הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-1 באפריל, 2010 14 תגובות

ב-20 מרץ ניצלה מצרים את המפולת המדינית והאפקט המצטבר של הדה-לגיטימציה שצברה ישראל במישור הבינ"ל  כדי להעניק באמצעות הצהרה של חסאן יונס, שר האנרגיה ("הקמת 4 כורים גרעיניים"), גושפנקא רשמית לפרוייקט הגרעין הנרחב שלה שהתנהל זה מספר שנים בפרופיל נמוך. יאוזכר, כי דו"ח מסווג של סאב"א (התפרסם במאי 2009) דיווח על מציאת שיירים של אורניום מועשר ברמה צבאית (העשרה גבוהה) בבדיקות ב-2007 וב-2008  ליד כור המחקר הגרעיני באיזור אנשס ליד קהיר.


ה"וושינגטון פוסט" חשף ב-2004 כי מצרים ביצעה ניסוים גרעיניים חשאיים מאז 2001, ודיווח על "שמועות" אודות תכנית חשאית מצרית לייצור נשק גרעיני. במישור הרשמי הצהיר יונס, בספטמבר 2006 (ב"אל אהרם"), הצהרה זהירה אודות הקמת כור גרעיני בדאבה. מאוחר יותר, ב-28 באוקטובר 2007 , הכריז נשיא מצרים, חוסני מובארק, בנאום לאומה בטלוויזיה הממלכתית, על פרויקט גרעין נרחב הכולל כורים רבים.

כל זה הוצנע בישראל, הנותנת קדימות עליונה למסע נגד איראן, שאותו החל ב-1993 הביטחוניסט בעל הנטייה ההרפתקנית ד"ר אפרים סנה (ראו את רעיונו בעניין תביעת הענק נגד יצרנית הסיגריות האמריקנית  "פיליפ מוריס" תוך "שיכחה" שגם חברה ישראלית מייצרת סיגריות. וכן גם את האשמת שוויץ בשותפות בשואה על מנת להניח יד על ה"פיקדונות הרדומים" בבנקים שוויצריים – כסף שדווח עליו שכמעט כולו הלך לעסקני השואה, עורכי הדין, וכמעט כלום ממנו –  לניצולי השואה וצאצאיהם) .


הקשב לנושא מופחת כי מצרים נמצאת על ציר הברית עם ארה"ב וידידותית, יחסית, לישראל. אלא שאבסורדית, על "אויב" כאיראן קל להפעיל לחץ אפקטיבי יותר מאשר על בן-ברית. וכי איזו סיבה מהותית תהיה להפעלת לחצים על מצרים המתונה כשאף לפקיסטן, המוסלמית אך הפרו-מערבית, היתירו לפתח עוצמה גרעינית? כך, יתכן מצב שלמצרים ולא לאיראן יהיה בעתיד ארסנל גרעיני. הנשק הגרעיני קיים מזה 60 שנה, ולכן מהירות פיתוחו הינה עניין של יכולת מדינית יותר מאשר יכולת עילית טכנולוגית.  ואכן, מצרים ניצלה, כאמור, את המפולת המדינית ואת הפיחות בלגיטימציה של ישראל להענקת לגיטימיציה בינ"ל לפרויקט הגרעין שלה.


אלא שבמישור האסטרטגי אחת היא אם לאיראן או למצרים. שכן תפיסת הגרעין הישראלית (שהגוה בשנות ה-50 פרופ’ ארנסט ברגמן, פרופ’ יובל נאמן, שמעון פרס ודוד בן-גוריון) גורסת כי ביסוס, ואף הכרה בקיומה של ישראל בלב הטריטוריות של האומה הערבית ושרידות מפני שואה נוספת, מותנים בנשק יום-הדין. ישראל שואפת למונופול גרעיני באיזור, ואילו מאזן אימה גרעיני יקהה את האיום האולטימטיבי הזה, איום שכוחו הן בהרתעה מעימות מקיף והן ברגע של תבוסה ישראלית קריטית בלוחמה קונבנציונלית.


הדה-לגיטימציה שצברה ישראל במישור הבינ"ל היא בשל:


1. הכיבוש – על הנישול וההתנחלות, ההתעמרות, גזילת 80% ממאגרי המים בגדה  המערבית שבה התרכזו מרבית הפליטים של עם שנעקר בשנים 1948 – 1952
מ-78% מאדמתו.


2. אפקט מצטבר של הונאת הקהיליה הבינ"ל במשך עשרות שנים במצג של נכונות לשלום, כאצטלה להעמקת כל אלה;


3. מניעת זכויות דמוקרטיות מפלסטינים שהם תושבי הארץ מזה מאות שנים.
כל אלה הן עוולות חסרות תקדים במערב כיום, הניראות גרוע מאד מחוץ לישראל. 


וכן:


4. בשל הרס תשתיות נרחב והרג 1200 אזרחים בלבנון ב-2006; הרג 1400 אזרחים בעזה, בעוד החמאס חמק ממגע עם כוחות צה"ל (ההרג האזרחי נחשף קבל עולם ע"י כתבי אל-ג’זירה שהצליחו לחמוק מהסגר העיתונאי שהטילה ישראל, ולא ע"י השמאל בישראל, כפי שגורסת התעמולה המקובלת כאן).


5. הפרעה למדיניות האימפריאלית של ארה"ב של התבססות פעילה באיזור (בפרט מאז כיבוש עירק ב-2003) תוך מזעור התנגדות ההמונים וקניית ליבם.


במפולת "מרץ השחור" ניטרפו כל קלפי מעצבי מדיניות ישראל מזה שנים רבות. האירועים רדפו זה את זה בקצב מסחרר:


12.3: הילרי קלינטון מציגה אולטימטום של רשימת דרישות מישראל. גינוי הבניה בירושלים; מיטשל וקלינטון: ישראל פוגעת באינטרסים האמריקנים באיזור.


16.3: גנרל פטראוס, מפקד פיקוד מרכז האמריקאי והכוחות באיזור: ישראל מפריעה לנו בקידום האינטרסים שלנו במזה"ת.


19.3: הקווארטט ומזכ"ל האו"ם: מדינה פלסטינית בתוך שנתיים; גינוי ישראל.


21.3: קנצלרית גרמניה: גינוי ישראל. חושפת לתקשורת: נתניהו ניצל אותי ופגע באמוני.


23.3: שר החוץ הבריטי, בעיתוי הזה, מעלה את פרשת אל-מבחוח והדרכונים: ישראל מזלזלת בנו. נזהיר אזרחים בריטיים המבקרים בישראל. 


הערה: שני הארועים האחרונים, בהם מבוזים קובעי המדיניות בישראל, מצביעים על הפיחות במעמדה הבינ"ל.


25.3: נחשף מפגישת נתניהו אובמה: "ישראל לא מילאה את דרישותינו". כשלון מאמצי שיקום היחסים.


28.3 – 29: עמרו מוסא, מזכ"ל הליגה הערבית שהתכנסה: זה הזמן להתמודד מול ישראל. להכין חלופות לתוכנית השלום אם תיכשל (רמז לעימות מזויין), מכיוון שעכשיו זו נקודת מפנה. אסד: עימות מזויין. עבאס: להציב משקיפים בינ"ל בירושלים. ארדואן: ישראל משוגעת. ירושלים היא בבת עינו של כל מוסלמי.

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. 78% שטח גזול ? הגיב:

  55% משטח ישראל הוא הנגב ושם אין שום ישוב פלסטיני
  בקום המדינה היה שם שבט בידואי אחד
  אל עמרנה שמנה כמה אלפי אנשים ולשבט הזה לא היה שום קשר לפלסטינים
  ההיפך הוא הנכון הפלסטינים רואים בבידואים אנשים נחותים ולא מתחתנים איתם
  (עד אשר הם גילו שניתן להשתמש בבידואים
  למטרות הלאומיות שלהם)
  בכל מקרה לפי הטעון הזה אז סיני שיכת לבידואים ולא למצרים ויש לראות בסיני שטח כבוש וכ"ו
  אם כל השטח הוא פלסטיני כולל ה-78%
  מה הטעם לדבר רק על 22% ?

 2. הגושפנקה הסופית הגיב:

  מיד משעשע לקרוא את שרון אבל הפעם הוא התעלה על עצמו. אחרי כל ההסברים למה אין לישראל סיכויי קיום הוא חותם בהוכחה הניצחת – ארדואן אמר. מה נאמר ומה נדבר, אנחנו כבר אורזים את המזודות

 3. אנג’לו איידן הגיב:

  למה עכשיו? מה קרה שוושינגטון התירה את המכשולים למניעת "המפולת המדינית" הזו? מה שכנע את ממשל ארה"ב לשחרר את "האפקט המצטבר"? כלומר, לפתוח את הסכר האמריקאי שחסם עד כה כל "הדה-לגיטימציה שצברה ישראל" במישור הבינלאומי משך עשרות שנים? וזה באמצע התנגשות מערכתית אינטר-בורגנית על ביטוח הבריאות אמריקאי? אחרי הסכמה בתוך הבורגנות הגדולה במהלך ההרחבה הצבאית לאפגניסטן? ואחרי מבצע למען הצלה כלכלית ענפה באמצעות המון כסף ציבורי, לקראת המשבר הבא? בתקופה בה מתפתח זרם אנטי-אמריקאי ואנטי-משת"פי בעולם בכלל ובמזרח התיכון בפרט? האם יש קשר בין כל זה?

  יש, ועוד איך! יש גם קשר עם החימוש האמריקאי במזרח הרחוק נגד צפון-קוריאה וסין העממית. יש קשר עם ההתנערות הסודנית מהאימפריאליזם, עם ההתפתחויות התימנית בגבול סעודי, עם הסרבנות העיראקית והאיראנית ועוד ועוד.

  העיקר הוא שאין קשר עם התנהגות כזו או אחרת של איש כזה או אחר בממשלת ישראל.

 4. עיניים לראותEYES2C הגיב:

  [המשך]‎ קצת אחרי שישראל חברה למלחמה הקולוניאלית הראשונה שלה -מלחמת סואץ-או "מבצע סיני"- שמטרתה היתה להחזיר לשליטת צרפתים ובריטים את הנכס הקולוניאלי שהקים פרדיננד דה לספס -החברה של סואץ- קיבל שמעון פרס בתמורה את הדימון שיותקן בדימונה. אז אפילו הוא לא שיער את הצרות שזה יגרום… לאחר שנרצח הנשיא ג’ון קנדי, הכיר הנשיא ג’ונסון ב"זכותה" של ישראל להחזיק "בכיס" פצצה קטנה. גם כאן היה למוסד תפקיד: לשכנע את ג’ונסון. שליחת המוסד, הגיורת מתילדה קרים התקרבה קרוב קרוב קרוב קרובה לג’ונסון, עד שהחזיקה בחדר 303 בבית הלבן. כמו מוניקה לוינסקי אחריה, ד"ר קרים עשתה זאת בדרכה היא… ואח"כ, בתיאום עם ג’ונסון והסי.אי.איי, סייעה ישראל לשאח הפרסי להקים מתקני גרעין שם.
  זה היה במסגרת הסכם משולש – ישראל–איראן–ודרום אפריקה, של האפרטהייד. שבהן הקימה ישראל מתקנים ליצור גרעיני דימונה… בדיעבד הסתבר, לאחר שנות עמימות רבות, וסירוב עקשני של ישראל לחתום על הסכם מזרח-תיכון נטול אטום שהדבר מביא יותר צרות מאשר עוזר… ‎

  ומאז? – הכור בפלינדבה נסגר ע"י ממשלתה הדמוקרטית הראשונה של דרום אפריקה. כיום השם Pelindaba מופיע רק בהקשר של The African Nuclear Weapon Free Zone Treaty שידועה גם כ- Treaty of Pelindaba, שכל החברות בה הכריזו על אפריקה כעל איזור חופשי מנשק גרעיני… נאחל לעצמנו שגם דימונה תיתן את שמה לברית כזו. [המשך]

 5. פיאד: אוגוסט 2011 – הכרזת העצמאות של פלשתין הגיב:

  — קישור —

 6. עיניים לראותEYES2C הגיב:

  [המשך]
  ‎אבל מה הסיבה שכל המערב מתנגד לנסיון האיראני ומצטרף לשמעון פרס, הדמון מדימונה? הרי "החבר הסוציאליסט" הצרפתי -גי מולה- נתן ל"סוציאליסט הישראלי" שמעון פרס את הכור שהותקן בדימונה, שעכשיו כנראה -למרות ההכחשות- דולף והביא הרבה סרטנים לדימונה, הרחוקה מהים… ובריטניה? גם שם שלט "סוציאליסט", וכאשר הכור הדימוני "נזקק" למים כבדים [שנורבגיה זיקקה עבור גרמניה הנאצית, ובריטניה "ירשה"] סידר ה"סוציאליסט" הרולד וילסון את הדבר… אוקיי, אבל מדוע גרמניה? – זה נעשה במסגרת "השילומים" – מה שנקרא בגרמנית
  Widergutmachung – ופרוש המילה הארוכה הזאת בגרמנית זה "לעשות טוב מחדש". גרמניה, צרפת ובריטניה אולי לא עשו טוב, וודאי לא "מחדש", אך את הנעשה אין לשנות, ולכן צריך ללחוץ ו"להסביר"… וארה"ב? – מעל מחצית החברים בבתי הנבחרים בדמוקרטיה האמריקאית הגדולה "נרכשו" על-ידי הלובי – איפא"ק. כי זאת הדמוקרטיה הידידה הגדולה שניתנת לקנייה, בינתיים רק בדולרים ושקרים.

 7. עיניים לראותEYES2C הגיב:

  מבלי משים, גם מיכאל שרון מכניס בקוראיו את התחושה המתלהמת שעליה מזהיר אבנר כהן במאמרו ב"הארץ". "כתחליף לדיון ציבורי יש עיתונות מתלהמת, המשתמשת באופן דמגוגי באמירות המעצימות את מסר פוליטיקת החרדה"… גם אם חלק גדול מנתוחו של שרון נכון, בעיקר בענין הכיבוש והיחס לפלסטינים, הוא טועה בכך שגם הוא משרטט את מצרים ואיראן כשטן גרעיני עכשווי. כרגע יש רק שטן גרעיני אחד באיזור – הדימון שהוא בעל גרעיני דימונה, שמסרב לחתום על האמנה שמגבילה את הנשק גרעיני.

  צריך שמישהו יאמר למיכאל שרון בבירור שמי הצהרת ה"גושפנקא רשמית לפרוייקט הגרעין" של שר האנרגיה המצרי חסאן יונס, עד להקמת 4 כורים גרעיניים, יש מרחק רב. מה עוד שמצרים, וגם איראן חתומות על האמנה לאי הפצת נשק גרעיני. מה שכתב אבנר כהן נכון בוודאי גם לגבי מצרים! שתיהן לא תוכלנה לנסות התקן גרעיני וגם לא להכריז שיש להן התקן כזה. אם נשתמש בניסוחו החכם של אבנר כהן: כל עוד איראן [ומצרים] כפופות לאמנה, הן לא תהיינה מדינות גרעיניות על פי ההגדרה המקובלת של מדינה כזאת.

  כותב שרון: "כל זה הוצנע בישראל, הנותנת קדימות עליונה למסע נגד איראן, שאותו החל ב-1993 הביטחוניסט בעל הנטייה ההרפתקנית ד"ר אפרים סנה"… האמת היא שזה הוצנע גם כאשר ישראל עזרה למשטר השאח לפתח נשק גרעיני, אז כשיעקב נימרודי היה נציג המוסד בטהרן.
  [המשך]

 8. מיכאל שרון עוסק בקוסמטיקה הגיב:

  כבר מזמן יש לפלסטינים מדינה בעזה ובחלק ניכר מהגדה
  כל הויכוח הוא על 5% משטח הגדה
  את הבעיות האמיתיות מסתיר מיכאל שרון
  זכות השיבה
  ישראל כמדינת העם היהודי
  בעית הבטחון של ישראל
  הטרור של החמס ואמנת החמס
  מיכאל שרון עוסק בדברים שוליים כמו מה אמר ארדואן
  או מה אמר עמרו מוסא
  שזה עיסוק בקוסמטיקה
  לגבי אירן
  זו מדינה פאשיסטית גזענית שהצהירה על רצונה לחסל את מדינת ישראל
  אירן מאמנת ומחמשת ארגוני טרור ומעודדת מלחמה כנגד ישראל
  כמו כן שולחת אירן את זרועותיה לכל מקום בו קימת קהילה שיעית ומנסה לרכוש שליטה באותו איזור כמו בעירק בלבנון בתימן ועוד

 9. ח, לונדון מיניסטור הגיב:

  הייתי בספק לגבי המאמר, עד שהגעתי לסופו: אם ארדואן אומר, אז בטוח שמיכאל צודק. כל הפנאטים להירגע!

 10. ארדואן – הערת עריכה הגיב:

  הפיסקה על ארדואן אינה ניפרדת, אלא היא חלק מהפסקה הקודמת על כינוס הליגה הערבית (מצוטטים אישים שונים בכינוס הליגה הערבית, כולל ארדואן). אלא שעקב טעות (בעריכה כנראה) הפסקה הוזזה משם ויוצרת אמירה הניראית כניפרדת ובפני עצמה בסוף המאמר, דבר היוצר רושם מטעה.

  מיכאל שרון

 11. הכזב כשיטת תעמולה הגיב:

  אחד המגיבים טוען כי בנגב היו לפני הקמת המדינה רק "כמה אלפי בדואים" הוא כותב זאת כלאחר יד וכמובן ללא ציון מקור ידיעתו. זהו כמובן כזב גמור. לאמיתו של דבר אוכוסיית הנגב מנתה כ- 70,000 בדואים שמהם גורשו חלק הארי והצליחו לשרוד את הגירושים וההפחדות כ- 12,000 איש. היום הם מונים קרוב ל-200,000 וזאת כנראה על פי הנוסחא כי כאשר יענום, כן יפרוצו, נוסחה קדומה שהגיון הברזל שלה לא כהה בהשפעת הזמן. מי שמבקש לדעת משהו הן על הבדואים בנגב והן על חדירת שיטות הכזב גם םויקיפדיה יעיין בערך בדואי הנגב בויקיפדיה ולאחר מכן במאמרו של יוסי בן דוד שמקושר משם. למשל, ויקיפדיה מתעלמת מן התקופה הנבטית ועיריה שההיסטוריונים והארכיאולוגים מייחסים לבדואי הנגב.

 12. רמי יובל הגיב:

  לעורך/הזנזור הנכבד:
  הואיל ולא ראיתם לנכון לפרסם את תגובתי למאמרו של מיכאל שרון, מסיבות שבוודאי ידועות לכם, אודה לכם אם לפחות תעבירו אותה במייל לשרון עצמו, הואיל ואני סבור שזו זכותו לקרוא אותה.

 13. אבירם ל EYES2C הגיב:

  זה שאתה מספר לנו את ההסטוריה של הגרעין הישראלי ("אנגליה נתנה, צרפת תרמה, ארה"ב עזרה") לא הופך אותו למסוכן יותר מהגרעין האיראני, אין בדבריך שום ארגומנט.
  אם כבר אז להיפך, ככל שישנם יותר גורמים מעורבים כך ישנם יותר גורמים משפיעים.

  גם אם מחזור מספר פעמים על האמירה "הדמון מדימונה" היא לא תהפך לבעלת משמעות.

 14. הכזב כשיטת תעמולה הגיב:

  על איזה כזב אתה מדבר ?
  הבידואים אינם פלסטינים
  לבידואים קשרים עם הבידואים בסיני ובירדן
  וזו קבוצת ההתקשרות שלהם
  (בשיחות שביתת הנשק המצרים טענו שהנגב ובאר שבע שיכים להם)
  ב-1925 רכשה הסוכנות יותר מ-100 אלף דונם בנגב
  עד 1947 הוקמו בנגב 14 ישובים יהודיים
  ב-1903 כאשר פורסמה תוכנית אל עריש
  באה משלחת של בידואים והציעה שיתוף פעולה בין הבידואים ליהודים בהקמת מדינה בכל סיני
  כולל הנגב
  אני חוזר ואומר לא היה שום ישוב פלסטיני בנגב
  חוץ מזה היה ישוב יהודי גדול לפני 1948 דבר שעושה את הטענה על 78% ויתור מצד הפלסטינים לטענה נפשעת
  אבל הפלסטינים טוענים שגם הדינוזאורים לפני 300 מליון שנה אשר הסתובבו בארץ ישראל היו פלסטינים
  וגם התנ"ך הוא פלסטיני

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים