הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 בפברואר, 2010 19 תגובות

הרחק מהזקורים, בייחוד מזרקורי רשתות הטלוויזיה האמריקאיות, נמשכת עבודתם הקשה של מאות רופאות ורופאים קובנים המטפלים ברבבות קורבנות הרעש שפקד את האיטי. פגשנו את אריס, המנסה לתמרן את עצמו בפתח בית החולים רנסאנס, אי של שפיות מול הקתדרלה הגדולה שלא נותרה ממנה זכר, במרכז פורט או פרנס. אריס הגיע אל בית החולים המנוהל בצוותא על ידי רופאים מהאיטי ומקובה כי ידע שיקבל שירות מהיר ויעיל. הוא חיפש את בני משפחתו, ליתר דיוק את גופות בני משפחתו, במה שפעם היה ביתו, ונפל מגובה רב. הפגיעה בראש, התברר, הייתה קלה. אבל היד, זה סיפור אחר. אריס לא רוצה לדבר על גורל משפחתו ועוד פחות על הסיבות לנפילתו. הוא רק רוצה למהר ולשוב אל הריסת הבית.

בבית החולים רנסאנס ("התחייה") ממשיכים לטפל בחולים – בדיוק כפי שטיפלו באלפים שעות ספורות לאחר הרעש. באורח פלא הבניין לא נפגע ברעש, ובנס לא נפגע גם אף לא אחד ממאות הרופאים הקובנים המתנדבים בארבעה בתי חולים בבירה ובמרכזים רפואיים בערים נוספות. בבית החולים רנסאנס עובדים בתורנות שלושים רופאים קובנים. עם הרעש הגיעו רופאים נוספים והצטרפו אל "בריגדת המתנדבים", יחד עם עשרות יוצאי האיטי הלומדים כעת רפואה בקובה, על חשבון ממשלת קובה, בבי"ס לרפואה שהוקם על מנת להכשיר רופאים וצוותי רפואה מכל מדינות אמריקה הלטינית ו… ארה"ב.


"אינני יודעת האם אפשר להגדיר זאת כמזל, אבל היינו בפורט או פרנס חודשים רבים לפני הרעש כך שההתארגנות בוצעה במהירות" מספרת ד"ר אדריאנה פומדה. עוד היא מספרת,  שבימים הראשונים הגיעו מאות ואלפים אל פתחו של בית החולים, ובימים האחרונים נעצר  הזרם הבלתי פוסק של נפגעים ופצועים, אבל לא לחלוטין. "עם הירידה בלחץ, הוצאנו את הרופאים ואת האחיות לשטח, כי שם נמצאים אלה שזקוקים לנו ואין להם איך להגיע לכאן. אחרים הצטרפו לצוותי החילוץ. אנו ממשיכים לסייר בשכונות כדי לבדוק את מצבה הבריאותי של האוכלוסייה. יש משלחות שהגיעו להאיטי מחו"ל וכבר התקפלו. אנו נשארים לצידה של האוכלוסייה הענייה והסובלת" הוסיפה.


הרופאה הקובנית העומדת בראש המשלחת במרכז לה קרואה דה בוקה, שבפרברי פורט או פרנס, ד"ר אולגה מריה דלגדו מתארת מצב קשה ביותר: "העיר נהרסה ברובה, רוב בתי החולים אינם מתפקדים, וחמור מכל: העתיד נראה קודר".   


העתיד הקודר והיומיום הבלתי אפשרי


אכן, למבקר כיום בהאיטי נדמה שהעתיד קודר, אבל היומיום הוא בלתי אפשרי. כבר עם הסופות שפקדו את האיטי ב-2008, הגיעה הד"ר דלגדו לאי יחד עם חבריה, הרופאים הקובנים הצעירים והצעירים פחות, כולם מתנדבים. בין הבאים: פסיכולוגים ופסיכיאטרים המטפלים בניצולים. "הנפגעים אינם רק נפגעים בגוף. יש בקרב הניצולים כאלה שלא נפגעו, או שנפצעו קלות. אבל יש ביניהם שנפגעו נפשית באופן קשה" הוסיפה.


ד"ר דלגדו פעלה בשנים האחרונות במה שהקובנים מגדירים כ"מרכז טיפול רפואי משולב". זו מרפאה הדומה לחדר מיון ובה ניתן לבצע גם טיפולים מורכבים ואף ניתוחים קלים. הרופאים הקובנים מתגוררים בקרבת מקום או ליד המרכז, כך שהוא פועל 24 שעות ביממה  במשך כל השנה. "במרכזים לטיפול רפואי משולב הכל ניתן בחינם – גם התרופות. זו הקלה גדולה עבור האוכלוסייה המאוד ענייה של האיטי. כיוון שהמערכת הרפואית כולה במדינה  מופרטת הצלחנו להוריד את המחירים בשוק. יחד עם זאת וחרף הירידה במחירים, לרוב האנשים אין את המינימום הדרוש כדי לשלם עבור טיפולים רפואיים", הדגישה ד"ר דלגדו. כך שהקובנים עוסקים רבות ברפואה מונעת "בהיעדר בית חולים ציבוריים של ממש וצוותים רפואיים היכולים להתמודד עם גודש הבעיות. עוד בטרם האסון הנורא, החלטנו שחלק בלתי מבוטל מהפעילות שלנו יתרכז במניעת מחלות ובייחוד בשאלת ההיגיינה. כך שאנו פועלים לטווח ארוך ולא רק לשם טיפול בנפגעי הרעש". 


בין תפקידי הרופא: איחוד משפחות


סוגיה קשה נוספת עמה יצטרכו להתמודד שירותי הרפואה והרווחה בעתיד הקרוב היא שיקומם של רבבות נכים. עבור פרנסואה פרנץ, רופא מהאיטי, בוגר בית ספר לרפואה בקובה, תהיה זו משימה קשה במיוחד: "לפני הרעש רוב התושבים היו מובטלים. עכשיו, לנכים יהיה קשה עוד יותר להתפרנס". ד"ר פרנץ "רוצה להאמין" שעם הסיוע הבינלאומי ניתן יהיה לשקם את המדינה. אבל לדבריו, "צריך להתחיל מאפס, מן ההתחלה. יש לבנות מחדש את הכול. אבל יש לבנות אחרת. אנו זקוקים לחברה צודקת יותר ודמוקרטית. אנו זקוקים להאיטי חדשה". יש להודות שה"האיטי החדשה"… רחוקה מאוד.


בינתיים, מוסיפה ד"ר  פומדה, "לאחר ההלם הראשוני והכאב העמוק בעקבות מספר הקרבנות העצום, אנו מנסים גם להנחיל לחולים שלנו כמה מושגים בסיסיים בסולידריות חברתית ואחריות קיבוצית. כמו כן, אנו עוסקים באיחוד משפחות. פעמים רבות החולה יוצא את בית החולים עם רופא או אחות כדי לנסות ולאתר את קרוביו או כדי לנסות ולשקם את משפחתו – או מה שנותר ממנה". 


* קטי סייבה היא שליחת העיתון הצרפתי "הומניטה" בהאיטי.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. ציפור בודד הגיב:

  איסטרא בלגינא קיש קיש קריא…כבר ממהתחלה היה ברור שהפומפוזיות האמריקנית (כולל החקינות הישראלית המתבטלת) של אנשי הצבא המוסריים שרצים להציל ולטפל כולה דאוואווין אחד גדול,נכון הייתה שם עזרה כלשהי אך בעיקר זו הייתה הפוזה ל"שופוני כמה מוסרי והומני אנוכי" עלק (ועוד לא דברנו על תיאורית הקונספירציה המדברת על השתלטות אמריקאית על אוצרות הטבע של האי במסווה ה"עזרה" לנפגעי הרעש).
  כל הכבוד למימסד הקובני ששוב מוכיח שהיצוא העיקרי שלו הינו רפואה הומנית לכל דורש (הן בתחום הלימודי והן בתחום הטיפולי).

 2. VIVA CUBA! הגיב:

  ב- 24.1.2009 הופיע ב"הארץ" ידיעה בכותרת "‎פידל קסטרו: ארה"ב כבשה את האיטי".

  הגבתי אז וחידשתי את תגובתי משבוע קודם:
  עיניים לראותEYES2C
  -קובה-ארץ עניה שנתונה תחת חרם אמריקאי – עזרה להאיטי מיד!
  תגובה מ- 15.1.2009‎‎:
  עוד קלינטון מדברת ורופאים מקובה כבר טיפלו במאות רבות של נפגעים זה היה ב-14.1, בזמן שנשיא ארה"ב, ברק אובמה, הצהיר ש"יש קודם כל למצוא את התושבים האמריקאים דיפלומטים ואזרחים רבים הנמצאים בהאיטי", הפכו צוותי העזרה הרפואית מקובה את מגוריהם לבתי חולים מאולתרים. לקובה היו בזמן הרעש בהאיטי 344 רופאים ופאראמדיקים, כחלק מעזרה ק ב ו ע ה, והם היו שם בזמן האסון, וטיפלו בהמוני נפגעים במקום. כך מסר מסר שר החוץ הקובני, מר ברונו רודריגז לסוכנות הידיעות פרנסה לטינה. ביום הראשון מעל 670 נפגעים טופלו על-ידי צוותים רפואיים מקובה!

  באותו יום הופיע מאמר של הקלגס של רפיח – יום טוב סמיה בכותרת: "ההבדל בין עזה להאיטי". שלחתי שתי תגובות לאתר. העורך סירב לפרסמם. הרי הם לשיפוטכם:

  עיניים לראותEYES2C
  מפיסטו שיצר את הגיהנום ברפיח בא להשמיע מקולות ההרס שעשה

  האחראי להרס יותר מאלף בתים ברפיח, עוד יטען שהוא עשה זאת כסיוע לתושבי עזה… כפי שמחייבת "התרבות והמסורת היהודית". הסיבה השנייה של מפיסטו – שהיות ו"אנחנו שרידיו של עם שבמשך אלפיים שנה סבל ונרדף בעוד העולם שותק" מותר לנו לגרום סבל בלתי פרופורציונאלי לשכנינו. והסיבה השלישית –מפי האחראי לרצח מאות ברצועה– היא סיוע להסברה, בעקבות רצח מצבה של ישראל. הוא שוכח שזה ירד פלאים בגלל רצח הפעילה אמריקנית בתנועת הסולידריות הבינלאומית (ISM) רייצ’ל קורי והצלם הבריטי טום הורנדל ברפיח. צודק הפושע יום טוב: "סיוע הומניטרי באזורי אסון נותר כמעט כאמצעי היחיד לשיפור מעמדה של ישראל בדעת הקהל העולמית". חבל!

  [2] ההבדל בין יום טוב ליום רע
  השטן -בה’ הידיעה- חזר מעמק הבכא לשטוח משנתו בעיתון לאנשים חושבים
  סמיה הפך כל יום טוב ליום נורא לפלסטינים וגם לנו.

  בעוד שבמערב שמים מחסום למידע על העזרה שקובה הגישה לפני רעידת האדמה, והמשיכה להגיש מיד אחריה, קיבלה ישראל עזרה בפרסום מבצע ההסברה שלה. נכון שהצוות בהאיטי עשה מאמצים – בעיקר מתוך דאגה להציל את התדמית—שהצבא ממשיך להרוס בעזה! כי מה שעושים בהאיטי בעמל רב, הורס הצבא בעזה בהרף עין. אבל זה לא מזיז לאף אחד. איש לא מניד עפעף.

  והמדיה הציונית שסוחטת דמעות תנין מהצופים-נתיניה -ושוצפת נתונים- על עבודת ההצלה של "צהל"- אך אותה הטמבלוויזיה מתעלמת ממה שקורה בעזה, מהאישה שילדה במחסום ולד מת. מאסון הטבע שהוא ממשלות הכיבוש. כי הכל תלוי בטיב המילוי – ובאיכות המוץ שבו ממלאים מוח יהודי. כך המוסר וחוש הסולדריות האנושית אופסים מהארץ.

  שום מסע החנופה "לחילוץ האו"ם" כמו זה בהאיטי לא יעזור! אם ישראל רוצה לסייע לאו"ם–שתמלא אחר החלטות מועצת הביטחון!

 3. דמוקרט הגיב:

  לראות ולהתבייש…

 4. יש 998 אנשי צוות רפואי מקובה הגיב:

  על פי ידיעה שפרסמה הבוקר (03.02.10) בעיתון הקובני "גרנאמה", כעת יש בהאיטי 998 אנשי צוות רפואי מקובה. על עמדת קסטרו בנוגע לכיבוש האיטי ר’:
  — קישור —

 5. יוסף בתגובה לציפור בודד – VIVA CUBA הגיב:

  אני לא מבין על מה מלינים VIVA CUBA וציפור בודד.
  העזרה של ארה"ב היא קודם כל עזרה. נקודה.
  זה שאולי (אולי!) יש אינטרס בצידה- אין הדבר מבטל את הסיוע והמאמץ שארה"ב משקיעה בהאיטי כרגע.
  האם היה עדיף שארה"ב תימנע מסיוע בגלל חשש לניגוד אינטרסים? מי שעונה ב"כן" על השאלה הנ"ל מוכיח שתושבי האיטי מעניינים אותו כקליפת השום,
  כנ"ל לגבי מי שחושב שעזרה קובנית מפחיתה מהעזרה של ישראל וארה"ב,
  מי שמנהל פינקסנות פוליטית זולה בארועים שכאלה מראה את סידרי העדיפויות שלו, שבאו הישר מהזמנים האפלים של המלחמה הקרה.

  ציפור בודד: טוב שאתה מסייג את עניין שוד אוצרות הטבע כ"תיאורית הקונספירציה". כאשר יהיה בידך משהו יותר קונקרטי – אתה מוזמן לפרסם אותו.
  VIVA CUBA: אם אתה רוצה לצטט את יום-טוב סמיה – אתה בהחלט מוזמן לעשות זאת, אבל הצגת את "דבריו" תחת הקדימון "האחראי להרס יותר מאלף בתים ברפיח עוד יטען…".
  לידיעתך: יותר מעניין מה הוא טען ולא מה הוא יטען…

 6. VIVA CUBA #2 הגיב:

  ראשית המשך תגובתי הקודמת:

  ‎[2 ההבדל בין יום טוב [סמיה] ליום רע
  ‎השטן -בה’ הידיעה- חזר מעמק הבכא לשטוח משנתו בעיתון לאנשים חושבים
  ‎סמיה הפך כל יום טוב ליום נורא לפלסטינים וגם לנו.
  ‎בעוד שבמערב שמים מחסום למידע על העזרה שקובה הגישה לפני רעידת האדמה, והמשיכה להגיש מיד אחריה, קיבלה ישראל עזרה בפרסום מבצע ההסברה שלה. נכון שהצוות בהאיטי עשה מאמצים – בעיקר מתוך דאגה להציל את התדמית—שהצבא ממשיך להרוס בעזה! כי מה שעושים בהאיטי בעמל רב, הורס הצבא בעזה בהרף עין. אבל זה לא מזיז לאף אחד. איש לא מניד עפעף.

  ‎והמדיה הציונית שסוחטת דמעות תנין מהצופים-נתיניה -ושוצפת נתונים- על עבודת ההצלה של "צהל"- אך אותה הטמבלוויזיה מתעלמת ממה שקורה בעזה, מהאישה שילדה במחסום ולד מת. מאסון הטבע שהוא ממשלות הכיבוש. כי הכל תלוי בטיב המילוי – ובאיכות המוץ שבו ממלאים מוח יהודי. כך המוסר וחוש הסולדריות האנושית אופסים מהארץ.

  ‎שום מסע חנופה "לחילוץ האו"ם" כמו זה בהאיטי לא יעזור! אם ישראל רוצה לסייע לאו"ם–שתמלא אחר החלטות מועצת הביטחון!
  ——
  יוסף מכובדי.

  ההבדל בין העזרה הישראלית לקובנית היא שהישראלית במחיר של כ- 60 מיליון ¤ היתה לצורכי הסברה בלבד. הצוות הוטס, שהה שם כעשרה ימים וחזר. נכון, הוא הציל וצילם כמה נפגעים. בעוד שהצוות הקובני שמנה מעל 340 רופאים ופרה-מדיקים ה ו צ ב בהאיטי הרבה לפני רעידת האדמה. הוא היה חלק מהעזרה ה ק ב ו ע ה לארץ הענייה. זה מה שנקרא "סולדריות בינלאומית". אשר לארה"ב, זו פשוט התלבשה על האיטי ושלחה לשם המון חיילים, ועיכבה נחיתות של טיסות עזרה אירופאית עד שמטוסיה נחתו!

 7. לדמוקרט הגיב:

  התוכל לפרט את תגובתך בבקשה.

 8. עמוס ליוסף הגיב:

  שאלת: האם היה עדיף שארה"ב תימנע מסיוע בגלל חשש לניגוד אינטרסים? – עדיף שתסייע מבלי לגזור קופון. אם זה מה שהיא אכן עושה (ואף אחד לא ממש טען שזה לא מה שהיא עושה להוציא איזכור ‘תאוריות קונספירציה’) – מה טוב.

  ואדרבה, שיתחרו ביניהן אומות העולם מי מסייעת יותר לזולתה.

 9. פרופורציה הגיב:

  יש 998 רופאים קובנים בהוואי.
  והם רופאים קובנים שעובדים שם דרך קבע, ולא הגיעו לכבוד רעידת האדמה.
  מעתה אמור – בסופת ההוריקן שפקדה את ניו אורלינס, סייעו בארה"ב אלפי רופאים ישראלים (שעבדו שם קודם, דרך קבע)…

 10. ניחוש לא פרוע הגיב:

  האם הרופאים הקובנים הצעירים משרתים בהאיטי
  במסגרת השרות שמוטל על כל צעיר בקובה
  כמו שרות החובה אצלנו?
  אם זה כך
  אז מה ההתפעלות ?!!
  הניחוש שלי הוא שהקובנים עושים שרות חובה
  וגם פרקטיקה כרופאים צעירים וחסרי ניסיון
  ויוה קובה !!

 11. גולש גלים הגיב:

  לזה שמעלי-
  בינתיים אצלי על החוף בהוואי, אף אחד לא מת ברעב ומחלות
  התיירות פורחת והעובדה שאנחנו אחת מהמדינות בארה"ב תורמת לשגשוג

 12. יוסף ל VIVA CUBA הגיב:

  אתה מעקר כל אפשרות של ישראל לעזור למדינה כלשהי, מפני שתמיד תטען שזה לצרכי הסברה בלבד. כנ"ל לגבי עזרה אמריקאית.
  אני מבין שלשיטתך רק קומוניסטים עוזרים בעולם.
  אבל כולנו ראינו איך בריה"מ "עזרה" במשך עשרות שנים ותרמה לחירות של העמים סביבה, ואיך היא תרמה לשלום עולמי ע"י הצבת טילים בכל חור וחימוש חצי עולם בנשק סובייטי.
  אז אנא ממך, חסוך מאיתנו את התועמלנות הזו.
  גם לחוסר יושר אינטלקטואלי יש גבול.

  על אפך ועל חמתך מדורגת ישראל מעל קובה בכל המדדים האפשריים (דמוקרטיה, איכות חיים וכו’) למרות יום-טוב סמיה ולמרות החלטות מועצת הביטחון. לך תבין…

  אגב, אם קובה היא כזו חסידת אומות העולם אז מדוע אין מאות רופאים שלה בדארפור למשל?
  מנין לך שקובה לא גוזרת קופון בהאיטי?

 13. טוביה פרנקל הגיב:

  אכן מרגשת עזרת הרופאים הקובנים בהאיטי,אבל האדרת קובה בהזדמנות זו גורמת לחלחלה, מי מכם דיבר בחייו עם רופא קובני{אני} מי מכם ראה איך נראה בית מרקחת קובני{אני} איך יכולה להיות רפואה טובה בלי תרופות,רופא מרויח 25 דולר לחודש,viva מפיסטו על עבדות שמעת,ומי בכלל שאל את הרופאים אם הם רוצים לצאת להאיטי,והם יצאו רק אם השאירו בקובה ערבויות חיות לחזרתם,ואולי בכלל שמחו לצאת מקובה כי מי לא ישמח,ורפואה חינם,בטח,מי יכול לשלם,והאח הגדול האמיתי,מהווה שליש מהמשלחת,viva,תרצה עוד אמת,תבקש.

 14. ה’רבולוצרים’ מעדיפים שבהוואי ימותו ברעב ובמחלות ובלבד שלא יקבלו עזרה מארה"ב וישראל הגיב:

  הם חושפים רק את האופי האנטי-אנושי של כל האידיאולוגיה שלהם.

  הם גם מוכנים להילחם למען ה’מהפכה’ המטורפת שלהם עד הפלסטיני האחרון.

 15. תיקון טעות: זה לא הוואי, אלא האיטי. הגיב:

  עם הקוראים הסליחה.

 16. מיכל לויוה קובה המשך הגיב:

  אני מקווה שב"בימת השמאל" יאפשרו גם לבעלי דעות אחרות להגיב לשם ההגינות.
  בהמשך לתגובתי הקודמת , אני מבינה למה לא מפרסמים את תגובותיך בפורומים אחרים, אם את קוראת לקצין צה"ל , קצין לתפארת מדינת ישראל ואיש מדהים באישיותו, שתרם לאזרחי המדינה שנים רבות תוך סיכון חיים, שנלחם ופיקד ברגעים קשים שעמדנו בהם, בעוז וגבורה, את קוראת לו קלגס? רק רחמים אני מרגישה כלפיך.

 17. תקוה מקיאטו-רוטשילד הגיב:

  — קישור —

 18. ל VIVA CUBA מיוסף הגיב:

  אתה מתבקש לענות לטוביה פרנקל, נא לא להתחמק ו\או להתעלם.

  מזל שיש כאן מישהו שבאמת ביקר בקובה ןמביא חדשות מתפארת היצירה הסוציאליסטית של קסטרו ושל VIVA CUBA .

  שהרי אם המגיב VIVA CUBA (החי בישראל, כמובן) היה תופס קובני ממוצע, הוא היה משכנע אותו שחייו העלובים הם גן-עדן.

  העיקר ששר החוץ הקובני מוסר שרופאים קובנים טיפלו בהמון נפגעים.. כן כן, שמעתם טוב, VIVA CUBA מספר לנו את מה שאמר שר החוץ הקובני (מישהו יכול לומר למה לא מספר לנו את זה רופא קובני?) ,
  והעיקר שהוא מטיף לנו לגבי עשיית הון פוליטי מהאסון.

  VIVA, הפוסל במומו פוסל, והכוונה אליך ואל כל חבורת "המדכאים בצמרת" בקובה מכורתך.

 19. סיגל דלגדו לוי- לאמא הגיב:

  העזרה של ארה"ב היא קודם כל עזרה. נקודה.
  זה שאולי (אולי!) יש אינטרס בצידה- אין הדבר מבטל את הסיוע והמאמץ שארה"ב משקיעה בהאיטי כרגע.
  האם היה עדיף שארה"ב תימנע מסיוע בגלל חשש לניגוד אינטרסים? מי שעונה ב"כן" על השאלה הנ"ל מוכיח שתושבי האיטי מעניינים אותו כקליפת השום,
  כנ"ל לגבי מי שחושב שעזרה קובנית מפחיתה מהעזרה של ישראל וארה"ב,
  מי שמנהל פינקסנות פוליטית זולה בארועים שכאלה מראה את סידרי העדיפויות שלו, שבאו הישר מהזמנים האפלים של המלחמה הקרה.

  ציפור בודד: טוב שאתה מסייג את עניין שוד אוצרות הטבע כ"תיאורית הקונספירציה". כאשר יהיה בידך משהו יותר קונקרטי – אתה מוזמן לפרסם אותו.
  VIVA CUBA: אם אתה רוצה לצטט את יום-טוב סמיה – אתה בהחלט מוזמן לעשות זאת, אבל הצגת את "דבריו" תחת הקדימון "האחראי להרס יותר מאלף בתים ברפיח עוד יטען…".

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים