הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 באוקטובר, 2009 3 תגובות

כל מי שמחזיק אגרות חוב של חברת "צים", חברת הספנות הלאומית שהופרטה, עשוי לקבל את כספו בחזרה רק בעוד 11 שנה – כך עולה מהודעה שמפרסמת הלילה החברה לישראל שבשליטת האחים עופר. מדיווח שנמסר לבורסה עולה שבעלי האג"ח יקבלו כפיצוי ריבית מוגדלת על הסכום שהלוו, וכן זכות להמיר חלק מהחוב למניות שיירכשו בהנחה. ומי מחזיק אג"ח של "צים"? אזרחים רבים. ליתר דיוק אזרחים רבים מחזיקים אג"ח של "צים" מבלי שהם יודעים על כך. תודות להפרטה אחרת, הפרטתן של קרנות הפנסיה, קרנות ההשתלמות וקופות גמל מחזיקות באגרות החוב של "צים". כך, שבעקבות ההסדר שהושג הציבור עשוי לקבל את כספו בחזרה עד 2020 וגם עלול שלא לקבל אותו. כי מאחורי ההלוואה הנוספת שהציבור העניק לתאגיד המופרט פושט הרגל, אין בטוחות מצד בעליו למחזקי אגרות החוב.

העיתונאי מיקי רוזנטל, יצר את הסרט "שיטת השקשוקה" שעסק בעסקיהם של האחים עופר. אבל תרגיל של ההסדר החוב ב"צים" יכול בקלות להיות לחומר גלם לסרט ההמשך. כאן לא מדובר רק על שיטת השקשוקה, זהו כבר הדוקטורט של השקשוקה.


ההסדר המתגבש בחברת "צים" לפיו ייפרסו חובות החברה עד שנת 2020 הצליח להרגיז לא מעט אנשים. ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי באוצר, אף אמר בראיון לגלי צה"ל: "מכיוון שהחברה חדלת פירעון חלק מהבעלות אמור לעבור מיד לבעלי איגרות החוב. האחים עופר לא צריכים לשאוב מהחברה דיווידנדים ומשכורות עד 2020. הם לא צריכים למשוך כסף, דמי ניהול, משכורות, ובוודאי שלא לערוך עסקות עם בעלי עניין נוספים".


מה עושים עם הכסף שלנו?


ההסדר שהתגבש עם האחים עופר, צרותיו של איל ההון, תושב לונדון לב לבייב, ועסקיו המצויינים של חיים סבן בעקבות הפרטת בזק, מעוררים כמה שאלות על הנעשה עם כספי הציבור ורכושו. על פי ידיעה שפורסמה השבוע במוסף הכלכלי של עיתון "הארץ" קרן איפקס האמריקאית, המשקיע האמריקאי חיים סבן ומורי ארקין רשמו רווח לפני מס של 4.9 מיליארד שקל מאז הופרטה חברת התקשורת הלאומית (לשעבר) בזק לפני ארבע שנים. בעלי השליטה בבזק רשמו רווח לפני מס של 340 אחוז בתוך ארבע שנים בלבד!


האוליגרכים לבייב, עופר וסבן בנו אימפריות באמצעות כספי הציבור והפרטות (שזו צורה נוספת של גזילת כספי הציבור ורכושו). המשבר הקפיטליסטי העולמי של השנתיים האחרונות פגע קשות בלבייב ובאחים עופר. סבן מרוויח יפה בצילו של המשבר. המכנה המשותף של האוליגרכים הוא שהם רוצים לגלגל את הפסדי המשבר לפתחנו. הם מרוויחים בעת הגאות, תודות למדיניות ההפרטה של הממשלה, ולא מפסידים בעת השפל. כאמור, זהו ד"ר שקשוקה.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. רמי הגיב:

  מתפללים למשיח? אני מתפלל שיקום כאן איזה פידל קסטרו, שיאחד יהודים וערבים ו"מהגרים", ויעלה על חזירותסטאן ויעמיד אותה במקומה ויחזיר את הארץ הגזולה לבעליה שנפלו קורבן לכל מיני פורסי פרסה.

 2. אסתי הגיב:

  רמי אף מנהיג לא יקום. אנחנו, האזרחיות והאזרחים חייבים לקום. אח"כ נמצא את המנהיג.

 3. עדן ב. הגיב:

  קבלו עידכון: מעתה אמרו "שיטת המטבוחה".

  — קישור —

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים