הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 ביולי, 2010 תגובה 1

המצב לא ברור, אולי יותר מאי פעם בשנים האחרונות. לא ברור מה יילד יום, שלא לדבר על איך הדברים ייראו בסוף הקיץ. שלטונות הכיבוש מוסיפים על הרשעות שלהם, שבה כבר הורגלנו, פן של אי-רציונליות מסוכנת שזוכה לגיבוי מחויך מהאח הגדול שמעבר לים. אכן ימים מפחידים, ימים אפילו של רוחות אפוקליפטיות. ימים שלא ברור מה צריך לעשות בהם. ימים שבהם מרוב חוסר-ודאות אנחנו עלולים להיקלע לפאניקה משתקת.


משהו אחד, עם זאת, ברור. הממסד הכריז מלחמה על האוכלוסייה שמגלמת את הפוטנציאל לגישור, לצדק ולשלום בארץ הזאת – פוטנציאל שמהווה מבחינתו איום: האוכלוסייה הערבית הפלסטינית בישראל. בין היתר הוא תוקף לשם כך את הקשרים של הקהילה הזאת עם הרוב היהודי, בראש וראשונה עם השמאל היהודי. הוא מצייר קו גבול בין שני הציבורים, ומי שיעבור אותו – מסומן כבוגד.

אבל בדיוק בה בעת אותו שמאל – ובמיוחד החלקים הצעירים והדינמיים ביותר שבו – פועל במרץ לחזק את הקשרים. למאבק המפואר שמתנהל זה כמעט שנה במזרח ירושלים, ראשית בשייח’ ג’ראח ועכשיו גם בסילואן, מצטרף כסנונית שנייה המאבק המשותף נגד הריסות הבתים ברמלה-לוד ובמיוחד בכפר דהמש. גולת כותרת ראשונה במאבק הזה היא מחנה הקיץ ההתנדבותי שיוזמת בדהמש קבוצת הפעילים הלודאית ח’וטווה בשיתוף עם פעילי שמאל מתל אביב והאזור, שתחיל ביום שישי הקרוב ויסתיים בהפגנה המונית נגד הריסות הבתים ובאירוע מוזיקלי בכפר ביום שלישי, ה-13 ביולי, יום לפני הדיון בבית המשפט שיכריע את גורלם של הבתים בדהמש.


אפשר וצריך לחשוב יחד על איך מתמודדים עם המצב החדש והמאיים שבו אנחנו, ערבים ויהודים, מוצאים את עצמנו בארץ הזאת בימים האלה. אבל בשביל חשיבה משותפת אנו זקוקים לניסיון משותף ולאמון שנצבר תוך כדי ניסיון שכזה. המחנה בדהמש הוא הזדמנות נפלאה לעשות את זה בדיוק – ואנחנו מבטיחים שאחרי עבודה קשה בשמש יולי הקופחת, נדע גם לשבת סביב המדורה, להכיר יותר טוב ולדבר. בואו למחנה בדהמש!
 
לפרטים נוספים: dahmash.wordpress.com

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. אסף אורון הגיב:

    כל הכבוד על העבודה הברוכה בדהמש ובירושלים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים