הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 בפברואר, 2010 2 תגובות

מפעל מוטורולה בערד פועל מאז שנות השמונים ומעסיק כארבע מאות עד חמש מאות עובדים, בנוסף לקבלני שירותים כגון הסעות. בראשית ימיו לא נהג המפעל להעסיק עובדי קבלן מעבר לתקופת נסיון קצרה. ברבות השנים גדל מספרם של עובדי הקבלן אשר הועסקו במפעל ובמפעל השכן בו בוצעו עבודות עבור מוטורולה. בהתאם להתחייבות שנתנו פרנסי העיר בעת המו"מ על הקמת המפעל, לא פעלה ההסתדרות לאגד את העובדים ולארגנם.


כחלק מתאגיד רב לאומי מתחרה המפעל הערדי במפעלי מוטורולה בעולם על פסי היצור וההזמנות. לכן, מאפיין המפעל בחוסר יציבות במספר המועסקים. עם זכיה במכרז פנימי, מגייס המפעל עובדים, ועם חיסולו של קו היצור, או זכיית מפעל אחר בהזמנת יצור, הוא מפטר.


מרכז המו"פ מעולם לא הגיע לערד. כאן מועסקים העובדים בפס יצור. הכינוי היי-טק מטעה. מרבית העובדים מועסקים ברמות שכר לא גבוהות – הטקסטיל של ההיי-טק. ובכל זאת, בהנתן הזדמנויות התעסוקה המועטות באיזור וגודלו של המפעל, מוטורולה היא גורם חשוב בחיי העיר ערד.

לפני כשנה פטר המפעל עשרות עובדים, כולל עובדים בכירים וותיקים, בשל שפל וצימצומים.


היום מדובר על אפשרות סגירתו של המפעל, ולחלופין על מכירתו תוך צימצום מספר העובדים והרעה בתנאי העסקתם. אופציה שלישית הנשקלת היא מתן הטבות במיסוי על רווחים שיועברו לחו"ל, תמורת הבטחת המשך הפעלת המפעל לתקופה בלתי ידועה, אך ככל הנראה קצרה.


הצצה במפת הישובים בארה"ב או באנגליה, תגלה ישובים רבים ששגשגו סביב הפעלת מכרה או מפעל מסוים, ואשר שקעו עם סגירת אותו מקור פרנסה. ערד אינה נמצאת במצב נואש כזה, אך בכל זאת יש כאן לקח. לשגשוגה של העיר לטווח ארוך, עדיפים מפעלי תעשיה בינוניים ומקורות פרנסה מבוזרים, על פני תלות משמעותית במפעל/מכרה גדול אחד.


לקח שני הוא כי הכותרת היי-טק אינה ערובה להעסקה משופרת ולמשכורות גבוהות. גם בהיי-טק יש הרבה מאד עבודת שגרה, על פס יצור, בשכר נמוך וללא יציבות תעסוקתית. מגמה זאת רק מתחזקת עם תהליכי הגלובליזציה.


הלקח השלישי הוא כי אין תחליף לעבודה מאורגנת, ורק התארגנותם של העובדים תגן עליהם ועל תנאי עבודתם.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. הבעיה הגלובלית והמישור המקומי הגיב:

  התירוץ הקפיטליסטי המקובל הוא "העובדים שלכם לא מסוגלים להתחרות בסינים".
  – על כך משיבים אנשי האיגודים המקצועיים בעולם: אנו דוחים את ה"מודל הדמוקרטי הסיני", שבו 300 משפחות קובעות הכל — תחת המטריה של ,,, המפלגה הקרויה קומוניסטית.

  אבל בנוסף לזה יש לישראל גם בעיה פרטית חמורה: היציבות הפוליטית הנמוכה, שירות המילואים הארוך ומלחמות השולל כל כך וכך שנים אינם עוזרות למשוך השקעות לישראל. למדינה שמסרבת לחתום על הסכמי שלום כ ד א י י ם עם שכניה יש בעיה רצינית.

  כשמדובר במפעלים מהסוג של "הטקסטיל של ההיי-טק", שבהם העובדים אינם מאורגנים באיגוד מקצועי יש בעיה נוספת: אין מי שייקח אחריות גם לנזקים שהעבודה גורמת לבריאות העובדים. בפורטוגל לאחר שנים ארוכות של דיקטטורה נסגרו מפעלי הרכבה של ראשיים מגנטיים למחשבים. הרבה מהמפוטרות סבלו מבעיות עיניים חמורות, שנפלו לנטל על הממשלה הסוציאליסטית הראשונה של פורטוגל… ולנו אין שום סוציאליזם – לנו יש רק ברבריזם! כל דאלים גבר – זה המרשם הביברמני לכל דבר!

 2. רמי פרומין הגיב:

  מוטורולה ערד מלכתחילה מפעל יצור של סרט נע וכנראה שלא מתחרה היום בהצלחה עם אחרים. הפתרון הוא לא הסתדרותי ועסקני אלא של שדרוג ומו"פ. אגב טבע חברת ענק ובהחלט מקור תעסוקה אטרקטיבי

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים