הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 ביוני, 2010 29 תגובות

כמה סמלי עד למיאוס, כמו סרט הוליוודי גרוע במיוחד, שפחות מיממה אחרי מותו של לובה אליאב ז"ל ניצח איש "תנועת העבודה", שר הביטחון אהוד ברק, על הפעולה הפיראטית והרצחנית כלפי המשט ההומניטארי לעזה. הדברים שישעיהו ליבוביץ’ הטיח פעם בגולדה מאיר על "רשעות מטומטמת וטימטום מרושע", נשמעים כמעט נאיביים לעומת הפשע הקולוסאלי הזה לא רק כלפי המפגינים במשט, אלא גם נגד כולנו, תושבי ישראל. הממשלה נפלה לכל המלכודות, וחיזקה מאוד את תדמיתה של ישראל כמדינה מצורעת. העובדה שברק, הפסנתרן והמדינאי היומרני, שמטפח תדמית עצמית של גאון, בחר לבצע את מעשה הפיראטיות שלו במים בינלאומיים, הוכיחה שהאיש לוקה בטירוף כוחני מפחיד, ושעצם קיומו בממשלה מאיים על כולנו.

שמענו בכל כלי התקשורת גם את דוברי "קדימה", והסתבר שהמרכז הלאומני כולו מתייצב לימין הממשלה. במשך הזמן יופיעו גם דברי ביקורת, בעיקר על "העיתוי", או על פאשלות טכניות במבצע ההשתלטות עצמו. אבל הפשע טמון בעצם הסיטואציה, והוא תוצר טבעי של הכיבוש ושל הפוזה האלימה של ממשלות ישראל נגד העולם כולו. מי שביקש לשמור על עמימות בנושא הגרעיני מקבֵּע עתה את המוניטין של הממסד הישראלי כמסוכן לשלום האזור ואולי גם לשלום העולם. קיומו של נשק הרתעה גרעיני (כך סבור העולם כולו, ללא יוצא מן הכלל, וזה מתבטא בכל הדיווחים גם בארץ) בידי ממשלה המסוגלת לבצע פעולה כזו (המשקפת את שנאת נתניהו-ברק-ליברמן לכל המוחים נגד הכיבוש בארץ ובחוץ לארץ) מהווה הימור, שארצות-הברית ושאר החברות הקבועות במועצת הביטחון אינן יכולות להרשות לעצמן.


תהיה גם התפתחות חיובית, שלא בטובתה של הממשלה: התגובה נגד ישראל תתעצם עד כדי כך, שברק וליברמן ייאבדו כל סיכוי לזכות בתמיכה בינלאומית כלשהי בהרפתקה מטורפת נגד איראן. הממשלה הצליחה להפוך את טורקיה ממדינה ביקורתית אבל ידידותית בתחומים רבים לאויב מר. הפעולה הפיראטית והנפשעת היא המשך ישיר להשפלתו של השגריר הטורקי בידי סגן שר החוץ, דני איילון. לא רק אליאב, אלא גם פוליטיקאים מן המרכז כמו אבא אבן ואפילו משה דיין היה מזדעזעים מגלישת ישראל לתהום כזו. אבל הממסד סוגר שורות, ההמון המוסת שופך את מררתו על כל מתנגדי התוקפנות נגד אזרחים במים בינלאומיים.         


שמענו רבות מפוליטיקאים ומפרשנים ליבראלים בעיני עצמם על כך שהמשט "לא היה תמים", והיו שהטיחו בפני המארגנים שכל כוונתם הייתה "להביך את ישראל". הוא באמת לא אורגן על ידי ההסתדרות הציונית. קשה לי להבין את  ההתמרמרות המוסרנית של דוברי הממסד. גם מארגני ספינות המעפילים באמצע שנות הארבעים ביצעו הפגנה ענקית ומוצלחת קְבל עולם נגד ממשלת המנדט הבריטית. גם אז לחמו הפליטים על האוניות נגד החיילים שניסו להשתלט על ספינות המעפילים והוצגו על ידי הממשלה בלונדון כטרוריסטים. אבל המעפילים (אליאב היה מפקד של ספינת מעפילים כזו ושם אף הכיר את רעייתו טניה) הצטיירו כלוחמים למען עניין צודק ושמה של הממשלה הבריטית, שנים ספורות אחרי הניצחון הגדול על הנאצים, הוכפש. ישראל איננה מעצמה גדולה כפי שבריטניה הייתה אז, ויש כאן מקרה עצוב של עכבר שלא רק שאג, אלא גם נשך והשתולל.


אנחנו שומעים את התגובות ההיסטריות של דוברי הצבא והממשלה, וגם של הח"כים. המשפטים שחוזרים כל הזמן הם "צריך לומר", "צריך להסביר", "להזכיר את גלעד שליט", "הנוסעים היו מחבלים" ושיא השיאים "היה כאן לינץ’ נגד חיילי צה"ל". כדאי להם להפנים מיד שהסברה לא תועיל כאן, ושגם אם נוסעי המשט הפעילו כוח מסוים הרי הוא כאין וכאפס לעומת העוצמה של אחת היחידות המעולות והמאומנות ביותר של צה"ל. קשה לסלוח לברק, שרתם חיילים צעירים למשימה כזו. אין שום קשר בינה לבין הגנת המדינה. הממשלה ניסתה להציל את הזיקפּה הלאומית, ולא את האינטרסים החיוניים של אזרחי המדינה, שעלולים להיתקל בשנאה אדירה בכל אתר בעולם. מול מסע השיסוי כלפי השמאל הישראלי והאזרחים הערבים, שגם "השמאל הלאומני" המגוחך של תומך ברק לשעבר אלדד יניב הוא חלק ממנו, נצטרך להצטייד בהרבה אומץ לב כדי לעמוד בפרץ. הניסיון ההיסטורי המצטבר מלמד אותנו, שאנשים ותנועות שסירבו להצטרף לגל התוקפנות כלפי אחרים נתקלו בתגובה של שנאה בציבור, וכך התאפשרה אלימות ממשלתית ושב"כניקית כלפי האופוזיציה. אני מקווה שנוכל לעמוד גם במבחן הזה.


כדאי להזכיר שוב ושוב: כ-63 שנים עברו מאז פרשת אוניית המעפילים "אקסודוס", שנעצרה על ידי הבריטים והוחזרה לאירופה, ואף אחד בממסד שלנו לא למד את הלקח. "אקסודוס" הייתה תרגיל תעמולתי מבריק, שהניב תשואה גבוהה לאורך שנים רבות גם בזכות הספר המגוחך אבל היעיל של ליאון יוריס והסרט שהופק בעקבותיו. כמעט שאין צורך להדגיש שפעילי התנועה הלאומית מפלסטין הם גם תלמידים חרוצים של תולדות התנועה הציונית, וכיום הם מנצחים בקרב על דעת הקהל העולמית. לתבוסת ישראל בחזית הזאת יש גם מחיר אסטרטגי, כפי שהדגשנו כאן במשך שנים רבות מאוד. השבוע אפילו היומונים שלנו התחילו לקלוט את גובה המחיר שהממסד שלנו ישלם עבור מדיניותה ההרפתקנית בנושא הפלסטיני וגם בנושא הגרעיני. אבל למשרד החוץ שלחנו את אביגדור ליברמן, תחליף די עלוב למשה שרת, אבא אבן ואפילו למשה דיין. ההסברה הישראלית לא תצליח בנסיבות האלה למזער את כישלונות הדרג המדיני. אם הממשלה לא תפעל מהר להידברות בינלאומית רצינית ותמשיך להאמין שיש לה זכות קדושה לבלעדיות גרעינית באזור, היא תישאר בלי שלום, בלי נשק הרתעה גרעיני ובלי השטחים הכבושים. חבל שבקרב הציבור המגדיר את עצמו כציוני אין כוחות רציניים שנאבקים על נושאים קרדינאליים כמו החזרת כל השטחים, חלוקת ירושלים והפירוז הגרעיני. מי שחלם על התארגנות יהודית-ערבית גדולה עם מצע משותף וסמלים אחידים, נתקל שוב במגמת ההתבדלות של רוב הציבור הציוני.


קחו לדוגמה את ההתארגנות החדשה של אנשי השמאל הלאומני, התופעה הריאקציונרית והמפחידה ביותר שהוליד המעמד הבינוני בשנה האחרונה. הם


ערכו לפני שבועיים "הפגנת שלום" בעירנו, אבל ניפו ממנה את כל הערבים הרוצים לקדם את המטרה הנעלה הזאת באמתלה שההפגנה נועדה לציונים בלבד. כך נשארנו עם המוצר הטהור, שכל גזען אמיתי היה מתגאה בו: סוציאליזם נציונליסטי, שמרני מאוד, שדובריו סבורים, משום מה, שאם הם שונאים את המתנחלים המסר שלהם הופך אוטומטית לכשר למהדרין.


מי שאינו מסוגל למחות נגד ממשלת הרשע, איננו "שמאל".   


* התפרסם ב"כל העיר".

תגובות
נושאים: מאמרים

29 תגובות

 1. מילה טובה על הבריטים הגיב:

  "אכסודוס" הציבה בפני הבריטים דילמה אמיתית. היה ברור שפליטי הטבח הנאצי ראויים לסיוע וליחס חומל והנה יש להם כאן אחים המוכנים לקלוט אותם ולשקמם ומדוע ימנע מהם הדבר. מאידך, לפלסטינים היה "קייס" לגיטימי למנוע הגירה יהודית המאיימת על עצם זכותם לחיות בארצם (איום שעד מהרה התממש והפך למציאות בדמות הטיהור האתני של ביג’י ושות’). אני לא אשפוט את האנגלים על הכרעתם (התעמולה הציונית מכבידה על לימוד העובדות לעומקן), אבל ברור לכל שעמדו בפני דילמה אמיתית. לעומתם ישראל, הסופרת את הקלוריות של תושבי עזה במטרה מוצהרת להחלישם, נהגה במשט לעזה בשפלות מוסרית ראויה לכל גינוי, שאפילו התעמולה הציונית המשוכללת לא תוכל להסתיר.

 2. שירה הגיב:

  למה אתה חושב שישראל כמדינה תשלם מחיר עכשיו?
  על כל המלחמות באזרחים שהסתיימו בטבח המוני כמו "עופרת יצוקה", לבנון 1, 2 ובקרוב 3 היא לא שילמה. אז למה עכשיו, עם 9 הרוגים בסה"כ יצורף תג המחיר?
  מדינת ישראל היא כמו ליטל מעתוק מארץ נהדרת. היא רק מרוויחה את החופש להתפרע שהולך וגדל עם כל אירוע שעליו העולם עוצם עיניים.

 3. עודד קדם הגיב:

  מסכים איתך לחלוטין.

  ו"השמאל הלאומי" (כשלעצמו אוקסימורון, דגמת "טוהר-הנשק", או "כיבוש נאור") הוא, אכן, תנועה מפלצתית, של נציגי הבורגנות הצפונבונית, מארץ ישראל היפה-בעיני-עצמה – והמכוערת, בעיני כל אדם בריא ושפוי; מחזקי-ציפי למיניהום.

  והערה קטנה למערכת: היש איזשהו מצב, להוספת כפתור "שתף לפייסבוק"?

 4. z הגיב:

  הגזענות האלימות והלאומנות הפכו לחלק אינטגרלי מחיי הנפש של החברה הישראלית. לאינידיבידואלים שרוצים לבדל עצמם ממחלות אלו מצפה דרך של הזרת עצמם מהחברה הישראלית ותפיסת מרחק מהמהומה שהאספסוף מקים. אכן דרך ארוכה ומפרכת.

 5. צריך לחשוב חיובי הגיב:

  דווקא בימים הסוערים האלה(תרתי משמע…)נפגש אתמול הרב מנחם פורמן עם ארדואן בפגישה שהיתה כבר מתוכננת אבל לנוכח אירועי השבוע האחרון חשובה שבעתיים.

 6. שאלה ל"רוחמה" הגיב:

  במאמר של חיים ברעם כמו גם בכל התגובות לא הוזכר השם "מר"צ" ולו פעם אחת.
  את מוכנה בבקשה להסביר מה את רוצה?

 7. אוריה הגיב:

  תגידו, אי פעם שמעתם את עצמכם מדברים? פה צה"ל לא בסדר ופה המדינה לא בסדר ופה המתנחלים לא בסדר, אף פעם לא אמרתם שהפלסטינים לא בסדר. ועכשיו המשט עצמו, זאת נראת לכם בושה לנסות להגן על עצמנו? או שחיילנו היקרים היו אמורים לעמוד דום ולקבל את המכות בשקט? האנשים על האונייה מרמרה לא היו "פעילי שלום" הם היו מחבלים! ושום מילה אחרת לא מתקבלת פה, מ-ח-ב-ל-י-ם!!! החיליים נכנסו לשם עם נשקים לפיזור הפגנות, כדוגמת רובי צבע, למזלם ולמזלנו היו עימם גם נשקם האישי, אך עד שלב מאוחר יותר הם לא השתמשו בו. אני אישית דיברתי עם קרוב משפחה שהיה שם, הוא סיפר לי שאת חבריו תקפו עם סכינים, אלות, שרשראות, לומים ועוד כלים רבים, אז שהם ישתקו? אם ארה"ב הייתה עושה זאת העולם היה שותק, ולא בגלל פחד, בגלל הבנה שלא הייתה דרך אחרת, ואם הייתה היו משתמשים בה, בדיוק אותו דבר אצלנו, לא הייתה דרך אחרת, וזאת הייתה הדרך הכי "בטוחה", אז כאשר תפסיקו לחשוב רק על הפלסטינים ותתחילו לחשוב גם על אחיכם היהודים, אולי אז תבינו, שאין, לא הייתה ולא תהיה לנו ארץ אחרת, והיא שלנו לבד, לא של הערבים ולא של אף אחד אחר, שלנו! ואם אומרים לנו שהמצור הימי הכרחי כדי לשמור על ארץ ישראל, אז כך יהיה, ואף אחד לא יגיד לנו אחרת!!!

 8. לירן ברוך הגיב:

  צדיק אחד בסדום וקוראים לו אורייה יישר כוח

 9. אירא הגיב:

  אני מציע לכל תוקפי ההשתלטות הכושלת על המרמרה לגשת ולקרוא את חוקי השייט הבין לאומי.
  גם אני נגד מה שנעשה שם !
  מנגד לאחר שקראתי את החוק אני מוצא עצמי בדילמה קשה !

 10. שירה לאוריה הגיב:

  אני מבינה את הכאב שלך, למרות שאתה בצד הטועה.
  ההתייחסות שלך למשט, למשל, כמו לכל פעולה שצה"ל עושה, לעומת נגיד ההתייחסות שלי, נטועה כולה בהנחת מוצא שונה. בעוד שאתה מאמין שהמטרה של הצבא הוא לשמור על א"י, אני מאמינה שהמטרה של הצבא הוא דיכוי שמטרתו לשמור על שטחים, להבטיח שלטון של צד פוליטי מסוים (ע"י כך שמחממים אנשים עם תודעה כוזבת כמוך) ולהבטיח אינטרסים כלכליים (לדוגמא ע"י כך שמבטיחים שיהודים אמריקאים יחשבו שישראל בצרות וכך ישראל תקבל תמיכה לפעולות הפוליטיות בתוספת סיוע כלכלי).
  המשט בשבילי זה אירוע שמחזק את הנחת המוצא שלי ובשבילך זה אירוע שמחזק את החרדה שלך לגורלה של א"י.
  מה שאני מציעה לך זה לנסות לנטרל את החרדות שמניעות את קו המחשבה שלך ולנסות לחשוב לבד האם לדעתך השתלטות אלימה על המצב באמת תורמת לביטחון מדינת ישראל ותושביה.
  אם כן, אז אני אשמח אם תמשיך לשרשר פה ותכתוב לי מה היה קורה אם הספינה הייתה נוחתת ומורידה ציוד בעזה או אם ההשתלטות הייתה פחות אלימה ואיך לדעתך ההרג על הספינה קידם את ביטחון הישראלים בארץ ובעולם.

 11. ניצן אביב הגיב:

  לחיים ברעם:
  יישר-כח על דבריך הכנים האמיצים. כל מילה בסלע!

  ולאוריה: מי אמר לאומן ימני קיצוני גזען שטוף-מוח נקלה ופאשיסט מצוי ונתעב – ולא קיבל?
  הסולידריות הערבית-יהודית תנצח את הכיבוש, הדיכוי, המצור והעוני!

 12. אין בגדה השמאלית מקום לפשיסטים נטו! הגיב:

  האם קוראי "בגדה השמאלית" זקוקים להוכחות נוספות שהמסע של הימין הקיצוני, שתומך ב"ההתנחלות לעמישראל" הוא שיקרי? האם אין לנו די בפירסומי הקיצוניים ותגוביתהם בכל האתרים? – כנראה כך חושבים "דיאלקטית" עורכי אתרנו. ונניח שכך, האם כל תגובה מסוגו של "אוריה" צריכה להופיע כאן? הוא ש"חושב שישראל צריכה לשמור על יהודתה ואחדותה? על מלחמת פוקלנד שמעת?" – שמענו וגם קראנו. ואנו יודעים שישראל אינה המדינה הפושעת וחוטאת נגד המוסר האנושי המקובל, ונגד החוק הבינלאומי. בראש החוטאים – ארצות הברית של אמריקה. ובחסות ארה"ב גם ישראל מוצאת כר לפעולה – נגד ההומניזם והמוסר, ובמיוחד נגד שכניה הפלסטינים. אוריה אינו מחדש דבר. גם בתגובתו הקודמת קרא לאנשי המשט ההומניטרי לעזה
  מ-ח-ב-ל-י-ם!!! למגיב שקורא לנו "להפסיק לחשוב רק על הפלסטינים ולהתחיל לחשוב גם על אחיכם היהודים" אין מקום כאן. הרי ידוע שמצע חד"ש קורא לשיוויון ולשלום! למי שטוען שהארץ "שלנו לבד, לא של הערבים ולא של אף אחד אחר, שלנו!" אין מקום ב"גדה השמאלית". הוא שייך לגדה הימנית. שם מקומו!

 13. רוחמה הגיב:

  מדוע האתר הזה נותן במה כ"כ פתוחה לאוהדי מר"צ? אין להם את האתרים שלהם?

 14. ‎סוף התמימות – אבל לא סוף הטמטום! הגיב:

  * ‎בשנה האחרונה גדל ייצוא הנשק והמל"טים בכמעט שליש! לכן דואגת התעשייה‫,‬ שביברק לא ירגיז את הטורקים‫.‬ אמנם ישראל אינה יצואנית הנשק החשובה בעולם, למרות שהיא יצאנית – זונה שמוכרת לכל דיקטטורה.
  * ‎בדו"צ לא למדו כלום! מה שרואים שם–בעידן האינטרנט רואים גם כאן!
  ‎למרות שבתחום הטכנולוגיה הצבאית הצבא וגם דו"צ הם "על הרמה" בדו"צ לא הבינו שבעידן האינטרנט לא ניתן לצנזר, ולמחוק פרצוופים! כנסו ו"אם תרצו" תראו הכל!
  — קישור —
  ‎* מעריב: "גורם ביטחוני על התמונות [שפורסמו בעתון טורקי]‫:‬ עשו בשבילנו את העבודה" – עוד שטות של רבים מהחסמבאים שיושבים ליד הסינמטק בת"א ונכנעים לדיקטט של מי שהיה פעם עיתונאי ב"על המשמר", והיום משמר את האתוס של פושעינו הכוחניים. אז מה רואים בצילומים? — ב-ע-י-ק-ר ‎רואים באתר "הוראייט" שאחרי שמשתתפי השיט Free Gaza בספינה "מרמרה" תפסו כמה מאנשי שייטת 13 הם לא רצחו אותם – כמו הרוצחים "שלנו" שטבחו בטורקים! אז למה "צהל" החרים את הקסטות, המצלמות והצילומים של אנשי המשט??? — כדי שלא תיראו את פשעי שייטת 13! ‎רק כך יכול דו"צ לטעון ש"התמונות מחזקות את עמדתנו"!

 15. ההיסטוריה חוזרת הגיב:

  בית המשפט העליון במצרים אישר חוק השולל אזרחות ממי שהתחתן עם יהודיה מישראל

  — קישור —

  אח, איזה תענוג זה היה אם חוק גזעני כזה היה עובר בישראל… אילו מטעמים היינו יכולים לעשות מזה! איך היינו מכסחים אותם! איך היינו יורדים עליהם! איך היינו משווים את זה לחוקי נירנברג! אח, ללקק את האצבעות…

 16. תשובה לידידה תמימה הגיב:

  ידידה תמימה [מחו"ל] שאלה אותי: מדוע ישראל לא נלחמת יותר במילים, ב"הסברה" במקום בנשק?

  עניתי לה: קשה לסרבני שלום להשיג תוצאות במלחמת תעמולה, ו"הסברה".

 17. עופר נ. הגיב:

  אוריה, יש תהום בינינו. חבל על המאמץ שלך
  רק עצה ידידותית: גבש לעצמך סדר עדיפויות, ארץ ישראל או מדינת ישראל. על אחד מהם תצטרך לוותר *חלקית*.

  תצרח, תחבוט את הראש בקיר, תקרא תהילים.
  לא יעזור לך. כדור השלג מתגלגל לעברך.
  חיים ברעם רק מציב מראה בפניך.

  ואם אתה חושב שזה לא יקרה, עזוב את הסמולנים בשקט והיה שאנן.

 18. Et Tu Brutus — לאוריה הגיב:

  אוריה החיתי שאת שמו אתה נושא היה אחד מגיבורי דוד המלך בראשית דרכו, וייתכן שהיה מתושביה היבוסים של העיר, ממוצא חיתי. אוריה נבגד על-ידי דויד שחמד ונאף עם בת שבע, אשתו. אז פוקד דויד על יואב, שר צבאו, לנטוש את אוריה בחזית הקרב, כדי להביא למותו. ואכן, אוריה נהרג. לאחר מותו של אוריה בקרב, נשא דוד את אלמנתו של אוריה, לאישה. (שמואל ב, כ"ג 39). נראה שליבוסי שמאמין ש"הארץ היא שלנו לבד, לא של הערבים ולא של אף אחד אחר, שלנו!" — נכונו עוד הרבה הפתעות. אבל במה צודק אוריה? בביקורת שלו על "הידידה הגדולה" ארה"ב – היא מתנהגת כפשיסטית גדולה יותר מישראל! וגם שם יש דרך אחרת – בדיוק כמו כאן! אז כאשר תתחיל לחשוב על בני-אדם, "בני אברהם" הפלסטינים והיהודים, אולי אז תבין את טעותך. שהרי "חיילנו היקרים" לא היו אמורים "לקבל את המכות בשקט" – כי הם לא היו צריכים להיות שם, בלב הים ולעלות על סיפון ה"מרמרה" כדי למנוע מזון מילדי עזה, ואספקת צמנט וברזל לתיקון בתיהם שידידיך הרסו.

 19. vdhd הגיב:

  לא אוריה! לא אתה ולא "קרוב המשפחה שהיה שם" הם אחי! אחי הם אנשי שלום – כאן, בפלסטין ובעולם. אוהבי אדם באשר הוא אדם, לא מפלים בין דם לדם.

  כילד צעיר לקחה אותי אימי להפגנה נגד ה"ספר הלבן". חיילי האימפריה הבריטית נהגו בנו ממש כג’נלמנים. אולי הם הרגישו את העובדה שהמנדט זמני-חולף בפלשתינא-א"י. בחיפה, ברח’ ארלוזורוב אם זכרוני אינו מטעני, היה ה NAAFI – השקם של הבריטים. ואנו, שלא היה חסר לנו מזון כמו לילדי עזה, קיבלנו מהם ומהחיילים האוסטרליים שחבשו כובעי לבד רחבים, והסקוטים עם החצאיות הצבעוניות ממתקים.

  מכל השליטים שעברו כאן בזמנים המודרניים, אף ממשל זר לא התנהג עם ה natives – הילידים כמו שנהגו הנאצים. אף מושל זר לא צמצם את אספקת המזון, הביגוד, הצמנט לתושבים. האם עלה בדעתך שאפשר גם אחרת? ששני העמים ימשיכו לחיות על האדמה הזאת – אם תרצו ואם לאו? אפשר היה לאפשר למשט להגיע לעזה, לפרוק את מטענו ההומניטרי ב-ה-ס-כ-מ-ה כמהלך פתיחה לרגיעה מחודשת שתביא לשלום!

 20. NO PASARAN! הגיב:

  כמה הערות והארות לפשיסטית "שחושבת אחרת"
  [1] מזמן אין צה"ל, זה היה צבא הטיהור האתני והפך לצבא כיבוש והגנת ההתנחבלויות.
  [2] סיבות המצור אינן של "ביטחון" וגם לא של "שחרור גלעד שליט". אילו רצו השליטים ביטחון לאזרחים –כולל "עוטף עזה"– היו מאריכים את התהדיה / הרגיעה לפני ראש השנה הכללי ב-2008, במקום לצקת עופרת זרחנית ולשטח בתי אזרחים ומרפאות ב-אף 16 ודי-9.
  [3] אילו השליטים רצו בשיחרור גלעד, הם היו מקבלים את הצעת התיווך של המתווך הגרמני.
  [4] נציגי הכוחניות הישראלית, חייליך – ש"סך הכל השתלשלו לספינה עם רובי צבע", רצחו 9 מנוסעי הספינה. אם זהו "התפקיד שלהם" אז הם מלכלכים את המדינה והופכים אותה למצורעת ופשיסטית.
  [5] רק שלום צודק מסוגל באמת להגן על המדינה – אבל ביברק לא רוצה שלום צודק
  *** מאחל לך אריכות ימים, כדי שלמחשבות העוולה שלך יהיה זמן להתאדות ולקבל טיפה של אנושיות ***

 21. לאירא – בעניין החוק הבינ"ל הגיב:

  אודה לך אם תוכל להביא לינק או ציטוט לסעיף הרלוונטי בחוק השייט הבין לאומי, המדבר על עצירת ספינה במים בין-לאומיים,

 22. אוריה הגיב:

  דבר ראשון אני רוצה להגיד משהו לניצן אביב, אין לי מושג איך הגעת למסקנה הזאת עלי, אבל פעם הבאה אולי כדאי שתבדוק במילון, אחד מעקרונות הפאשיזם הוא תמיכה בדיקטטורה, ופעם אחרונה שבדקתי ישראל היא מדינה דמוקרטית, ובוודאי שאני לא תומך בדיקטטורה, אז פאשיסט אני לא. שטוף מוח? מאיזו בחינה? שאני חושב שישראל צריכה לשמור על יהודתה ואחדותה? על מלחמת פוקלנד שמעת? אני אסביר בקצרה, לפי ויקיפדיה: איי פוקלנד הם ארכיפלג של 776 איים בדרום האוקיינוס האטלנטי הנמצאים במרחק 480 קילומטרים מחופה הדרום מזרחי של ארגנטינה, 1080 ק"מ מאיי ג’ורג’יה הדרומית ואיי סנדוויץ’ הדרומיים, ובמרחק של 940 ק"מ מהטריטוריה הבריטית באנטארקטיקה (הכוללת שטחים באנטארקטיקה שארגנטינה וצ’ילה טוענות לבעלות עליהם). הם מהווים טריטוריה בעלת שלטון עצמי של הממלכה המאוחדת אך ארגנטינה טוענת לשליטה בהם מאז חידוש השלטון הבריטי באיים ב-1833. בירתם היא העיר סטנלי.
  כמו שקראת הם נמצאים 940 ק"מ מהטריטוריה הכי קרובה ששיכת לאנגליה, אולם, בשנת 1982 הכוחות הארגנטינאים פלשו לאיי פוקלנד וכבשו את עיר הבירה, בריטניה שלחה לשם צוללות כדי לשמור על המקום כשלוחה של הממלכה המאוחדת, והעולם שתק, אע"פ שהסיבה הייתה כלכלית גרידא, היה שם סיכוי להימצאות נפט, ובריטניה לא יכלה להרשות לעצמה לאבד את זה. אז לנו אסור לשמור על אחדותינו, שזאת סיבה בטחונית, זהיא חשובה הרבה יותר מכלכלה? ואני לא מדבר על מרחק של 900 ק"מ אני מדבר על עשרות ק"מ ספורים. ועוד משהו, אני לא מבין למה צריך להגיב בכזאת חריפות, ועקצנות, אולי עכשיו תבין למה אף פעם לא הסכסוך הזה לא יגמר, כל "חטאי" היחיד הוא שאני לא חושב כמוך, ותסתכל איך אתה צועק, תחשוב מה תעשה למישהו שגם פועל בניגוד למה שאת פועל, ואני לא מדבר על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, אני מדבר על הסכסוך הימני-שמאלי.

 23. מה קורה לכם? הגיב:

  לחלק מהמגיבים פה – אכן, לא מדובר פה על ארץ ישראל כי אם על מדינת ישראל והאנשים בה.
  לצה"ל יש סיבות למצור והן לא עניין של מה בכך אלא של ביטחון וכן גלעד שליט.
  בין אם אתם בעד או נגד המצור ובין אם אתם בעד או לחלוטין נגד ההשתלטות, יש לפנינו עובדות ברורות שחיילינו – שסה"כ עשו את התפקיד שלהם להגן על המדינה – השתלשלו לספינה עם רובי צבע ונחשפו ללינץ’ אלים במיוחד שבוודאי לא יכל להיגרם ע"י שום תומכי שלום באשר הם!
  איזה מין תומך שלום מתנהג כך???
  בנוסף, לא מבינה למה הם לא נענו להצעה להעביר את הציוד לנמל אשדוד כדי שייבדק ביטחונית לפני העברתו, אלא לסכן את הכל בשביל מה – ליצור פרובוקציה??
  אם ברצונם היה לעזור לא היו מסכנים את הסיוע כך, נכון?

  בכל מקרה, כיצד אתם יכולים לצאת כך נגד חיילינו שמסכנים את חייהם כדי לשמור על חייכם? במיוחד במקרה זה שהיה ברור שהם הותקפו והגנו על חייהם ולא כדבר כותב המאמר "הפעולה הפיראטית והרצחנית כלפי המשט ההומניטארי" , "פשע".
  דווקא חשבתי שהפעם תנהגו שונה..
  אני מתפלאת עליכם, האם אתם תמיד נגד צה"ל ונגד המדינה, לא משנה מה?
  מה קורה למדחנה הזאת? נראה שהשמאל הולך יותר שמאלה והימין יותר ימינה..

  נ.ב: אני רואה פה אנשים שמתנשאים על אחרים ומעיזים לקרוא להם פאשיסטים רק בשל העובדה שהם חושבים אחרת מהם – כל הכבוד! אכן, אנשים נאורים!

 24. אמנון הגיב:

  מה שמדהים יותר מכל זה היתגייסות המדיה (הסמואלנית עאלק על פי עמישראל) על כל זרועותיה על מנת להכשיר את השרץ(9 אזרחים שנירצחו בפלישה פירטית במיים בינלאומיים על אוניה אזרחית) עים מילים כמו לינץ’(בלוחמי קומנדו שניראים בתמונות שמפורסמות לא בארץ מקבלים טיפול רפואי מחלק מנוסעי האוניה לאחר שחלק אחר של נוסעים פצע את הפולשים)ולהבין שבעצם המישחק מכור וכל העיתונות הפופולרית בישראל היא בעצם לא עיתונות חופשית וכל "עיתונאי" הוא בעצם תועמלן שמיתגייס לשטוף את מוחם של האנשים!

 25. נתן. הגיב:

  שאלה לחיים.

  איך מדינת ישראל יכולה למנוע ירי מרצועת עזה לעבר ישראל?

 26. חפציבה דה-סוטו, "מסע ארוך" הגיב:

  מדוע המערכת מצנזרת את תגובתי כאן? (אם יש ספק לגבי, נא לפנות לחברי לדרך לשעבר, הח’ אפרים דוידי שיכול להעיד עלי טובות)

  אמרתי בתגובתי לנתן שאני לא מבינה מדוע יש לעצור את הירי, בתור אשת שמאל, שמזהה את המדכא והמדוכא. במיוחד שהוא שואל את הח’ חיים ברעם, שכבר התראיין בנושא ואמר שהקטיושות של חיזבאלה היו בעלי ערך "מטרדי" שולי, אז על אחת כמה וכמה הקסאמים של חמאס.

 27. לפאשיסט המתלהם שמעליי הגיב:

  כבר דיברתי עם תומכי חמאס שמדברים הרבה יותר יפה ממך.. ראשית, אנושיות לא אני צריכה לקבל כי אם אתה שאינך יודע לדבר אל בני אדם
  שנית, איני "פאשיסטית" כטיעונך (למרות שלהגדרתך לפאשיסטים = אנשים שחושבים שונה מימך, דווקא כן אתאים) כי אם מביעה את דעתי שכנהוג בדמוקרטיה יש לה מקום.
  כידוע לך(?) בדמוקרטיה יש מקום לדעות שונות ולא אמת מוחלטת, דבר שפאשיסט כמוך כנראה מדמיין לעצמו. כנראה שאינך תומך בדמוקרטיה…
  (כמובן, אבל, שתתמוך בה כשהדבר לטובתך, לדוגמא הגנה על חכי"ם שונים שבוגדים במדינה)

  [1] מוזר, דווקא שמעתי שצה"ל פינה כמה פעמים התנחלויות. מילותיך ריקות מתוכן וחוזרות על עצמן. זה כבר מתחיל לשעמם…

  [2] סיבות המצור הן בוודאי של ביטחון מאחר שהחמאס חבריך הטובים מקבל נשק דרך הים.
  מעולם לא היתה רגיעה אמיתית, אתה חי בסרט שכולו טוב.

  [3] העיסקה בתיווך הגרמני כללה שיחרור של יותר מידי רוצחים עם דם על הידיים, שלכשישתחררו לא תהיה להם כל בעיה לרצוח גם אותך.

  [4] מצידי ש"ירצחו" כל טרוריסט וכל אדם שבא להרוג אותם. אדם שבא בכוונה לרצוח אחרים, לא אכפת לי שייהרג.

  [5] לא ברור לי מה הגדרתך ל"שלום צודק" שכן לביטוי עמום זה יכולות להיות אלף ואחת פרשנויות שונות (כן כן, ידידי הפשיסט) ומשום מה נראה לי שלא כל-כך מעניין אותי לשמוע…

  ודבר אחרון – בפעם הבאה שתחליט לחלק לי מחמאות, אנא שמור את מחשבותיך הנאורות לעצמך.
  הסיגנון של כתיבתך מראה בדיוק כמה שלום אתה רוצה.

  באהבה,
  ה"פאשיסטית" על פי הגדרתך בלבד.

 28. זה יפה שמסננים פה תגובות הגיב:

  שאין בהן שפילו מילה אחת לא טובה, ואילו תגובות מתלהמות כשל ההוא המעז לקרוא לעצמו "NO PASARAN!" משאירים.

 29. שירה ל"מה קורה לכם?" הגיב:

  את לא באמת מאמינה שמה שכתבת זו תשובה מוחצת נכון? הרי אותם הנחות שאת רואה כמוחלטות אלו בדיוק אותם הנחות שאנחנו בשמאל בדקנו ובדקנו מכל כיוון אפשי, לא בלי כאב, והפרכנו אותן בכאב וכעס ותדהמה.
  בשביל לחדש לשמאל שמילדות אוכל את הטיעונים האלו לארוחת בוקר, צהריים וערב, צריך להתאמץ קצת יותר. קצת דוגמאות:
  1.ידוע לנו שצה"ל פינה התנחלויות. אנחנו שואלים למה? ןךמה במקביל לפינוי מקימים כ,כ הרבה חדשות ונגד החלטות שישראל בעצמה חתמה עליהן עם אובמה?
  2. המצור הוא רק נשק? אם כן, למה לא מכניסים אוכל ותרופות? למה לא נותנים לאנשים לצאת לטיפולים רפואיים בגדה? למה כל יום נהרגים אנשים ליד "גדר המערכת" כאילו היו יונים על חבל כביסה?
  3. "דם על הידיים" יש פה לשני הצדדים. כשלצד הפלסטיני יש לפחות איזו "הצדקה" (כיבוש, זוכרת?) התחלת מו"מ ושלום מתחילה בסולחה. בסולחה הספציפית הזאת, ישוחרר גם חייל לשעבר ששבייתו מאמללת לא רק אותו אלא את כל משפחתו, חבריו ואוהביו.

  האיחול שאיחל לך המגיב no pasaran היה דווקא איחול מעולה. אני אישית לא הייתי יכולה לחשוב על איחול טוב יותר.ואגב, זה בכלל לא קשור לפלסטינים אלא לטובתך האישית. יש קושי להיות שמאל בארץ מהסוג הזה, אבל את יודעת, שהאושר האמיתי הוא בהכרת האמת.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים