הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 ביוני, 2010 42 תגובות

בעקבות הביקורת הבינלאומית החריפה על ההתקפה הרצחנית של חיל הים הישראלי על האונייה  הטורקית "מרמרה" שהייתה חלק ממשט סיוע הומניטרי לעזה, שטפו את ישראל שני גלים: גל אחד שהתמקד בביקורת על ההנהגה הפוליטית שלא תכננה כראוי את הפעולה, ובמקביל גל פטריוטי של התייצבות  מוחלטת מאחורי חיילי הקומנדו הימי הישראלי "שפעלו בגבורה בנסיבות אליהן נקלעו שלא באשמתם".


במלים אחרות,  אם יש כישלון, האחראים  הם ראש הממשלה ושר הביטחון, יש מי שמצרפים גם את הרמטכ"ל ומפקד חיל הים, ודורשים את התפטרותם. אבל החיילים שפשטו על האונייה? הם בסדר גמור.


אין ספק, כמו בכל מאפיה, הבוסים הם האחראים הראשיים. ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל ומפקד חיל הים, אחראים לכישלון, הם צריכים להתפטר ולתת את הדין. האם חיילי המאפיה שמוציאים לפועל את הרציחות פטורים מאחריות כלשהי? גם אם אחריותם מופחתת  בהשוואה לבוסים, לדעתי הם עדיין חלק משרשרת הרוע.

בכל מה שקשור לפעילותה של ממשלת ישראל מול הפלסטינים ותומכיהם, שיטות עבודתה דומות לעתים לאלו של מאפיות רצחניות.  האם פירושו שהמאפיות וממשלות ישראל חד הם? חס וחלילה, רק אדם קיצוני יאמר כדברים האלה. כל שאני אומר הוא דבר מדוד ומתון,  שלעתים שיטות ההשתלטות האלימות של ממשלות ישראל על רכוש לא לה והעברתו לבעלות המקורבים (במקרה זה יהודים) דומות לעתים לשיטות ההשתלטות האלימות והרצחניות של אוליגרכים רוסים או המאפיה הסיציליאנית על רכוש הזולת, בין רכוש של בודדים, בין רכוש של הציבור.  בעוד היהודים בגרמניה, בפולין, בהונגריה,  מקבלים בחזרה רכוש שאיבדו במלחמת העולם,  לא כך נוהגת ישראל באשר לרכוש שהפלסטינים איבדו במלחמת 1948. לא זו בלבד שהרכוש לא מוחזר ופיצויים לא משולמים,  אלא גם רכוש שפלסטינים צברו לאחר היותם פליטים חוזר ומוחרם לטובת מתנחלים יהודים.


ההשתלטות האלימה על משט הסיוע ההומניטרי, משתלב היטב בסינדרום האלימות הישראלית, האומר שמה שלא הושג בכוח יושג ביותר כוח, ובדרך גם נגנוב את רכושם הפרטי של הנוסעים. אחרת איך נסביר שעד היום לא הוחזרו לנוסעים מצלמות, טלפונים, מחשבים שהוחרמו על ידי הפיראטים הישראלים. כלת פרס נובל מייריד מגווייר, שהייתה על הספינה רייצ’ל קורי, סיפרה לי בשיחה שקיימנו לפני מספר ימים, כי הטלפון הסלולרי שלה כמו גם רכיב אלקטרוני נוסף, נלקחו ממנה ולא הוחזרו.


הרמטכ"ל טען שהחיילים שתקפו את המשט "הרגו את מי שצריך", וכי אלה שנהרגו היו "מחבלים".  בישראל, אם  אמרת "מחבל", חייו  נהפכו להפקר.


רשימת ההרוגים מוכיחה אחרת. האם איברהים בילג’ן, מהנדס חשמל בן 61 מהעיר סירט, נשוי ואב לשישה, הוא מחבל? או צ’נגיז סונגור בן 47 מאיזמיר, נשוי ואב לשבעה, הוא מחבל? שתי דוגמאות מתשעת החללים. על סמך מה מפיצים את ההבלים האלה?


ממשלת ישראל טוענת כי היא רשאית למנוע העברת ציוד לחימה לחמאס ולכן עליה לבדוק כל אונייה בדרך לעזה. נימוק מצוין. גם אני מעוניין שבעזה לא יהיו כלי נשק, אולם עקרון ההדדיות מחייב שגם לישראל לא יזרום נשק. כל עוד הנשק לישראל זורם ללא פיקוח ובדיקה, מה כי נלין על ממשלת עזה, שנמצאת בסכסוך עם ישראל? אז מה, יאמר האומר, אתה רוצה להגיד שחמאס וממשלת ישראל זה אותו דבר? חס ושלום, כאמור אינני קיצוני, ולא יעלה על דעתי לומר כזאת. שתי הממשלות בהחלט לא אותו דבר. נכון שיש קווי דמיון, שלטון עריץ, (באופן אירוני העריצות של שתי הממשלות מכוונות נגד פלסטינים), פונדמנטליזם דתי, אמונה של שני הצדדים שאדמת ארץ הקודש שייכת "רק לנו", שאהידיות (האדמה חשובה מהחיים). ויש גם קווי שוני, מממשלת עזה חלשה, ענייה, מוחרמת, בעוד ישראל היא עשירה, חזקה ונהנית מכל טוב שקשרים עם העולם מאפשרים.


מכל מקום, גם אם נסכים עם ההנחה שזכותה של ישראל לבדוק  ספינות בדרך לעזה, הפעם, במשט "מרמרה", היה ברור לכל כי אין על האונייה נשק.


יצחק בן ישראל, מי שהיה גנרל בצבא, חבר כנסת מטעם "קדימה"  והיום פרופסור באוניברסיטת תל אביב, כתב במאמר בעיתון הנפוץ בישראל "ידיעות אחרונות" כי "ידענו שאין תחמושת על האונייה". עמי אילון, לשעבר מפקד חיל הים, ראש השב"כ, חבר כנסת ושר בממשלה, הצהיר כי "האופציה האלימה היא האופציה היחידה שלנו גם כשהיא מזיקה לאינטרסים שלנו". חבל שהם מגיעים לתובנות נכונות לאחר שבתפקידם הצבאי לקחו חלק בכל אותו מצעד איוולת אלים.


לאור הלחץ הבינלאומי, החליטה הממשלה להקים ועדת בדיקה בראשות יעקב טירקל, לשעבר שופט בבית המשפט העליון, שנושא עימו שובל של החלטות שיפוטיות תומכות שלטון. הוא גיבה את הכיבוש, אישר מעצרים מנהליים של פלסטינים ולקה בלא מעט פסיקות שעובש גזעני עולה מהן.   עם חבריה נמנים  שבתאי רוזן פרופסור למשפטים בן 93 שבין השאר כיהן כיועץ המשפטי של משרד החוץ, עמוס חורב  גנרל בדימוס ומהנדס בן 86  שבין השאר פיתח אמצעי לחימה עבור הצבא. כמו כן יהיו נוכחים בדיוני הוועדה שני משקיפים מחו"ל ללא זכות הצבעה . ויליאם  דיוויד טרימבל מהמפלגה היוניוניסטית של צפון אירלנד, שזכה בפרס נובל לשלום ומוגדר כידיד קרוב של ישראל, וקן ווטקין, גנרל קנדי שהיה פרקליט צבאי ראשי והעיתונים בישראל הדגישו כי התגייר לפני שלוש שנים.


בישראל לגלגלו על הוועדה, בעיקר בגלל גילם המופלג של חבריה. אינני שותף לכך. ייתכן והקשישים האלה הם עדיין ערניים וצלולים. העובדה ששבתאי רוזן נעזר במטפל פיליפיני מוכיח רק כי יש לו קשיים בתפקוד פיזי, אבל לא בהכרח מנטלי.


הסיבה שאני סקפטי נובעת מכך שמדובר בוועדה שהרכבה הוא ידידותי לממשלה, ללא סמכויות של ממש, שהוגבלה לחוות דעת בשתי שאלות משפטיות. היא לא תבדוק את תפקודם של ראשי השלטון והצבא, גם לא תוכל לחייב עדים להופיע בפניה.


העובדה שהנשיא אובמה רואה בהקמת הוועדה היענות לדרישה הבינלאומית לחקירה עמוקה, מקיפה ושקופה בסטנדרטים בינלאומיים, מוכיחה כי ישראל עדיין מסוגלת לשטות בבית הלבן.


הצפי הוא דו"ח מריחה, אבל אני פתוח להפתעות. אולי הזקנים האלה עוד יוכיחו כי בזקנתם הייתה להם עדנה. 


הלן תומאס


הלן תומאס, שבעוד חודשיים תחגוג את יום הולדתה ה-90, הייתה עד לפני מספר ימים ותיקת כתבי הבית הלבן. היא החלה את תפקידה ב-1961 בימי נשיאותו של קנדי.  באירוע כלשהו בבית הלבן טמן לה רב יהודי מלכודת. כאשר מצלמה בידו הוא שאל אותה שאלה או שתיים על הסכסוך הישראלי פלסטיני, והלן תומאס, שמשפחתה היגרה לארה"ב מלבנון, אמרה משהו כמו, יתכבדו נא  הישראלים שכבשו את פלסטין ויחזרו לארצות מוצאם, גרמניה, פולין או ארה"ב. משפט זה נופח על ידי הלובי היהודי לכדי פרשיה נוראה, והלן תומאס נאלצה להתפטר. היא התנצלה אבל זה כבר לא עזר לה.  הוכח כי השפעתו של הלובי היהודי חזקה דיה כדי לגרום למי שהפכה למוסד בבית הלבן, להתפטר.


מי שרוצה  להקל עם תומאס יציין כי היא לא דיברה על יהודים אלא על ישראלים שכבשו את פלסטין, ואין חולק על כך כי לפחות ב-1967 זה מה שהתרחש: ישראל כבשה את פלסטין. לגופו של עניין ההתבטאות שלה, אולי לא הייתה שיא של תבונה בנסיבות בהן נאמרו, אבל גם לא הייתה כל כך נוראה כפי שעשו ממנה. היו מי שהשוו התבטאות זו למי שיאמר כי על השחורים בארה"ב לחזור לאפריקה. זה לא אותו הדבר. השחורים בארה"ב לא כבשו את אמריקה ולא גרשו איש מתחומה.  הם הובאו לשם בעל כרחם כעבדים. הישראלים כן כבשו את פלסטין וגרשו מיליון פלסטינים מבתיהם.


הלן תומאס לא הציעה כי הישראלים יחזרו לגרמניה של היטלר או לפולין שהייתה תחת כיבוש גרמני. לחזור היום לגרמניה או לפולין הדמוקרטיות, הוא לא עונש, אלא עבור רבים אף יתרון. לא במקרה ניצלו עשרות אלפי ישראלים את האפשרות לקבל חזרה את האזרחות הגרמנית והפולנית, כולל דור שני שלישי שנולדו בארץ ומעולם לא חיו בגרמניה או בפולין, כי הם ראו בכך זכות מבורכת ולא עונש.  אני גם לא מכיר יהודי אחד מארה"ב שהיגר לישראל וויתר על אזרחותו האמריקאית.


כמי שקיבל בחזרה את אזרחותו הגרמנית, אני יכול להעיד כי לא אחת אני מרגיש בגרמניה טוב יותר מאשר בישראל.


ולא פחות חשוב:  אותם יהודים, בארץ ובארה"ב שעשו עצמם מזועזעים מדבריה של הלן תומאס, הם צבועים, שהרי בישראל סוג זה של דיבור נפוץ כחול על שפת הים. כמעט ולא עובר יום בלי שיהודי ישראלי כלשהו, בכנסת או מחוצה לה, מציע לערבים לעזוב את ישראל לאחת מארצות ערב. רק לאחרונה הציעו זאת חברי כנסת יהודים מהזן הימני גזעני לח"כ חנין זועבי בגין השתתפותה במשט הסיוע ההומניטרי.


הלן תומאבס בוודאי תשאב עידוד מכך שלא מעט ישראלים אכן עשו כעצתה וחזרו לגרמניה ולפולין ולעוד מדינות.


תוחזר הלן תומאס למושבה בשורה הראשונה של כתבי הבית הבלן.


לא להיכנע לממשלת ישראל


בעקבות מעצרו של סוכן השב"כ בפולין ובקשת ההסגרה של ממשלת גרמניה, כתבתי לקנצלרית את המכתב הבא:


לכבוד                                                            14 ביוני 2010


הקנצלרית אנגליקה מרקל,


ברלין
 
גבירתי הנכבדה,
 
הנני אזרח גרמני שמכורח הנסיבות ההיסטוריות, אני נושא גם את האזרחות הישראלית. אני יליד ברלין. משפחות הוריי, הן מצד אבי, הרופא ד"ר שמואל ספירו (Spiro Samuel) והן מצד אמי הצלמת והטכנאית גרטה (Grete) ספירו לבית נאומן ((Naumann, חיו בגרמניה מאות שנים.


הוריי דחו את ההגירה עד כמעט הרגע האחרון, מתוך תקווה שהרוח הרעה שעברה על גרמניה בשנות ה-30 של המאה ה-20 תחלוף, אולם לאחר פרעות ליל הבדולח בנובמבר 1938 הבינו כי התקווה נגוזה ובמרץ 1939 היגרנו לפלשתינה שנשלטה אז בידי האימפריה הבריטית.


גרמניה הדמוקרטית החליטה להחזיר ליהודי גרמניה את האזרחות שנשללה מהם בגין חוקי הגזע שנחקקו בגרמניה הנאצית.  נעניתי ברצון להחלטה משום שראיתי בכך תיקון עוול.


אני עיתונאי ופעיל בארגוני שלום וזכויות אדם.  על פי השקפתי, שהיא ביטוי ללקחים שהסקתי כמי שסבל מגזענות,  אין לעם אחד זכות לשלוט על עם אחר ולשלול ממנו זכויות לאום ואדם בסיסיות.  הפיתרון לסכסוך לא יגיע מרציחות, חיסולים, כיבוש ושוד אדמות הפלסטינים בידי מתנחלים ישראלים, אלא מהידברות וכיבוד זכויות הזולת.


עד כאן מספר מילות רקע.
 
עילת פנייתי אליך היא הניסיון הישראלי למנוע את הסגרתו של אזרח ישראלי, העונה לשם אורי ברודסקי, כנראה איש "המוסד", העצור עתה בפולין וחשוד כמי שהיה מעורב בהוצאת דרכון גרמני מזויף ששימש את חברי החוליה שרצחו את מחמוד אל-מבחוח בדובאי. היום ברור לכל כי זו הייתה פעולה שבוצעה על ידי המוסד הישראלי. חברי החוליה השתמשו בדרכונים מזויפים תוך שימוש בזהות שאולה. התנגדתי לפעולה זו, בין השאר, משום שאני מתנגד לעונש מוות בכלל ולהוצאה להורג ללא משפט בפרט.
 
במסגרת המאמצים הישראלים למנוע את ההסגרה מוהלים גם את השואה,  שאין לה כמובן כל שייכות לעניין. הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תגנה ולא תיכנע עוד לשיטת הסחיטה הישראלית לפיה מגויסת השואה לאינטרסים מדיניים חולפים של ממשלות ישראל.  יש להפסיק את הגישה הסלחנית לישראל, כאילו מדובר בילד חביב שמתפרע מעת לעת, משום שהילד הזה רחוק מלהיות נחמד. הוא מכור לכוחנות ולאלימות,  ויש לו כמה מאות פצצות אטום. זה לא מצחיק, זה כבר מסוכן.
 
פרטי דרכוני הגרמני צולמו ומצויים במאגריםשל ארגון "המוסד" הישראלי 
. פניתי במכתב ליועץ המשפטי לממשלה וביקשתי ממנו התחייבות בכתב שלא יעשה שימוש בפרטי דרכוני לפעולה כלשהי של ממשלת ישראל או שרותי הביטחון שלה. טרם קיבלתי תשובה. בימים אלה שלחתי תזכורת נוספת.


אני פונה אליך לא להיכנע לדרישות ישראל, לעמוד על ההסגרה, להעמיד את האיש למשפט, ואם יימצא אשם להטיל עליו עונש משמעותי. זה יהיה לקח חשוב לממשלת ישראל שבעקבותיו ישקלו מחדש את השיטה הנפסדת של הוצאות להורג בידי חוליות חיסול.
 
בכבוד רב,
 
גדעון ספירו
 
שלילת אזרחות


לכבוד


יהודה וינשטיין


היועץ המשפטי לממשלה


ירושלים המזרחית – פלסטינית


יועץ נכבד,


שר הפנים אלי ישי הציע לשלול מח"כ חנין זועבי את אזרחותה הישראלית בגין השתתפותה במשט הסיוע ההומניטרי לעזה, משט שכזכור נקטע כתוצאה מפעולת תקיפה פיראטית קטלנית של חיל הים הישראלי.


השר ישי ראה בהשתתפותה במשט "בגידה" שמצדיקה שלילת אזרחות. ניכר שלשר ישי אין מושג בסיסי בזכויות אזרח ובעקרונות חברה דמוקרטית והגזען שבו בועט כל הזמן.


באוקטובר 2008השתתפתי במשט הומניטרי לעזה, שהצליח לשבור את הסגר. הסיוע ההומינטרי שהבאנו, בעיקר תרופות לבתי חולים, הגיע לתעודתו.


ההבדל ביני לבין ח"כ זועבי בהקשר זה, שאני הצלחתי להגיע לעזה והיא לא. מכאן שלפי שיטתו של ישי בגידתי גדולה משלה. ובכל זאת לא הציע השר לשלול את אזרחותי.


כמי שמופקד על שלטון החוק, אבקשך להפנות את תשומת ליבו של השר, כי אפליה על רקע לאומי או דתי עומדת בניגוד לחוק. מה שקורה בפועל הוא שהשר ישי בוגד בדמוקרטיה. האם יש סעיף בחוק שמטפל בבגידות כאלה?


גדעון ספירו


מי כאן הגזען?


המדינה סוערת בעקבות מחלוקת בין חרדים אשכנזים לספרדים בהתנחלות עמנואל. להלן מכתב ששלחתי לשופט אדמונד לוי שישב בראש ההרכב שדן בנושא.


לכבוד                                                               27 במאי 2010


אדמונד לוי


שופט בית משפט העליון


רחוב שערי משפט


ירושלים


בידיעה בעיתון "הארץ" (23.5.2010) דווח כי חוגים  חרדיים כינו אותך "קאפו" "מלשין"  וכיוצא באלה ביטויים בעקבות אי שביעות רצונם מפסיקותיך במחלוקת בין הקבוצה חסידית לקבוצה מזרחית בהתנחלות עמנואל. אינני נכנס כרגע לגופה של המחלוקת, האם מדובר בגזענות אשכנזית נגד הקבוצה המזרחית, כפי שנטען במרבית העיתונות החילונית, וכפי שמשתמע מפסק דינך, או שמא במחלוקת דתית על אורח חיים, כפי שטוענים אנשי הקבוצה החסידית.


לדידי  מדובר בהתקוטטות בין שתי קבוצות גזעניות המתגוררות  בהתנחלות בשטחים הכבושים, שקמה על אדמה פלסטינית גנובה או שדודה, ונהנות שם מזכויות יתר בחסות משטר האפרטהייד ששלטון הכיבוש הצבאי הטיל על העם הילידי, העם הפלסטיני.


כאשר שני גזענים רבים הם באים אל הגזען השלישי שישפוט ביניהם, ואתה ממלא בהקשר זה את תפקיד השופט הגזען.


הזעם הקדוש שהפגנת נגד מה שנראה בעיניך גזענות של הקבוצה החסידית נגד המזרחית, הוא  בבחינת דמעות תנין של מי שבעצמו נגוע בפסיקות גזעניות המגבות את שלטון הכיבוש הישראלי ומשטר האפרטהייד שמדינת ישראל באמצעות צבאה  מתנחליה, ושופטיה השיתה על העם הפלסטיני.


המשקל המוסרי של פסיקותיך במחלוקת בעמנואל שואף לאפס,  שהרי אין הגזען יכול להטיף מוסר לגזענים אחרים.


אינני מסכים אם אלו המגדירים אותך כקאפו, שהרי בשביל שתהיה כזה צריך בצד השני של המתרס להימצא הכובש הנאצי. אם כבר משתמשים בדימויים האלה, ולו כמטאפורה למציאות שלנו, הקאפו הוא הפלסטיני משתף הפעולה, השטינקר שמלשין לשלטונות הכיבוש, ואילו אתה ניצב בצד הנאצי, הצד של הכובש האכזר שפסיקותיו מגבות את פשעי המלחמה, ולימים יצטרך לתת את הדין כפי שקרה לשופטים הנאצים במשפטי נירנברג.


אני מציע לך לחשוב על תיקון וחזרה בתשובה דמוקרטית כדי שזעמם של הגזענים נגדך יהיה לפחות מהסיבות הנכונות, שהרי היום, כמו בפרשת עמנואל, אתה גם אוכל את הדג המסריח וגם מגורש מהעיר.
                                                                            


                                                                            גדעון ספירו


העתקים: הנשיאה ביניש, היועץ וינשטיין        

תגובות
נושאים: מאמרים

42 תגובות

 1. "מעשה פרובוקטיבי" הגיב:

  כל הפגנה היא מעשה פרובוקטיבי. ככל שהעוול והמצוקה גדולים כך הפרובוקציה של המוחים. זריקת אבנים ע"י השבאב בהפגנות נגד הכיבוש היא פרובוקציה חמורה אך לא חריגה ביחס לעוולות הכיבוש והאפרטהייד. שימוש בנשק חם מול זורקי האבנים, שכבר גבתה למעלה מעשרים הרוגים ומאות פצועים הוא פשע של כוחות הכיבוש בתנאים אלו.

  מטרת המשט היתה לפרוץ את המצור הבלתי חוקי על תושבי עזה ולא להגיש סיוע הומניטרי גרידא.
  זכותם המליאה היתה להתנגד לפלישה הפירטית על הספינה וגם לתכנן התנגדות כזאת. בודאי שכל עוד לא השתמשו בנשק חם מול הפולשים (וגם לא פגעו קשות בהם וזאת עובדה) אין שום תירוץ שמצדיק הרג בנשק חם נגדם.
  לא תועיל כל "ההסברה" הישראלית שמשכנעת רק ישראלים שתומכים בכל נבלה ובעלי אינטרסים. לעולם כבר נמאס.

 2. ל"מעשה פרובוקטיבי" הגיב:

  אכן המטרה של המשט הייתה לשבור את המצור על עזה. לאור העובדה שהספינות כמו קארין איי וסנטוריני די ביססו את העובדה שהמחבלים נוטים להעביר נשק ולא רק בובות ומתוך עקרון ההגנה על בטחון מדינת ישראל, היה צורך לעצור את המשט. הצורך לא היה רק של ישראל אלא גם של מצרים שכרגיל העדיפה להשאיר לישראל את תפקיד השוטר הרע. ובקשר לעובדה שהם לא תקפו את החיילים בנשק חם ולכן אין סיבה לירות עליהם בנשק חם…גם סכינים הורגות והעובדה שלא נפגע אף חייל לא מעידה על הזכות שלהם לפתוח או לא באש חיה כלפי המחבלים ששהו על הסיפון.
  ההסברה דווקא משכנעת…אני מתגורר בארה"ב ואני רואה את השינוי במקום עבודתי.העובדה שהמוסר הקלוקל שלך , אותו מוסר שמאפשר לך להזדהות עם אלו ששמים לעצמם כערך הרג ילדים ותורתם היא הגזענית ביותר אינה מאפשרת לך לקבוע למי יש זכות להתגונן מפני מי מאחר וכל תפיסת המציאות המוסרית שלך מעוותת מיסודה בדומה לספירו.

 3. ערן הגיב:

  מסכים עם רוב דבריך, אבל לא עם הקטע הנוגע להלן תומאס. תומאס היתה צריכה להתפטר וטוב שהתפטרה וכן, אם הייתה אומרת שהערבים בישראל צריכים להגר למדינות ערב, הייתי אומר אותו דבר. גזענות לא הופכת ללגיטימית כאשר היא מופנית כלפי יהודים, רק משום שהיא פסולה כשהיא מופנית כלפי ערבים.

 4. ק.א. הגיב:

  הלן תומאס אמרה מה שאמרה *מתוך הבנה של מה שעושים היהודים בארץ ישראל* מזה שנים, וראיית שליטתם והשפעתם של שליחי-ישראל (אותם היא מכירה היטב) באמריקה (ובבריטניה).
  כשמבינים את הרקע לדבריה אפשר להבינה.
  (ואני אף מסכים עימה ב 100%).
  השאלה היא אם כן מה עושים היהודים?
  והתשובה ידועה לכל:
  — קישור —

 5. מיכאל שרון הגיב:

  אהבתי. כמה טוב שיש ספירו.

 6. ישראל הגיב:

  אני מסכים איתך לגבי השימוש המיותר ואף המטופש בזכר השואה של מנהיגים יהודים בארצות הברית ובייחוד של מנהיגים ישראלים כלפי כל אמירה או מעשה שניתן לייחס כאנטישמי.
  ומבחינתי זה נכון אף למאמרים שלך באתר.
  ההשוואה של ממשלות ישראל לממשלה הנאצית וחיילי צה"ל לחיילי אס אס גרועה לא פחות מהשימוש הציני של נתניהו בשואה עבור מטרות פוליטיות.

  (אומנם הפעם עשית שימוש ב"מאפיה" אבל אני מתייחס למאמרים קודמים שלך)

   

 7. אבירם לגדעון ספירו הגיב:

  באמירה שלך ש"חיילי המאפיה מוציאים לפועל את הרציחות" משתמע שמטרת הפעולה היתה רצח.
  כל מי שעיניו בראשו (צריך כמובן גם לעשות שימוש בעיניים) רואה שזו לא היתה מטרת הפעולה.
  עובדה היא שרק במרמרה היו הרוגים ושהחיילים פתחו באש רק כמה דקות לאחר שהגיעו לסיפון.
  כבר נשפך הרבה מלל על מה שקרה שם, והשתלשלות העניינים ידועה לכל, כולל מידת אחריותם של נוסעי הספינה.
  יש גבול לחד-צדדיות ולחוסר יושר אינטלקטואלי: גם החיילים וגם הדרג הפוליטי לא רצו להרוג אף אחד.
  אני זוכר היטב את האמירות בתקשורת טרם הפעולה ש"אם תהיה ולו ירייה אחת – יהיה זה כשלון ישראלי", ועובדה היא גם שהחיילים ידרי לסיפון עם רובי צבע – לא ממש "נשק קטלני".

  אין לי מושג מה הקשר בין מקצועו של אדם ומספר ילדיו להיותו מחבל.
  אם אותו "איברהים בילג’ן, מהנדס חשמל בן 61 מהעיר סירט, נשוי ואב לשישה" אחז מוט ברזל והיכה שוב ושוב חייל בראשו במטרה להרגו ולהלהיט את האווירה – הרי הוא מחבל.
  והנה לך גם דוגמא נוספת:
  — קישור —
  האם גם אלו "הבלים"?

  אין לי מושג מנין לך הידע ש"היה ברור לכל כי אין על האונייה נשק".
  אם יש לך עיני רנטגן ואתה יכול להביט בספינה מבחוץ ולדעת מיד מהו המטען שהיא נושאת –
  אתה מוזמן להציע את שירותיך לצה"ל, אני משוכנע שאתה יכול לסייע.

 8. אלון גלילי הגיב:

  בקירגיסטאן נטבחו 2,000 איש, מיליון הפכו לפליטים. ספירו עדיין סבור, כנראה, שהטרגדיה הנוראה של תשעת הביריונים התורכים שנהרגו בידי הקלגסים הציונים שעה שניסו לזרוק אותם לים בתקרית נוסח שכונת התקוה, מצדיקה את המקום הראשון בכותרות העולמיות במשך שבועיים. הפשע ההיסטורי חסר התקדים מצדיק כמובן הקמתה ללא היסוס של ועדת חקירה בינלאומית, מה שאין כן לגבי האירוע הפעוט והשולי בקירגיסטאן. משום כך אין האינצידנט המרוחק זוכה כלל להתייחסות של ספירו, ואיש מהשמאל הארצי או הבינלאומי לא טורח להרים את ישבנו מהכורסא הנוחה, ואינו מוכן לתרום יותר מפיהוק לחדשות המשעממות. למה מה קרה?

 9. איתן לרנר הגיב:

  שלום גדעון

  מסכים עם דבריך אך גם אני מסתייג ממה שאמרת על הלן תומאס. בנוסף השימוש במינוחים נאציים לתאר את ממשלת ישראל לא מאפשר לראות את הרוע הייחודי של הממשלות והממסד הישראלי לדורותייהם ובעיקר כיום כיוון שההשוואה לשואה אינה נכונה לחלוטין ודמגוגית ולכן אנשים מתמקדים בזה ולא במסר הנכון של הדיכוי והרצח של הפלסטינים

 10. שירה הגיב:

  באמת טוב שיש ספירו.

 11. גנבנות, זנות רוחנית ורצח הגיב:

  כך אכן מצטיירת לא אחת הוויית החיים הישראלית. בצד ששון הרשע ותרועת מעילת הכספים. זאת החל מהחיוך הממזרי של שוטר העושה לך רפורט לא מוצדק, כשהסעת ילדת עובדים זרים מהכנסיה אל סביבות ביתה, לצהלת השוטרת הניספחת אליו ברכבו, והמריעה בחנופה ל"פיקחותו" ומעודדת אותו למעשי זדון, וכלה באלף ואחת מעשי רשעות יום יומיים. ב

  עוד העיתונות הטובה במערב מצטיינת ביכולת אירגון וניתוח מידע, ופורשת לפניך מסכתות חיים ויצרנות של חיים נורמליים, העיתונות בישראל עוסקת בעיקר בהסתת רשע כנגד דמויות מטרה, כגון הפלשתינאים, החרדים, ח"כ זועבי, ואנונו ועוד. איכות המוצרים ירודה, המחירים מחירי עושק, כושרי אירגון גבוהים נעדרים, והרי עדיף פי כמה שכספי תקציב ילכו לחרדים העוסקים בלמדנות, במקום אובדן 30-40% מהם לכיסה של הפקידות המועלת בדרג גבוה ובינוני.

  מ.ש.

 12. מושון למיכאל שרון הגיב:

  ציבור הקוראים עדיין ממתין בשקיקה להבהרה מצידך בעניין הטענות ל"זיוף" הסרטים מהספינה מרמרה.
  בסרט האחרון שפורסם נראה גם השיח ראאד סאלח משתתף באסיפת אנשי IHH בה נאמר בפירוש שתהיה אלימות מצידם.
  האם ראאד סאלח עשה יד אחת עם דובר צה"ל ועזר לו לזייף סרט? או שאולי כמו שנאמר בסיינפלד:
  "you were caught in your own web of lies"?

  תגובתך נדרשת בהקדם.

 13. ק.א. הגיב:

  הדואט הימני-שמאלי הנדוש והעבש חוזר על עצמו.
  כשאומר מ.שרון שהמדינה "גמרה" (ואני מסכים עימו) למה הוא מתכוון? כוונתו היא שהשקר נחשף. הקרביים של המנגנון נחשפו. והתגלתה האמת לגבי טיבו. מכאן הדעיכה להתפרקות היא רק עניין של זמן. העיסוק בעתיד לרוב אינו מפיק תוצאות אך כפי שפעם אמר הפרופ’ ליבוביץ’ על התחזיות – שאלו אינן תחזיות אלא מדובר בעצם בהווה ולא בעתיד.

  וכאן אנו שוב חוזרים אל השיח הימני-שמאלי.
  ובכן באיזה שלב נתקע השיח הזה?
  השיח נתקע לא בשלב הפוליטי, ולא בשלב המדעי, ולא בשלב החברתי, ולא בשלב הכלכלי. השיח נתקע בשלב הטרום-פוליטי. שלב ההתבוננות אל המציאות. ההצמדה של מינוח מילולי נכון אל אירועים ואל מהות. ההכרה בדבר כפי שהוא.

  הימין הוא ימין כי הוא מדלג על השלב הטרום-פוליטי, כפי שאדם ביום חם מדלג על הנימוס הבסיסי בתור לאוטובוס.

  המדינה גמרה כי היא מפסיקה להיות מדינה.
  אי אפשר לקיים מדינה בלי שלב טרום-פוליטי.
  אבל כן אפשר כך לקיים חמולה טירוריסטית.

 14. rubi הגיב:

  את פלססתין כבשו היהודים ב1948 , לא ב1967

 15. תפילת הפטריוט הגיב:

  להניח תפיליו ולשנן את התפילה שניסח גדעון לוי.
  — קישור —
  (גם לכל המצנזרים הפטריוטים).

 16. ושוב חד צדדיות הגיב:

  שובל הגזענות שעולה מפסיקותיו של טירקל אינו מגיע לחציו של השובל הגזעני שעולה מפסיקותיו של גולדסטון למשל …ולא שמעתי ממך מילה רעה על זה…המשך לגרום לי את קורת הרוח הטמונה בידיעה שאתה וחבר תומכיך מתמעטים מידי יום.

 17. למושון הגיב:

  מיכאל שרון ידוע כ"עיתונאי" המדווח על סקופים חדשות לבקרים. הוא דיווח למשל על כך שחזבאללה חיסלו את ראש המוסד (ואל תאמין לזה שרואים אותו בטלוויזיה – זה כפיל), הוא גם יודע בוודאות שמדינת ישראל צועדת לעבר סופה (וגם כאן אל תסתכל על העובדות אלא על העובדות של מיכאל שרון כמובן). כך גם בנוגע לזיוף הסרטים. השאלה שלך קטנונית מאחר ובכדי להבין את הסקופ אתה צריך לחשוב כמו מיכאל שרון – ז"א בשום אופן לא לתת למציאות לבלבל לך את התיאוריה!!

 18. דן ל-rubi הגיב:

  תיקון "קטן":
  היהודים לא כבשו את פלסטין ב-1948.
  פלסטין ניתנה ליהודים ב-1947,
  וב-48 היהודים נלחמו מלחמת קיום.

  גם לשיכתוב ההסטוריה יש גבול .

 19. מני הגיב:

  מצטרף שוב לשירה. . . ה"מכתבים למערכת" השילטון הם אגרוף
  עיתונאי לא רגיל ואשר מעלים את גדעון ספירו לעולם אחר לגמרי
  ומסוכן יותר מסתם עיתונאי לוחם. . . ואם ספירו לא היה קיים, גם
  אי אפשר היה להמציא אותו. . .

 20. עודד קדם הגיב:

  מאמר מצויין, מסכים איתך – ואולם, בנגע לאירופה: גזענות האירופים, גרועה אף מזו של הציונים.

  האירופים, הם אנטישמים אמיתיים = קרי: שונאים גם יהודים וגם ערבים. שונאים כל מהגר, שאינו ארי טהור…

  כשיודיעו האירופים, על נכונותם להעניק אזרחות אירופית אוטומטית, לכל יוצאי-אירופה וצאצאיהם, כמו-גם לכלל הישראלים יוצאי יבשות אחרות, ע"מ לתקן המעוות, שיצרו ברדיפת-אבותינו ובדחיפתם "ללכת לפלשתינה" – אז נראה…

  בינתיים, אירופה היא, בעיניי, מקור כל תועבה.

 21. גיא הגיב:

  שוב חבל שאתם מצנזרים בכזאת קלות. אני מעריץ ותיק הן של ספירו והן של מיכאל שרון ואיני קשור או מגיב מטעמו של איש. בנוגע למכתבים של ספירו, נזכרתי בספר שהוא אחד האהובים עלי שבהפקתו היה מעורב גם ג’רי סיינפלד הקומיקאי הדגול. הספר מציג שורה של התכתבות עם גופים שלא ידועים בגמישות מחשבתית כל שהיא וגם מציג את תגובתם.

  אין ממש מקום להשוואה אך כחובב המילה הכתובה היה מעניין לראות גם את תגובת הרשויות לחלק ממכתבי ספירו וזאת מתוך סקרנות אינטלקטואלית בסיסית.

  מקווה שתשקלו גם להעלות תגובות למען השלמת התמונה ואולי גם קצת בשביל הסקרנות והעניין.

 22. מ.ש. המדינה "גמרה" למעשה הגיב:

  ישראל "גמרה" למעשה מול 2 המעצמות האיזוריות אירן ותורכיה, ושורה של שנויים לרעתה במרחב הערבי ובעולם.

  זה ימשך עוד קצת, ושוד האוכלוסיה יגבר: המחירים יאמירו, איכות המוצרים שעדיין נותרה במקצת תעלם, הכבישים הפקוקים יהפכו ללא נשוא עוד, ושרירות הפקידות, המשטרה והמשפט יהיו ללא גבולות.

  שכבת האליטה מוציאה בשלב זה ומזה זמן ככל יכולתה כספים מהאוכלוסיה, להבטיח את בריחתה לחו"ל. במקביל, התקשורת של האליטה מסיחה מכך את דעת האוכלוסיה בסימון דמויות מטרה לשנאה כמו החרדים והערבים, השמאל, זועבי, ארדואן, טיבי, ומטמטמת את האוכלוסיה עם תוכניות זבל.

  העסק ניגמר במהות, גם אם חבלי הגסיסה יתמשכו.

  מיכאל שרון

 23. דן בתגובה למ.ש. הגיב:

  קשה להתרגש מהעובדה שישראל "גמרה" עם מדינה מסויימת כאשר מדובר ברפובליקה איסלאמית קיצונית כמו איראן, בה "גמרו" גם הומוסקסואלים, מתנגדי משטר ובכלל כל מי שכופר בתורתו של אללה.
  גם טורקיה הולכת בדרכי איראן, שלא לדבר על הדיכוי האלים של הכורדים, שנשכח ונזנח באופן מעורר תמיהה מראשם של "ארגוני זכויות האדם" ובראשם ארדואן עצמו החפצים בשמירת זכויות אדם רק כאשר אדם=פלסטיני.

  בדוק את התשתיות באיראן ואת חופש התקשורת שם לעומת ישראל.
  האם ידעת שבטורקיה חסום האתר youtube מאז 2008?
  האם אינך חושב שישראל היא "סימון מטרה" קלאסי של איראן וטורקיה כדי להצדיק המשך משטרים רעים?
  האם אינך חושב שארדואן מדרדר את טורקיה למקום ממנו יצאה בעמל רב במשך מאה שנה?

  הוצא בבקשה את אפך מהשרב המקומי ובדוק מה קורה אצל אותן מדינות שאתה חפץ ביקרן,
  אותן מדינות שאיתן (אוי ואבוי) "גמרנו".
  עם מדינות כאלו אולי לא כדאי אפילו להתחיל.

 24. דן לספירו ולמ.ש. הגיב:

  אתה עושה ערבוב מושגים בנסיון להציג את צה"ל כמאפיה, ןאתה "שוכח" שזהו קודם כל צבא.

  למשל האמירה: "הנוהג הנפוץ הוא שהבוס שולח אותם לאיים מתוך הנחה שהמאויים יבין את המסר" – לפתע אתה שוכח שבמלחמה יש דבר שנקרא "הרתעה", ואתה הופך את היוצרות ממלחמה לפרק של ה"סופרנוס".

  צבא משתמש בהרתעה, וטוב שכך. טוב שחיילי השייטת ניסו להשתלט על הספינה ללא ירי,
  זה עומד לזכותם של המתכננים ולא לגנותם
  (כפי שאתה מנסה לטעון).

  לא הבנתי מדוע אני צריך לשתף אותך לגבי פועלי בנושא הכורדים והארמנים.
  ציינתי בתגובתי למ.ש. שטורקיה היא לא מדינה שיכולה להטיף מוסר לישראל ושהיא רחוקה מלהיות דוגמא ומופת לשמירה על זכויות אדם.
  ארדואן ומדינתו מראים צביעות אין קץ בביקרותם על ישראל, ודוגמה קטנה לכך היא "פעילי זכויות האדם" ש"במקרה" היו איסלמיסטים קיצונים ואלימים, ככה סתם במקרה.

  טוב נעשה עם נדע מיהם בני הפלוגתא שלנו בכל רגע נתון, ולא נפרסם הבלים חסרי משמעות על זה שישראל "גמרה" איתם, כפי שפירסם מ.ש.

 25. גדעון ספירו הגיב:

  ראשית, תודה למחמיאים. כמה טוב שאתם קיימים.

  לערן, אני לא הייתי מטיל דופי גזעני בהלן תומאס, רק בגלל המשפט הבודד הזה, שעליו כבר התנצלה.
  לישראל ואיתן, אינני מתנגד לאזכור השואה ומה שקדם לה כל עוד זה נעשה בהקשר פוליטי או מוסרי רלבנטי, לדעתי כמובן. גיוס השואה להצדקת הגזענות והכיבוש השראלים, פסולים בעיני,ואת אלה אני מבקר.
  לאבירם, אתה טועה. חיילי המאפיה בדרך כלל לא רוצחים כצעד ראשון. הנוהג הנפוץ הוא שהבוס שולח אותם לאיים מתוך הנחה שהמאויים יבין את המסר. כאשר המאויים לא מתנהג לפי תסריט המאפיה, כמו שקרה במרמרה, או אז רוצחים. התמונות שדובר צה"ל לא פירסם מראות במפורש שלא זו בלבד שלא רצו להרוג, אלא אף סייעו לפצועי השייטת.
  לעודד, לא הייתי מדבר על האירופאים בהכללה כה גורפת.יש גזענים ויש לוחמים בגזענות.
  לגיא, הלוואי והיו עונים לעניין. אם הם עונים, אז בשפה בירוקרטית יבשה בנוסח "קיבלנו את מכתבך".

  לאלון ולדן, העניין שאתם מגלים בגורלם של האוזבקים בקירגיסטאן והכורדים והארמנים בטורקיה, נוגעת לליבי. אשמח אם תשתפו את הקוראים בפעולותיכם בנדון. היו אלה דווקא אנשי שמאל שביקרו את ממשלת ישראל על משלוח נשק לטורקיה המשמש לדיכוי הכורדים, ועל שיתוף הפעולה עם ארדואן (כשנחשב לידיד) בהכחשת השואה הארמנית.
  אני חבר בכמה ארגוני זכויות אדם שפועלים כל השנה נגד דיכוי בכל מקום בעולם, ולא נזכר בכך לרגל נוחיות חולפת, כפי שנראה הדבר אצלכם.

 26. לדן הגיב:

  אתה מוציא זמן ומאמץ לריק. גדעון ספירו מייצג אופי כתיבה שנועד בעיקר להתריס ולמשוך תשומת לב אך נטול כל תוכן או ביסוס. היחס המתאים למאמריו הוא כאל ילד שצורח בסופרמרקט …פשוט להתעלם.
  בנוגע למכאל שרון הייתי מייעץ לך להתייחס לאדם שכתב כאן בעבר שהשב"כ ניסה להתנקש בו ע"י תחיבת חתיכת עץ בגלגלי אופניו (!) כפי שנדרש מאיתנו כבני אדם להתייחס לאנשים מסוגו – הרבה מאוד אמפטיה והבנה למצבו…הוא בטח לא אשם במצבו.
  אה…ועוד מילה לצנזור – מאחר ואתה בוחר לפרסם את הגיגיו של ניצן אביב הידוע בכינויו מכונת הגידופים השמאלנית…אשמח אם לא תנהג בחד הצדדיות המאפיינת אותך ותפרסם גם את תגובה זו..תודה

 27. במה שמאלית הגיב:

  הצביעות של הדן הזה כבר עוברת כל גבול.
  אין מדינה אחת שאין קופה של שרצים מאחוריה ואין מדינה שיכולה להטיף מוסר לאחרים. במציאות של מלחמת הכל בכל – תחרות גלובלית פרועה – ודאי שמה שקובע הוא האינטרס וכולם מכים מתחת לחגורה ומגלגלים את האשמה על אחרים.
  אבל גם בתוך הבלגן הזה יש מאבק ברור למדי בין מדכאים למדוכאים. אז אם אתה "בצד שלך" כלומר מזדהה עם הדיכוי של המדינה שלך אז זה דבר אחד אבל אם אתה איש שמאל אתה מחויב למאבק נגד הדיכוי וקודם כל כאן ועכשיו וכל מי שמסייע לו מטעמים של אינטרסנטים ו\או אחרים הוא שותף לשעה.

 28. דן לבמה שמאלית הגיב:

  ה"שותפים לשעה" שלך הם כמו הגולם מפראג, רק שאותם כבר לא יהיה ניתן לעצור.
  עם שיתפת פעולה עם כוחות איסלאמים קיצונים – כאילו נתת להם לגיטימציה למה שהם (מדכאים וחשוכים).
  היו כבר מספיק בריתות כאלה בהסטוריה (חבירת כוחות מנוגדים על בסיס אויב משותף) ורובן ככולן הסתיימו רע מאוד.
  המופתי חאג’ אמין אל-חוסייני למשל מצא בהיטלר "שותף לשעה" – זיווג מוצלח ופורה, לא?

  אז תשתדל לנהל את המאבק שלך אם אנשים איתם אתה רואה עין בעין, ואל "תכבס" כל מיני מרעין בישין (מוסלמים קיצונים או חרדים נטורי קרטא) כי אז מתחיל כל עניין ההגיון ההפוך בסגנון המאמר הזכור לטובה:
  — קישור —

  ואם נחזור למשט:
  פתאום מוסלמי קיצוני המצהיר על עצמו כשאהיד הוא "פעיל שלום" (ולא אכפת לי שהוא למשל מהנדס חשמל, אם כל הכבוד לטיעוניו של ספירו).
  שימו לב לפעולת ציחצוח וכיבוס האלימות הקשה והברורה שהפעילו נוסעי הספינה. או לכל הפחות התעלמות מופגנת מאחריותם הישירה של האנשים לגורלם.
  ואיך יתכן שחברת הכנסת זועבי ראתה "רק אלימות של חיילים", ואיך ראאד סאלח טוען ש"כולם ישבו בחדרים על שהחיילים הגיעו".
  הרי השקרים שלהם זועקים לשמיים.
  אבל השקרנים האלה הם ה"שותפים לשעה" שלנו,ודי בזה כדי להפוך אמת לשקר ושקר לאמת.

 29. מ.ש. לא ראוי הגיב:

  אין זה ראוי לתת במה להפצת בדותות, הגחכה ודהומניזצייה אודותי בגדה השמאלית, וזאת בהודעות אנונימיות ירודות ביותר.

  לדוגמה, המגיב "לדן":

  "בנוגע למכאל שרון הייתי מייעץ לך להתייחס לאדם שכתב כאן בעבר שהשב"כ ניסה להתנקש בו ע"י תחיבת חתיכת עץ בגלגלי אופניו (!) כפי שנדרש מאיתנו כבני אדם להתייחס לאנשים מסוגו – הרבה מאוד אמפטיה והבנה למצבו…הוא בטח לא אשם במצבו".

  וכמה הודעות לפני זה הופיעה הבדותה הבאה תחת הכותרת "למושון":

  הוא דיווח למשל על כך שחזבאללה חיסלו את ראש המוסד (ואל תאמין לזה שרואים אותו בטלוויזיה – זה כפיל)

 30. אלון לספירו הגיב:

  לא אמרת לי אם לדעתך מוצדק שהכותרות על הריגתם של תשעה תורכים, שלמצער אפשר לומר שנסיבות הריגתם נתונות במחלוקת, יתפסו את כל המדיה הבינלאומית במשך שבועיים, וטבח של 2,000 איש (לפחות) וטרגדיה של עוד מאות אלפים תזכה למקום משני או שולי. מכיון שאתה לא מוחה, אני מניח שזה לרוחך.

  כדוגמא להתייחסות טיפוסית אפשר להביא את המשפט שלך "היו אלה דווקא אנשי שמאל שביקרו את ממשלת ישראל על משלוח נשק לטורקיה המשמש לדיכוי הכורדים". כצפוי, אפילו במקרה של טבח הכורדים השמאל חובט בדיוק במי שהוא רגיל לחבוט בו. זה ממש לא חידוש. אתה מתאר לעצמך, לעומת זאת, כותרת כמו "פעילי שמאל ארגנו משט לסיוע הומניטרי לכורדים נפגעי הטבח הטורקי"? אני לא.

 31. שירה בהמשך לק.א. הגיב:

  אני גם חושבת על זה הרבה- למה בעצם תומכי הכיבוש מרגישים כ"כ צודקים ויותר מכך, כואבים בעצמם איזה כאב אמיתי שלנו קשה להתחבר אליו.
  לאחרונה אני מתחילה לחשוב שאצל הימין אין ניתוק בין מלחמת הקוממיות, שהייתה מלחמת הישרדות והצורך להציל את העם היהודי אחרי השואה, לבין מה שקורה היום.
  זו גם הסיבה שהם קוראים לשמאל השלם, "השמאל ההזוי". מבחינתם, אנחנו היום ב- 2010 ממשיכים את המתקפה של 48, למרות שכבר מזמן אנחנו חזקים, מושחתים ואפילו לא ציוניים.
  ההווכחות הזאת שאין שום קשר יותר בין 48 ל-2010 היא קשה מן הסתם כי אז יבואו שאלות אכזריות של זהות ואיתן התייסרות שאולי לא תהיה לה מוצא.
  אני רוצה להגיד שלהיות ימני זו לא רק השקפה פוליטית אלא צורך לשמור על זהות.
  לי אישית לקח 3 שנים מפרכות וקשות לעשות את המעבר מלכתוב כמו דן ללהיות מה שאני עכשיו, במהלכן של אותן שנים גם עברתי התערערות זהות קשה ובמאמצים יצרתי משהו חדש ואמיתי יותר.
  אין אפשרות, ללא תהליך ארוך וכואב, "לעבור" מהימין לשמאל.
  המגיבים הימניים מוזמנים כמובן לכתוב כאן, אבל לענות להם עניינית זה כבר סיפור אחר וזה מאמץ שאין בו טעם. דן ימשיך להגיד שהטורקים צבועים (והוא צודק, אבל זה עדיין לא עושה את ישראל צודקת ואת טורקיה טועה), הערות אישיות על המבנה הנפשי של הכותבים והבעיות הפסיכולוגיות שלהם ימשיכו להיות תחליף להתמודדות אמיתית (שתתחיל למשל בלהכנס לאתרי חדשות לא ישראליים כמו "כיבוש", בצלם או העוקץ). אבל אני לא מבטיחה גן של שושנים. אני כן מבטיחה להם תהליך קשה של סיוט שבסופו תצא האמת כמו גן של שושנים רקובות.

 32. למיכאל שרון הגיב:

  האמנם לא אמרת את הדברים הנ"ל?
  תזכורת קלה מופיעה בתגובתך למאמרו של גדעון ספירו בקישור הבא (תגובה חמישית מלמעלה).
  — קישור —
  אשמח לרענן את זכרונך בדברים משעשעים נוספים שכתבת..רק תבקש…

 33. דן שקרן? הגיב:

  אני יכול רק להניח שכותב התגובה התמציתית "דן שקרן" הוא מיכאל שרון עצמו, ואם כך אבקש ממיכאל שרון להצביע על בדותה אחת שכתבתי לגביו, רק אחת.
  נא לא לצטט מתגובות עליהן איני חתום ועליהן איני אחראי, למרות שגם בהן לא ניכרות בדותות.
  אם כבר בדותות, אז כפי שציין המגיב "מושון":
  מיכאל שרון טען טענות ברורות מאוד כנגד אותנטיות הסרטים שפרסם צה"ל, שהעידו על האלימות הקשה של פעילי השלום המפוקפקים שתקפו את חיילי צה"ל.
  כנראה ששרון טען זאת בגלל חוסר יכולתו להתמודד עם העובדה החותכת שטורקיה שלחה חבורה אלימה ופרובוקטיבית במסווה של פעילי שלום כדי ליצור אסקלציה ומשבר בכל מחיר (למשל 9 הרוגים).
  בדרך כלל נהוג שמגיב רציני עומד מאחורי דבריו, ואם מסתבר שטעה – עליו להודות בכך.
  מכיוון שהסרטים ה"מזוייפים" גובו בעוד ועוד סרטים ועדויות – ניכר שמיכאל שרון טעה בגדול, ושתיקתו בנושא מעידה על כך כאלף עדים.

 34. יעקב הגיב:

  בקשר להלן תומס. היא במפורש אמרה "יהודים" ולא "ישראלים". ז"א שהיא סבורה שלעם היהודי אין זכות להגדרה עצמית ולמדינת לאום משלו. היא לא שללה זכות זו מאף עם אחר. לכן דבריה הם גזעניים לחלוטין. ואם אתה מסכים עם דבריה, הרי שאתה גזען בדיוק כמוה. אם זה כך, למה אתה ממשיך לחיות במדינה שבעיניך איננה לגיטימית? למה שלא תהיה עקבי ותעבור לגרמניה.
  בקשר למשט. "שכחת" שישראל עצרה חמש אוניות אחרות. "פעילי השלום" בהן לא נהגו באלימות ואף אחד לא נפגע. רק באוניה "מרמרה" נהגו "אנשי השלום" באלימות קשה נגד החיילים וזה הביא את התוצאה
  המצערת.
  לידיעתך העוצר הימי הינו חוקי לחלוטין גם במים בינלאומיים, כפי שכתוב ב San Remo Manual. אבל אותך לא מענינות עובדות…

 35. יוסף בתגובה לגדעון ספירו הגיב:

  המאמר והתגובות פרי עטך מראות שהחלטת מראש מה קרה על סיפון הספינה מרמרה ואתה לא נותן לעובדות לבלבל אותך.
  טענותיך כנגד התנהגות החיילים אינן מבוססות כלל.
  שכחת כנראה שמדובר בחיילים, וש"המאויימים" כפי שכינית אותם התעקשו לסכן את חיי החיילים בצורה שלא השאירה ברירה אלא להשתמש בנשק.
  כל אדם מן היישוב יודע שכאשר הוא תוקף אדם חמוש – תהיינה לכך השלכות חמורות.
  לא רק אנשי מאפיה משתמשים בנשק כאשר הם מותקפים תוך כדי משימה, חיילים של כל צבא בעולם לא היו נוהגים אחרת.
  להיפך, אני טוען שכל צבא אחר שהיה נוחת על המרמרה היה מסיים את הארוע בכמות הרוגים גדולה הרבה יותר.
  אם אתה טוען שכל צבא בעולם מתנהג כמאפיה – אני אסכים. אבל להציג כך רק את חיילי שייטת 13 זו סתם דמגוגיה.

  כתבת שהיו תמונות של חיילים מובלים לבטן האוניה, אבל מה התמונות הללו מלמדות אותנו?
  האם מדובר במשט של חסידי אומות העולם שחששו לשלום החיילים והזמינו אותם לקפה ועוגה?
  לו אני חייל הנוחת ומותקף על סיפון אוניה, ואחד מחבריי היה נעלם "בעזרת" נוסעי האוניה – הייתי רואה בכך חטיפה לכל דבר והייתי פועל בהתאם.
  הטענה שמדובר בסיוע רפואי לחיילים היא (שוב) דמגוגיה תעמולתית מצידך. זה היה נסיון חטיפה ועל כך שילמו נוסעי המרמרה ביוקר, ובאשמתם.
  מעניין אם הנוסעים היו נוהגים באותה צורה אם היו נוחתים על האוניה חיילי צבא ארה"ב, סין או רוסיה, שלא לדבר על חיילים טורקים.
  האירוניה היא שדווקא חיילי צה"ל שניסו לעשות את העבודה בצורה הרגועה והשקטה ביותר זוכים מצידך לביקורת כל-כך מוטעית ולא רלוונטית.

 36. למיכאל שרון הגיב:

  1. בקישור שפרסמתי מופיעים בתוך התגובות גם קישורים שפרסמת לסקופים שלך בנוגע להתנקשות בראש המוסד.
  2. אני אינני דן אלא רק אחד שמחפש דיון ענייני , משהו שרחוק ממך כרחוק מזרח ממערב.
  3. אם אתה מעוניין בתזכורות נוספות להבלים שאתה טורח לפרסם חדשות לבקרים רק תבקש…אני תמיד שמח לעזור.

 37. ASHER FROHLICH הגיב:

  איך יתכן שאנשים אינטליגנטים יפלו כ"כ בקלות ובתמימות(אני מקווה שבתמימות)בסילוף המציאות ?
  מדיניות מדינת ישראל כולל הסגר בעזה פסולה וזכאית לבקורת הקטלנית ביותר,אבל לגבי הסיפור של המשט לא קשה להבחין בו את החלק המוצדק כניסיון לפרוץ נגד הסגר ומדיניות שגוייה ופסולה של ישראל לבין מעשה פרובוקטיבי ומתוחכם בו מעורבת ממשלת טורקיה ואירן הריאקצוניריות.לראש ממשלת טורקיה ארדואן שהיה מעורב בארגון המשט,דו-פרצופיות וחוסר בסיס מוסרי מינימלי להתערב כפי שהוא עושה,לאחר שטורקיה שולחת את חייליה ומפציצה את אזרחי ולוחמי העצמאות הקורדים,גם מעבר לגבולותיה.זאת ועוד,לטורקיה הסטוריה ארוכה של פשעים נגד האנושות נגד העם הארמני,נגד אזרחיה שלה עצמה,נגד העתונאים הטורקים הכלואים שם ועוד ועוד.
  במאמר ובתגובות התומכות בנאמר במאמר אין מלה וחצי מילה על פשעיה של טורקיה לא רק בעבר אלא אפילו ממש בימים אלה,והשתיקה הזאת תמוהה ומוכיחה עד כמה הביקורות על ישראל ועל פעולת צה"ל כפי שנכתבה כאן נטולות בסיס מוסרי ואוביקטיבי ומקורן בתחום בריאות הנפש יותר מאשר בראייה הוגנת ובריאה של המציאות.

 38. דן למגיב "במה שמאלית" הגיב:

  גם החמאס היה "שותף לשעה" של ישראל כנגד אש"ף, כמו גם הנוצרים בלבנון (ראינו איך זה נגמר…)
  איראן היתה שותף לשעה של ארה"ב נגד סאדם חוסיין.
  היטלר היה "שותף לשעה" של המופתי חאג’ אמין אל חוסייני, זוכר? ועוד ועוד שותפויות מוצלחות בע"מ, שלפי בית מדרשך הן עניין רצוי וטוב.
  האם זה מוכיח את עצמו לטווח ארוך? ממש לא. האם זה נגמר רע? בדרך כלל כן…

  אז תבחר היטב את שותפיך, אחרת ניתקל שוב בנסיונות פאטתיים להכשיר שרצים כגון חבורת בריונים אלימים שהופכים לפתע ל"פעילי שלום",
  וחברי כנסת מיתממים שלא ראו, לא שמעו ולא ידעו.

 39. מושון למגיב ק.א הגיב:

  אמרת שהשקר נחשף.
  זה נכון, אך השאלה היא איזה שקר?
  הקרביים של איזה מנגנון נחשפו?

  לדעתי התשובה היא אחת, והיא מורכבת משני חלקים:
  השקר הטורקי נחשף וזאת ע"י הוכחות ברורות לגבי התנהגות מי שמכונים פעילי שלום טורקים.
  כולנו ראינו את האלימות שלהם ואת הקיצוניות הדתית שלהם שבאה לידי ביטוי בכנסים טרום המשט (אותם כיבד בנוכחותו השיח ראעד סאלח) והתבטאויות לאחר מכן, שלא לדבר טיב הסיוע שהביאו לעזה (רמז – כמעט ולא היה סיוע ממשי).
  השקר הטורקי רק גדל כאשר שומעים את ארדואן ונזכרים במה שקורה אצלו בחצר האחורית, יעני כנגד הכורדים, פתאום לא שלום ולא זכויות אדם.
  שקר או לא שקר?

  גם השמאל בעקבי בישראל נתפס בקלקלתו, בעיקר במה שאתה ציינת בביטוי "ההכרה בדבר כפי שהוא". ואם להיות ספציפים:
  "קנייה" בכל מחיר של הנרטיב השקרי הטורקי האנטי-ישראלי.
  ובביטוי "בכל מחיר" אני מתכוון לזה שטורקיה אמורה להיות מוקצה מחמת מיאוס מראש בעיני כל שוחר זכויות אדם.
  אני מתכוון לעצימת עיניים בוטה ומכוונת למה שקרה על סיפון המרמרה, תוך נסיונות נואשים לצחצח ולהבריק חבורה טורקית אלימה ומסוכנת כפי שעושה ספירו בפיסקה שמתחילה בשורה:
  "רשימת ההרוגים מוכיחה אחרת".
  או כפי שציינו כאן כמה מגיבים לגבי מיכאל שרון שאומר שהכל המצאה אחת גדולה (הסרטים, עדויות החיילים).

  אז מי כאן משקר ומי לא רוצה "להצמיד מינוח מילולי נכון אל אירועים ואל מהות"?

 40. הסברה שמשכנעת הגיב:

  מי אמר שההסברה הישראלית אכן משכנעת רק ישראלים שתומכים בכל נבלה ובעלי אינטרסים?

  לצורך ביטחונה מותר לישראל מה שאסור לאחרים לביטחונם, לצבור נשק מכל הסוגים והמינים, גרעיני, כימי ביאולוגי וקונבנציונלי מפס הייצור האחרון, (שאפשר בכמותם להשמיד את כל העולם), לכלוא בגיטאות את הפלסטינים בעזה וגם בגדה המערבית וגם להשאר מוסריים – פלא ההסברה "שמשכנעת".
  עד כדי כך משכנעת שהמשוכנע הזה לא מתבייש להזכיר לנו רצח תינוקות וגזענות. אכן לא גזענות בתיאוריה (או בתורה) סתם אלא בפרקטיקה של כל יום.
  מעניין כמה עזות מצח אפשר…

 41. ל"מעשה פרובוקטיבי" הגיב:

  טעות בידך.

  עלית חיל הים לאוניה לא היתה "פירטית" אלא במסגרת החוק שמאפשר למשמר חופים או חיל ים לעצור (גם בלב-ים) ספינה החשודה בנסיון לשבור מצור ימי / אמברגו.

  חיל הים ומשמר החופים הטורקי (כמו זה של כל מדינה אחרת) עוצר דרך קבע ספינות לבדיקה. לא יעלה על הדעת שנוסעים באוניה אזרחית ישתוללו עם נבוטים, לומים וסכינים ויתקפו כוח צבאי שעוצר אותם בצורה מסודרת עם מספיק התראות מראש, וגם יצפו שלא לצאת בשן ועין.

  בבקשה – איראנים עוצרים ספינת צבא בריטית ואוסרים את אנשיהhttp://en.wikipedia.org/wiki/2007_Iranian_seizure_of_Royal_Navy_personnel

  נאט"ו מרשה לעצמה לעצור מי שבא לה, איפה שבא לה, מתי שבא לה
  — קישור —

  ומה עושה קומנדו טורקי במפרץ עדן?
  — קישור —
  מפרץ עדן זה מיים טריטוריאליים טורקיים?

  כל מי שניחן ביושרה פשוטה יודה שבמקרה הזה מדובר בקבוצה של שהידים שתכננה ליצור תקרית דמים, בכדי למשוך תשומת לב תקשורתית.
  לא פעילי שלום, לא פעילי זכויות אדם ולא נעליים. מתאבדים למען מטרה פוליטית – זה כל הסיפור.

 42. יוסף למגיב "הסברה שמשכנעת" הגיב:

  עובדה היא שכל העולם עושה את מה שאסור לישראל:
  – הסינים מתנחלים בטיבט.
  – האמריקאים פולשים וכובשים בעיראק ובאפגניסטן.
  – טורקיה מתעללת בכורדים.
  – רוסיה פולשת לגרוזיה.
  ועוד ועוד דוגמאות לרוב (ואני לא רוצה להרחיב על מקרי ג’נוסייד וטרנספר) הסותרות לחלוטין את האמירה שלך ש"לצורך ביטחונה מותר לישראל מה שאסור לאחרים לביטחונם".

  ידידי, כולם עושים הכל: רוסיה, ארה"ב, סין ומדינות ערביות ואפריקניות. חלק עושים דברים בגלוי וחלק בסתר, אבל השורה התחתונה היא: לישראל מותר הרבה הרבה פחות ממה שמותר לכל האחרים.
  אני רוצה לראות מה היה עולה בגורל משט עם ספינה כמו מרמרה אילו היה מתקרב לחופי טורקיה או סין, הרי ברור שלאוניה ולאנשיה לא היה נשאר זכר.
  מעניין איך מצרים או טורקיה היו פועלות אילו 8000 רקטות היו נוחתות בשטחן במשך 8 שנים.
  אז אנא ממך, חסוך את התעמולה הריקה הזו, המשפט "מותר לישראל מה שאסור לאחרים" הוא כל-כך לא ריק וכל-כך הפוך עד שאינו ראוי אפילו להיכתב.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים