הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 בדצמבר, 2009 36 תגובות

הפוגרום שמשטרת עירנו ערכה במפגיני השמאל ביום שישי שעבר נובע ישירות מהרוח הרעה שמנשבת מממשלת ישראל, המאוישת כיום בשרים שאינם חרדים לתדמיתם בקרב האליטות הליברליות בארץ ובעולם, אלא רק למעמדם בחוגי המתנחלים ותומכיהם. מי שראה את בני בגין ההגון בלי מירכאות מסתובב בגוש עציון בחברת חנן פורת, מתנצל, רומז לכל שומעיו שההקפאה, שבה בגין תמך, איננה אלא תרגיל כדי להדוף לחצים אמריקאים לזמן מה (כאילו שלא ידענו זאת), הבין את מצבנו האמתִי: דמנו הותר.

די לנו לקרוא את התגובות באתרי האינטרנט ואת מאמרי המסיתים מהמרכז הלאומני בעיתונים כדי לפענח את הקודים החדשים. הממסד כבר מסרב להבין, שרק הפגנות אנשי השמאל והשלום מצילות את מה שנשאר ממעמדה של מדינת ישראל בעולם. בעבר הבינו זאת אפילו בליכוד. ניתן להמחיש את הדברים בעזרת סיפור אמִתי לגמרי, שהעליתי כאן לפני שנים רבות מאוד. הקוראים ואפילו העורכים התחלפו, אבל הוא נשאר אקטואלי ומאלף עד היום: בנובמבר 1982 ערכתי מסע הרצאות בסקנדינביה, שהוקדש ברובו לביקורת נוקבת נגד הפלישה ללבנון ביוני של אותה שנה. מחנה השלום היה אז גדול בהרבה מזה של ימינו, ורבים ממבקריה החמורים של ממשלת ישראל, ובעיקר של שר הביטחון שרון בדנמרק או בשבדיה, רחשו אז אהדה לתושבי המדינה עצמם בזכות הפגנת ההמונים נגד הטבח בסברה ושתילה בסוף ספטמבר 1982. כולם התרשמו מאוד מארבע מאות אלף המפגינים (מספר מוגזם אבל כזה שנחרת בתודעה כבר אז) ולא קלטו כלל שרוב הדוברים בכיכר מלכי ישראל, בכללם יצחק רבין ושמעון פרס, תמכו בפלישה ללבנון. התחוור לי ששום אדם הגון באירופה לא ראה במנהיגי המדינה אנשים ראויים, אבל לרבים הייתה הזדהות חמה ומרגשת עם אנשי שלום כנים וכנים פחות בישראל.


בקופנהגן הזמין אותי עורך עיתון סוציאליסטי חשוב למשרדו הצנוע, הראה לי כמה גיליונות ישנים של עיתונו מימי הטבח במחנות הפליטים בלבנון, ודי נדהמתי לראות בעמוד הראשון תמונה גדולה של חברי גדעון ספירו, שהפגין נגד ראש הממשלה מנחם בגין עם שלט גדול באנגלית, המוקיע את המלחמה בכלל ואת רצח הפליטים הפלסטינים בפרט. "יש לכם כתב בישראל?", שאלתי בפליאה, "מאיפה השגתם את התמונה הזאת?". העורך שלח לעברי חיוך קטן, הוציא ממגירת שולחנו תמונה גדולה של ספירו המחזיק בכרזה, הפך אותה והראה לי את החותמת מאירת העיניים: "שגרירות ישראל, קופנהגן, נספח העיתונות". את הלקח לא שכחתי עד עצם היום הזה. המחאה שלנו נגד הדיכוי בשטחים, ההפגנות, המאמרים, וההופעות בתקשורת בארץ ובחוץ לארץ מאפשרות לנו להמשיך ולחיות כאן, אבל גם משרתות כוחות אפלים המבקשים להנציח את המצב ולהדוף את גלי הביקורת בעולם.


ככל שגובר כוחם של המתנחלים וידידיהם מן הימין הקיצוני בתוך הארץ, כך קטן משקלה של שדולת "ההסברה" בתוך הממסד. בימין מסרבים להבין שסוֹפר עם תדמית שמאלית כמו עמוס עוז, המגן על ישראל ברוב פעולותיה המלחמתיות (גם הבלתי צודקות) בזמן אמת, הוא נכס אדיר להסברה הישראלית ודווקא אנשים כמו פורת, שמשתכרים בפורים אחרי טבח נורא במתפללים ומסבירים בתקשורת שאין על מה להצטער כי "פורים היום", מסבים לה נזק נורא. 


מחנה השלום הציוני כמעט ונעלם, ומנהיג מפלגת העבודה אהוד ברק הוא כיום ראש החץ של האלימות הכרוכה בעצם מעשה ההתנחלות בשטחים הכבושים. את זה מבינה היטב אפילו הכתבת הפוליטית של "מקור ראשון" הימני, סופיה רון-מוריה, שרואה בשרון "בוגד", בנשיא ארצות הברית ברק אובמה "כושי מוסלמי", ומסתייגת מרצח רבין בעיקר בשל הנזק שהוא גרם, כביכול, לימין הקיצוני שאליו היא שייכת. רון-מוריה נחשבת למטורפת בחוגים שלי, אבל בראיון המרתק שהעניקה לכתבת "הארץ" לילי גלילי היא מצטיירת גם כאישה אינטליגנטית מאוד, שמסוגלת לאבחנות פוליטיות די מבריקות. בין השאר הסבירה רון-מוריה מדוע נעלם השמאל, שייצג את כל השטניות בעולמנו בספרה הקודם, מהספר החדש שלה, "החתן העשירי". וכך אמרה: "…על השמאל פשוט אין מה לכתוב. במרצ לא קורה שום דבר וקדימה היא אולי שמאל, אבל לא שמאל מעניין… אני לא מנהלת עכשיו ויכוח בין ימין לשמאל, אלא מי בימין צודק יותר". ייתכן שגם הסופרת, אולי הסמן הימני ביותר מבין אלו שעדיין רוצים להיחשב כחלק מן האליטה הישראלית (היא דורשת במפורש את מקומה תחת השמש, ובתקיפות רבה), הבינה והפנימה שהדיון הרלבנטי כיום בארץ מתנהל בין המרכז הלאומני, המביא בחשבון גורמים כמו תדמית, כלכלה, גלובליזציה, סיוע חוץ, תמיכה אמריקאית וקשר סביר עם העולם החיצוני, לבין הימין הקיצוני ההזוי, שהוא משיחי לחלוטין, גזעני ונעדר כל רגישות לדעת הקהל העולמית. השמאל היהודי הוא כיום אוסף של תנועות מחאה חשובות אך קטנות, והשנאה כלפיו בימין הקיצוני היא סמלית, כיוון שעיקר זעמם של המתנחלים ותומכיהם מופנה כלפי הממסד הרשמי, כאשר נדמה להם שהוא סוטה מעיקרי ארץ ישראל השלמה ומכל הנגזר מהתפיסה הזאת בפעילות הממשלתית בשטחים הכבושים.       


על רקע זה ניתן להבין את התגובות לשריפת המסגד בכפר יאסוף. הגזענים המנוולים שביצעו את המעשה מזיקים בעיקר לתדמית הישראלית בעולם. אבל חלק מהמתנחלים (כמו אנשי תקוע "המתונים") סבורים, שמוטב להם לבצע את מעשי הנישול והעושק שלהם בשקט ובאין רואה. אבל קיימת שם גם אמביוולנטיות. לדעתי, גם רון-מוריה מבינה שיגאל עמיר אמנם גרם נזק לתדמית הימין הקיצוני, אבל הצליח לשבש את מהלך הסכמי אוסלו. היא וחבריה קולטים, שאם יש ברצונם לחבל בכל תהליך מדיני גם במחיר של נתק עם "חוסיין" אובמה, הרי שהתועבה הכהניסטית במסגד משרתת את האינטרס הזה. בהעדר שמאל אמתי כדאי להם להילחם בדחלילים כמו ציפי לבני ואולי אפילו ביבי נתניהו, אבל בלבם מקננת התחושה, שהם בעצם בצד המנצח במאבק הפנימי בתוך ישראל. לכן אפילו סופרת ניאו כהניסטית יכולה (אחרי שתשלם מס שפתיים זעיר למרכז) להיות חלק בלתי נפרד מהאליטה הישראלית החדשה. 


אבל לדעתי הימין איננו חוזה את ההתעוררות הגדולה שתפקוד את השמאל ואת חלק מהמחנה הליברלי בשנים הקרובות. אחרי הפילוג הבלתי נמנע במפלגת העבודה וחבירת החלק החיובי יותר במפלגה למרצ, יבינו רבים שאסור להם להתעלם מבני הברית הרבים מאוד החיים במגזר הערבי. חידוש הברית בין הדמוקרטים היהודים לאזרחים הערבים הוא המפתח היחידי להקמת שמאל גדול בארץ. ברק הרס את הברית? יקומו אחרים ויחדשו אותה. זו התקווה היחידה ואין בלתה.   
                                        
* התפרסם ב"כל העיר".

תגובות
נושאים: מאמרים

36 תגובות

 1. יובל הלפרין לעידו הגיב:

  ההתנגדות בשמאל האירופי לכיבוש ולגזענות של ישראל היא בשל תפיסתו העקרונית.
  הימין, כמו ימין, עוסק באנחנו אנחנו ואנחנו.
  אצל המרכז (שזה הרוב היום) הכול מעורבב זה בזה.

  אבל שלושתם ישתכנעו בסוף לגבי העמדה הנכונה בסכסוך הישראלי-פלסטיני, כל אחד מסיבותיו הוא.

 2. מיכאל שרון: תת תפקוד וחוסר ערך הגיב:

  מערכות המדינה (תחבורה, צרכנות, רווחה, אדמיניסטרציה, ניהול תעשייתי, היי טק) נסוגות לתת-תפקוד. לאחרונה התפרסם שהשכר במגזר הפיננסי עלה, אך בשאר המגזרים ירד. עסקים בינוניים רבים פושטים את הרגל, אך המחירים לא יורדים אלא עולים, וזה אבסורד. את מדיניות החוץ במכלול היבטיה מנהל לראשונה הימין, תוך הנחה מצד אנשי "ישראל ביתנו" שיעילות תפעולית עדיפה על "נכסים הסברתיים" שנותן השמאל. כללית אמנם, בישראל ביתנו יש אנשים יעילים מאד, תרומת העלייה מחבר העמים.

  אך תת-תפקוד מאפיין מערכות רבות, אין למשל לצפות דבר מישראל כץ, ליכוד, שר התחבורה, שבאקט שרירותי הוריד את הקורקינטים הממונעים ממערך התנועה – היתה כאן איזו נישה של מוצא לצעירים בתנועה הבלתי אפשרית, אך היא חוסלה, כמו להראות שאין מוצא ממערכת חונקת.

  מצב של תת-תפקוד מערכות אופייני למדינות רבות בעולם הבלתי מפותח, והן חיות עם זה שנים רבות, תוך חיי מרורים השרדותיים לרוב האנשים, וקיום מעולה לאליטה צרה.

  תקוות אנשים הופכות פרטיקולריות – להיות בצד המואר של הירח, ואין עוד כל אחריות חברתית.

  כך יהיה כאן – קיום ממושך בסאוב, תוך תקוות פרטיקולריות להצלחה אישית. לא יהיה דבר מלבד אופורטוניזם. כבר כיום אנו רואים קליקות ציניות ומסואבות בתחום התרבות, שמציעות לחבריהם הצלחה, במחיר שקרנות ונבלה, תוך איפוס הצורך בתוצרים ראויים.

  חוסר הערך ישרור מלוא כל האופק, לא תהיה המצאתיות, ולא תהיה יצירה של ממש ורעיונות טובים בשום תחום.

  אבל קיום מדיני יהיה שנים רבות.

 3. יובל הלפרין – הערה הגיב:

  ועליי להדגיש כי בהלך רוח מלנכולי לא התכוונתי לחיים ולרשימתו זו (שבה יש אור בקצה המנהרה),
  אלא לאווירה שאני קולט לא פעם באספות ובהפגנות.

 4. גדעון עמיש הגיב:

  שאל או לא שמאל, לא יהיה שלום כי אין לימין הישראלי פרטנר פלסטיני שגם רוצה וגם יכול לעשות שלום תוך ויתורים. אין כוונתם של הפלסטינים לוותר על עכא, יאפא ומג’דל (אסקלון). ומי שחושב שהם כבר ויתרו ראוי שיכין עצמו ליום משבר. פשוט הפלסטינים והערבים בכלל לא השלימו עם מדינה לא-מוסלמית במזרח תיכון מוסלמי. עלינו להבין זאת ולא לשקוע בחלומות פז של עוד 5 מנדטים שמאלניים שסוף סוף אולי יביאו את השלום. כאילו זה תלוי רק בשמאל.

 5. קורא אנגלי הגיב:

  לבטטה, ועל זה נאמר: המצב בטטה… 🙂
  כשאני רואה את מנהיגי ישראל מדברים כפי שהם מדברים אני מתקשה להבין כיצד הם ישנים בלילה. האם חבר ממשלה אחד התפטר בעקבות הפעולה בעזה? האם הם באמת מאמינים שזו הדרך? כולם כאיש אחד? האם היה משהו שאמר: מצטער- אינני יכול יותר לתת את ידי לדבר הזה..? שגעון קולקטיבי. מה קורה שם? מה הם מבשלים עוד? מצער פי אלף אבל לראות את העדר הולך אחרי העגלה הזו. הגענו למצב שאם רה"מ יחליט לנקוט בכל פעולה צבאית מכל סוג שהוא – מה שהוא ירצה לעשות – העם הזה יאשר לו ויתמוך באחוזים מדהימים. כל פעולה שתעלה על רוחו.
  אולי בעצם החורבן כבר הגיע למעשה…

 6. יעקב בן דוד הגיב:

  למרבה הצער תקוותו של חיים ברעם היא תקוות שווא. סיכוייו של השמאל להתאושש אפסיים, משום שעמדתו החד-צדדית המקוממת, ההופכת אותו לפלג לאומני פלסטיני, הביאה לסלידה ממנו בקרב הרוב המכריע של הציבור היהודי בארץ.

  גם הנחתו המרכזית של ברעם במאמר מוטעית. אם השמאל הוא זה שאמור להוציא אותנו מן השטחים הכבושים, המתנחלים יכולים לשבת בשלווה גם עוד אלף שנה. היחיד שיעשה זאת הוא המרכז השפוי, זה שמכונה בפי ברעם "דחלילים". הדחליל שרון הוציא אותנו מעזה, וסיכוייו של הדחליל נתניהו לעשות זאת בגדה גדולים אלפי מונים מסיכוייהם של ברעם, ג. ספירו ואורי אבנרי.

  כדי להוציא את ישראל מהשטחים אין צורך להיות לאומן פלסטיני. מספיק להיות ריאליסט. אפילו ריאליסט ציוני. שרון, שגורלם של הפלסטינים מעניין אותו כקליפת השום, עשה בשישה חודשים מה שכל אבירי השמאל חסידי הנסיגה לא חלמו אפילו לעשות ארבעים שנה. אגב, מעניין מאד שכל אותו זמן פרסם יוסי שריד שוב ושוב מאמרים ובהם טען בלהט ששרון חייב להתפטר מיידית. זהו אותו יוסי שריד שמסתובב שנים עם מדבקת "לצאת מן השטחים". גם זה מעורר מחשבות נוגות על השמאל.

 7. דרור בל"ד הגיב:

  מאמר חשוב .

  הדברים ("המחאה שלנו נגד הדיכוי בשטחים… אבל גם משרתות כוחות אפלים המבקשים להנציח את המצב ולהדוף את גלי הביקורת בעולם")
  נאמרו כבר במאמרם של נדים רוחאנא אריז’ סבאע’-ח’ורי – [המזוהים עם בל"ד]
  "כוחניות, מרחב הסובלנות והמצב הפריבילגי"
  מתוך יודעים ושותקים
  מנגנוני השתקה והכחשה בחברה הישראלית
  עריכה: חנה הרצוג כנרת להד (ון ליר והקיבוץ המאוחד).

  גם הדברים ("חידוש הברית בין הדמוקרטים היהודים לאזרחים הערבים הוא המפתח היחידי להקמת שמאל גדול בארץ. ברק הרס את הברית? יקומו אחרים ויחדשו אותה. זו התקווה היחידה ואין בלתה") נאמרו כבר ע"י המגיב דרור בל"ד
  [המזוהה עם בל"ד].

  ומה אומרים בחד"ש? בל"ד מפלגה לאומנית.
  אני כבר התרגלתי שאנשים באים אלי אחרי עשר שנים ואומרים לי כי אז, לפני כעשור, צדקתי והם טעו. זה התחיל בראשית שנות ה90 עם הסירוב לשרת בשטחים, המשיך ב2000 עת הבעתי דעתי על אהוד ברק ויימשך גם ב2020 -השנה שבה יקיץ הקץ על הציונות. בטוב או ברע.

  חידוש הברית בין הדמוקרטים היהודים לאזרחים הערבים הוא המפתח היחידי להקמת שמאל גדול בארץ – ההבנה של אנשי חד"ש כי בל"ד ראתה את המציאות נכוחה הרבה לפניהם זו התקווה היחידה ואין בלתה. כך, ורק כך, יהודים וערבים לא יהיו אויבים.

 8. בטטה הגיב:

  צר לי לאכזב את חיים ברעם ,לדעתי המאבק הוכרע והפור נפל כבר מזמן,הספירה לאחור של קץ הבית השלישי החלה מזמן.

  המחסומים האחרונים בדרך הנם -1 . הלובי הציוני באמריקה באנגליה ובצרפת המאלץ את אובמה ,בראון וסרקוזי לחסום מסע עולמי אמיתי נגד ישראל , זהו מאבק נגד הזמן והדמוגרפיה .
  2. המוסד המחבל בשיטתיות במאמץ הגרעיני האיראני גם זהו מאבק נגד הזמן בסופו של דבר יהיה לאיראן נשק כזה ומי יכול לערוב שלא יעשה בו שימוש אפילו בצורת איום?
  3. והמחסום האחרון זה "מפעל הטכסטיל בדימונה"
  ויכולת השימוש והשיגור ,מה שמסביר את תמיכת איטליה וצרפת בישראל את הזיגזגים במדיניות טורקיה ואת התמיכה השקטה של מדינות ערב שהפקירו למעשה את פלסטין.(ליברמן אפילו לא צריך לאיים די להחזיק במקל ארוך ולדבר בקול רך).

  עצתי למי שיכול -לחסל את עסקיו ורכושו בארץ כשניתן עדיין לקבל מחיר טוב ולפתוח חיים חדשים במקום פחות מאיים ומאויים.אני לצערי זקן מדי לעשות זאת .

 9. ליעקב בן-דויד הגיב:

  אבקש להאיר עיניך בעובדה המתועדת והבלתי ניתנת לעירעור שהמכנים עצמם "שמאל אמיתי/עקבי/רק הוא ואין בלתו" התנגדו להתנקנקות מעזה בחריפות גדולה לפחות כמו, אם לא יותר מזו, של הכתומים.

  כך שה"הישג" הגדול של שרון (אריאל כמובן,לא מיכאל) לא רק שלא נחשב בעיניהם להישג, אלא אף מוחזק תבוסה ניצחת.

  ואם נצליח איכשהו להתנקנק גם מהגדה, צערם יהיה כה גדול ונורא, עד סיכוי חס ושלום שרכי הלב שביניהם ישלחו יד בנפשם מעוצמת הכישלון, הדיכאון והאשמה.

  המעשה מוחזק בעיניהם כנטישת עולל רך, חסר אונים וישע, והפקרתו לקור ולרעב. אכזריות לשמה.

  להווה ידוע שיעודינו ותכלית קיומנו מתמצים בהריון, בלידה, בטיפוח ובגידול של העאמה הפלסטיני, עד שיצליח להתקיים בכוחות עצמו, ואחר כך נהיה מיותרים.
  פלא שאנחנו מנסים למשוך את תקופת ההנקה לנצח?

 10. עידו לם הגיב:

  לחיים ברעם: אתה כנראה לא יודע מה קורה באירופה כי גם אירופה לא מאמינה בדו קיום עם האיסלם והעתיד הולך להביא ככול הנראה לפיצוץ באירופה והתחזקות הימין באירופה מוכיחה את זה. לדרור בל"ד: יש מצב שלא תצטט כול הזמן חוקרים שכוחי אל ושם ותגיד משהו מקורי משלך?

 11. פוגרום? הגיב:

  אויי גוועלד!
  ממש עיר ההריגה.

  למען הדיוק ההיסטורי, אפשר לדעת באיזה מקום בסקאלת החומרה בין פרעות ת"ח ות"ט לבין פרעות פטליורה יש למקם את הפוגרום הנ"ל?

  לגבי ההתעוררות שאתה חוזה לשמאל, אם אינך מבין מה השכיב את היפהפיה הנרדמת על ערש-דווי מלכתחילה, מה ערך יש לפרוגנוזה שלך על "התעוררותו"?

  שמא מדובר בציפיה לנס אלוהי?

 12. יובל הלפרין הגיב:

  תגובתי הבאה הופיעה בטעות (כנראה שלי) במאמרו של חררדו לייבנר:

  הימין תמיד שיכור ניצחון. גם יומיים אחרי פינוי הפולשים לרצועת עזה צרחה עלינו באחת הפגנות פולשת מהגדה שהיא "לעולם לא תתפנה ולא יעזור לכם…"
  האופטימיות של הפשיסטים מגשימה את עצמה, וכך גם הפסימיות המלנכולית בשמאל הישראלי, שהיא יותר הלך רוח פסיכולוגי מאשר הערכה מציאותית.
  אני בטוח ש"חזונם" של הקו קלוס קלאן היהודים – שליטה בשטח בלא מתן אזרחות לתושבים – הוא עניין זמני בעיקרו.
  כיבוש מסתיים בראש ובראשונה בגלל התנגדות הנכבש ורק אחר כך בגלל שוחרי שלום בקרב הכובש ובשר העולם.
  לא הכול קורה כפי שאנחנו מצפים ומעדיפים. לדעתי יהיו עוד כמה נסיגות חד צדדיות, והמו"מ לשלום יהיה על מה שנקרא "גושי התיישבות" ועל זכות השיבה (גם ה"לאו" הזה ילך ויתפורר).
  הוויכוח הוא לא בין ימין לשמאל, אלא כמה זמן ייקח עד שדניאלה וסופיה ייגררו על הרצפה
  (אגב, ב"חתן העשירי" השמאל בסוף מנצח. ראש הממשלה הואשם במעשים מגונים ונאלץ "לשלם לאליטות" בפינוי הגיבורה דינה מ"ביתה").

 13. יובל הלפרין לעידו לם הגיב:

  אני חושב שהפחד מהאסלאם (לדעתי הוא מופרך, אבל אני לא נכנס לזה כרגע), ידחוף את מדינות אירופה לנער את חוצנן משיגיונותיה של האליטה הגזענית השולטת כיום בישראל.
  זכור מה עשתה ספרד אחרי הפיגוע הנורא ברכבת התחתית (הוציאה במנוסת בהלה את חייליה מעיראק),
  ומה היא אומרת כיום כנשיאת האיחוד האירופי (שתפעל להקמת מדינה פלסטינית כבר ב-2010).

 14. שאלה לחיים ברעם: יש לך מידע מי שרף את המסגד בכפר יאסוף? הגיב:

  אולי תציג אותו?

  תמהני איזו ראיות יש לך לטענתך כלפי "הגזענים המנוולים שביצעו את המעשה".

  או אולי אתה קורא בקפה?

 15. אסף הגיב:

  מאמר מרתק.
  הקשר בין השמאל והאזרחים הערבים הוא אכן המפתח לשינוי בישראל.

 16. ליובל הלפרין הגיב:

  מה שאתה מתכוון לומר, זה שמדינות אירופה תומכות בפלסטינים ו"מנערות את חוצנן משיגיונותיה של האליטה הגזענית בישראל" לא מפני שהן מאמינות בצדקת הפלסטינים ולא מפני שהן חושבות שבישראל יש אליטה גזענית, אלא משום שהן מפחדות מהאסלאם.

  על זה נאמר "רצה לקלל ויצא מברך". מבלי משים דיברת אמת. החרמות והנידויים של ישראל באירופה אינם נובעים מגישה מוסרית אלא מהווים תוצאה של הפחדה ברוטלית. זה העולם המוסרי החדש שאתה רוצה לבנות?

 17. יגאל הגיב:

  אם רוממות המדינה הפלסטינית בגרונם של הספרדים , מדוע הם אינם מראים את הדרך ומכירים בזכות הבאסקים למדינה משלהם ?

  דוגמא קטנה לצביעות של מדינות אירופה, תואיל ספרד לבצע ראשית את הדברים שבהם היא מטיפה לישראל, אחרת מדובר על צביעות וכפל מוסר.

 18. primakuku הגיב:

  לדרור מבל"ד:
  היש מקום בעולם הערבי בו יש ליהודים מקום שווה ליד מוסלמים(מלבד בובות ראוה להציגןלמערב)?
  מוסלמים לא יכולים לראות ביהודים שווים להם ובהכרח לא יכולים לקיים דמוקרטיה אמיתי כמו שאנו,היהודים מעניקים להם ,משום שהם רואים בנו "דימים" דהיינו בני חסות.
  וככה נהגו בנו כאן בפלשתינה ושאר מדינות האיסלאם עד בו "הכובש" הקולוניאלי.
  החיים תחת האיסלאם לא היו שונים ולעיתים אף יותר גרועים מאשר באירופה,רק מה התעמולה הערבית פימפמה את השקר שיהודים וערבים חיו בהרמוניה עד בו הציונות.
  ועלילת דמשק לדוגמא גם היא הייתה בגלל הציונות?
  הידעת שאת הטלאי הצהוב המציאו המוסלמים והנוצרים העתיקו?
  אז עדיף לכולנו שתהיה הפרדה בין העמים ולא איחוד.

 19. לקורא אנגלי הגיב:

  בדיוק כמו שהתבטאויותיהם של מנהיגים ישראליים מדירות שינה מעניך , כך התבטאויותיהם של מנהיגים פלסטינים מדירות שינה מעיני. כך למשל נאומו של הנייה מהשבוע שעבר שבו הוא מצהיר כי הפלסטינים לא יכירו לעולם בישראל ולא יתפשרו על פחות ממדינה פלסטינית מהים ועד הנהר.

 20. דרור בל"ד הגיב:

  אחרי הפיגוע במדריד מיהרה ממשלת ספרד להאשים את המחתרת הבאסקית, ולא את אל-קעידה, והדברים ידועים. החבל הבסקי – חבל ארץ עשיר- דורש התבדלות ממניעים כלכליים, כדי לא לסבסד את שאר אזרחי ספרד. (משהו כמו אנדורה). אלה אינם מסכנים כלל וכלל,אלא רוצים לשמור את ההון לעצמם. גם אלה דברים ידועים.

  המאמץ הציוני לחפש כל הזמן תירוצים לפשעיהם ע"י התירוץ כי גם האירופאים צבועים (זה נכון) וגם אלה עשו פשעי מלחמה (וגם זה נכון), במקום להתמודד עם פשעיהם הוא הולכת שולל. בעצם זו הודאה באשמה. מה עניינו של פלשתינאי אם גם הבריטים, הספרדים, או כל אחד אחר עשו פשעי מלחמה בעירק או באפגניסטן? כדאי לשים לב כי את כל פשעי המלחמה עודדו, בעיקר כלכלית, האמריקאים. הם גם היו האחרונים (יחד עם ישראל) לחתום על אמנות בינ"ל בדבר פשעי מלחמה.

  בהסגרתו של אהוד ברק להאג ננוחם

 21. יובל ליגאל הגיב:

  לכל תושבי חבל הבאסקים אזרחות ספרדית מלאה ולחבל אוטונומיה נרחבת.
  תציע זאת לפלסטינים ואולי הם יוותרו על דרישתם למדינה עצמאית. אולי.
  אם הם יסכימו ואחר כך שוב ירצו מדינה עצמאית, אז תוכל להשוות את יחסי ישראל-שטחים ליחסי ספרד-חבל הבאסקים.

 22. קורא אנגלי הגיב:

  ליעקב בן דוד,

  בא נניח שאתה צודק. נניח "שהקמפיין למען הפלסטינים נובע ממניעים שליליים (כלפי ישראל)".

  מה רע בלהתנגד למדיניות גזענית נפשעת מתוך "מניעים שליליים" לגזען הפושע?

  מה פסול בלראות את הרוע שיוצא מירושלים?

  כפי שהרולד פינטר אמר (על אמריקה):
  הרוע המתמשך שלהם לא קיים. הוא לא התקיים.
  גם כשהתקיים הוא לא התקיים…

  ובכן, הייתי שמח שלא לראות אותו אך מה לעשות שנשארו עדיין אנשים שיש בהם רוח אנוש ואינם נגררים אחרי היפנוט לאומני, צבאי, משיחי …?

  הם מפריעים לקיומך כעם יהודי גאה וזקוף?
  הם נוגעים לך ביקר מכל? אז מה תעשה להם?
  כיצד תתמודד עם "האיום הנורא" של השמאל האירופאי?

 23. יעקב בן דוד הגיב:

  לדרור בל"ד

  מי שעומד מאחורי הניסיונות להעמיד לדין בכירים ישראליים בחו"ל אינם "לוחמי זכויות אדם" אלא אנשי ארגון טרור, שהם עצמם פושעי מלחמה.
  — קישור —

  אתה מנסה להציג תמונה שקרית כאילו כל מה שקשור לצד הישראלי או האמריקאי הוא תוצאה של פוליטיקה מלוכלכת, וכל מי שפועל בשירות הפלסטינים עושה זאת ממניעים של אהבת אדם אלטרואיסטית. לאף אחד בעולם לא איכפת מהפלסטינים בתור בני אדם. כאשר המלך חוסיין טבח 15.000 פלסטינים בחודשיים (פי 2 מכמות הפלסטינים שהרגה ישראל ב-40 שנה) אף אחד מצדיקי הדור האלה לא הוציא הגה מפיו. כנ"ל כאשר הצבא הלבנוני הרס את מחנה הפליטים נאהר אל בארד.

  הסיבה היחידה שהפלסטינים זוכים לתמיכתם היא שהישראלים נמצאים בצד הלא נכון על פי תורתו של מארקס.גם אילו היתה ישראל נלחמת נגד מפלצות מהחלל, היו אלה זוכות לתמיכת השמאל האירופאי בתור מסכנות הנלחמות נגד האימפריאליזם. כל הקמפיין למען הפלסטינים נובע ממניעים שליליים (כלפי ישראל), והוא פוליטיקה מלוכלכת וצבועה מהסוג הגרוע ביותר.

 24. עידו לם לדרור בל"ד הגיב:

  אני רואה שאתה משתבח עם הזמן בהתחלה קראת רק להסגיר את אהוד ברק להאג והיום הקריאה הזאת מופנית לכול תומך עבודה… אין ספק שאתה מופת לדמוקרטיה וליברליזם.

 25. 86 הגיב:

  שיטת יעקב בן דוד היא שיטתו של ג’ורג’ בוש:
  כלומר אם אתה לא איתנו אז אתה עם הטרוריסטים – (Either you are with us or with the terrorists)

  אם העברת בקורת קשה על ישראל אז אתה אנטישמי או פועל בשליחות מפוצצי אוטובוסים(!) ואם העברת בקורת על אמריקה כרתת ברית עם השטן.

  כלומר חובה להתעלם מהשכל הישר ולקבל אפריורי את השקרים והפרופגנדה של טרוריסטים מתוחכמים, אלה שיש להם את הכוח והתקציב לחסל מאות אלפים עם פצצות וטילים עתירי טכנולוגיה ומאחוריהם מערכת PR משומנת.

  מי מפיל ומרים משטרים מאז מלחמת העולם השניה?
  מי עסק במימון רודנים וארגוני טירור בכל העולם אם רק פעילותם נפלה במקרה עם האינטרס האמריקאי? לאמריקה יש בסיס צבאי כמעט בכל נקודה בעולם! זו מעצמה שיודעת לזרוע הרס וחורבן ויש לה קבלות על כך.

  הדמגוגיה הזו היא חלק מהטקטיקה הימנית ואני כבר מורגל בה. ככה זה שאין ממש מה להגיד. עושים פרובוקציות ושוברים את הכלים.

 26. יעקב בן דוד – עוד משהו הגיב:

  לקורא אנגלי

  אלה שאתה מציג ככאלה ש"יש בהם עדיין רוח אנוש" פועלים בשליחותם של מפוצצי אוטובוסים, רוצחי ילדים בכוונה תחילה, פונדומנטליסטים המעניקים לילדיהם חינוך גזעני ומיליטריסטי מן העריסה. אז נכון, הם הורגים בעיקר יהודים (לא רק), מחנכים את ילדיהם לשנוא בעיקר יהודים (לא רק) ורוצים להשמיד בעיקר את מדינת היהודים.

  אבל הם שונאים את האמריקאים, כמו סוכניהם מהשמאל האירופאי, לכן כל השאר אינו חשוב. השמאל האירופאי מוכן לכרות ברית גם עם השטן בכבודו ובעצמו אם הוא יכריז על עצמו כ"אנטי אימפריאליסט" (ר. סדאם חוסיין, למשל). לזה ייקרא ברית קדושה.

 27. פליליסט למר בן דוד הגיב:

  איזו תגלית, מר בן דוד, איזו תגלית.
  מאז קולומבוס לא היינו עדים לתגלית כזאת.
  פושעים מסייעים להעמיד לדין פושעים?
  לאאאאאאאאאאאאאאאא.
  רק שאצלנו זה מה שקורה כל יום בבית המשפט.
  אם לפושעים לא הייתה "זכות מוסרית" להשתנקר על פושעים אחרים, לא היו תופסים אף פושע.
  אז תן לבית הדין בהאג לעשות מה שאחרוני בלשי המשטרה עושים, העיקר שהצדק ייעשה וכל כלב ביג’י יומו וגו’.

 28. יעקב בן דוד הגיב:

  המערכת צנזרה (כנראה) את תגובתי המקורית, והעבירה רק את התוספת "עוד משהו". מה לעשות, כאשר עובדים בשיטה כזו קורה שמגיבים מגיבים רק לחלק ממה שנאמר, ולאו דווקא לחלק החשוב.

  אנסה לשחזר את "לפני עוד משהו".

  אין כל פסול בלראות את הרוע היוצא מירושלים, אבל יש פסול גדול בלראות רק את הרוע שיוצא משם, לנתק אותו מכל הקשר ולהציג את ישראל כאבי אבות השטן. בערך 100 מיליון בני אדם נרצחו במהלך המאה העשרים בידי משטרים שנתמכו בהתלהבות בידי השמאל האירופאי. זה קצת נלעג כאשר אותו שמאל מוציא כעת את הזעם הקדוש שלו על מדינה ששלל ההרג שלה ב-40 שנה מסתכם ב-7,500 פלסטינים הרוגים (רובם חמושים), פחות ממספר הפלסטינים שנהרגו באותו פרק זמן בתאונות דרכים, חצי מכמות הפלסטינים שהרג המלך חוסיין בשלושה חודשים ורבע ממספר הפלסטינים שנהרגו בידי מוסלמים.

  השמאל האירופאי צריך להפסיק להיות תומך סדרתי בדיקטטורות רצחניות (ולבקש מחילה מעשרות מיליוני קרבנותיהם) לפני שהוא בא בדרישות מוסריות למישהו.

 29. דרור בל"ד – לאורי זקהם(2) הגיב:

  צודק אורי זקהם. בשוויץ היו הנשים משוללות בחירה עד ראשית שנות ה70, ולא בהולנד כפי שציינתי בטעות.

  אני מקווה שכוונתי ברורה. הגישה הרב תרבותית ראויה, לדעתי,להנקט כאן. התנשאות תרבותית, נאורה לכאורה, גורמת גם למצדדים בקדמה ובנאורות להתקפד ולגונן על אחיהם, המואשמים בתת-תרבות, באי-נחמדות, בשובניזם (שוב- חנין זועבי היא הפתרון, ולא יללות נשות חד"ש), או בהומופוביה. לכשיהיו עם ככל העמים, העם הפלשתינאי יילחם את מאבקו החברתי בדיוק כמו יהודי עיר לכולנו, וכעם ככל העמים, הוא יכיל גם שמרנים ומתנגדי קידמה ונאורות.

 30. עופר הגיב:

  ליעקב – רק חלק מהשמאל תמך במשטרים הקומוניסטיים במזרח, ואפילו אז תוך הבעת ביקורת.וכפי שאתה עצמך רומז, עוול אחד לא מצדיק עוול שני.

  וזה שהנייה קורא (נניח) להשמיד את ישראל, לא מצדיק את המשך הכיבוש, יותר מאשר קריאה של מנהיגים מוסלמיים אחרים להשמיד את ארה"ב מצדיקה את המשך הכיבוש שלהם בעיראק ואפגניסטן.

 31. "יללות נשות חד"ש"? הגיב:

  אתה מתכוון, נשות חד"ש שעומדות מול קיצוני התנועה האיסלמית והשמרנות הדתית? אותה שמרנות שבל"ד תומכים בה בדיבור ובשתיקה? נשות חד"ש שמייצגות עמדה פמיניסטית פרו-להט"בית, בדיוק נגד האופורטוניזם של בל"ד? נשות חד"ש ש"מיללות" נגד הכיבוש בכיכרות, ובמחסומים, ונגד הגדר, בזמן שנשות (בעיקר אנשי, בוא נודה בזה) בל"ד ספונים במשרדיהם ושותים קפה?

  יאללה עוף מהאתר הזה כבר. לך תציק בטוקבקים בוואינט או משהו.

 32. עידו לם לדרור בל"ד הגיב:

  הנעם הפלסטיני צריך להילחם את מלחמתו במולדתו שתקום בגבולות הקו הירוק ולא בכול גבולות ישראל אתה הבנת את זה ברוך?

 33. לעופר הגיב:

  תמיכת השמאל בבריה"מ של סטאלין היתה כמעט גורפת. המעטים שהיו ביקורתיים בד"כ עזבו את המפלגה הקומוניסטית (כמו ארתור קסטלר).

  לטיעון שהבאתי אין כל קשר להצדקת עוולות. הטיעון מתייחס אך ורק לזכותם של אנשים מסוימים להטיף מוסר לאחרים. הרי בשם אותם טיעונים (הדרישה לבוא בידיים נקיות) שוללים כאן מעל במה זו את זכותה של ישראל להטיף מוסר לאומות אחרות. מדוע זו פריביליגיה של צד אחד בלבד?

  לגבי הכיבוש – שום דבר לא מצדיק את המשך הכיבוש, ויש לסיים אותו או בהסכם עם הצד השני או באקט חד צדדי. לגבי הכיבוש האמריקני בעיראק ובאפגניסטן המצב שונה, מאחר שאין שם כל עניין של "ארץ אבות" ודברים דומים. הכיבוש הוא זמני במוצהר ומטרתו מוגבלת, בלי קשר לשאלה האם היא מקובלת או לא מקובלת על דעתו של אדם זה או אחר.

  יעקב בן דוד

 34. אביעד הגיב:

  האם תגובותיו של דרור אכן משקפות את עמדות בל"ד?

 35. דרור בל"ד – למגיבים האחרונים הגיב:

  "אתה מתכוון, נשות חד"ש שעומדות מול קיצוני התנועה האיסלמית והשמרנות הדתית"?
  –לא. אלה נשות בל"ד. אני מתכוון למכתב למוסדות ולחברי הכנסת של חד"ש.
  — קישור —

  על נשות בל"ד ראה
  — קישור —

  "נשות בל"ד ספונים במשרדיהם ושותים קפה".
  –אספרסו כפול, עם מעט חלב מוקצף (רצוי חלב אורז או חלב שיבולת שועל) . בעברית ציונית נקרא מקיאטו. לעיתים שותות תה ירוק עם לימונית ולואיזה.

  "יאללה עוף מהאתר הזה כבר"
  –תגובה ציונית טיפוסית המעידה על אובדן שליטה ואובדן דרך. מערכת הגדה השמאלית הצהירה כי לא תפרסם תגובות פוגעניות בעלות התייחסות אישית. אז הצהירה.

  "האם תגובותיו של דרור אכן משקפות את עמדות בל"ד"?
  –אני מייצג את עצמי בלבד. הצהרתי על זה בעבר. לדעתי חשוב שאנשי ונשות חד"ש ייודעו מה הציבור הפלשתינאי בארץ חושב. שמת לב שאף פלשתינאי לא מגיב כאן? יש לזה סיבה. כותבי הגדה השמאלית מתעלמים לחלוטין מהדיעות הנפסדות של תומכי חד"ש היהודים המגיבים באתר זה. התגובות (של אנשי חד"ש, לא של הציונים) מתורגמים לערבית, נשמרים, וישומשו בעתיד כדי להראות לציבור הפלשתינאי עם מי מסרבים להיות אויבים.

  אדרבא, תמשיכו בהבליכם.

 36. עופר ליעקב הגיב:

  כשאמרתי שחלק מהשמאל בארץ ובעולם התנגד לסטאלין התכוונתי למפלגות סוציאליסיטיות וסוציאל-דמוקרטיות, לא לקומניסטים.

  והכיבוש האמריקאי די דומה לכיבוש הישראלי – הרי אחד מעיקרי המחלוקת בין אובמה ומקיין בבחירות האחרונות בארה"ב היתה השאלה אם ייקבע מועד סופי (של כמה שנים) לפינוי עיראק או שלא ייקבע מועד כזה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים