הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 בדצמבר, 2009 14 תגובות

קשה לגנות את עורכי "הארץ" על המאמר הראשי ששיבצו בעיתונם תחת הכותרת עתירת התקוות הטובות, "ביבי, אל תתקפל". רוב הנחות היסוד שהופיעו שם היו מופרכות, אבל זה לא נבע, חלילה, מטיפשותם או מעיוורונם של הכותבים. הם פשוט מנסים (זו מסורת ארוכה בתקשורת הישראלית המתונה יותר) לחזק את הכוחות הפחות מטורפים בזירה הפוליטית, כדי שיעשו את דברה של ארצות הברית. הם מניחים שעליהם לתמוך במי שמסוגל אולי לספק את הסחורה, גם אם צריך לבנות סביבו מערכת הגנה מאסיבית. לכן הם כותבים משפטים שלמים בידיעה מראש, שהם מבטאים רק משאלת לב.

להמחשה קראו את הפיסקה הבאה: "זה הזמן לומר לנתניהו: ביבי, אל תתקפל. נכונותו ליטול סיכון פוליטי ולהסתכסך עם המחנה שתמך בו כדי לקדם אינטרסים מדיניים, היתה צעד נכון – גם אם קטן ומהוסס – בדרך להגשמת חזונו של נתניהו ל’שתי מדינות לשני עמים’. אסור שיירתע מול מחאת המתנחלים ולחציהם על שרי הליכוד".


אין אמת בקביעה שנתניהו נטל סיכון פוליטי כלשהו, או שהיה לו סיכוי לקבל החלטות באורח עצמאי. משרת ראש הממשלה מחייבת תיאום מלא עם וושינגטון, כיוון שארצות הברית מממנת, מחמשת, סועדת ומגבה את ישראל. עימות חזיתי עם הנשיא ברק אובמה איננו סתם סכסוך מדיני בין שתי מדינות ריבוניות שוות, אלא מרד חסר תכלית של מדינה תלותית שפונקה במשך עשרות שנים על ידי כל ממסדי המעצמה הגדולה. נתניהו בנה קואליציה עם מפלגות קיצוניות מבחינה מדינית (סיעת אהוד ברק בעבודה, ש"ס ואנשי אביגדור ליברמן) ובמפלגתו יש נוכחות מרשימה של סרבני שלום. הקואליציה הזאת היא פרי סירובו לקבל את פסק דינו של הבוחר, שהפך דווקא את "קדימה" לסיעה הגדולה בכנסת. מצבו הבלתי אפשרי של נתניהו כקברניט של ספינה רעועה בים סוער, המאוישת במלחים המאיימים להטביעה, נובע מתאוות השלטון שלו. כל החלטה מוגדרת כבחירה בין כמה חלופות, אחרי ששוקלים את היתרונות ואת הסיכונים. אבל ביבי פשוט תוּעל למדיניות הנוכחית שלו בלית ברירה. הוא, וכל שותפיו, לא בחרו באמת בחלופה הכוללת משא ומתן כן עם הפלסטינים, אלא בתכסיס שמטרתו להרוויח זמן, עד ש"האיום" מצד ושינגטון יתאדה איכשהו אל חלל האוויר המזדהם והולך בעולמנו.


הקביעה שלביבי יש "חזון" של הקמת שתי מדינות לשני עמים היא אפילו יותר מופרכת. ראש הממשלה עשה אמנם צעד חשוב, יחסית לעברו הנִצי, כאשר הגה את המלים האלה כמי שכפאו שד, אבל לא הוכיח שהוא באמת מתכוון לדברים ברצינות. ההתקדמות, לכאורה, במגעים עם מנהיג לא פופולרי ומבודד של חלק אחד מהעם הפלסטיני המפוצל בין חמאס לפת"ח, מותנית לדבריו של נתניהו בנכונותו של מחמוד עבאס לשאת ולתת עם ישראל בתנאים בלתי אפשריים. לכן אין לה סיכוי להתממש. יחד עם שותפיו הבכירים ליברמן וברק ימשיך נתניהו את המשחק המסורתי, שנמשך כבר יותר משמונים שנה, לגייס לפחות מעצמה עולמית אחת לימיננו, ולהטיל את ההאשמה בהמשך הסכסוך על הצד הפלסטיני. ההבדל היחיד בין ביבי לבין מתנגדיו בימין הקיצוני (גם בתוך הליכוד) הוא בנטל האחריות. נתניהו לא יכול להרשות לעצמו לדחות את התכתיב האמריקאי בגלוי, והוא נתמך בכך על ידי רוב העם ששונא אולי ערבים ומתעב ויתורים (בעיקר בגולן) אבל לא מוכן לשלם את המחיר הכלכלי והמדיני שכרוך בעימות חזיתי עם ושינגטון. אבל ראש הממשלה איננו שואף להגשים חזון של עצמאות פלסטינית ראויה ומכובדת, אלא פועל כאנוס, בלי חמדה ובלי רצון אמיתי לחולל שינוי, הכרוך במאבק פנימי קשה.


בחלקים היותר פרימיטיביים של הימין הקיצוני, בעיקר בכיסים החשוכים של מטפחי הפשיזם הדתי-לאומני, מתייחסים לאובמה ולדרישותיו בשנאה ובתיעוב, מגדפים אותו בכינויים גזעניים מעוררי חלחלה ורואים בו שליט מבשר רע, מעין פרעה חדש שלא ידע את יוסף. הם חולמים, כמו נתניהו עצמו, על שובו של נשיא רפובליקני ימני שיסיר מעלינו את רוע הגזרה. אבל מבט עמוק ורציני יותר על האילוצים שמניעים את אובמה לדרוש מנתניהו את הקפאת ההתנחלויות, יניב מסקנות אחרות לגמרי. אובמה לא "החליט" לפתע לעצור את תאוות ההתפשטות הטריטוריאלית של ישראל, אלא פועל על פי שיקולים חובקי עולם, שידריכו גם את יורשו בעוד כמה שנים. העיתונאי הבריטי גרהאם אשר  ASHER)) הסביר השבוע בתקופתון בשפה האנגלית לענייני המזרח התיכון שיוצא בקפריסין, "מידל איסט אינטרנשיונל" (גילוי נאות: גם אני כותב שם),  שההסתבכות האמריקאית במלחמה נגד מורדי הטליבן באפגניסטן, שהתפשטה גם לפקיסטן הגרעינית, מחייבת אותו לשלוח שלושים אלף חיילים נוספים לאזור, עד לנסיגה הכללית המתוכננת לשנת 2011. גם הוצאת הצבא האמריקאי מעיראק, בסדר גודל של 120,000 חיילים, מתוכננת לשנת 2011.


אשר מסביר, ודעתו נתמכת על ידי מומחים אחרים בנושא, שהנסיגה מעיראק מאלצת את אובמה לשפר במידת מה את היחסים עם איראן. האיראנים מסוגלים בהחלט להפוך את הנסיגה לגיהנום דמוי וייטנאם ואפילו גרוע מזה, ולגייס ארגונים שיעים רבים שיזנבו בכוחות האמריקאיים ואולי יהפכו את עצם הפינוי לבלתי אפשרי. הידברות עם איראן ולחילופין עימות עימה מחייבים משא ומתן רציני בין ישראל לבין סוריה, כלומר, פינוי מוחלט של רמת הגולן עד הכינרת.        


אובמה מבין שהתקפה ישראלית על המתקנים הגרעיניים באיראן תצית את כל האזור ותחריף מאוד את העימות היקר והמסוכן עם העולם המוסלמי. עליו להצדיק את המצור המדיני על טהרן שרק מפתחת ככל הנראה יכולות גרעיניות, כאשר ארצות הברית מאפשרת לישראל להחזיק ביכולת הרתעה גרעינית מוכחת, לדעת כל המומחים בתחום. הדילמה הזאת תעסיק גם את מחליפו של אובמה, ומנהיג רפובליקני ימני לא יציל את ממשלות ישראל העתידיות מפני הכרעה אמיתית בין שתי החלופות האמתיות בשטח: מלחמת-עד עם הפלסטינים תוך עימות עם כל מדינות האזור ורוב מדינות העולם, כולל ארצות הברית; או משא ומתן לשלום עם שתי הממשלות הפלסטיניות, בעזה וברמאללה, כדי להקים שתי מדינות שהקו הירוק יפריד ביניהם. ברור שירושלים תחולק והמערכה הדיפלומטית נגד ההחלטה האירופית לתמוך בצעד כזה היא חסרת תוחלת. הימין הקיצוני והמרכז הלאומני ייאלצו להיפרד גם מרמת הגולן.


ההצעות האלה אינן קיצוניות במיוחד, אלא מהוות את הקונסנזוס ששרר תמיד בעולם בנושא הזה. הכוונות הרצחניות בימין המטורף כלפי ביבי משקפות בעיקר את הרצון למרוד במציאות העולמית והאזורית, בדיוק כפי שקרה בתקופת חורבן בית שני. 


 * התפרסם ב"כל העיר".

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. מי לא ריאליסט הגיב:

  נו מר ברעם, ולו היתה ממשלה שבראשה קדימה אז היא היתה מממשת את החזון של חד"ש או דומה לזה של ביבי/העבודה? ביבי אינו שואף להגשים חזון של מדינה פלשתינית. חזון כזה מר ברעם יכול להיות רק נחלת הפלשתינים ולא של הישראלים (חוץ מהשמאל החום). הישראלים יכולים להכיר בצורך להקים מדינה פלשתינית מסיבות הומניות או מסיבות טקטיות אבל חזון כזה יכול להיות רק ללאומן פלשתיני. ואחרון חביב – אם תהיה תקיפה ישראלית על אירן יכול להיות שאתה צודק. אבל מה יקרה אם ארה"ב תחליט לסיים את הבדיחה המוסלמית כמו שגמרה את יפן במלחמת העולם ה-2? קרוב לודאי שהדבר היחיד שיקרה הוא שהמוסלמים יבינו שאת חזון העולם המוסלמי צריך לדחות באלף שנה. לא יפה לדבר על זה, זה לא פוליטיקלי קורקט, זה לא הומני ועוד סיבות, אבל האמת היא שכל הדבורים על אי אפשר לגמור טרור בכח ואי אפשר להכריח את אירן או מדינה אחרת ל… מתבססים על כך שארה"ב או ישראל לא תעשנה את מה שהברברים המוסלמים כן עושים. ומה יקרה אם ארה"ב תשתגע כמו ב-1945, האם ההנחות האלה עדין תקפות?

 2. רובי סלע הגיב:

  לגולש דבריו מופיעים תחת הכותרת "מי לא ריאליסט":

  רוב הדברים שרשמת אכן נכונים, מלבד הפסקה האחרונה.

  יש להבהיר זאת פעם אחר פעם: ארצות הברית לא השתגעה ב 1945, היא עשתה שת המעשה הנכון כשהטילה את הפצצות האטומיות על הירושימה ונגסאקי.
  אלאמלא עשתה כן היו נאלצים האמריקנים והבריטים לפלוש ליפן ותוצאותיה של פלישה כזו היו גרועות בהרבה, הן במספר ההרוגים והן בהרס חומרי.
  יש לזכור שבנות הברית שילמו מחיר כבד מאד בכיבוש איי האוקיינוס השקט בהם התבצרו היפנים, והמחיר ששילמו היפנים היה כבד עוד יותר והסתכם בעשרות אלפי הרוגים.
  פלישה לאי עצמו הייתה גורמת למספר מחריד של קורבנות מקרב אנשי הצבא וגם מקרב האזרחים, משום שהמלחמה הייתה נערכת בשטחים מאוכלסים בצפיפות.

  בנוסף, הגינוי להטלת פצצות האטום על ידי האמריקנים לא הושמע כלל בשנים הראשונות שלאחר סיום המלחמה.
  רק כשהורעו היחסים בין ברית המועצות לארצות הברית בעיקבות המלחמה הקרה נוצל האירוע הזה ככלי ניגוח כנגד ארצות הברית.
  השמאל העולמי שציית כעבד כנוע לשמש העמים נרתם למשימת הגינוי בשקיקה רבה ובהתלהבות לוהטת.
  ממשיכיו בהווה עדיין לא השתחררו מן הרפלקס הזה….

 3. קורא אנגלי הגיב:

  למגיב הראשון. היכן מקבלים רעיונות כאלה?
  בישיבה? בבית הכנסת? כל מה נותר לך כעת זה רק לשכנע את האמריקאים לשרוף את העולם.
  יש לך כבר בית מוכן על הירח? כנראה שכן.

 4. חיים ברעם הגיב:

  אנחנו קוראים את הזוהמה הטוקבקיסטית בכל מקום, וזה הפך למכת מדינה. הפשיזם נעשה צדקני יותר ואלים יותר מיום ליום, והמכות שספגו חברינו בירושלים נובעות באורח ישיר ממגיבים פשיסטים כמוך, שמעיזים לדבר (באתר הזה!) על "שמאל חום".

 5. מיכאל שרון: הבנה מדינית קרה הגיב:

  הלילה, לאחר הידיעות על הצתת המסגד בשטחים, פורסמה ידיעה על ברית צבאית אירן סוריה.
  — קישור —

  זו הקואליציה המזה"ת הראשונה שלישראל אין סיכוי נגדה

  צה"ל עם מערכות נשק חדישות, אך מסואב וגרוע מבחינת כוח האדם, ולוקה ביכולת לתאום בין גדודי ובין חטיבתי, באירגון ובלוגיסטיקה. דבר לא השתפר מאז מלחמת לבנון השנייה. הסאוב והשחיתות באדמיניסטרצייה ובכלכלה הישראלית הם בשיא של כל הזמנים. עקב אי מתן אשראי, עסקים קטנים ובינוניים פושטים את הרגל בקצב מסחרר, ואצל החברות הגדולות, כדוגמת יורוקום, או יבואן פורד, מתופעלת פשיעה כלכלית ונוכלות כלפי הצרכנים, ועסקות קומבינה סיבוביות עם קניינים במערכת הביטחון.

  חלקים באולגירכיה מכינים לעצמם נחיתה רכה במערב ביום בו הצבא יוכרע, וחולבים כספים מהאוכלוסיה בכל דרך אפשרית.

  לכן כרגע, מחירי מוצרי צריכה בסיסים ונדל"ן עולים בישראל, בעוד בכל העולם הם יורדים, עקב המשבר הכלכלי. העשירים יכולים לארגן לעצמם אזרחות אירופית ואמריקנית, בעוד מעוטי האמצעים אינם יכולים עוד, עקב הקשחת הדרישות לאזרחות במדינות אירופה ובארה"ב. השכר יורד לרוב העובדים במשק, ועשוי להווצר סיר לחץ, ולמנעו, התקשורת מטמטמת את האוכלוסיה בתוכניות זבל מסוג האח הגדול והשרדות, ובכותרות טריבייה ברוב העיתונים.

  האוליגרכיה הישראלית מנסה למנוע מלחמה ולנקוט בתכסיסי השהייה בנושא השלום (כגון הצהרת 2 המדינות של נתניהו), אך יש להבין שהצד השני ימצא דרך כלשהי ליזום מאבק מזויין.

  יתכן שההערכה שם היא שאובמה ומדינות אירופה לא יצאו מגידרן לבלום עימות מזויין בשלבו הראשוני, אלא יחכו עד שישראל תובס צבאית ואוכלוסייתה תופצץ קשות.

 6. דמוקרט הגיב:

  ביבי הוא בובה בידי הקנאים ("הימין הקיצוני" בלשון דורנו). הקנאים כבר הנחילו לנו שתי תבוסות כבדות (לפחות) שההתאוששות מהשניה (מלחמתם בראשות בר כוכבא (שמעון בר כוסיבא, לפי הדיוק) נמשכה כ-1900 שנה. הקנאים ינחילו לנו תבוסה שלישית נוראה שאחריה ישארו רק אותיות. אין לצפות דבר מאובמה ובוודאי לא מהריאקציה לשלטון קצר הימים הצפוי לו. גם אירופה תשב על הגדר ותצפה בהתרחש השואה. אבל!

  אבל יש מי שיכול להושיע, וזהו הצבא. אריק שרון צריך לשמש דוגמא. על ראשי הצבא לתפוס את השלטון (מה שביכולתם לעשות בנקל) ולהשליט בגדה בפרט ובישראל בכלל משטר חירום צבאי כוחני ואם צריך – אלים, ולנהל מו"מ עם הפלסטינים ועם הסורים להצלת מדינת ישראל ועמה ולקביעת גבולות מוסכמים.

 7. אבירם – תגובה למיכאל שרון הגיב:

  מנין אתה יודע שצה"ל לוקה ביכולת לתאום בין גדודי ובין חטיבתי, באירגון ובלוגיסטיקה, ודבר לא השתפר מאז מלחמת לבנון השנייה…?

  האם נכחת בתרגיל האוגדה האחרון בצאלים?
  האם אתה עובד מן המניין בחברת מקנזי אותה העסיק לאחרונה צה"ל על מנת להתייעל?
  מדוע אתה עוסק נון-סטופ בדיסאינפורמציה?

 8. לבת היענה א’ הגיב:

  ישראל עוסקת בפלשתינאים, ומתעלמת מאפשרות מלחמה קונבנציונאלית וגם אינה ערוכה לה. היו 2-3 תרגילי אימונים מתוקשרים היטב למטרות הרתעה והעלאת המורל לאוכלוסייה ובעיקר להעלאת קרנו של ברק (למשל בגולן – שם היפליאו לעשות בצילומי לילה צלמי העיתונות)

  במלחמת עזה הוכיח צה"ל את כוחו בטבח מיליציוני פרוע (כמו מיליציית הג’נג’אוויד בדרפור. מבקרי מערכת הביטחון מצביעים על כך שצה"ל נישאר במהותו מיליצייה מאז 47). ההנחה ברקע: אין אופצייה ערבית למלחמה כוללת. כמו ערב מלחמת יום כיפור, בה כל עיסוקה של מערכת הביטחון היו חיסולים של אנשי גרילה פלשתינאים כמו ספטמבר השחור.

  מ.ש.

 9. שלומי לחיים ברעם הגיב:

  אני חוכך בדעתי לגבי ההתבטאות שלך בסוף המאמר לפיה: "הימין הקיצוני והמרכז הלאומני ייאלצו להיפרד גם מרמת הגולן"…

  נראה שחל בלבול קל, ואני תמה מדוע ולמה אתה מקשר בין "הימין הקיצוני והמרכז הלאומני" לבין שטח בו יושבים קיבוצים של התק"ם (כמו אל-רום, כפר-חרוב ומרום גולן) ושל השומר הצעיר (גשור ונטור).

  על זה היתה אמא שלי אומרת: פלוני יקצץ את אפו שלו רק בכדי להרגיז את יריבו.
  והנמשל: נראה שתשמח ותעלוץ על החזרת רמה"ג לסורים רק כי זה פוגע בימין הלאומני בישראל, למרות שיש תנועות רבות אחרות שנפגעות מכך, חלקן לא רחוקות מהשקפת עולמך.

  אגב, אם כבר ברמת-הגולן עסקינן, יש לי שאלה אליך:
  האם לדעתך הסורים צריכים לקבל גם את השטחים שכבשו במהלך שנות ה-50?
  אני מתכוון בעיקר לחוף המזרחי של הכנרת שנכבש דה-פקטו ע"י הסורים.
  ואם לחדד את העניין: אם העקרון הוא נסיגה משטחים כבושים הרי שהסורים עצמם לא יכולים לדרוש להגיע לחוף המזרחי של הכנרת, שהוא שטח שניתן לישראל ע"י האו"ם בהחלטת החלוקה והם כבשו אותו מאיתנו.

 10. לברעם הגיב:

  תגובתך אופינית למי שהכעס משבש את מחשבתו ושאין לו תשובות למה שנאמר. כדאי שתבין שעד לפני זמן לא רב קרוב לודאי שבמכות בירושלים הייתי מאלה שסופגים אותן יחד איתך או עם חבריך. הסיכוי שזה יקרה כעת קלוש לא מפני שהפסקתי להאמין בצדק, בזכות הפלשתינים למדינה משלהם ובשיוויון חברתי. הסיכוי שאעמוד ליד אנשים כמוך איננו קים מפני שהפכתם לחומים. כן ברעם , הפכתם ללאומנים סוציאליסטים. לאומנים פלשתינים כמובן. אל יהיה חלקי עמכם למרות האמונה השמאלית המשותפת. במסגרת האין תשובות לא שמת אפילו לב שלא הצעתי שארה"ב תטיל חלילה פצצות אטום על ארץ כל שהיא תהיה מסואבת ככל שתהיה. שאלתי את השאלות כדי להציב מראה בפני אמונתכם השיקרית בצדק הפלשתיני הרצחני שמגובה באיסלם שחור משחור ולמרות זאת אינכם מהססים לסנגר עליהם ולשלול את זכותה של ישראל להתקיים.אין מקרה שבו אנשי השמאל החום לא יטיפו לחיסול ישראל ויסנגרו תמיד על כל תועבה בעולם אם היא רק צבועה בוורוד חיוור. אז אל תטיף לי על פשיזם כשאתה כותב באתר נציונל סוציליסטי פלשתיני למהדרין.

 11. מיכאל שרון. עדות (המשך) הגיב:

  נעשתה כאן ניבזות שלא שמעתי על שכמותה, הגם כששאלתי את האנשים האלה בשנות ה-‏80 איך הם יכולים לישון בלילה עם זה, אמרו לי, יכולים בשקט רב, ואינך היחיד שעשו לו זאת, יש גם אחרים.

  חבר קרוב, אזרח אמריקני בן גילי ששהה תקופה ממושכת בארץ, מר מייקל שרייבר, חשף את הפרשה בפני עיתונאית "ידיעות אחרונות" עמלייה ברנע בשנת 1983 ("מדובר באדם שתרם רבות", אמר לה, "אך לעולם לא תשמעי עליו"), אך מנעתי את הפירסום בעיתונות אז עקב היותי במצב מאויים וחסר אונים כשגורל כל השקעתי ומחקרי על הכף (הוחזקתי באשכי ע"י חבורה זאת).

 12. רונן. למה שהאירנים יירצו להפוך את עירק לויטנאם ? הגיב:

  עירק יציבה ודמוקרטית טובה בעיקר לאירן. השיעים בעירק יבחרו ראש ממשלה שיעי שיבוא כנראה מהמפלגה השיעית המובילה, מפלגה שכבר הרבה שנים עושה בדיוק את מה שהאייתולות מבקשים.

  הבעיה של ארצות הברית בעירק היא לא השיעים, בגלל שלאמריקאים ולשיעים יש את אותה מטרה – דמוקרטיה ויציבות.
  הבעיה של האמריקאים בעירק היא האירגונים הסונים.

 13. עניין של מינוח הגיב:

  מעבר לדברי ההבל של מ. שרון, בתגובתו יש משהו אופייני לכל כותבי השמאל. כותב מ. שרון: "…יש להבין שהצד השני ימצא דרך כלשהי ליזום מאבק מזויין". אז רק הערה ביחס למינוח – הרי כשמדובר על פעילות צבאית של ישראל זוהי תמיד "מלחמה" (תמיד מיותרת) שיוזמיה הם מחרחרי מלחמה (וכאן בא מטר חרפות וגידופים).

  ומה בקשר לאפשרות שמשטר ערבי כלשהו ייזום מלחמה? אה, אז זהו "מאבק מזויין".

  ברגע שמשתמשים במינוח מסויים ל"טובים" יעני ובמינוח שונה ל"רעים" יעני, זה לא רק בלתי אובייקטיבי. זוהי שפה שקרית מראש.

  שימוש בשפה שקרית מצליח אמנם להלהיב את המשוכנעים, אבל ספק אם הוא מסוגל לשכנע אדם בעל יושר מינימלי.

 14. חיים ברעם הגיב:

  חרף העובדה שאינך ראוי לתשובה, אסור לי להשאיר את הדברים סתם כך, באוויר, אחרי שהם הועלו כבר באתר.
  התשובה שלי הייתה שקולה, יחסית לפרובקציה. השמאל שלי הוא אדום לגמרי, אינטרנציונליסטי ולא לאומני. זה שקר שאני שולל את קיומה של ישראל או רוצה במחיקתה, אם כי 42 השנים האחרונות מובילות אותנו (לצערי!) לדילמה של או ארץ ישראל השלמה במשטר אפרטהייד או מדינה דו-לאומית. במצב דברים כזה לא תהיה לדמוקרטים ברירה (אין צורך להיות איש שמאל כדי להגיע למסקנה דמוקרטית) אלא לתמוך בשתי מדינות.
  אנחנו לא תומכים באיסלם, אבל לא מסכימים עם הדמוניזציה ההיסטרית שלכם, ורוצים להגיע לפשרה, בהנחה שהעולם המוסלמי איננו עשוי מעור אחד.
  אני א מטיף לך שאתה פשיסט, אלא קובע זאת, כי המינוח שלך ("שמאל חום") כלפי אינטרנציונליסטים עיקביים מהשמאל הוא פשיסטי מעצם טבעו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים