספטמבר, 2009 25 תגובות

לפני זמן לא רב כתבתי על תוכניתה של ארה"ב לכפות עליונות מוחלטת של חיל האוויר שלה כאמצעי שליטה על שאר העולם. הזכרתי אז פרוייקט, שלפיו עד שנת 2020 יהיו ברשותם 1,000 מפציצים מן הדור האחרון, וכן מטוסי קרב מדגמי F-22 ו-F-35, במסגרת צי של 2,500 מטוסים. 20 שנה לאחר מכן כל מטוסי הקרב יופעלו באמצעות רובוטים.

תקציבי הצבא זוכים תמיד לתמיכת רוב המחוקקים האמריקאים. רק במעט מאוד מדינות בארה"ב התעסוקה אינה נשענת, לפחות בחלקה, על התעשיות הביטחוניות.


בקנה-מידה גלובלי, ובשיעור קבוע, הוכפלו ההוצאות הצבאיות ב-10 השנים האחרונות, כאילו שלא היתה כל סכנה של משבר. נכון לרגע זה זוהי התעשיה המשגשגת ביותר בעולם.


ב-2008 הושקעו כ-1.5 טריליון דולר בתקציבי ביטחון. זה שיעור של 42 אחוז מן ההוצאה העולמית על ביטחון, השווה ל-607 מיליארד דולר בהתאמה לארה"ב, לא כולל הוצאות על מלחמה. זאת, בעוד מספר הרעבים בעולם הגיע למיליארד בני-אדם.


סוכנות ידיעות מערבית הודיעה לפני יומיים, כי באמצע אוגוסט הדגים הצבא האמריקאי מסוק הנשלט מרחוק, כמו גם רובוטים המסוגלים לבצע את עבודתם של חבלנים, אשר 2,500 מהם נשלחו לאזורי קרבות.


חברה לשיווק רובוטים טענה, כי הטכנולוגיות החדשות מהוות מהפכה באופן ניהולן של מלחמות. פורסם כי


ב-2003 כמעט שלא היו לארה"ב רובוטים בארסנל שלה. אולם לפי AFP, "כיום יש לה יש לה 10,000 כלי-רכב ו-7,000 כלי-טיס, החל ב’עורב’ הקטן שיכול להיות משוגר באופן ידני ועד ל’נץ הגלובלי’ הענק, מטוס ריגול באורך 13 מטר, ובעל מוטת כנף של 35 מטר, המסוגל לטוס ברום גבוה במשך 35 שעות". הדיווח מוסיף ומציין כלי-נשק נוספים.


בשעה שארה"ב מוציאה סכומי עתק שכאלה על טכנולוגיות של הרג, נשיאה מזיע קשות בנסיון לספק שירותי בריאות ל-50 מליון אמריקאים שחסרים אותם. הבילבול כה גדול עד שהנשיא הכריז, שהרפורמה במערכת הבריאות קרובה מתמיד שעה ש "הקרב נעשה קשה יותר".


הוא הוסיף, שהעניין ברור: בכל פעם שרפורמת בריאות נראית באופק, נאבקות בה קבוצות אינטרסים מסויימות בכל האמצעים העומדים לרשותן. הן משתמשות במנופי הלחץ שלהן, מעלות קמפיינים ציבוריים, ומפעילות את השותפים הפוליטיים שלהן, כל זאת על מנת להפחיד את הציבור האמריקאי.


העובדה היא שבלוס-אנג’לס 8,000 בני-אדם – רובם, על-פי התקשורת, מובטלים – הגיעו לאיצטדיון מסויים בעיר על-מנת לקבל טיפול רפואי במרפאה ניידת המספקת שרותים לעולם השלישי. הקהל הזה בילה שם את הלילה, וכמה מהם נסעו מאות מיילים כדי להגיע לשם.


"מה אכפת לי אם זה סוציאליזם? אנחנו המדינה היחידה בעולם שבה לפגיעים ביותר אין כלום", אמרה אשה שחורה בעלת השכלה גבוהה.


לפי הדיווח, "בדיקת דם יכולה לעלות 500 דולר, ובדיקת שיניים שגרתית למעלה מ-1,000 דולר".


איזו תקווה יכולה חברה שכזו להציע לעולם?


הלוביסטים בקונגרס מרוויחים מעבודתם נגד חוק פשוט שמטרתו לספק טיפול רפואי לעשרות מיליונים של עניים שהדבר לא נמצא בהישג ידם, רובם שחורים או היספנים. אפילו מדינה תחת מצור, כמו קובה, הצליחה לעשות זאת והיא אפילו משתפת פעולה עם עשרות מדינות בעולם השלישי.


אם רובוטים בידיהם של תאגידים רב-לאומיים יכולים להחליף את החיילים האימפריאליים במלחמות הכיבוש שלהם, מי יעצור את אותם תאגידים בחיפושם אחר שווקים לכלי-הנשק שלהם? כשם שהם הציפו את העולם בכלי-רכב, אשר מתחרים כיום כנגד האנושות על הצריכה של אנרגיה בלתי-מתחדשת, ואפילו של מזון המומר לדלק, כך הם יכולים להציף את העולם ברובוטים אשר ישללו את מקור הפרנסה של מיליוני עובדים.


ואולי יותר מכך, מדענים יתכננו רובוטים שיוכלו לנהל את המדינה. כך הם יחסכו לממשלה ולקונגרס האמריקאים את אותה עבודה איומה, רוויית-סתירות ומבלבלת.


אין ספק שהם יעשו אותה טוב יותר ובזול יותר.


19 באוגוסט 2009


*קישור למאמר באנגלית באתר Znet: http://www.zmag.org/znet/viewArticle/22418

תגובות
נושאים: מאמרים

25 תגובות

 1. צ’ה כוח גברא הגיב:

  קצר וקולע

  האם כדי להפריח את האמיתות הפשוטות והכואבות האלו יש צורך בכמה השמצות אישיות נגד קסטרו והמהפכה בקובה?
  ישנם אמריקאים שמוכנים למות בבית במדינה "חופשייה" מאשר לקבל טיפול רפואי בחינם במדינה "סוציאליסטית".

 2. אבירם ל "צ’ה כוח גברא" הגיב:

  בא נעשה סדר בבקשה:
  במדד הפיתוח האנושי (HDI) בשנים האחרונות ממוקמת ארה"ב בעשריה השניה בעוד קובה ממוקמת בעשיריה השישית.
  אז עם כל הסוציאליזם שלך ושל קסטרו עדיין עדיף (דה-פקטו) להיות אמריקאי מאשר קובני, עובדה.

  תוסיף לזה את אימת הדיקטטורה של קסטרו והשלטון הריאקציונרי שהוא מפעיל שם במשך עשרות שנים, ותקבל מקום שממש לא כדאי לחיות בו.
  אז במקום לרמוז שאזרחי ארה"ב טיפשים ("ישנם אמריקאים שמוכנים למות בבית במדינה "חופשייה") עדיף שנקרא לילד בשמו ונכנה את הקובנים "מסכנים".

  ואם אתה עדיין לא משוכנע, אנא נסה להסביר מדוע ב-2007 היגרו 35,000 קובנים לארה"ב?

 3. משועשע הגיב:

  אם זכור לי נכון אז אחרי כל הרשע האימפריאליסטי קפיטליסטי עדין יותר נח לחיות בארה"ב מאשר בגן העדן הסוציאליסטי בקובה. אם אני זוכר נכון אנשים נוהגים בטפשות ומסכנים את חייהם כדי לברוח מקובה כדי לחיות בגיהנום האמריקאי. מענין למה.

 4. reallistic הגיב:

  you say it like a bad thing, you are right we better off with the arming of china and north korea and the arab countries.

  if they will succeed to impose their will on the other countries in the world (its of course a thing that is unatteinable) we wont have wars no big power struggles.

  or you would have say that we better off with china getting stronger then the us and starting to dictate is policy to the world.

  whats better freedom or caring for the weak?

  and who says that if the US doesnt care for the weak the rest of the countries around the world wont ?

  i would have better live under the US rule then the stupied socialism of the chineas

 5. אשר זריהן הגיב:

  Viva Fidel!

 6. asher frohlich הגיב:

  מספר תשובות (על חשבון):

  1)קובה סובלת כבר יותר מ30 שנה מאמברגו של ארה"ב וסנקציות לכל מדינה שתסחר עם קובה.
  לקובה אין משאבים טבעיים ולכן תלויה לגמרה במסחר בינלאומי.

  2)כמובן שרמת החיים טובה יותר של עשיר בארה"ב או בן מעמד הביניים שם מאשר האדם הממוצע בקובה,אבל עני בארה"ב (לא חסרים,יש כ60 מליון כאלה)במצב גרוע יותר מאשר האדם הממוצע בקובה.לעניים בארה"ב אין להם ביטוח בריאות,גישה ללימודים גבוהים וגם מאבדים את קורת הגג.בקובה לכל אדם יש ביטוח רפואי מלא,לימודים חינם וקורת גג מובטחת.רמת האנלפבטיות בארה"ב היא קרובה ל10% ובקובה 0%.
  נכון,למרבית האנשים בקובה אין פלזמה או מזגנים בבית,אבל לפחות יש להם בית.

  3)למי שלא הבין את משמעות המאמר:מירוץ החימוש של ארה"ב מסכן את העולם כולו.כשמדינה אחת מתחמשת,הדבר גורר באופן אוטומטי לחששות של המדינות האחרות וזו מתכונת בטוחה לחוסר יציבות ולסכנת מלחמות חדשות.אנא לא לשכוח שבעירק עדיין מחפסים "נשק להשמדה המונית".היום אין "מלחמות דלוקס".כל מלחמה חדשה תהיה הרת אסון לאנושות כולה.
  אבל למירוץ החימוש של ארה"ב יש גם הסבר כלכלי:התעשייה האזרחית(למשל יצרני מכוניות)בפשיטת רגל.אם כך,צריך לחפס "ענפים" רווחים יותר:
  חימוש. במחיר של מטוס F35 אחד אפשר להקים בית חולים עם 500 מיטות והציוד החדיש ביותר.
  הבחירה בפועל מדברת בעצמה ולא דורשת הסברים נוספים.

 7. יובל הלפרין הגיב:

  בארצות הברית רמת החיים גבוהה יותר מאשר בקובה, כי ארצות הברית היא הצד המנצל.
  יותר טוב לחיות בתל אביב מאשר ברמאללה, כי זה צד כובש וזה צד נכבש.
  ברמה העולמית זה בולט פחות, אבל נכון לא פחות. הממשלות בארצות המתועשות כופות על ארצות העולם השלישי הפרטה ו"פתיחת שווקים", והתאגידים הגדולים, שמרכזם בארצות המתועשות, כופים באמצעות "מנגנון השוק" על הארצות המתועשות פחות "להתחרות" ביניהן על חסדי ה"משקיעים", באמצעות הורדת עלויות העבודה ותנאים נוחים יותר למשקיעים בכל התחומים, גם על חשובן העובדים והעמים המקומיים.

  איך אומרים פקידי אוצרינו היקרים והמסורים?
  אם לא נוריד מסים משקיעים יברחו.
  אם נקפיד על תקנות איכות הסביבה משקיעים יברחו.
  אם נעלה את שכר העובדים ונגן על התארגנויות עובדים משקיעים יברחו.

  מי שבזמן נתון מחזיק במפתחות ההון מסוגל להנציח את יתרונו, אם חסרי ההון – בקנה מידה מקומי ובינלאומי – מתפתים להתחרות ביניהם על הפירורים שהוא משליך.
  זה הנאו-קלוניאליזם, או האימפריאליזם, או הגלובליזציה.

  הדרך להשתחרר מהמעגל הזה הוא משטרים העומדים באומץ מול תכתיבי ארצות הברית ומוסדות ההון העולמי.
  ברור שיש לזה מחיר כל עוד הרוב נגררים אחר התחרות האובדנית כלפי מטה.
  משטרים כאלה נמצאים במגננה, לאויב קל לפתות ולשחד משת"פים, ולכן הם נאלצים וחייבים להיות חד מפלגתיים.
  ברור שהמשטרים הללו צריכים לפעמים גם להתפשר, ולהסכים למידה מסוימת של שוק פרטי והון בינלאומי.
  קובה נאלצת להתמודד מול מצור אמריקני נפשע שגורם להורדת רמת החיים ולרצון של תושבים לברוח לארצות הברית, אבל מצב החינוך, הבריאות והרווחה בקובה לרוב האנשים היה גרוע בהרבה לו הייתה נכנעת כיום לתכתיבי ארצות הברית. (העובדה שאתה נכנע לארצות הברית אין פירושה שאתה ארצות הברית).

 8. שאלה למארקסיסט אשר פרוהליך הגיב:

  תן הסבר מארקסיסטי-מטריאליסטי-היסטורי-דיאלקטי למה העניים ומזי הרעב בארה"ב לא מהגרים לגן העדן הקובני ומעדיפים להישאר בגיהנום האימפריאליסטי היאנקי, ואילו הקובנים המאושרים מסכנים את חייהם כדי לברוח מגן העדן המארקסיסטי בקובה אל הגיהנום הקפיטליסטי במאיימי?

  הייתכן שהתעמולה האימפריאליסטית מצליחה אצל ילדי המהפכה?

 9. לאשר פרויליך הגיב:

  משווים ממוצע מול ממוצע, ולא עשיר מול ממוצע או עני מול ממוצע. האדם ההמוצע בארה"ב, לעומת האדם הממוצע בקובה: איך הוא חי?

 10. ASHER FROHLICH הגיב:

  למגיב האחרון:

  מאיזה שיעור בסטטיסטיקה מצאתה שמשווים ממוצע מול ממוצע? שמעתה פעם על סטיית תקן?,על חציון?,על גודל אוכלוסייה ומדגם?,על שונות?,
  שמעתה פעם על מקרה של אדם שטבע בנחל שעומקו הממוצע היה 30 ס"מ ?

  למגיב שלפני האחרון:
  תשובה שאילתית לשאילה פשטנית:למה 400 אלף ישראלים הגרו לארה"ב ? (ועכשיו חלק גדול רוצים לחזור)?

 11. אלפרד הגיב:

  אני ממש לא מבין את משמעות הבירבור על התעשיה הצבאית האמריקאית, לא בתגובה של אשר פרויליך ולא בנאום/מאמר של קסטרו.

  ארה"ב מחליטה איך לחלק את התקציב שלה וזו זכותה להקצות כך וכך לצורך התחמשות.
  אני רוצה לראות את פרויליך מגנה באותה נשימה את ההתחמשות המאסיבית של סוריה או של החמאס בעזה במקום לנצל את הכסף לשיפור חיי אותם עמים אומללים.

  עם כל הכבוד, קסטרו הוא קודם כל דיקטטור ורק אחרי זה סוציאליסט.
  כל הנפנוף בעלה התאנה הבריאותי בא לכסות על אמת פשוטה: העם הקובני הוא עם עני ומדוכא ע"י מנהיג עריץ, ואין הוכחה טובה לכך יותר מאשר המספר הגבוה של המהגרים הקובנים לארה"ב (אבל זה סתם פרט קטן ולא חשוב שפידל ופרויליך מתעלמים ממנו באלגנטיות).

  אין להאשים את פידל בגלל שנשא נאום דמגוגי וציני, אבל יש להאשים את תומכי קסטרו (כמו למשל אשר פרויליך או המגיב הראשון) שהחליטו חד-צדדית שהעם היושב בדיקטטורה הקובנית הוא עם מאושר, ושעדיף לחיות בקובה מאשר בארה"ב.
  מיותר לציין שאותם מגיבים נהנים ממנעמי הדמוקרטיה הישראלית, הם יכולים לומר מה שירצו כנגד הצבא והממשלה או להצביע למפלגה המזוהה עם אויבי המדינה.
  האזרח הקובני לעומת זאת לא יכול לעשות כך,
  הוא לא יכול להשפיע על השלטון במדינתו, וטוב יעשה אם גם לא יביע את חוסר שביעות רצונו ממעשי האח הגדול והאב היקר פידל קסטרו
  אבל בל נשכח שפרויליך החליט שזה בכלל לא חשוב! כי אם יש לך ביטוח רפואי – תגיד תודה ושב בשקט.

  מי שלא מבין מהי חירות אנושית בסיסית וחושב שביטוח רפואי חינם יותר חשוב מאשר יכולת השפעה של אדם על חייו וגורלו – טוב יעשה אם ישאל את עצמו מדוע הוא מבזבז את זמנו במסגרת תנועת חד"ש.

 12. אלפרד ל ASHER FROHLICH הגיב:

  אולי במקום להראות לכולם שאתה מבין משהו בתורת הסטטיסטיקה תראה לנו אחת ולתמיד מדוע עדיף לחיות בקובה מאשר בארה"ב, כאשר לרשותך כל הכלים החישוביים שפירטת:
  ממוצע, חציון, סטיית תקן וכדומה.

  עד עכשיו הסתפקת רק במשפטים תמוהים כמו:
  "עני בארה"ב (…) במצב גרוע יותר מאשר האדם הממוצע בקובה", ןאני לא הבנתי היכן מסתתר כאן החציון והיכן סטיית התקן.

 13. מושון לאשר פרויליך ויובל הלפרין הגיב:

  אשר פרויליך חושב שהתשובה הלוגית המוחצת לשאלה "למה המון קובנים רוצים להגר לארה"ב" היא "גם ישראלים רוצים להגר לשם".

  שואלים אותו למה ארה"ב מושכת קובנים והוא עונה שהיא גם מושכת ישראלים…
  אז מסתבר שפרויליך הוא יחצ"ן של ארה"ב (אובאמה מודה לך).

  אה… אבל עכשיו "חלק גדול מהישראלים רוצים לחזור"…
  נו, אז הוא נהיה גם יחצ"ן של ישראל (נתניהו מודה לך).

  ואיפה קובה בכל הלוגיקה הצרופה הזו?
  תשאלו את פרויליך.

  יובל הלפרין לעומת זאת מודה בעובדות הפשוטות: עדיף לחיות בארה"ב. נקודה.
  עכשיו בואו נבין מדוע זה כך,
  אבל לפחות יש לנו הסכמה לגבי העובדות.

 14. תשובות למארקסיסט אשר פרויליך הגיב:

  זה שיותר ישראלים מהגרים לארה"ב מאשר אמריקאים לישראל זה דבר טבעי כי בארה"ב רמת החיים יותר גבוהה מאשר בישראל ויש גם הרבה יותר אפשרויות לאנשים בעלי יוזמה להתפתח ולהתקדם. אף אדם שפוי לא ניסה לטעון אחרת או לבנות מגדלי תיאוריה דיאלקטיים על כך שבישראל יותר טוב.

  ועוד הבדל חשוב אחד: אזרח ישראלי יכול לצאת ולבוא מתי שמתחשק לו, ואילו אזרח קובני כלוא מאחורי גדרי תיל ומכונות ירייה, כמו אזרחי מזרח גרמניה בעבר וצפון קוריאה כיום. האם אתה בתור מארקסיסט יודע על ישראלי אחד שנורה ע"י הקלגסים הציוניים כשהוא ניסה לעזוב את הארץ ולהגר לארה"ב? אבל יש אלפי קובנים ששילמו בחייהם על ניסיונם לממש את זכותם הטבעית ולעזוב את ארצם כי הם נקצרו ע"י קלגסי המהפכה של קסטרו על היבשה ובלב ים.

 15. חאלביאן ישראלי הגיב:

  הגיע הזמן להפנים שארה"ב היא רק בובה של היהודים מ"המפלגה הדמוקרטית" שהיא לא אחר כאחרונת השלוחות הישאליות סוג ז’.

 16. עדן ב. הגיב:

  למגיבים אבירם, מושון ואלפרד מחד ויובל הלפרין, אשר פרויליך ורמי מאידך:
  על מה שהעליתם בתגובותיכם נאמר "זו נבלה וזו טריפה". כלומר, שני המשטרים פסולים בעיני – גם הדיקטטורה הקומוניסטית של קובה וגם הדיקטטורה הנצלנית של התאגידים וול-סטריט בארה"ב. חשוב להזכיר את מה שיכול להיות שביל הזהב בין הגישות הקיצוניות הנ"ל – שילוב של סוציאליזם, דמוקרטיה וקיימות.
  בנוסף לאיזכור סקנדינביה (ע"י המגיב בוק) ניתן להזכיר את צרפת שנשיאה סרקוזי מגלה סימנים של "חזרה בתשובה" (השקת מדד התל"ג האלטרנטיבי שמודד גם אושר, קיימות ופרמטרים חברתיים, ניסיון לארגן הסדר קיבוע שערי חליפין, רגולציה על שכר בכירים) לאחר תחילת קדנציה ברוח ניאו-ליברלית לכאורה. אמנם צרפת אינה דוגמה אידאלית, אך ההשוואה לארה"ב (ששם כנראה מעדיפים לשפוך כסף על ברוני וול-סטריט ולא על בריאות לשכבות החלשות) מלמדת מי מהמדינות לומדת לקחים ומי ממשיכה בדרכה (שהיא כנראה הדרך למטה).

 17. רמי הגיב:

  המהגרים הקובנים לארה"ב הם צעירים וצעירות הנהנים מבריאות טובה המאפיינת את המחצית הראשונה של חיי אדם. הילדים והקשישים והחולים נשארים שם ונהנים מטיפול רפואי ברמה גבוהה ומחינוך חינם (חינוך לערכים ולא ללאומנות חשוכה כמו בגרורה מסויימת של ארה"ב במזרח התיכון). המהגרים הצעירים כמעט אינם נזקקים לטיפול רפואי ולכן אינם נתקלים במחדל הגדול של העדר ביטוח בריאות ממלכתי המאפיין את הארץ העשירה בעולם. והנה, כאשר אובמה מנסה לתקן עיוות הוא נתקל בהתנגדות אדירה של ברוני הביטוח המשגשגים בשיטה של הפרטה מלאה של בריאות העם. מדובר בהתנגדות מתוחכמת וחסרת רסן (משווים אותו ללנין…) ואובמה עם כל הפופולריות שלו מתקשה להתמודד אתה. אז לפני שעורכים השוואה נואלת בין אדם זקן עם אדם במלוא אונו, אדם כשרוני עם נכה שנולד לעוני, ילד שנולד בבית אמיד עם ילד שנולד ללא כלום – תשוו בין קבוצות אוכלוסיה דומות וקודם כל תשאלו את עצמכם מי משתי המדינות ממלאת באמת את חובותיה היסודיות כלפי עמה.

 18. אחמד פילגר / תמשיכו לפרסם הגיב:

  כל הכבוד על הפרסום. תשמיכו לפרסם את המאמרים של פידל קסטרו!

 19. בוק הגיב:

  ברמת איכות המשטר ואיכות החיים אין זה הוגן להשוות את ארה"ב לקובה. את ארה"ב צריך להשוות למדינות סקנדינביה ואת קובה לשכנותיה בקריביים.

 20. דן לחליבאן, פילגר ועדן ב. הגיב:

  לחאלביאן ישראלי:
  הממשל הגרוע ביותר של ארה"ב בשנים האחרונות היה דווקא של הרפובליקנים בראשות בוש ג’וניור, וזה מאיר את האמירה שלך על "היהודים מהמפלגה הדמוקרטית" באור הראוי לה (אמירה אנטישמית מטופשת).

  למגיב עדן ב.:
  הבעיה היא קודם כל אלו שרואים מקום מסוים כאוטופיה ומסרבים להכיר בזה שכמעט כל משטר קומוניסטי הוא בבסיסו דיקטטוטה ריאקציונרית. כמו ASHER FROHLICH שעושה שמיניות באויר רק כדי לא להודות שרמת החיים בקובה נמוכה מזו שבארה"ב.

  לפילגר ולמערכת הגדה: כל הכבוד על הפרסום, תמשיכו לפרסם את התגובות של אחמד פילגר!

 21. מגרש הזבובים הגיב:

  חליבאן נשמע כמו "טאליבן", וגם התגובה שלו נשמעת כמו פרובוקציה.
  כבר היתה כאן איזה "ריינה מונס" או משהו כזה שהיללה את ירי הקסאם ו"קומרד וירוס" שדרש להעניק ליהודים בישראל את "זכות העזיבה".
  כל אלו סטודנטים שקיבלו ג’וב במדור השמאל במחלקה היהודית בשב"כ (זה גם קרוב לאוניברסיטה).
  אסור לפרסם, ולפחות לא להגיב ל"תגובות" שלהם.

 22. asher frohlich הגיב:

  למושון ואחרים:

  האם הייתם בקובה? בקרתם שם ? ראיתם שם גדרות טייל ומכונות ורווה ?
  נדמה לי שלא.כנראה שאתם מסתמכים על "דוחות"
  הCIA,מגינת הדמוקרטיה בעירק ובאפגניסטן.
  כמו שעדיין מחפסים את ה"נשק להשמדה המונית" בעירק,יתכן,שאתם עדיין מחפסים את גדרות הטייל ומכונות ירייה בקובה.
  אולי תעשו טיול "אחרי צבא",תעברו דרך HAITI,PERU,COLOMBIA,GUATEMALA ועוד ועוד ותמצאו שם גדרות טייל ומכונות ירייה אמיתיות,בכל פינה.
  ואחרי שתבדקו כל זאת בעצמכם ובעינכם,נדבר עוד פעם.

 23. מושון ל asher frohlich הגיב:

  אני לא הייתי בקובה אבל טוביה פרנקל דווקא כן היה שם והרי לך מה שהוא כתב כאן בגדה השמאלית:
  "גם בקובה הייתי 3 פעמים , אם קובנית ממוצעת שמציעה את גופה ונפשה בעבור כלום (והן רבות רבות) הייתה שומעת על אדון הלפרין מאוהבי קסטרו היתה מציעה את אחת הספות במערכת הבריאות הניתנת חינם. הענין הלפרין שאתה קורא ואני רואה, ולסיום תשאל קובני על סוציאליזם או מוות, הוא יגיד לך סוציאליזם זה מוות,סע קצת חביבי".

  חוץ מדברי פרנקל המדברים בעד עצמם, הייתי מעוניין לדעת איך קובה קשורה לשאר המדינות שציינת ("HAITI,PERU,COLOMBIA,GUATEMALA"), כל מדינה – כבודה במקומה מונח ולא צריך לבזבז פיקסלים ללא צורך ולכתוב שמות מדינות סתם כך ללא משמעות קוהרנטית.

  לגבי מכונות היריה והגדרות:
  למרות מכבסת המילים שעובדת אצלך שעות נוספות עדיין לא הצלחת להנפיק הסבר לכך שבכל שנה עוזבים את קובה 30000 איש לארה"ב בלבד.
  האמת היא שכבר התייאשתי מלקבל ממך הסבר ואני לא מתפלא שאתה לא מצליח לספק אותו.
  קבלת המציאות האמיתית מחייבת רוויזיה בהשקפת עולמך ההזויה, וקבלת העובדה הפשוטה לפיה ממש לא נעים לחיות בקובה (ובפרט הרבה פחות נעים מאשר לחיות בארה"ב, למרות ההבדלים במערכת הבריאות).
  להזכירך: "מודה ועוזב ירוחם"

 24. טוביה פרנקל הגיב:

  כל מה שאני כותב על קובה אמת היא, גרתי בכפר 800 ק"מ מהואנה כשבועיים, 4 ימים לא היה חשמל, מים שאבנו מבאר, התקלחתי עם דליים,פחית קולה שקניתי שתו 3 ילדים כל אחד בתורו,כל ערב הוזמנה משפחה אחרת מהכפר לחגיגת ארוחת הערב שנעשתה מקניותי הנדיבות,והגרוע ביותר,בבית סמוך התגוררה אם,בנה ומשפחתו ואח נוסף מפגר שחי בחדר חשוך 19 שנה,עשו חסד איתי עם עצמכם,אל תתנו את הארץ הארורה הזאת כדוגמא לכלום, ואם תרצו עוד רק תבקשו.

 25. אשר פרויליך חייב להשיב על השאלות שהוא נשאל הגיב:

  ולהתייחס לעובדות שאיתן עומת, אחרת כל האמינות שלו תקרוס כבניין קלפים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים