הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בדצמבר, 2009 14 תגובות

אורי הציג כמה שאלות לעניין יציקת העופרת על רצועת עזה ולצדן תשובות, הרשו גם לי להציג כמה מהשאלות ותשובות.


1. האם ניצחנו?


ביער צייט [יום-השנה] הראשון למלחמת עזה צריך לומר ניצחנו, ללא ספק!


חיסלנו את שרידי המוסר מקרבנו. עכשיו אנחנו טמאים – למהדרין!
 
2. האם הצבא "המוסרי בעולם" הצליח להחזיר לעצמו ולממשלה את הכבוד העצמי ?שנפגע כה קשה במלחמת-לבנון השנייה?


את התואר "המוסרי" כלל לא ניסו להחזיר – לא הצבא ולא הממשלה – להיפך! הצבא וכותבי "הקוד המוסרי" פטרו את הצבא מכל אחריות והפריטו אותה – מהקצינים לחיילים. אסא כשר הפריט עבור צבא הכיבוש את "הקוד האתי" וכבר כמה שנים ש"אחריות מוסרית" הוטלה, באופן ב ל ע ד י על כתפי החיילים! כך פרופסור אמריטוס כשר [מהאוניברסיטה שמארחת את המכון למחקרי ביטחון לאומי, שבה הצבא פיתח את "דוקטרינת דאחיה"] הפריט את האחריות, ופרט לפרוטות את המוסר. וגם ההפרטה עצמה והמופרטים נפרסו לפרוסות דקות, כי המומחים שלנו –"מהמוסריים בעולם"– יודעים איך להכשיר כל פשע ועוולה. וכך, חראגיל במדינה מופרטת, שבה התפקידים מחולקים באופן פונק-ציוני, אסא כשר מונה להפריט את המוסר! כשר "לא מכיר מצבים משחיתים" [זה ציטוט!], והוא דוחה את העובדה ש"הכיבוש משחית". כשר מכיר רק "אנשים מושחתים" [גם זו ציטטה!]. טוען המכשיר: "אם חייל במחסום מתנהג בגסות או באלימות כלפי נתינים – לא ‘הכיבוש עשה את זה’ – החייל עשה את זה". כך הופרטה לפרוטות ונשחקה אחריותו המוסרית של השליט-הקודקוד הכובש והועברה מהצבא הכובש לחייל. מה נעשה שלטענת ה"מומחה" כשר "בן-אדם הגון מתנהג בכל הנסיבות בצורה הגונה, ורק בן אדם בלתי הגון מיסודו מחפש ומוצא הזדמנות לפרוק אותם" [גם זה ציטוט מדבריו!] כך! אבל לכל טענותיו הכשרות אין שום בסיס במציאות! כשר פוסל אמת ידועה ומכובדת בעולם, "שהמצב עושה את האדם". טענתו ש"רק אנו יוצרים את ההתייחסות שלנו אל המצבים", היא טעותו של מפריט המוסר. מסתבר שהפרופ’ לא שמע על נסיון מילגרם… וכך גם ביבי וחבריו השרים -לא קראו-לא שמעו-לא ראו ולא יודעים. טוב ששופט ציוני -גולדסטון- מנסה להחזיר עם סורר למוטב.

 3. אם כבוד הוא להפציץ אוכלוסיה אזרחית במצרר, בזרחן, ולהפעיל מטוסים כדי להרוס שכונות שלמות, וגם בולדוזרים משוריינים אז כן, שתי המלחמות הן "הצלחות". ול"הצלחות" האלו שותפה גם ארצות הברית שסיפקה את המצרר, את הזרחן, את האף-16, את המסוקים, את הדי-9 ואת "האור הירוק" להפעלתם נגד האוכלוסיה האזרחית.


4. ועכשיו, כשהצבא מונע מהפלסטינים את השימוש בחומרי בנייה מודרניים הצלחנו ללמד את הפלסטינים שבתיהם ברצועה נהרסו -כחלק ממבצע הענישה- לבנות בתי חימר – כמו אלה שהיו בפיתום וברעמסס. הרי לכם עוד הצלחה בשיעור במדעי האזרחות וההנדסה האזרחית, שהרי זו המטרה שלשמה שלחנו את בנינו-חיילינו ליצוק עופרת בסביבון העזתי… ואם חשבתם שמשה נמשה מהיאור כדי להוציא את האנושות מעבדות לחירות – מסתבר שטעיתם.


5. לטענה שהצלחנו להחזיר לצה"ל את כוח-ההרתעה


עכשיו רבים בעולם נרתעים מלבוא לישראל, או להימצא במחיצת הנהגתה. העולם הבין ומיחזר את "חומת ההפרדה". מנהיגים רבים יוצרים מחיצה ברורה בין הביברמאניה לבין עצמם…[קחו לדוגמה אפילו את הגב' רוזנטל – האחראית על "הדסק האנטישמי" בממשל אובמה].


6. פרשת גלעד שליט ועשרת אלפים החטופים הפלסטינים.


– נא לא לדרוש מביבי נתניהו שינהג כככככושי שהפך עורו וכיבס את כל חברבורותיו.ביבי יעדיף לחגוג את קבורת גלעד, במקום לעשות כל צעד שיתפרש על-ידי הנהגת המתנחלים כשמינית נסיגה. בלוויה הוא יוכל להספיד ולנאום על "אחריות ההנהגה"… ועל ה"דילמה המוסרית" שבגללה… וכו’.


7. אחרית.


יש עוד דבר חמור מכל האחרים.


נראה שממשלת ישראל מעוניינת בהחמרת המצב, כי היא אינה רוצה שלום, ואינה מכירה בשום דרך מדינית. לכן ביברק מתכננים את השלב הענקי הבא במלחמת השולל והאיום שלהם. לפני כשבועיים הודיעו ברק ואחריו נתניהו לציבור שהצבא מוכן להרוג ולהרוס בלי כל הגבלה בכל מערכה צבאית וש"דוקטרינת דאחיה" בתוקף, והיא אומרת ש"נהרוס הכל בלי שום הגבלה" וכי זה מכבר היא אושרה במטה הכללי. ולנו נשאר רק לקוות שהשתטות הקבוצתית הזאת היא רק בתחום המילולי-תעמולתי מסוג ה-"עיצרו אותנו–השתגענו"!


לכן המערכה חשובה מאוד ולא רק למסבירים – ולא מלשון "הסבר פניך לשכן" – ולא רק כחלק "ממדיניות ההסברה" – שעבורה הם מוכנים גם להרוס את האו"ם – וללכלך את שמו של השופט הציוני ריצ’רד גולדסטון. כי האיש ההגון והמכובד הזה, שאינו מפלה או נוקט במשוא פנים, עומד כמעט בודד בינם לבין יציקת האורניום והפלוטוניום במלחמה הבאה!

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

  1. קורא אנגלי הגיב:

    אובמה כזכור גזר על עצמו שתיקה אז.
    כל עוד בוש כיהן עוד כמה ימים ספורים הוא מילא את פיו מים. עכשיו הוא עסוק באפגניסטן, פקיסטן ותימן. עובד קשה רודף השלום הזה.

  2. יעקב בן דוד הגיב:

    נו טוב, אז אחרי ש"חיסלנו את שרידי המוסר" ועכשיו אנחנו טמאים למהדרין, אז מקסימום, מקסימום, הגענו לדרגה של בריטניה (דרזדן) וארצות הברית (וייטנאם), שהמציאו את "דוקטרינת דאחיה" הרבה לפני שמישהו חלם בכלל על לבנון.

    רק כמה הערות:

    1.בזרזדן לבד נהרגו פי כמה מאות אזרחים חפים מפשע ממספר ההרוגים בכל מלחמת לבנון ו"עופרת יצוקה" גם יחד, ואף אחד בשמאל האירופאי מעולם לא דרש להעמיד את צ’רצ’יל לדין.

    2. הצבא הלבנוני הרס את מחנה הפליטים נאהר אל בארד והרג מאות פלסטינים חפים מפשע. איש בעולם לא תבע להקים ועדת חקירה.

    3. יכול להיות שהקודקס המוסרי של צה"ל לוקה מכמה בחינות, אך לאור הנתונים הסטטיסטיים לעיל, כנראה שהוא עדיף על צבא ללא קודקס בכלל – ראה שוב לעיל.

  3. קורא אנגלי הגיב:

    ליעקב בן דוד,

    ראשית,

    1. אתה צודק. היו פשעי מלחמה בעולם שישראל לא בצעה אותם ועוד אתה צודק שמרבית הפושעים הללו יצאו ללא עונש. ומן הראוי שיוכרו כפשעים גם אם עברו 100 שנה מאז. ואכן לא אחת מנהיגים בעולם מביעים צער וסליחה על דברים כאלה שבוצעו כדי לשפר יחסים בין מדינות וכדי לעשות "צדק" (אם כי מעט מדי ומאוחר מדי) לנושא.

    2. ישנה אבל נקודה שלא נגעת בה:
    ישנם 2 סוגי פשעי מלחמה:
    (אינני משפטן והניסוח הוא בהתאם)

    (א) פשעי מלחמה שקרו בעבר ושהינם אירוע של טירוף לאורך מציאות ארוכה של נורמליות.

    (ב) פשעי מלחמה שהם טירוף עכשווי ולאורך מציאות מתמשכת של טירוף.

    שיהיה ברור שני הסוגים הינם פשעים לכל דבר.
    שניהם מצערים צער עמוק ושניהם מעוררים גועל.

    הבעיה עם הסוג הראשון היא שעד שההכרה בפשע מתרחשת אותה המציאות הנוראה כבר חלפה לה, נוצרה מציאות חדשה ודעת הציבור נחה מפשעי העבר ולא תמיד רוצים הפוגע והנפגע לפתוח פצעים אלה.

    ואילו בסוג השני אי-הכרה בפשע היא-היא זו שמעכבת תחילתו של עתיד טוב יותר מכיוון שהמציאות המטורפת שאליה שייך הפשע עדיין שרירה וקיימת.

    שנית,
    אם היה פעם גנב אופניים סדרתי אחד בשם מוישה שלא נתפס ולא הוענש האם אתה מציע שבגלל זה לא לעצור ולא לשפוט יותר אף גנב אופניים?

  4. צבא לא מוסרי? הגיב:

    בטח שצה"ל תוא לא מוסרי הוא הרי מעיז להרוג פלשתינים רוצחי אזרחים. אבל למה לתת לעובדות להפריע? ובכל זאת כמה עובדות לא חשובות. בבוסניה היה היחס בין אזרחים הרוגים ללוחמים הרוגים בערך ששה אזרחים על כל לוחם הרוג. באפגניסטן היחס הוא מאות אזרחים הרוגים על כל לוחם הרוג. בצצניה היחס היה כעשרים וחמישה אלף אזרחים הרוגים על כל לוחם הרוג. לו היו הפלשתינים מצליחים בכל נסיונות הרצח שלהם היה היחס אלפי אזרחים הרוגים על כל חיל הרוג. במבצע עופרת יצוקה היו עפ"י טענות אירגוני הטרור הפלשתינים כשבע מאות אזרחים הרוגים וכשבע מאות מחבלים הרוגים. יחס של אזרח הרוג על כל רוצח הרוג. עכשיו ברור שחילי צה"ל ומפקדיו הם פושעי מלחמה. אבל אל תתנו לעובדות לבלבל אתכם. תמשיכו להפיץ שקרים ולהיות בטוחים שאתם צודקים ומוסריים וכל כך נעלים על כולם.

  5. יעקב בן דוד לקורא אנגלי הגיב:

    ברור לגמרי שישנו סוג מסוים של מעשים שהקריטריון היחיד לקביעתם כפשעי מלחמה הוא העובדה שהם נעשו בידי ישראל. מעולם לא הועלתה דרישה להעמיד אדם כלשהו לדין בגלל הרג אזרחים כתוצאת לוואי של הפצצה אווירית.

    קצינים ישראליים צריכים לחשוש להסתובב בעולם בגלל פעולת החיסול של סלאח שחאדה. קצינים של חיל האוויר האמריקאי יכולים להסתובב היכן שירצו, למרות פעולת החיסול של מוסיאב זרקאווי בעיראק שנעשתה באותה צורה בדיוק, ואשר בה נהרגו פי 3 חפים מפשע.

    הפעולה האמריקאית לא נעשתה "בעבר", אלא כשנתיים אחרי הפעולה הישראלית. אין כאן אפילו מראית עין של פשעי מלחמה "ישנים" ו"חדשים". הפצצת שיירת מיכליות לפני כחמישה חודשים עם 80 הרוגים באפגניסטן גררה אמנם ביקורת, אך איש לא העלה בדעתו לדרוש העמדה לדין. ויש גם את קוסובו.

    באתר זה עצמו הופיעו מאמרים המעניקים בריש גלי הרשאה לפלסטינים ו"מדוכאים" אחרים לרצח ילדים. כאן אין שום בעיה למעניקי ההרשאה להשליך את החוק הבינלאומי לפח.

    וכך הלאה, עמדה עקבית ושיטתית של אי שוויון בפני החוק הבינלאומי. בפסה"ד היחיד שניתן לגבי ישראל בהאג (בעניין גדר ההפרדה) נאמרו הדברים מפורשות: לישראל אין זכות להגנה עצמית. פעם שאלתי באתר זה האם ייתכן מצב כלשהו שבו יש זכות לצבא הישראלי לירות על מישהו. התשובה היתה – אין שום מצב כזה.

  6. הלוזר הגיב:

    כל מה שכתבת על הטבח בעזה מזכיר לי גם את השנאה המבוטאת בנוהל חניבעל. כתבנו על זה משהו בהלוזר:

    רק שבוע לאחר פרסומו : כישלון צורב לנוהל חניבעל
    ________________________________________
    שני נערים ישראלים רכבו מכפר ניצנה לכיוון מושב עזוז וחצו את גדר הגבול למצריים.

    הנערים נעצרו על ידי שוטרים מצריים שתשאלו אותם במהלך הלילה, וחזרו לפנות בוקר בריאים ושלמים. בפיקוד דרום בודקים כעת כיצד לא ירו בהם.

    הלוזר – סאטירה פוליטית שבועית באינטרנט
    — קישור —

  7. לקורא אנגלי הגיב:

    הבחנה דקה ושאלה טובה.

    אבל הרשה לי לשאול אותך שאלה קצת אחרת: אם יש אדם שמנהל רשת משחטות אופניים לא חוקיות, ואף אחד לא מעמיד אותו לדין, יהיה זה הוגן לפצות על כך בהעמדתו לדין של אדם שגנב פעם גלגל אופניים?

  8. פשעי צ’צ’ניה ואלג’יריה: 200 אלף הרוגים בכל מיקרה בעשור אחד הגיב:

    בשתי המלחמות שניהלה רוסיה בצ’צ’ניה (1994-6 ו-1999-2000) נהרגו כ-200 אלף בני אדם. כל גרוזני הוחרבה בהפצצות והפגזות מאסיביות ונראתה כמו ורשה בסוף מלה"ע ה-2.

    מישהו נקף אצבע?

    כנ"ל באלג’יריה שבה במלחמת האזרחים נהרגו משני הצדדים ב-15 השנים האחרונות לפחות 200 אלף בני אדם, כאשר כפרים שלמים הושמדו ותושביהם נשחטו.

    זה בכלל מעניין את מישהו?

    אלה דוגמאות משתי מלחמות בלבד, אך יש גם אחרות מהזמן האחרון שבהן נטבחים המוני בני אדם מחוץ לתחומי העניין של ‘הקהילה הבי"ל’.

    אז מה קורה עם החוק הבי"ל? האם הוא מיועד לציונים בלבד ולא חל על מדינות ברבריות, בפרט שהן מוסלמיות?

  9. קורא אנגלי הגיב:

    למגיבים החולקים,

    הבאתי 2 נימוקים להעמדה לדין.
    הנימוק השני סוגר (כנראה) את העניין מבחינה משפטית אבל הוא משעמם, אם כי אולי יעיל.

    הנימוק הראשון הוא לדעתי החשוב כי הוא מהווה חלק מהשקפה כללית יותר. השקפה זו גורסת שהמצב הקיים הוא קרימינלי-חולני וכי הטבח בעזה הוא ביטוי לסטייה הזו, ההתנהלות הישראלית במתכונתה היא ספק חולנית ספק קרימינלית נטו. "המבצע" הזה, וזה שיבוא אחריו, הינם הביטוי המציאותי של אותו מצב מנטלי ואותם הדחפים האפלים.

    המערכון הקצר שבראש העמוד (חמישיה קאמרית, שב"כ) ממחיש את התוצאות הקליניות של
    בילוי במחיצת מערכת כזו.

    כלומר הפשע בעזה איננו התחלקות, או מעידה המתרחשת במערכת שהיא שפירה באופן רגיל.
    אלא הוא רק תסמין בסינדרום עמוק המקנן במחוזות ארץ "הקודש" מזה זמן רב.
    הצעקה "רפי!" של הפקיד, השב"כניק לשעבר, במערכון אינה התחלקות רגעית אלא מחלה.
    הבוס שלו חולה גם הוא. וטרם החלים!

    השב"כניקים האלה הם – כולנו.

    החמישיה הקאמרית מזכירה כאן את אורי זהר ואריק איינשטיין במערכון העולים. כלומר אנשים שמעורבים במערכת החולה הופכים רובם ככולם לחולים באותה המחלה. העולים שזה עתה עלו חיש קל מצטרפים לקלל את העולים החדשים שבאים אחריהם…מצחיק מה?

    המגיבים כאן עומדים על זכותם להציג את התסמינים "בטחונינו" , "חיסולים", "ישוב הארץ" כאלכוהוליסט העומד על זכותו ללגום "רק מדי פעם" …או כשב"כניקים לשעבר הצועקים "רפי!".

    העמדה לדין של פושעים היא הכרזה שאנו מכירים בבעיה ורוצים להשתנות. בעינכם זה לא פשע כי אתם מעוצבים לפי יציקתם. נוצקתם לתבנית מסויימת הרואה בהתנהגות הזו את זהותכם הישראלית. ואז גם אינכם מבינים מדוע להעמיד לדין ישראלי רק בשל ישראליותו.

  10. קורא אנגלי ליעקב בן דוד הגיב:

    אשר לפשעים אמריקאים-בריטיים בעירק.
    בנקודה זו אתה צודק ב 100% לדעתי.
    אני כבר קראתי לבלייר קרימינל ממזמן.
    אם יש אדם שצריך לתת את הדין בהאג הרי זה הוא. האיש דוחה ומאוס בעיני בצורה שקשה לתאר.

  11. ל"צבא לא מוסרי" הגיב:

    אילו היו הפלסטינים מצליחים… לא רלבנטי. גם ככה היחס בין אזרחים ישראלים חפים מפשע שנהרגו לבין חיילים שנהרגו מעמיד את הרוצחים הפלסטינים לפי מדד גולדסטון במקום המכובד שבין אפגניסטן לצ’צ’ניה, עם יחס של 10 אזרחים על כל חייל הרוג – בערך פי 20 אזרחים על כל לוחם בהשוואה ל"פשעי המלחמה" הישראליים.

  12. בן פרנקל הגיב:

    1. מטרות המבצע שהוגדרו היו להפחית את ירי הקסאמים לעבר יישובי הנגב. במטרות אלה עמד צה"ל. על כן, ניתן להגדיר את המבצע כהצלחה גדולה. כל שאר אילוזיות לגבי מטרות המבצע אשר נמצאות במוחם הקודר של אנשי שמאל מתוסכלים אינם אלא ספקולציה במקרה הטוב.
    2. המוסר בלחימה שונה עד מאוד מהמוסר של "אנשי המוסר" בלב תל אביב. לכן, כל נסיון לשפוט את המוסר הזה ע"פ כללים של חיי היום יום הוא אנכרוניסטי, ומגוחך. את מוסר הלחימה יש לשפוט בסטנדרטים של לחימה. העמדת ארועי "עופרת יצוקה" אל מול צבאות המערב תגלה שהמוסר הצה"ליגבוה בהרבה בהשוואה לאלה של צבאות המערב. קל וחומר לגבי צבאותיהן של מדינות ערב.
    3.הדי 9, הזרחן, וכל שאר הפצצות והטילים יופעלו גם יופעלו שוב נגד "אוכלוסייה אזרחית" במידה וההנהגה הנבחרת של אותה "אוכלוסייה אזרחית" תהפוך אותה למגן אנושי ( בתמיכתה של אותה "אוכלוסייה אזרחית"), תשתמש בבבתיה, ובעריה כבונקרים, וכמוצבים.
    4. אילו השתמשו הפלסטינים בחומרי הבנייה לצורך בניית מבנים ולא לשם חפירת מנהרות תופת, בונקרים, וייצור קסאמים, כבר היו להם די והותר חומרי בנייה.
    5. היום מגיעים לישראל יותר תיירים משהגיעו בשנים 2001- 2005, זאת לפני פיתוח "דוקטרינת הדאחייה", ולפני ארועי "עופרת יצוקה". בנוסף ראיתי כבר את ליברמן כמעט לצד כל מנהיגי המדינות הנחשבות ( ויסלח לי מר מובארק).

  13. ליעקב בן דוד הגיב:

    אתה צריך לדחות את ההשוואה בין ישראל לדמוקרטיות מערביות. לא בגלל שדמוקרטיות מערביות לא אשמות בפשעי מלחמה. אלא משום שכאשר נוצרת במדינות כאלה סטייה מהנורמה, דיון ציבורי נוקב מתעורר – ראשים יכולים להערף. לדוגמא, כאשר מטוס גרמני הפציץ עשרות אזרחים אפגנים חפים מפשע, גרמניה סערה וראשים נערפו. אם אותו הדבר היה מתרחש בעזה, הציבור הישראלי היה מתייצב כאחד מאחורי הטייסים. זה כמובן לא מצב היפוטתי – זו המציאות העגומה. לא קיימת בישראל ביקורת משמעותית נגד פשעי מלחמה. גם בארצות הברית, שהיא אמנם בלשון המעטה לא ילדה תמימה, קיים דיון ציבורי נוקב על פשעי מלחמה ואוולות כיבושים כאלה ואחרים. קשה לדמיין שפוליטקאים ישראלים ייצאו כנגד מעשי התעללות בעצירים פלסטינים. בארצות הברית, לעומת זאת, קמה סערה מצדם של הרבה מאוד אנשים בנוגע להתעללות בעצירים במקומות כמו גאוונטנמו ואבו גריב.

    אגב, למה אתפ משווים את ישראל לרוסיה ? אתם רומזים שמדינת ישראל "הדמוקרטית" ו"שומרת החוק" דומה למשטרו הטוטליטרי של ולדימיר פוטין ?

  14. דרור מרמת גן הגיב:

    מאיפה נובעת השנאה היוקדת,והמעוותת, למדינת ישראל,המפעפעת מהכותב?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים